Αποστολέας Θέμα: Radio Controlled ρολόγια  (Αναγνώστηκε 30114 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος cgotsis

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 11
    • Προφίλ
Radio Controlled ρολόγια
« στις: Φεβρουάριος 08, 2008, 12:39:06 πμ »
Καλησπέρα στο forum!

Ενα θέμα για το οποίο δεν βρήκα κάποια συζήτηση μέχρι τώρα:
[Διορθώστε με αν κάνω λάθος]

Το σύστημα ραδιο-συγχρονισμού της ώρας με τον πομπό (της Γερμανίας εν προκειμένω). Εχω ένα Casio εφοδιασμένο με το σύστημα εδώ και μία εβδομάδα, το οποίο όμως έχει καταφέρει να συγχρονιστεί μέχρι τώρα μόνο ένα από τα επτά βράδια.
Επίσης δεν τα κατάφερα καμιά φορά με χειροκίνητη λήψη, παρά τις προσπάθειες και σε βραδινές ώρες, και σε ανοιχτά σημεία, μακριά από κτίρια.

Θα ήθελα τήν εμπειρία όσων έχουν αντίστοιχα ρολόγια (Casio, Citizen, Seiko), να δούμε τι ακριβώς συμβαίνει...

 

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: Radio Controlled ρολόγια
« Απάντηση #1 στις: Φεβρουάριος 08, 2008, 02:04:03 πμ »
casio εχει τοπικ,αναφερθηκε αυτο που ζητας,απο το μελος lazkal οτι βορεια ελλαδα δεν πιανει,να πω και γω οτι εξαρταται απο το χωρο που βρισκεσαι και πιθανες παρεμβολες ,δοκιμασε και καπου αλλου

Αποσυνδεδεμένος lazkal

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 132
    • Προφίλ
Απ: Radio Controlled ρολόγια
« Απάντηση #2 στις: Φεβρουάριος 08, 2008, 08:29:55 μμ »
Γιά σου και καλοφόρετο το RC.

Έχω 2 τέτοια και η εμπειρία μου είναι η εξής :

1) Το Citezen . Μολονότι σε site του εξωτερικού διαβάζω ότι συντονίζεται πολύ εύκολα , σε μένα ΔΕΝ τα καταφέρνει τόσο καλά όσο το Casio .
Και εξηγώ : Συντονίζεται ΜΟΝΟ βράδυ (ΔΕΝ έχω καταφέρει να το συντονίσω μέρα ) και πρέπει όπωσδήποτε να το βγάλεις σε Βορινό Μπαλκόνι .
Έτσι το κάνω και δουλεύει μια χαρά .

2) Το Casio . Ότι ισχύει για το Citizen ισχύει και εδώ , μόνο που εδώ και μια βδομάδα άρχισε να συντονίζεται και ΜΕΣΑ στο σπίτι .(Ρετιρέ ΝΟΤΙΟ Δωμάτιο) . Μένω στην Αθήνα , αλλά σε μια επίσκεψη στη Βόρεια Ελλάδα (Από Φλώρινα μέχρι Αλεξανδρούπολη ), ΔΕΝ μπόρεσα πουθενά να το συντονίσω ...

Γενικά τώρα πάντως , ραδιοφωνικά κύματα είναι οπότε πάιζει ρόλο το μέρος ...

Αποσυνδεδεμένος TZAG

  • 42mm case
  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1072
    • Προφίλ
Απ: Radio Controlled ρολόγια
« Απάντηση #3 στις: Φεβρουάριος 08, 2008, 09:09:29 μμ »
Όσοι κατοικούν δυτική Ελλάδα, δεν έχουν πρόβλημα. Συγχρονίζουν απο Ιταλία.
μόλις πάνω από τη θάλασσα


Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: Radio Controlled ρολόγια
« Απάντηση #4 στις: Φεβρουάριος 08, 2008, 10:46:01 μμ »
απο οσο ξερω οι πομποι ευρωπη ειναι αγγλια και γερμανια,για το ωραριο συντονισμου ειναι ρυθμισμενα να κανουν εκεινες τις βραδυνες ωρες ληψη.

Αποσυνδεδεμένος lazkal

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 132
    • Προφίλ
Απ: Radio Controlled ρολόγια
« Απάντηση #5 στις: Φεβρουάριος 08, 2008, 11:57:26 μμ »
Αγγλία και Γερμανία είναι οι πομποί όντως , της Αγγλίας δεν παίζει -είναι μακριά - υπάρχει μόνο για τον ατλαντικό .

Τα ρολόγια είναι ρυθμισμένα απο το εργοστάσιο να επιχειρούν λήψη το Βράδυ , αλλά μπορείς όποτε θες να κάνεις manual λήψη . Λένε πάντως (δεν ξέρω  γιατί ) πως το βράδυ είναι ευκολώτερη η ραδιοφωνική λήψη...

Αποσυνδεδεμένος cgotsis

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 11
    • Προφίλ
Απ: Radio Controlled ρολόγια
« Απάντηση #6 στις: Φεβρουάριος 11, 2008, 08:35:48 μμ »
το RC Casio επιχειρεί βράδυ, ξεκινώντας στις 3:00, και μετά ανά ώρα έως ότου πετύχει ο συντονισμός, γιατί σύμφωνα με το manual είναι πιο "ήσυχα" τα πράματα από άποψη παρεμβολών.
Επίσης αναφέρει και τον παράγοντα καιρού-ατμόσφαιρας και η αλήθεια είναι ότι από τη μοναδική φορά που συντόνισε και μετά, κανένα βράδυ ο καιρός δεν ήταν ανοιχτός.
Το περίεργο είναι ότι η διαδικασία γίνεται πολύ καλύτερα στην Αθήνα, παρότι μερικές εκατοντάδες km μακρύτερα από τον πομπό σε σχέση με τη Θεσσαλονίκη.   

Αποσυνδεδεμένος anastasios101

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 175
    • Προφίλ
Απ: Radio Controlled ρολόγια
« Απάντηση #7 στις: Φεβρουάριος 11, 2008, 10:03:51 μμ »
τι ακριβώς κ΄νουν αυτά τα ρολόγια? μπορεί κάποιος να περγράψει με λίγα λόγια και για μας τους άσχετους?

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: Radio Controlled ρολόγια
« Απάντηση #8 στις: Φεβρουάριος 11, 2008, 10:14:44 μμ »
το RC Casio επιχειρεί βράδυ, ξεκινώντας στις 3:00, και μετά ανά ώρα έως ότου πετύχει ο συντονισμός, γιατί σύμφωνα με το manual είναι πιο "ήσυχα" τα πράματα από άποψη παρεμβολών.
Επίσης αναφέρει και τον παράγοντα καιρού-ατμόσφαιρας και η αλήθεια είναι ότι από τη μοναδική φορά που συντόνισε και μετά, κανένα βράδυ ο καιρός δεν ήταν ανοιχτός.
Το περίεργο είναι ότι η διαδικασία γίνεται πολύ καλύτερα στην Αθήνα, παρότι μερικές εκατοντάδες km μακρύτερα από τον πομπό σε σχέση με τη Θεσσαλονίκη.   
σωστα και ωραια ολα αυτα αλλα ειναι καθοριστικα οταν το σημα φτανει απο τοσο μακρια και ειναι εξασθενημενο,το λεω και απο πρωτο χερι σαν κατοχος καζιο

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: Radio Controlled ρολόγια
« Απάντηση #9 στις: Φεβρουάριος 11, 2008, 10:17:53 μμ »

Αποσυνδεδεμένος lazkal

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 132
    • Προφίλ
Απ: Radio Controlled ρολόγια
« Απάντηση #10 στις: Φεβρουάριος 12, 2008, 04:09:50 μμ »

Το περίεργο είναι ότι η διαδικασία γίνεται πολύ καλύτερα στην Αθήνα, παρότι μερικές εκατοντάδες km μακρύτερα από τον πομπό σε σχέση με τη Θεσσαλονίκη.  

Είναι όντως περίεργο - Εγώ κουφάθηκα που δεν μπορούσα να συντοσίσω στη Β.Ελλάδα .

Και το πιό κουφό είναι ότι συντονίζει κάθε βράδυ που κοιμάμαι ΦΟΡΩΝΤΑΣ το , και μάλιστα σε Δωμάτιο που βλέπει το ΝΟΤΟ -και φυσικά είμαι μακριά απο το παράθυρο...

Αποσυνδεδεμένος cgotsis

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 11
    • Προφίλ
Απ: Radio Controlled ρολόγια
« Απάντηση #11 στις: Φεβρουάριος 15, 2008, 09:28:24 μμ »

Τελικώς το Casio συντόνισε άλλη μία φορά, δηλαδή μέχρι τώρα 2 φορές σε δύο βδομάδες - και δεν έχει να κάνει αποκλειστικά με τον καιρό, μάλλον περί τυχαίου γεγονότος πρόκειται...

Θα ενημερώσω όταν θα έχω περισσότερα ...στατιστικά, έτσι ώστε να γνωρίζει το forum περί της αποτελεσματικότητας του συστήματος στη Β. Ελλάδα!

Αποσυνδεδεμένος eisenberg

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2842
    • Προφίλ
Απ: Radio Controlled ρολόγια
« Απάντηση #12 στις: Φεβρουάριος 15, 2008, 09:43:56 μμ »
Θα ενημερώσω όταν θα έχω περισσότερα ...στατιστικά, έτσι ώστε να γνωρίζει το forum περί της αποτελεσματικότητας του συστήματος στη Β. Ελλάδα!


 :up: Σωστος....Σκεφτομαι κι εγω για κανα RC,μ αρεσει αρκετα αυτο:


Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: Radio Controlled ρολόγια
« Απάντηση #13 στις: Φεβρουάριος 16, 2008, 01:06:05 πμ »
μια αλλη ισως οχι τοσο γνωστη με Radio Controlled  ρολογια οπως αυτο εδω ειναι η
junghans,δεν ειναι αδιαφορη σα μαρκα


http://www.junghans.de/html/pages/en_collection_anytime_apollo_alarm.htm

Αποσυνδεδεμένος eisenberg

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2842
    • Προφίλ
Απ: Radio Controlled ρολόγια
« Απάντηση #14 στις: Φεβρουάριος 16, 2008, 01:48:38 πμ »
Ξερουμε ποσο παει το παραπανω Junghans περιπου;Η μαρκα εχει και αντιπροσωπεια στην Ελλαδα παντως.

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: Radio Controlled ρολόγια
« Απάντηση #15 στις: Φεβρουάριος 16, 2008, 02:01:52 πμ »
Ξερουμε ποσο παει το παραπανω Junghans περιπου;Η μαρκα εχει και αντιπροσωπεια στην Ελλαδα παντως.
αν και παει καιρος θυμαμαι οτι ηταν πανω απο 500 με 600.

Αποσυνδεδεμένος eisenberg

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2842
    • Προφίλ
Απ: Radio Controlled ρολόγια
« Απάντηση #16 στις: Φεβρουάριος 16, 2008, 02:10:53 μμ »
[quote george_αν και παει καιρος θυμαμαι οτι ηταν πανω απο 500 με 600.
[/quote]

Σ αυτο το ποσο θα προτιμουσα ενα απ τα καινουρια Citizen Rc....

Αποσυνδεδεμένος cgotsis

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 11
    • Προφίλ
Απ: Radio Controlled ρολόγια
« Απάντηση #17 στις: Αύγουστος 08, 2008, 12:39:01 πμ »
   Γεια χαρά στο forum, μετά από -αρκετό είναι η αλήθεια- καιρό.

   Είχα αποκτήσει ένα RC Casio, και είχα υποσχεθεί περισσότερα στοιχεία σχετικά με το πού και το πώς καταφέρνει να συντονισθεί. Εν τω μεταξύ αποκτήθηκε και το ανάλογης τεχνολογίας Citizen Attesa 2834 (ό,τι έχετε διαβάσει για το πανέμορφο αυτό ρολόι... ισχύει!), οπότε έχει ενδιαφέρον και η μεταξύ τους σύγκριση.
   Ιδού λοιπόν:

1. Οσο πιο ανοιχτός και πιο καλοκαιρινός ο καιρός, τόσο ευκολότερος ο συντονισμός. Μπορώ να πω ότι πλέον ξέρω εκ των προτέρων αν τα ρολόγια μου θα συντονίσουν το βράδυ ή όχι.

2. Το Citizen, σε γενικές γραμμές, συντονίζει ευκολότερα από το Casio, χωρίς όμως να λείψουν και περιπτώσεις όπου συντόνισε το Casio και δεν τα κατάφερε το Citizen.

3. Πού υπήρξε συντονισμός: Θεσσαλονίκη, Αλεξανδρούπολη, Σιθωνία Χαλκιδικής (Βουρβουρού), Ρόδος (πόλη), Σύρος, Αράχωβα, Ισπανία (περιοχή Roses). Από αναφορά φίλου, το Casio του τα καταφέρνει και στην Ιεράπετρα.
   Οπως υποψιάζεσθε, στην Ισπανία και τα δύο ρολόγια συντονίζανε... για πλάκα! Το μόνο μέρος όπου κατάφερα χειροκίνητο συντονισμό (με το Citizen, απόγευμα). Εκεί επίσης το Casio συντόνισε την πρώτη μέρα ξεχασμένο μέσα στη βαλίτσα!

4. Πού δεν υπήρξε συντονισμός (αρκετές μέρες & καλός καιρός): Πολύγυρος, Κουφονήσι, Αθήνα(!). Δεν με πάει η πρωτεύουσα; Τέλος πάντων, χωρίς αστεία, δεν έχω συντονίσει σε Ανω Πετράλωνα, Παλλήνη, Γκύζη. Μιλάω πάντα για αρκετά βράδια & καλό καιρό.

5. Ισχύουν οι οδηγίες των κατασκευαστών. Παράθυρο που να βλέπει ει δυνατόν Φραγκφούρτη, τοποθέτηση με την κεραία του ρολογιού (η οποία είναι στο "12" για το Casio, αλλά στο "9" για το Citizen) προς το παράθυρο και, πολύ σημαντικό, το ρολόι οριζόντιο.
   Ενα ρολόι με μπρασελέ, φυσιολογικά κάθεται οριζόντια πάνω στο μπρασελέ του, όμως ένα ρολόι με λουράκι συνήθως το "παρκάρουμε" ακουμπισμένο στο πλάι. Το Casio λοιπόν, αφημένο στο πλάι, δεν συντονίζει πουθενά - ούτε καν στην Ισπανία. Εάν δεν βρούμε κάποιο άλλο τρόπο (π.χ. περασμένο στο μπράτσο μιας καρέκλας), ο απλούστερος είναι να το τοποθετήσουμε ανάποδα ώστε να κάθεται πάνω στο καντράν του (αν παραμείνει έτσι βέβαια, δεν θα φορτίζει με το φως της ημέρας).

  Πιστεύω τα παραπάνω να φανούν χρήσιμα στους ενδιαφερόμενους για radio-controlled ρολόι.

  Καλές διακοπές σε όσους δεν έφυγαν ακόμα!

Αποσυνδεδεμένος anastasios101

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 175
    • Προφίλ
Απ: Radio Controlled ρολόγια
« Απάντηση #18 στις: Οκτώβριος 03, 2008, 03:31:08 πμ »
η δική μου εμπειρία με citizen eco drive radio controlled είναι πολύ καλή.

συντονίζεται καθε μέρα στις 4 το πρωί.

Tα seiko radio wave solar είναι αντίστοιχη τεχνολογία με τα eco drive radio controlled  ?

το solar είναι φαντάζομαι αντίστοιχο του eco drivε?

Σκέφτομαι και για ένα seiko radio wave solar αλλά μήπως η citizen είναι πιο "δυνατή"  σαν eco drive?


Αποσυνδεδεμένος cgotsis

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 11
    • Προφίλ
Απ: Radio Controlled ρολόγια
« Απάντηση #19 στις: Οκτώβριος 10, 2008, 06:06:17 μμ »
Για seiko δεν ξέρω. Το πρώτο μου citizen eco-drive δουλεύει πάντως απροβλημάτιστα 4,5 χρόνια τώρα.