Αποστολέας Θέμα: Radio Controlled ρολόγια  (Αναγνώστηκε 30115 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος anastasios101

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 175
    • Προφίλ
Απ: Radio Controlled ρολόγια
« Απάντηση #20 στις: Ιούνιος 04, 2009, 04:48:59 μμ »
ερώτηση για τους κατόχους radio controlled ρολογιών στην Αθήνα:

σαν κάτοχος ενός citizen hawana rc θέλω να ρωτήσω αν έχετε κι εσείς αυτή την εποχή πρόβλημα με το συγχρονισμό σήματος.... εμένα έχει από το χειμώνα να συγχρονίσει αυτόματα και όσες φορές προσπάθησα manual πάλι τίποτε....

το χειμώνα είναι λογικό ....αλλά πέρυσι πχ μόλις "άνοιξε" λίγο ο καιρός έπιανε σήμα....φέτος γιατί δε πιάνει ακόμη....
μήπως για κάποιους λόγους δεn εκπέμπεται καν σήμα αυτή την εποχή?

το ίδιο πρόβλημα ακριβώς παρατηρώ και με ένα βιντεο που έχω σπίτι που έχει κι αυτό ενσωματωμένο δέκτη rc

Αποσυνδεδεμένος ACIDBLACK

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1738
  • δεν ελπιζω τιποταδεν φοβαμαι τιποταΕΙΜΑΙ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ
    • Προφίλ
Απ: Radio Controlled ρολόγια
« Απάντηση #21 στις: Ιούνιος 04, 2009, 05:16:35 μμ »
Αγγλία και Γερμανία είναι οι πομποί όντως , της Αγγλίας δεν παίζει -είναι μακριά - υπάρχει μόνο για τον ατλαντικό .

Τα ρολόγια είναι ρυθμισμένα απο το εργοστάσιο να επιχειρούν λήψη το Βράδυ , αλλά μπορείς όποτε θες να κάνεις manual λήψη . Λένε πάντως (δεν ξέρω  γιατί ) πως το βράδυ είναι ευκολώτερη η ραδιοφωνική λήψη...

χαμηλοτερες θερμοκρασιες, μειωμενα μαγνητικα πεδια ,μειωμενος ιονισμος , και φυσικα δεν υπαρψει ηλιοφανεια που επιτρεπει την αναπηδηση των ραδιοσηματων που εκπεμπουν οι συγκεκριμενοι ραδιοπομποι
και να σκεφτεις οτι δεν εχω κανει διαβιβαστης και ξερω τα βασικα ....
σου προτεινω ανεπιφυλακτα να διαβασεις αυτο εδω .....
http://tf.nist.gov/timefreq/stations/radioclocks.htm
δυστηχως δεν εχω πια το επιτραπεζιο ραδιορολοι μου ....πονεμενη ιστορια.
Τα ρολογια ειναι σαν τις μπιλιες του ΑIRSOFT πανε και ερχονται ...

Αποσυνδεδεμένος Yiannis

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 3
    • Προφίλ
Απ: Radio Controlled ρολόγια
« Απάντηση #22 στις: Οκτώβριος 11, 2009, 06:41:39 μμ »
Επιτρέψτε μου να συνεισφέρω κι εγώ με τη μικρή μου εμπειρία ως κάτοχος ενός Casio GW9200.

Στην Ελλάδα λαμβάνει από το Mainflingen της Γερμανίας. Η Αγγλία είναι πολύ μακρυά.

Η εκπομπή είναι στη συχνότητα των 77.5 KHz.

Λόγω απόστασης, είναι αδύνατη η απ' ευθείας λήψη. Αυτή περιορίζεται στα 300 Km γύρω από το πεδίο των κεραιών.
Στην Ελλάδα η λήψη επιτυγχάνεται με ιονοσφαιρική ανάκλαση ενός βήματος, δηλαδή το κύμα εκπέμπεται, ανακλάται στην ιονόσφαιρα (περίπου 80Km-120Km ύψος) και ξανακατεβαίνει στο έδαφος.

Η ιονόσφαιρα λειτουργεί ως καθρέφτης μόνο τις νυκτερινές ώρες. Χωρίζεται σε διάφορα στρώματα. Αν θυμάμαι καλά, το στρώμα που μας αφορά είναι το Ε2. Κατά τη μέρα, παρουσία ήλιου, δεν ανακλά. Γι' αυτό και αυτά τα ρολόγια είναι ρυθμισμένα να λαμβάνουν μόνο νύκτα.

Αν κοιτάξετε τη γεωμετρία της διαδρομής, θα διαπιστώσετε ότι η εκπομπή και η λήψη με ιονοσφαιρική ανάκλαση από Mainflingen για Ελλάδα επηρεάζεται από τον καιρό πάνω από νοτιοδυτική Γερμανία και Ελλάδα. Ωστόσο τον πιο σημαντικό ρόλο τον παίζει η κατάσταση της ιονόσφαιρας που μπορεί κανείς να την δει εδώ http://195.251.203.15/cgi-bin/latest.exe?.

Το δικό μου λαμβάνει Αθήνα (ΒΠ) καμιά φορά και 6 μέρες σερί. Το μέγιστο κενό που είχε ήταν 6 μέρες τον προηγούμενο χειμώνα. Κατά μέσο όρο μία στις τρεις ημέρες. Έλαβα ακόμη και σούρουπο, χειμώνα, χειροκίνητα πάνω στην Πεντέλη. Στην βόρειο Ελλάδα λαμβάνει άνετα μετά τα μεσάνυχτα ακόμη και χειροκίνητα, σίγουρα αυτόματα. Ιταλία, Γαλλία, Ελβετία, Ολλανδία με "κλειστά μάτια", όποια ώρα της ημέρας ήθελα.

Αποσυνδεδεμένος chrisrazor

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 287
  • Θέλει αρετή και τόλμη η ελευθερία
    • Προφίλ
    • www.softone.gr
Radio Controlled ρολόγια
« Απάντηση #23 στις: Ιούλιος 20, 2010, 05:17:14 μμ »
Γεια χαρά σ' όλους τους κατόχους RC watches . Έχω την τύχη να είμαι κάτοχος και ενός Citizen και ενός Casio Radio Controlled . Πραγματι τα πράγματα είναι λίγο περίεργα όσον αφορά τον συγχρονισμό . Είμαι κάτοικος Θεσσαλονίκης και έχω δοκιμάσει παντού μέσα και έξω από την Θεσσαλονίκη . Πότε θα συγχρονίσει το ένα και πότε το άλλο . Η τοποθέτηση του ρολογιού είναι σημαντική όπως προαναφέρθηκε καθώς και η κατάσταση της ατμόσφαιρας (πχ με ηλεκτρομαγνητική καταιγίδα ξέχασέ το) .
Τώρα που θα έχουμε wi-fi παντού τι τα θέλουμε τα ρολόγια !

88ceoo

  • Επισκέπτης
Απ: Radio Controlled ρολόγια
« Απάντηση #24 στις: Αύγουστος 14, 2010, 04:00:15 μμ »
το citizen skyhawk συντονιζη πειραια βραδυνες ωρες. μου εχη δοθη και ειδικη κεραια που τοποθετηται στο 9. και εντος σπιτιου μακρυα απο παραθυρα.

Αποσυνδεδεμένος cgotsis

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 11
    • Προφίλ
Απ: Radio Controlled ρολόγια
« Απάντηση #25 στις: Νοέμβριος 10, 2011, 02:29:35 μμ »
Γεια & χαρά στο forum, μετά από αρκετό καιρό.

Αφορμή το post του donaldpeter12. Μην ανησυχείς, δεν έχει κάτι το ρολόι ή το σύστημα γενικά. Από την αλλαγή της ώρας (30/10) μέχρι σήμερα και τα δικά μου ρολόγια συντόνισαν μόλις ένα βράδυ (θεσσαλονίκη). Βασικοί παράγοντες (βλ. προηγούμενες δημοσιεύσεις) η απόστασή μας από τον πομπό και, κυρίως, ο καιρός/κατάσταση ατμόσφαιρας.

Από την εμπειρία μου εδώ και σχεδόν τέσσερα χρόνια με δύο ραδιοελεγχόμενα ρολόγια (Casio & Citizen) αναφέρω:
- Υπάρχουν περίοδοι που συντονίζουν ανελλιπώς κάθε βράδυ (καλοκαίρι κυρίως)
- Περίοδοι που αδυνατούν να συντονίσουν και επί δύο-τρεις εβδομάδες σερί (χειμώνα κατά βάση, αλλά μου συνέβη και τον προηγούμενο μήνα). Οπότε αντί να εκνευρίζεσαι που δεν πήρε μόνο του τη χειμερινή ώρα, κάνεις ένα κόπο με το χέρι..
- Χειροκίνητη λήψη δεν κατάφερα ποτέ και πουθενά στην Ελλάδα (εύκολα όμως στη. Δυτ. Ευρώπη)
- Απαραίτητη η οριζόντια θέση του ρολογιού (βλ. παλιότερο post μου) και ο σωστός προσανατολισμός. Χρειάζονται δοκιμές για την εύρεση της καταλληλότερης θέσης μέσα στο σπίτι.
- Το Citizen (Attesa) τα καταφέρνει ελαφρώς καλύτερα από το Casio (GW-810H, ψηφιακό g-shock)

Η ουσία είναι ότι, χωρίς να ασχολείσαι καθόλου, έχεις ακριβέστατη ώρα (όση δεν είχες ποτέ) και μετά από λίγο καιρό παύει να σε απασχολεί το θέμα. Πού & πού το θυμάσαι και βάζεις το ρολόι το βράδυ στην κατάλληλη θέση για συντονισμό. Ούτως ή άλλως τα ρολόγια αυτά είναι αρκετά ακριβή (15 sec μέγιστη απόκλιση το μήνα δίνουν οι κατασκευαστές). Στην πράξη, όσο και να τα ξεχνάω (βδομάδες), ποτέ δεν βλέπω διόρθωση πάνω από 2 sec.
Συμπέρασμα: η πατέντα δουλεύει!

Αποσυνδεδεμένος altair

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 23
    • Προφίλ
Απ: Radio Controlled ρολόγια
« Απάντηση #26 στις: Νοέμβριος 23, 2011, 07:09:09 μμ »
Ένα detomaso merano radio controlled που έχει φίλος συντονίζει σχεδόν καθημερινά (από Θεσ/νίκη), η ώρα όμως που βγάζει είναι σταθερά ενάμισι λεπτό πίσω από την ώρα του time.is

Πώς εξηγείται αυτό;
corum bubble, 6497 unitas based diy,steinhart ocean black dlc

Αποσυνδεδεμένος lef1706

  • 36mm case
  • Μηνύματα: 94
    • Προφίλ
Απ: Radio Controlled ρολόγια
« Απάντηση #27 στις: Νοέμβριος 23, 2011, 08:10:13 μμ »
Καλησπέρα και απο εμένα,έχω και εγώ ένα citizen skyhawk και γενικά μου συντονίζει σχετικά εύκολα. Βέβαια πάντα βράδυ και αναλόγως τα τερτίπια του καιρού. Πάντως αυτό που λένε ότι πρέπει να βλέπει το παράθυρο στο Βορρά νομίζω πως δεν ισχύει, τουλάχιστον στην δική μου περίπτωση γιατί μένω στην Νίκαια και το παράθυρό μου βλέπει Ανατολή.


Αποσυνδεδεμένος cgotsis

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 11
    • Προφίλ
Απ: Radio Controlled ρολόγια
« Απάντηση #28 στις: Νοέμβριος 24, 2011, 12:56:20 μμ »
Ένα detomaso merano radio controlled που έχει φίλος συντονίζει σχεδόν καθημερινά (από Θεσ/νίκη), η ώρα όμως που βγάζει είναι σταθερά ενάμισι λεπτό πίσω από την ώρα του time.is

Πώς εξηγείται αυτό;
[/quote]
Αυτό που μου έρχεται σαν πρώτη σκέψη είναι μήπως θέλει διόρθωση της θέσης "0" ή όπως αλλιώς το λέει ο κατασκευαστής. Πρέπει να συμβουλευτείς το εγχειρίδιο (...RTFM!)

Τι είναι αυτό; Στα citizen μου, για παράδειγμα, με τον επιλογέα λειτουργίας στη θέση του χρονογράφου και την κορώνα τραβηγμένη στην πρώτη σκάλα, όλοι οι δείκτες του ρολογιού έρχονται στη θέση "12" (ή "0"). Εάν κάποιος δείκτης αποκλίνει προβλέπεται χειρισμός για να τον φέρεις στο "12".

Η απόκλιση δεν σημαίνει οπωσδήποτε δυσλειτουργία, πιθανότατα έχει προκληθεί στιγμιαία, πχ από ισχυρό μαγνητικό πεδίο.
Το δικό μου χρειάστηκε διόρθωση πρώτη φορά μετά από 7 χρόνια άψογης λειτουργίας (ο δείκτης δευτερολέπτων έδειχνε στο "10"). Το ότι το detomaso δείχνει σταθερά ενάμιση λεπτό πίσω με κάνει να πιστεύω ότι απλώς έχει αποκλίνει ο λεπτοδείκτης.

Αποσυνδεδεμένος altair

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 23
    • Προφίλ
Απ: Radio Controlled ρολόγια
« Απάντηση #29 στις: Νοέμβριος 29, 2011, 09:06:49 μμ »
Το εγχειρίδιο δεν γράφει τίποτα σχετικό.

Εξάλλου η ίδια ακριβώς ένδειξη ώρας υπάρχει και στο ψηφιακό καντράν.
corum bubble, 6497 unitas based diy,steinhart ocean black dlc

Αποσυνδεδεμένος skydives13

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 619
  • Είμαι χαρούμενος! - Γιώργος
    • Προφίλ
Απ: Radio Controlled ρολόγια
« Απάντηση #30 στις: Δεκέμβριος 19, 2011, 12:14:24 πμ »
Citizen Eco Drive Satellite Wave limited edition!
ΑΓΑΠΑΩ ΤΗ ΖΩΗ ΚΑΙ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ!

Αποσυνδεδεμένος skydives13

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 619
  • Είμαι χαρούμενος! - Γιώργος
    • Προφίλ
Απ: Radio Controlled ρολόγια
« Απάντηση #31 στις: Δεκέμβριος 22, 2011, 12:23:39 πμ »
και όχι μόνο!
ΑΓΑΠΑΩ ΤΗ ΖΩΗ ΚΑΙ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ!