Αποστολέας Θέμα: ROLEX  (Αναγνώστηκε 4197536 φορές)

0 μέλη και 4 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος maestro

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2926
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #14860 στις: Οκτώβριος 26, 2022, 08:49:56 μμ »
Έχω 18000 στην άκρη βρε άνθρωπε και θέλω να αγοράσω ένα καινούριο Pepsi που κανονικά κάνει 9.5. Με βοηθάς σε παρακαλώ;;;;;;

Αποσυνδεδεμένος v_s

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 166
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #14861 στις: Οκτώβριος 26, 2022, 08:50:57 μμ »
Έχω 18000 στην άκρη βρε άνθρωπε και θέλω να αγοράσω ένα καινούριο Pepsi που κανονικά κάνει 9.5. Με βοηθάς σε παρακαλώ;;;;;;

Να πάρεις τηλέφωνο ένα από τα παραμάγαζα και να τους προσφέρεις 18 κασέρι. Και είμαι σίγουρος ότι θα σε βοηθήσουν...Παρεμπιπτόντως το πεπσι έχει 10,5 απ το Μάρτιο...

Είμαι κάποιος που δε μπορεί να μιλάει για κρίση όταν ρολόγια παραγωγής έχουν 100% ++ καπέλο και σου ζητάω να μου βρεις ΕΝΑ που να εξαιρείται από αυτό και απλά δε μπορείς.

Σε παραπέμπω ξανά στις προηγούμενές μου δημοσιεύσεις. Αν αυτό συναγεις, η περαιτέρω συζήτηση δεν εχει νόημα. Δε θα χαλάσουμε τις καρδιές μας γιαυτό...


Αποσυνδεδεμένος maestro

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2926
    • Προφίλ
ROLEX
« Απάντηση #14862 στις: Οκτώβριος 26, 2022, 08:54:51 μμ »
Σε παραπέμπω ξανά στις προηγούμενές μου δημοσιεύσεις. Αν αυτό συναγεις, η περαιτέρω συζήτηση δεν εχει νόημα. Δε θα χαλάσουμε τις καρδιές μας γιαυτό...

Τα διαβάζω όλα πολύ προσεκτικά. Υποστηρίζεις ότι τα ρολεξ καταποντίζονται τη στιγμή που δε μπορείς να μου βρεις να αγοράσω ένα καινούριο Pepsi με λιγότερο από 100% καπέλο. Είναι μια άποψη και αυτή οκ.

ΥΓ. Αν ονειρεύεσαι Pepsi με 18 από τα παραμάγαζα που ανέφερες, είσαι στ' αλήθεια μη ενημερωμένος από τιμές. 21 το πουλάνε στο Μόναχο μεταξύ τους οι dealers, οπότε κανένας δεν θα το δώσει σε σένα κι εμένα 18.

Αποσυνδεδεμένος v_s

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 166
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #14863 στις: Οκτώβριος 26, 2022, 09:01:08 μμ »
Τα διαβάζω όλα πολύ προσεκτικά. Υποστηρίζεις ότι τα ρολεξ καταποντίζονται τη στιγμή που δε μπορείς να μου βρεις να αγοράσω ένα καινούριο Pepsi με λιγότερο από 100% καπέλο. Είναι μια άποψη και αυτή οκ.

Το "καταποντιζονται" δεν είναι όρος που χρησιμοποίησα. Ότι οι τιμές της δευτερογενους έχουν ξεφουσκώσει είναι γεγονός αδιαμφισβήτητο.

Νομίζω δεν έχει νόημα να αντιδικούμε άλλο επί του θέματος. Διατηρώ τις απόψεις μου κι εσύ τις δικές σου. Ο κοινός μας παρονομαστής είναι η αγάπη για τη μάρκα οπότε θεωρω πως δεν έχουμε τίποτα να χωρίσουμε  :cheers:

ΥΓ. Αν ονειρεύεσαι Pepsi με 18 από τα παραμάγαζα που ανέφερες, είσαι στ' αλήθεια μη ενημερωμένος από τιμές. 21 το πουλάνε στο Μόναχο μεταξύ τους οι dealers, οπότε κανένας δεν θα το δώσει σε σένα κι εμένα 18.

ΥΓ: Αν ηθελα πεπσι θα ειχα απο AD. Όπως έγραψα και πριν, όσο τα παραμαγαζα κάθονται σε ρευστότητα θα ζητάνε ότι θέλουν. Οι κ. σφίγγουν ωστόσο.

 

Αποσυνδεδεμένος maestro

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2926
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #14864 στις: Οκτώβριος 26, 2022, 09:04:27 μμ »
Το "καταποντιζονται" δεν είναι όρος που χρησιμοποίησα. Ότι οι τιμές της δευτερογενους έχουν ξεφουσκώσει είναι γεγονός αδιαμφισβήτητο.

Νομίζω δεν έχει νόημα να αντιδικούμε άλλο επί του θέματος. Διατηρώ τις απόψεις μου κι εσύ τις δικές σου. Ο κοινός μας παρονομαστής είναι η αγάπη για τη μάρκα οπότε θεωρω πως δεν έχουμε τίποτα να χωρίσουμε  :cheers:

Φυσικά έχουν ξεφουσκώσει οι τιμές. Από 150% καπέλο φούσκα πεσαμε στο 100%. Η διαφωνία είναι αν αυτό λέγεται κρίση. Οι τιμές των ρολεξ είναι σημαντικά πάνω από το 2020 και το πρωτο μισό του 2021 αυτή τη στιγμή.

Αποσυνδεδεμένος v_s

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 166
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #14865 στις: Οκτώβριος 26, 2022, 09:09:12 μμ »
Φυσικά έχουν ξεφουσκώσει οι τιμές. Από 150% καπέλο φούσκα πεσαμε στο 100%. Η διαφωνία είναι αν αυτό λέγεται κρίση. Οι τιμές των ρολεξ είναι σημαντικά πάνω από το 2020 και το πρωτο μισό του 2021 αυτή τη στιγμή.

"Κρίση" επίσης είναι ένας όρος που δεν χρησιμοποίησα. Φούσκα ναι. Αλλά μιλώντας για κρίση, με τόσο σκ@το που έχει πέσει μέσω crypto, flippers κλπ αναπόφευκτα κάτι θα κολλήσει και η κατάσταση ΠΟΤΕ δε θα ειναι οπως το 2018. Αν ωστόσο εξετάσεις την απόλυτη τιμή της "βουτιάς" εναντι του χρονου που χρειαστηκε, τότε η "κριση" δεν θα φαντάζει και τόσο τραβηγμένη σαν όρος.

Να στο θέσω αλλιως σε περίπτωση που δε το τονισα επαρκώς ενωρίτερα:

Ρώτα τι δίνουν οι greys και θα βγάλεις χρήσιμα συμπεράσματα.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 26, 2022, 09:17:20 μμ από v_s »

Αποσυνδεδεμένος maestro

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2926
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #14866 στις: Οκτώβριος 27, 2022, 04:38:31 μμ »
Ρώτα τι δίνουν οι greys και θα βγάλεις χρήσιμα συμπεράσματα.

Ζήτησα σήμερα σε δύο γνωστούς grey τιμές για Pepsi και λευκή Daytona. 20 και 32 αντίστοιχα φιλικές τιμές για μένα. Σα να ήταν συνεννοημένοι απάντησαν. Θερίζει η κρίση

Αποσυνδεδεμένος v_s

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 166
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #14867 στις: Οκτώβριος 27, 2022, 06:02:28 μμ »
Ζήτησα σήμερα σε δύο γνωστούς grey τιμές για Pepsi και λευκή Daytona. 20 και 32 αντίστοιχα φιλικές τιμές για μένα. Σα να ήταν συνεννοημένοι απάντησαν. Θερίζει η κρίση

Ρώτα τι ΣΟΥ δίνουν για Pepsi και Daytona.
Τι δίνουν για να αγοράσουν από σένα.
Για το 126610LN προσφέρουν 9 χιλιάρικα το πολύ 9,5
Για DJ41 ατσάλι και λευκό λευκόχρυσο 8!!!

Αυτά και σταματώ εδώ. Δε προσφερουμε τίποτα το επιμορφωτικό ουτε εποικοδομητικό και αρκετά έχει παρεκτραπει το νήμα...
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 27, 2022, 06:39:34 μμ από v_s »

Αποσυνδεδεμένος maestro

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2926
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #14868 στις: Οκτώβριος 27, 2022, 07:04:43 μμ »
Ρώτα τι ΣΟΥ δίνουν για Pepsi και Daytona.
Τι δίνουν για να αγοράσουν από σένα.
Για το 126610LN προσφέρουν 9 χιλιάρικα το πολύ 9,5
Για DJ41 ατσάλι και λευκό λευκόχρυσο 8!!!

Αυτά και σταματώ εδώ. Δε προσφερουμε τίποτα το επιμορφωτικό ουτε εποικοδομητικό και αρκετά έχει παρεκτραπει το νήμα...

Φίλε μου τα νούμερα που γράφεις είναι εντελώς εκτός πραγματικότητας. Αν έχεις κάτι τέτοιο για πούλημα πάμε παρέα να πάρεις 3 με 4 χιλιάδες πάνω απ' όσο γράφεις.

Αποσυνδεδεμένος chris70

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 214
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #14869 στις: Οκτώβριος 31, 2022, 01:00:55 μμ »
edit mode on
Μεταφέρθει στο αντίστοιχο νήμα...
http://www.mywatch.gr/index.php?topic=24505.msg532312#msg532312
edit mode off

Αποσυνδεδεμένος chris70

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 214
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #14870 στις: Νοέμβριος 01, 2022, 02:40:17 μμ »
Introducing The Record-Breaking Rolex Deepsea Challenge RLX Titanium (And It’s Not A Prototype…)
Rolex first titanium watch... and the new king of dive watches!



https://monochrome-watches.com/introducing-rolex-oyster-perpetual-deepsea-challenge-rlx-titanium-126067-record-breaking-dive-watch-specs-price/

Αποσυνδεδεμένος Efthimis

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2916
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #14871 στις: Νοέμβριος 01, 2022, 04:25:18 μμ »
Introducing The Record-Breaking Rolex Deepsea Challenge RLX Titanium (And It’s Not A Prototype…)
Rolex first titanium watch... and the new king of dive watches!



https://monochrome-watches.com/introducing-rolex-oyster-perpetual-deepsea-challenge-rlx-titanium-126067-record-breaking-dive-watch-specs-price/
Daily beater ένα πράμα με κάσα 50mm

TECHNICAL SPECIFICATIONS – ROLEX OYSTER PERPETUAL DEEPSEA CHALLENGE RLX TITANIUM

Case: 50mm diameter x 23mm height - RLX titanium (grade 5 titanium), brushed with polished accents - monobloc construction - screw-down crown and caseback - Rolex Ringlock system case architecture with nitrogen-alloyed steel ring and helium escape valve - unidirectional bezel with 60-minute scale over a black Cerachrom insert, filled with platinum - 9.5mm domed scratch-resistant sapphire - Waterproof to 11,000 metres / 36,090 feet

Dial: Black matte dial - white gold indexes and hands - all elements filled with Chromalight

Movement: Calibre 3230 - in-house - Superlative Chronometer certified - automatic - 31 jewels - 28,800 vibrations/hour - Chronergy escapement - 70h power reserve - hours, minutes, seconds

Bracelet: 3-link RLX titanium Oyster bracelet, brushed - folding Oysterlock safety clasp with Rolex Glidelock extension system. Fliplock extension link

Reference: 126067
Availability: Permanent collection - available November 2022
Price: EUR 25,750





Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Αποσυνδεδεμένος afnios

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1610
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #14872 στις: Νοέμβριος 01, 2022, 04:49:45 μμ »
με ενα ρολοι ξερεις παντα τι ωρα ειναι,με δυο δεν εισαι ποτε σιγουρος

Αποσυνδεδεμένος Dimitris Real

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1587
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #14873 στις: Νοέμβριος 01, 2022, 05:33:07 μμ »
next

Χαμός θα γίνει και με αυτό.
Είναι το πρώτο Rolex τιτάνιο και οι συλλέκτες θα σκοτωθούν ποιος θα το πρωτοπάρει, οι grey θα σκοτωθούν ποιος θα το πρωτομεσιτεύσει με καπέλο 100% και τα πλουσιόπαιδα θα σκοτωθούν ποιος θα το φορέσει πρώτος για να δείξει απλά ότι μπορεί … ότι έχει γίνει και με το πρώτο Rolex που έχει την κορώνα αριστερά. Δεν παίζει κανένα ρόλο το μέγεθος και η ωρολογιακή αξία … και η μπάλα έχει χαθεί τελείως. 

Αποσυνδεδεμένος maestro

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2926
    • Προφίλ
ROLEX
« Απάντηση #14874 στις: Νοέμβριος 01, 2022, 05:41:40 μμ »
Φοβερό. 11000 μέτρα βάθος? Κολωνάκι-Κηφισιά δηλαδή προς τα κάτω; Όλο και κάποια τεχνολογική αξία θα έχει. Πάντως στέκομαι στο ότι πρώτη φορά η R παρουσιάζει νέο μοντέλο μεσούσης της σεζόν, πάντα το έκανε μια φορά το χρόνο όλα μαζί.

Αποσυνδεδεμένος tsikis007

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 176
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #14875 στις: Νοέμβριος 01, 2022, 06:11:15 μμ »
Πράγματι αποτελεί είδηση ότι η R ανακάλυψε το τιτάνιο ως υλικό κατασκευής ρολογιών.
Το ερώτημα μου είναι από που το αγοράζει.
Η Κίνα είναι πρώτη παγκοσμίως στην παραγωγή ατσαλιού - τιτανίου.

Αποσυνδεδεμένος Efthimis

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2916
    • Προφίλ
ROLEX
« Απάντηση #14876 στις: Νοέμβριος 01, 2022, 06:11:18 μμ »
Ιδιαίτερο μοντέλο παιδιά, δεν νομίζω ότι θα έχει κάποιο ιδιαίτερο hype αφού προφανώς δεν απευθύνεται στο γενικό κοινό απλά δείχνει ίσως ότι στο μέλλον θα δούμε και τιτάνιο σε κάποια μοντέλα  (ίσως στα 44αρια DSSD??)


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Αποσυνδεδεμένος maestro

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2926
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #14877 στις: Νοέμβριος 01, 2022, 06:40:46 μμ »
Πράγματι αποτελεί είδηση ότι η R ανακάλυψε το τιτάνιο ως υλικό κατασκευής ρολογιών.
Το ερώτημα μου είναι από που το αγοράζει.
Η Κίνα είναι πρώτη παγκοσμίως στην παραγωγή ατσαλιού - τιτανίου.
Από τα Lidl άκουσα ότι το αγοράζει

Αποκλείεται να το χρησιμοποιήσει σε άλλα μοντέλα και καλά θα κάνει. Εδώ υπάρχει ανάγκη διότι αν το συγκεκριμένο ήταν ατσάλι θα ξεπερνούσε το μισό κιλό.

Αποσυνδεδεμένος pugman

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1801
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #14878 στις: Νοέμβριος 01, 2022, 09:01:47 μμ »
Πράγματι αποτελεί είδηση ότι η R ανακάλυψε το τιτάνιο ως υλικό κατασκευής ρολογιών.
Το ερώτημα μου είναι από που το αγοράζει.
Η Κίνα είναι πρώτη παγκοσμίως στην παραγωγή ατσαλιού - τιτανίου.
Απο inside information ξέρω ότι το παίρνει απο την citizen Μην πεις όμως ότι το έμαθες απο εμένα!
"buy a Rolex to impress others, the Grand Seiko to impress yourself"

Αποσυνδεδεμένος tsikis007

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 176
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #14879 στις: Νοέμβριος 01, 2022, 09:22:30 μμ »
Απο inside information ξέρω ότι το παίρνει απο την citizen Μην πεις όμως ότι το έμαθες απο εμένα!
Αν η R ψωνίζει τιτάνιο από την Citizen σημαίνει ότι χρησιμοποιεί Ιαπωνικό τιτάνιο. Η Ιαπωνία είναι Νο2 παγκοσμίως στην παραγωγή τιτανίου.
 😀😃