Αποστολέας Θέμα: ROLEX  (Αναγνώστηκε 4161730 φορές)

0 μέλη και 12 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Velitsko

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 203
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #1320 στις: Φεβρουάριος 12, 2009, 02:51:10 μμ »
Μετά το τελευταίο ποστ του Velitsko, κάποιος πρέπρι να φτιάξει κασκόλ με την λέξη Rolex. Πως είναι του Ολυμπιακού κλπ;

Εγώ θα πω κάτι άλλο. Βλέπεις στο Σαλόνι Αυτοκινήτου της Γενεύης ένα υπέροχο concept car. 1000 ίπποι, 540 τελική. Τέλεια. Τα προβλήματά του ποτέ δεν θα τα μάθουμε. Στο Auto journal διάβασα οτι από τις τρεις Bugatti Veyron που δοκίμασαν, οι δύο είχαν πρόβλημα στα ηλεκτρονικά τους.

Η Rolex δεν είναι concept watch. Σε πόσα χέρια θα πάει ένα GMT, συγκριτικά με το οποιοδήποτε μοντέλο άλλης εταιρείας; Η γκρίνια πολλαπλασιάζεται. Να μην πω ονόματα, ξέρετε πόσα ρολόγια που μας ξετρέλαναν, δεν δούλεψαν ποτέ; Μόνο που η τιμή των 400.000 ευρώ δεν βοήθησε στο να το μάθουμε.

Φιλικά

Κωστής

Φερτε μου το κασκολ να το φορεσω με περηφανια  :D

Καλη επιτυχια σε οσους εχουν στοχο για τα 400,000 ευρω ρολογια ( αν και δεν νομιζω ο μεσος καταναλωτης να τα αγοραζει σε αυτη την ζωη  :D) εγω θα αρκεστω στα ταπεινα για καποιους ρολεξακια γιατι ξερω οτι παντα θα δουλευουν ειτε κανω καταδυση, ειτε πεσω απο γκρεμο  :D, ειτε τα χτυπησω σε τοιχους και παντα θα υπαρξει καποιος να το αγορασει αν ποτε βρεθω δυσκολα οικονομικα

Οπως ειπα και παραπανω καθετι υλικο μπορει να χαλασει γιατι αλλιως δεν θα υπηρχε λογος να δινει εγγυηση μια εταιρεια η μαγικη συνταγη ειναι να το κανεις αξιοπιστο  ;)

Οσο για την bugatti να ξερεις οτι η εταιρεια δεν δινει αυτοκινητα για τεσταρισμα ολοκαινουργια. Εχουν κατασκευασει 3-4 αυτοκινητα τα οποια ειναι αυστηρα μονο για δοκιμες και δεν προοριζονται προς πωληση. Και αυτα τα αυτοκινητα ενας θεος ξερει ποσο επιθετικα τα εχου οδηγησει διαφοροι που τεσταρουν αυτοκινητα. Παραξενο που δεν εχει καταγραφει καμια ιδιωτικη bugatti με προβληματα απο τις 220 που πωληθηκαν μεχρι στιγμης  ;)

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #1321 στις: Φεβρουάριος 12, 2009, 02:52:37 μμ »
γιωργο σου απαντησα .αφου το κοιταξα και ρωτησα κατεληξα οτι καλυπτει το iso/din που λεει ελευθερη πτωση απ το ενα μετρο(approximately equivalent to a 1 meter free fall to a hard wood floor):

c) examination of the watch shall not reveal any deterioration affecting its performance or its appearance (for example bent or displaced hands, altered display, impaired automatic device or calendar, cracked glass, bent horns, bent or broken crown or damaged push-button, etc.)

ISO 1413=DIN 8308

δεν ξερουμε που επεσε το ρολοι του τυπου και φυσικα η κεραμικη εχει το αρνητικο οτι οταν περασει το οριο δεν λυγιζει οπως το ατσαλι αλλα σπαει!

και στο ρολοι κανουμε συμβιβασμους,οπως και στην ζωη! σου πα και για το silicium

με τον καιρο θα δεις οτι σε ολα καποιο ψεγαδι θα βρεις..

« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 12, 2009, 02:59:28 μμ από george_ »

Αποσυνδεδεμένος Velitsko

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 203
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #1322 στις: Φεβρουάριος 12, 2009, 02:52:50 μμ »
kai πάλι αναφέρω κύριοι.....
rolexares forever............reeeeeeeeeeeeee

ΟΛΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ

 :prayer: :prayer: :prayer: :prayer:

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #1323 στις: Φεβρουάριος 12, 2009, 02:57:26 μμ »
ΟΛΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ

 :prayer: :prayer: :prayer: :prayer:

κονακις πειραχτηρι εχεις κεφια σημερα ε?

Αποσυνδεδεμένος Velitsko

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 203
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #1324 στις: Φεβρουάριος 12, 2009, 03:01:28 μμ »
κονακις πειραχτηρι εχεις κεφια σημερα ε?

Στο κατω κατω το θεμα ειναι αφιερωμενο στα Rolex  ;)

Nα μην δειξουμε και εμεις την αγαπη μας για τις ρολογαρες αυτες ?  ;D


Παμε ξανααααα

ΟΛΕΕΕΕΕΕΕΕΕ

 :prayer: :prayer: :prayer: :prayer:

director

  • Επισκέπτης
Απ: ROLEX
« Απάντηση #1325 στις: Φεβρουάριος 12, 2009, 03:02:17 μμ »
ΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩ ρολεξαραα,ωωωωωωωωωωωωωωωω ομαδαρα,οε
ΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩ ρολεξαραα,ωωωωωωωωωωωωωωωω ομαδαρα,οε
ΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩ ρολεξαραα,ωωωωωωωωωωωωωωωω ομαδαρα,οε

αντε ολοι με τα κασκολ και ξανα μανα

κι αναρωτιεμαι,Ω Θεα Βλακεια,κι εσυ στην Ελλαδα γεννηθηκες?

Αποσυνδεδεμένος Velitsko

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 203
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #1326 στις: Φεβρουάριος 12, 2009, 03:04:09 μμ »
ΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩ ρολεξαραα,ωωωωωωωωωωωωωωωω ομαδαρα,οε
ΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩ ρολεξαραα,ωωωωωωωωωωωωωωωω ομαδαρα,οε
ΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩ ρολεξαραα,ωωωωωωωωωωωωωωωω ομαδαρα,οε

αντε ολοι με τα κασκολ και ξανα μανα

κι αναρωτιεμαι,Ω Θεα Βλακεια,κι εσυ στην Ελλαδα γεννηθηκες?

Αμα δεν σου αρεσουν τα ρολεξ μην διαβαζεις αυτο το θεμα  ;)

Δεν σε εθιξα για τα ρολογια που σου αρεσουνε ουτε σε ειπα βλακα επειδη σου αρεσουν μαλλον αλλες μαρκες  ;D

Αποσυνδεδεμένος nin

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8312
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #1327 στις: Φεβρουάριος 12, 2009, 03:08:15 μμ »
Τελειωσα το σχολειο εδω και αρκετα χρονια

Το γυμνάσιο ή το δημοτικό;

[...]

Αυτά που μας παπαγαλίζεις στα ποστ σου είναι γνωστά. Όπερ σημαίνει ότι η απαρίθμηση των προτερημάτων της Rolex είναι άχρηστη στην ερώτηση για την κεραμική στεφάνη.
Όταν κάποιος εκφράζει μια συγκεκριμένη απορία, περιμένει μια ανάλογη απάντηση και αν κάποιος την ξέρει απαντά. Δεν αρχίζει ο καθείς να κόπτεται υπέρ της τάδε εταιρείας και να απαριθμεί ακατάσχετα τα προτερήματά της.


director

  • Επισκέπτης
Απ: ROLEX
« Απάντηση #1328 στις: Φεβρουάριος 12, 2009, 03:08:43 μμ »
Παράθεση
Αμα δεν σου αρεσουν τα ρολεξ μην διαβαζεις αυτο θεμα  

Δεν σε εθιξα για τα ρολογια που σου αρεσουνε ουτε σε ειπα βλακα επειδη σου αρεσουν μαλλον αλλες μαρκες  
 
 
Απορω γιατι αναγνωριζεις τον εαυτο σου?
οσο για την εστιαση του θεματος θ απαντησω ως εξης,οταν το δακτυλο δειχνει το φεγγαρι καποιοι κοιτουν το  δακτυλο.

Αποσυνδεδεμένος Velitsko

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 203
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #1329 στις: Φεβρουάριος 12, 2009, 03:12:16 μμ »
Το γυμνάσιο ή το δημοτικό;

[...]

Αυτά που μας παπαγαλίζεις στα ποστ σου είναι γνωστά. Όπερ σημαίνει ότι η απαρίθμηση των προτερημάτων της Rolex είναι άχρηστη στην ερώτηση για την κεραμική στεφάνη.
Όταν κάποιος εκφράζει μια συγκεκριμένη απορία, περιμένει μια ανάλογη απάντηση και αν κάποιος την ξέρει απαντά. Δεν αρχίζει ο καθείς να κόπτεται υπέρ της τάδε εταιρείας και να απαριθμεί ακατάσχετα τα προτερήματά της.



Ωραια απαντησε μου εσυ τα παντα για την κεραμικη στεφανη  :D

Σου βαζω στοιχημα οτι στις υποθεσεις θα καταληξουμε γιατι πολυ απλα κανεις δεν ξερει πως φτιαχνεται και πως και γιατι εσπασε  ;)

Δες και την σχετικη μου απαντηση στην προηγουμενη σελιδα

Αποσυνδεδεμένος Velitsko

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 203
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #1330 στις: Φεβρουάριος 12, 2009, 03:13:00 μμ »
 
Απορω γιατι αναγνωριζεις τον εαυτο σου?
οσο για την εστιαση του θεματος θ απαντησω ως εξης,οταν το δακτυλο δειχνει το φεγγαρι καποιοι κοιτουν το  δακτυλο.

 :P

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #1331 στις: Φεβρουάριος 12, 2009, 03:17:35 μμ »
Velitsko
ακρη παλι δεν θα βγει οποτε μην "εκτροχιαστουμε "παλι και σε αυτο το θεμα και το χαλασουμε!μιλαει και για την αγαπημενη σου εταιρια ,δεν λεει να το γεμισουμε με αντιπαραθεσεις!τι λες?

Αποσυνδεδεμένος nin

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8312
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #1332 στις: Φεβρουάριος 12, 2009, 03:18:33 μμ »
Ωραια απαντησε μου εσυ τα παντα για την κεραμικη στεφανη  :D

Σου βαζω στοιχημα οτι στις υποθεσεις θα καταληξουμε γιατι πολυ απλα κανεις δεν ξερει πως φτιαχνεται και πως και γιατι εσπασε  ;)

Δες και την σχετικη μου απαντηση στην προηγουμενη σελιδα

Άντε πάλι, φέρτα να τ' αρμέξουμε.  :-\

Είπα, και ήμουν σαφής....
Ξέρεις την απάντηση;
Έχεις γνώμη;
Έχεις την καλή διάθεση να τη μοιραστείς;

Θαυμάσια. Το κάνεις και τελειώνει η ιστορία, και σε ευχαριστούμε και πολύ.

Δεν επιδίδεσαι σε μια φρενήρη κούρσα ποιος θα εκθειάσει όσο το δυνατόν περισσότερο και με όσο πιο σιροπιαστά λόγια τη Rolex και την κάθε Rolex.
Δηλαδή, εδώ που τα λέμε, μια χαρά το κάνεις αν θες, κανείς δεν θα στο απαγορεύσει, ... Αλλά να, καταντάει ολίγον τι ... κουραστικό.

Αποσυνδεδεμένος Velitsko

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 203
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #1333 στις: Φεβρουάριος 12, 2009, 03:26:01 μμ »
Οκ παιδια αφου το ζητησατε με καλο τροπο και επειδη ειμαι καλο παιδι θα το κανω  ;D

Την απαντηση κανεις δεν την ξερει εκτος απο ειδικους στην κεραμικη τεχνολογια και ατομα μεσα απο την εταιρεια


Οριστε η δικη μου αποψη


1. Μπορει να οφειλεται σε αστοχια υλικου κατι το οποιο εχει παρατηρηθει προσφατα σε μερικα ρολεξ και ισως αυτος ειναι ο λογος που ο γιγαντας κατασκευαζει καινουριο εργοστασιο

2. Αγνοια του κοσμου για τα κεραμικα υλικα και ενα ΜΕΓΑΛΟ ΜΠΡΑΒΟ στον blackbird για το ποστ που εκανε μερικες σελιδες πισω

3. Και βασικο μειονεκτημα του κεραμικου υλικου ειναι οτι ναι μεν δεν χαρασει αλλα μπορει να σπασει οπως το ζαφειρι και για αυτο οι κεραμικες στεφανες υπερθερμαινονται στους 1500 βαθμους για να εχουν μια μεγαλυτερη αντοχη. Και αν προσεξει κανεις πως τοποθετουν την κεραμικη στεφανη στα ρολεξ θα καταλαβει οτι ειναι ετσι τοποθετημενη ωστε να μην την χτυπησεις και αντι της κεραμικης στεφανης να χτυπησεις το μεταλικο περιβλημα της στεφανης η το τζαμι

Τελος σαν κατοχος κεραμικου μοντελου δεν ειχα ποτε απολυτως κανενα προβλημα με την κεραμικη στεφανη και ακομα ειναι καινουρια ασχετα με τις κακουχιες που εχει περασει εδω και 1 χρονο και μερικους μηνες

Αυτα απο εμενα  :)

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #1334 στις: Φεβρουάριος 12, 2009, 03:30:08 μμ »
Velitsko

αμα εγραφες παντα ετσι αγορι μου !!!

Αποσυνδεδεμένος Velitsko

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 203
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #1335 στις: Φεβρουάριος 12, 2009, 03:32:01 μμ »
Velitsko

αμα εγραφες παντα ετσι αγορι μου !!!

Ολα γινονται αρκει να υπαρχει καλη καρδια και σωστη προσεγγιση  :)

Αποσυνδεδεμένος blackbird

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10423
  • Θεσσαλονίκη
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #1336 στις: Φεβρουάριος 12, 2009, 04:17:15 μμ »
Αυτό το θέμα με τις οδηγίες χρήσης καταντάει ώρες ώρες κουραστικό και γελοίο. Παράδειγμα το παρακάτω απόσπασμα της Σέικο που παρέθεσε ο georges:

PRECAUTIONS ON WEARING YOUR WATCH
• Exercise care when you hold an infant or small child while wearing the
watch on your wrist, as the infant or child may be injured or develop an
allergic reaction caused by direct contact with the watch.
• Avoid undue shocks such as dropping or scratching against hard surfaces
or playing active sports, which may cause temporary malfunctions.
• There is a possibility of injury caused by wearing the watch on your wrist
especially if you fall down or bump into other people or objects.
:o

Προφανώς οι εταιρείες αναγκάστηκαν να βάλουν ένα σωρό πλεονασμούς, γιατί κάποια τζιμάνια δικηγόροι, κατά Αμερική μεριά, μάζεψαν κάποιους άλλους άπληστους και κυνηγούσαν εταιρείες για τα αυτονόητα.

"Μην κτυπάτε το ρολόι σας γιατί μπορεί να σπάσει το κρύσταλο" Αυτό πρέπει να το δεις γραμμένο;

To κεραμικό είναι ότι και το κρύσταλο. Εύθραστο. ΣΠΑΕΙ. Όπως και τα περισσότερα υλικά. Όμως όσο συχνά σπάτε τα ζαφείρια σας, άλλο τόσο συχνά θα σπάτε και τα κεραμικά σας ρολόγια. Εγώ πάντως δεν έχω σπάσει ποτέ κρύσταλο (και έχω κάνει διάφορες "ταρζανιές"), ούτε κάποιο κεραμικό ρολόι μου. Μάλιστα το Σέικο μου το 6159-7010, το πρώτο κεραμικό ρολόι, ηλικίας 30 ετών, που δεν ξέρω πόσους ιδιοκτήτες έχει αλλάξει, είναι άθικτο. Διαμέτρου 51χιλ και ύψους 17χιλ αποτελεί τον ορισμού του μαγνήτη των χτυπημάτων. Και σκεφτείτε πως άλλη η τεχνολογία κεραμικών του 1976 και άλλη του 2009.

Για να καταλήξω. Είναι παράλογο να παραπονιέσαι στη Ρόλεξ και στην κάθε Ρόλεξ, γιατί σου έσπασε η στεφάνη. ΑΣ ΠΡΟΣΕΧΕΣ!

Φιλικά
Δημήτρης

Αποσυνδεδεμένος Velitsko

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 203
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #1337 στις: Φεβρουάριος 12, 2009, 04:23:21 μμ »
Αυτό το θέμα με τις οδηγίες χρήσης καταντάει ώρες ώρες κουραστικό και γελοίο. Παράδειγμα το παρακάτω απόσπασμα της Σέικο που παρέθεσε ο georges:

PRECAUTIONS ON WEARING YOUR WATCH
• Exercise care when you hold an infant or small child while wearing the
watch on your wrist, as the infant or child may be injured or develop an
allergic reaction caused by direct contact with the watch.
• Avoid undue shocks such as dropping or scratching against hard surfaces
or playing active sports, which may cause temporary malfunctions.
• There is a possibility of injury caused by wearing the watch on your wrist
especially if you fall down or bump into other people or objects.
:o

Προφανώς οι εταιρείες αναγκάστηκαν να βάλουν ένα σωρό πλεονασμούς, γιατί κάποια τζιμάνια δικηγόροι, κατά Αμερική μεριά, μάζεψαν κάποιους άλλους άπληστους και κυνηγούσαν εταιρείες για τα αυτονόητα.

"Μην κτυπάτε το ρολόι σας γιατί μπορεί να σπάσει το κρύσταλο" Αυτό πρέπει να το δεις γραμμένο;

To κεραμικό είναι ότι και το κρύσταλο. Εύθραστο. ΣΠΑΕΙ. Όπως και τα περισσότερα υλικά. Όμως όσο συχνά σπάτε τα ζαφείρια σας, άλλο τόσο συχνά θα σπάτε και τα κεραμικά σας ρολόγια. Εγώ πάντως δεν έχω σπάσει ποτέ κρύσταλο (και έχω κάνει διάφορες "ταρζανιές"), ούτε κάποιο κεραμικό ρολόι μου. Μάλιστα το Σέικο μου το 6159-7010, το πρώτο κεραμικό ρολόι, ηλικίας 30 ετών, που δεν ξέρω πόσους ιδιοκτήτες έχει αλλάξει, είναι άθικτο. Διαμέτρου 51χιλ και ύψους 17χιλ αποτελεί τον ορισμού του μαγνήτη των χτυπημάτων. Και σκεφτείτε πως άλλη η τεχνολογία κεραμικών του 1976 και άλλη του 2009.

Για να καταλήξω. Είναι παράλογο να παραπονιέσαι στη Ρόλεξ και στην κάθε Ρόλεξ, γιατί σου έσπασε η στεφάνη. ΑΣ ΠΡΟΣΕΧΕΣ!

Φιλικά
Δημήτρης


Θα συμφωνησω και εγω

Αποσυνδεδεμένος nomikosas

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 827
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #1338 στις: Φεβρουάριος 12, 2009, 06:27:09 μμ »
Χαμος κ πανικος... ενα βραδυ σας αφησα και γραφτηκαν αρκετες νεες σελιδες...


Υ.Γ.  nomιkosas, από ότι έχω καταλάβει είσαι "προφεσορας" στα ρόλεξ. Μήπως ξέρεις εσύ να μας πεις?????  (Δεν το λέω ειρωνικά, ρωτάω απλά μήπως ξέρεις, και γλυτώσω εργατώρες στο ψάξιμο)

Δεν ειμαι καθολου professor. Δεν ξερω πολλα και συνεχεια μαθαινω πραγματα...
Για το θεμα κεραμικη στεφανη με καλυξαν ολα οσα εχουν υποθει. Ειναι ενα υλικο που σπαει γιατι τα μορια του εχουν πολυ ισχυρες δυναμεις μεταξυ τους και οχι ελαστικες οπως πχ σε ενα λαστιχο.. ετσι ναι μεν δεν εχει γρατζουνιες με το περασμα του χρονου αλλα σε καποιο δυνατο χτυπημα και υπο καποια συγκεκριμενη γωνια ειναι γνωστο οτι σπαει..

Αποσυνδεδεμένος ACIDBLACK

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1738
  • δεν ελπιζω τιποταδεν φοβαμαι τιποταΕΙΜΑΙ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #1339 στις: Φεβρουάριος 12, 2009, 07:32:35 μμ »
τα ευκολως ενοουμενα ........ολες οι εταιριες παιρνουν νομικες προστασιες ενημερωνοντας τι μπορει να κανεις με τα ρολογια τους και τη οχι.......σε αλλες χωρες του κοσμου ειναι πολυ λογικο να μηνησεις οποιδηποτε σου κανει την ζωη δυσκολη με οποιαδηποτε μορφη.
Απο την αλλεργικη αντιδραση στο ανοξειδωτο ατσαλι μεχρι το πως χρησιμοποιειται σωστα ενας φουρνος μικροκυματων....
αν εχετε ορεξη ανοιξτε ενα οποιδηποτε manual ηλεκτικης συσκευης και θα καταλαβετε.
εχετε διανοηθει ποτε να βγαλετε ηλεκτρικη συσκευη εξω στην βροχη?καποιοι το εχουν κανει ,και εχουν μηνησει την κατασκευαστρια
εταιρια για τα επακολουθα που συνεβησαν με την λογικη οτι δεν τους ενημερωσαν για τον κινδυνο....και αλλα πολλα...
εδω ενα απο τα ποιο προσφατα
http://www.webcosmoforums.com/general-talk/1465-woman-sues-victorias-secret-claims-injury-defective-thong.html
ελπιζω να σας εκανα να χαμογελασατε λιγο.....


Τα ρολογια ειναι σαν τις μπιλιες του ΑIRSOFT πανε και ερχονται ...