Αποστολέας Θέμα: ROLEX  (Αναγνώστηκε 4162763 φορές)

0 μέλη και 6 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

warover

  • Επισκέπτης
Απ: ROLEX
« Απάντηση #900 στις: Αύγουστος 01, 2008, 10:42:50 πμ »
nin πολυ ενδιαφερον αρθρο  :applaus:και αν και δεν ειμαι σε θεση να το αμφισβητήσω μιας και οι γνώσεις μου δεν το επιτρέπουν θα φανώ αισιόδοξος λέγοντας ότι απλά η rolex με τον δικό της ρυθμό ακολουθει τις εξελίξεις .οσο για αυτό που αναφέρει για το μέγεθος προσωπική εκτίμηση είναι ότι τα λεγόμενα του είναι άκυρα μιας και κάποιος θα μπορούσε να πει τα ίδια ακριβώς όταν η Rolex έβγαλε 40mm κάσες αλλά όπως είδαμε απλά έγιναν ανάρπαστα όλα τα ρολόγια της στα 40mm
ΥΓ
Μια εταιρεία που κράτησε το ελβετικό ρολόι όταν όλα κατέρρεαν νομίζω ότι χρειάζεται κάτι παραπάνω από μια οικονομική ύφεση για να υποστεί πλήγμα οχι βεβαια οτι η οικονομια δεν παει απο το κακο στο χειροτερο (αλλα ελπιζουμε για το καλυτερο)
ΟΛΛΑ ΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΕΙΝΑΙ ΚΑΘΑΡΑ ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΜΟΥ ΑΠΟΨΗ

Αποσυνδεδεμένος nin

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8312
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #901 στις: Αύγουστος 01, 2008, 10:48:27 πμ »
ωραιος nin αν και στην αρχη νομιζα οτι ηταν δικο σου και λεω μπραβο ο Χαρης !! τρομερος
ασχετως και παλι μπραβο σου Χαρη ωραιοτατο κομματι


Εντάξει, αφού είναι έτσι, δεν πρέπει να το κρύψω.
Εγώ το 'γραψα, απλώς για να μη μου πετάξετε γιαούρτια, έβαλα ένα τυχαίο όνομα εκεί πέρα ως παραπλάνηση.  ;D

warover

  • Επισκέπτης
Απ: ROLEX
« Απάντηση #902 στις: Αύγουστος 01, 2008, 10:56:00 πμ »
Εντάξει, αφού είναι έτσι, δεν πρέπει να το κρύψω.
Εγώ το 'γραψα, απλώς για να μη μου πετάξετε γιαούρτια, έβαλα ένα τυχαίο όνομα εκεί πέρα ως παραπλάνηση.  ;D
Το ειχα καταλάβει
 :chainsaw: :smt068 :smt071

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #903 στις: Αύγουστος 01, 2008, 10:57:46 πμ »
το τελος της ανθρωποτητας και ο τελευταιος ανθρωπος,φρανσις φουκογιαμα ;)

και στην πανεραι τα χωνει για την X MAS(φασιστακια) που ειχαν τα πανεραι στις καταδυσεις,ειναι το στυλ γραφης του .και εαν πετυχει το ρολεξακι?και εαν η πανεραι μοδα περασει ?και εαν η πανεραι αγορασει την ρολεξ ?και εαν κινεζικες εταιρειες αγορασουν τα ελβετικα γκρουπ? ;)

εγω παλι πιστευω στην ικανοτητα :) σαν μεταφραστης

Αποσυνδεδεμένος nin

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8312
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #904 στις: Αύγουστος 01, 2008, 10:58:01 πμ »
...απλά η rolex με τον δικό της ρυθμό ακολουθει τις εξελίξεις

Αυτό είναι το θέμα. Με ποιο τρόπο τις ακολουθεί; Μήπως η (αναπόφευκτη) συμμόρφωση με όσα επιτάσσει η αγορά είναι λίγο επικίνδυνη; Η κάσα του DeepSea έχει π.χ. δύο εκατοστά πάχος. :o Το κρύσταλλο έχει πάχος πάνω από μισό εκατοστό. Είναι όμως για να αντέχει σε βάθος 75.000 μέτρα, ξέχασα.  ;D

Μια εταιρεία που κράτησε το ελβετικό ρολόι όταν όλα κατέρρεαν νομίζω ότι χρειάζεται κάτι παραπάνω από μια οικονομική ύφεση για να υποστεί πλήγμα

Ουδείς αλώβητος αγαπητέ.




Αποσυνδεδεμένος nin

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8312
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #905 στις: Αύγουστος 01, 2008, 11:04:11 πμ »
το τελος της ανθρωποτητας και ο τελευταιος ανθρωπος,φρανσις φουκογιαμα ;)

Άσε mod, και κάνεις λάθος.  :D  ;)
Ο φουκογιάμα στην ουσία στο βιβλίο που λες υποστηρίζει ότι φτάνει το "τέλος" της ανθρώπινης ιστορίας, ουσιαστικά λόγω έλλειψης ιδεολογικής αντιπαράθεσης και ουσίας.

Αποσυνδεδεμένος nin

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8312
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #906 στις: Αύγουστος 01, 2008, 11:07:02 πμ »
και εαν κινεζικες εταιρειες αγορασουν τα ελβετικα γκρουπ? ;)

Χα χα, λέγε τέτοια να μην μπορούν να κοιμηθούν κάποιοι.  :D ;D

Συνδεδεμένος Megalos

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2381
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #907 στις: Αύγουστος 01, 2008, 11:19:17 πμ »
 :offtopic  παιδες

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #908 στις: Αύγουστος 01, 2008, 11:21:56 πμ »
Άσε mod, και κάνεις λάθος.  :D  ;)
Ο φουκογιάμα στην ουσία στο βιβλίο που λες υποστηρίζει ότι φτάνει το "τέλος" της ανθρώπινης ιστορίας, ουσιαστικά λόγω έλλειψης ιδεολογικής αντιπαράθεσης και ουσίας.

το κειμενο που παρεθεσες πως παρουσιαζει την κατασταση?σε ενα τελμα,εναν αρνητισμο εκπεμπει ουτως η αλλως,ελλεψη  εκφραζει .οκ μπορει να ειναι για chomsky .

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #909 στις: Αύγουστος 01, 2008, 11:32:22 πμ »


το τελος της ανθρωποτητας και το τελευταιο ρολεξ ;D :butthead:

Αποσυνδεδεμένος nin

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8312
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #910 στις: Αύγουστος 01, 2008, 11:38:06 πμ »
οκ μπορει να ειναι για chomsky .

Ας μου συγχωρεθεί το offtopic, θα είναι το τελευταίο. Αλλά πρέπει να το πω: Είσαι τεράστιος αγαπητέ.
Chomsky δεν είναι, αλλά δεν έχει σημασία.

Συνδεδεμένος Megalos

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2381
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #911 στις: Αύγουστος 01, 2008, 11:41:23 πμ »
δηλαδη τωρα πατε να με βαλετε και εμενα στο off topic  αλλα chomsky τι εστι ρε παιδια ?
πιθανον να εχω μεινει πισω  ???

warover

  • Επισκέπτης
Απ: ROLEX
« Απάντηση #912 στις: Αύγουστος 01, 2008, 11:56:35 πμ »
δηλαδη τωρα πατε να με βαλετε και εμενα στο off topic  αλλα chomsky τι εστι ρε παιδια ?
πιθανον να εχω μεινει πισω  ???
εγω μονο τον Noam chomsky ξερω ο οποιος ειναι  αμερικανος φιλοσοφος (ισως ο σπουδεοτερος εν ζωη)

Αποσυνδεδεμένος stardrive

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1632
  • The clock is ticking!!!
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #913 στις: Αύγουστος 02, 2008, 09:15:04 πμ »
Οι συνθήκες τελικά είναι περισσότερο σύνθετες παρά απλές.
Ίσως η ελίτ να μην είναι και τόσο ελίτ!!!!
Το ρολόι (όπως και άλλα αντικείμενα) αντιγράφει η άν θέλετε ακολουθεί τις τάσεις- ανάγκες που διαμορφώνονται, από ιδέες που στη κατάλληλη στιγμή (ερωτηματικό) υλοποιούνται. (βλέπε μεγάλα ρολόγια).

Συνεπώς είναι από πολύ έως πάρα πολύ δύσκολο να αγνοείς τα κελεύσματα των καιρών οπότε και η ρόλεξ είναι υποχρεωμένη να ακολουθήσει. Είναι (ερωτηματικό) μονόδρομος...

Απορία: Δεν ειναι και το πιό εύκολο πράγμα όταν είσαι η πιστεύεις ότι είσαι ηγέτης να ακολουθείς ή μήπως είναι...

Παρατήρηση: Ακόμη και όταν ακολουθείς πρέπει πως να το κάνεις

@ nin πολύ ωραία η παράθεση σου αυτή ( και το κουκούτσι αμύγδαλο όπως ΄λεγαν στο χωριό μου)
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 02, 2008, 07:46:53 μμ από Megalos »
Πότε ή Ποτέ

Λιγότερες λέξεις οδηγούν σε λιγότερες σκέψεις  «Δος μοι πα στώ και ταν γαν κινήσω»

warover

  • Επισκέπτης
Απ: ROLEX
« Απάντηση #914 στις: Αύγουστος 02, 2008, 09:38:39 πμ »
Συγγνώμη εκ τον προτερων για την υποστηρικτική γραμμή που κρατάω απέναντι στην Rolex αλλά αυτό πιστεύω και αυτο γράφω
Φίλε stardrive λες ότι ακολουθεί τις τάσεις της εποχής πως είσαι σίγουρος ότι το deep sea δεν είναι ένα project 10 η και παραπάνω χρόνων που απλα τωρα η εταιρεία ένιωσε ότι είναι έτοιμη για να το βγάλει στην παραγωγή?
Δεύτερον δεν πιστεύω ότι η Rolex είναι ηγέτης της ωρολογοποιίας μάλλον το μαύρο πρόβατο είναι απλα πουλαει γιατι αυτό που κανει το κανει καλα αλλα αυτό που κανει εχει καποια ορια και ως εκει 

Αποσυνδεδεμένος nin

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8312
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #915 στις: Αύγουστος 02, 2008, 09:51:48 πμ »
Φίλε stardrive λες ότι ακολουθεί τις τάσεις της εποχής πως είσαι σίγουρος ότι το deep sea δεν είναι ένα project 10 η και παραπάνω χρόνων που απλα τωρα η εταιρεία ένιωσε ότι είναι έτοιμη για να το βγάλει στην παραγωγή?

Ας είναι και project 30 χρόνων.
Όταν η πλεινότητα του ανταγωνισμού ξεκινάει από τα 40 mm, με μέση διάμετρο στα 42 mm, ενώ τα περισσότερα ρολόγια της Rolex μέχρι χθες είχαν μέγιστη διάμετρο 40 mm (η "κύρια" σειρά/γκάμα τουλάχιστον), κυκλοφορώντας ένα ρολόι με μέγεθος αντίστοιχο του ανταγωνισμού δεν σημαίνει ότι "ακολουθεί" τις τάσεις της εποχής;

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #916 στις: Αύγουστος 02, 2008, 10:17:16 πμ »
η λογικη σου  warover ειναι σωστη αλλα και οι αλλοι το ιδιο ακριβως κανουν ,μονο που τρεχουν ισως πιο γρηγορα μερικοι απο αυτους, ισως..
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 02, 2008, 10:27:20 πμ από george_ »

Αποσυνδεδεμένος eisenberg

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2842
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #917 στις: Αύγουστος 02, 2008, 03:01:10 μμ »
Συγγνώμη εκ τον προτερων για την υποστηρικτική γραμμή που κρατάω απέναντι στην Rolex αλλά αυτό πιστεύω και αυτο γράφω
Φίλε stardrive λες ότι ακολουθεί τις τάσεις της εποχής πως είσαι σίγουρος ότι το deep sea δεν είναι ένα project 10 η και παραπάνω χρόνων που απλα τωρα η εταιρεία ένιωσε ότι είναι έτοιμη για να το βγάλει στην παραγωγή?

Γιατι να ειναι project 10 χρονων το ρολοι;Τοσο επαναστατικο ειναι,που χρειαστηκε 10 χρονια σχεδιασμου για να κυκλοφορησει;Μη τρελλαθουμε ρε παιδες!!!Ουτε ερευνα για φαρμακο κατα του καρκινου να ητανε ;D

warover

  • Επισκέπτης
Απ: ROLEX
« Απάντηση #918 στις: Αύγουστος 02, 2008, 03:24:08 μμ »
ετσι ειναι η Rolex μελεταει ακομα και την τελευταια λεπτομερεια και μετα παραγει για αυτο και ειναι αυτη που ειναι

Αποσυνδεδεμένος nin

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8312
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #919 στις: Αύγουστος 02, 2008, 04:50:14 μμ »
Γιατι να ειναι project 10 χρονων το ρολοι;Τοσο επαναστατικο ειναι,που χρειαστηκε 10 χρονια σχεδιασμου για να κυκλοφορησει;Μη τρελλαθουμε ρε παιδες!!!Ουτε ερευνα για φαρμακο κατα του καρκινου να ητανε ;D

Αφού φτάνει στα 75.000 μέτρα.  :D