Αποστολέας Θέμα: ROLEX  (Αναγνώστηκε 4189496 φορές)

0 μέλη και 7 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος azaas

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 385
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #780 στις: Μάιος 15, 2008, 07:21:34 πμ »
Η ζουζούνα στην δεύτερη φότο είναι γλύκα :) Ματάρες και όπως προείπε κάποιος άλλος (δεν θυμάμαι ποιός) χειλάκι πετροκέρασο  ;D

Μήπως γνωρίζει κανείς πόσό μετριέται η διάμετρος του daytona?Έχω την εντύπωση οτι ο πατέρας μου,μου έχει πει στα 41 χιλιοστά αλλά δεν είμαι σίγουρος.Και αν ναι,ισχύει οτι τα 40αρια Rolex τείνουν να "κάθονται" καλύτερα στον καρπό απ'ότι τα υπόλοιπα?Με την έννοια οτι δείχνουν μεγαλύτερα στο μάτι απ'ότι πραγματικά είναι.Αυτό το σχόλιο το άκουσα σε πολύ γνωστό κοσμηματοπωλείο της Θεσσαλονίκης πριν περίπου μια εβδομάδα,οπότε θα'θελα να ξ'ερω αν ισχύει ή απλά προσπαθούσε,με κάθε μέσο,να μου πουλήσει κάτι το οποίο δεν μπορούσα έτσι και αλλιώς να πάρω χιχι :P
you cannot kill what you did not create

Αποσυνδεδεμένος Fernando

  • 34mm case
  • Μηνύματα: 33
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #781 στις: Μάιος 21, 2008, 02:02:49 μμ »
Για σας φιλοι του ρολογιου. Εχω μια ερωτηση για ενα συγκεκριμενο vintage rolex daytona. Οποιος γνωριζει κατι ας με ενημερωση. Προκειται για ενα μοντελο με κοκκινο ή κιτρινο καντραν και η ονομασια του ειναι dragon. Ειδα δυο τετοια ρολογια (κοκκινο @ κιτρινο) σε ενα ταξιδι μου στην Ταιλάνδη σε εναν εμπορο μεταχειρισμενων ρολογιων. Επειδη στην αρχη πιστεψα οτι ηταν μαΐμουδες δεν εδωσα ιδιαιτερη σημασια. Στην συνεχεια ομως στον χωρο που βρσκομουν εμφανιστικε ενας Γερμανος εμπορος ρολογιων που μου ειπε οτι τα συγκεκριμενα ηταν μια εκδοση που που ειχε κατασκευασει η Rolex. Γυριζοντας πισω στην Αθηνα εψαξα πληροφοριες για το συγκεκριμενο ρολοι. Βρηκα σε καποιο ξενο περιοδικο (δεν θυμαμαι πιο) οτι το ρολοι υπηρχε και η τιμη του ηταν παρα πολυ υψηλη. Θα ηθελα να ρωτησω αν γνωριζει καποιος γνωριζει κατι γι΄αυτο το θεμα να μοιραστουμε τις πληροφοριες
Ευχαριστω

Αποσυνδεδεμένος azaas

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 385
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #782 στις: Μάιος 22, 2008, 08:29:27 πμ »
Για σας φιλοι του ρολογιου. Εχω μια ερωτηση για ενα συγκεκριμενο vintage rolex daytona. Οποιος γνωριζει κατι ας με ενημερωση. Προκειται για ενα μοντελο με κοκκινο ή κιτρινο καντραν και η ονομασια του ειναι dragon. Ειδα δυο τετοια ρολογια (κοκκινο @ κιτρινο) σε ενα ταξιδι μου στην Ταιλάνδη σε εναν εμπορο μεταχειρισμενων ρολογιων. Επειδη στην αρχη πιστεψα οτι ηταν μαΐμουδες δεν εδωσα ιδιαιτερη σημασια. Στην συνεχεια ομως στον χωρο που βρσκομουν εμφανιστικε ενας Γερμανος εμπορος ρολογιων που μου ειπε οτι τα συγκεκριμενα ηταν μια εκδοση που που ειχε κατασκευασει η Rolex. Γυριζοντας πισω στην Αθηνα εψαξα πληροφοριες για το συγκεκριμενο ρολοι. Βρηκα σε καποιο ξενο περιοδικο (δεν θυμαμαι πιο) οτι το ρολοι υπηρχε και η τιμη του ηταν παρα πολυ υψηλη. Θα ηθελα να ρωτησω αν γνωριζει καποιος γνωριζει κατι γι΄αυτο το θεμα να μοιραστουμε τις πληροφοριες
Ευχαριστω

Φίλε Fernando θα ξεκινήσω λέγοντας οτι το ένα δεν αναιρεί το άλλο.Δλδ,ακόμα και αν η Rolex είχε κάποια στιγμή βγάλει κάποιες limited editions του daytona με αυτά τα χαρακτηριστικά,δεν σημαίνει αυτομάτως οτι τα συγκεκριμένα που είδες εκεί ήταν όντως τα αυθεντικά.Ειλικρινά δεν γνωρίζω να σου πώ εάν όντως υπήρξαν αυτές οι εκδόσεις,αλλά με τόσους rolexάκιδες εδώ μέσα στοιχιματίζω οτι δεν θα περιμένεις πολύ για να πάρεις μια έγκυρη απάντηση και για το αν υπήρξαν αυτές οι εκδόσεις αλλα και για το τι να κοιτάξεις/ρωτήσεις για να διαπιστώσεις αν είναι αυθεντικά ;D
you cannot kill what you did not create

Αποσυνδεδεμένος GIANNISKOUK

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 128
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #783 στις: Μάιος 23, 2008, 12:41:43 μμ »
καλησπερα φιλοι των μηχ.ρολογιων.θα ηθελα την γνωμη σας για ενα ρολεξ datejust 16014  με λευκοχρηση στεφανη και ακρυλικο τζαμι δεκαετιας 80 με οϋστερ μπρασελε σε αριστη κατασταση και τιμη 1700 ευρω.μηχανη 3035

Αποσυνδεδεμένος blackbird

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10423
  • Θεσσαλονίκη
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #784 στις: Μάιος 23, 2008, 02:43:13 μμ »
Καλή τιμή

Φιλικά
Δημήτρης

Αποσυνδεδεμένος konakis

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4413
  • Rolex.
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #785 στις: Μάιος 23, 2008, 03:07:14 μμ »
καλησπερα φιλοι των μηχ.ρολογιων.θα ηθελα την γνωμη σας για ενα ρολεξ datejust 16014  με λευκοχρηση στεφανη και ακρυλικο τζαμι δεκαετιας 80 με οϋστερ μπρασελε σε αριστη κατασταση και τιμη 1700 ευρω.μηχανη 3035


welcome,1500 είναι καλά,τώρα αν είναι με oyster bracelet και σε καλή κατάσταση και φυσικά αν το γουστάρεις πάρτο,εγώ θα περίμενα λίγο και θα έβαζα λίγα χρήματα παραπάνω και θα έπαιρνα αυτό το οποίo είναι σε εξαιρετική κατάσταση του μέλους nomikosas:
http://www.mywatch.gr/index.php/topic,1328.0.html  όσο για τα λεφτά πιστεύω θα τα βρείτε μεταξύ σας,απλά η γνώμη μου.
konakis.
Rolex,Panerai,JLC,Oris,Steinhart,Alpina,Citizen,Orient.

Αποσυνδεδεμένος konakis

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4413
  • Rolex.
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #786 στις: Ιούνιος 03, 2008, 08:15:30 μμ »
http://www.network54.com/Forum/353391/message/1212509036/I+have+a+full+list , εγώ με τις "ρολεξιακές" μου τάσεις όπως γνωρίζετε οι περισσότεροι,τουλάχιστον  όπως φαίνεται στην φωτό δεν θα το έπαιρνα με ΤΙΠΟΤΑ το deep-sea......πολύ φορτωμένο dial κι αυτές οι @αμακίες στο εσωτερικό ring,τί να πώ πλήρη απογοήτευση >:( ,χίλιες φορές αυτό που είχα  :-\ http://www.mywatch.gr/index.php/topic,1130.0.html
konakis.
Rolex,Panerai,JLC,Oris,Steinhart,Alpina,Citizen,Orient.

Αποσυνδεδεμένος eisenberg

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2842
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #787 στις: Ιούνιος 03, 2008, 08:43:02 μμ »
[url]http://www.network54.com/Forum/353391/message/1212509036/I+have+a+full+list[/url] , εγώ με τις "ρολεξιακές" μου τάσεις όπως γνωρίζετε οι περισσότεροι,τουλάχιστον  όπως φαίνεται στην φωτό δεν θα το έπαιρνα με ΤΙΠΟΤΑ το deep-sea......πολύ φορτωμένο dial κι αυτές οι @αμακίες στο εσωτερικό ring,τί να πώ πλήρη απογοήτευση >:( ,χίλιες φορές αυτό που είχα  :-\ [url]http://www.mywatch.gr/index.php/topic,1130.0.html[/url]


+1 κι απο μενα.Πολλα γραμματα και περριτα νομιζω.Ας τα γραφανε στο καπακι καλυτερα.

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #788 στις: Ιούνιος 03, 2008, 11:55:50 μμ »
[url]http://www.network54.com/Forum/353391/message/1212509036/I+have+a+full+list[/url] , εγώ με τις "ρολεξιακές" μου τάσεις όπως γνωρίζετε οι περισσότεροι,τουλάχιστον  όπως φαίνεται στην φωτό δεν θα το έπαιρνα με ΤΙΠΟΤΑ το deep-sea......πολύ φορτωμένο dial κι αυτές οι @αμακίες στο εσωτερικό ring,τί να πώ πλήρη απογοήτευση >:( ,χίλιες φορές αυτό που είχα  :-\ [url]http://www.mywatch.gr/index.php/topic,1130.0.html[/url]


Πριν αλεκτορα δις φωνησαι τρις με απαρνηση !οχι για το ρολοi αλλα ι για τις  αρνητικες αποψεις σας,ας το δουμε ζωντανα πρωτα,η ρολεξ ειναι σειρηνα..
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 04, 2008, 12:59:29 πμ από george_ »

Αποσυνδεδεμένος konakis

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4413
  • Rolex.
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #789 στις: Ιούνιος 04, 2008, 08:31:39 πμ »
+1 κι απο μενα.Πολλα γραμματα και περριτα νομιζω.Ας τα γραφανε στο καπακι καλυτερα.

kaλά λες ,το "καπάκι" ομως από το deep-sea  δεν το έχουμε δει ακόμη,άρα δεν ξέρουμε τί γράφει πάνω του  ;)
konakis.
Rolex,Panerai,JLC,Oris,Steinhart,Alpina,Citizen,Orient.

Αποσυνδεδεμένος eisenberg

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2842
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #790 στις: Ιούνιος 04, 2008, 02:24:10 μμ »
kaλά λες ,το "καπάκι" ομως από το deep-sea  δεν το έχουμε δει ακόμη,άρα δεν ξέρουμε τί γράφει πάνω του  ;)

Φαση θα χει να ναι το καπακι εντελως αγραφο,ενω στο dial γινεται της μαλικοτριφυλλης :D :D :D

Αποσυνδεδεμένος GIANNISKOUK

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 128
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #791 στις: Ιούνιος 12, 2008, 11:08:18 πμ »
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΦΙΛΕ MARKETER ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΟΥ .ΔΕΝ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΣΤΟ EXPLORER 1 TO ΤΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ.ΤΕΛΟΣ ΠΑΝΤΩΝ  ΕΔΩΣΑ ΕΝΑ SUPEROCEAN  BREITLING ΚΑΙ ΤΟ ΠΗΡΑ.ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΠΟΤΕ ΤΟ ΕΚΑΝΕ ΣΕΡΒΙΣ ( ΔΕΝ ΘΥΜΑΤΑΙ) ΧΑΝΕΙ ΠΕΡΙΠΟΥ 40-50SEC ΤΟ ΜΗΝΑ. ΤΟ BREITLING  ΕΧΑΝΕ ΜΕΤΑ ΤΑ ΔΥΟ ΧΡΟΝΙΑ ΣΕΡΒΙΣ 1,5 ΛΕΠΤΟ ΤΟ ΜΗΝΑ.

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #792 στις: Ιούνιος 12, 2008, 11:26:56 πμ »
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΦΙΛΕ MARKETER ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΟΥ .ΔΕΝ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΣΤΟ EXPLORER 1 TO ΤΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ.ΤΕΛΟΣ ΠΑΝΤΩΝ  ΕΔΩΣΑ ΕΝΑ SUPEROCEAN  BREITLING ΚΑΙ ΤΟ ΠΗΡΑ.ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΠΟΤΕ ΤΟ ΕΚΑΝΕ ΣΕΡΒΙΣ ( ΔΕΝ ΘΥΜΑΤΑΙ) ΧΑΝΕΙ ΠΕΡΙΠΟΥ 40-50SEC ΤΟ ΜΗΝΑ. ΤΟ BREITLING  ΕΧΑΝΕ ΜΕΤΑ ΤΑ ΔΥΟ ΧΡΟΝΙΑ ΣΕΡΒΙΣ 1,5 ΛΕΠΤΟ ΤΟ ΜΗΝΑ.

πηρες ενα ρολοι της δεκαετιας του 70 η κατι αναλογο?δεν εχει ακριβεια?αυτο ρυθμιζεται,το θεμα ειναι ολα τα τμηματα να ειναι original και οι σωστες ref

Αποσυνδεδεμένος GIANNISKOUK

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 128
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #793 στις: Ιούνιος 19, 2008, 11:22:17 πμ »
ΕΧΩ ΕΠΙΣΗΣ ΕΝΑ ΖΕΝΙΤΗ CAPTAIN ΔΕΚΑΕΤΙΑΣ 70 NOS ΜΕ ΑΚΡΙΒΕΙΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ.ΠΕΡΙΠΟΥ +1/ΜΕΡΑ ΕΔΩ ΚΑΙ ΤΡΙΑ ΧΡΟΝΙΑ. ΕΠΙΣΗΣ ΚΑΙ ΕΝΑ OMEGA  CONSTELATION  ΔΕΚΑΕΤΙΑΣ 70 ME  ΜΗΧΑΝΗ 1012 COSC   ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΚΡΑΤΑ ΚΑΛΗ  ΑΚΡΙΒΕΙΑ.ΜΟΥ ΑΡΕΣΟΥΝ ΤΑ ΠΑΛΙΑ  ΡΟΛΟΓΙΑ ΕΦΟΣΟΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟΣΥΝΤΗΡΗΜΕΝΑ  ΓΙΑΤΙ ΕΧΟΥΝ ΔΙΚΟΥΣ ΤΟΥ ΜΗΧΑΝΙΣΜΟΥς ΚΑΙ ΟΧΙ ΕΤΑ ΜΕ ΟΡΙΣΜΕΝΕΣ ΕΠΕΜΒΑΣΕΙΣ  ΕΤΣΙ ΩΣΤΕ ΝΑ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΟΥΝ ΤΗΝ ΤΙΜΗ ΤΟΥΣ.ΒΛΕΠΕ ΕΤΑ 2824 ΣΕ ΔΙΑΦΟΕΡΕΤΙΚΗ ΤΙΜΗ  (TISSOT,BREITLING,BULGARI,LONGINES)

Αποσυνδεδεμένος GIANNISKOUK

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 128
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #794 στις: Ιούνιος 26, 2008, 08:09:49 πμ »
θα ηθελα να ρωτησω αν η ημερομηνια στο ROLEX DATEJUST αλλαζει ακριβως στις 12 το βραδυ ή περνουν 1,2 λεπτα.Δεν ξερω αν ειναι υπερβολη αυτο που ρωτω αλλα επειδη μου το ειπε καποιος συναδελφος που εχει το submariner.Επισης η κορωνα ή τα λαστιχακια πανω της θα πρεπει να αλλαζονται μετα την παροδο καποιων χρονων για λογους στεγανοτητας και τελος η απωλεια ακριβειας (το χασιμο)  δευτερολεπτων  ειναι ενδειξη  για servise;

Αποσυνδεδεμένος blackbird

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10423
  • Θεσσαλονίκη
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #795 στις: Ιούνιος 26, 2008, 08:58:57 πμ »
η κορωνα ή τα λαστιχακια πανω της θα πρεπει να αλλαζονται μετα την παροδο καποιων χρονων για λογους στεγανοτητας

Η κορώνα αν δεν έχει πρόβλημα δεν αλλάζεται. Τα λαστιχάκια (Ο-rings) με την πάροδο του χρόνου χάνουν τη λίπανσή τους και ξερένονται, οπότε παύει η αναγραφόμενη στεγανότητα.

η απωλεια ακριβειας (το χασιμο)  δευτερολεπτων  ειναι ενδειξη  για servise;

Όχι απαραίτητα, αλλά πολύ πιθανόν.

Φιλικά
Δημήτρης

Αποσυνδεδεμένος nomikosas

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 827
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #796 στις: Ιούνιος 26, 2008, 09:18:03 πμ »
θα ηθελα να ρωτησω αν η ημερομηνια στο ROLEX DATEJUST αλλαζει ακριβως στις 12 το βραδυ ή περνουν 1,2 λεπτα.Δεν ξερω αν ειναι υπερβολη αυτο που ρωτω αλλα επειδη μου το ειπε καποιος συναδελφος που εχει το submariner.Επισης η κορωνα ή τα λαστιχακια πανω της θα πρεπει να αλλαζονται μετα την παροδο καποιων χρονων για λογους στεγανοτητας και τελος η απωλεια ακριβειας (το χασιμο)  δευτερολεπτων  ειναι ενδειξη  για servise;

το datejust δεν παει να πει οτι αλλαζει 12just αλλα μπορει κ 1 λεπτο πιο μετα..
απλα παει να πει οτι αλλαζει με την μια ο αριθμος της ημερομηνιας.. δλδ απο το 11 του μηνος παει με την μια στο 12
ενω σε αλλα ρολογια αρχιζει απο τις 11 η ωρα κ σιγα σιγα χανετε το 11 κ παει στο 12 σε καποια φαση ας πουμε βλεπεις μισο 11 κ μισο 12!

Αποσυνδεδεμένος GIANNISKOUK

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 128
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #797 στις: Ιούνιος 26, 2008, 12:16:20 μμ »
Eυχαριστω για τις απαντησεις nomikosas + blackbid

Αποσυνδεδεμένος nomikosas

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 827
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #798 στις: Ιούνιος 29, 2008, 10:58:44 πμ »
 

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #799 στις: Ιούνιος 29, 2008, 12:14:13 μμ »
 

 δε καταλαβα νομικοσας ποιο ρολεξ πηρες τελικα? ;D