Αποστολέας Θέμα: ROLEX  (Αναγνώστηκε 4162738 φορές)

0 μέλη και 10 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος PanosI

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 18190
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #4240 στις: Δεκέμβριος 22, 2013, 04:24:00 μμ »
Μην ακούς βλακείες και πάρε το ρολογάκι σου από τον AD, φρέσκο με τα αυτοκόλλητά του και δεν υπάρχει περίπτωση ούτε 1 στο εκατομμύριο να υπάρχει πρόβλημα. 

Α και πες στον άνθρωπο που γνωρίζει ανθρώπους και πράγματα ότι έχω ένα γυαλισμένο (από το σέρβις της Ρόλεξ) 16710 και θέλω να μου το γυαλίσει και να μου το κάνει όπως τα καινούργια.
Επίσης ότι δεν θέλω να μου βάλει αυτοκόλλητα, επειδή δεν πρόκειται να το πουλήσω αλλά θα το κρατήσω για τον εαυτό μου !!!!!

Αποσυνδεδεμένος svl

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10979
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #4241 στις: Δεκέμβριος 22, 2013, 04:48:36 μμ »

Η πιθανότητα του γυαλισμένου είναι τελείως απίθανη.

Η πιθανότητα του κοπανημένου, όμως;

Προσωπικά, αυτό θα με απασχολούσε (και με απασχολεί) κάθε φορά.

Να έχει επάνω όλα τα απαιτούμενα, αλλά να έχει φάει και ένα καλό τράβηγμα κορώνας, ή καμιά καλή κουτουλιά γενικά, οπουδήποτε.

Νομίζω, δεν υπάρχει κανείς που μην έχει γίνει μάρτυρας του υψηλού επαγγελματισμού όσων εμπορεύονται ρολόγια σε καταστήματα..
Επίσης και του άψογου τρόπου με τον οποίο τα μεταχειρίζονται (πολλές φορές μπροστά στα μάτια του υποψήφιου αγοραστή!).

Αυτό να κοιτάξεις όσο γίνεται (κατά τη γνώμη μου) και μην ανησυχείς για το δήθεν γυαλισμένο..



Φιλικά,

Σπύρος

Αποσυνδεδεμένος PanosI

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 18190
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #4242 στις: Δεκέμβριος 22, 2013, 05:32:01 μμ »
Η πιθανότητα του γυαλισμένου είναι τελείως απίθανη.

Η πιθανότητα του κοπανημένου, όμως;

Προσωπικά, αυτό θα με απασχολούσε (και με απασχολεί) κάθε φορά.

Να έχει επάνω όλα τα απαιτούμενα, αλλά να έχει φάει και ένα καλό τράβηγμα κορώνας, ή καμιά καλή κουτουλιά γενικά, οπουδήποτε.

Νομίζω, δεν υπάρχει κανείς που μην έχει γίνει μάρτυρας του υψηλού επαγγελματισμού όσων εμπορεύονται ρολόγια σε καταστήματα..
Επίσης και του άψογου τρόπου με τον οποίο τα μεταχειρίζονται (πολλές φορές μπροστά στα μάτια του υποψήφιου αγοραστή!).

Αυτό να κοιτάξεις όσο γίνεται (κατά τη γνώμη μου) και μην ανησυχείς για το δήθεν γυαλισμένο..



Φιλικά,

Σπύρος



Κι εδώ έρχεται το μεγαλύτερο -μακράν- πλεονέκτημα των ρόλεξ, αυτό που τα έχει κάνει να ξεχωρίζουν από τα πάντα.
Σκληρά, τραχιά,  απροβλημάτιστα, σκυλιά, φτιαγμένα για να αντέχουν τα πάντα από κακομεταχείριση και να τραβάνε στην ανηφόρα.
Άγρια τραβήγματα κορωνών, κοπανήματα και κάθε είδους κακομεταχείριση είναι βούτυρο στο ψωμί κάθε ρόλεξ.
Αυτά είναι θέματα και προβλήματα για άλλες μάρκες Υψηλής και μη μου άπτου ωρολογοποιίας.

Οπότε κι εδώ δεν έχεις τίποτα να φοβηθείς από ρόλεξ.

Αποσυνδεδεμένος svl

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10979
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #4243 στις: Δεκέμβριος 22, 2013, 05:48:38 μμ »


Άγρια τραβήγματα κορωνών, κοπανήματα και κάθε είδους κακομεταχείριση είναι βούτυρο στο ψωμί κάθε ρόλεξ.
Αυτά είναι θέματα και προβλήματα για άλλες μάρκες Υψηλής και μη μου άπτου ωρολογοποιίας.



+1000


Πάντως (για το Νίκο) υπάρχουν άρθρα που είναι πολύ κατατοπιστικά και βοηθούν πολύ στο να αισθάνεται κανείς ασφαλέστερος κατά την αγορά.

Π.χ. δες εδώ:http://www.timekeeperforum.com/threads/review-of-the-rolex-gmt-ii-116710ln.73/
Αξίζει να προσεχθεί η τρίτη φωτό από επάνω όπου φαίνεται ο αριθμός παραγωγής του ρολογιού χαραγμένος στην εσωτερική στεφάνη της κάσας.
'Ετσι, πηγαίνοντας στο κατάστημα μπορείς πριν ακόμα αγοράσεις το ρολόι να δεις πότε (περίπου) έχει παραχθεί, χωρίς καν να ρωτήσεις (Απλά, χρησιμοποιώντας το κινητό ή μια ταμπλέτα με σύνδεση).

Παρόμοια ιδιαίτερα χαρακτηριστικά υπάρχουν σε διάφορα σημεία στο μπρασελέ.

Καλό είναι να γνωρίζεις από πριν πως να τα εντοπίσεις (αφού, έτσι και αλλιώς, νομίζω ότι θα τα ψάξεις οπωσδήποτε αργότερα.. ;))


Φιλικά,
Σπύρος


Αποσυνδεδεμένος fovos

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 5548
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #4244 στις: Δεκέμβριος 22, 2013, 07:03:52 μμ »
Έφτασαν σήμερα το μεσημέρι  ;D






καλοφορετα με καλες ωρες  ειδικα αυτο :up: :)

Το καλύτερο ρολόι στον κόσμο;
Αυτό που έχεις τώρα στον καρπό σου.

Αποσυνδεδεμένος Nick1150

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 182
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #4245 στις: Δεκέμβριος 22, 2013, 07:49:03 μμ »
Ευχαριστω Σπυρο και ολα τα παιδια για την βοηθεια,

Σημερα δοκιμασα τα ακολουθα μοντελα:

GMT II μαυρο 116710 BL
GMT II μαυρο/μπλε 116710 BLNR
DATEJUST II με την arab blue numerals πλακα 116334 GAO

Παμε ενα ενα τις λεπτομερειες:
GMT II μαυρο 116710 LN
Πανεμορφο, διαχρονικο, πολυ ποιοτικο. Πριν το δοκιμασω μου φανηκε μεγαλυτερο απο αυτο που ηταν. Αφου το φορεσα μου φανηκε πραγματικα 40αρι. Προσωπικα θεωρω οτι η επιλογη αυτη ειναι η πλεον λογικη και οχι αυθορμητη, καθως κραταει την τιμη του. Η εκπτωση που πηρα ειναι 23% στην τιμη καταλογου η οποια ειναι 7050 ευρω.

GMT II μαυρο/μπλε 116710 BLNR
Πανεμορφο επισης, θα ελεγα οτι ειναι τελειο, και καθησε καλυτερα στο χερι μου σε σχεση με το LN. Με λιγα λογια αν ηθελα να ειμαι αυθορμητος και η τιμη δεν επαιζε ρολο, τοτε σημερα θα ειχα φυγει με το μπλε GMT ΣΙΓΟΥΡΑ. Το ερωτευτηκα με την μια, αλλα εκπτωση ουτε για πλακα, ουτε ενα ευρω! και επισης κατα την γνωμη μου σε ενα η δυο χρονια που η μοδα του καινουριου θα περασει η αξια του δεν θα κρατησει οσο του κλασσικου LN. Δεν θεωρω οτι δεν ταιριαζει με κουστουμι, οπως λεγεται, μια χαρα ταιριαζει. Ομως η τιμη καταλογου των 7500 ευρω ειναι ακατεβατη, ειναι σπανιο να το βρεις και προσωπικα κρινοντας με την λογικη θεωρω οτι η πιο εξυπνη επιλογη θα ηταν το κλασσικο μαυρο LN.

DATEJUST II με την arab blue numerals πλακα 116334 GAO
Το πιο ομορφο απο τα τρια, καθησε καλυτερα απο τα τρια στο χερι μου και επισης η εκπτωση εφτασε στο 28% στην τιμη καταλογου των 7600 ευρω. Βαθια μεσα μου το θελω αλλα ξερω οτι δεν θα ηταν το αγαπημενο μου, καθως ειμαι λατρης των σπορ μοντελων, αλλα και παλι μεσα μου ξερω οτι αυτο θα ειναι μαλλον το επομενο!

Με γνωμονα τα παραπανω κατεληξα στο μαυρο/μαυρο 116710 LN το οποιο το συμφωνησα οπως ειπα στα 5400 και αυριο θα παω να το παρω. Δεν νομιζω οτι υπαρχει λογος να περιμενω μεχρι τον Φεβρουαριο για 50-100 ευρω διαφορα, δεν εχει νοημα. Επισης χρειαζομαι ενα κοματι ακομα γιατι το εν λογο μοντελο μου ηταν λιγο στενο. Μου προτειναν να το παραγγειλουν απο την rolex και να παω να μου το βαλουν. Να παω εγω στην rolex η να ακολουθησω την παραπανω οδο ; Ποιο το κοστος ενος κοματιου για να γνωριζω;

Σαν επιλογο θα ηθελα να γραψω οτι στην αγορα αυτη επαιξε μεγαλο ρολο η λογικη και λιγοτερο το συναισθημα, καθως διαλεξα μεν 3 ρολογια που μου αρεσουν αλλα θα ηθελα αυτο που θα παρω να ειναι σε οσο το δυνατον καλυτερη AD τιμη και επισης να κραταει τιμη στο περασμα του χρονου οσο το δυνατον περισσοτερο, λαμβανοντας υπ´οψιν παντα την διαχρονικοτητα σαν μοντελο. Αυτο λοιπον που επελεξα και εχει κατα την γνωμη ολα τα specs αυτα ειναι το 116710 NL.

Θα ηθελα επιςης να μοιραστω μαζι σας τις εντυπωσεις μου σε σχεςη με τους ADs. Πηγα συνολικα σε 3 ADs για να παρω τιμες, Συνταγμα, κηφισια και Ψυχικο. Οι εκπτωσεις στα δυο πρωτα ηταν πολυ χαμηλοτερες απο το Ψυχικο, αλλα η ποιοτητα και το service σαφως ανωτερο. Στο Ψυχικο βρηκα τις καλυτερες εκπτωσεις αλλα απο service..... Φαινεται δεν τους γεμιζα το ματι...

Ελπιζω να βοηθησα τυχων νεους αγοραστες με τα παραπανω...

Το 2003 που αγορασα το 16613 μου, οχι απλα δεν ασχοληθηκα, ουτε καν μπηκα στην διαδικασια να ψαχτω και να συγκρινω τιμες και εξυπηρετηςη μεταξυ ADs, οποτε απο αυτη την διαδικασια βγηκα κερδισμενος.

Επανερχομαι με φωτο αυριο, ελπιζω δηλαδη αν δεν αλλαξει τιποτα φυσικα μεχρι τοτε...

Θα ηθελα να σας ευχαριστησω ολους για την βοηθεια

Φιλικα,

Νικος
Νίκος

ROLEXROLEXROLEXROLEXROLEXROLEXROLEXROLEXROLEXROLEXROLEXROLEXROLEXROLEXROLEXROLEXROLEX

Συνδεδεμένος gerogian

  • Global Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 23349
  • AT LAST,PANERISTI HELLAS
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #4246 στις: Δεκέμβριος 22, 2013, 08:44:06 μμ »
Άντε ,με το καλό αύριο Νίκο!!
Καλη επιλογη,διαχρονικά όμορφο ρολόι,ποιοτικοτατο. =D>
Περιμένουμε αύριο φωτογραφιες :smt023
Στ’ αυτοκίνητα είναι πολύ εύκολη η επιλογή: ALFA ROMEO
Στις ομάδες ακόμη ευκολότερη: AEK
Kαι στα ρολόγια όμως δεν είναι δύσκολη: PANERAI

Αποσυνδεδεμένος svl

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10979
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #4247 στις: Δεκέμβριος 22, 2013, 09:10:43 μμ »

Μπράβο και από μένα, Νίκο!

Αποκλείεται να μετανιώσεις για την επιλογή σου, το gmt ii είναι 'άπαιχτο'!

Μέσα από τις αναζητήσεις σου και την αυριανή αγορά που θα κάνεις, πιστεύω ότι παίρνει και το φόρουμ χαρά και ευχαρίστηση (εγώ, τουλάχιστον, σίγουρα πήρα..).



(Από όσο ξέρω, το 'Ψυχικό', γενικά, κάνει καλύτερες τιμές από το 'Σύνταγμα' και την 'Κηφισιά'. Παλιότερα (2008) είχε και πολύ καλή εξυπηρέτηση. Κρίμα αν χάλασε..)



Φιλικά,

Σπύρος

Αποσυνδεδεμένος strifteros

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3209
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #4248 στις: Δεκέμβριος 22, 2013, 09:14:53 μμ »
από αυτές τις εμπειρίες που παρατίθενται μαθαίνουμε κι όλοι οι νεώτεροι.
Ευχαριστώ(ούμε)
Strifteros

PS @Nick1150 έχεις ΠΜ
Τα άλογα στα αυτοκίνητα είναι όπως η μνήμη στον Η/Υ. Θέλεις πάντα παραπάνω. Μήπως ισχύει το ίδιο και για τα ρολόγια?

Αποσυνδεδεμένος andrey_

  • Moderator
  • Tourbillion
  • **
  • Μηνύματα: 14991
  • Δε με λενε Αντρεα
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #4249 στις: Δεκέμβριος 22, 2013, 09:16:59 μμ »
Δε σου λεμε καλοριζικα ακομα, περιμενουμε τις φωτογραφιες αυριο! ;D

Παροτι ειχα παρει το παλιο μου  explorer  απο το ψυχικο, σε μια επομενη επισκεψη μου εμεινα πολυ δυσαρεστημενος απο την εξυπηρετηση, σα να βαριοντουσαν η να μου εκαναν χαρη. Ειδικα ενας υπαλληλος που δεν τον ειχα ξαναδει ηταν απαραδεκτος.

Sent from my GT-S7562 using Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος svl

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10979
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #4250 στις: Δεκέμβριος 22, 2013, 10:06:58 μμ »



 Επισης χρειαζομαι ενα κοματι ακομα γιατι το εν λογο μοντελο μου ηταν λιγο στενο. Μου προτειναν να το παραγγειλουν απο την rolex και να παω να μου το βαλουν. Να παω εγω στην rolex η να ακολουθησω την παραπανω οδο ; Ποιο το κοστος ενος κοματιου για να γνωριζω;






Καλύτερα να τους ζητήσεις να σου εξασφαλίσουν αυτοί το extra link.
Αν αγοράσεις το ρολόϊ και περιμένεις από τη Rolex, ίσως να φορέσεις το ρολόϊ σου το..Πάσχα.

Εγώ θα έπαιρνα στο Ψυχικό τηλ. από νωρίς το πρωί, για να 'τρέξουν' λιγάκι.

Όσο για την τιμή, θυμάμαι στο datejust 2 ήταν γύρω στα 60 ευρώ το ένα (δεν χρειάσθηκα, κατάλογο είχα διαβάσει).

Πάρε μια ιδέα για το gmt ii (αν και για το two-tones): http://forums.watchuseek.com/f23/charge-extra-link-367517.html



Φιλικά,

Σπύρος

Αποσυνδεδεμένος Alexspat

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1490
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #4251 στις: Δεκέμβριος 22, 2013, 10:35:32 μμ »
Φίλοι μου σας ευχαριστώ για τις ευχές σας ....

Ο λόγος που κατέληξα στην αγορά του μπλε GMT είναι γιατί ήθελα να πάρω κάτι διαφορετικό στην συλλογή μου επειδή έχω σε μαύρο το submariner date  και λόγω της πολύ καλής έκπτωσης που έτυχα της τάξεως  25%  δηλαδή 5.700.

 Σε Αθήνα και Θεσσαλονίκη που έψαξα δεν μου έκαναν καμία έκπτωση και σε κάποια καταστήματα μου έβαζαν καπέλο έως και 200 ευρώ! Είναι στα ίδια μαγαζιά που για το Daytona μου έβαζαν καπέλο 1000 όταν εγώ το πήρα με 23% έκπτωση! Για να μην παρεξηγηθώ τα ρολόγια τα πήρα από επίσημο αντιπρόσωπο της Rolex και ούτε πειραγμένα είναι και ούτε μαϊμού! Στις μέρες μας λίγο ψάξιμο παραπάνω θέλει και βρίσκεις αυτό που θέλεις!

Αποσυνδεδεμένος nichrys4

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 318
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #4252 στις: Δεκέμβριος 22, 2013, 10:54:11 μμ »
Φίλοι μου σας ευχαριστώ για τις ευχές σας ....

Ο λόγος που κατέληξα στην αγορά του μπλε GMT είναι γιατί ήθελα να πάρω κάτι διαφορετικό στην συλλογή μου επειδή έχω σε μαύρο το submariner date  και λόγω της πολύ καλής έκπτωσης που έτυχα της τάξεως  25%  δηλαδή 5.700.

 Σε Αθήνα και Θεσσαλονίκη που έψαξα δεν μου έκαναν καμία έκπτωση και σε κάποια καταστήματα μου έβαζαν καπέλο έως και 200 ευρώ! Είναι στα ίδια μαγαζιά που για το Daytona μου έβαζαν καπέλο 1000 όταν εγώ το πήρα με 23% έκπτωση! Για να μην παρεξηγηθώ τα ρολόγια τα πήρα από επίσημο αντιπρόσωπο της Rolex και ούτε πειραγμένα είναι και ούτε μαϊμού! Στις μέρες μας λίγο ψάξιμο παραπάνω θέλει και βρίσκεις αυτό που θέλεις!

Καλησπέρα και χρόνια σου πολλά
Μήπως μπορείς να μου πεις με mail που πέτυχες καλή τιμή για το gmt το μαυρο μπλε

Αποσυνδεδεμένος Nick1150

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 182
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #4253 στις: Δεκέμβριος 22, 2013, 11:15:17 μμ »
Ευχαριστω παιδια για τις ευχες.

Ειναι καλη ιδεα να καλεσω το πρωι.

Ερχομαι με φωτο αυριο...
Νίκος

ROLEXROLEXROLEXROLEXROLEXROLEXROLEXROLEXROLEXROLEXROLEXROLEXROLEXROLEXROLEXROLEXROLEX

Αποσυνδεδεμένος svl

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10979
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #4254 στις: Δεκέμβριος 22, 2013, 11:47:52 μμ »
Φίλοι μου σας ευχαριστώ για τις ευχές σας ....

Ο λόγος που κατέληξα στην αγορά του μπλε GMT είναι γιατί ήθελα να πάρω κάτι διαφορετικό στην συλλογή μου επειδή έχω σε μαύρο το submariner date  και λόγω της πολύ καλής έκπτωσης που έτυχα της τάξεως  25%  δηλαδή 5.700.

 Σε Αθήνα και Θεσσαλονίκη που έψαξα δεν μου έκαναν καμία έκπτωση και σε κάποια καταστήματα μου έβαζαν καπέλο έως και 200 ευρώ! Είναι στα ίδια μαγαζιά που για το Daytona μου έβαζαν καπέλο 1000 όταν εγώ το πήρα με 23% έκπτωση! Για να μην παρεξηγηθώ τα ρολόγια τα πήρα από επίσημο αντιπρόσωπο της Rolex και ούτε πειραγμένα είναι και ούτε μαϊμού! Στις μέρες μας λίγο ψάξιμο παραπάνω θέλει και βρίσκεις αυτό που θέλεις!


Ποσταρίσματα σαν και αυτό αξίζουν (κατά τη γνώμη μου) όσο δεκάδες σελίδες οποιουδήποτε φόρουμ ρολογιών.

Ενημερώνουν, εμψυχώνουν (τις διαπραγματεύσεις) και προωθούν την ωρολογοφιλία, όσο τίποτα.

Είναι προφανές ότι ο φίλος Alexspat, τα ρόλεξ που φοράει, τα αξίζει κιόλας! :respect:





(Σοβαρά υπάρχουν ΑD που ζητάνε και premium στην τιμή;..αυτοί δεν είναι AD, αλλά Ade sto D..aolo!)


Φιλικά,

Σπύρος




Αποσυνδεδεμένος svl

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10979
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #4255 στις: Δεκέμβριος 22, 2013, 11:53:11 μμ »

Μήπως μπορείς να μου πεις με mail που πέτυχες καλή τιμή για το gmt το μαυρο μπλε

Είναι ξεκάθαρο ότι δεν τα πήρε ούτε από την Αθήνα, ούτε από την Θεσσαλονίκη.

Πόσοι είναι οι εξουσιοδοτημένοι αντιπρόσωποι της επαρχίας; (ας πούμε, της ηπειρωτικής Ελλάδας;)


Φιλικά,
Σπύρος

Αποσυνδεδεμένος panosr1200s

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 194
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #4256 στις: Δεκέμβριος 23, 2013, 08:30:05 πμ »
Ευχαριστω Σπυρο και ολα τα παιδια για την βοηθεια,

Σημερα δοκιμασα τα ακολουθα μοντελα:

GMT II μαυρο 116710 BL
GMT II μαυρο/μπλε 116710 BLNR
DATEJUST II με την arab blue numerals πλακα 116334 GAO

Παμε ενα ενα τις λεπτομερειες:
GMT II μαυρο 116710 LN
Πανεμορφο, διαχρονικο, πολυ ποιοτικο. Πριν το δοκιμασω μου φανηκε μεγαλυτερο απο αυτο που ηταν. Αφου το φορεσα μου φανηκε πραγματικα 40αρι. Προσωπικα θεωρω οτι η επιλογη αυτη ειναι η πλεον λογικη και οχι αυθορμητη, καθως κραταει την τιμη του. Η εκπτωση που πηρα ειναι 23% στην τιμη καταλογου η οποια ειναι 7050 ευρω.

GMT II μαυρο/μπλε 116710 BLNR
Πανεμορφο επισης, θα ελεγα οτι ειναι τελειο, και καθησε καλυτερα στο χερι μου σε σχεση με το LN. Με λιγα λογια αν ηθελα να ειμαι αυθορμητος και η τιμη δεν επαιζε ρολο, τοτε σημερα θα ειχα φυγει με το μπλε GMT ΣΙΓΟΥΡΑ. Το ερωτευτηκα με την μια, αλλα εκπτωση ουτε για πλακα, ουτε ενα ευρω! και επισης κατα την γνωμη μου σε ενα η δυο χρονια που η μοδα του καινουριου θα περασει η αξια του δεν θα κρατησει οσο του κλασσικου LN. Δεν θεωρω οτι δεν ταιριαζει με κουστουμι, οπως λεγεται, μια χαρα ταιριαζει. Ομως η τιμη καταλογου των 7500 ευρω ειναι ακατεβατη, ειναι σπανιο να το βρεις και προσωπικα κρινοντας με την λογικη θεωρω οτι η πιο εξυπνη επιλογη θα ηταν το κλασσικο μαυρο LN.

DATEJUST II με την arab blue numerals πλακα 116334 GAO
Το πιο ομορφο απο τα τρια, καθησε καλυτερα απο τα τρια στο χερι μου και επισης η εκπτωση εφτασε στο 28% στην τιμη καταλογου των 7600 ευρω. Βαθια μεσα μου το θελω αλλα ξερω οτι δεν θα ηταν το αγαπημενο μου, καθως ειμαι λατρης των σπορ μοντελων, αλλα και παλι μεσα μου ξερω οτι αυτο θα ειναι μαλλον το επομενο!

Με γνωμονα τα παραπανω κατεληξα στο μαυρο/μαυρο 116710 LN το οποιο το συμφωνησα οπως ειπα στα 5400 και αυριο θα παω να το παρω. Δεν νομιζω οτι υπαρχει λογος να περιμενω μεχρι τον Φεβρουαριο για 50-100 ευρω διαφορα, δεν εχει νοημα. Επισης χρειαζομαι ενα κοματι ακομα γιατι το εν λογο μοντελο μου ηταν λιγο στενο. Μου προτειναν να το παραγγειλουν απο την rolex και να παω να μου το βαλουν. Να παω εγω στην rolex η να ακολουθησω την παραπανω οδο ; Ποιο το κοστος ενος κοματιου για να γνωριζω;

Σαν επιλογο θα ηθελα να γραψω οτι στην αγορα αυτη επαιξε μεγαλο ρολο η λογικη και λιγοτερο το συναισθημα, καθως διαλεξα μεν 3 ρολογια που μου αρεσουν αλλα θα ηθελα αυτο που θα παρω να ειναι σε οσο το δυνατον καλυτερη AD τιμη και επισης να κραταει τιμη στο περασμα του χρονου οσο το δυνατον περισσοτερο, λαμβανοντας υπ´οψιν παντα την διαχρονικοτητα σαν μοντελο. Αυτο λοιπον που επελεξα και εχει κατα την γνωμη ολα τα specs αυτα ειναι το 116710 NL.

Θα ηθελα επιςης να μοιραστω μαζι σας τις εντυπωσεις μου σε σχεςη με τους ADs. Πηγα συνολικα σε 3 ADs για να παρω τιμες, Συνταγμα, κηφισια και Ψυχικο. Οι εκπτωσεις στα δυο πρωτα ηταν πολυ χαμηλοτερες απο το Ψυχικο, αλλα η ποιοτητα και το service σαφως ανωτερο. Στο Ψυχικο βρηκα τις καλυτερες εκπτωσεις αλλα απο service..... Φαινεται δεν τους γεμιζα το ματι...

Ελπιζω να βοηθησα τυχων νεους αγοραστες με τα παραπανω...

Το 2003 που αγορασα το 16613 μου, οχι απλα δεν ασχοληθηκα, ουτε καν μπηκα στην διαδικασια να ψαχτω και να συγκρινω τιμες και εξυπηρετηςη μεταξυ ADs, οποτε απο αυτη την διαδικασια βγηκα κερδισμενος.

Επανερχομαι με φωτο αυριο, ελπιζω δηλαδη αν δεν αλλαξει τιποτα φυσικα μεχρι τοτε...

Θα ηθελα να σας ευχαριστησω ολους για την βοηθεια

Φιλικα,

Νικος

καλημέρα,
θα υπερθεματίσω...στην Κηφισιά το Σάβατο 21-12-2013 σε γνωστό AD τελικές τιμές για 116610 LN από 7100 στις 6390 ακατέβατα με απόδειξη και 116610 LV από 7550 στις 6790 ακατέβατα με απόδειξη έκπτωση της τάξης του 10% για χωρίς απόδειξη ούτε λόγος..να υπενθυμίσω η τιμή του 116610 LN σε grey χωρίς απόδειξή και χωρίς διάθεση για παζάρια (κατεβαίνει άνετα ακόμα 200-300) ήταν 5600
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 23, 2013, 11:11:22 πμ από panosr1200s »

Αποσυνδεδεμένος Nanagno

  • Owner/Co-Founder
  • Administrator
  • 50mm case
  • *****
  • Μηνύματα: 1622
  • Time Will Only Tell...
    • Προφίλ
    • http://www.mywatch.gr
Απ: ROLEX
« Απάντηση #4257 στις: Δεκέμβριος 23, 2013, 10:55:20 πμ »
Ludwig van Beethoven said that a great poem is more difficult to set to music than a merely good one, because the composer must improve upon the poem T I M E S.

Αποσυνδεδεμένος svl

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10979
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #4258 στις: Δεκέμβριος 23, 2013, 03:41:57 μμ »
Η, με κεφαλαίο Η, ΑΓΓΕΛΊΑ !

http://www.network54.com/Forum/207673/message/1387692716/FS-ROLEX+5517%2C1665+DRSD+MKII%2C1675+UAE%2C1680+red+SUB+Tiffany%2CMILGAUSS+1019+Tiffany


'Οντως!

Ειδικά, για το pepsi που ήταν προς τιμή του "Sheik Mohammed bin Rashid Al Maktum" (http://rolexpassionmarket.com/wp-content/uploads/2012/10/TA631-8.jpg)

Είναι κρίμα που οι ντόπιοι στα ΗΑΕ είναι απασχολημένοι (https://www.youtube.com/watch?v=G8-QkQpIj-8) και ίσως χάσουν την ευκαιρία να το αποκτήσουν.. ;)


Φιλικά,
Σπύρος

Αποσυνδεδεμένος blackbird

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10423
  • Θεσσαλονίκη
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #4259 στις: Δεκέμβριος 23, 2013, 07:27:24 μμ »
Οι τιμές του είναι πάνω, τουλάχιστον, 100%. Εκτός κι αν πήραν τόσο μέσα σε δύο χρόνια από τότε που γλυκοκοίταζα μονόγραμμες και δίγραμμες συνταγές ρολεξιές.