Αποστολέας Θέμα: ROLEX  (Αναγνώστηκε 4189045 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Nanagno

  • Owner/Co-Founder
  • Administrator
  • 50mm case
  • *****
  • Μηνύματα: 1623
  • Time Will Only Tell...
    • Προφίλ
    • http://www.mywatch.gr
Απ: ROLEX
« Απάντηση #660 στις: Απρίλιος 10, 2008, 04:55:36 μμ »
Για να μπορέσει μία εταιρία να αποκτήσει έννοια στο μυαλό του καταναλωτή όπως είναι συνυφασμένη η Rolex - Rolls Royce κλπ είναι μία συνταγή που έχει πολλά συστατικά και όχι ένα μεμονωμένο. Αλλά ας πάρουμε τα πράγματα ένα-ένα...

Τα πολλά συστατικά μίας μπράντας για να αποκτήσει τα παρακάτω πρέπει να είναι φτιαγμένα/τοποθετημένα το καθένα ξεχωριστά και όλα σαν σύνολο:

Αναγνωρισιμότητα
Αξία -->υπέρ-Αξία
Ιστορία
Status
Loyalty
Διαχρονικότητα
Απλότητα
Ορισμός κατηγορίας
Μοναδικότητα
Όλοι μιλούν για αυτό
Καταγωγή
Προφέρεται σε όλες τις γλώσσες

Οι παραπάνω αξίες και επιτεύγματα είναι που μιλούν στην καρδιά κάθε καταναλωτή, και το καθένα από αυτά με συγκεκριμένο στρατηγικό τρόπο. Η Rolex το έχει καταφέρει αυτό με

συνεχείς προσπάθεια,
πολύ χρήμα,
R&D με πολύ αυστηρά κριτήρια,
χορηγίες σε άτομα που έχουν κύρος και διαχρονικότητα,
αποφύγει σκανδάλων,
δυναμικότητα στο marketing χωρίς πολλά-πολλά,

και κυρίως μονοτονία!

Η μονοτονία δίνει διαχρονικότητα, η διαχρονικότητα σταθερές πωλήσεις, η σταθερές πωλήσεις δίνουν βάσεις για μελλοντική στρατηγική, και όλα αυτά με την πάροδο του χρόνου φτιάχνουν το προφίλ.

Η Rolex το έχει καταφέρει αυτό με πραγματικά πολύ μεγάλη προσπάθεια διότι δεν ακολουθεί τα μονοπάτια του fashion/design/trends. Αυτή όμως η επιλογή, τής έχει δώσει την δυνατότητα να μπορεί να παραμένει στις δεκαετίες εκεί ψηλά, ίδια και απαράλλακτη, σταθερή αξία!

Εγώ προσωπικά την θαυμάζω σαν εταιρία, και θα φορούσα πολύ εύκολα ένα Double RED SD, πέραν αυτού όμως κανένα άλλο δεν μιλάει στην καρδιά μου.

Αυτή είναι η ταπεινή μου άποψη για την εν λόγο εταιρία.               
Ludwig van Beethoven said that a great poem is more difficult to set to music than a merely good one, because the composer must improve upon the poem T I M E S.

Αποσυνδεδεμένος nin

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8312
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #661 στις: Απρίλιος 10, 2008, 05:47:17 μμ »
:respect: για την δομη του λογου σου και του περιεχομενου.εαν δεν εκτιμας τη ρολεξ ενας βασικος λογος ειναι ισως η ελλειψη σχεδιου ,αλλα ισως και να ειναι το γεγονος οτι κυκλοφορουν τοσα πολλα original η μαιμου που περα απο τον κορεσμο υπαρχει σημερα και η ταση για κατοχη αντικειμενων που διαφερουν η ειναι φτιαγμενα μονο για μας...η ρολεξ σε αυτο χανει.
τι μπορουμε να κανουμε ομως για νατην εκτιμησεις και να αγορασεςι καποτε ενα ρολεξ?πολυ διακριτικο και μοναδικο το 14060m,με μονο μειον την ελλειψη sel.. :(

Χα χα, σώνει και καλά να με προσηλυτίσεις;  ;D
Δύσκολο το βλέπω, αλλά πλέον ποτέ δεν λέω "ποτέ". Όταν ήμουν φοιτητής είχα δηλώσει ενώπιον πολλών "εγώ να φορέσω γραβάτα, ξεχάστε το, ποτέ των ποτών".
Ναι καλά... σήμερα έχω μερικές πολύ ιδιαίτερες που μου ταιριάζουν κιόλας. Ανέπτυξα όμως γούστο σταδιακά και έμαθα να τις εκτιμώ.
Τώρα βέβαια ο παραλληλισμός δεν είναι και ιδιαίτερα εύστοχος, απλώς θέλω να πω ότι μπορεί να γίνει έτσι και με τη Rolex κάποια στιγμή. Ίδωμεν.

Αποσυνδεδεμένος stardrive

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1632
  • The clock is ticking!!!
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #662 στις: Απρίλιος 10, 2008, 05:51:02 μμ »
George,
δεν λανθάνεις καθόλου. Είσαι όμως ένας ... ρομαντικός.  ;D
Είναι γεγονός ότι οι γνώσεις σου σε θέματα ωρολογοποιίας είναι έτη φωτός μπροστά, από των περισσοτέρων στο forum. Αυτό σου δίνει τη δυνατότητα να έχεις μια πολύ κριτική ματιά στα θέματα αυτά (νομίζω μάλιστα ότι μερικές φορές ίσως προσπαθείς να προστατεύσεις κάποια μέλη από μια πιθανά "κακή" ή "άστοχη" αγορά. Αυτό σε τιμά και δικαιώνει το ρόλο σου ως smoderator και ως άνθρωπο).
Ω-σ-τ-ό-σ-ο, ο κόσμος δεν περιορίζεται σε αυτό το forum.
Αν ζούσαμε όλοι εμείς σε ένα σπίτι ή σε μια κοινότητα από fan της ωρολογοποιίας, τα πράγματα θα ήταν όπως τα λες.
Όταν όμως ζούμε σε μια χώρα που το "φαίνεσθαι" κυριαρχεί του "πραγματικά είσαι", τα πράγματα αλλάζουν.

Εγώ προσωπικά Rolex δεν παίρνω. Και ξέρεις γιατί;
1. Ομολογώ ότι οι γνώσεις μου δεν μου επιτρέπουν να εκτιμήσω πραγματικά τι εστί Rolex ως σύνολο ρολογιού.
2. Δεν μου πάνε στο χέρι.
3. Όταν βλέπω τον άλλον με το πουκάμισο ανοιχτό μέχρι το διάφραγμα, να φοράει 3 χρυσές καδένες και rolex στο χέρι όπου στο μικρό δαχτυλάκι αφήνει νύχι, ε, κάπως μου 'ρχεται.

Πάντως, συνέχισε να λες τα πράγματα από τη δική σου ματιά. Ρομαντικοί δεν υπάρχουν πολλοί πια. :up:

Χα χα, σώνει και καλά να με προσηλυτίσεις;  ;D
Δύσκολο το βλέπω, αλλά πλέον ποτέ δεν λέω "ποτέ". Όταν ήμουν φοιτητής είχα δηλώσει ενώπιον πολλών "εγώ να φορέσω γραβάτα, ξεχάστε το, ποτέ των ποτών".
Ναι καλά... σήμερα έχω μερικές πολύ ιδιαίτερες που μου ταιριάζουν κιόλας. Ανέπτυξα όμως γούστο σταδιακά και έμαθα να τις εκτιμώ.
Τώρα βέβαια ο παραλληλισμός δεν είναι και ιδιαίτερα εύστοχος, απλώς θέλω να πω ότι μπορεί να γίνει έτσι και με τη Rolex κάποια στιγμή. Ίδωμεν.

Πιστεύω ότι έχεις αποτυπώσει τις "δικές" μου σκέψεις. :up:τετράκις.....

« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 10, 2008, 06:00:30 μμ από stardrive »
Πότε ή Ποτέ

Λιγότερες λέξεις οδηγούν σε λιγότερες σκέψεις  «Δος μοι πα στώ και ταν γαν κινήσω»

Αποσυνδεδεμένος Petros1

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 438
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #663 στις: Απρίλιος 10, 2008, 05:59:02 μμ »
κυκλοφορουν τοσα πολλα original η μαιμου που περα απο τον κορεσμο υπαρχει σημερα και η ταση για κατοχη αντικειμενων που διαφερουν η ειναι φτιαγμενα μονο για μας...η ρολεξ σε αυτο χανει.
Eιναι η πικρή αλήθεια...ακριβώς όπως την περιγράφει ο george...
Είναι επίσης ο λογος που πούλησα το GMT μου και δεν ξανασχολήθηκα με την εν λογω εταιρία...
Αυτό βέβαια δεν σημαίνει οτι δεν ειναι πολύ καλά ρολογια και πως η εταιρία δεν είναι leader στο χώρο...βεβαιως ισχύουν ολα αυτα,αλλα πως αλλιώς να το πω ρε παιδια...:βαρέθηκα να βλέπω Rolex... :datz:

     :shout:ΒΑ-ΡΕ-ΘΗ-ΚΑ

Αποσυνδεδεμένος stardrive

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1632
  • The clock is ticking!!!
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #664 στις: Απρίλιος 10, 2008, 06:04:44 μμ »
:βαρέθηκα να βλέπω Rolex... :datz:
     :shout:ΒΑ-ΡΕ-ΘΗ-ΚΑ
Καλώς το εμπεδώσαμε. Αλλά και τόση φωνή εντύπωση μου κάνει???
Πότε ή Ποτέ

Λιγότερες λέξεις οδηγούν σε λιγότερες σκέψεις  «Δος μοι πα στώ και ταν γαν κινήσω»

Αποσυνδεδεμένος Petros1

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 438
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #665 στις: Απρίλιος 10, 2008, 06:12:47 μμ »
Καλώς το εμπεδώσαμε. Αλλά και τόση φωνή εντύπωση μου κάνει???
Ναι υπερβολικό, αλλά ήθελα κι εγώ κάπου να το φωνάξω να βγάλω το αποθημένο μου...Κι επειδή εδω σπίτι μου οι γείτονες ειναι περίεργοι δε λέει..... ;D ;D ;D

warover

  • Επισκέπτης
Απ: ROLEX
« Απάντηση #666 στις: Απρίλιος 10, 2008, 06:48:47 μμ »
παραθέτω και εγω την εμπρεια μου εχω ενα submariner το οποιο το βλεπω και ομολογω δεν τραλενομαι αλλα ξερω οτι δυσκολα θα με προδοση και αυτο ειναι πολυ σημαντικο(τωρα αν καποιος διαλεγη ενα ρολοι με βαση ποιοσ το φοραει τοτε δεν ειναι προβλημα της εταιρειας αλλα του καταναλοτη)

Αποσυνδεδεμένος konakis

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4413
  • Rolex.
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #667 στις: Απρίλιος 10, 2008, 07:36:27 μμ »
ναι αλλα εμεις μιλαμε εδω στο φορουμ μεταξυ ατομων με καποιες γνωσεις,επσιης να πω οτι η ελλαδα δεν ειναι ουτε μεγαλη αλλα ουτε σημαντικη στην ευρωπαικη αγορα και κυριως λογω απουσιας "ωρολογιακης παιδειας" εχουμε εντονοτερα τα φαινομενα που αναφερεις.δεξου ομως και συ οτι το ρολοι αυτο εχει ενα συν rolex +el primero,λανθανω?


eδώ θα πρέπει να αναφέρω το εξής σημαντικό: 'Αλλο Ελλάδα+ρολόγια και ΆΛΛΟ Ελλάδα+ΡΟΛΕΞ.Και αυτό αποδεικνύεται έμπρακτα ότι από το 2002 και μετά η εδώ αντιπροσωπεία ανήκει κατά ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ 50% στην επίσημη ROLEX,έτσι εξηγείται και η μετονομασία από ROLEX-BΑΧΑΡΗΣ ΣΕ ROLEX HELLAS S.A. μετά την εξαγωρά της από τους ίδιους τους Ελβετούς.Άρα σίγουρα η ρολεξ έχει πολύ μεγάλο μερίδιο αγοράς και μάλιστα είναι ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΜΕΝΟΙ και οι ίδιοι από τις πωλήσεις των ρολογιών τους στην Ελλαδίτσα μας!Για μένα όταν άνοιγα το χαρτάκι της εγγύησης και έβλεπα ROLEX HELLAS S.A. ΚΑΙ στο cetificate kai στα buildings....όπως και να το κάνουμε έννιωθα όμορφα... O:)
konakis.
Rolex,Panerai,JLC,Oris,Steinhart,Alpina,Citizen,Orient.

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #668 στις: Απρίλιος 11, 2008, 12:50:17 πμ »

eδώ θα πρέπει να αναφέρω το εξής σημαντικό: 'Αλλο Ελλάδα+ρολόγια και ΆΛΛΟ Ελλάδα+ΡΟΛΕΞ.Και αυτό αποδεικνύεται έμπρακτα ότι από το 2002 και μετά η εδώ αντιπροσωπεία ανήκει κατά ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ 50% στην επίσημη ROLEX,έτσι εξηγείται και η μετονομασία από ROLEX-BΑΧΑΡΗΣ ΣΕ ROLEX HELLAS S.A. μετά την εξαγωρά της από τους ίδιους τους Ελβετούς.Άρα σίγουρα η ρολεξ έχει πολύ μεγάλο μερίδιο αγοράς και μάλιστα είναι ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΜΕΝΟΙ και οι ίδιοι από τις πωλήσεις των ρολογιών τους στην Ελλαδίτσα μας!Για μένα όταν άνοιγα το χαρτάκι της εγγύησης και έβλεπα ROLEX HELLAS S.A. ΚΑΙ στο cetificate kai στα buildings....όπως και να το κάνουμε έννιωθα όμορφα... O:)
δεν ειμαστε μεγαλη αγορα για τα ρολογια τοσο ως μεγεθος χωρας αλλα και σαν πλουτο,μα φυσικα και η ρολεξ κανει τετοιες κινησεις διοτι αποτελει στρατηγικη της εταιρειας ανα τον κοσμο να ελεγχει αμεσα την διαθεση των προιοντων της,δεν ειναι τυχαιο οτι εβγαλε τις νεες εγγυησεις σε στυλ  πιστωτικη καρτα διοτι  ετσι θελει να μειωσει την παραεισαγωγη κυριως απο ασια μερια με λευκες εγγυησεις .το διο ειχαμε εως πριν λιγο καιρο με την ελλαδα να εξαγει στην ευρωπη πολλα κομματια ρολεξ στους reseller ,εδω εβλεπα πολλες ελληνικες εγγυησεις.
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 11, 2008, 01:38:07 πμ από george_ »

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #669 στις: Απρίλιος 11, 2008, 01:39:46 πμ »
Ναι υπερβολικό, αλλά ήθελα κι εγώ κάπου να το φωνάξω να βγάλω το αποθημένο μου...Κι επειδή εδω σπίτι μου οι γείτονες ειναι περίεργοι δε λέει..... ;D ;D ;D

οξεια ωρολογιτιδα,δεν μπορουμε πλεον να κανουμε πολλα για τον ασθενη διοτι αργησαμε να την διαγνωσουμε και πλεον ειναι χρονια.. ;D
καθε τοσο θα περνει ενα καλο ρολοι και θα ηρεμει! ::)

Αποσυνδεδεμένος konakis

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4413
  • Rolex.
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #670 στις: Απρίλιος 11, 2008, 06:38:18 πμ »
"is a master piece" :D :D :D περιγραφή ρόλεξ.......το παληκάρι όπως τον ακούω το κόβω εγώ για κανα Ισραηλινό χρόνια στο Αμέρικα  :D :D :D
<object codebase="http://download.macromedia.com/pub/shockwave/cabs/flash/swflash.cab#version=8,0,0,0" type="application/x-shockwave-flash" data="http://www.youtube.com/v/27V7dzXUKa4" width="425px" height="350px"><param name="movie" value="http://www.youtube.com/v/27V7dzXUKa4" /><param name="wmode" value="transparent" /><param name="allowScriptAccess" value="never" /><param name="pluginspage" value="http://www.macromedia.com/go/getflashplayer"></object>
konakis.
Rolex,Panerai,JLC,Oris,Steinhart,Alpina,Citizen,Orient.

Αποσυνδεδεμένος konakis

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4413
  • Rolex.
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #671 στις: Απρίλιος 11, 2008, 07:06:31 πμ »
άπαιχτα τα αμερικανάκια.....μέχρι και δικαστήριο το πήγαν τον άμοιρο τον Ασιάτη για ένα "ψευτο-ρόλεξ" 500$ για daytona......toν άλλο για "Τουρκάκι" στο Αμέρικα το κόβω.... :D :D
<object codebase="http://download.macromedia.com/pub/shockwave/cabs/flash/swflash.cab#version=8,0,0,0" type="application/x-shockwave-flash" data="http://www.youtube.com/v/UjgHwWpKbIc" width="425px" height="350px"><param name="movie" value="http://www.youtube.com/v/UjgHwWpKbIc" /><param name="wmode" value="transparent" /><param name="allowScriptAccess" value="never" /><param name="pluginspage" value="http://www.macromedia.com/go/getflashplayer"></object>
konakis.
Rolex,Panerai,JLC,Oris,Steinhart,Alpina,Citizen,Orient.

Αποσυνδεδεμένος blackbird

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10423
  • Θεσσαλονίκη
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #672 στις: Απρίλιος 11, 2008, 11:53:03 πμ »
Πέρυσι το καλοκαίρι η Rolex Ελλάς ανακοίνωσε αύξηση πωλήσεων 20%!!!
Από τα 20.000.000 ευρώ στα 24.000.000 Ευρώ.
Βγάλτε τα συμπεράσματά σας.

Φιλικά
Δημήτρης

Αποσυνδεδεμένος Petros1

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 438
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #673 στις: Απρίλιος 12, 2008, 03:28:28 μμ »
οξεια ωρολογιτιδα,δεν μπορουμε πλεον να κανουμε πολλα για τον ασθενη διοτι αργησαμε να την διαγνωσουμε και πλεον ειναι χρονια.. ;D
καθε τοσο θα περνει ενα καλο ρολοι και θα ηρεμει! ::)
Ακριβέστατη η διάγνωσή σου γιατρέ μου...
Ακριβά αυτά τα  ηρεμιστικά που μου γράφεις στη συνταγή και δεν μου τα καλύπτει και το ΙΚΑ...
Αλλά τι να κάνω...θα σφιχτώ λίγο και θα τα παίρνω όσο μπορώ...Πανω απ όλα η (ψυχική μου) υγεία... :banned:

Αποσυνδεδεμένος konakis

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4413
  • Rolex.
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #674 στις: Απρίλιος 13, 2008, 08:27:01 πμ »
άντε αφού γεμίσαμε "ρολεξόσκυλα" δείτε και μερικά σπάνια pieces από δημοπρασίες του Antiquorum μέσω του "φερέγγυου" timezone kai του Ελληνάρα Paul Boutros
http://forums.timezone.com/index.php?t=tree&th=1029759&mid=3578107&rid=714&rev=&reveal=
konakis.
Rolex,Panerai,JLC,Oris,Steinhart,Alpina,Citizen,Orient.

Αποσυνδεδεμένος blackbird

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10423
  • Θεσσαλονίκη
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #675 στις: Απρίλιος 13, 2008, 08:40:28 πμ »
Μωρέ μπράβο τα ταπεινά Tudor!
Αμ και το Milgauss που αγοράστηκε 66$!!! και αναμένεται να πωληθεί 30.000-40.000$  :o :o :o

Φιλικά
Δημήτρης

Αποσυνδεδεμένος eisenberg

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2842
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #676 στις: Απρίλιος 13, 2008, 02:11:58 μμ »
άντε αφού γεμίσαμε "ρολεξόσκυλα" δείτε και μερικά σπάνια pieces από δημοπρασίες του Antiquorum μέσω του "φερέγγυου" timezone kai του Ελληνάρα Paul Boutros
[url]http://forums.timezone.com/index.php?t=tree&th=1029759&mid=3578107&rid=714&rev=&reveal=[/url]


Γαβ γαβ......

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ

Αποσυνδεδεμένος stardrive

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1632
  • The clock is ticking!!!
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #678 στις: Απρίλιος 13, 2008, 09:03:00 μμ »
Να σχολιάσω να μην σχολιάσω... καμμιά φορά η σιωπή είναι καλυτερη...
Πότε ή Ποτέ

Λιγότερες λέξεις οδηγούν σε λιγότερες σκέψεις  «Δος μοι πα στώ και ταν γαν κινήσω»

Αποσυνδεδεμένος drspeed

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 23
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #679 στις: Απρίλιος 15, 2008, 03:58:54 πμ »
Ξέρει κανείς αν υπάρχει στην Ελλάδα ατσάλινο daytona με μαύρη πλάκα???
Σκέφτομαί πάρα πολύ σοβαρά να κάνω την κίνηση από τον επόμενο χρόνο.Κάτι άκουσα για κάτι τρελές ώς γελείες λίστες αναμονής.Υπάρχου όντως τέτοιες λίστες ή λένε ότι θέλουν για να σε κοπανίσουν στην τιμή???