Αποστολέας Θέμα: ROLEX  (Αναγνώστηκε 4193750 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος john74

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 215
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #3140 στις: Ιούνιος 01, 2012, 12:39:02 μμ »
Ετσι για να ξερετε ΕΑΝ εχετε σκοπο να παρετε Rolex να πατε να παρετε γιατι θα ΞΑΝΑ ανεβουνε η τιμες αυτο το μηνα...

Να πω Καλο μηνα;
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 01, 2012, 12:47:30 μμ από john74 »

Αποσυνδεδεμένος ntafkos

  • 34mm case
  • Μηνύματα: 34
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #3141 στις: Ιούνιος 05, 2012, 11:55:56 πμ »
ΟΠΟΙΟΣ ΠΡΟΛΑΒΕΙ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΕΒΔΟΜΑΔΑ. ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΑΥΞΗΣΕΙΣ ΣΕ ΟΛΑ ΤΑ ROLEX...

ΕΠΙΒΕΒΑΙΩΝΩ ΚΙ ΕΓΩ ΠΑΡΟΜΟΙΑ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΑ ΑΠΟ ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΟ
omega PO, tissot PRS 516, SEIKO Premier Perpetual

Αποσυνδεδεμένος PanosI

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 18190
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #3142 στις: Ιούνιος 06, 2012, 05:36:50 μμ »
Ο πλήρης κατάλογος για τις ΗΠΑ με τις αυξήσεις του Ιουνίου 2012

http://luisdelgadolaw.com/watches/rolex/Rolex%20Price%20List%20June%201%202012.pdf

Αποσυνδεδεμένος ntafkos

  • 34mm case
  • Μηνύματα: 34
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #3143 στις: Ιούνιος 06, 2012, 10:22:07 μμ »
ΟΠΟΤΕ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ 8-10% ΑΥΞΗΣΗ ΤΙΜΩΝ.
ΧΟΝΔΡΙΚΑ ΤΟ SUBMARINER ΣΤΑ 6900 ΑΠΌ 6400

υΠΑΡΧΟΥΝ ΠΑΝΤΩΣ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΣ ΤΙΜΗ ΤΟΥΣ ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΟΙ-ΚΟΣΜΗΜΑΤΟΠΩΛΕΙΑ ΠΟΥ ΠΟΥΛΑΝΕ ΣΗΜΕΡΑ ΜΕ ΤΗΝ ΠΑΛΙΑ ΤΙΜΗ
ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΑΛΛΟΙ ΠΟΥ ΛΕΝΕ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΑΛΛΑ ΕΧΟΥΝ ΓΙΑ ΝΑ ΠΟΥΛΗΣΟΥΝ ΜΕ ΤΗ ΝΕΑ ΤΙΜΗ
Η κριση δεν βαζει μυαλο τελικα σε μερικούς ή πιστευουν οτι οι αγοραστες rolex ειναι ασχετοι νεοπλουτοι δηθεν και στην τελικη κοροϊδα...
omega PO, tissot PRS 516, SEIKO Premier Perpetual

Αποσυνδεδεμένος NavalArchitect

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1902
    • Προφίλ
ROLEX
« Απάντηση #3144 στις: Ιούνιος 07, 2012, 11:54:30 μμ »
Daytona 116523 TT blue, Arabic dials. Το πρώτο μου Daytona και με βάση το πόσο ωραίο είναι, πιθανότατα όχι το τελευταίο.

Αγορά ακριβώς πριν την αύξηση (28/5) σε πολυκατάστημα duty free στην Ασία. $14,118.00 αν θυμάμαι καλά, μετά το 5% off που έγινε αφού ως μόνιμος κάτοικος εκεί έχω την εκπτωτική κάρτα μέλους του συγκεκριμένου καταστήματος.

Επίσης, μου έδωσαν με την αγορά και μία δωροκάρτα αξίας $500 διάρκειας 5 ετών για αγορές μέσα από το συγκεκριμένο πολυκατάστημα duty free. Αυτό διότι το ρολόι ήταν (με βάση την αρχική του τιμή) στην κλίμακα $10,001 - $15,000. Αν είχε αρχική τιμή $200-300 παραπάνω, δηλαδή ξεπερνούσε τα $15,001.00 τότε η δωροκάρτα θα ήταν αξίας $750.

Έχοντας αποκλείσει το Yachtmaster (116622), το IWC Pilot Vintage (χρυσή κάσα) κι άλλα 2-3 απ'αυτές τις δύο εταιρίες, ήμουν ανάμεσα σε 3 διαφορετικά μοντέλα DJII (δύο ΤΤ κι ένα με το dark rhodium εσωτερικό και διαμάντια στα dials). Το Dayona σε ΤΤ είχε δοκιμαστεί 10 μέρες πριν, αλλά ήταν αυτό με το λευκό ή και σαμπανί εσωτερικό, το οποίο δεν ενθουσίασε.

Δοκιμάζοντας όμως στις 28 του περασμένου μήνα το ίδιο αλλά με το μπλέ εσωτερικό και τα Arabic dials, που έτυχε να είναι πολύ πρόσφατη παραλαβή, και βάζοντάς το δίπλα-δίπλα στα τρία DJII η επιλογή που έπρεπε να γίνει ήταν κάτι παραπάνω από ξεκάθαρη...



Τα ολόχρυσα Daytona αν δεν απατώμαι είχαν γύρω στα 28 χιλιάρικα (πάντα σε δολλάρια και προ της έκπτωσης 5% ή και της δωροκάρτας των $1,000+). Την επόμενη ημέρα, αναχωρώντας για Ελλάδα και περνώντας από το duty free του αεροδρομίου στη συγκεκριμένη χώρα, λίγο προτού παραλάβω το ΤΤ που είχα αγοράσει την προηγουμένη, έκανα μία στάση στην duty free boutique της Rolex που έχει ανοίξει εκεί πρόσφατα. Πολλά μοντέλα διαθέσιμα, μερικά από αυτά ασυνήθιστα (μου έκανε εντύπωση ένα που είδα στα πεταχτά και μάλλον ήταν Submariner με διαμάντια, ρουμπίνια και ζαφείρια στα $90,000).

Τέλος, στο δρόμο προς Ελλάδα και περνώντας στις αρχές Απριλίου από το duty free στο Changi  της Σιγκαπούρης, έκανα μιά στάση στη Rolex. Ρίχνω μια ματιά στις βιτρίνες για το Daytona SS, ούτε για δείγμα βέβαια. Ε, λέω από μέσα μου, ας ρωτήσω τί αναμονή έχει. Ρωτάω λοιπόν "Πόσους μήνες αναμονή έχει? Δύο, τρεις?" και μου απαντά ο υπάλληλος "Ποιό θέλετε? Λευκό ή μαύρο?"

Λέω "Αυτό θα το δούμε, δεν είναι θέμα - τί αναμονή έχει και πόσο το έχετε?" και μου απαντά στο καπάκι "Έχω μέσα αυτή τη στιγμή στοκ κι απ'τα δύο κύριε, ποιό θέλετε?" Η τιμή που μου έδωσε ήταν 10 και κάτι, σε Ευρώ φυσικά και με το τότε exchange rate. Bέβαια άλλο 10,300 κι άλλο λ.χ. 10,500 αλλά για να είμαι ειλικρινής δεν το συγκράτησα...

Αποσυνδεδεμένος koubilaihan

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 3978
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #3145 στις: Ιούνιος 08, 2012, 08:43:22 πμ »
Καλορίζικο και καλοφόρετο να είναι. Να το χαρείς με υγεία και εύχομαι, όπως είπες και εσύ, να μην είναι το τελευταίο Rolex σου.
Ευχαριστούμε πολύ και για τις πληροφορίες.
Ο μεγαλύτερός μου φόβος είναι ότι μια μέρα θα πεθάνω και η γυναίκα μου θα βάλει αγγελία τα ρολόγια μου, στις τιμές που της έχω πει ότι τα αγόρασα.

Αποσυνδεδεμένος xartogiakas

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1221
  • Ο χρόνος δε νικιέται, μόνο μετριέται!
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #3146 στις: Ιούνιος 08, 2012, 08:46:22 πμ »
Πολύ όμορφο, και θα σε συντροφεύει για πολλά χρόνια λογικά, μέχρι να βρεις τον επόμενο στόχο σου βέβαια...
Καλορίζικο και να το χαίρεσαι!
''Αμήν. Αντικείμενα είναι γαμώτο μου. Όχι άνθρωποι για να τα θρηνούμε.
Το φόρεσες, το χάρηκες, άμε στο διάλο τώρα.''...Blackbird.

Αποσυνδεδεμένος bost

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 906
  • Risk-Care-Dream-Expext
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #3147 στις: Ιούνιος 08, 2012, 09:28:26 πμ »
Φίλε καλορίζικη η Daytona!Είμαι και μεγάλος φαν και της εταιρίας αλλά και της έκδοσης που αγόρασες!Είναι μια εξαιρετική αγορά και ένα πανέμορφο ρολόι!Να το χαρείς με υγεία και ευτυχία!  :respect:

Αποσυνδεδεμένος john74

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 215
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #3148 στις: Ιούνιος 09, 2012, 12:30:03 μμ »
10-15% ανεβηκανε
Εχω το καταλογο!!
Τρελλαααααα

Αποσυνδεδεμένος PanosI

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 18190
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #3149 στις: Ιούνιος 09, 2012, 12:35:08 μμ »
Daytona 116523 TT blue, Arabic dials. Το πρώτο μου Daytona και με βάση το πόσο ωραίο είναι, πιθανότατα όχι το τελευταίο.









Δυστυχώς για σένα πήρες το ωραιότερο Daytona, όσoν αφορά το dial. Δεν μπορείς να βρεις καλύτερο.

Το συγκεκριμένο dial σε όποια διαμόρφωση και να το φορέσεις είναι μακράν το καλύτερο στα σύγχρονα Daytona.

Μεγειές και να το χαρείς όπως του αξίζει  :)

Αποσυνδεδεμένος PanosI

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 18190
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #3150 στις: Ιούνιος 09, 2012, 12:36:04 μμ »
10-15% ανεβηκανε
Εχω το καταλογο!!
Τρελλαααααα

Ανέβασε τον να έχουμε αναφορά και στον Ελληνικό.

Αποσυνδεδεμένος Ilias_T

  • 34mm case
  • Μηνύματα: 47
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #3151 στις: Ιούνιος 11, 2012, 12:55:20 μμ »
Πανέμορφο!!!
Καλές ώρες να δείχνει πάντα!

Αποσυνδεδεμένος VCFUN

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 196
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #3152 στις: Ιούνιος 13, 2012, 12:55:09 μμ »
Προς όλους τους επαϊοντες περί Rolex ( Panos1, Konakis κλπ)
Στο 116610 είναι η G σειρά η τελευταία η υπάρχει νεότερη?
[IMG=http://img42.imageshack.us/img42/4489/rolexw.jpg][/IMG]


Αποσυνδεδεμένος PanosI

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 18190
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #3153 στις: Ιούνιος 13, 2012, 01:00:27 μμ »
Προς όλους τους επαϊοντες περί Rolex ( Panos1, Konakis κλπ)
Στο 116610 είναι η G σειρά η τελευταία η υπάρχει νεότερη?
[IMG=http://img42.imageshack.us/img42/4489/rolexw.jpg]http://[/img]



Είναι η τελευταία με γράμμα πριν από τον 6ψηφιο κωδικό. Πλέον έχουν τους random serials με ανακατεμένα γράμματα και ψηφία.
Για κάποιο χρονικό διάστημα οι G κωδικοί με τους random έβγαιναν μαζί.
Είναι φρέσκο το ρολόι, μην ανησυχείς. Μεγειές  ;)


EITD: G είναι και η χιονάτη

« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 13, 2012, 01:07:53 μμ από PanosI »

Αποσυνδεδεμένος PanosI

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 18190
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #3154 στις: Ιούνιος 13, 2012, 03:23:45 μμ »
Να και ένα κατάφρεσκο No Date κεραμικό G serial, που παρουσιάστηκε φέτος στην Βασιλεία και μόλις άρχισαν να κυκλοφορούν






Αποσυνδεδεμένος Nick78

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 811
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #3155 στις: Ιούνιος 14, 2012, 06:50:42 πμ »
N.Α. καλοφότερη η ρολογάρα!
Κούκλα το dial!

Πολύ καλή η προσφορά του συγκεκριμενου DF καταστηματος με τα 500άρικα  ;)
We are never gonna survive...unless we get a little crazy!

Αποσυνδεδεμένος ntafkos

  • 34mm case
  • Μηνύματα: 34
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #3156 στις: Ιούνιος 16, 2012, 06:31:24 μμ »
Αρχικες τιμες μετα την αυξηση

Sub date 7100 euro
omega PO, tissot PRS 516, SEIKO Premier Perpetual

Αποσυνδεδεμένος ntafkos

  • 34mm case
  • Μηνύματα: 34
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #3157 στις: Ιούνιος 16, 2012, 06:32:45 μμ »
GMT II στα 7050 ευρώ

λιγο πιο κατω το sub no date

omega PO, tissot PRS 516, SEIKO Premier Perpetual

Αποσυνδεδεμένος NavalArchitect

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1902
    • Προφίλ
ROLEX
« Απάντηση #3158 στις: Ιούλιος 08, 2012, 01:09:14 μμ »
Παιδιά ευχαριστώ όλους, και στα δικά σας με όποιο επιθυμείτε (πάντα με υγεία).

Στα μέσα της περασμένης εβδομάδας βρέθηκα για μία μέρα και κάτι στη Σεούλ. Πήγα λοιπόν εκεί στο Lotte Duty Free (είναι στο ίδιο κτήριο με το Lotte Hotel, 9/10/11ος όροφος) και δοκίμασα 5-6 ρολόγια. Δεν έχω φωτό αλλά μπορώ να δώσω μιά μικρή περιγραφή.

Μετά τα IWC Da Vinci και Daytona που πήρα φέτος, τώρα κοιτώ για κάτι πιό δυνατό, όχι βέβαια πως τα δύο προαναφερόμενα δεν είναι ικανοποιητικά. Θα ήθελα κάποια στιγμή αργότερα ένα dress κι ένα με διαμάντια, και τα δύο χρυσά.

Η Rolex είναι πάντα μέσα στο παιχνίδι γιατί έχει το μεγάλο ατού ότι τα ρολόγια της είναι εντελώς και πραγματικά αδιάβροχα, δεν καταλαβαίνουν από κραδασμούς/χτυπήματα, και μπορούν τα περισσότερα να φορεθούν από πρωί με κουστούμι μέχρι το απόγευμα στη θάλασσα και το βράδυ για ένα ποτό. Α, και το πολύ καλό σέρβις, φυσικά.

Στη Σεούλ λοιπόν τις προάλες δοκίμασα ένα GMT II White Gold με κάσα και dials γεμάτα διαμάντια. $97,000 μείον ένα περεταίρω 5% με την κάρτα Lotte V.I.P. που έχω, και συν τα gift certificates που σου δίνουν (αυτά είναι κλιμακούμενα ανάλογα με το ποσό που θα ξοδέψεις). Υποθέτω πως με αυτό εδώ το ρολόι η δωροκάρτα δεν θα πέσει κάτω από $5,000.

Το ρολόι έβγαζε μάτι φυσικά, ωραίο, να φανταστείτε ακόμη και το μικρό παραλληλόγραμμο που είναι τοποθετημένο πάνω από την ώρα '6' και γράφει "GMT MASTER" το είχαν αναγκαστικά βάλει πάνω από τα διαμάντια του καντράν, δεν υπήρχε αλλού χώρος...

Το δεύτερο ήταν ένα ίδιο, GMT II αλλά σε yellow gold, πράσινο μέσα και λιγότερα διαμάντια, μόνο στην κάσα αυτή τη φορά. $64,000 μείον το 5% κλπ. Ωραία και τα δύο αλλά τη δουλειά την κάνεις και μ'ένα απλό GMT II, τα καινούργια κεραμεικά είναι φανταστικά, κι αφού έχω ένα του '95 (Coke) δεν το πολυβλέπω.

Έχω ένα φιλαράκι συλλέκτη εδώ στην πολυτελή εξορία, και τα κουβεντιάζουμε κάθε τόσο. Αυτός λοιπόν μ'έχει φάει να πάρω President χρυσό, διαλέγοντας μάλιστα ξεχωριστό καντράν για μέσα.  Τρίτη Δοκιμή λοιπόν επροχθές ένα τέτοιο, κάπου στα 60 χιλιάρικα, αλλά πιστεύω ότι το 36-άρι δεν μου πάει.

Τέλος πάντων, φεύγω από τη Rolex και πάω πιό δίπλα... Στην JLC... Τί ήθελα και το δοκίμασα αυτό το Duometre? Καταπληκτικό ρολόι, ροζ χρυσή κάσα και δερμάτινο λουράκι στα 44 χιλιάρικα ($) και τό'χαν και με 20% έκπτωση... Δεν είχα διαβατήριο μαζί μου, δεν έχω προς το παρόν πτήση εκτός της χώρας (τέλη του μήνα μόνο πάω μάλλον πάλι Ιαπωνία), οπότε και νά'θελα δεν μπορούσα να το πάρω. Αλλά δεν βλέπω να το γλιτώνω.

Αυτά από εδώ, Sub no date δεν έχουμε δει προς το παρόν εδώ και καιρό στις μπουτίκ, είναι καινούργιο, βγαίνουν λίγα κομμάτια κι όταν έρχεται κανένα εξαφανίζεται με τη μία. Το φιλαράκι μου ο συλλέκτης πήρε βέβαια ένα πριν 2 μήνες, και αρχές Ιουνίου βρέθηκε στην Κίνα που πήγε σ'ένα μέρος με κάτι μικρομάγαζα που πουλούσαν μεταχειρισμένα. Μου είπε πως το φθηνότερο εκεί έκανε πάνω από εικοσάρικο, όλα από τα καζίνο που οι ιδιοκτήτες τους τά'χουν δώσει για ένα κομμάτι ψωμί για να ρεφάρουν... Πιό πολλά γι'αυτό προσεχώς...

Αποσυνδεδεμένος nomikosas

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 827
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #3159 στις: Ιούλιος 11, 2012, 01:32:08 πμ »
Eγω λεω για all yellow gold πανε ή σε gmt ceramic (ref. 116718LN) ή σε daydate 2 και μαλιστα εδω μπορεις να παρεις everose gold με καφε ή μαυρο καντραν(ref. 218235).Για complication παρε κανενα vc που εχουν και αυτα παρα πολυ καλο service στην αθηνα αλλιως Patek ή AP ή jlc