Αποστολέας Θέμα: LONGINES  (Αναγνώστηκε 519917 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος blackbird

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10423
  • Θεσσαλονίκη
    • Προφίλ
Απ: LONGINES
« Απάντηση #240 στις: Απρίλιος 28, 2010, 11:33:44 πμ »
Μόνο πες του Blackbird να σου κάνει κανά λουρί πονηρό, γιατί ο κροκόδειλας στο Legend Divers είναι σαν να βλέπεις δύτη με σκαρπίνια.  ;D


Μια ιδέα.



Φιλικά
Δημήτρης

Αποσυνδεδεμένος Darth

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3917
    • Προφίλ
Απ: LONGINES
« Απάντηση #241 στις: Απρίλιος 28, 2010, 11:41:44 πμ »
.
Αλλα ποιος ειναι o blackbird ρε παιδια, σκεφτομαι εν όψει καλοκαιριου να του αλλαξω το γνησιο και να βαλω κανενα πιο ανθεκτικο.
Ενα υφασματινο τυπου hamilton που θα το κανει ισως και λιγο πιο αυστηρο  ;) ;) ;)


Μια ιδέα.



Φιλικά
Δημήτρης



ο εν λογω κυριος που αναρωτιεσαι ποιος ειναι!
καλημερα φιλε Δημητρη!
υπεροχη δημιουργια  :cheers:

Αποσυνδεδεμένος dimitlis

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 25
    • Προφίλ
Απ: LONGINES
« Απάντηση #242 στις: Απρίλιος 28, 2010, 11:52:52 πμ »
Kαλημερα Γιωργο.
Ωραιος ο Blackbird. Γνωμη μου, βεβαια ειναι καθαρα προσωπικο θέμα γουστου, οτι τετοιου στυλ λουρακια δινουν μια ακομα ωραιοτερη διασταση στο ρολοι.
Μην αδικησουμε ομως με ολα αυτα το αυθεντικο του λουρακι που επισης ειναι πολυ ωραιο

Αποσυνδεδεμένος konakis

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4413
  • Rolex.
    • Προφίλ
Απ: LONGINES
« Απάντηση #243 στις: Απρίλιος 28, 2010, 12:00:46 μμ »
....αρχισαμε.....λουρολοίμωξη! b&b ο γνωστός δημιουργός και αναυτης-εμπρηστης  πυρκαιών σε σχέση με λουριά και military watches
konakis.
Rolex,Panerai,JLC,Oris,Steinhart,Alpina,Citizen,Orient.

Αποσυνδεδεμένος billpos

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 27
    • Προφίλ
Απ: LONGINES
« Απάντηση #244 στις: Μάιος 05, 2010, 10:07:02 πμ »
Παίρνοντας αφρομή από το Legend Diver, θα ήθελα να επισημάνω ότι η Longines τα τελευταία χρόνια έχει αποφασισθεί από την swatch να αναβαθμιστεί η εικόνα της.

Για αυτό έβγαλε νέες σειρές που παραπέμπουν στα ιστορικά μοντέλα της εταιρείας . Επίσης στο επίπεδο του marketing δίνεται περισσότερο έμφαση στο sport - adventure κομάτι της ιστορίας και της γκάμας της παρά στο elegance που περιορίζεται εμφανώς. Καιρός ήταν γιατί αυτό το "Elegance is an attitude" μου καθόταν στο στομάχι 20 χρόνια.

Δύσκολο εγχείρημα, αφού τόσα χρόνια, άδικα βρίσκονταν και αντιμετωπιζόταν μαζί με την tissot ως ο τελευταίος τροχός της αμάξης. Αλλά βλέποντας την ανταπόκριση του LD και τις νέες σειρές είμαι αισιόδοξος . Δείτε τα καινούρια HydroConquest και GrandVittese και περιμένω απόψεις.

Απώτερος στόχος είναι να πάρει στην συνείδηση του αγοραστικού κοινού την θέση που είχε πρίν η Omega καθώς πλέον η τελευταία αναβαθμίζεται στο rolex-level.

Είναι εκπληκτικό πως στον σύγχρονο κόσμο των επιχειρήσεων αποφασίζεται σε ένα meeting η τύχη μίας ιστορικής εταιρείας. (καλά εδώ αποφασίζονται τύχες χωρών...)

Αποσυνδεδεμένος gregdag

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 137
    • Προφίλ
Απ: LONGINES
« Απάντηση #245 στις: Μάιος 05, 2010, 05:01:52 μμ »
Το συγκεκριμένο ρολόι επιδέχεται ένα σωρό διαφορετικά λουριά. Και τα περισσότερα του πάνε!
Κλασικά το μαύρο ... αλλά δες εδώ, αλητεία σκέτη!  8)




πως ελεγε η παλια διαφημιση ουζο 12...?ΑΥΤΟ μονο ΑΥΤΟ.Αυτο ειναι το λουρι κυριοι !αλητικο κ μορτικο κ κιμπαρικο κ elegance !! κ γαματο κ ενα λουρι χιλιες λεξεις.

Αποσυνδεδεμένος ikon

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 14
    • Προφίλ
Απ: LONGINES
« Απάντηση #246 στις: Μάιος 25, 2010, 11:11:13 πμ »
Καλησπέρα σε όλους...

έχω εδώ και 2 χρόνια (σχεδόν) αυτό το ρολόι...



Το φοράω ελάχιστες φορές. Mέσα στον πρώτο χρόνο κόλλησε ο αυτόματος μηχανισμός από πίσω που το κουρδίζει.. απλά σταμάτησε να γυρίζει.
Το πήγα στο service, μου είπαν ότι είχε ξεβιδωθεί μια βίδα και το μπλόκαρε....  (μετά από 1 χρόνο ελάχιστης χρήσης... τέλος πάντων).

Το επόμενο θέμα ήταν ότι πήγαινε (πολύ) μπροστά... το ξαναπήγα για φτιάξιμο, μου είπαν ότι ήθελε απομαγνητισμό ή κάτι τέτοιο...

Τώρα έχω το εξής θέμα...

βλέπω μέσα στο ρολόι ένα απίστευτα μικρό σκουπιδάκι το οποίο μου έχει σπάσει τα νεύρα... ενώ θέλει μεγάλη προσπάθεια για να το δεις, εμένα πάει κατευθείαν το μάτι μου εκεί πάνω...
Επίσης πάλι πάει μπροστά 30 δευτερόλεπτα μέσα σε 30 μέρες.

Έχει νόημα να τους το ξαναπάω για τόσο μικρή απόκλιση (φυσικά με την ευκαιρία θα τους πω να μου βγάλουν και το σκουπιδάκι που παίζει να φταίνε και αυτοί γι' αυτό).
Η εγγύησή μου δεν έχει λήξει ακόμα...

Εσείς τι θα κάνατε?

Ευχαριστώ.


Αποσυνδεδεμένος foibos

  • 36mm case
  • Μηνύματα: 91
    • Προφίλ
Απ: LONGINES
« Απάντηση #247 στις: Μάιος 25, 2010, 11:20:23 πμ »
Τα 30 δευτερόλεπτα σε 30 μέρες, από όσο έχω διαβάσει εδώ μέσα τουλάχιστον είναι πάρα πολύ καλή επίδωση οπότε δεν νομίζω ότι χρειάζεται να την πειράξεις.....

Για το σκουπιδάκι, επειδή κι εγώ τρώω κάτι τέτοια κολλήματα, θα πήγαινα να το βγάλω γιατί θα έπεφτε πάντα το μάτι μου εκεί και τα νεύρα μου θα γινονταν κρόσια.....δεν θα άντεχα με τίποτα....δεν θα μπορούσα να ευχαριστηθώ το ρολόι....

Πριν πάρεις την οποιαδήποτε απόφαση, περίμενε πρώτα και τις απαντήσεις από τους εμπειρότερους εδώ μέσα!
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 25, 2010, 11:37:29 πμ από foibos »

Αποσυνδεδεμένος nin

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8312
    • Προφίλ
Απ: LONGINES
« Απάντηση #248 στις: Μάιος 25, 2010, 11:31:32 πμ »
Επίσης πάλι πάει μπροστά 30 δευτερόλεπτα μέσα σε 30 μέρες.

Αυτό αντιστοιχεί σε απόκλιση +1 δευτερολέπτου την ημέρα. Άλλοι κάνουν τρισάγιο για να επιτύχουν τέτοια χρονομετρία.


...βλέπω μέσα στο ρολόι ένα απίστευτα μικρό σκουπιδάκι το οποίο μου έχει σπάσει τα νεύρα... ενώ θέλει μεγάλη προσπάθεια για να το δεις, εμένα πάει κατευθείαν το μάτι μου εκεί πάνω...

Δικό σου είναι το ρολόι, δική σου κι η απόφαση. Αν σε ενοχλεί, το πας να στο αφαιρέσουν. Με κίνδυνο βέβαια να μπει κι άλλο "απίστευτα μικρό σκουπιδάκι που θέλει μεγάλη προσπάθεια για να το δεις" . ;D

Αποσυνδεδεμένος ikon

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 14
    • Προφίλ
Απ: LONGINES
« Απάντηση #249 στις: Μάιος 25, 2010, 11:49:30 πμ »
Για το σκουπιδάκι, επειδή κι εγώ τρώω κάτι τέτοια κολλήματα, θα πήγαινα να το βγάλω γιατί θα έπεφτε πάντα το μάτι μου εκεί και τα νεύρα μου θα γινονταν κρόσια.....δεν θα άντεχα με τίποτα....δεν θα μπορούσα να ευχαριστηθώ το ρολόι....

Αυτό παθαίνω κι εγώ... και μονο η ιδέα με τρελαίνει... συνέχεια αυτό κοιτάω...



Θα τους πάρω τηλ. να δω τι θα με χρεώσουν για το σκουπιδάκι... λογικά δεν θα ισχύει η εγγύηση γι'αυτό...

Αποσυνδεδεμένος koubilaihan

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 3978
    • Προφίλ
Απ: LONGINES
« Απάντηση #250 στις: Μάιος 25, 2010, 01:05:11 μμ »
Να επιμείνεις να το βγάλουν δωρεάν. Προφανώς δεν το έβαλες εσύ και δεν μπήκε μόνο του. Άρα κάποια από τις φορές που ανοίχτηκε το ρολόι ο τεχνικός ήταν απρόσεκτος.
Ο μεγαλύτερός μου φόβος είναι ότι μια μέρα θα πεθάνω και η γυναίκα μου θα βάλει αγγελία τα ρολόγια μου, στις τιμές που της έχω πει ότι τα αγόρασα.

Αποσυνδεδεμένος konakis

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4413
  • Rolex.
    • Προφίλ
Απ: LONGINES
« Απάντηση #251 στις: Μάιος 25, 2010, 01:30:15 μμ »
συμφωνώ απόλυτα!ΔΕΝ τίθεται θέμα χρέωσης,από την στιγμή που το ρολοι έχει ανοιχτεί δυο φορές και ΜΟΝΟΝ στο ΕΠΙΣΗΜΟ σερβις,εσύ δεν φέρεις κάποια ευθύνη!Απαίτεισαι λοιπόν να ανοιχτεί και να καθαριστεί ΕΠΙ ΤΟΠΟΥ!,για να έχεις και άμεση παράδοση.....πες τους κιόλας το ιστορικό και λογικά θα σε εξυπηρετήσουν άμεσα.όσον αφορά τα 30 δευτερα +, σε ένα μήνα,αποτελεί απλά ΤΕΛΕΙΑ-ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΗ επίδοση.
konakis.
Rolex,Panerai,JLC,Oris,Steinhart,Alpina,Citizen,Orient.

Αποσυνδεδεμένος ''Viglatoras''

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1421
    • Προφίλ
Απ: LONGINES
« Απάντηση #252 στις: Μάιος 26, 2010, 01:04:32 πμ »
Παίρνοντας αφρομή από το Legend Diver, θα ήθελα να επισημάνω ότι η Longines τα τελευταία χρόνια έχει αποφασισθεί από την swatch να αναβαθμιστεί η εικόνα της.

Για αυτό έβγαλε νέες σειρές που παραπέμπουν στα ιστορικά μοντέλα της εταιρείας . Επίσης στο επίπεδο του marketing δίνεται περισσότερο έμφαση στο sport - adventure κομάτι της ιστορίας και της γκάμας της παρά στο elegance που περιορίζεται εμφανώς. Καιρός ήταν γιατί αυτό το "Elegance is an attitude" μου καθόταν στο στομάχι 20 χρόνια.

Δύσκολο εγχείρημα, αφού τόσα χρόνια, άδικα βρίσκονταν και αντιμετωπιζόταν μαζί με την tissot ως ο τελευταίος τροχός της αμάξης. Αλλά βλέποντας την ανταπόκριση του LD και τις νέες σειρές είμαι αισιόδοξος . Δείτε τα καινούρια HydroConquest και GrandVittese και περιμένω απόψεις.

Απώτερος στόχος είναι να πάρει στην συνείδηση του αγοραστικού κοινού την θέση που είχε πρίν η Omega καθώς πλέον η τελευταία αναβαθμίζεται στο rolex-level.

Είναι εκπληκτικό πως στον σύγχρονο κόσμο των επιχειρήσεων αποφασίζεται σε ένα meeting η τύχη μίας ιστορικής εταιρείας. (καλά εδώ αποφασίζονται τύχες χωρών...)

  Όντως, τα τελευταία χρόνια, έχουμε δει, έναν θα έλεγα, επαναπροσδιορισμό της μάρκας, με την επανέκδοση παλαιότερων μοντέλων της και γιατί όχι, η ιστορία της το επιτρέπει. Ούτως, η άλλως, υπάρχει μια στροφή των εταιριών, σε παλαιότερα και ιστορικά μοντέλα τους και κάτι τέτοιο, το έδειξε η Longines, με τον νέο της χρονογράφο, ο μηχανισμός του οποίου, έχει κατασκευαστεί αποκλειστικά από την ΕΤΑ. Αναφέρομαι στο μοντέλο με τον κόλιουμ γουέλ χρονογράφο(δεν μπορώ να τον γράψω σωστά στα Αγγλικά), καθώς κι ένα μοντέλο απ΄τη σειρά Master Colection, με retrograde δείκτες, επίσης με αποκλειστικό μηχανισμό της ΕΤΑ. Πολύ καλή κίνηση να φτιάχνονται  αποκλειστικοί μηχανισμοί για την Longines, από την ΕΤΑ, η οποία ανήκει στο ίδιο group. Ότι καλύτερο για την αναβάθμηση της φίρμας σε κύρος και προφίλ. Αυτό που με προβληματίζει όμως, είναι το θέμα των τιμών της, δεδομένου ότι βρίσκονται σε διαφορετική κατηγορία τιμής, από την αντίστοιχη  κατηγορία τιμών, άλλων εταιριών, των οπόιων πιθανώς, η LONGINES, να θέλει να ''χτυπήσει''.  Δηλ. όταν ο υποψήφιος αγοραστής, θελήσει επιλέξει μεταξύ Breitling, Tag και Longines, μήπως θα επιλέξει από τα πρώτα, λόγω... της ανώτερης τιμής, η οποία θα του δίνει την εντύπωση ενός καλύτερου,σε ποιότητα και κύρους, ρολογιού; Η διαφορά τιμών της τελευταίας απ΄τις πρώτες, δεν μπορέι να..ισοσκελιστεί απ΄τη μια στιγμή , στην άλλη, για να..''ανέβει'' το κύρος της, σε αυτόν τον τομέα.
Το μηχανικό ρολόι, είναι η πιο μικρή, η μακροβιότερη και η πιο προσωπική μηχανή που μπορεί να φέρει ένας άνθρωπος επάνω του. Μοιάζει σαν ένα μικρό ''εργοστάσιο'' επάνω στον καρπό και όσο πιο πολύπλοκος είναι ο μηχανισμός του, τόσο η αίσθηση αυτή γίνεται εντονότερη!

Αποσυνδεδεμένος ''Viglatoras''

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1421
    • Προφίλ
Απ: LONGINES
« Απάντηση #253 στις: Μάιος 26, 2010, 01:12:49 πμ »
''Επίσης πάλι πάει μπροστά 30 δευτερόλεπτα μέσα σε 30 μέρες.''


Μιλάμε για επίπεδο ακριβείας quartz!
 
Με όλο το σεβασμό, μήπως κάνεις κάποιο λάθος;
Το μηχανικό ρολόι, είναι η πιο μικρή, η μακροβιότερη και η πιο προσωπική μηχανή που μπορεί να φέρει ένας άνθρωπος επάνω του. Μοιάζει σαν ένα μικρό ''εργοστάσιο'' επάνω στον καρπό και όσο πιο πολύπλοκος είναι ο μηχανισμός του, τόσο η αίσθηση αυτή γίνεται εντονότερη!

Αποσυνδεδεμένος ikon

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 14
    • Προφίλ
Απ: LONGINES
« Απάντηση #254 στις: Μάιος 26, 2010, 02:31:38 μμ »
''Επίσης πάλι πάει μπροστά 30 δευτερόλεπτα μέσα σε 30 μέρες.''


Μιλάμε για επίπεδο ακριβείας quartz!
 
Με όλο το σεβασμό, μήπως κάνεις κάποιο λάθος;


Δυστυχώς δεν έχω γνώση τέτοιων τεχνικών θεμάτων και δεν μπορώ να κρίνω.
Αν δεις αμέσως από κάτω γράφω "Έχει νόημα να τους το ξαναπάω για τόσο μικρή απόκλιση;".
Άλλωστε αυτό είναι η αφορμή, το σημαντικό για εμένα είναι το σκουπιδάκι.

Αποσυνδεδεμένος dimitlis

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 25
    • Προφίλ
Απ: LONGINES
« Απάντηση #255 στις: Μάιος 28, 2010, 11:33:57 πμ »
για τη φαση ''λουρολοιμωξης'', που ειπε και ενας φιλος παλαιοτερα, εχω να προτεινω ανεπιφυλακτα την αντιπροσωπεια joker στη μεταμορφωση
εγω βρηκα αμεσως αυτο που εψαχνα για το legend diver μου, και σκεφτομαι να την επισκεφτω ξανα και για ενα παλιο μου seiko

Αποσυνδεδεμένος GiannisH

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 10743
    • Προφίλ
Απ: LONGINES
« Απάντηση #256 στις: Μάιος 28, 2010, 11:49:21 πμ »
Φίλε dimitlis μπορείς να μας δώσεις την διεύθυνση;


Έχω αγχωθεί που δεν υπάρχουν Rolex να αγοράσει ο κοσμάκης

Αποσυνδεδεμένος dimitlis

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 25
    • Προφίλ
Απ: LONGINES
« Απάντηση #257 στις: Μάιος 28, 2010, 12:02:26 μμ »

Αποσυνδεδεμένος SER

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 6217
    • Προφίλ
Απ: LONGINES
« Απάντηση #258 στις: Μάιος 28, 2010, 02:39:30 μμ »
Eυχαριστουμε πολυ φιλε,θα το ψαξουμε το μαγαζι αφου μας το προτεινεις ;)

Αποσυνδεδεμένος GiannisH

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 10743
    • Προφίλ
Απ: LONGINES
« Απάντηση #259 στις: Μάιος 28, 2010, 03:56:49 μμ »
Eγώ θα κάνω σίγουρα μιά επίσκεψη, είμαι και σχετικά κοντά......το 12ο χλμ που θα βρώ δεν ξέρω.....


Έχω αγχωθεί που δεν υπάρχουν Rolex να αγοράσει ο κοσμάκης