Αποστολέας Θέμα: LONGINES  (Αναγνώστηκε 517140 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος azaas

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 385
    • Προφίλ
Απ: LONGINES
« Απάντηση #100 στις: Απρίλιος 04, 2009, 04:30:02 μμ »
ίντσες; (και τέλος το off topic).

κοίτα στα πμ σου  ;)
you cannot kill what you did not create

Αποσυνδεδεμένος azaas

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 385
    • Προφίλ
Απ: LONGINES
« Απάντηση #101 στις: Απρίλιος 06, 2009, 09:17:04 πμ »
Πάρτε και άλλες 4 φωτογραφίες έτσι για να μάθετε  :dielaughing: Τελευταίες γιατί το κούρασα το θεματάκι γενικά  ;D









Φιλικά Κωνσταντίνος
you cannot kill what you did not create

Αποσυνδεδεμένος omegasnik

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3142
    • Προφίλ
Απ: LONGINES
« Απάντηση #102 στις: Απρίλιος 06, 2009, 10:36:21 πμ »
Καλημέρα,

σωστός ο Κωνσταντίνος και ΟΙ επιλογές του, τόσο σε επίπεδο τέχνης ( ωρολόι) όσο και σε επίπεδο τεχνολογίας ( υπολογιστής)! ΜΠΡΑΒΟ και ΣΥΝΕΧΙΣΕ!!!

Φιλικά
Νίκος
ΑΚΑ justnik
όποιος πρόλαβε ...

Αποσυνδεδεμένος StefMac

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2541
    • Προφίλ
Απ: LONGINES
« Απάντηση #103 στις: Απρίλιος 06, 2009, 10:45:06 πμ »
Φίλε Κωνσταντίνε- azaas κουκλιά και τα δυο !!!  :2thumbs:

Φιλικά Στέφανος.
_Jaeger Le Coultre_
The first Manufacture
 in Valle'e de Joux.

Αποσυνδεδεμένος blackbird

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10423
  • Θεσσαλονίκη
    • Προφίλ
Απ: LONGINES
« Απάντηση #104 στις: Απρίλιος 06, 2009, 11:17:12 πμ »
Γμτ Κωνσταντίνε, το έχασα.  Δεν πρόσεξα τη δημοσίευσή σου που είναι μία νησίδα χαράς μέσα σε όλο τον πικρόχολο ορυμαγδό που επικρατεί.

Νά 'σαι καλά να το χαίρεσαι με τον ίδιο ενθουσιασμό που μας το περιέγραψες.

Φιλικά
Δημήτρης

Αποσυνδεδεμένος nin

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8312
    • Προφίλ
Απ: LONGINES
« Απάντηση #105 στις: Απρίλιος 06, 2009, 11:23:40 πμ »
Αλήθεια, η αρχική τιμή του ποια είναι;

Αποσυνδεδεμένος azaas

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 385
    • Προφίλ
Απ: LONGINES
« Απάντηση #106 στις: Απρίλιος 06, 2009, 11:25:09 πμ »
Αλήθεια, η αρχική τιμή του ποια είναι;


1440 E

Παδιά σας ευχαριστώ όλους για τα καλά σας λόγια!

Φιλικά Κωνσταντίνος
you cannot kill what you did not create

Αποσυνδεδεμένος trelovet

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1209
    • Προφίλ
Απ: LONGINES
« Απάντηση #107 στις: Απρίλιος 06, 2009, 11:48:39 πμ »
Κωνσταντίνε καλοφόρετο !! Είμαι φανατικός φίλος της Longines (δες και το avatar μου) και χαίρομαι πολύ όταν κάποιος αγοράζει κάποιο μοντέλο της !!
ΓΙΩΡΓΟΣ-ΦΛΩΡΙΝΑ
Αν η δουλειά ήταν καλή δεν θα μας πλήρωναν για να την κάνουμε !!!

Αποσυνδεδεμένος blackbird

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10423
  • Θεσσαλονίκη
    • Προφίλ
Απ: LONGINES
« Απάντηση #108 στις: Απρίλιος 06, 2009, 12:04:47 μμ »
Eδώ λίγες πληροφορίες για τις κάσες compressor.
Το κλείσιμο κάσας καπακιού είναι τύπου bayonette, δηλ. 1/4 της στροφής.

Φιλικά
Δημήτρης

Αποσυνδεδεμένος azaas

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 385
    • Προφίλ
Απ: LONGINES
« Απάντηση #109 στις: Απρίλιος 06, 2009, 12:30:55 μμ »
Eδώ λίγες πληροφορίες για τις κάσες compressor.
Το κλείσιμο κάσας καπακιού είναι τύπου bayonette, δηλ. 1/4 της στροφής.

Φιλικά
Δημήτρης


Nice!!!! Να΄σαι καλά φίλε blackbird!  :D

Trelovet και εγώ ήμουν και είμαι φίλος της εταιρίας αλλά με αυτό το ρολόι η εκτίμησή μου για αυτή έχει πιάσει άλλα επίπεδα. Μηχανικά μέχρι στιγμής φαίνεται μια χαρά - είναι στο + 7 αυτές τις 2 μέρες,που για μη στρωμένη μηχανή πιστεύω πως είναι μια χαρά - και αισθητικά φαίνεται οτι έκανε το μπαμ στην κατηγορία του. Απ'όσα διαβάζω και εδώ αλλά και σε ξένα φόρουμς άφησε εξαιρετικές εντυπώσεις στους κατόχους του και μέχρι στιγμής με έχει εκπλήξει ευχάριστα και εμένα.

Ένα μικρό σχόλιο για το λουράκι. Ενώ στις φωτογραφίες μοιάζει με παππουδίστικο στην πραγματικότητα η αίσθηση που δίνει είναι μιας στιβαρής καταστκευής και με πολύ καλή υφή!! Έλεγα οτι θα του έβαζα ένα rubber strap αλλά μέρα με την μέρα ενισχύεται η πεποίθησή μου οτι το λουράκι είναι ένα από τα σημεία της vintage αναφοράς του ρολογιού και δεν μου πάει να του το βγάλω. Προς το παρόν θα μείνει ως έχει και αν το καλοκαίρι ταλαιπωρηθεί από την θάλασσα τότε θα του το αλλάξω. Δεν ξέρω κιόλας.. Μήπως έχει κανείς σας εμπειρίες με το πως αντιδρούν και με το αν καταπονούνται αυτά τα λουριά στην επαφή με το θαλασσινό νερο?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Φιλικά Κωνσταντίνος

PS: εδώ για παράδειγμα αναφέρουν την κάσα ως compressor....  -> http://www.mwrforum.net/forums/showthread.php?t=1920 ??? Απ'ότι καταάβαίνω μάλλον είναι κάτι σαν "τύπου compressor" αν κάτι τέτοιο βγάζει νόημα. Ουφ μπερδεύτηκα..  ;D
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 06, 2009, 12:51:17 μμ από azaas »
you cannot kill what you did not create

Αποσυνδεδεμένος blackbird

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10423
  • Θεσσαλονίκη
    • Προφίλ
Απ: LONGINES
« Απάντηση #110 στις: Απρίλιος 06, 2009, 12:45:45 μμ »
Δεν ξέρω πως θα συμπεριφερθεί με το θαλασσόνερο, αλλά μπορείς να του βάλεις μερικά ΝΑΤΟ που αλλάζουν και εύκολα.

Φιλικά
Δημήτρης

Αποσυνδεδεμένος azaas

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 385
    • Προφίλ
Απ: LONGINES
« Απάντηση #111 στις: Απρίλιος 08, 2009, 08:10:22 πμ »
Και μιας και το ρολόι αυτό το αγάπησα πολύ συνέχισα να ψάχνω κάθε μικρή λεπτομέρεια... και έκανα μια ενδιαφέρουσα,μικρής σημασίας βέβαια ανακάλυψη.Trieste λεγόταν το σκάφος του Κουστό,με το οποίο πραγματοποίησε κάποιες από τις μνημειώδεις περιπέτειές του,στις οποίες το συγκεκριμένο ρολόι αποτείει φόρο τιμής.Ίδιο ακριβώς λουράκι με το Legend Diver φορά και το Glashutte Original Sport Evolution Chronograph.Τώρα θα μου πείτε και τι με αυτό... Για κοιτάξτε πως ονομάζει στο site της η Glashutte το συγκεκριμένο λουράκι?? Trieste,δλδ Τεργέστη ελληνιστί,πόλη με ιστορία αλλά και ένα από τα σημαντικότερα λιμάνια των παλαιότερων ετών,με δυναμική επιχειρηματική δραστηριότητα από την ελληνική κοινότητα,η οποία χαίρει μεγάλης εκτίμησης ακόμη και στις μέρες μας και αυτό σας το λέω από προσωπική εμπειρία.

Μήπως λοιπόν αυτό το " παππουδίστικο " (στις φωτογραφίες) και ταυτόχρονα μοντέρνο και robust συνθετικό λουράκι έχει ονομασία και μάλιστα έχει πάρει το όνομά του από το θρυλικό σκάφος του Κουστό? Ή είναι απλά μια σύμπτωση? Γιατί αν δεν είναι,τότε η Longines έχει κάνει μια μικρή "κοτσάνα"... Δεν είναι δυνατόν στο βιβλιαράκι που συνοδεύει το ρολόι και στο βιβλίο που συνοδεύει τον κατάλογο,να αναφέρεις συνέχεια το πόσο στενά συνδέεται το ρολόι με αυτή την αλησμόνητα μεγαλειώδη εποχή των υποβρήχιων εξερευνήσεων και ανακαλύψεων ( στα οποία αναφέρεται οτι το σκάφος του Κουστό λεγόταν Trieste ) και στην περιγραφή του ρολογιού στο site να κάνεις λόγο απλά για ένα " Black synthetic strap with stamped buckle " ,την στιγμή που η Glashutte σε έναν μη σχετικό με το θέμα της θάλασσας χρονογράφο δεν λησμονεί να το αναφέρει με το όνομά του.

Ναι ναι το ξέρω είμαι ψείρας και γι'αυτό για μια ακόμη φορά ζητώ την υπομονή και την κατανόησή σας  ;D Άλλωστε όταν κάθομαι και γράφω 2 παράγραφους για ένα τόσο μικρό κομμάτι του ρολογιού καταλαβαίνετε τι τρικυμία επικρατεί στην καρδούλα μου από την στιγμή που το πήρα!  ;)

Γιατρέ αρρώστησα...συνταγή για χάπια επειγόντως!

ΠΟΛΥ φιλικά Κωνσταντίνος


you cannot kill what you did not create

Αποσυνδεδεμένος halaros

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 21
    • Προφίλ
Απ: LONGINES
« Απάντηση #112 στις: Απρίλιος 14, 2009, 07:59:57 πμ »
Καλημέρα σε όλους,
Χαίρομαι που βρήκα αυτή την ωραία παρέα και σαν νέος θα ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζει κανείς τίποτα για το συγκεκριμένο μοντέλο (τιμή, πότε έρχεται κτλ), που το είδα στο site της Longines.
http://www.watchtime.com/2009/04/longines-column-wheel-chronograph/

Ευχαριστώ

Αποσυνδεδεμένος azaas

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 385
    • Προφίλ
Απ: LONGINES
« Απάντηση #113 στις: Απρίλιος 14, 2009, 08:18:19 πμ »
Καλημέρα σε όλους,
Χαίρομαι που βρήκα αυτή την ωραία παρέα και σαν νέος θα ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζει κανείς τίποτα για το συγκεκριμένο μοντέλο (τιμή, πότε έρχεται κτλ), που το είδα στο site της Longines.
http://www.watchtime.com/2009/04/longines-column-wheel-chronograph/

Ευχαριστώ


Καλώς ήλθες φίλε μου στην παρέα μας ;) Για το συγκεκριμένο μοντέλο δεν γνωρίζω δηστυχώς αλλά μπορείς πάντα να επισκεφθείς το site της εταιρίας και από εκεί να βρεις τα τηλέφωνα των επίσημων διανομέων στην χώρα μας και να ρωτήσεις κάποιον από αυτούς.

Φιλικά Κωνσταντίνος
you cannot kill what you did not create

Αποσυνδεδεμένος eisenberg

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2842
    • Προφίλ
Απ: LONGINES
« Απάντηση #114 στις: Απρίλιος 14, 2009, 02:02:10 μμ »
Καλημέρα σε όλους,
Χαίρομαι που βρήκα αυτή την ωραία παρέα και σαν νέος θα ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζει κανείς τίποτα για το συγκεκριμένο μοντέλο (τιμή, πότε έρχεται κτλ), που το είδα στο site της Longines.
[url]http://www.watchtime.com/2009/04/longines-column-wheel-chronograph/[/url]

Ευχαριστώ


Αυτο το μοντελο με ενδιαφερει κι εμενα παρα πολυ!Μαλλον το καλοκαιρακι θα ερθει,οσο για την τιμη η Longines μας εχει συνηθισει τα τελευταια χρονια σε λογικες τιμες σε σχεση παντα με την ποιοτητα και την ιστορια της.
Λοιπον οποιος μαθει πρωτος περισσοτερες λεπτομερειες,να τις αναφερει αμεσα στο φορουμ! 8)

Αποσυνδεδεμένος StefMac

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2541
    • Προφίλ
Απ: LONGINES
« Απάντηση #115 στις: Απρίλιος 14, 2009, 02:44:16 μμ »
Από ότι βλέπουμε όμως θα φέρει την νέα calibre- μηχανισμό ‘‘Longines Column-Wheel L.688.2 ή (ETA A08.231)’’ !!!
Και οι φήμες λένε και για νέες καλύτερες τιμές !!!

Φιλικά Στέφανος.
_Jaeger Le Coultre_
The first Manufacture
 in Valle'e de Joux.

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: LONGINES
« Απάντηση #116 στις: Απρίλιος 14, 2009, 02:48:44 μμ »
αυτη ειναι η πιο εξυπνη κινηση πουεχει κανει ,σε στιγμες κρισης αλλα και κορεσμου της αγορας ,ο λιβανεζος!γιατι?
γιατι ειναι η κινηση που εκανε καποτε η σεικο το 70 με φτηνα και αξιοπιστα αυτοματα ρολογια ..μετα εδωσε τα quartz..

η swatch εχει ηδη φτιαξει ,στο παρελθον ρολογια με πλαστικα μερη,αρα εχει την τεχνογνωσια....ενα ρολο με μια πλατινα βαση,λιγα κινητα μερη ,ολα Η σχεδον ολα απο πλαστικο σε μια πολυ καλη τιμη ,δεν μπορεις παρα να πεις :ευγε!!!


και το πιο βασικο!ολα σε γραμμη παραγωγης,οσο πιο γρηγορα βγαλει την μηχανη ,τοσο πιο χαμηλο κοστος
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 14, 2009, 02:53:45 μμ από george_ »

Αποσυνδεδεμένος azaas

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 385
    • Προφίλ
Απ: LONGINES
« Απάντηση #117 στις: Απρίλιος 14, 2009, 03:03:35 μμ »
" The first movement - ETA A08.231 - is a chronograph with a new type column wheel with asymmetric teeth and spiral control system to prevent the Caspari effect. "

Γνωρίζει κανείς τί είναι το Caspari effect?

Φιλικά Κωνσταντίνος
you cannot kill what you did not create

Αποσυνδεδεμένος eisenberg

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2842
    • Προφίλ
Απ: LONGINES
« Απάντηση #118 στις: Απρίλιος 14, 2009, 04:56:55 μμ »
ενα ρολο με μια πλατινα βαση,λιγα κινητα μερη ,ολα Η σχεδον ολα απο πλαστικο σε μια πολυ καλη τιμη ,δεν μπορεις παρα να πεις :ευγε!!!

george αυτο που γραφεις εχει πολυ ενδιαφερον,ξερουμε ποια θα ειναι τα πλαστικα τμηματα?Παντως στη φωτο δε φαινεται να ειναι ολη απο πλαστικο....

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: LONGINES
« Απάντηση #119 στις: Απρίλιος 14, 2009, 05:18:06 μμ »
george αυτο που γραφεις εχει πολυ ενδιαφερον,ξερουμε ποια θα ειναι τα πλαστικα τμηματα?Παντως στη φωτο δε φαινεται να ειναι ολη απο πλαστικο....

οχι !αυτο παει στην αλλη μηχανη!την "φτηνη",εκεινη για ρολογια και με τα 250 ευρω!