Αποστολέας Θέμα: LONGINES  (Αναγνώστηκε 517170 φορές)

0 μέλη και 4 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος antonis_ch

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1360
  • Time is the most valuable thing a man can spend!
    • Προφίλ
Απ: LONGINES
« Απάντηση #80 στις: Απρίλιος 03, 2009, 12:04:05 μμ »
Φιλε azaas θα σε παρακαλούσα να δεχτείς τα συγχαρητήρια μου για 3 λόγους:
1) για την επιλογή του ρολογιού σου
2) για το γεματο ζωντάνια-παραστατικότητα-λεπτομέρεια και από καρδιάς review σου
3) για τις πολλές photos

 :2thumbs: :2thumbs: :applaus: :applaus: :applaus:

Αυτό δείχνει ότι το ρολόι ήταν πραγματικά κεραυνοβόλος έρωτας για σένα!!  :D



Ξέρετε,αυτή τη στιγμιαία ταχυπαλμία στην θέα του ρολογιού,που φτιάχθηκε για εσάς?? Κάτι τέτοια παθαίνουμε και τα “ φτύνουμε “ γρηγορότερα από τα ρολόγια μας! Χιχι


 :jg: :jg:




Έβαλα τα δυνατά μου να σας μεταφέρω λίγο “ χρυσόσκονη “ από τον μαγικό κόσμο στον οποίο βρίσκομαι αυτή τη στιγμή! Συγνώμη αν σας κούρασα,αλλά δεδομένου του οτι τέτοια “αρρωστάκια” είστε και εσείς ζητώ την κατανόησή σας! :)



Ευχαριστούμε για την ''κούραση''!! Την δική μου κατανόηση την έχεις ήδη!!  :up:
και πάλι καλοφόρετο!!

Φιλικά,

Αντώνης

Αποσυνδεδεμένος IliasG

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2777
    • Προφίλ
Απ: LONGINES
« Απάντηση #81 στις: Απρίλιος 03, 2009, 12:30:20 μμ »
Να το χαρείς πάρα πάρα πολύ Κωνσταντίνε,
Με 'γεια, καλοφόρετο!!
Υπέροχο ρολόϊ με μια αίσθηση vintage και νοσταλγίας!! :cooler: :2thumbs: :cooler: :2thumbs:
Ευχαριστούμε για τις φωτό, χόρτασε το μάτι μας, εμάς των εκτός Αθηνών που δεν μπορούμε ούτε να το δούμε...
Πάντα φιλικά Ηλίας

ΥΓ: Χαλάλι που αποχώρησες από την ομαδική για Guinand, σε συγχωρούμε γι' αυτό που τελικά πήρες... ;D

Αποσυνδεδεμένος grecellin

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3957
    • Προφίλ
Απ: LONGINES
« Απάντηση #82 στις: Απρίλιος 03, 2009, 01:18:54 μμ »
Κωνσταντίνε αν το ρολόι με είχε μαγέψει μια φορά, η παρουσίασή σου με μάγεψε δέκα.  :2thumbs:
Προσωπικά σε ευχαριστώ ιδιαιτέρως για τον κόπο που έκανες αφού "ψάχνομαι" για το Legend Diver. Σου εύχομαι καλοφόρετο και είμαι σίγουρος πως είναι πολύ τυχερό αφού έπεσε σε χρήστη που το αγάπησε με τόσο πάθος.

Αποσυνδεδεμένος CHRIS

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 243
    • Προφίλ
Απ: LONGINES
« Απάντηση #83 στις: Απρίλιος 03, 2009, 01:20:42 μμ »
Πανέμορφο ρολόι Κωνσταντίνε.
Καλοφόρετο να εισαι πάντα καλά να το χαίρεσαι.

Αποσυνδεδεμένος jopa

  • 36mm case
  • Μηνύματα: 60
    • Προφίλ
Απ: LONGINES
« Απάντηση #84 στις: Απρίλιος 03, 2009, 01:56:10 μμ »
Φίλε Κωνσταντίνε, καλοφόρετο και να το χαίρεσαι!!!

Πολύ όμορφο ρολόι και πολύ όμορφη παρουσίαση! Μπράβο!  :smt038

Αποσυνδεδεμένος loipon123

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 3
    • Προφίλ
Απ: LONGINES
« Απάντηση #85 στις: Απρίλιος 03, 2009, 02:37:16 μμ »
Καλησπέρα σε όλους.
Ενδιαφέρομαι να αγοράσω κάποιο από τα δύο [πιθανόν σαν ένα δώρο στον εαυτό μου για το πάσχα]:
1. http://www.gemnation.com/watches/Longines-Master-Collection-3403.html
2. http://www.gemnation.com/watches/Longines-Master-Collection-L2.640.4.78.3-3396.html

Το μέγεθός τους δεν αποτελεί πρόβλημα, αλλά μιας και δεν έχω τις ειδικές γνώσεις των συμφορουμιτών θα ήθελα να ρωτήσω:
α. κόστος και πόση θεωρείται μια καλή έκπτωση
β. καταστήματα εξουσιοδοτημένα αλλά κυρίως αξιόπιστα
γ. φωτογραφίες (αν υπάρχουν)

Σαν ένα ξεχωριστό θέμα θα ήθελα και άλλες προτάσεις για αντίστοιχα ρολόγια από άλλες εταιρίες.
Για να δώσω extra στοιχεία:
α. μεγάλο μέγεθος (44+)
β. όχι πολλά στο καντράν
γ. μπλε δείκτης σε άσπρο καντράν (η αδυναμία μου)
δ. σοβαρή μάρκα - όχι αντίγραφο
ε. μια ακριβή συμπάθεια http://www.gemnation.com/watches/IWC-Portuguese-Chrono-Automatic-1448.html
στ. το open back επίσης είναι ένα ωραίο στοιχείο.

Ευχαριστώ προκαταβολικά όσους(ες) μπουν στον κόπο να μου απαντήσουν.

Αποσυνδεδεμένος azaas

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 385
    • Προφίλ
Απ: LONGINES
« Απάντηση #86 στις: Απρίλιος 03, 2009, 02:52:45 μμ »
Παιδιά σας ευχαριστώ όλους για τα καλά σας λόγια  :) Χαίρομαι που σας άρεσε και μακάρι να το προλάβουνε και περισσότεροι γιατί απ'ότι άκουσα είναι ελάχιστα εκεί έξω... Για την ακρίβεια ελάχιστα έχουν έρθει. Ο ξάδερφός μου στην Ατλάντα εδώ και 2 μήνες περιμένει να το φέρει ο AD του!!!

Για τον φίλο που ρωτάει για τα συγκεκριμένα της Longines... Μόνο θετικά θα ακούσεις για αυτά τα μοντέλα! Σε αυτό το μέγεθος,σε dress watch αποτελούν μια πολύ δελεαστική πρόταση. Όχι όμως και την μοναδική... ψάξε λίγο στο φόρουμ και θα δεις οτι σε αρκετά νήματα υπάρχουν πολλές προτάσεις. Μηχανικά είναι μια χαρά πάντως. Όσο αφορά τους επίσημους πωλητές μια περιήγηση στο site της Longines θα σου δώσει την πλήρη λίστα. Να'σαι καλά και Welcome  ;)
you cannot kill what you did not create

Αποσυνδεδεμένος Darth

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3917
    • Προφίλ
Απ: LONGINES
« Απάντηση #87 στις: Απρίλιος 03, 2009, 03:52:57 μμ »
καλοφορετο παντα με υγεια!
πολυ ομορφο ρολοι και πολυ ωραιο review σου!

και οι φωτο σου ωραιες
πραγματικα μοιαζει παρα πολυ με το παλιο!

να το χαιρεσαι και παντα τετοια!

φιλικα
γιωργος

Αποσυνδεδεμένος Watch-Collector

  • Reviews/Super Moderator
  • Tourbillion
  • ***
  • Μηνύματα: 5779
  • 8/10/08 - 21/12/08
    • Προφίλ
Απ: LONGINES
« Απάντηση #88 στις: Απρίλιος 03, 2009, 06:23:27 μμ »
Αγαπητε ΑΖΑΑS,
Εξαιρετικο το ποστ σου, οπως αλλωστε και η διαθεση με την οποια περιγραφεις το καινουργιο σου ρολο'ι'!
Σου ευχομαι παντα τετοια και να περνας ευχαριστες στιγμες μαζι του!...
Φιλικα,
Watch-Collector
Eνας Ελλην σοφος, ειπε καποτε:

«Η Δημοκρατια μας αυτοκαταστρεφεται διοτι κατεχρασθη το δικαιωμα της ελευθεριας και της ισοτητας, διοτι εμαθε τους πολιτες να θεωρουν την αυθαδεια ως δικαιωμα, την παρανομια ως ελευθερια, την αναιδεια του λογου ως ισοτητα και την αναρχια ως ευδαιμονια».

Αποσυνδεδεμένος StefMac

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2541
    • Προφίλ
Απ: LONGINES
« Απάντηση #89 στις: Απρίλιος 03, 2009, 07:42:17 μμ »
Φίλε Κωνσταντίνε- azaas ωραίο γλαφυρό review,
δύστυχος για άλλη μια φορά το ImageShack κατώτερο των περιστάσεων ...

Φιλικά Στέφανος.






Και μια μικρή λεπτομέρεια η κάσα του Legend Diver φέρει δύο κορόνες και δεν είναι τύπου compressor ...


_Jaeger Le Coultre_
The first Manufacture
 in Valle'e de Joux.

Αποσυνδεδεμένος azaas

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 385
    • Προφίλ
Απ: LONGINES
« Απάντηση #90 στις: Απρίλιος 03, 2009, 07:44:21 μμ »
Και πάλι ευχαριστώ παιδιά  :) Εύχομαι και στα δικά σας! Ένα μικρό update : Η κορώνα που κουρδίζει και ρυθμίζει την ώρα θέλει λίγο δύναμη στο βίδωμά της - με δύναμη να πιέσεις προς τα μέσα καθώς γυρνάς -,εν αντιθέση με την κορώνα της εσωτερικής στεφάνης που βιδώνει πολύ πιο εύκολα. Το βιβλιαράκι που ήταν κάτω από το κυρίως τμήμα μιλά για την εταιρία και τον στενό δεσμό της με τα περιπετειώδη εναέρια,θαλάσσια και υποθαλάσσια , ταξίδια. Μια γρήγορη ματιά του έριξα,δεν το έχω διαβάσει ακόμα προσεκτικά,αλλά πιστέψτε με αυτή τη στιγμή δεν μου μένει χρόνος γιατί όλη την ώρα τα μάτια μου είναι καρφωμένα στο ρολόι.

Και πάλι ευχαριστώ για τις θερμές σας ευχές και τα καλά σας λόγια!

Φιλικά Κωνσταντίνος

Στέφανε είχα την εντύπωση οτι αυτές οι κάσες λέγονται έτσι. Συγνώμη λάθος μου. Αλλά και σε άλλα φόρουμς που κοιτώ λένε οτι η κάσα του είναι compressor τύπου... Όπως και να έχει καλό θα ήτανε να μου δώσει κάποιος μια έγκυρη πηγή για το τι ακριβώς είναι μια compressor κάσα,τα χαρακτηριστικά της δηλαδή,γιατί μέχρι τώρα μόνο για κάτι μηχανές αεροσκαφών έχω βρει...  8) Μην γίνομαι δηλαδή και ρεζίλι και γράφω άκυρα πράγματα  ;D ;D ;D
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 03, 2009, 07:56:45 μμ από azaas »
you cannot kill what you did not create

Αποσυνδεδεμένος StefMac

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2541
    • Προφίλ
Απ: LONGINES
« Απάντηση #91 στις: Απρίλιος 03, 2009, 08:10:18 μμ »
Και πάλι ευχαριστώ παιδιά  :) Εύχομαι και στα δικά σας! Ένα μικρό update : Η κορώνα που κουρδίζει και ρυθμίζει την ώρα θέλει λίγο δύναμη στο βίδωμά της - με δύναμη να πιέσεις προς τα μέσα καθώς γυρνάς -,εν αντιθέση με την κορώνα της εσωτερικής στεφάνης που βιδώνει πολύ πιο εύκολα. Το βιβλιαράκι που ήταν κάτω από το κυρίως τμήμα μιλά για την εταιρία και τον στενό δεσμό της με τα περιπετειώδη εναέρια,θαλάσσια και υποθαλάσσια , ταξίδια. Μια γρήγορη ματιά του έριξα,δεν το έχω διαβάσει ακόμα προσεκτικά,αλλά πιστέψτε με αυτή τη στιγμή δεν μου μένει χρόνος γιατί όλη την ώρα τα μάτια μου είναι καρφωμένα στο ρολόι.

Και πάλι ευχαριστώ για τις θερμές σας ευχές και τα καλά σας λόγια!

Φιλικά Κωνσταντίνος

Στέφανε είχα την εντύπωση οτι αυτές οι κάσες λέγονται έτσι. Συγνώμη λάθος μου. Αλλά και σε άλλα φόρουμς που κοιτώ λένε οτι η κάσα του είναι compressor τύπου... Όπως και να έχει καλό θα ήτανε να μου δώσει κάποιος μια έγκυρη πηγή για το τι ακριβώς είναι μια compressor κάσα,τα χαρακτηριστικά της δηλαδή,γιατί μέχρι τώρα μόνο για κάτι μηχανές αεροσκαφών έχω βρει...  8) Μην γίνομαι δηλαδή και ρεζίλι και γράφω άκυρα πράγματα  ;D ;D ;D

Αγαπητέ Κωνσταντίνε όταν ρωτάμε πράγματα που μας είπαν διαβάσαμε ή έτσι έχουμε την εντύπωση δεν γινόμαστε πότε ρεζίλι !!!
Και πραγματικά μια μικρή λεπτομέρεια επισήμανα !!!

Τώρα για την compressor κάσα δες εδώ http://www.mywatch.gr/index.php/topic,891.msg24287.html#msg24287
για να καταλάβεις ότι έχει πάρει το όνομα της όχι από τις διπλές κορόνες αλλά από το σύστημα μισής στροφής για απελευθέρωση και στεγανοποίηση της κορόνας ...


Φιλικά Στέφανος.
_Jaeger Le Coultre_
The first Manufacture
 in Valle'e de Joux.

Αποσυνδεδεμένος StefMac

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2541
    • Προφίλ
Απ: LONGINES
« Απάντηση #92 στις: Απρίλιος 03, 2009, 08:13:38 μμ »
Να σημειώσω ότι και το POLARIS καθ΄ότι Jaeger Le Coultre και με 3 κορόνες
δεν λέγετε τύπου compressor για τον ίδιο λόγο πάλι ...

Φιλικά Στέφανος.
_Jaeger Le Coultre_
The first Manufacture
 in Valle'e de Joux.

Αποσυνδεδεμένος azaas

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 385
    • Προφίλ
Απ: LONGINES
« Απάντηση #93 στις: Απρίλιος 03, 2009, 08:22:07 μμ »
Αγαπητέ Κωνσταντίνε όταν ρωτάμε πράγματα που μας είπαν διαβάσαμε ή έτσι έχουμε την εντύπωση δεν γινόμαστε πότε ρεζίλι !!!
Και πραγματικά μια μικρή λεπτομέρεια επισήμανα !!!

Τώρα για την compressor κάσα δες εδώ http://www.mywatch.gr/index.php/topic,891.msg24287.html#msg24287
για να καταλάβεις ότι έχει πάρει το όνομα της όχι από τις διπλές κορόνες αλλά από το σύστημα μισής στροφής για απελευθέρωση και στεγανοποίηση της κορόνας ...


Φιλικά Στέφανος.



Μαζί σου Στέφανε και το χαρακτηριστικό αυτό το γνώριζα ήδη [ βέβαια ποτέ δεν βλάπτει μια επανάληψη και ειδικά στις δημιουργίες της JLC ] αλλά είχα την εντύπωση οτι από την στιγμή που το σύστημα ασφάλισης των κορώνων είναι βιδωμένο στην κάσα έχουμε μια compressor case. Τον γεγονός της επάρκειας μισής στροφής για την ασφάλιση και την απασφάλιση της κορώνας,δεν ήξερα οτι έχει σχέση με τον χαρακτηρισμό μιας κάσας ως compressor ή ως μη compressor. Πίστευα οτι απλά λέγεται MASTER COMPRESSOR - δλδ "ένα βήμα παραπάνω" από την "απλή" compressor -λόγω των compression keys και δεν ήξερα οτι αν δεν είχε το σύστημα της "μισής στροφής" [ το λέω έτσι για συντομία ] δεν θα θεωρούταν καν compressor η κάσα... Όπως και να έχει να'σαι καλά και ευχαριστώ για τα καλά και ευγενικά σου λόγια  :)

Φιλικά Κωνσταντίνος

ΥΓ . Για να είμαστε και δίκαιοι δεν είναι μονάχα ευθύνη του imageshack αλλά και του φωτογράφου  :( Είμαι έλεος στην φωτογραφία απ'ότι φαίνεται. Αλλά υπόσχομαι στην επόμενη συνάντηση να παραστώ και θα βάλω κάποιον καλύτερο να τραβήξει ειδικές φωτο για εσένα για να το χαρείς. Βέβαια ελπίζω να καταφέρεις με κάποιον μαγικό τρόπο να βρεθείς και εσύ μαζί μας για να το δεις [ και να μπορέσω και εγώ να χαζέψω το JLC σου  ;D ;D ;D ]
you cannot kill what you did not create

Αποσυνδεδεμένος Nikos patra

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 914
  • 233, Εl Primero
    • Προφίλ
Απ: LONGINES
« Απάντηση #94 στις: Απρίλιος 04, 2009, 12:07:22 πμ »
Καλοφόρετο  :) :) Και πολύ ζεστή η παρουσίασή σου.

Αποσυνδεδεμένος StefMac

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2541
    • Προφίλ
Απ: LONGINES
« Απάντηση #95 στις: Απρίλιος 04, 2009, 09:25:56 πμ »
Μαζί σου Στέφανε και το χαρακτηριστικό αυτό το γνώριζα ήδη [ βέβαια ποτέ δεν βλάπτει μια επανάληψη και ειδικά στις δημιουργίες της JLC ] αλλά είχα την εντύπωση οτι από την στιγμή που το σύστημα ασφάλισης των κορώνων είναι βιδωμένο στην κάσα έχουμε μια compressor case. Τον γεγονός της επάρκειας μισής στροφής για την ασφάλιση και την απασφάλιση της κορώνας,δεν ήξερα οτι έχει σχέση με τον χαρακτηρισμό μιας κάσας ως compressor ή ως μη compressor. Πίστευα οτι απλά λέγεται MASTER COMPRESSOR - δλδ "ένα βήμα παραπάνω" από την "απλή" compressor -λόγω των compression keys και δεν ήξερα οτι αν δεν είχε το σύστημα της "μισής στροφής" [ το λέω έτσι για συντομία ] δεν θα θεωρούταν καν compressor η κάσα... Όπως και να έχει να'σαι καλά και ευχαριστώ για τα καλά και ευγενικά σου λόγια  :)

Φιλικά Κωνσταντίνος

ΥΓ . Για να είμαστε και δίκαιοι δεν είναι μονάχα ευθύνη του imageshack αλλά και του φωτογράφου  :( Είμαι έλεος στην φωτογραφία απ'ότι φαίνεται. Αλλά υπόσχομαι στην επόμενη συνάντηση να παραστώ και θα βάλω κάποιον καλύτερο να τραβήξει ειδικές φωτο για εσένα για να το χαρείς. Βέβαια ελπίζω να καταφέρεις με κάποιον μαγικό τρόπο να βρεθείς και εσύ μαζί μας για να το δεις [ και να μπορέσω και εγώ να χαζέψω το JLC σου  ;D ;D ;D ]
Να σε καλά, και θα το ήθελα πολύ και εγώ να δω το δικό σου Legend Diver !!! ;D
Αλλά δυστυχώς δεν θα μπορέσω ... :(

Φιλικά Στέφανος.
_Jaeger Le Coultre_
The first Manufacture
 in Valle'e de Joux.

Αποσυνδεδεμένος azaas

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 385
    • Προφίλ
you cannot kill what you did not create

Αποσυνδεδεμένος Nikos patra

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 914
  • 233, Εl Primero
    • Προφίλ
Απ: LONGINES
« Απάντηση #97 στις: Απρίλιος 04, 2009, 03:58:46 μμ »
Και το Macbook μια χαρά. Ποιο είναι;

Αποσυνδεδεμένος azaas

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 385
    • Προφίλ
Απ: LONGINES
« Απάντηση #98 στις: Απρίλιος 04, 2009, 04:01:25 μμ »
Και το Macbook μια χαρά. Ποιο είναι;

Aluminum MB 2.4 Ghz ;)
you cannot kill what you did not create

Αποσυνδεδεμένος Nikos patra

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 914
  • 233, Εl Primero
    • Προφίλ
Απ: LONGINES
« Απάντηση #99 στις: Απρίλιος 04, 2009, 04:07:02 μμ »
ίντσες; (και τέλος το off topic).