Αποστολέας Θέμα: LONGINES  (Αναγνώστηκε 519789 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος djarte

  • 34mm case
  • Μηνύματα: 36
    • Προφίλ
Απ: LONGINES
« Απάντηση #1200 στις: Φεβρουάριος 15, 2017, 01:27:28 πμ »
Ευχαριστώ πολύ παιδιά. Θα έχω το νου μου από εδώ και πέρα. Η αλήθεια είναι πως 8 ώρες περνάω στο γραφείο χωρίς ιδιαίτερη κίνηση. Και μετά πάλι στο αμάξι για τις μετακινήσεις.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος djarte

  • 34mm case
  • Μηνύματα: 36
    • Προφίλ
Απ: LONGINES
« Απάντηση #1201 στις: Φεβρουάριος 15, 2017, 01:30:47 πμ »
Πρωτα ξεβιδωνης.
Μετα οπως ειναι αρχιζεις να κουρδιζεις. Θα το καταλαβεις απο την αισθηση στο χερι σου οτι το ρολοι κουρδιζει.
Οχι πανω απο 7-8 φορες για να μπορεσεις να διαπιστωσεις οτι το ρολοι κουρδιζει αυτοματα χωρις κανενα αλλο θεμα.

ΥΓ. Το συστημα κουρδισματος εχει 2 θεσεις. Τραβας στην πρωτη και αλλαζει γρηγορα την ημερομηνια. Τραβας στην δευτερη και αλλαζει η ωρα.
Μην ξεχνας οτι ΔΕΝ αλλαζεις την ημερομηνια στην πρωτη σκαλα απο 9μμ εως 3πμ

Άρη από το manual που διάβασα φαίνεται να υπάρχουν τρεις σκάλες με την πρώτη να είναι αυτή που ανέφερες για το κούρδισμα. Με το που ξεβιδώνεις δηλαδή την κορώνα. Η δεύτερη είναι για την ρύθμιση της ημερομηνίας και η Τρίτη είναι για την ώρα όπου σταματάει και ο δείκτης των δευτερολέπτων για να γίνει σωστά ο συγχρονισμός. Κάνω κάπου λάθος; το κούρδισμα που ανέφερες πρέπει να γίνεται συχνά;


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος exDIVER600

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 15608
    • Προφίλ
Απ: LONGINES
« Απάντηση #1202 στις: Φεβρουάριος 15, 2017, 07:46:19 πμ »
Καλά τα λες για τις κορώνες. Έτσι είναι.
Αν το ρολόϊ το φοράς συνέχεια, δε χρειάζεται "σπληρωματικά" κούρδισμα. Ακόμα και αν δεν κάνεις κάποια έντονη δραστηριότητα. Δε χρειάζεται να παίζεις μπάσκετ φορώντας το για να κουρδίσει.
Και μία "νορμάλ" μέρα, σπίτι-αυτοκίνητο-δουλειά-αυτοκίνητο-σπίτι αρκεί.
Εκτός αν η δουλειά σου είναι δοκιμαστής στρωμάτων και είσαι 8-9 ώρες κατά τη διάρκεια της ημέρας ακίνητος :smoker:
Λογικά όλες οι κινήσεις που κάνεις κατά τη διάρκεια της ημέρας, αν φοράς το ρολόϊ συνέχεια, επαρκούν για να κουρδίσει...



Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος Aris911

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10701
    • Προφίλ
Απ: LONGINES
« Απάντηση #1203 στις: Φεβρουάριος 15, 2017, 10:00:27 πμ »
Άρη από το manual που διάβασα φαίνεται να υπάρχουν τρεις σκάλες με την πρώτη να είναι αυτή που ανέφερες για το κούρδισμα. Με το που ξεβιδώνεις δηλαδή την κορώνα. Η δεύτερη είναι για την ρύθμιση της ημερομηνίας και η Τρίτη είναι για την ώρα όπου σταματάει και ο δείκτης των δευτερολέπτων για να γίνει σωστά ο συγχρονισμός. Κάνω κάπου λάθος; το κούρδισμα που ανέφερες πρέπει να γίνεται συχνά;
Μπορεις να το πεις και 3 αλλα κανονικα ειναι 2.
Η σκαλα κουρδ. δεν μετρατε. Ειναι παντα σε αυτη τη θεση ο αξονας κουρδ. Απλα σε μπερδευει η βιδωτη κορωνα.
Το κουρδισμα πρεπει να γινεται καθε ημερα απο την στιγμη που το ρολοι δεν φοριεται 14 με 16 ωρες την ημερα ωστε να κουρδ. αυτοματα πληρες.

ΥΓ. Τι σε χαλαει και δεν το φορας παραπανω ωρες απο αυτες που το φορας;

Αποσυνδεδεμένος djarte

  • 34mm case
  • Μηνύματα: 36
    • Προφίλ
Απ: LONGINES
« Απάντηση #1204 στις: Φεβρουάριος 15, 2017, 04:50:49 μμ »
Δεν με χαλάει κάτι Άρη απλά το καθημερινό μου πρόγραμμα είναι λίγο πολύ σεταρισμένο και εάν λάβεις υπόψη σου ότι κοιμάμαι περίπου 8-9 ώρες και επίσης ότι στο γυμναστήριο που πάω το βράδυ μετά την δουλειά το βγάζω θα καταλάβεις ότι δεν μένουν πολλές ώρες. Με λίγα λόγια από τις 9 το πρωί μέχρι τις 21 το βράδυ max να το φοράω τις καθημερινές.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος djarte

  • 34mm case
  • Μηνύματα: 36
    • Προφίλ
Απ: LONGINES
« Απάντηση #1205 στις: Φεβρουάριος 15, 2017, 04:52:26 μμ »
Αυτό που δεν καταλαβαίνω όμως είναι πως στο manual αναφέρει πως έχει αυτονομία 38 ώρες και πως εάν δεν το φοράς για πάνω από μια μέρα τότε έχει νόημα το κούρδισμα. Εσύ λες πως ακόμα και εάν το φοράς κάθε μέρα αλλά όχι περισσότερο από 14 ώρες τότε χρειάζεται χειροκίνητο κούρδισμα.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος Aris911

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10701
    • Προφίλ
Απ: LONGINES
« Απάντηση #1206 στις: Φεβρουάριος 15, 2017, 06:15:31 μμ »
Λοιπόν να τα πω όσο γίνεται ποιο απλά.
Αν το ρολοι το φοράς 14 με 15 ώρες σε μια ημέρα και ειναι ΟΚ η μηχανή βγάζοντας το θα πρέπει να συνεχίσει να λειτουργεί 38 ώρες σύμφωνα με το μανιουαλ, περίπου 40 ώρες λέω εγώ.
Αν δεν συμβαίνει αυτό τότε έχει θέμα ο μηχανισμός.
Επίσης απο την στιγμή που η μηχανή ειναι εντάξει τότε και η χρονομετρια θα ειναι εντάξει.
Τα 20 λεπτά πίσω μου λένε οτι η το ρολοι δεν κουρδίζει άρα πρόβλημα του αυτόματου συστήματος η οτι το ρολοι δεν έχει τον επαρκεί χρόνο να αποδώσω σωστά και για αυτό το βοηθάμε και με κούρδισμα απο την κορώνα.

Αποσυνδεδεμένος gerogian

  • Global Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 23362
  • AT LAST,PANERISTI HELLAS
    • Προφίλ
Απ: LONGINES
« Απάντηση #1207 στις: Φεβρουάριος 15, 2017, 06:31:50 μμ »
Αυτό που δεν καταλαβαίνω όμως είναι πως στο manual αναφέρει πως έχει αυτονομία 38 ώρες και πως εάν δεν το φοράς για πάνω από μια μέρα τότε έχει νόημα το κούρδισμα. Εσύ λες πως ακόμα και εάν το φοράς κάθε μέρα αλλά όχι περισσότερο από 14 ώρες τότε χρειάζεται χειροκίνητο κούρδισμα.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Οταν αναφερεται αυτονομια 38 ωρων, εννοειται οτι το ρολοι ειναι πληρως φορτισμενο,!!
Το δικο σου ομως απ οτι καταλαβαινω, μαλλον δεν ειναι.
Στ’ αυτοκίνητα είναι πολύ εύκολη η επιλογή: ALFA ROMEO
Στις ομάδες ακόμη ευκολότερη: AEK
Kαι στα ρολόγια όμως δεν είναι δύσκολη: PANERAI

Αποσυνδεδεμένος exDIVER600

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 15608
    • Προφίλ
Απ: LONGINES
« Απάντηση #1208 στις: Φεβρουάριος 15, 2017, 07:19:00 μμ »
Αυτό που δεν καταλαβαίνω όμως είναι πως στο manual αναφέρει πως έχει αυτονομία 38 ώρες και πως εάν δεν το φοράς για πάνω από μια μέρα τότε έχει νόημα το κούρδισμα. Εσύ λες πως ακόμα και εάν το φοράς κάθε μέρα αλλά όχι περισσότερο από 14 ώρες τότε χρειάζεται χειροκίνητο κούρδισμα.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Εγώ ξαναλέω το εξής: φορώντας ένα καινούργιο αυτόματο ρολόϊ έστω και τη μισή μέρα συνεχώς και θεωρώντας ότι κάνεις τις "νορμάλ" κινήσεις που κάνει ένας άνθρωπος, έστω και αν έχει δουλειά γραφείου, στην καθημερινότητα του, θεωρώ απίθανο να μην κρατάει το ρολόϊ αυτονομία μέχρι την επόμενη ημέρα.
Δε θέλω να σε στεναχωρήσω, αλλά αν φοράς το LLD σου από τον πρωΐ (π.χ στις 7:30) μέχρι το απόγευμα που πας στο γυμν. και το βγάζεις (π.χ στις 18:30-19:00) και δε σου βγάζει αυτονομία και σωστή χρονομετρία, μέχρι το άλλο πρωΐ, εμένα μου "μυρίζει" πρόβλημα.
Το LLD όταν το είχα δεν με είχε "αφήσει" ποτέ από αυτονομία, ακόμα και φορώντας το μισή μέρα. Και εγώ δεν το φορούσα στις αθλητικές μου δραστηριότητες. Αλλά δεν μπορεί. Μέσα στην μέρα σου τα κινείς τα χέρια σου, όλο και κάτι κάνεις...
Αν είσαι δεξιόχειρας, φόρεσε το λίγο και στο δεξί χέρι (το οποίο πιθανόν κινείς λίγο περισσότερο) να δεις αν και έτσι συνεχίζεται τον πρόβλημα...


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος djarte

  • 34mm case
  • Μηνύματα: 36
    • Προφίλ
Απ: LONGINES
« Απάντηση #1209 στις: Φεβρουάριος 15, 2017, 09:12:53 μμ »
Ευχαριστώ παιδιά για τις επισημάνσεις.  Κατανοητές όλες. Θα έχω το ρολόι υπό επιτήρηση και σε περίπτωση που συμβεί ξανά θα το στείλω πίσω αναγκαστικά.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος djarte

  • 34mm case
  • Μηνύματα: 36
    • Προφίλ
Απ: LONGINES
« Απάντηση #1210 στις: Φεβρουάριος 16, 2017, 11:44:20 πμ »
Καλημέρα σας.

Σκέφτομαι να αγοράσω ένα winder για το LLD για το βράδυ που όταν δεν το φοράω και κάθεται σπίτι και είμαι μεταξύ αυτών των δύο προτάσεων

https://www.amazon.de/Klarstein-8PT1S-Uhrenbeweger-Uhr-schwarz/dp/B00AHD90SI/ref=sr_1_3?ie=UTF8&qid=1487237495&sr=8-3&keywords=watch+winder

https://www.amazon.de/Handgemacht-CHIYODA-Uhrenbeweger-Winder-Mabuchi/dp/B016M95YFI/ref=cts_wa_1_vtp?pf_rd_m=A3JWKAKR8XB7XF&pf_rd_p=1212178327&pf_rd_r=3Q501N04XF9PGXQ5DN4S&pd_rd_wg=y3g1H&pf_rd_s=desktop-detail-softlines&pf_rd_t=40701&pd_rd_i=B016M95YFI&pd_rd_w=KRCDj&pf_rd_i=desktop-detail-softlines&pd_rd_r=3Q501N04XF9PGXQ5DN4S&_encoding=UTF8

Ποια είναι η γνώμη σας ? Παίζει ρόλο που το δεύτερο έχει 4 διαφορετικές ρυθμίσεις για την κίνηση ? Το LLD έχει συγκεκριμένες προδιαγραφές αναφορικά με το πως θα πρέπει να κινείται και σε τι ρυθμό ?

Ευχαριστώ και πάλι.

Αποσυνδεδεμένος andrey_

  • Moderator
  • Tourbillion
  • **
  • Μηνύματα: 14997
  • Δε με λενε Αντρεα
    • Προφίλ
Απ: LONGINES
« Απάντηση #1211 στις: Φεβρουάριος 16, 2017, 02:32:54 μμ »
Ε οχι και να παρεις winder για το βραδυ! Να παρεις αν εναλλασσεις ρολογια στο rotation. Αν το φορας καθε μερα δε χρειαζεται.
Οπως ειπαν και τα παιδια παραπανω, η ελλειψη κινησης ισως ειναι η αιτια που δε φορτιζει πληρως το ρολοι. Το ιδιο θεμα ειχε κι ενα tag του πατερα μου με την ιδια ακριβως μηχανη. Ελεχθηκε κι ολα ηταν οκ. Αυτο το αντιμετωπιζεις με λιγες στροφες το πρωι πριν το φορεσεις, οχι με αγορα winder.
Αν παρ´ ολα αυτα το προβλημα συνεχιστει, τοτε προφανως χρειαζεται ελεγχος.
Και κατι σχετικα με την αντικατασταση. Οι δυο βδομαδες ισχυουν αν το πηρες οχι απο καταστημα αλλα απο αποσταση, πχ. ιντερνετ. Επισης, προυποθετουν να μην εχει χρησιμοποιηθει το ρολοι. Αν διαπιστωσεις οτι εχει προβλημα στο κουρδισμα, τοτε οπωσδηποτε θα ζητησεις αντικατασταση, γιατι σε συνδυασμο με τη σκονη στο καντραν δε δικαιολογουνται για νεο ρολοι. Εχεις 2 χρονια απο την αγορα προθεσμια.
Εν κατακλειδι, δοκιμαζε να το κουρδιζεις λιγο κι αν δε λυθει το προβλημα, ζητα αντικατασταση.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος djarte

  • 34mm case
  • Μηνύματα: 36
    • Προφίλ
Απ: LONGINES
« Απάντηση #1212 στις: Φεβρουάριος 16, 2017, 06:08:59 μμ »
Ε οχι και να παρεις winder για το βραδυ! Να παρεις αν εναλλασσεις ρολογια στο rotation. Αν το φορας καθε μερα δε χρειαζεται.
Οπως ειπαν και τα παιδια παραπανω, η ελλειψη κινησης ισως ειναι η αιτια που δε φορτιζει πληρως το ρολοι. Το ιδιο θεμα ειχε κι ενα tag του πατερα μου με την ιδια ακριβως μηχανη. Ελεχθηκε κι ολα ηταν οκ. Αυτο το αντιμετωπιζεις με λιγες στροφες το πρωι πριν το φορεσεις, οχι με αγορα winder.
Αν παρ´ ολα αυτα το προβλημα συνεχιστει, τοτε προφανως χρειαζεται ελεγχος.
Και κατι σχετικα με την αντικατασταση. Οι δυο βδομαδες ισχυουν αν το πηρες οχι απο καταστημα αλλα απο αποσταση, πχ. ιντερνετ. Επισης, προυποθετουν να μην εχει χρησιμοποιηθει το ρολοι. Αν διαπιστωσεις οτι εχει προβλημα στο κουρδισμα, τοτε οπωσδηποτε θα ζητησεις αντικατασταση, γιατι σε συνδυασμο με τη σκονη στο καντραν δε δικαιολογουνται για νεο ρολοι. Εχεις 2 χρονια απο την αγορα προθεσμια.
Εν κατακλειδι, δοκιμαζε να το κουρδιζεις λιγο κι αν δε λυθει το προβλημα, ζητα αντικατασταση.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Ευχαριστώ για τις παρατηρήσεις. Βασικά θα ήθελα μια βάση για να το αφήνω το βράδυ και σκέφτηκα πως γιατί όχι να μην συνδυάζει και ένα winder από την στιγμή που το ρολόι δεν το φοράω πολλές ώρες και όταν το φοράω δεν είμαι σε κίνηση. Αναφορικά με το θέμα της αντικατάστασης, παρόλα τα παράπονα μου και επειδή το ρολόι έχει αγοραστεί μέσω Ιντέρνετ η απάντηση που έλαβα χθες είναι πως δεν δικαιούμαι εξαρχής αντικατάσταση και το ρολόι πρώτα πρέπει να ελεχθεί από εξιδεικευμένο προσωπικό και εάν διαπιστωθεί πρόβλημα στο μηχανισμό τότε ναι δικαιούμαι καινούριο, πράγμα που όπως είπες θα φανεί τις επόμενες ημέρες (εάν και εγώ δεν το θεωρώ το πιθανότερο σενάριο). Τώρα για το θέμα της σκόνης, ναι από ότι κατάλαβα η διαδικασία είναι να ανοίξουν το ρολόι για να την αφαιρέσουν πράγμα που δεν θέλω να γίνει σε καμία περίπτωση και που όσο περνάει ο καιρός μπορώ να ζήσω με αυτό καθώς δεν φαίνεται καθόλου με γυμνό μάτι όπως έχω πει ξανά.

 

Αποσυνδεδεμένος Aris911

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10701
    • Προφίλ
Απ: LONGINES
« Απάντηση #1213 στις: Φεβρουάριος 16, 2017, 06:19:01 μμ »
το ρολόι έχει αγοραστεί μέσω Ιντέρνετ
:o Ενος τετοιου ποσο ρολοι αγοραστηκε μεσω Ιντερνετ;

Αποσυνδεδεμένος karteo

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7172
    • Προφίλ
Απ: LONGINES
« Απάντηση #1214 στις: Φεβρουάριος 16, 2017, 07:05:39 μμ »
Ευχαριστώ για τις παρατηρήσεις. Βασικά θα ήθελα μια βάση για να το αφήνω το βράδυ και σκέφτηκα πως γιατί όχι να μην συνδυάζει και ένα winder από την στιγμή που το ρολόι δεν το φοράω πολλές ώρες και όταν το φοράω δεν είμαι σε κίνηση. Αναφορικά με το θέμα της αντικατάστασης, παρόλα τα παράπονα μου και επειδή το ρολόι έχει αγοραστεί μέσω Ιντέρνετ η απάντηση που έλαβα χθες είναι πως δεν δικαιούμαι εξαρχής αντικατάσταση και το ρολόι πρώτα πρέπει να ελεχθεί από εξιδεικευμένο προσωπικό και εάν διαπιστωθεί πρόβλημα στο μηχανισμό τότε ναι δικαιούμαι καινούριο, πράγμα που όπως είπες θα φανεί τις επόμενες ημέρες (εάν και εγώ δεν το θεωρώ το πιθανότερο σενάριο). Τώρα για το θέμα της σκόνης, ναι από ότι κατάλαβα η διαδικασία είναι να ανοίξουν το ρολόι για να την αφαιρέσουν πράγμα που δεν θέλω να γίνει σε καμία περίπτωση και που όσο περνάει ο καιρός μπορώ να ζήσω με αυτό καθώς δεν φαίνεται καθόλου με γυμνό μάτι όπως έχω πει ξανά.
Συγγνώμη αλλά έχει σκόνη, misalignment και σταματάει το βράδυ αν και το φοράς για 10 ώρες;

Δωσε μας 40 νούμερα και 19 Τζόκερ
Γαυρος οπαδος....

Αποσυνδεδεμένος djarte

  • 34mm case
  • Μηνύματα: 36
    • Προφίλ
Απ: LONGINES
« Απάντηση #1215 στις: Φεβρουάριος 16, 2017, 07:21:26 μμ »
:o Ενος τετοιου ποσο ρολοι αγοραστηκε μεσω Ιντερνετ;

Άρη ναι μετά από έρευνα αγοράς και αφού το είδα και το δοκίμασα και από κοντά.

https://www.chronext.de/longines/heritage-legend-diver/l3-674-4-50-0/U5112

Το μαγαζί από τις κριτικές είναι αρκετά αξιόπιστο και επίσης δίνει και 2 χρόνια εγγύηση εκτώς της εγγύησης που δίνει η Longines καθώς έχει το δικό του τμήμα με ρολογοποιούς.

Η τιμή του ήταν περίπου 400 ευρώ κάτω από την τιμή που το έβρισκα στο Μόναχο και γενικά δεν έχω κάποιο παράπονο όσον αφορά την τηλεφωνική υποστήριξη μέχρι τώρα.

Αποσυνδεδεμένος djarte

  • 34mm case
  • Μηνύματα: 36
    • Προφίλ
Απ: LONGINES
« Απάντηση #1216 στις: Φεβρουάριος 16, 2017, 07:22:48 μμ »
Συγγνώμη αλλά έχει σκόνη, misalignment και σταματάει το βράδυ αν και το φοράς για 10 ώρες;

Δωσε μας 40 νούμερα και 19 Τζόκερ

Δεν σταματάει το βράδυ, σταμάτησε προχθές το μεσημέρι για ένα διάστημα αλλά χωρίς να παίρνω όρκο είχε να κάνει με το γεγονός ότι δεν το είχα κουρδίσει ποτέ εξαρχής.

Αποσυνδεδεμένος GiannisMast

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1801
    • Προφίλ
Απ: LONGINES
« Απάντηση #1217 στις: Φεβρουάριος 16, 2017, 09:16:31 μμ »
Πάντως όπως τα περιγράφεις,πιστεύω πως μάλλον δε πρέπει να έχει θέμα ο μηχανισμός,απλά έτυχε λόγω του ότι είσαι πολλές ώρες σε ένα γραφείο,να μη κούρδισε σωστά. Το άλλο θέμα με τη σκόνη δεν είναι κάτι τόσο σημαντικό για σένα (αλλά και γενικά κατά τη γνώμη μου) απ'ότι κατάλαβα. Οπότε χρησιμοποίησε το ρολόι κανονικά να τεστάρεις τη λειτουργία του,και αν δεις ότι σου ξανακάνει θέμα,το ψάχνεις πάλι.

Μπορείς να βάζεις το ρολόι και πριν ετοιμαστείς να φύγεις από το σπίτι,γιατί με τις διάφορες κινήσεις να ντυθείς κτλ,κουρδίζει.Σκέφτηκα μήπως το φοράς τελευταίο πριν φύγεις,και αντίστοιχα το βγάζεις πρώτο γυρνώντας από τη δουλειά,αλλάζοντας ρούχα για το γυμναστήριο κτλ.Αν με κατάλαβες τι θέλω να πω,να εξαντλείς το χρόνο που είναι στον καρπό σου,αφού αυτός είναι συγκεκριμένος,και η δουλειά σου είναι και αυτή καθιστική κτλ.

Αποσυνδεδεμένος djarte

  • 34mm case
  • Μηνύματα: 36
    • Προφίλ
Απ: LONGINES
« Απάντηση #1218 στις: Φεβρουάριος 16, 2017, 10:28:27 μμ »
Πάντως όπως τα περιγράφεις,πιστεύω πως μάλλον δε πρέπει να έχει θέμα ο μηχανισμός,απλά έτυχε λόγω του ότι είσαι πολλές ώρες σε ένα γραφείο,να μη κούρδισε σωστά. Το άλλο θέμα με τη σκόνη δεν είναι κάτι τόσο σημαντικό για σένα (αλλά και γενικά κατά τη γνώμη μου) απ'ότι κατάλαβα. Οπότε χρησιμοποίησε το ρολόι κανονικά να τεστάρεις τη λειτουργία του,και αν δεις ότι σου ξανακάνει θέμα,το ψάχνεις πάλι.

Μπορείς να βάζεις το ρολόι και πριν ετοιμαστείς να φύγεις από το σπίτι,γιατί με τις διάφορες κινήσεις να ντυθείς κτλ,κουρδίζει.Σκέφτηκα μήπως το φοράς τελευταίο πριν φύγεις,και αντίστοιχα το βγάζεις πρώτο γυρνώντας από τη δουλειά,αλλάζοντας ρούχα για το γυμναστήριο κτλ.Αν με κατάλαβες τι θέλω να πω,να εξαντλείς το χρόνο που είναι στον καρπό σου,αφού αυτός είναι συγκεκριμένος,και η δουλειά σου είναι και αυτή καθιστική κτλ.

Γεια σου Γιάννη. Σε ευχαριστώ για την απάντηση. Καταλαβαίνω ακριβώς τι εννοείς και η αλήθεια είναι πως το ρολόι το βάζω τελευταίο πριν φύγω για την δουλειά το πρωί και το βγάζω μόλις γυρίζω σπίτι γιατί μετά πάω γυμναστήριο αμέσως. Όπως είπα και πριν, θα το έχω τις επόμενες μέρες υπό στενό έλεγχο και θα προσπαθήσω να το φοράω λίγο παραπάνω. Ήδη από αύριο και μέχρι την Κυριακή θα είμαι εκτός γραφείου σε διακοπές στο Düsseldorf και προφανώς δεν θα πάω και γυμναστήριο. Επομένως θα το φοράω πάνω μου σίγουρα περισσότερες ώρες.

Όσον αφορά τον κόκκο σκόνης ή τρίχας (δεν είμαι ακόμα σίγουρος τι είναι ακριβώς καθώς είναι πάρα πολύ μικρό) θα το έστελνα πίσω μόνο εάν μου το άλλαζαν με καινούριο. Αλλά επειδή θα το ανοίξουν όπως μου είπαν δεν θα το στείλω.

Αποσυνδεδεμένος GiannisTissot

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 6300
    • Προφίλ
Απ: LONGINES
« Απάντηση #1219 στις: Φεβρουάριος 17, 2017, 03:36:28 πμ »
Γεια σου Γιάννη. Σε ευχαριστώ για την απάντηση. Καταλαβαίνω ακριβώς τι εννοείς και η αλήθεια είναι πως το ρολόι το βάζω τελευταίο πριν φύγω για την δουλειά το πρωί και το βγάζω μόλις γυρίζω σπίτι γιατί μετά πάω γυμναστήριο αμέσως. Όπως είπα και πριν, θα το έχω τις επόμενες μέρες υπό στενό έλεγχο και θα προσπαθήσω να το φοράω λίγο παραπάνω. Ήδη από αύριο και μέχρι την Κυριακή θα είμαι εκτός γραφείου σε διακοπές στο Düsseldorf και προφανώς δεν θα πάω και γυμναστήριο. Επομένως θα το φοράω πάνω μου σίγουρα περισσότερες ώρες.

Όσον αφορά τον κόκκο σκόνης ή τρίχας (δεν είμαι ακόμα σίγουρος τι είναι ακριβώς καθώς είναι πάρα πολύ μικρό) θα το έστελνα πίσω μόνο εάν μου το άλλαζαν με καινούριο. Αλλά επειδή θα το ανοίξουν όπως μου είπαν δεν θα το στείλω.
Φιλε καλημερα! Δεν ξερω αν εχεις δει το ιδιο ρολοι πηρα πριν απο 15 μερες.. το ειχα παραγγειλει νωριτερα βεβαια και ηρθε απο το εργοστασιο...
Σχετικα με το θεμα της αυτονομιας η αποψη μου ειναι να κανεις οτι ειπαν τα παιδια.. μα το αφησεις να δεις πως παει.. και μονος σου εγραψες οτι στην αρχη δεν το ειχες κουρδισει καθολου.. οπως κι εσυ εγω το φοραω καπου 12 ωρες μεσα στη μερα καθε μερα τωρα που ειναι καινουριο. Καθε δυο τρεις μερες ομως του δινω ενα κουρδισμα επειδη η μηχανη εχει μικρο παουερ ριζερβ μονο 38 ωρες.. πχ μια μερα που δεν δουλευα κ δεν το φορεσα κ φορεσα κατι αλλο την επομενη σταματησε γιατι δεν το ειχα κουρδισει κιολας για δυο μερες. Οποτε μην ανησυχεις γι αυτο το θεμα... αν θες να εισαι κ απολυτως σιγουρος κουρδισε το με το χερι απο την κορωνα πληρως δωστου καμμια 50αρια στροφες μεχρι να δεις αντισταση που σημαινει οτι δεν παει αλλο κ μη το φορεσεις να δεις ποτε θα σταματησει... μετα απο ποσες ωρες (λογικα την αλλη μερα!)
Στο θεμα του κοκκου που ειδες στμφωνω μαζι σου... ειναι κριμα να το δωσεις τοσο καινουριο να στο ανοιξουν για κατι τοσο μικρο.. δεν αξιζει και ουτε εγω θα το εδινα... αν στο αλλαζαν αλλο καπελο!

Στάλθηκε από το SM-A310F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

The front tells the time and the back tells the story.