Αποστολέας Θέμα: LONGINES  (Αναγνώστηκε 519790 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Vagosts

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1170
    • Προφίλ
Απ: LONGINES
« Απάντηση #540 στις: Μάρτιος 04, 2013, 09:31:57 μμ »
βαζεις κατι παραπανω αλλα παιρνεις το ρολοι http://www.oroloi.gr/product_info.php?products_id=30021

Νομίζω ότι ξέφυγε το μπάτζετ με την πρόταση σου...!!!  :)

Αποσυνδεδεμένος koubilaihan

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 3978
    • Προφίλ
Απ: LONGINES
« Απάντηση #541 στις: Μάρτιος 05, 2013, 10:44:48 πμ »
+1 στο 48ωρο το LLD μου!!!
Έχω εντυπωσιαστεί...
Εκτός κι αν έχασε 2sec χθες και πήρε 3sec σήμερα.... :D

Εξαιρετική χρονομετρία! Μπράβο.
Ο μεγαλύτερός μου φόβος είναι ότι μια μέρα θα πεθάνω και η γυναίκα μου θα βάλει αγγελία τα ρολόγια μου, στις τιμές που της έχω πει ότι τα αγόρασα.

Αποσυνδεδεμένος Vagosts

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1170
    • Προφίλ
Απ: LONGINES
« Απάντηση #542 στις: Μάρτιος 05, 2013, 08:26:55 μμ »
Τρίτη μέρα και είμαι στο -2sec !!!

Αποσυνδεδεμένος karteo

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7172
    • Προφίλ
Απ: LONGINES
« Απάντηση #543 στις: Μάρτιος 05, 2013, 08:53:31 μμ »
Τρίτη μέρα και είμαι στο -2sec !!!

τα λεγαμε τα γραφαμε. στο +/- 1 τη μερα ειναι. αν φοριεται και συχνα ειναι στο 0.5 καμμια φορα.
να το μετρας παντα την ιδια ωρα ομως της μερας. για να εχει κλεισει πληρες 24ωρο και να εχει περασει απο τις φασεις φορεματος-ξεκουρασης κλπ
Γαυρος οπαδος....

Αποσυνδεδεμένος DOCORTHO

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3233
    • Προφίλ
Απ: LONGINES
« Απάντηση #544 στις: Απρίλιος 03, 2013, 05:37:31 μμ »

Αποσυνδεδεμένος fovos

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 5548
    • Προφίλ
Απ: LONGINES
« Απάντηση #545 στις: Απρίλιος 03, 2013, 05:41:10 μμ »
το LLD ειναι εγγυηση
καλοφορετο με καλες ωρες  :)

Το καλύτερο ρολόι στον κόσμο;
Αυτό που έχεις τώρα στον καρπό σου.

Αποσυνδεδεμένος karteo

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7172
    • Προφίλ
Απ: LONGINES
« Απάντηση #546 στις: Απρίλιος 03, 2013, 05:42:20 μμ »
καλοφορετο και μπραβο που το βρηκες στην προηγουμενη εκδοση. πολυ καλυτερο.
Γαυρος οπαδος....

Αποσυνδεδεμένος DOCORTHO

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3233
    • Προφίλ
Απ: LONGINES
« Απάντηση #547 στις: Απρίλιος 03, 2013, 05:44:16 μμ »
1 kαι μοναδικό υπήρχε στο Ελευθέριος Βενιζέλος !!!

Αποσυνδεδεμένος DOCORTHO

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3233
    • Προφίλ
Απ: LONGINES
« Απάντηση #548 στις: Απρίλιος 03, 2013, 05:45:25 μμ »
Ευχαριστω Πολυ και εσείς καλές ώρες νζ έχετε παντα !!!

Αποσυνδεδεμένος karteo

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7172
    • Προφίλ
Απ: LONGINES
« Απάντηση #549 στις: Απρίλιος 03, 2013, 05:49:55 μμ »
1 kαι μοναδικό υπήρχε στο Ελευθέριος Βενιζέλος !!!

ωραιος! πολυ καλα εκανες που το χτυπησες!
Γαυρος οπαδος....

Αποσυνδεδεμένος DOCORTHO

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3233
    • Προφίλ
Απ: LONGINES
« Απάντηση #550 στις: Απρίλιος 03, 2013, 05:58:22 μμ »
Το χαλβαδιαζα Πολυ καιρο
Η αλήθεια είναι οτι ήθελα το memovox αλλα συμβιβαστικα, ενω  με τα λεφτα του memo θα πάρω άλλο !!!!

Αποσυνδεδεμένος koubilaihan

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 3978
    • Προφίλ
Απ: LONGINES
« Απάντηση #551 στις: Απρίλιος 04, 2013, 10:25:58 πμ »
Μπράβο που βρήκες το παλιό, χωρίς το 300m στο καντράν. Πολύ καλύτερα!
Καλοφόρετο με υγεία.
Ο μεγαλύτερός μου φόβος είναι ότι μια μέρα θα πεθάνω και η γυναίκα μου θα βάλει αγγελία τα ρολόγια μου, στις τιμές που της έχω πει ότι τα αγόρασα.

Αποσυνδεδεμένος gerogian

  • Global Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 23362
  • AT LAST,PANERISTI HELLAS
    • Προφίλ
Απ: LONGINES
« Απάντηση #552 στις: Απρίλιος 04, 2013, 10:39:22 πμ »
Κλασικο και ομορφο!!
Καλοφορετο με υγεια,παντα καλες ωρες να σου δειχνει!!
Στ’ αυτοκίνητα είναι πολύ εύκολη η επιλογή: ALFA ROMEO
Στις ομάδες ακόμη ευκολότερη: AEK
Kαι στα ρολόγια όμως δεν είναι δύσκολη: PANERAI

Αποσυνδεδεμένος DOCORTHO

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3233
    • Προφίλ
Απ: LONGINES
« Απάντηση #553 στις: Απρίλιος 04, 2013, 10:54:08 πμ »
Ευχαριστώ πολύ και εσείς να'χετε μόνο ευτυχισμένες ώρες !!
Το memovox δεν μπόρεσα να το βρώ καινούριο δυστυχώς .

Αποσυνδεδεμένος svoul

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 100
    • Προφίλ
Απ: LONGINES
« Απάντηση #554 στις: Ιούλιος 10, 2013, 04:16:47 μμ »
Τι ευχές και από μένα, φίλε μου, για καλορίζικο και καλές ώρες να δείχνει πάντα.

Παιδιά, προς ενημέρωση, μπήκα πριν λίγο στο site της longines και είδα πως άλλαξε τα hydroconquest. Οι διαφορές που είδα κατά πρώτης είναι ότι άλλξε τους μηχανισμούς από 2824/2 σε 2892/Α2 και στους χρονογράφους από 7750 σε A08.L01. Αυτό όμως που με στονοχώρησε λίγο είναι πως τις ενδείξεις στο καντράν τις έχει τώρα ζωγραφισμένες κι όχι κολλημένες όπως πριν που κακά τα ψέματα δείχνουν πιο φτωχιές.
Σπύρος

Αποσυνδεδεμένος exDIVER600

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 15608
    • Προφίλ
Απ: LONGINES
« Απάντηση #555 στις: Ιούλιος 23, 2013, 11:06:18 πμ »
Το LEGEND DIVER ειναι απ την Παρασκευη που μας περασε ξανα στον καρπο μου και προφανως χωρις κανενα προβλημα πλεον. Εμεινα αρκετα ικανοποιημενος απο την επισκευη. Μου δωθηκαν σε σακουλακι τα εξαρτηματα που αλλαχθηκαν (Κορωνα εσωτερικης στεφανης, ενα μικρο γραναζακι, και ενας πολυ λεπτος λευκος πλαστικος ιμαντας). Δεν εμεινα το ιδιο ικανοποιημενος απο τους τροπους των υπαλληλων του σερβις δυστυχως. Χωρις ευγενεια. Τουπε κακου δημοσιου υπαλληλου και πολλη καθυστερηση. Μιση ωρα εκανα να το παραδωσω και κανα 40λεπτο να το παραλαβω. Μια εβδομα πηρε συνολικα η διαδικασια αφου μου ειχαν πει οτι θα πρεπει να το παρακολουθησουν. Δεν ξερω τι παρακολουθηση μπορει να χρειαζεται μια περιστρεφομενη στεφανη αλλα ειπα να μη μιλησω. Μαλιστα πριν το παραλαβουν μου ανεφεραν οτι αυτο ειναι φυσιολογικο. Εννοειται οτι ζητησα να ερθει ο τεχνικος εξω ο οποιος μου ανεφερε οτι καποιο μποσικο στο γραναζι ειναι λογικο αλλα οταν του εκανα μια επιδειξη του προβληματος το παρελαβε χωρις δευτερη κουβεντα λεγοντας μου πως εχω απολυτο δικιο. Αν τα σχολια μου ειναι προσβλητικα και απαγορευονται παρακαλω να τα σβησετε. Δεν εχω κανενα σκοπο δισφημισης απλα η αληθεια πρεπει να λεγεται παντου.

Καλησπέρα σε όλους,

Παρατήρησα και εγώ κάτι παρόμοιο στο δικό μου LLD: Δηλαδή μετακινείται ανεπαίσθητα η εξωτερική στεφάνη. Όταν λέω ανεπαίσθητα εννοώ σε διάστημα του μισού λεπτού. Και προς τη μία πλευρά και προς την άλλη. Υπενθυμίζω ότι το ρολόϊ το έχω περίπου ένα δίμηνο.

Πήγα κι εγώ στο service της Swatch group, όπου ο τεχνικός υπεύθυνος με διαβεβαίωσε ότι ένας τζόγος τέτοιου επιπέδου είναι φυσιολογικός...
Επέμεινα -ευγενικά- στο ότι δε μου φαίνεται καθόλου φυσιολογικό, αλλά ήταν βεβαιότατος. Μου είπε μάλιστα να μην ανησυχώ καθώς το ρολόϊ έχει διετή εγγύηση και εάν παρατηρήσω να "φεύγει" παραπάνω μπορώ να το πάω να το κοιτάξουν (ως γνωστόν δεν έχουμε άλλη δουλειά να κάνουμε εκτός από το να τρέχουμε στην Καλλιθέα για να αφήνουμε-παίρνουμε ρολόγια...).

Τι λέτε?
Μπορώ να "επιμείνω" κόντρα στο τι μου λέει ο τεχνικός?
Υπάρχει περίπτωση να είναι φυσιολογικός αυτός ο τζόγος?
Πάντως & η προτροπή μου να κρατήσουν το ρολόϊ για έναν έλεγχο, δεν έγινε δεκτή (πάντα στα πλαίσια του ότι δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα)....
Μήπως να κινηθώ μέσω του εμπόρου από τον οποίον το αγόρασα ή φεύγοντας από το ταμείο ο έμπορος δεν έχει πλέον καμία δικαιοδοσία?

Για πείτε καμία έξυπνη ιδέα :-)



Αποσυνδεδεμένος GiannisH

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 10743
    • Προφίλ
Απ: LONGINES
« Απάντηση #556 στις: Ιούλιος 23, 2013, 02:50:08 μμ »
Ένα μαγαζί έχει πάντα μεγαλύτερη δύναμη από έναν μόνο καταναλωτή. Εγώ θα το δοκίμαζα ;)


Έχω αγχωθεί που δεν υπάρχουν Rolex να αγοράσει ο κοσμάκης

Αποσυνδεδεμένος kkostas

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3715
    • Προφίλ
Απ: LONGINES
« Απάντηση #557 στις: Ιούλιος 23, 2013, 06:41:19 μμ »
Καλησπέρα σε όλους,

Παρατήρησα και εγώ κάτι παρόμοιο στο δικό μου LLD: Δηλαδή μετακινείται ανεπαίσθητα η εξωτερική στεφάνη. Όταν λέω ανεπαίσθητα εννοώ σε διάστημα του μισού λεπτού. Και προς τη μία πλευρά και προς την άλλη. Υπενθυμίζω ότι το ρολόϊ το έχω περίπου ένα δίμηνο.

Πήγα κι εγώ στο service της Swatch group, όπου ο τεχνικός υπεύθυνος με διαβεβαίωσε ότι ένας τζόγος τέτοιου επιπέδου είναι φυσιολογικός...
Επέμεινα -ευγενικά- στο ότι δε μου φαίνεται καθόλου φυσιολογικό, αλλά ήταν βεβαιότατος. Μου είπε μάλιστα να μην ανησυχώ καθώς το ρολόϊ έχει διετή εγγύηση και εάν παρατηρήσω να "φεύγει" παραπάνω μπορώ να το πάω να το κοιτάξουν (ως γνωστόν δεν έχουμε άλλη δουλειά να κάνουμε εκτός από το να τρέχουμε στην Καλλιθέα για να αφήνουμε-παίρνουμε ρολόγια...).

Τι λέτε?
Μπορώ να "επιμείνω" κόντρα στο τι μου λέει ο τεχνικός?
Υπάρχει περίπτωση να είναι φυσιολογικός αυτός ο τζόγος?
Πάντως & η προτροπή μου να κρατήσουν το ρολόϊ για έναν έλεγχο, δεν έγινε δεκτή (πάντα στα πλαίσια του ότι δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα)....
Μήπως να κινηθώ μέσω του εμπόρου από τον οποίον το αγόρασα ή φεύγοντας από το ταμείο ο έμπορος δεν έχει πλέον καμία δικαιοδοσία?

Για πείτε καμία έξυπνη ιδέα :-)

Αντιμετώπισα το ίδιο πρόβλημα με την εσωτερική στεφάνη το 2010 που πήρα το legend.
Το πήγα εγώ στο επίσημο σερβις, το παρέλαβαν αναντίρρητα, τελικά το στείλαν Ελβετία για αλλαγή κάσας και τώρα το ρολόι είναι σούπερ. Αν εξαιρέσεις την μεγάλη καθυστέρηση (3-4 μήνες) όλα οκ. Απ' ότι βλέπω όμως το πρόβλημα είναι γενικότερο και προφανώς αποφεύγουν πλέον τα κιμπαριλίκια.

Αποσυνδεδεμένος exDIVER600

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 15608
    • Προφίλ
Απ: LONGINES
« Απάντηση #558 στις: Ιούλιος 23, 2013, 07:17:44 μμ »
Αντιμετώπισα το ίδιο πρόβλημα με την εσωτερική στεφάνη το 2010 που πήρα το legend.
Το πήγα εγώ στο επίσημο σερβις, το παρέλαβαν αναντίρρητα, τελικά το στείλαν Ελβετία για αλλαγή κάσας και τώρα το ρολόι είναι σούπερ. Αν εξαιρέσεις την μεγάλη καθυστέρηση (3-4 μήνες) όλα οκ. Απ' ότι βλέπω όμως το πρόβλημα είναι γενικότερο και προφανώς αποφεύγουν πλέον τα κιμπαριλίκια.

Οπότε το θέμα είναι το πως "αποδεικνύει" κάποιος ότι το πρόβλημα είναι όντως πρόβλημα και δεν είναι στα παίσια του "φυσιολογικού τζόγου των γραναζιών" όπως ισχυρίζεται το  επίσημο service...

Και αφού ήδη στο "δείγμα" του mywatch υπάρχουν τουλάχιστον 3 περιπτώσεις, προφανώς μιλάμε για πρόβλημα που τους "σκάει" συχνά-πυκνά...

Νομίζω ότι θα κάνω κρούση και στο κατάστημα αγοράς μπας και βρεθεί από εκεί άκρη...

Αποσυνδεδεμένος andrey_

  • Moderator
  • Tourbillion
  • **
  • Μηνύματα: 14997
  • Δε με λενε Αντρεα
    • Προφίλ
Απ: LONGINES
« Απάντηση #559 στις: Ιούλιος 23, 2013, 07:32:15 μμ »
Δεν καταλαβα τι παει να πει προβλημα στο πλαισιο του φυσιολογικου. 1 χιλιαρικο και βαλε ρολοι ειναι απαραδεκτο να εχει οποιοδηποτε προβλημα.. Να απαιτησεις να σου δωσουν εγγραφως οτι αυτο θεωρειται φυσιολογικο και να το στειλεις και στη μαμα swatch..