Αποστολέας Θέμα: LONGINES  (Αναγνώστηκε 519855 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος dimitlis

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 25
    • Προφίλ
Απ: LONGINES
« Απάντηση #380 στις: Ιούνιος 15, 2011, 07:04:18 μμ »
Καλησπέρα σε όλους.
Μήπως έχει να μου δώσει κάποιος συμβουλές για το πώς μπορώ να διορθώσω χτυπήματα σε ένα Legend Diver που έχω;;;
Δυστυχώς ένα από αυτά φαίνεται να έχει αφαιρέσει ελαφρώς και την εξωτερική ασημί στρώση, στο τσακ γλύτωσα το εγκεφαλικό...

Αποσυνδεδεμένος GiannisH

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 10743
    • Προφίλ
Απ: LONGINES
« Απάντηση #381 στις: Ιούνιος 15, 2011, 07:49:05 μμ »
Πήγαινέ το σ'έναν τεχνίτη για γυάλισμα. Μπορείς και στο σέρβις της εταιρείας αλλά θα σου κοστίσει πολύ περισσότερο ;)


Έχω αγχωθεί που δεν υπάρχουν Rolex να αγοράσει ο κοσμάκης

Αποσυνδεδεμένος Stamos

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 372
    • Προφίλ
Απ: LONGINES
« Απάντηση #382 στις: Ιούλιος 13, 2011, 12:12:46 μμ »
Λοιπόν. Μετά από σχεδόν 2 μήνες αναμονής (!!!) ενημερώθηκα απ΄το swatchgroup ότι τελικά το lld no date θα το έχουν στην Ελλάδα τον Οκτώβρη!!! >:( >:( >:(
Καλά, όταν κλείνουν παραγγελία δεν ξέρουν διαθεσιμότητες και χρόνους παράδοσης να ενημερώσουν σωστά τον πελάτη?
Τι να πώ, όλα μα όλα στο πόδι? ???
Τέλοσπάντων, έχει πάρει το μάτι κανενός φίλου-συμφορουμίτη το no date σε κάποιο κατάστημα?

Αποσυνδεδεμένος Stamos

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 372
    • Προφίλ
Απ: LONGINES
« Απάντηση #383 στις: Ιούλιος 27, 2011, 11:12:13 πμ »
Με τα πολλά εδώ και καμιά δεκαριά μέρες είμαι ένας ευτυχής κάτοχος ενός LLD date! ;D
Για του λόγου το αληθές...



Uploaded with ImageShack.us

Πραγματικά το ρολόι χάνει πάρα μα πάρα πολύ στις φωτογραφίες...

Λοιπόν, έχω καναδυό ερωτήσεις, μπορεί να έχουν ξανααπαντηθεί βέβαια...

Επειδή το ρολόι το φοράω μία φορά τη βδομάδα το κουρδίζω χειροκίνητα, μάλιστα για να μην πολυταλαιπωρώ την βιδωτή κορώνα δεν τη βιδώνω μετά από κάθε κούρδισμα, παρά μόνο όταν είναι να το φορέσω.
1)Πόσες στροφές περίπου πρέπει να του δίνω?
2)Δεν νομίζω να υπάρχει πρόβλημα με το καθημερινό κούρδισμα...?
3)Επιπλέον δεν έχω καταλάβει όταν κουρδίζει φούλ να σκληραίνει κάτι, έτσι συμβαίνει σ'αυτόν το μηχανισμό?

Να σημειώσω ότι όταν το παρέλαβα ήταν στα +11s/μέρα, τώρα είναι στα +8s...

Αποσυνδεδεμένος dimitlis

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 25
    • Προφίλ
Απ: LONGINES
« Απάντηση #384 στις: Ιούλιος 27, 2011, 11:48:07 πμ »
@ Giannis H
 Thanks

Αποσυνδεδεμένος karteo

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7172
    • Προφίλ
Απ: LONGINES
« Απάντηση #385 στις: Ιούλιος 27, 2011, 12:03:15 μμ »
καλοριζικο φιλε stamo. welcome to club.

το ρολοι αυτοματο ειναι, γιατι το κουρδιζεις καθημερινα? δεν το φορας? εγω αντε να του ριξω καναδυο στροφες οταν εχω καιρο να το βαλω για να παρει μπροστα και μετα το φοραω λιγες ωρες και φορτιζει ευκολα.

τα +8s που εχεις ειναι αρκετα και πιστευω οτι θα πεσουν κι αλλο στην πορεια. εμενα ειναι στο +1 με +2 τη μερα.
Γαυρος οπαδος....

Αποσυνδεδεμένος Stamos

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 372
    • Προφίλ
Απ: LONGINES
« Απάντηση #386 στις: Ιούλιος 27, 2011, 12:17:35 μμ »
Ευχαριστώ πολύ! 8)
Δεν το φοράω καθημερινά για αυτό το κουρδίζω τις υπόλοιπες μέρες...

Αποσυνδεδεμένος SER

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 6217
    • Προφίλ
Απ: LONGINES
« Απάντηση #387 στις: Ιούλιος 27, 2011, 12:42:55 μμ »
Πανεμορφο ειναι να το χαιρεσαι πολυ καλη επιλογη ;)

Αποσυνδεδεμένος tolisnani

  • 34mm case
  • Μηνύματα: 49
    • Προφίλ
Απ: LONGINES
« Απάντηση #388 στις: Ιούλιος 27, 2011, 06:21:21 μμ »
Καλώς ήρθες στο club. Πολύ καλή επιλογή.Το δικό μου μετά από 6 μήνες είναι στο +1 sec την ημέρα.

Αποσυνδεδεμένος lef1706

  • 36mm case
  • Μηνύματα: 94
    • Προφίλ
Απ: LONGINES
« Απάντηση #389 στις: Νοέμβριος 21, 2011, 07:34:56 μμ »
Καλησπέρα σε ολους, θα ήθελα να ρωτήσω εαν γνωρίζετε ποιο έιναι το κόστος για γύαλισμα, αλλά και αντικατάσταση κρυστάλλου σε ένα Longines Hydroconquest που έχω.Δυστυχώς ύστερα απο ένα σκληρό χτύπημα πανω σε μια σιδερένια γωνία κατάφερα και έκανα μια πολυ μικρή γρατζουνιά πάνω στο τζάμι.Το ρολόι μου έιναι αυτό:
http://www.oroloi.gr/product_info.php?products_id=19084

Ευχαριστώ πολύ

Αποσυνδεδεμένος GiannisH

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 10743
    • Προφίλ
Απ: LONGINES
« Απάντηση #390 στις: Δεκέμβριος 18, 2011, 08:07:40 μμ »
Για το κρύσταλλο μόνο η αντιπροσωρεία θα σου πεί. Το γυάλισμα σε εξωτερικό τεχνίτη, αναλογα και με το πόσο δουλειά θέλει, υπολόγισε 50 ευρώ μέσο όρο...


Έχω αγχωθεί που δεν υπάρχουν Rolex να αγοράσει ο κοσμάκης

Αποσυνδεδεμένος lef1706

  • 36mm case
  • Μηνύματα: 94
    • Προφίλ
Απ: LONGINES
« Απάντηση #391 στις: Δεκέμβριος 19, 2011, 12:59:31 πμ »
Σε ευχαριστώ πολύ φίλε μου!

Αποσυνδεδεμένος adinamos

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 109
    • Προφίλ
Απ: LONGINES
« Απάντηση #392 στις: Δεκέμβριος 22, 2011, 04:04:34 πμ »
Να ρωτησω κατι το hydroconquest μπλε χρωματισμου εχει δυο διαφορετικες αποχρωσεις?
Βλεπω και και δυσκολευομαι να πιστεψω οτι ειναι το ιδιο ρολοι.
Το δευτερο ειναι σαν ξεθοριασμενο ενω το πρωτο πολυ πιο ζωντανο χρωμα. Η σχετικη απαντηση που πηρα απο ενα μαγαζι που ρωτησα ειναι οτι ειναι 'ενα' το μπλε hydroconquest, το 'ξεθωριασμενο' συγκεκριμενα που ειχαν κιολας στο συγκεκριμενο μαγαζι.

Αποσυνδεδεμένος lef1706

  • 36mm case
  • Μηνύματα: 94
    • Προφίλ
Απ: LONGINES
« Απάντηση #393 στις: Δεκέμβριος 23, 2011, 08:02:46 μμ »
Φίλε μου καλησπέρα και Χρόνια Πολλά,

Τα ρολόγια που πόσταρες δεν είναι ακριβώς τα ίδια. Το ρολόι στο πρώτο βίντεο έιναι αυτόματο, ενώ στο δεύτερο είναι quartz.Αν θυμάμαι καλά αυτό το ρολόι βγαίνει με μαύρη,λευκή και μπλε πλάκα.Τώρα αν στο μπλέ υπάρχει διαφορά απόχρωσης μεταξύ αυτομάτου και μπαταρίας δεν το γνωρίζω, γιατί δεν έχει τύχει να τα δω δίπλα δίπλα. Πάντως αν θες την γνώμη μου, πρόκεται για ένα πολύ καλό και όμορφο ρολόι,μιας και είμαι κάτοχος σχεδόν εδώ και τρία χρόνια του παρακάτω ρολογιού.


http://www.prestigetime.com/item/Longines/HydroConquest-Automatic-41mm/L3.649.4.56.6.html

Ευχαριστώ πολύ

Αποσυνδεδεμένος blackbird

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10423
  • Θεσσαλονίκη
    • Προφίλ
Απ: LONGINES
« Απάντηση #394 στις: Δεκέμβριος 23, 2011, 09:03:45 μμ »
Καλησπέρα σε ολους, θα ήθελα να ρωτήσω εαν γνωρίζετε ποιο έιναι το κόστος για γύαλισμα, αλλά και αντικατάσταση κρυστάλλου σε ένα Longines Hydroconquest που έχω.Δυστυχώς ύστερα απο ένα σκληρό χτύπημα πανω σε μια σιδερένια γωνία κατάφερα και έκανα μια πολυ μικρή γρατζουνιά πάνω στο τζάμι.Το ρολόι μου έιναι αυτό:
http://www.oroloi.gr/product_info.php?products_id=19084

Ευχαριστώ πολύ



Το κρύσταλλο βλέπω πως είναι ζαφείρι. Το ζαφείρι δε χαράσεται απ' το σίδερο. Μήπως έχει εξωτερικά αντιανακλαστική επίστρωση που ξύθηκε και φαίνεται σα χαρακιά στο ζαφείρι;

Αποσυνδεδεμένος adinamos

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 109
    • Προφίλ
Απ: LONGINES
« Απάντηση #395 στις: Δεκέμβριος 24, 2011, 03:08:23 πμ »
Φίλε μου καλησπέρα και Χρόνια Πολλά,

Τα ρολόγια που πόσταρες δεν είναι ακριβώς τα ίδια. Το ρολόι στο πρώτο βίντεο έιναι αυτόματο, ενώ στο δεύτερο είναι quartz.Αν θυμάμαι καλά αυτό το ρολόι βγαίνει με μαύρη,λευκή και μπλε πλάκα.Τώρα αν στο μπλέ υπάρχει διαφορά απόχρωσης μεταξύ αυτομάτου και μπαταρίας δεν το γνωρίζω, γιατί δεν έχει τύχει να τα δω δίπλα δίπλα. Πάντως αν θες την γνώμη μου, πρόκεται για ένα πολύ καλό και όμορφο ρολόι,μιας και είμαι κάτοχος σχεδόν εδώ και τρία χρόνια του παρακάτω ρολογιού.


http://www.prestigetime.com/item/Longines/HydroConquest-Automatic-41mm/L3.649.4.56.6.html

Ευχαριστώ πολύ


Σε ευχαριστω για την απαντηση φιλε. Καλες γιορτες σε ολους!

Αποσυνδεδεμένος lef1706

  • 36mm case
  • Μηνύματα: 94
    • Προφίλ
Απ: LONGINES
« Απάντηση #396 στις: Δεκέμβριος 24, 2011, 11:18:38 πμ »
Kαλημερά Φίλε μου,

Το πιο πιθανό είναι να έχει ξυστεί η επίστρωση.Βέβαια αυτό που μου είπαν είναι ότι θέλει αντικατάσταση το κρύσταλλο.Αυτό θα γίνει όταν πάει το ρολόι για το service του στα 4 χρόνια.Δεν με σύμφερε να το κάνω τώρα γιατί θα μου κανουν service χωρίς να χρειάζεται ακόμα.

Ευχαριστώ

Αποσυνδεδεμένος ovabus

  • 34mm case
  • Μηνύματα: 47
    • Προφίλ
Απ: LONGINES
« Απάντηση #397 στις: Δεκέμβριος 28, 2011, 11:48:54 πμ »
Tο "γυροφερνα" την τελευταια εβδομαδα, δεν αντεξα τελικα, υπεκυψα και το "χτυπησα" χθες το απογευμα!

http://www.longines.com/watches/longines-hydroconquest/L3.642.4.56.6

:)

Αποσυνδεδεμένος SER

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 6217
    • Προφίλ
Απ: LONGINES
« Απάντηση #398 στις: Δεκέμβριος 28, 2011, 12:00:10 μμ »
Καλοφορετο φιλε παρα πολυ ομορφο ρολοι,καλα εκανες και το χτυπησες.Περνα και καμια καρπισια ;)

Αποσυνδεδεμένος ovabus

  • 34mm case
  • Μηνύματα: 47
    • Προφίλ
Απ: LONGINES
« Απάντηση #399 στις: Δεκέμβριος 28, 2011, 12:21:06 μμ »
Καλοφορετο φιλε παρα πολυ ομορφο ρολοι,καλα εκανες και το χτυπησες.Περνα και καμια καρπισια ;)


Done!



Uploaded with ImageShack.us