Αποστολέας Θέμα: LONGINES  (Αναγνώστηκε 519724 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος foibos

  • 36mm case
  • Μηνύματα: 91
    • Προφίλ
Απ: LONGINES
« Απάντηση #260 στις: Μάιος 28, 2010, 04:17:59 μμ »
Αν δεν κάνω λάθος είναι περίπου εκεί στη Renault...

Αποσυνδεδεμένος nin

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8312
    • Προφίλ
Απ: LONGINES
« Απάντηση #261 στις: Ιούνιος 11, 2010, 02:50:56 μμ »
Το ρημάδι το Legend.....τόσες φορές το έχω απορρίψει κι όλο κάτι με τρώει με δαύτο και το ξαναλιγουρεύομαι......


Γιάννη παράλληλες πορείες διανύουμε.
Εγώ βέβαια δεν το έχω απορρίψει, απλώς δεν το έχω αποφασίσει ποτέ.

Πάντως, με ανοιχτόχρωμα λουριά εκτοξεύεται στην κορυφή των προτιμήσεών μου/μας/σας.  ;D

Με καφέ:




Με μπεζ:



Αποσυνδεδεμένος konakis

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4413
  • Rolex.
    • Προφίλ
Απ: LONGINES
« Απάντηση #262 στις: Ιούνιος 11, 2010, 02:52:42 μμ »
απα πα πα πα πα απαπαπαπαπαπαπαπα.............Χαρούλη με τις τρομερές φωτό σου
konakis.
Rolex,Panerai,JLC,Oris,Steinhart,Alpina,Citizen,Orient.

Αποσυνδεδεμένος GiannisH

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 10743
    • Προφίλ
Απ: LONGINES
« Απάντηση #263 στις: Ιούνιος 11, 2010, 03:05:40 μμ »
Απλά στο χέρι μου κάθεται λίγο μικρό.....ή μου καθόταν, γιατί τώρα τελευταία έχω πέσει λίγο σε διάσταση( 42-44 από 43-46).....να το δοκιμάσω πάλι ή είναι επικίνδυνο λέτε; ;D

Όσο για τα λουριά, άστο καλύτερα.....πασπαρτού το εργαλείο.....

Να το χαίρονται αυτοί που το έχουνε!!!


Έχω αγχωθεί που δεν υπάρχουν Rolex να αγοράσει ο κοσμάκης

Αποσυνδεδεμένος konakis

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4413
  • Rolex.
    • Προφίλ
Απ: LONGINES
« Απάντηση #264 στις: Ιούνιος 11, 2010, 03:07:54 μμ »
Κάψιμο φίλτατε κάψιμο..........πάει με ΟΛΑ! Και πίστεψε με,πια το 42-44mm πάει για να καθιερωθεί  ;)
konakis.
Rolex,Panerai,JLC,Oris,Steinhart,Alpina,Citizen,Orient.

Αποσυνδεδεμένος agelstavr

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 19
    • Προφίλ
Απ: LONGINES
« Απάντηση #265 στις: Ιούνιος 14, 2010, 03:30:05 μμ »
Σορυ που διακοπτω τη συζητηση περι του εκθαμβωτικου (αληθεια!) Legend Diver, αλλα θελω να αναρτησω τη συνεχεια του ποστ #177 που ειχα βαλει το Δεκεμβρη και λογω διαφόρων αιτιων δε μπορεσα να ολοκληρωσω.

Λοιπον, η αντιπροσωπεια δε θεωρει οτι ειναι προβλημα να μη "παταει" ο δευτερολεπτοδεικτης ακριβως πανω στις ενδειξεις των δευτερολεπτων! Μαλιστα (!), αυτη ειναι η απαντηση του αντιπροσωπου που διατιθεται μαλιστα να μου τη στειλει και εγγραφως. Δεν προβλεπεται, λεει  αυτο απαραιτητα. Και επιπλεον, ειδα Λονζιν των 2000€ να εχει το ιδιο προβλημα.
Αποτελεσμα; Το φοραω και κανω οτι δε βλεπω, γιατι μου τη σπαει αφανταστα!

Το βρισκω απαραδεκτο. Αλλα η εμπειρια μου ειναι μικρη. Τι λετε εσεις που ξερετε τα πολλα; :)

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: LONGINES
« Απάντηση #266 στις: Ιούνιος 14, 2010, 03:32:56 μμ »
εαν μπορεις να το διακρινεις ,σημαινει οτι ειναι εντονο,αρα δεν ειναι και τοσο οκ

ας μας πουν την εμπειρια τους ομως,οι κατοχοι του ιδιου ρολογιου

Αποσυνδεδεμένος agelstavr

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 19
    • Προφίλ
Απ: LONGINES
« Απάντηση #267 στις: Ιούνιος 14, 2010, 03:42:37 μμ »
Ειναι λιγο πιο εντονο απ' αυτο που φαινεται στο πρωτο ρολόι του ποστ #168.
Λονζιν και παλι! Τυχαιο; Δε νομιζω!!

Θα το βγαλω φωτο με την ψηφιακη και θα το ανεβασω. Αυριο μαλλον.

Αποσυνδεδεμένος alvas

  • 36mm case
  • Μηνύματα: 62
    • Προφίλ
Απ: LONGINES
« Απάντηση #268 στις: Ιούνιος 14, 2010, 11:59:56 μμ »
Το ίδιο ακριβως "σύμπτωμα" παρατήρησα και έγω σε ένα Hydroquest ενός φίλου και το θεώρησα μεμονωμένο περιστατικό (αν και απαράδεκτο). Απ' ότι φαίνεται τελικά, είναι μάλλον ο κανόνας.
Φιλικά,

Αλέξανδρος

Αποσυνδεδεμένος konakis

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4413
  • Rolex.
    • Προφίλ
Απ: LONGINES
« Απάντηση #269 στις: Ιούνιος 15, 2010, 07:32:03 πμ »
πιστεύω ότι παίζει σε "πολλά" quartz το θέμα αυτό.....εγώ με την σειρά μου το έχω παρατηρήσει σε ρολοι τοιχου radio-controlled και πράγματι είναι ενοχλητικό να σκαει ο δείκτης αναμεσα στα δευτερα και όχι πάνω σε αυτά δηλαδή στις ενδείξεις τους........................ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ να και ΕΝΑ ΜΕΙΟΝ των quartz  ;D :D :D :D
Υ.Γ. έχω την εντύπωση ότι αυτό συνήθως συμβαίνει με τα κεντρικά δευτερολεπτα,δηλ. με τον κεντρικό δευτερολεπτοδείκτη.Σε subdials (υποκαντραν) δευτερολέπτων μεχρι στιγμής (πιθανόν λόγω του πολύ μικρού όγκου ίσως δεν είναι τόσο εμφανές το φαινόμενο) από δυο δικά μου δεν βλέπω κατι το ιδιαίτερο.
konakis.
Rolex,Panerai,JLC,Oris,Steinhart,Alpina,Citizen,Orient.

Αποσυνδεδεμένος Vagos

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 216
    • Προφίλ
Απ: LONGINES
« Απάντηση #270 στις: Ιούνιος 15, 2010, 09:35:13 πμ »
Σορυ που διακοπτω τη συζητηση περι του εκθαμβωτικου (αληθεια!) Legend Diver, αλλα θελω να αναρτησω τη συνεχεια του ποστ #177 που ειχα βαλει το Δεκεμβρη και λογω διαφόρων αιτιων δε μπορεσα να ολοκληρωσω.

Λοιπον, η αντιπροσωπεια δε θεωρει οτι ειναι προβλημα να μη "παταει" ο δευτερολεπτοδεικτης ακριβως πανω στις ενδειξεις των δευτερολεπτων! Μαλιστα (!), αυτη ειναι η απαντηση του αντιπροσωπου που διατιθεται μαλιστα να μου τη στειλει και εγγραφως. Δεν προβλεπεται, λεει  αυτο απαραιτητα. Και επιπλεον, ειδα Λονζιν των 2000€ να εχει το ιδιο προβλημα.
Αποτελεσμα; Το φοραω και κανω οτι δε βλεπω, γιατι μου τη σπαει αφανταστα!

Το βρισκω απαραδεκτο. Αλλα η εμπειρια μου ειναι μικρη. Τι λετε εσεις που ξερετε τα πολλα; :)

Εγώ πάλι νομίζω πως αυτό που αναφέρεις είναι οφθαλμαπάτη !
Ναι καλά διαβάζεις οφθαλμαπάτη είναι .
όταν κοιτάς το καντράν απο επάνω δείχνει όντως σαν να μη "κάθεται" ο δευτερολεπτοδείκτης στις γραμμές , όμως αν πλαγιάσεις το ρολόι και κοιτάξεις το δευτερολεπτοδείκτη στην ευθεία με τον άξονα του , θα δεις ότι πέφτει ακριβώς στις γραμμές  :shocked:
σ'εμένα τουλάχιστον έτσι είναι . ελπίζω να συμβαίνει αυτό και σε εσένα για να μη μείνεις με την ιδέα οτι το ρολόι είναι ελατωματικό

Αποσυνδεδεμένος agelstavr

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 19
    • Προφίλ
Απ: LONGINES
« Απάντηση #271 στις: Ιούνιος 15, 2010, 11:57:11 πμ »
Μα τι σχεση εχει με το quartz;; Η αποσταση που εχει απο την ενδειξη ειναι σταθερη, αρα ειναι θεμα καθαρα οτι ο δευτερολεπτοδεικτης δεν εχει τοποθετηθει απο την αρχη στη σωστη θεση, να παταει πανω στην ενδειξη και διαιωνιζεται το λαθος καθως γυριζει. Λογικα ειναι πολυ απλη η επιδιορθωση. Αρκει να τον επανατοποθετησουν σε σωστη θεση κι αυτος μετα θα γυριζει σωστα.

Vagos, καλη ιδεα, (χαχαχα) αλλα πρεπει να το πλαγιασω πολυ αβολα, να στριψω δλδ το χερι μου προς τα μπρος κι οχι προς τα μενα, αλλιως θα το εκανα ;)

Προσπαθω να ανεβασω φωτο αλλα δε μπορω! Κατι εκανα λαθος.

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: LONGINES
« Απάντηση #272 στις: Ιούνιος 15, 2010, 12:00:13 μμ »

Αποσυνδεδεμένος Vagos

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 216
    • Προφίλ
Απ: LONGINES
« Απάντηση #273 στις: Ιούνιος 15, 2010, 02:09:09 μμ »
Μα τι σχεση εχει με το quartz;; Η αποσταση που εχει απο την ενδειξη ειναι σταθερη, αρα ειναι θεμα καθαρα οτι ο δευτερολεπτοδεικτης δεν εχει τοποθετηθει απο την αρχη στη σωστη θεση, να παταει πανω στην ενδειξη και διαιωνιζεται το λαθος καθως γυριζει. Λογικα ειναι πολυ απλη η επιδιορθωση. Αρκει να τον επανατοποθετησουν σε σωστη θεση κι αυτος μετα θα γυριζει σωστα.

Vagos, καλη ιδεα, (χαχαχα) αλλα πρεπει να το πλαγιασω πολυ αβολα, να στριψω δλδ το χερι μου προς τα μπρος κι οχι προς τα μενα, αλλιως θα το εκανα ;)

Προσπαθω να ανεβασω φωτο αλλα δε μπορω! Κατι εκανα λαθος.
Μάλλον δεν καταλαβες αυτό που είπα . απο όποια μεριά και να το πλαγιάσεις το ίδιο είναι . απλά περιμένεις μέχρι ο δείκτης να φτάσει στην ίδια ευθεία με το βλέμμα σου και βλέπεις αν πέφτει στις γραμμές . δεν μπορώ να το πω αναλυτικότερα αν κάποιος κατάλαβε τι θέλω να πω και μπορεί να το πει με πιο ξεκάθαρο τρόπο ας βοηθήσει

Αποσυνδεδεμένος agelstavr

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 19
    • Προφίλ
Απ: LONGINES
« Απάντηση #274 στις: Ιούνιος 15, 2010, 02:53:24 μμ »
http://yfrog.com/0goropj

Εδω ειναι η φωτο παιδια. Ειναι τραβηγμενη φατσα (σχεδον) απεναντι στο ρολοι, σαν να το κοιταζεις με το βλεμμα να πεφτει καθετα στο τζαμι του ρολογιου. Νομιζω οτι ειναι πιο σωστη γωνια για να κρινεις το θεμα.

Αποσυνδεδεμένος GiannisH

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 10743
    • Προφίλ
Απ: LONGINES
« Απάντηση #275 στις: Ιούνιος 15, 2010, 10:24:35 μμ »
Eίναι λάθος, πήγαινέ το να στο επισκευάσουν. Αν σου κάνουν τους δύσκολους, πες τους ότι θα το δημοσιοποιήσεις.....


Έχω αγχωθεί που δεν υπάρχουν Rolex να αγοράσει ο κοσμάκης

Αποσυνδεδεμένος kkostas

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3715
    • Προφίλ
Απ: LONGINES
« Απάντηση #276 στις: Ιούνιος 15, 2010, 11:50:44 μμ »
μηπως τελευταια εχουμε ενα θεμα με τα longines ?

Αποσυνδεδεμένος gregdag

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 137
    • Προφίλ
Απ: LONGINES
« Απάντηση #277 στις: Ιούνιος 16, 2010, 12:04:59 πμ »
[url]http://yfrog.com/0goropj[/url]

Εδω ειναι η φωτο παιδια. Ειναι τραβηγμενη φατσα (σχεδον) απεναντι στο ρολοι, σαν να το κοιταζεις με το βλεμμα να πεφτει καθετα στο τζαμι του ρολογιου. Νομιζω οτι ειναι πιο σωστη γωνια για να κρινεις το θεμα.

πω πω πικρα !!!
αφου φτιαχνεται ομως....

Αποσυνδεδεμένος nin

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8312
    • Προφίλ
Απ: LONGINES
« Απάντηση #278 στις: Ιούνιος 16, 2010, 02:28:48 μμ »
Απλά στο χέρι μου κάθεται λίγο μικρό.....ή μου καθόταν, γιατί τώρα τελευταία έχω πέσει λίγο σε διάσταση( 42-44 από 43-46).....να το δοκιμάσω πάλι ή είναι επικίνδυνο λέτε; ;D

Όσο για τα λουριά, άστο καλύτερα.....πασπαρτού το εργαλείο.....


Γιάάάννηηη, κούκου  ;D




Αποσυνδεδεμένος alexisvas

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 620
  • τα δευτερόλεπτα βαριά στους λεπτοδείκτες
    • Προφίλ
Απ: LONGINES
« Απάντηση #279 στις: Ιούνιος 16, 2010, 02:47:12 μμ »


Κατα πασα πιθανοτητα ειναι λαθος. Αν βαλεις ολους τους δεικτες ευθυγραμμισμενους στις 12:00 ειναι εκκεντροι ?
Αν ναι σημαινει οτι ειναι λαθος τοποθετημενος ολοκληρος ο μηχανισμος.
Πω πω αδερφακι μου,εισαι φουλ αντι-Ω εεε?  :o
 
Παράθεση από: Jeremy Clarkson
Το μονο πραγμα που ειναι χειροτερο απο ενα ψευτικο Rolex ειναι ενα αληθινο!