Αποστολέας Θέμα: Απόκλιση....  (Αναγνώστηκε 159094 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος kosdome6

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7259
    • Προφίλ
Απ: Απόκλιση....
« Απάντηση #160 στις: Δεκέμβριος 12, 2014, 02:02:48 μμ »
Είναι πολύ παλιό το ρολόι; Τι βρωμιά έχει μαζέψει που θέλει πλύσιμο το μπαλανσιέ;
Αν ο τεχνίτης είναι άνθρωπος της εμπιστοσύνης σου τότε κάνε ότι σου πει.  :-X
This post contains 100% recycled electrons

Αποσυνδεδεμένος mantilas

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1202
  • ΚΑΛΛΙΣΤΟΝ ΚΛΕΟΣ ΤΟ ΥΠΕΡ ΠΑΤΡΑΣ ΘΝΗΣΚΕΙΝ
    • Προφίλ
Απ: Απόκλιση....
« Απάντηση #161 στις: Δεκέμβριος 12, 2014, 06:49:25 μμ »
5 ευρω ειπε θα κοστισει,βασικα δεν ηθελα να ανοιχτει γιατι δεν εχει μηχανημα ελεγχου στεγανοτητας. :(

Αποσυνδεδεμένος mantilas

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1202
  • ΚΑΛΛΙΣΤΟΝ ΚΛΕΟΣ ΤΟ ΥΠΕΡ ΠΑΤΡΑΣ ΘΝΗΣΚΕΙΝ
    • Προφίλ
Απ: Απόκλιση....
« Απάντηση #162 στις: Δεκέμβριος 12, 2014, 06:52:46 μμ »
Είναι πολύ παλιό το ρολόι; Τι βρωμιά έχει μαζέψει που θέλει πλύσιμο το μπαλανσιέ;
Αν ο τεχνίτης είναι άνθρωπος της εμπιστοσύνης σου τότε κάνε ότι σου πει.  :-X
1 χρονου ειναι,απο οτι καταλαβα δεν ειχε βρομια,μηπως κολλησε απο τιποτα λαδια,το skx173 ειναι

Αποσυνδεδεμένος kosdome6

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7259
    • Προφίλ
Απ: Απόκλιση....
« Απάντηση #163 στις: Δεκέμβριος 12, 2014, 07:06:58 μμ »
Συνεχίσω να το βρίσκω λιγάκι απίθανο να κόλλησε το μπαλανσιέ από λάδια, ιδιαίτερα σε ενός χρόνου ρολόι  :-\  Πάντως 5€ ίσον 0€, οπότε ...

Αν ο τεχνίτης είναι άνθρωπος της εμπιστοσύνης σου τότε κάνε ότι σου πει.
This post contains 100% recycled electrons

Αποσυνδεδεμένος mantilas

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1202
  • ΚΑΛΛΙΣΤΟΝ ΚΛΕΟΣ ΤΟ ΥΠΕΡ ΠΑΤΡΑΣ ΘΝΗΣΚΕΙΝ
    • Προφίλ
Απ: Απόκλιση....
« Απάντηση #164 στις: Δεκέμβριος 12, 2014, 07:34:46 μμ »
Συνεχίσω να το βρίσκω λιγάκι απίθανο να κόλλησε το μπαλανσιέ από λάδια, ιδιαίτερα σε ενός χρόνου ρολόι  :-\  Πάντως 5€ ίσον 0€, οπότε ...
To κοιταξε με την λουπα,ειπε οτι απο την πτωση καβαλησε η τριχα του μπαλανσιε,την κουνησε να ξεκολλησει και μετα μου ειπε οτι κολλησε και θελει πλυσιμο,εγω συμπεραινω οτι κατι τετοιο εγινε,κολλησε απο λιγο λαδι που ισως να πηγε στην τριχα,

Αποσυνδεδεμένος georges

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8782
    • Προφίλ
Απ: Απόκλιση....
« Απάντηση #165 στις: Δεκέμβριος 12, 2014, 07:54:40 μμ »
Μιας και στο άνοιξε, πες του να του κάνει και μια ρύθμιση....



Φιλικά Γιώργος
Βοήθησε τον Φλίπερ να κρατήσει τον τίτλο του...Γίνε κι εσύ ΔΩΡΟ*, μπορείς!!!

  * ΔΩΡΟ  = ΔΩρητής ΡΟλογιών

Αποσυνδεδεμένος mantilas

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1202
  • ΚΑΛΛΙΣΤΟΝ ΚΛΕΟΣ ΤΟ ΥΠΕΡ ΠΑΤΡΑΣ ΘΝΗΣΚΕΙΝ
    • Προφίλ
Απ: Απόκλιση....
« Απάντηση #166 στις: Δεκέμβριος 12, 2014, 08:07:31 μμ »
Εννοειται,το ρολογακι παιδια κραταγε χρονους cosc.

Αποσυνδεδεμένος apostolos2

  • 34mm case
  • Μηνύματα: 43
    • Προφίλ
Απ: Απόκλιση....
« Απάντηση #167 στις: Μάιος 08, 2015, 10:31:25 πμ »
γεια σας και απο εμενα,
εχω εδω και 8 χρονια το αγαπημενο για εμενα TAG Heuer Calibre 5 Automatic Day-Date,
εδω και 1 χρονο περιπου εχει αρχισει να χανει χρονο, στην αρχη μερικα λεπτα το μηνα, αλλες φορε χανει 5 λεπτα τις 2 μερες.
μια φορα ειχε χασει μεσα σε μια μερα αρκετες ωρες.
το κουρδιζω αλλα παλι χανει.
τι μπορω να κανω για να κανει σωστα την δουλεια που το πηρα?

Αποσυνδεδεμένος cupra73

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4742
    • Προφίλ
Απ: Απόκλιση....
« Απάντηση #168 στις: Μάιος 08, 2015, 10:48:29 πμ »
γεια σας και απο εμενα,
εχω εδω και 8 χρονια το αγαπημενο για εμενα TAG Heuer Calibre 5 Automatic Day-Date,
εδω και 1 χρονο περιπου εχει αρχισει να χανει χρονο, στην αρχη μερικα λεπτα το μηνα, αλλες φορε χανει 5 λεπτα τις 2 μερες.
μια φορα ειχε χασει μεσα σε μια μερα αρκετες ωρες.
το κουρδιζω αλλα παλι χανει.
τι μπορω να κανω για να κανει σωστα την δουλεια που το πηρα?

Καλημέρα, εφόσον το ρολόι σου στα 8 χρόνια δεν έχει κάνει ποτέ σέρβις η πιο πάνω συμπεριφορά του είναι απολύτως φυσιολογική λόγω παλαιότητας των λαδιών της μηχανής, οπότε σε αυτή την περίπτωση του κάνεις ένα σερβις και το ρολόι δουλεύει πάλι όπως πρώτα.....αν το σέρβις έχει ήδη γίνει τότε κάτι άλλο ''τρέχει'' και το ρολόι πρέπει να το δει τεχνικός όπως και να έχει.
''Γιώργος''

Αποσυνδεδεμένος PanosI

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 18190
    • Προφίλ
Απ: Απόκλιση....
« Απάντηση #169 στις: Μάιος 08, 2015, 10:51:04 πμ »

γεια σας και απο εμενα,
εχω εδω και 8 χρονια το αγαπημενο για εμενα TAG Heuer Calibre 5 Automatic Day-Date,
εδω και 1 χρονο περιπου εχει αρχισει να χανει χρονο, στην αρχη μερικα λεπτα το μηνα, αλλες φορε χανει 5 λεπτα τις 2 μερες.
μια φορα ειχε χασει μεσα σε μια μερα αρκετες ωρες.
το κουρδιζω αλλα παλι χανει.
τι μπορω να κανω για να κανει σωστα την δουλεια που το πηρα?

Σέρβις ;


Αποσυνδεδεμένος apostolos2

  • 34mm case
  • Μηνύματα: 43
    • Προφίλ
Απ: Απόκλιση....
« Απάντηση #170 στις: Μάιος 08, 2015, 10:54:01 πμ »
Καλημέρα, εφόσον το ρολόι σου στα 8 χρόνια δεν έχει κάνει ποτέ σέρβις η πιο πάνω συμπεριφορά του είναι απολύτως φυσιολογική λόγω παλαιότητας των λαδιών της μηχανής, οπότε σε αυτή την περίπτωση του κάνεις ένα σερβις και το ρολόι δουλεύει πάλι όπως πρώτα.....αν το σέρβις έχει ήδη γίνει τότε κάτι άλλο ''τρέχει'' και το ρολόι πρέπει να το δει τεχνικός όπως και να έχει.
Ευχαριστω για την άμεση απάντηση.
Όχι δεν έχει κάνει ποτέ service.
Η επίσημη αντιπροσωπία είναι αξιόπιστη?
Μου ζήτησαν 180 ευρώ , να τα δώσω ή θα πάνε χαμένα?

Αποσυνδεδεμένος cupra73

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4742
    • Προφίλ
Απ: Απόκλιση....
« Απάντηση #171 στις: Μάιος 08, 2015, 10:59:12 πμ »
Ευχαριστω για την άμεση απάντηση.
Όχι δεν έχει κάνει ποτέ service.
Η επίσημη αντιπροσωπία είναι αξιόπιστη?
Μου ζήτησαν 180 ευρώ , να τα δώσω ή θα πάνε χαμένα?
Κάθε επίσημο σέρβις δίνει ένα χρόνο εγγύηση μετά από κάθε σέρβις και η τιμή είναι λογική για το συγκεκριμένο ρολόι, οπότε από την στιγμή που το ρολόι σου θα ξανανιώσει μην τα θεωρείς λεφτά πεταμένα.
''Γιώργος''

Αποσυνδεδεμένος apostolos2

  • 34mm case
  • Μηνύματα: 43
    • Προφίλ
Απ: Απόκλιση....
« Απάντηση #172 στις: Μάιος 08, 2015, 11:10:13 πμ »
Κάθε επίσημο σέρβις δίνει ένα χρόνο εγγύηση μετά από κάθε σέρβις και η τιμή είναι λογική για το συγκεκριμένο ρολόι, οπότε από την στιγμή που το ρολόι σου θα ξανανιώσει μην τα θεωρείς λεφτά πεταμένα.

να πω την αληθεια , εγω νομιζα οτι δινοντας τοσο μεγαλο ποσο για την αγορα του, δεν θα εχω προβληματα και οτι θα εχω "εγγυηση" για μια ζωη
αυτη την στιγμη 180ευρω δεν ειναι λιγα για εμενα αλλα αν ειναι να κρατησει αλλα 5 χρονια τοτε να τα δωσω ευχαριστα μιας και το αγαπαω και το χρειαζομαι.

Αποσυνδεδεμένος cupra73

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4742
    • Προφίλ
Απ: Απόκλιση....
« Απάντηση #173 στις: Μάιος 08, 2015, 11:14:46 πμ »
να πω την αληθεια , εγω νομιζα οτι δινοντας τοσο μεγαλο ποσο για την αγορα του, δεν θα εχω προβληματα και οτι θα εχω "εγγυηση" για μια ζωη
αυτη την στιγμη 180ευρω δεν ειναι λιγα για εμενα αλλα αν ειναι να κρατησει αλλα 5 χρονια τοτε να τα δωσω ευχαριστα μιας και το αγαπαω και το χρειαζομαι.

Ότι έχει μηχανή με κινούμενα μέρη και λιπαντικά θέλει σέρβις ανα τακτά χρονικά διαστήματα (το αμάξι σου η το μηχανάκι σου δεν θέλει; ) έτσι και το ρολόι σου λοιπόν και αυτό δεν έχει να κάνει με την εγγύηση που λες εφόρου ζωής (κανένα ρολόι δεν έχει τέτοια εγγύηση), από εκεί και πέρα αν δυσκολεύεσαι να αποχωριστείς τα 180 ευρώ ψάξου για ανεξάρτητο τεχνίτη στην περιοχή σου (φαντάζομαι τα παιδιά από Αθήνα θα σε διαφωτίσουν αναλόγως με πμ) ώστε να μπορέσεις να κάνεις το σέρβις με τα μισά χρήματα...δεν θα έχεις όμως την εγγύηση ενός έτους που σου ανέφερα για τις εργασίες που θα γίνουν στο ρολόι σου όπως στο επίσημο.
''Γιώργος''

Αποσυνδεδεμένος andrey_

  • Moderator
  • Tourbillion
  • **
  • Μηνύματα: 14998
  • Δε με λενε Αντρεα
    • Προφίλ
Απ: Απόκλιση....
« Απάντηση #174 στις: Μάιος 08, 2015, 11:16:08 πμ »
να πω την αληθεια , εγω νομιζα οτι δινοντας τοσο μεγαλο ποσο για την αγορα του, δεν θα εχω προβληματα και οτι θα εχω "εγγυηση" για μια ζωη
αυτη την στιγμη 180ευρω δεν ειναι λιγα για εμενα αλλα αν ειναι να κρατησει αλλα 5 χρονια τοτε να τα δωσω ευχαριστα μιας και το αγαπαω και το χρειαζομαι.

Ειναι σα να λες ότι παίρνεις ενα ακριβό αυτοκίνητο και δεν του κάνεις σέρβις ποτέ, αλλά περιμένεις να σε πηγαίνει άψογα για πάντα.
Πάντως και ένας ανεξάρτητος τεχνίτης λογικά θα δώσει εγγύηση απλά θα είναι δική του.

Αποσυνδεδεμένος PanosI

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 18190
    • Προφίλ
Απ: Απόκλιση....
« Απάντηση #175 στις: Μάιος 08, 2015, 11:19:51 πμ »
να πω την αληθεια , εγω νομιζα οτι δινοντας τοσο μεγαλο ποσο για την αγορα του, δεν θα εχω προβληματα και οτι θα εχω "εγγυηση" για μια ζωη



εδώ τα πράγματα δεν είναι αντιστρόφως ανάλογα αλλά ευθέως ανάλογα....... όσο πιο ακριβό το ρολόι, τόσο πιο ακριβό και το σέρβις του.....

αλλά και που δεν είναι ;!;!


Αποσυνδεδεμένος apostolos2

  • 34mm case
  • Μηνύματα: 43
    • Προφίλ
Απ: Απόκλιση....
« Απάντηση #176 στις: Μάιος 08, 2015, 11:24:19 πμ »
δεν εχετε αδικο απλα εγω νομιζα οτι λογο του μεγαλο κοστους , δεν θα χρειαζοταν άλλα εξοδα.
δεν με ειχε ενημερωσει κανεις για αυτη την αναγκη του ρολογιου.
τελος παντων οπως ειπα πιο πανω, αν ειναι να κρατησω το ρολοι για αλλα 5 χρονια, να δωσω τα 180 ευρω, απλα ψαχνω την καλυτερη δυνατη και αξιόπιστη επιλογη στον τεχνιτη

Αποσυνδεδεμένος gerogian

  • Global Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 23362
  • AT LAST,PANERISTI HELLAS
    • Προφίλ
Απ: Απόκλιση....
« Απάντηση #177 στις: Μάιος 08, 2015, 11:58:18 πμ »
δεν εχετε αδικο απλα εγω νομιζα οτι λογο του μεγαλο κοστους , δεν θα χρειαζοταν άλλα εξοδα.
δεν με ειχε ενημερωσει κανεις για αυτη την αναγκη του ρολογιου.
τελος παντων οπως ειπα πιο πανω, αν ειναι να κρατησω το ρολοι για αλλα 5 χρονια, να δωσω τα 180 ευρω, απλα ψαχνω την καλυτερη δυνατη και αξιόπιστη επιλογη στον τεχνιτη

Δεν ειναι θεμα ενημερωσης το service φιλε apostolos2, ειναι θεμα απλης λογικης.
Καθε μηχανημα που δουλευει χρειαζεται συντηρηση,οτι και να ειναι αυτο και οσο ακριβο και να ειναι (αυτοκινητο,μηχανη,αεροπλανο,ρολοι, κλπ.κλπ).
Το service της συγκεκριμενης εταιρειας,απο προσωπικη εμπειρια,το θεωρω ιδιαιτερα αξιοπιστο και η τιμη που σου ζητησαν ειναι λογικη.
Βεβαια μπορεις να κανεις τη δουλεια σου και σε ανεξαρτητους τεχνικους,με μικροτερο κοστος.
Στ’ αυτοκίνητα είναι πολύ εύκολη η επιλογή: ALFA ROMEO
Στις ομάδες ακόμη ευκολότερη: AEK
Kαι στα ρολόγια όμως δεν είναι δύσκολη: PANERAI

Αποσυνδεδεμένος apostolos2

  • 34mm case
  • Μηνύματα: 43
    • Προφίλ
Απ: Απόκλιση....
« Απάντηση #178 στις: Μάιος 08, 2015, 12:01:41 μμ »
Δεν ειναι θεμα ενημερωσης το service φιλε apostolos2, ειναι θεμα απλης λογικης.
Καθε μηχανημα που δουλευει χρειαζεται συντηρηση,οτι και να ειναι αυτο και οσο ακριβο και να ειναι (αυτοκινητο,μηχανη,αεροπλανο,ρολοι, κλπ.κλπ).
Το service της συγκεκριμενης εταιρειας,απο προσωπικη εμπειρια,το θεωρω ιδιαιτερα αξιοπιστο και η τιμη που σου ζητησαν ειναι λογικη.
Βεβαια μπορεις να κανεις τη δουλεια σου και σε ανεξαρτητους τεχνικους,με μικροτερο κοστος.
Το service από ανεξάρτητους τεχνικούς θα είναι το ίδιο αξιόπιστο με την επίσημη αντιπροσωπία?

Αποσυνδεδεμένος gerogian

  • Global Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 23362
  • AT LAST,PANERISTI HELLAS
    • Προφίλ
Απ: Απόκλιση....
« Απάντηση #179 στις: Μάιος 08, 2015, 12:21:18 μμ »
Το service από ανεξάρτητους τεχνικούς θα είναι το ίδιο αξιόπιστο με την επίσημη αντιπροσωπία?

Αν ο τεχνιτης ειναι καλος,ναι.
Στ’ αυτοκίνητα είναι πολύ εύκολη η επιλογή: ALFA ROMEO
Στις ομάδες ακόμη ευκολότερη: AEK
Kαι στα ρολόγια όμως δεν είναι δύσκολη: PANERAI