Αποστολέας Θέμα: Απόκλιση....  (Αναγνώστηκε 158877 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος zoltan

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 29
    • Προφίλ
Απ: Απόκλιση....
« Απάντηση #60 στις: Ιανουάριος 15, 2010, 05:14:14 μμ »
Ειναι για καθε ρολοι το ιδιο?

Αποσυνδεδεμένος svwt

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 5
    • Προφίλ
Απ: Απόκλιση....
« Απάντηση #61 στις: Ιανουάριος 20, 2010, 03:49:59 πμ »
καλο θα ειναι οταν δεν φορας το ρολοι για καιρο να το κουρδιζεται τουλαχιστον μια φορα την εβδομαδα.Και πέον το σερβις σε ολα τα μηχανικα πρεπει να γινεται στα πλαισια χρονου που λεει ο κατασκευαστης

Αποσυνδεδεμένος nin

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8312
    • Προφίλ
Απ: Απόκλιση....
« Απάντηση #62 στις: Ιανουάριος 20, 2010, 05:42:09 μμ »
καλο θα ειναι οταν δεν φορας το ρολοι για καιρο να το κουρδιζεται τουλαχιστον μια φορα την εβδομαδα....

Θα μπορούσες να το αναλύσεις τεχνικά αυτό;
Εδώ στο φόρουμ, υπάρχουν αρκετά μέλη που ενδιαφέρονται για την τεχνική πλευρά των ωρολογιακών πραγμάτων, τι γίνεται δηλ. πίσω από το καντράν.  ;)

Αποσυνδεδεμένος diligre

  • 36mm case
  • Μηνύματα: 61
    • Προφίλ
Απ: Απόκλιση....
« Απάντηση #63 στις: Δεκέμβριος 19, 2010, 12:13:07 πμ »
Καλησπέρα έχω ένα μήνα το Tissot Visodate με την 2836-2 χάνει περίπου 8 sec την μέρα. Σε πόσο καιρό θα στρώσει ο μηχανισμός; Ένα άλλο σπαστικό είναι οτι η αλλαγή της μέρας γίνεται στις 23:59:15 sec!

Αποσυνδεδεμένος GiannisH

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 10743
    • Προφίλ
Απ: Απόκλιση....
« Απάντηση #64 στις: Δεκέμβριος 19, 2010, 05:26:40 πμ »
Λέγοντας χάνει εννοείς ότι πάει πίσω 8 δεύτερα τη μέρα; Πολλά μου φαίνονται :-k


Έχω αγχωθεί που δεν υπάρχουν Rolex να αγοράσει ο κοσμάκης

Αποσυνδεδεμένος diligre

  • 36mm case
  • Μηνύματα: 61
    • Προφίλ
Απ: Απόκλιση....
« Απάντηση #65 στις: Δεκέμβριος 19, 2010, 09:37:34 πμ »
Δικό μου λάθος πάει μπροστά 8-12 sec την μέρα σε σύγκριση πάντοτε με το time.is , δεδομένου ότι το ρολόι δεν το έχω ούτε μήνα πόσο υπομονή πρέπει να κάνω ή να το στείλω στο service?

Αποσυνδεδεμένος koubilaihan

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 3978
    • Προφίλ
Απ: Απόκλιση....
« Απάντηση #66 στις: Δεκέμβριος 19, 2010, 11:22:34 πμ »
Καλημέρα φίλε μου. Εγώ θα περίμενα έναν μήνα ακόμη, υπάρχουν περιθώρια να στρώσει και άλλο. Το ότι αλλάζει η ημερομηνία στις 11:59 δεν είναι πρόβλημα, είναι φυσιολογικό, και μάλιστα και πολύ καλά. Τέλος, αν το ρολόι σου δεν είναι πιστοποιημένο χρονόμετρο (COSC), για την αντιπροσωπεία είναι φυσιολογική η απόκλιση που έχει. Αν επιθυμείς ρύθμιση, θα χρεωθείς εσύ το κόστος. Ελπίζω να βοήθησα.

Θοδωρής.
Ο μεγαλύτερός μου φόβος είναι ότι μια μέρα θα πεθάνω και η γυναίκα μου θα βάλει αγγελία τα ρολόγια μου, στις τιμές που της έχω πει ότι τα αγόρασα.

Αποσυνδεδεμένος konakis

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4413
  • Rolex.
    • Προφίλ
Απ: Απόκλιση....
« Απάντηση #67 στις: Δεκέμβριος 20, 2010, 11:04:49 πμ »
άστο ως έχει,μια χαρά είναι
konakis.
Rolex,Panerai,JLC,Oris,Steinhart,Alpina,Citizen,Orient.

jim teo

  • Επισκέπτης
Απ: Απόκλιση....
« Απάντηση #68 στις: Ιούλιος 06, 2011, 11:28:21 πμ »
Υπάρχει κάποιος που να μπορεί να βοηθήσει;Κάθομαι σαν το χαζό και παρακολουθώ το καινούριο μου Invicta μήπως και καταλάβω που οφείλεται αυτή η καθυστέρηση που έχει.Ακόμα δε μπορώ να βγάλω άκρη.Το μόνο που μπορώ να σας πω με βεβαιότητα,αν αυτό βοηθάει καθόλου,είναι ότι όταν το ρολόϊ είναι ακινητοποιημένο δε χάνει ούτε δευτερόλεπτο.Το παρακολουθούσα για ένα ολόκληρο μισάωρο και κυριολεκτικά δεν έχασε καθόλου.Με το που το βάζω στο χέρι μου και κάνω διάφορες κινήσεις,δουλειές κ.τ.λ. μέσα σε 20 λεπτά έμεινε πίσω 27 δευτερόλεπτα.Τι στην οργή συμβαίνει;

Αποσυνδεδεμένος sol invictus

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 309
    • Προφίλ
Απ: Απόκλιση....
« Απάντηση #69 στις: Ιούλιος 06, 2011, 11:36:21 πμ »
Υπάρχει κάποιος που να μπορεί να βοηθήσει;Κάθομαι σαν το χαζό και παρακολουθώ το καινούριο μου Invicta μήπως και καταλάβω που οφείλεται αυτή η καθυστέρηση που έχει.Ακόμα δε μπορώ να βγάλω άκρη.Το μόνο που μπορώ να σας πω με βεβαιότητα,αν αυτό βοηθάει καθόλου,είναι ότι όταν το ρολόϊ είναι ακινητοποιημένο δε χάνει ούτε δευτερόλεπτο.Το παρακολουθούσα για ένα ολόκληρο μισάωρο και κυριολεκτικά δεν έχασε καθόλου.Με το που το βάζω στο χέρι μου και κάνω διάφορες κινήσεις,δουλειές κ.τ.λ. μέσα σε 20 λεπτά έμεινε πίσω 27 δευτερόλεπτα.Τι στην οργή συμβαίνει;

Miyota 8215. Δεν ακούγονται και τα καλύτερα για αυτή. Να ξέρεις ότι σε απότομες κινήσεις σταματάει στιγμιαία ο δευτερολεπτοδείκτης. Υποτίθεται ότι δεν επηρεάζεται η χρονομετρία της μηχανής αλλά ποιος ξέρει. Έχω το Artego Diver με την ίδια μηχανή και αν και παρουσιάζει το σταμάτημα του δείκτη, η χρονομετρία του είναι καλή (+10sec/day) εδώ και ένα χρόνο. Μπορεί απλά να θέλει ρύθμιση (την Invicta γενικά δεν την έχω και για πολύ ποιοτική εταιρία)
Time, the opponent that has beaten them all...

jim teo

  • Επισκέπτης
Απ: Απόκλιση....
« Απάντηση #70 στις: Ιούλιος 06, 2011, 12:57:27 μμ »
Λοιπόν το αποφάσισα.Θα το κάνω ρολόϊ τοίχου.Είναι και 47mm οπότε βολεύει μια χαρά.Όταν είναι ακινητοποιημένο δε χάνει δευτερόπλεπτο.Καλύτερα κι απο quartz.Μιλάμε για φοβερό μηχανισμό.

Αποσυνδεδεμένος dimitris 25

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 2
    • Προφίλ
Απ: Απόκλιση....
« Απάντηση #71 στις: Σεπτέμβριος 08, 2011, 01:10:34 πμ »
Καλησπέρα πριν ένα μήνα αγόρασα ένα zenith class(φοράει el primero) και κατα την γνώμη μου χάνει πολυ περισσότερο πέρα των καθορισμενων οριων  του καθότι και πιστοποιημένο χρονόμετρο 3 λεπτά σε 7 ημέρες.το θεωρώ απαράδεκτο χρειάζεται ρύθμιση η είναι ελλατωματικο;αν έχει κανεις παρόμοια εμπειρία και καμία πρόταση πως να κινηθώ!Ευχαριστω εκ των προτέρων!

Αποσυνδεδεμένος GiannisH

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 10743
    • Προφίλ
Απ: Απόκλιση....
« Απάντηση #72 στις: Σεπτέμβριος 08, 2011, 01:44:52 πμ »
Δημήτρη καλωσήρθες στο φόρουμ. Η απόκλιση είναι πολύ μεγάλη και το ρολόι χρειάζεται έλεγχο και ρύθμιση. Στην αντιπροσωπεία φυσικά και αφού είναι καινούργιο δεν θα χρεωθείς το οτιδήποτε ;)


Έχω αγχωθεί που δεν υπάρχουν Rolex να αγοράσει ο κοσμάκης

Αποσυνδεδεμένος dimitris 25

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 2
    • Προφίλ
Απ: Απόκλιση....
« Απάντηση #73 στις: Σεπτέμβριος 08, 2011, 11:21:58 πμ »
Καλημέρα και ευχαρισώ για το καλοσώρισμα.Ευχαριστω για την απάντηση και το ενδιαφέρον.Απλά είμαι λίγο σπασμένος γιατί το έχω πάρει να το φορέσω στισ διακοπές και μου κάνει τα δικάον του.Μια ερώτηση-συμβουλη να το πάω στον πωλητή και να του πω το και το ή κατευθείαν στην ΜΩΡΤΑΖ τι θα έλεγες Γιάννη.σημείωση έχω πάρει από τον ίδιο ένα defy classic chrono aero πριν 4 χρόνια και όλα καλά!

Αποσυνδεδεμένος GiannisH

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 10743
    • Προφίλ
Απ: Απόκλιση....
« Απάντηση #74 στις: Σεπτέμβριος 08, 2011, 11:36:03 πμ »
Aν εκτιμάς ότι το μαγαζί μπορεί να λειτουργήσει υπέρ σου, με την έννοια της όποιας πίεσης προς το σέρβις, δώστο εκεί. Αλλιώς μόνος σου για να κερδίσεις χρόνο ;)


Έχω αγχωθεί που δεν υπάρχουν Rolex να αγοράσει ο κοσμάκης

Αποσυνδεδεμένος CASTOR

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 139
    • Προφίλ
Απ: Απόκλιση....
« Απάντηση #75 στις: Σεπτέμβριος 21, 2011, 10:15:19 μμ »
Σήμερα το TISSOT 516 μου έκλεισε την πρώτη του
βδομάδα με απόκλιση +37 δευτερολέπτων.

Αποσυνδεδεμένος sol invictus

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 309
    • Προφίλ
Απ: Απόκλιση....
« Απάντηση #76 στις: Σεπτέμβριος 22, 2011, 07:48:15 μμ »
Σήμερα το TISSOT 516 μου έκλεισε την πρώτη του
βδομάδα με απόκλιση +37 δευτερολέπτων.

Θα μπορούσε και καλύτερα αλλά είσαι μέσα στα όρια του COSC (-4/+6sec/day) Αφού είναι καινούργιο δώσε του τουλάχιστον κανένα μήνα ευκαιρία να δουλέψει. Σίγουρα θα βελτιωθεί η χρονομετρία του.
Time, the opponent that has beaten them all...

Αποσυνδεδεμένος CASTOR

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 139
    • Προφίλ
Απ: Απόκλιση....
« Απάντηση #77 στις: Σεπτέμβριος 23, 2011, 04:44:34 μμ »
Θα μπορούσε και καλύτερα αλλά είσαι μέσα στα όρια του COSC (-4/+6sec/day) Αφού είναι καινούργιο δώσε του τουλάχιστον κανένα μήνα ευκαιρία να δουλέψει. Σίγουρα θα βελτιωθεί η χρονομετρία του.

Eννοείται φίλε sol invictus, και συγκεκριμένα θα ξαναασχοληθώ
περί τα Χριστούγεννα.
Και κάτι άλλο, για όποιον βέβαια γνωρίζει. Εκτός του "γενικού"
αποδεκτού εύρους ορίων COSC (-4/+6 sec/day) υπάρχουν τυχόν
λίστες, καταρτισμένες από τις κατασκευάστριες εταιρείες, με τις
αναμενόμενες αποκλίσεις από το εκάστοτε μοντέλο ??
Κι αν ναι που τις βρίσκουμε ?? Έτσι απλά για την ενημέρωσή μας.

ΥΓ.  Στα αντίστοιχα sites των ρολογιών δεν βρήκα κάτι....

Αποσυνδεδεμένος VC222

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 476
    • Προφίλ
    • ABSEITS
Απ: Απόκλιση....
« Απάντηση #78 στις: Σεπτέμβριος 24, 2011, 10:28:32 πμ »
...Και κάτι άλλο, για όποιον βέβαια γνωρίζει. Εκτός του "γενικού"
αποδεκτού εύρους ορίων COSC (-4/+6 sec/day) υπάρχουν τυχόν
λίστες, καταρτισμένες από τις κατασκευάστριες εταιρείες, με τις
αναμενόμενες αποκλίσεις από το εκάστοτε μοντέλο ??
....


Και εαν υπάρχουν δεν θα δίνονται στο website τους αλλά θα είναι αποτελέσματα και "εσωτερικές διαδικασίες" ποιοτικών ελέγχων της εκάστοτε Εταιρίας.

Το COSC από μόνο του έχει κάποια  standards που είναι πέρα από την απόλυτη απόκλιση (http://en.wikipedia.org/wiki/COSC)

Το ίδιο και το ISO 3159...

Αποσυνδεδεμένος CASTOR

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 139
    • Προφίλ
Απ: Απόκλιση....
« Απάντηση #79 στις: Σεπτέμβριος 24, 2011, 12:41:18 μμ »
Και εαν υπάρχουν δεν θα δίνονται στο website τους αλλά θα είναι αποτελέσματα και "εσωτερικές διαδικασίες" ποιοτικών ελέγχων της εκάστοτε Εταιρίας.

Το COSC από μόνο του έχει κάποια  standards που είναι πέρα από την απόλυτη απόκλιση (http://en.wikipedia.org/wiki/COSC)

Το ίδιο και το ISO 3159...




Merci VC222  :up: