Αποστολέας Θέμα: Διάμετρος (μέγεθος) ρολογιού  (Αναγνώστηκε 117465 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος konakis

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4413
  • Rolex.
    • Προφίλ
Διάμετρος (μέγεθος) ρολογιού
« Απάντηση #20 στις: Ιανουάριος 10, 2008, 07:57:26 μμ »
Παράθεση από: "konakis"
παιδιά τα IWC είναι ΡΟΛΟΓΑΡΕΣ.....μην κολλάτε στην διάσταση!Όποιο σου κάτσει τέλεια στο μάτι και μετά στον καρπό......τότε τσίμπατο με κλειστά μάτια!


.....για του λόγου το αληθές φίλε μου ;)  η σημβουλή μου σε σένα ουσιαστικά προοριζόταν.
konakis.
Rolex,Panerai,JLC,Oris,Steinhart,Alpina,Citizen,Orient.

Αποσυνδεδεμένος aerialoffthelip

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 202
    • Προφίλ
Απ: Διάμετρος (μέγεθος) ρολογιού
« Απάντηση #21 στις: Ιανουάριος 25, 2008, 06:00:59 μμ »
τελικά προέκυψε μια μικρή αλλάγη πλάνων:

Αντί του Pilot, αγοράστηκε από γνωστό μου, που ταξίδεψε πρόσφατα στην Νέα Υόρκη, το μαύρο Spitfire Mark XV.
Δεν ξέρω πως φαίνεται στους "απ' έξω", αλλά η αίσθηση στον καρπό δικαίωνει την επιλογή μου :)

α, επισυνάπτω και μια σχετική φώτο!

επιπλέον η τρέχουσα ισοτιμία ευρώ-δολλαρίου μου γλίτωσε αρκετά χρήματα σε σχέση με εν Ελλάδι τιμές (αν δεν κάνω λάθος, spitfire και pilot παίζουν στα ίδια πάνω-κάτω χρήματα)

Ευχαριστώ όλους τους φίλους για τη βοήθειά τους!


Αποσυνδεδεμένος Nanagno

  • Owner/Co-Founder
  • Administrator
  • 50mm case
  • *****
  • Μηνύματα: 1622
  • Time Will Only Tell...
    • Προφίλ
    • http://www.mywatch.gr
Απ: Διάμετρος (μέγεθος) ρολογιού
« Απάντηση #22 στις: Ιανουάριος 25, 2008, 07:26:17 μμ »
Καλορίζικο!:)
Ludwig van Beethoven said that a great poem is more difficult to set to music than a merely good one, because the composer must improve upon the poem T I M E S.

Αποσυνδεδεμένος aerialoffthelip

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 202
    • Προφίλ
Απ: Διάμετρος (μέγεθος) ρολογιού
« Απάντηση #23 στις: Ιανουάριος 25, 2008, 09:15:20 μμ »
Ευχαριστώ Marketer!! :D

Αποσυνδεδεμένος StefMac

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2541
    • Προφίλ
Απ: Διάμετρος (μέγεθος) ρολογιού
« Απάντηση #24 στις: Ιανουάριος 26, 2008, 12:37:34 μμ »
τελικά προέκυψε μια μικρή αλλάγη πλάνων:

Αντί του Pilot, αγοράστηκε από γνωστό μου, που ταξίδεψε πρόσφατα στην Νέα Υόρκη, το μαύρο Spitfire Mark XV.
Δεν ξέρω πως φαίνεται στους "απ' έξω", αλλά η αίσθηση στον καρπό δικαίωνει την επιλογή μου :)

α, επισυνάπτω και μια σχετική φώτο!

επιπλέον η τρέχουσα ισοτιμία ευρώ-δολλαρίου μου γλίτωσε αρκετά χρήματα σε σχέση με εν Ελλάδι τιμές (αν δεν κάνω λάθος, spitfire και pilot παίζουν στα ίδια πάνω-κάτω χρήματα)

Ευχαριστώ όλους τους φίλους για τη βοήθειά τους!



Καλορίζικο καλοφόρετο, είναι πάρα πολύ  όμορφο
και ένα  κλασσικό σπορ ρολόι που σου πάει και φοριέται παντού και πάντα !!!
Όσο για την μηχανή του είχα διαβάσει σε ένα review στο WatchTime magazine,
για εξαιρετικής ακρίβειας !!!

Φιλικά Στέφανος.
_Jaeger Le Coultre_
The first Manufacture
 in Valle'e de Joux.

Αποσυνδεδεμένος konakis

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4413
  • Rolex.
    • Προφίλ
Απ: Διάμετρος (μέγεθος) ρολογιού
« Απάντηση #25 στις: Φεβρουάριος 07, 2008, 08:04:18 μμ »
τελικά προέκυψε μια μικρή αλλάγη πλάνων:

Αντί του Pilot, αγοράστηκε από γνωστό μου, που ταξίδεψε πρόσφατα στην Νέα Υόρκη, το μαύρο Spitfire Mark XV.
Δεν ξέρω πως φαίνεται στους "απ' έξω", αλλά η αίσθηση στον καρπό δικαίωνει την επιλογή μου :)

α, επισυνάπτω και μια σχετική φώτο!

επιπλέον η τρέχουσα ισοτιμία ευρώ-δολλαρίου μου γλίτωσε αρκετά χρήματα σε σχέση με εν Ελλάδι τιμές (αν δεν κάνω λάθος, spitfire και pilot παίζουν στα ίδια πάνω-κάτω χρήματα)

Ευχαριστώ όλους τους φίλους για τη βοήθειά τους!




Πολύ καλή επιλογή και καλοφόρετο.Άπαιχτο το μαύρο dial!
konakis.
Rolex,Panerai,JLC,Oris,Steinhart,Alpina,Citizen,Orient.

Αποσυνδεδεμένος aerialoffthelip

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 202
    • Προφίλ
Απ: Διάμετρος (μέγεθος) ρολογιού
« Απάντηση #26 στις: Φεβρουάριος 09, 2008, 09:16:09 μμ »
Σας ευχαριστώ πολύ Stefanos και konakis!
Δεν είχα ακόμα την ευκαρία να μετρήσω την ακρίβειά του, περίμενω να "στρώσει" λίγο πρώτα ο μηχανισμός του. Θα σας ενημερώσω όμως σύντομα!

Αποσυνδεδεμένος StefMac

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2541
    • Προφίλ
Απ: Διάμετρος (μέγεθος) ρολογιού
« Απάντηση #27 στις: Φεβρουάριος 19, 2008, 08:40:05 μμ »
... MARK xii ειχαν υπεροχες μηχανες οπως και JLC μετα το γυρισαν στις ετα...μα

Φίλε George_ αν κατάλαβα καλά, εννοείς τα IWC ότι μπορεί τώρα πια να φοράνε ΕΤΑ,
γιατί τα Jaeger Le Coultre έχουν μόνο χειροποίητους in hose μηχανισμούς.

Φιλικά Στέφανος.
_Jaeger Le Coultre_
The first Manufacture
 in Valle'e de Joux.

Αποσυνδεδεμένος Nikos patra

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 914
  • 233, Εl Primero
    • Προφίλ
Απ: Διάμετρος (μέγεθος) ρολογιού
« Απάντηση #28 στις: Μάιος 30, 2008, 05:43:49 μμ »
μηχανές.....και κουραφέξαλα!ΑΝ μιλάμε για μηχανές και μάλιστα για μαζικής παραγωγής ρολόγια τότε μόνο και μόνο Lange!Tίποτε άλλο,ούτε Patek(o πόλεμος των άστρων είναι και αυτοί...για τα παλιά ΄30,΄40 το συζητάμε).Βάλτο και στο συρτάρι να το κοιτάς κάθε πρωί-βράδυ!Κουράστηκα...υψηλή ωρολογοποιία λέει και τρίχες κατσαρές.Πάρε το ρολόι που σου αρέσει με μια αξιόπιστη-καλή μηχανή να το χαίρεσαι όποτε γουστάρεις.Θες IWC,JLC,Panerai,Rolex,A.P.,G.P.....όλα λίγο πολύ βγάζουν προβλήματα!θες ρολόι καλό,άπαιχτο....πάρε Paul Journe,PHILIPPE DUFOUR,...μακρυά από τα brand names!Από εταιρίες...είπαμε μόνο A.Lange SOHNE!!!!!Ouff τα΄πα και ξεθύμανα.
Κonakis, σέβομαι τις γνώσεις σου στην ωρολογοποιία (δε σε φτάνω στο ελάχιστο) αλλά μην ξεχνάς τα Glashuette Original (δεν είναι φυσικά Lange αλλά, κατά τη γνώμη μου, ξεχωρίζουν)

Αποσυνδεδεμένος aerialoffthelip

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 202
    • Προφίλ
Απ: Διάμετρος (μέγεθος) ρολογιού
« Απάντηση #29 στις: Ιούνιος 20, 2008, 07:30:06 μμ »
Επανέρχομαι στο θέμα για να σας ενημερώσω ότι το IWC "έστρωσε" από μόνο του   :)  και έπιασε τα συνηθισμένα επίπεδα ακρίβειας (χωρίς να το έχω μετρήσει πρόσφατα) 
ίσως να έχει να κάνει το γεγονός ότι είναι το μοναδικό ρολόι που μου απέμεινε, και αναγκαστικά το φοράω καθημερινά!

(κινδυνεύοντας να βγω εκτός θέματος) ωστόσο δεν νομίζω ότι μπορεί να μείνει το "καθημερινό" μου ρολόι, ειδικά για κάποιον που δεν βγαίνει κάθε πρωί από το σπίτι με γραβάτα και κοστούμι. Έχω αρχίσει να σκέφτομαι ποιο ρολόι θα έκανε ένα ωραίο ζευγάρι με το IWC (άντε, και ένα SWATCH για τη θάλασσα!)...  Σκέφτομαι κάτι σε κάσα 44mm περίπου, όχι μπρασελέ, πιο καθημερινής εμφάνισης (και μάλλον λιγότερο διακριτικής)... μάλλον θα είναι ένα ρολόι που θα με συνοδέψει καθημερινά για αρκετά χρόνια... και για το λόγο αυτό σκοπεύω να διαθέσω ένα ποσό της τάξης των 2500 ευρώ σε μετρητά, ίσως και κάτι παραπάνω για μια ειδική περίπτωση. α, και η ιδέα ένος καλομεταχειρισμένου κομματιού δεν μου φαίνεται άσχημη!

καμιά ιδέα?? :)

(αν είναι εκτός θέματος το δεύτερο μισό του μηνύματος, παρακαλώ τους mods να το διαγράψουμε, και ίσως να ανοίξουμε ένα καινούργιο θέμα)

Αποσυνδεδεμένος nin

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8312
    • Προφίλ
Απ: Διάμετρος (μέγεθος) ρολογιού
« Απάντηση #30 στις: Ιούνιος 20, 2008, 07:39:33 μμ »
Σκέφτομαι κάτι σε κάσα 44mm περίπου, ...

Πριν τη σωρεία προτάσεων που αναμένονται από στιγμή σε στιγμή, να βάλω μια μικρή παράμετρο: Αν πας από 38 σε 44 mm θα σου φανεί "κάπως".
Κι ακόμα πιο "κάπως" θα σου φανεί όταν από το καθημερινό σου ρολόι με Ø 44 mm πας να φορέσεις το Mark XV. Θα σου φαίνεται παιδικό.  :-\

Για σκέψου το λίγο...

Αποσυνδεδεμένος aerialoffthelip

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 202
    • Προφίλ
Απ: Διάμετρος (μέγεθος) ρολογιού
« Απάντηση #31 στις: Ιούνιος 20, 2008, 07:49:47 μμ »
αγαπητέ nin, σ' ευχαριστώ για τη γρήγορη απάντηση! το προηγούμενο καθημερινό μου ρολόι είχε διάμετρο 45mm, μου αρέσει αυτή η εναλλαγή "μικρού-μεγάλου" :) να φανταστείς, μια πρώτη ιδέα που είχα είναι να πάω σε ένα panerai 111 (εκτός budget όμως, δεν θα ήθελα να ξεφύγω τόσο πολύ). Είχες κάποιο συγκεκριμένο κομμάτι στο μυαλό σου?

Θα χαρώ πολύ να ακούσω προτάσεις από καλύτερους (από εμένα) γνώστες της αγοράς και των ρολογιών γενικότερα... και σας ευχαριστώ εκ' των προτέρων!

Αποσυνδεδεμένος aerialoffthelip

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 202
    • Προφίλ
Απ: Διάμετρος (μέγεθος) ρολογιού
« Απάντηση #32 στις: Ιούνιος 20, 2008, 07:51:53 μμ »
άλλωστε και το ψαξιμο "from scratch" που λέμε και στα ελληνικά για ένα ρολόι είναι η μισή μαγεία!

Αποσυνδεδεμένος nin

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8312
    • Προφίλ
Απ: Διάμετρος (μέγεθος) ρολογιού
« Απάντηση #33 στις: Ιούνιος 20, 2008, 07:56:14 μμ »
άλλωστε και το ψαξιμο "from scratch" που λέμε και στα ελληνικά για ένα ρολόι είναι η μισή μαγεία!

Αυτό ξαναπέστο!  :up:

αγαπητέ nin, σ' ευχαριστώ για τη γρήγορη απάντηση! το προηγούμενο καθημερινό μου ρολόι είχε διάμετρο 45mm, μου αρέσει αυτή η εναλλαγή "μικρού-μεγάλου" :)

ΟΚ τότε, πάσο.

Για βόηθα όμως λίγο την κατάσταση... Τι τύπο ρολογιού θα προτιμούσες; Pilot, καταδυτικό, vintage, ... ;

warover

  • Επισκέπτης
Απ: Διάμετρος (μέγεθος) ρολογιού
« Απάντηση #34 στις: Ιούνιος 20, 2008, 08:16:02 μμ »
άλλωστε και το ψαξιμο "from scratch" που λέμε και στα ελληνικά για ένα ρολόι είναι η μισή μαγεία!

υπαρχη σχετικο θεμα με προτασεις για ρολογια στην τιμη που κοιτας ριξε μια ματια εκει και αν δεν σε καλυπτη τοτε σε εκεινο το θεμα θα σου δωσουμε και αλλες προτασεις  ;D ;D

http://www.mywatch.gr/index.php/topic,1333.0.html

Αποσυνδεδεμένος aerialoffthelip

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 202
    • Προφίλ
Απ: Διάμετρος (μέγεθος) ρολογιού
« Απάντηση #35 στις: Ιούνιος 20, 2008, 08:17:01 μμ »
υπαρχη σχετικο θεμα με προτασεις για ρολογια ριξε μια ματια εκει και αν δεν σε καληπτη τοτε σε εκεινο το θεμα θα σου δωσουμε και αλλες προτασεις

αυτό μελετάω τώρα!!!

warover

  • Επισκέπτης
Απ: Διάμετρος (μέγεθος) ρολογιού
« Απάντηση #36 στις: Ιούνιος 21, 2008, 02:00:12 μμ »
sorry αλλα american bar το κανατε το θεμα ;D
(καλο θα ηταν να μεταφερεται τα posts σε σωστο θεμα)

Αποσυνδεδεμένος nin

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8312
    • Προφίλ
Απ: Διάμετρος (μέγεθος) ρολογιού
« Απάντηση #37 στις: Ιούνιος 27, 2008, 09:55:42 μμ »
ΥΣ αν νομίζετε πως εκθέτω το forum με το ύφος του post μου, παρακαλώ διαγράψτε το χωρίς προειδοποίηση

Το ύφος σου είναι μια χαρά. Και σιγά μην προσβάλλουμε την τάξη των πραγμάτων. Τα fora φίλε μου είναι, μεταξύ άλλων, για να αποδίδουν τα του Καίσαρος τω Καίσαρι  ;D

Άντε, καλορίζικο το Samurai. Όταν έρθει με το καλό, φωτό το δίχως άλλο.

Μου 'λεγε ένας φίλος ότι εκτός από Seyia και Higuchi, μπορείς να δεις και e-bay (Ιαπωνίας ή εδώ Ευρώπη), όπου μπορείς να το βρεις ακόμη πιο φθηνά. Απλώς πρέπει να κάνεις την απαραίτητη έρευνα πριν.

Αποσυνδεδεμένος nin

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8312
    • Προφίλ
Απ: Διάμετρος (μέγεθος) ρολογιού
« Απάντηση #38 στις: Ιούνιος 27, 2008, 10:36:04 μμ »
:D έγραψε η ατάκα!

Ε, μα...
Κι αν ρωτήσεις για την καλίμπρα του τάδε PAM, μπορεί να σου απαντήσουν "μα είναι καινούργιο, δεν χρειάζεται καλίμπρα".
Ή να σε κοιτάξουν με κείνο το βαθύ βλέμμα του χάνου και με τις βλεφαρίδες να πεταρίζουν αργά μιας και ζυγίζουν 2 κιλά από τη μάσκαρα, να μην πουν τίποτα.

Αποσυνδεδεμένος eisenberg

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2842
    • Προφίλ
Απ: Διάμετρος (μέγεθος) ρολογιού
« Απάντηση #39 στις: Ιούνιος 28, 2008, 09:01:05 πμ »
Το ύφος σου είναι μια χαρά. Και σιγά μην προσβάλλουμε την τάξη των πραγμάτων. Τα fora φίλε μου είναι, μεταξύ άλλων, για να αποδίδουν τα του Καίσαρος τω Καίσαρι  ;D

Πω πω φιλε,γαντι ταιριαξε το γνωμικο στην συγκεκριμενη περιπτωση :D