Αποστολέας Θέμα: Τι γίνεται τελικά???  (Αναγνώστηκε 1342 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Ilias_T

• 34mm case
    • Προφίλ
Τι γίνεται τελικά???
« στις: Ιανουάριος 04, 2012, 12:46:38 πμ »
Καλή χρονιά με υγεία σε όλους!
Μια ερώτηση κρίσης  ???
Μια-μιση βδομάδα, (γιορτάρες μέρες) έκανα μια δυο βόλτες σε γνωστά εμπορικά κέντρα των ΒΠ αλλα και γύρω. Οι 5 στους 10 (πραγματικά!!!) φορούσαν Rolex. Το submariner πήγαινε ''γόνατο'' σε διάφορες εκδόσεις!! Τι γίνεται? Υπάρχει κρίση ή όχι? Και φυσικά δεν μπορώ να μην σκεφτώ (και σαν κακό παιδί) ότι τα πιο πολλά είναι fake.
Ποιά είναι η άποψή σας? Υπάρχουν τόσα πολλά Rolex δίπλα μας? Kαι μόνο εγώ δεν έχω??? Kάθομαι για καφέ και τραβάω τα μανίκια να κρύψω το κακόμοιρο το Hamilton (και είναι και Riva).

Αποσυνδεδεμένος PanosI

• Tourbillion
    • Προφίλ
Απ: Τι γίνεται τελικά???
« Απάντηση #1 στις: Ιανουάριος 04, 2012, 01:15:46 πμ »
Καλη χρόνια με υγεία και σε σένα.

Η απάντηση είναι ένα mix της ερώτησής σου.
Στα ΒΠ είναι μαζεμένο σχεδόν όλο το  χρήμα (χρώμα δεν βάζω το αφηνω στην φαντασία σας) της Ελλάδας.
Κρίση υπάρχει και τα πράγματα θα γίνονται χειρότερα απ ότι φαίνεται.
Αυτά τα ρολόγια όμως δεν αγοράστηκαν χτες.
Κι όντως το Sub είναι το πιο αντεγραμενο ρολόι της Rolex, τόσο απο άλλες εταιρίες όσο και απο πωλητές εξωτικων  φρούτων και δη μπανανας.
Η άποψη μου είναι ότι το sub αν το καλοσκεφτεις ειναι το πιο φτηνό ρολόι μιας και όταν αποφασίσεις να το δώσεις θα πάρεις, πάντα,  τα λεφτα σου πίσω .
Σκεπτόμενος το παραπάνω να σου ευχηθώ ένα πρόωρο καλοριζικο.
Και όταν φοράω τα ρολόγια μου στον καφέ, από τα πιο ακριβά μέχρι το ρολόι του φόρουμ (φθηνό σε χρηματική αξία, ανεκτίμητο σε συναισθηματική ) νοιώθω πάντα περήφανος γιατι όλα έχουν μια ιστορία να πουν: την ιστορία της διαδρομής μου σε τούτη την ζωή.
Be good :cheers:

Αποσυνδεδεμένος Di@bolic

• 44mm case
  • Ανταλλάζω κρασί 35 ετών με αντίστοιχης αξίας ρολόι
    • Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Ιανουάριος 04, 2012, 08:39:59 πμ »
Σωστός ο Πάνος! ;)

Μπορεί οι περισσότεροι να φοράνε rolex αλλά σίγουρα δεν ξέρουν να εκτιμήσουν την πραγματική αξία τους και το φοράνε μόνο και μόνο γιατί είναι Rolex.
Εκτός αυτού οι περισσότεροι από αυτούς που είδες σίγουρα θα φορούσαν homage (έχει γεμίσει ο τόπος) και καμία μπανανιά.
Εν τέλει το θέμα είναι τι ποια είναι η αξία του ρολογιού για σένα και σε καμία περίπτωση δεν πρέπει να ντρέπεσαι που ο διπλανός σου φοράει καλύτερο και ακριβότερο.
Λογικό είναι κάποιοι να έχουν τα καλά και κάποιοι τα λιγότερο καλά... :)
Hitech Πόντιος!

Newsposter and Moderator @ www.myplaisio.gr

Αποσυνδεδεμένος Babis Stinson

• 38mm case
    • Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Ιανουάριος 04, 2012, 10:02:19 πμ »
Φίλε μου δεν έχει κανένα απολύτως νόημα να αισθανόμαστε άσχημα για το ρολόι πχ που ανέφερες που φοράμε. ;)
Το Hamilton σου είναι το ρολόι που θέλεις και μπορείς να έχεις. Rolex (αυθεντικό..) θα έχει κάποιος με μεγαλύτερη άνεση οικονομική ή μεγαλύτερο πάθος. Οι περισσότεροι πάντως που θέλουν Rolex δεν νομίζω να ξέρουν τι φοράνε (μηχανισμό κλπ...) κρίνοντας κι από γνωστούς μου που ακούω ότι θέλουν να πάρουν ένα. Submariner πχ. Απλά και μόνο για το όνομα το παίρνουν. Δεν αναφέρομαι στα μέλη του φόρουμ πχ που ασχολούνται με την ωρολογοποιία. Στην πλειοψηφία που θα δεις να τα φοράνε.
Προσωπικά τα περισσότερα σχέδια της Rolex δεν μου αρέσουν. Προτιμώ κάτι σε Vacheron Constantin, IWC, Omega, Maurice Lacroix, κ.ά.

Πήγες βέβαια κι εσύ σε περιοχή που η πλειοψηφία των κατοίκων έχει κάποια οικονομική άνεση, λογικό είναι να δεις ακριβά ρολόγια και αυτοκίνητα.  :)
Η κρίση υπάρχει δυστυχώς και την ζούμε καθημερινά. Δες τα μαγαζιά πόσο κόσμο έχουν μέσα και δες πόσοι ψωνίζουν πλέον ρούχα κλπ. Οι περισσότεροι μόνο τα απολύτως απαραίτητα μπορούν να αγοράζουν..

Αποσυνδεδεμένος ggeo7

• 38mm case
    • Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Ιανουάριος 04, 2012, 12:05:08 μμ »
Και όταν φοράω τα ρολόγια μου στον καφέ, από τα πιο ακριβά μέχρι το ρολόι του φόρουμ (φθηνό σε χρηματική αξία, ανεκτίμητο σε συναισθηματική ) νοιώθω πάντα περήφανος γιατι όλα έχουν μια ιστορία να πουν: την ιστορία της διαδρομής μου σε τούτη την ζωή.
Be good :cheers:

Τα είπες όλα με αυτήν την φράση και μόνο... :)

Αποσυνδεδεμένος Ilias_T

• 34mm case
    • Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Ιανουάριος 04, 2012, 09:26:26 μμ »
Kάθομαι για καφέ και τραβάω τα μανίκια να κρύψω το κακόμοιρο το Hamilton (και είναι και Riva).

Για την χάρη του λόγου η υπερβολή! Σε καμιά περίπτωση δεν συμβαίνει αυτό, ίσα ίσα...
+1000, συμφωνώ ότι όλα τα ρολόγια του καθενός και χωρίς να παίζει ρόλο το κόστος τους έχουν την ιστορία και το ανάλογο δέσιμο με τον ιδιοκτήτη τους.