Αποστολέας Θέμα: Wallpapers σχετικά με ρολόγια για τον υπολογιστή μας  (Αναγνώστηκε 147706 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος gson

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 212
    • Προφίλ
Wallpapers σχετικά με ρολόγια για τον υπολογιστή μας
« Απάντηση #20 στις: Ιανουάριος 12, 2007, 12:46:32 μμ »
Redfoot ποιο ειναι το 1# ομορφοτερο

Αποσυνδεδεμένος redfoot

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1286
    • Προφίλ
Wallpapers σχετικά με ρολόγια για τον υπολογιστή μας
« Απάντηση #21 στις: Ιανουάριος 12, 2007, 02:33:53 μμ »
μα εννοείται το δικο μου ! :2thumbs:
 In simplicity lies true greatness"..

Αποσυνδεδεμένος gson

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 212
    • Προφίλ
Wallpapers σχετικά με ρολόγια για τον υπολογιστή μας
« Απάντηση #22 στις: Ιανουάριος 12, 2007, 04:11:51 μμ »
Πονηρια !!!:lachtot:
 Την πατησα αλλα στειλε foto να το θαυμασουμε.

Αποσυνδεδεμένος redfoot

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1286
    • Προφίλ
Wallpapers σχετικά με ρολόγια για τον υπολογιστή μας
« Απάντηση #23 στις: Ιανουάριος 12, 2007, 04:44:49 μμ »
your wish is my command
 :mg:
 In simplicity lies true greatness"..

Αποσυνδεδεμένος gson

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 212
    • Προφίλ
Wallpapers σχετικά με ρολόγια για τον υπολογιστή μας
« Απάντηση #24 στις: Ιανουάριος 12, 2007, 05:00:03 μμ »
Το εχεις διαλεξει σε ωραιο χρωμα!Του παει πολυ ο συνδιασμος βαθυ μπλε με γαλαζιους δεικτες. Φαινεται ολοκαινουργιο ετσι ειναι?

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Wallpapers σχετικά με ρολόγια για τον υπολογιστή μας
« Απάντηση #25 στις: Ιανουάριος 12, 2007, 05:12:40 μμ »
ωραιο,διακρινω την αντανακλαση του φωτογραφου,ευτηχη για τη στιγμη που αποθανατιζει το ρολοι του :)

Αποσυνδεδεμένος Voodooman

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 787
    • Προφίλ
Wallpapers σχετικά με ρολόγια για τον υπολογιστή μας
« Απάντηση #26 στις: Ιανουάριος 12, 2007, 05:37:54 μμ »
κακά τα ψέματα,αριστούργημα...
Όλα τα λεφτά είναι το πραγματικά απίστευτο χρώμα του καντρά.
Tantalium γράφει εκεί ή κάνω λάθος;

Αποσυνδεδεμένος gson

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 212
    • Προφίλ
Wallpapers σχετικά με ρολόγια για τον υπολογιστή μας
« Απάντηση #27 στις: Ιανουάριος 12, 2007, 07:07:29 μμ »
Kαλα ρε Voodooman ειπαμε ωραιο αλλα οχι και αριστουργημα!Μου φαινεται υπερβαλεις.ειναι ενα λιτο ομορφο ρολοι αλλα απεχει ετη φωτος απο τα αριστουργηματα.Βεβαια ο καθενας εχει την προσωπικη του αποψη και γουστο.

Αποσυνδεδεμένος redfoot

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1286
    • Προφίλ
Wallpapers σχετικά με ρολόγια για τον υπολογιστή μας
« Απάντηση #28 στις: Ιανουάριος 12, 2007, 07:36:10 μμ »
- gson μολις εκλεισε ενα χρονο αλλα φαινεται ολοκαινουριο γιατι το προσεχω σαν τα ματια μου! Βλεπεις αν  το χασω θα ψαχνω αλλα 2,5 χρονια να το βρω. Επισης επειδη το υλικο κατασκευης ειναι εξαιρετικα σκληρο και ανθεκτικο στην οποιαδηποτε καταπονηση
- george_ δυστυχως δεν εχω πολυ υψηλα φωτογραφικα skills γιαυτο βγηκε με την αντανακλαση. Παντως οτι και αν ας πω και οσο επαγγελματικη μηχανη κι αν χρησιμοποιησω ειναι απο τα ρολογια που τα αδικουν οι φωτο. Αυτο συμβαινει γιατί ειναι ιδιαίτερα δυσκολο να φανει το εξωτικο γκριζομπλε χρωμα του μεταλλου
- Voodooman σωστα διαβασες προκειται για το luminor marina  απο Ταντάλιο
- gson sorry man αλλα αν ψαξεις την ιστορία του, ενημερωθεις για το υλικο κατασκευης, αξιολογησεις τη σπανιοτητα του και πανω απο ολα το δεις απο κοντα μονο τοτε θα καταλαβεις περί τίνος προκειται.
Επιτρεψτε μου να βαλω αλλη μια φωτο (οχι δικη μου) οπου νομιζω φαινονται καλυτερα οι χρωματικοι συνδυασμοι  
 In simplicity lies true greatness"..

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Wallpapers σχετικά με ρολόγια για τον υπολογιστή μας
« Απάντηση #29 στις: Ιανουάριος 12, 2007, 07:38:16 μμ »
δεν υπηρχε ειρωνια,βαλε και φοτο το καπακι

Αποσυνδεδεμένος redfoot

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1286
    • Προφίλ
Wallpapers σχετικά με ρολόγια για τον υπολογιστή μας
« Απάντηση #30 στις: Ιανουάριος 12, 2007, 07:39:50 μμ »
ειρωνία; τι εννοείς; δεν ειπα κατι τετοιο
 In simplicity lies true greatness"..

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Wallpapers σχετικά με ρολόγια για τον υπολογιστή μας
« Απάντηση #31 στις: Ιανουάριος 12, 2007, 07:41:15 μμ »
οκ,βαλε το καπακι πισω

Αποσυνδεδεμένος gson

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 212
    • Προφίλ
Wallpapers σχετικά με ρολόγια για τον υπολογιστή μας
« Απάντηση #32 στις: Ιανουάριος 12, 2007, 08:57:11 μμ »
Redfoot για πες μας πληροφοριες σχετικα με το ρολοι σου. Ειναι special edition?Μου κεντρισες το ενδιαφερον.Ακου ταλαντιο :shocked:

Αποσυνδεδεμένος georgehh

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 899
    • Προφίλ
Wallpapers σχετικά με ρολόγια για τον υπολογιστή μας
« Απάντηση #33 στις: Ιανουάριος 12, 2007, 10:55:45 μμ »
Nα κάνω μια ερώτηση χωρίς να φανώ κακός? με 12.000 ευρώ αν τα είχες και είχες να επιλέξεις σε αυτό και ασπούμε σε audemars piguet,girard perregaux,vacheron,iwc,frank muller θα επέλεγες πάλι πανεραι? η ερώτηση απευθύνεται και σε όλα τα μέλη είμαι περίεργος εγώ θα ήμουν ανάμεσα σε audemars και vacheron και ίσως frank muller αν φυσικά κέρδιζα το λαχείο ισως να έπερνα με τόσα χρήματα ρολόι.
myseiko.freeforums.net

Αποσυνδεδεμένος Voodooman

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 787
    • Προφίλ
Wallpapers σχετικά με ρολόγια για τον υπολογιστή μας
« Απάντηση #34 στις: Ιανουάριος 13, 2007, 10:12:44 πμ »
Αν και άσχετος με το θέμα,έχω λίγες φιλοσοφικές σκέψεις.
Το θέμα για εμένα είναι πολύ απλό.
Κατά τη γνώμη μου, δεν υπάρχει ατσάλινο ρολόι που να αξίζει ούτε 1000 (ας πούμε, μπορεί να λέω και πολλά) ευρώ, για λόγους, τους οποίους θα αναλύσω:
-Η κατασκευή ρολογιών είναι μία αρκετά παλιά τέχνη, που δεν νομίζω ότι κρύβει πια κανένα τρομερό μυστικό. Όλοι τα ξέρουν -σχεδόν-όλα και οι όποιες πατέντες εμφανίζονται δεν προσφέρουν και πολλά όσον αφορά το καθήκον του ρολογιού, που ,κακά τα ψέματα, (πρέπει να) είναι κυρίως ένα, να δείχνει με ακρίβεια την ώρα. Από τη στιγμή που υπάρχουν τα τόσο ακριβή quartz, οι όποιες προσπάθειες για ακρίβεια στα μηχανικά περισσότερο ακαδημαίκό  χαρακτήρα έχουν.
-Πώς είναι δυνατόν ένα τόσο μικρό πραγματάκι όπως είναι το ρολόι να κοστίζει όσο ένα αυτοκίνητο; Αν το δείτε από κόστος υλικών και μόνο, μοιάζει αδιανόητο.
Γιατί λοιπόν ένα ρολόι κοστίζει τόσο; Υπάρχουν αρκετοί λόγοι:
-Γόητρο και ιστορία κατασκευαστή.
-Έρευνα και εξέλιξη διαφόρων συστημάτων. Βέβαια, όπως συμβαίνει και σε όλες τις τεχνολογίες, θα έπρεπε μετά από μερικά χρόνια η εφεύρεση να έχει κάνει απόσβεση και να πέφτει το κόστος της, αλλά μου φαίνετα αυτό δεν συμβαίνει στα ρολόγια.
-Μικρή παραγωγή σε ορισμένες περιπτώσεις. Αυτό συνεπάγεται λίγα κομμάτια, άρα ο κάτοχος νοιώθει λίγο πιο ξεχωριστός, η μικρή εταιρεία πρέπει να αυξήσει το ποσό ανά ρολόι ώστε να επιβιώσει, άρα όλα αυτά κοστίζουν.
Αυτό που αγοράζει ο καθένας σε ένα ακριβό ρολόι είναι τα παραπάνω, όχι η "στεγνή" του αξία ως υλικό ή ως συσκευή. Και έτσι, όταν μπαίνουν στην εξίσωση μη μετρήσιμοι παράγοντες όπως οι παραπάνω, το κόστος μπορεί να φτάσει όπου θέλει!
Η λογική λέει ότι η αγορά ακριβών ρολογιών είναι παράλογη, γιατί ακόμη και τα ακριβότερα δεν κάνουν σωστά τη δουλειά τους, δεν δείχνουν σωστά το χρόνο!
Από την άλλη όμως, είναι ίσως η μοναδική αγορά που κάνουν οι άνδρες και δεν έχει καμμία λογική. Όλα μας τα πράγματα τα αγοράζουμε (κινητά, αυτοκίνητα, υπολογιστές...) με βάση τη λογική και τους πίνακες χαρακτηριστικών, ας αγοράσουμε και κάτι κινούμενοι απο το συναίσθημα!
Συγνώμη για το άσχετο και ίσως κουραστικό post, αλλά κάπου ήθελα να τα πω...

Αποσυνδεδεμένος redfoot

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1286
    • Προφίλ
Wallpapers σχετικά με ρολόγια για τον υπολογιστή μας
« Απάντηση #35 στις: Ιανουάριος 13, 2007, 12:20:59 μμ »
Voodooman πολυ ωραίο post-καθολου κουραστικο-καθολου ασχετο - να τα λες εδω ;-)
Συμφωνω απολυτα  , απλως αν μου επιτρέπεις μια μικρή διόρθωση: το συγκεκριμενο μοντέλο ειναι απο Ταντάλιο όχι ατσάλι, γεγονος που επηρρεάζει δραματικα (προς τα πανω) την τιμη του...

georgeh το πρωτο σκελος της  ερωτησης σου ειναι ατοπο. Τι σημαινει αν ειχα 12000 και ειχα να επιλεξω μεταξυ α, β, γ και panerai? Μα αυτο ακριβως εκανα  και βεβαια δεν το μετανοιωσα ουτε στο ελαχιστο
  :P
Επισης η συγκριση ολων των εταιρειων που ανεφερες ειναι εξισου ατοπη διοτι συγκρινουμε ανομοια πραγματα. Αν υπηρχε μια μοναδικη εταιρεία που να συγκεντρωνε ολα τα επιθυμητα στοιχεία τοτε προφανως δε θα υπηρχε ο παραμικρος ενδοιασμος- ολοι θα επελεγαν τα δικα της μοντελα- ουσιαστικα θα υπηρχε "μονοπωλιο".

  Πως δικαιολογείται μια τετοια αγορά απο ενα μη βαθυπλουτο ανθρωπο; Δεν ειμαι σιγουρος οτι μπορω να σου εξηγησω ή να σου μεταδωσω με ακριβεια την επιδραση του συναισθηματος στην ληψη της αποφασης. Οπως πολυ σωστα τονισε ο voodooman κανενα ρολοι υψηλης υλικης αξίας δεν κοστιζει κυριολεκτικα τοσο γιατι πολυ απλα στην ωρολογοποιία δεν αθροιζουμε το κοστος των μηχανικων μερων για να προκυψει το τελικο νουμερο. Αυτη ειναι μια υπεραπλουστευμενη και αστεία θεωρηση. Ειναι ολα τα παραπανω που παρεθεσε συν ορισμενα ακομη.
  Απαντωντας εμμεσα και στον gson, στη συγκεκριμενη περιπτωση του δικου μου μοντελου στη ληψη της αποφασης η οποια ηταν ενα κραμα συναισθηματος και λογικης (με το συναισθημα σε μεγαλυτερη δοση) συνετελεσαν διαφοροι παραγοντες μεταξυ των οποιων (χωρις αξιολογικη καταταξη)οι εξης:
- ειναι το ομορφοτερο 44αρι panerai που εχει κατασκευαστει ποτε , αποψη
οχι μονο δικη μου αλλα των μεγαλυτερων guru και συλλεκτων του χωρου
- η θρυλικη ιστορία της εν λογω εταιρείας και του συγκεκριμενου μοντελου, που σε λιγο συμπληρωνει 1,5 αιώνα ..
- το τανταλιο: προκειται για εξαιρετικα σκληρο μεταλλο με ορισμενες ιδιοτητες που δε θα της συναντησεις πουθενα . Η κατεργασία του ειναι  ιδιαιτερα επιπονη και χρονοβορα διαδικασία λογω της φυσης και της σκληροτητας του υλικου. Αυτο πρακτικα σημαινει οτι τα εργαλεια και μηχανηματα που εμπλεκονται στις φασεις  κατεργασίας του φθειρονται σε πολλαπλασιο βαθμο απο οτι στο απλο ατσαλι και το τιτανιο. Επισης ο χρονος κατεργασίας επιβραδυνεται πολυ . Οι δυο αυτες παραμετροι επιδρουν εν μερει -δε λεω οτι διαμορφωνουν- στην τελικη τιμη.
- Σπανιοτητα : προκειται για special edition 300 ρολογιων
- Ειιναι το πιο ανετο ρολοι που εχω φορεσει ποτε στον καρπο μου (και πιστεψε με εχω δοκιμασει πολλα)-αυτο οφειλεται και παλι στις ευεργετικες ιδιοτητες του τανταλιου
- το χρωμα της κασας  αλλαζει αναλογα με την γωνια προπτωσης του φωτος, προσδιδοντας του ετσι μια ανεπανάληπτη αίσθηση "ιριδισμου" αν μπορω να το πω ετσι. Συνδυαζεται υπεροχα με το μπλε των δεικτων .Επισης το μεταλλο αποκτα μια πιο σκουρη αποχρωση με την παροδο του χρονου γεγονος που του προσδιδει ενα ελκυστικο vintage look
-ανοιχτη πλατη, 300 μετρα αδιαβροχο
Περα και πανω απο ολα ομως ειναι αυτη η αισθηση που αποκομιζεις οταν το πρωταντικρίζεις: δε βλεπεις την ωρα- κοιταζεις το ρολοι. Και δενεσαι μαζί του για παντα.
 Γιατι το πιο πολυτιμο σαυτη την τοσο ευαλωτη, τοσο ευθραυστη ρημαδοζωή αρχίζει απο Χ μα δεν ειναι το χρημα, ειναι ο ΧΡΟΝΟΣ . Αγορασα λοιπον ενα αντικειμενο που αν μου το επιτρεψει ο Θεος θα μου υπενθυμίζει γλυκα το περασμα του. Θα αλλαζει χρωμα , θα "γερναει" οπως κι εγω . Θα μου προσφερει την απολαυση να δινω ζωη στα γραναζια του καθε πρωι. Τη μαγεία της νεας εναρξης. Και ισως καπου καπου  και την ψευδαισθηση οτι μπορω να τον ελεγξω, να τον "φυλακισω" να τον εξουδετερωσω να τον ακινητοποιησω ή εστω να λυσω το αινιγμα του.
 In simplicity lies true greatness"..

Αποσυνδεδεμένος Megalos

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2381
    • Προφίλ
Wallpapers σχετικά με ρολόγια για τον υπολογιστή μας
« Απάντηση #36 στις: Ιανουάριος 13, 2007, 12:37:29 μμ »
ρε φιλε redfoot τα τελευταια λογια σου με εκαναν και εκλαψα πικρα .....
  :smt022
 παιδια αυτος ειναι λογοτεχνικο ταλεντο-το ξαναπαμε εξ αλλου  -

Αποσυνδεδεμένος stardrive

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1632
  • The clock is ticking!!!
    • Προφίλ
Wallpapers σχετικά με ρολόγια για τον υπολογιστή μας
« Απάντηση #37 στις: Ιανουάριος 13, 2007, 12:50:13 μμ »
Ο ουσιαστικός και από καρδιάς, τρόπος προσέγγισης, λόγος αγοράς του συγκεκριμένου ρολογιού από τον redfoot  αναδικνύει και επιβεβαιώνει δύο κατα τη γνώμη μου πράγματα.
Υπάρχουν υπήρχαν και θα υπάρχουν αντικείμενα που επιδρούν για πολλούς και διαφορους λόγους στον ψυχισμό μας. Δηλάδή για να το πώ και διαφορετκά  το σύνολο της κατασκευής τους επιδρά,  με τον καλύτερο στην συγκεκριμένη περίπτωση τρόπο, στα συναισθήματα που μας συνθέτουν ως προσωπικότητα.

Η απόκτησή τους δείχνει το σχήμα των πραγμάτων που φιλοσοφικά και όχι μονο πιστεύουμε, αλλά παράλληλα και την ανάγκη που έχουμε να εκφράσουμε την ανάγκη-επιθυμία μας αυτή.

Και μία μικρή παρατήρηση.

Το κόστος αποκτησης ενός ρολογιού απο τον τελικό καταναλωτή, δεν έχει σχέση με το κόστος κατασκευής. Η λιανική τιμή πώλησης σχεδιάζεται με βάση, τον ανταγωνισμό κυρίως, το πρεστίζ της εταιρείας, το κέρδος του καταστήματος που το πουλά και το κοινό (χώρα,ηλικία, εισόδημα κλπ) στο οποίο απευθύνεται.
Τα λάθη στον σχεδιασμό αυτό μεταφράζονται πολλές φορές σε τιμές πώλησης που δεν κατανοούμε.
Πότε ή Ποτέ

Λιγότερες λέξεις οδηγούν σε λιγότερες σκέψεις  «Δος μοι πα στώ και ταν γαν κινήσω»

Αποσυνδεδεμένος redfoot

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1286
    • Προφίλ
Wallpapers σχετικά με ρολόγια για τον υπολογιστή μας
« Απάντηση #38 στις: Ιανουάριος 13, 2007, 12:56:11 μμ »
megale ενα megalo ευχαριστω..
stardrive ετσι ειναι..
 In simplicity lies true greatness"..

Αποσυνδεδεμένος stardrive

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1632
  • The clock is ticking!!!
    • Προφίλ
Wallpapers σχετικά με ρολόγια για τον υπολογιστή μας
« Απάντηση #39 στις: Ιανουάριος 13, 2007, 01:05:08 μμ »
Παράθεση από: "Megalos"
ρε φιλε redfoot τα τελευταια λογια σου με εκαναν και εκλαψα πικρα .....
  :smt022
 παιδια αυτος ειναι λογοτεχνικο ταλεντο-το ξαναπαμε εξ αλλου  -


Ηθελημένα δεν έκανα παρόμοιο σχόλιο. Το δικό σου με καλύπτει απόλυτα.
Πότε ή Ποτέ

Λιγότερες λέξεις οδηγούν σε λιγότερες σκέψεις  «Δος μοι πα στώ και ταν γαν κινήσω»