Αποστολέας Θέμα: Επιλογη εργαλειου  (Αναγνώστηκε 8534 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος earthwalker

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 4
    • Προφίλ
Επιλογη εργαλειου
« στις: Δεκέμβριος 04, 2007, 01:09:04 πμ »
Πρωτα απο ολα,τα θερμα μου χαιρετισματα σε ολους σας.
Ανακαλυψα το forum,μαλλον τυχαια στα πλαισια της αναζητησης απαντησης,στο διλλημα μου.Καταλαβα αμεσως πως ειχα να κανω με ανθρωπους με μερακι(πως θα μπορουσε να ηταν αλλιως αλλωστε)αλλα και γνωσεις εντυπωσιακες πανω στα ρολογια.Ισως και επειδη απο το forum απουσιαζει οποιοδηποτε εμπορικο ενδιαφερον να ειστε οι μονοι που μπορειτε να με βοηθησετε να επιλεξω ποιο ρολοι να αγορασω..εχουμε και λεμε λοιπον:
..μια που μου αρεσει να τριγυριζω στα βουνα και στα λαγκαδια,θελω να αγορασω ενα απο τους λεγομενους υπολογιστες χειρος,wrist computers ελληνιστι και μετα απο αρκετη σκεψη και ψαξιμο,κατεληξα,στα παραπλησιων τιμων,suunto x-lander military edition και casio prw-1300..
Απο τη μια εχουμε το μoντελο της suunto που εχω την "υποψια"οτι εχει πιο αξιοπιστες και ακριβεις μετρησεις αλλα που πιθανοτατα χρειαζεται αλλαγη μπαταριας σχεδον καθε χρονο και απο την αλλη το casio που ως ηλιακο μαλλον οχι.Επειδη ενα prg-40 που ειχα βγηκε off απο σφαλμα στην αλλαγη μπαταριας την 3η-4η φορα(mallon phre nero kai esbhsan ta panta),αυτο ειναι κατι που μετραει για μενα πολυ συν το γεγονος οτι ζω στη θεσσαλονικη οποτε αγνοω αν η suunto ανtιπροσωπευεται εδω απο καποιο αξιοπιστο service.Οσον αφορα την ρυθμιση της ωρας του casio στα βραχεα,ξερετε αν λειτουργει στην ελλαδα;..και κατι τελευταιο..κατα τη γνωμη σας το μπρασελε τιτανιου της casio αξιζει τα περιπου 80 ευρω παραπανω ποθ κοστιζει;
Πασα γνωμη θα μου ειναι ανεκτιμητη..σας ευχαριστω εκ των προτερων..

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Επιλογη εργαλειου
« Απάντηση #1 στις: Δεκέμβριος 04, 2007, 03:13:42 πμ »
ναι τα suunto ισχυει οτι εχουν πιο ακριβεις μετρησεις,η αλλαγη μπαταριας ισως μην αποτελει τοσο μεγαλο προβλημα,οσον αφορα το μπρασελε τιτανιου λογω υλικου ανεξαρτητα απο την ποιοτητα του καθε κραμματος το μειον ειναι οτι οι χαρακιες απο την χρηση διακρινονται πιο εντονα το βασικο ,η επιλογη ειναι καθαρα προσωπικη και ειδικα σε ενα τετοιο ποσο .για τα αλλα ερωτηματα καποιος αλλος θα σου απαντησει πιστευω.

Αποσυνδεδεμένος kazushi

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 209
    • Προφίλ
Επιλογη εργαλειου
« Απάντηση #2 στις: Δεκέμβριος 04, 2007, 02:51:53 μμ »
πρώτα από όλα, καλώς όρισες…

Σχετικά με το ρολόι, για ρίξε μια ματιά και στο Tissot T-touch…
So many watches, so little time...

Αποσυνδεδεμένος nikosl

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1707
    • Προφίλ
Επιλογη εργαλειου
« Απάντηση #3 στις: Δεκέμβριος 04, 2007, 04:30:43 μμ »
Παράθεση από: "kazushi"

Σχετικά με το ρολόι, για ρίξε μια ματιά και στο Tissot T-touch…


Εχω ακουσει απο εγκυρη πηγη οτι τα T Touch δεν ειναι οτι το καλυτερο. Απο θεμα λειτουργιας. Εχουν παρουσιασει πολλα προβληματα μιας και η Tissot δεν φημιζεται για τετοιου ειδους ρολογια.

Αποσυνδεδεμένος eisenberg

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2842
    • Προφίλ
Επιλογη εργαλειου
« Απάντηση #4 στις: Δεκέμβριος 04, 2007, 05:50:24 μμ »
Πρωτα suunto και μετα Casio.Το Suunto ειναι και πιο ευκολο στους χειρισμους,γιατι αυτα τα ρολογια ειναι πολυπλοκα γενικα...

Αποσυνδεδεμένος kazushi

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 209
    • Προφίλ
Επιλογη εργαλειου
« Απάντηση #5 στις: Δεκέμβριος 04, 2007, 06:08:09 μμ »
Το έχει ένας φίλος το τιτάνιο και μέχρι στιγμής δεν έχει πρόβλημα… πάντως λόγω του  touch dial μάλλον δεν είναι πολύ ανθεκτικό στις κακουχίες…

Παράθεση από: "nilaz"
Παράθεση από: "kazushi"

Σχετικά με το ρολόι, για ρίξε μια ματιά και στο Tissot T-touch…


Εχω ακουσει απο εγκυρη πηγη οτι τα T Touch δεν ειναι οτι το καλυτερο. Απο θεμα λειτουργιας. Εχουν παρουσιασει πολλα προβληματα μιας και η Tissot δεν φημιζεται για τετοιου ειδους ρολογια.
So many watches, so little time...

Αποσυνδεδεμένος earthwalker

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 4
    • Προφίλ
Επιλογη εργαλειου
« Απάντηση #6 στις: Δεκέμβριος 04, 2007, 08:33:25 μμ »
Παράθεση από: "nilaz"
Παράθεση από: "kazushi"

Σχετικά με το ρολόι, για ρίξε μια ματιά και στο Tissot T-touch…


Εχω ακουσει απο εγκυρη πηγη οτι τα T Touch δεν ειναι οτι το καλυτερο. Απο θεμα λειτουργιας. Εχουν παρουσιασει πολλα προβληματα μιας και η Tissot δεν
φημιζεται για τετοιου ειδους ρολογια.


Το φανταστηκα κατι τετοιο,γι αυτο και δεν περιελαβα το tissot,στα προς επιλογη..εκαστος στο ειδος του,μαλλον..

Αποσυνδεδεμένος lazkal

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 132
    • Προφίλ
Επιλογη εργαλειου
« Απάντηση #7 στις: Δεκέμβριος 04, 2007, 08:33:47 μμ »


Η λειτουργία του η solar είναι πολύ καλή (φορτίζει και μέσα σε κλειστό χώρο ), Η αυτονομία του σε σκοτάδι απόλυτο είναι εξι μήνες , ΚΑΙ το Radio Control ΔΟΥΛΕΥΕΙ!!! :supz:  :supz:  :supz:
 Μένω Αθήνα (Θεωρητικά εκτός ακτίνας δράσης του σταθμού της Γερμανίας ) και συντονίζει μια χαρά .
Λέγοντας μια χαρά , εννοώ να το βγάλω έξω σε Βορινό μπαλκόνι .
Το τιτάνιο είναι πανάλαφρο το μπρασελέ άψογης ποιότητας και αν ενδιαφέρεσαι ΠΟΥΛΑΩ το δικό μου . Είναι 15 μερών ,  φορεμένο 2 φορές , με χαρτιά και εγγύηση (και θήκες ) .
Τιμή : 200 Ευρώ .

Αποσυνδεδεμένος earthwalker

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 4
    • Προφίλ
Επιλογη εργαλειου
« Απάντηση #8 στις: Δεκέμβριος 04, 2007, 09:24:16 μμ »
Παράθεση από: "eisenberg"
Πρωτα suunto και μετα Casio.Το Suunto ειναι και πιο ευκολο στους χειρισμους,γιατι αυτα τα ρολογια ειναι πολυπλοκα γενικα...

Οι προτεραιοτητες για μενα ειναι η αντοχη,η αξιοπιστια η ακριβεια,την πολυπλοκοτητα μαλλον μπορω να την αντεξω..
Κι εμενα με τρωει το χερι μου να διαλεξω το suunto,αλλα το solar και το radio controlled του casio, με κανει τον κλασσικο αναποφασιστο αγοραστη,μια και οσον αφορα την αλλαγη της μπαταριας(battery kit,για την ακριβεια μια που απο οτι ειδα περιλαμβανει μπαταρια,φλαντζα και καινουριο καπακι,κι αντε μα εμπιστευτεις το υποθετικο service της suunto στη θεσσαλονικη,για να σου αλλαξουν και τα τρια,μεχρι την δυνατοτητα παραγγελιας,απο το site της εταιριας σκεφτηκα.Αληθεια,εκει το μοντελο Military edition δεν υπαρχει(λιγο παραξενο ε;)οποτε θα πρεπει να υποθεσει κανεις οτι το κιτ που δινουν για το απλο x-lander θα ταιριαζει και στο mil.)Αχ,δεν μπορει τελικα να τα εχεις ολα δικα σου..αλλα παλι αυτη δεν ειναι και η ουσια της αρχης που διατυπωσε και ο συνονοματος,αγαπητε eisenberg;..

Αποσυνδεδεμένος eisenberg

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2842
    • Προφίλ
Επιλογη εργαλειου
« Απάντηση #9 στις: Δεκέμβριος 05, 2007, 04:20:19 μμ »
Παράθεση από: "earthwalker"
..αλλα παλι αυτη δεν ειναι και η ουσια της αρχης που διατυπωσε και ο συνονοματος,αγαπητε eisenberg;..

Συνονοματος μου;   :-k
Anyway,εγω θα προτιμουσα Suunto γιατι εχουν και πιο ψαγμενο design,αλλα αυτο ειναι υποκειμενικο παντα....

Αποσυνδεδεμένος lazkal

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 132
    • Προφίλ
Επιλογη εργαλειου
« Απάντηση #10 στις: Δεκέμβριος 05, 2007, 10:31:39 μμ »
Haisenberg ...
Επειδή σε "ταλαιπωρούν " οι αρχές , κάποιες σκέψεις πιό εσώτερες ...
 
Και εγώ έπαιζα ανάμεσα Suunto και casio ...
 
Για τους ίδιους περίπου λόγους με σένα (λέω περίπου γιατί ήμουν 100% σίγουρος ότι το radio controlled δεν θα λειτουργεί ...) .
 
  Όμως το radio controlled είναι ΑΛΛΗ φάση ...

Επί της ουσίας όμως :

 1) Τα συνήθη quarz λειτουργούν σε θερμοκρασίες +5 έως +35 .
Το συγκεκριμένο casio λειτουργεί απο -10 !!!!( πλήν της πυξίδας -άλλη ιστορία , θα αναφερθώ σε λίγο ...) .
  Τί σημαίνει αυτό ;

Αυτού του τύπου τα ρολόγια έχουν ένα σένσορα (αισθητήρα) , που στην ουσία είναι βαρόμετρο (μετρητής ατμοσφαιρικής πίεσης - το ξέρω ότι γνώριζες τι είναι το βαρόμετρο (βλέπε Haisen..) ) , ο οποίος σε συνδιασμό με ένα θερμόμετρο και μια βάση δεδομένων , προσδιορίζει το υψόμετρο - αυτό που ενδιαφέρει περισσότερο .
 
ΟΜΩΣ για να δουλέψει ΣΩΣΤΑ το θερμόμετρο ( και κατ΄επέκταση και το υψόμετρο ) ΔΕΝ πρέπει να το φοράς το ρολόι ...
  -Και τι να το κάνω ρε φίλε ;;;;
  -Να το έχεις κρεμασμένο κάπου στο σακίδιό σου !!!
ΤΟΤΕ θα σου δείξει (εκπληκτικά)ΣΩΣΤΟ υψόμετρο - που κάποτε μπορεί να σε σώσει ...
   
ΚΑΙ ΕΔΩ μπαίνει το ΜΕΓΑ ΘΕΜΑ :
  Στο Βουνό το περιβάλλον γύρω απο το σακίδιό μου έχει -5 έως 0 βαθμούς . Το  συγκεκριμένο casio υπόσχεται ότι λειτουργεί σε αυτές τις θερμοκρασίες , και το κάνει μάλιστα ειδική μνεία . Το suunto δεν αναφέρει τίποτα . Τα συμπεράσματα δικά σου...

 Όσον αφορά τώρα το θέμα της πυξίδας : Αυτή όντως τα πάιζει σε θερμοκρασίες κάτω απο το 0 , αλλά για να λειτουργήσει σωστά ΔΕΝ είναι ανάγκη να το βγάλεις απο τον καρπό σου το ρολόι , οπότε όσο είσαι ζωντανός η πυξίδα θα λειτουργεί... :finga:  :finga:  :finga:

 Πρός επιβεβαίωση των ανωτέρω να πώ ότι Φορώντας το σε επίπεδο θάλασσας έχω "δει" υψόμετρο -40 , και βγάζοντας το απο τον καρπό μου πήγε (μετά απο 15 λεπτά ) στο 0.

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Επιλογη εργαλειου
« Απάντηση #11 στις: Δεκέμβριος 05, 2007, 10:43:30 μμ »
προσωπικα προτεινα τα Suunto  διοτι γνωριζω ακριβως οτι επηρεαζονται πολυ λιγοτερο απο την θερμοκρασια του σωματος,η προσωπικη σου αυτη η εμπειρια οδηγει στο  να αναδειξει το μεγα προβλημα αυτων των φορητων μετρητων ,την ακριβεια της μετρησης

Αποσυνδεδεμένος lazkal

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 132
    • Προφίλ
Επιλογη εργαλειου
« Απάντηση #12 στις: Δεκέμβριος 05, 2007, 10:52:04 μμ »
Και συνεχίζω λοιπόν αφού σιγουρεύτηκα πως τα πρώτα σωθήκαν ...

2) Και πιό σημαντικό .

Επειδή είμαι και λίγο άρρωστος με τα "μηχανήματα" , εκνευρίζομαι τα μάλλα όταν βλέπω στα service (για αλλαγή μπαταρίας ) ,

να ξαναβάζουν την ΙΔΙΑ φλάντζα (που είναι μηδαμινής αξίας...) ,

να την  βάζουν ΧΩΡΙΣ να την έχουν λιπάνει με λάδι σιλικόνης ,

να σφίγγουν όπως τους γουστάρει το καπάκι ,

να πιάνουν ΟΠΩΣ τους βολεύει τη μπαταρία ,

να δοκιμάζουν στεγανότητα στα 3 bar (για ρολόγια 10-20 bar !!!) ,

Και γενικότερα να ανοίγεται η κάσα σε περιβάλλον ΑΠΛΕΤΗΣ σκόνης (το πιό ξεφτιλισμένο κινέζικο εργοατάσιο λειτουργεί με φίλτρα σκόνης και περιβάλλον υπερπίεσης ...) .

Solar λοιπόν και τα μυαλά στα κάγκελα ...

3) Το radio controlled πιστεύω πως θα είναι η επόμενη επανάσταση στα ρολόγια ...

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Επιλογη εργαλειου
« Απάντηση #13 στις: Δεκέμβριος 05, 2007, 11:11:04 μμ »
ολα μα ολα τα εργαστηρια στην ελλαδα κανουν ολες αυτες τις απροσεξιες, που ναι ειναι πολλου βασικοι παραγοντες? ακομα και ενα Solar καποια στιγμη θα ανοιχτει,απο οσο ξερω και η δικη τους μπαταρια/ συσσωρευτης εχει μια διαρκεια ζωης,αρα επιστρεφουμε στο αυτονοητο δηλαδη την ποιοτητα ενος εργαστηριου και οχι ενα ρολοι που να μην χρειαστει ποτε ενα σερβις,οντας ενας μηχανισμος αργα η γρηγορα θα χρειστει και εκει παμε στο θεμα καλος και ποιοτικος τεχνιτης.αν υπαρχουν εξωτερικο καποιος με προδιαγραφες θα υπαρχει και ελλαδα !αρκει να τον βρεις και εδω στο φορουμ εχει κατα καιρους γινει αναφορα.οτι  και να πουμε απο μηχανικο εως quartz to service θα το περασει ,αργα η γρηγορα,ακομα και μια βλαβη.

Αποσυνδεδεμένος lazkal

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 132
    • Προφίλ
Επιλογη εργαλειου
« Απάντηση #14 στις: Δεκέμβριος 05, 2007, 11:30:39 μμ »
Συμφωνώ φίλε george αλλά ΑΛΛΟ έιναι να θέλει άνοιγμα κάθε 2 χρόνια και άλλο μία φορά στα 20 χρόνια !!! ( που το πιό πιθανό είναι να το έχεις βαρεθεί κιόλας ...) .

Κάτι που ξέχασα και σωστά το ανέφερες  είναι πως το τιτάνιο έχει πρόβλημα με τις χαρακιές (χαράζει εύκολα) .

Και κάτι άλλο : Τα λάστιχα (οι φλάντζες ) οξειδώνονται από τον αέρα . Θεωρητικά (βλέπε breitling) κάθε φορά που ανοίγει η κάσα πρέπει να αλλάζονται και οι φλάντζες ...- πράγμα που ξέρεις πως ΔΕΝ γίνεται .

¶ρα επανερχόμαστε - όσο λιγότερο ανοίγει η κάσα , τόσο το καλύτερο .

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Επιλογη εργαλειου
« Απάντηση #15 στις: Δεκέμβριος 05, 2007, 11:36:04 μμ »
20 ειναι πολλα,καθε 5 μου λεγε ενας ρολογας,πανω κατω,επισης για τα λαστιχακια ,εαν ανοιχτει το ρολοι μετα απο 5 μερες  η μερικους μηνες εαν δεν εχουν σημαδια φθορας ειναι οκ(εξαιρεση χρηση σε νερο )

Αποσυνδεδεμένος lazkal

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 132
    • Προφίλ
Επιλογη εργαλειου
« Απάντηση #16 στις: Δεκέμβριος 05, 2007, 11:52:31 μμ »
Το 20 αφορούσε τη διάρκεια ζωής μίνιμουμ της επαναφορτιζόμενης μπαταρίας που έχουν τα solar ( για την ιστορία είναι επαναφορτιζόμενες Κοβαλτίου-Τιτανίου-Λιθίου με θεωρητική διάρκεια ζωής 40 χρόνια ).

Για τις φλάντζες λέω ότι αν ΔΕΝ ανοίγονται και είναι με την αρχική λίπανση του εργοστασίου , στα 20 χρόνια θα κάνουν ακόμη (σχετικά) καλά τη δουλιά τους ...(αν ανοίγονται είναι οπώς τα λές ...)

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Επιλογη εργαλειου
« Απάντηση #17 στις: Δεκέμβριος 06, 2007, 12:05:20 πμ »
α οκ λοιπον αφου λεμε το ιδιο .κατι αλλο που διαβασα και αφορα το σημα απο φρανκουρτη για το radio controlled ,μιας και της αγγλιας σιγουρα δε φτανει ελλαδα,επειδη τυχαινει να εχω ενα απλο casio radiocontrolled μερικα χρονια,ελλαδα πιανει σημα οπως και το oregon επιταρπεζιο πιανει,ειμαστε στην ακτινα μεγαλο μερος της χωρας.για την μπαταρια επαναφορτιζομενη συσσωρευτη θα δωσω μεγαλυτερο βαρος στον ρολογα,επειδη μονο και μονο εχει αμεση εμπειρια του χωρου,μπορει  απο μπαταρια σε μπαταρια σαν νεοτερα μοντελα να εχει καλυτερες επιδοσεις σε φυσιολογικα πλαισια.

Αποσυνδεδεμένος earthwalker

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 4
    • Προφίλ
Επιλογη εργαλειου
« Απάντηση #18 στις: Δεκέμβριος 07, 2007, 12:19:57 πμ »
Παράθεση από: "eisenberg"
Παράθεση από: "earthwalker"
..αλλα παλι αυτη δεν ειναι και η ουσια της αρχης που διατυπωσε και ο συνονοματος,αγαπητε eisenberg;..

Συνονοματος μου;   :-k
Anyway,εγω θα προτιμουσα Suunto γιατι εχουν και πιο ψαγμενο design,αλλα αυτο ειναι υποκειμενικο παντα....

Νομισα πως το nick εχει σχεση με τον Werner Heisenberg ο οποιος θεμελιωσε την κβαντομηχανικη,διατυπωνοντας την περιφημη Αρχη της Απροσδιοριστιας,η οποια χοντρικα λεει πως ειναι αδυνατο μια δεδομενη στιγμη,να γνωριζουμε με την ιδια απολυτη ακριβεια,την ταχυτητα και τη θεση ενος ηλεκτρονιου..οπως λεγαμε,δεν μπορεις να τα εχεις ολα δικα σου..sorry,ε;
Lazkal,υπηρξες ακρως διαφωτιστικος,αυτα ηταν και μενα τα "αγχη" μου με το suunto,μεχρι που ειχα σκεφτει να παραγγειλω το kit της μπαταριας και να την αλλαζω μονος μου..thanks..

Αποσυνδεδεμένος klik

  • 34mm case
  • Μηνύματα: 33
    • Προφίλ
Επιλογη εργαλειου
« Απάντηση #19 στις: Δεκέμβριος 08, 2007, 07:01:32 μμ »
επειδη δεν εχω πολλες γνωσεις παρακαλω συγχωρεστε με εαν η ερωτηση που θα κανω ειναι αστοχη . Το   radiocontrolled πως συντονιζει σωστα την ωρα αφου με την Γερμανια εχουμε διαφορετικη ωρα , δηλαδη εαν η Γερμανια ειναι π.χ στο +2 το δικο μασ ροιλοι οταν συντονιστει τι ωρα θα δειχνει ?