Αποστολέας Θέμα: winders  (Αναγνώστηκε 80436 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος cool

  • 34mm case
  • Μηνύματα: 45
    • Προφίλ
Απ: winders
« Απάντηση #80 στις: Δεκέμβριος 12, 2013, 11:49:49 μμ »
Μετά από συμβίωση 7 ετών με δύο διαφορετικές μηχανές κουρδίσματος, έχω να παρατηρήσω πως με τα χρόνια, η αρχική ησυχία κατά το γύρισμα των ροτόρων γίνεται γουργούρισμα και στη συνέχεια κροτάλισμα. Πλέον τις κλείνω το βράδυ και τις ξανανοίγω το πρωί που... λείπω. Το μόνο σίγουρο είναι πως μετά από κάποια χρόνια χρειάζονται ένα σέρβις κυρίως για λίπανση. Δυστυχώς, δεν γνωρίζω κάποιον που να κάνει σέρβις σε μηχανές κουρδίσματος, ενώ δεν κατάφερα να βρω κάποιο σημείο απ' όπου να ανοίγουν ώστε να την παλέψω ο ίδιος. Για αντιπροσωπείες ούτε λόγος καθότι απλά δεν υπάρχουν και όσοι τις πουλάνε είναι απλά έμποροι. Αν κάποιος γνωρίζει ένα τεχνίτη που θα μπορούσε να τις "φρεσκάρει" λιγάκι, ας ενημερώσει στο φόρουμ. Νομίζω πως η πληροφορία θα είναι χρήσιμη γιατί σύντομα θα υπάρξει ανάγκη για σέρβις και σε άλλους συμφορουμίστες. Όποιος νομίζει πως θα λειτουργεί αθόρυβα για πάντα, καλύτερα να το ξεχάσει.

Αποσυνδεδεμένος nikosl

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1707
    • Προφίλ
Απ: winders
« Απάντηση #81 στις: Νοέμβριος 02, 2014, 05:04:13 μμ »
Γνωριζει καποιος φιλος εαν υπαρχει καταστημα που διαθέτει winders της Orbita?

Ειδα οτι η μηχανή P9000 της Panerai χρειαζεται 800 Turn Per Day (TPD) κ η εν λογω εταιρεια διαθέτει αξιόπιστα συστηματα.

Εαν καποιος φιλος εχει καποιο winder κ θελει να το ξεφορτωθεί μετα του ανάλογου τιμήματος ευχαρίστως να λάβω εαν pm.

Φιλικά,
Νικος

Αποσυνδεδεμένος georges

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8782
    • Προφίλ
Απ: winders
« Απάντηση #82 στις: Νοέμβριος 02, 2014, 05:08:17 μμ »
Βοήθησε τον Φλίπερ να κρατήσει τον τίτλο του...Γίνε κι εσύ ΔΩΡΟ*, μπορείς!!!

  * ΔΩΡΟ  = ΔΩρητής ΡΟλογιών

Αποσυνδεδεμένος svl

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10979
    • Προφίλ
Απ: winders
« Απάντηση #83 στις: Νοέμβριος 18, 2014, 12:04:21 πμ »
Panerai OEM watch winder:

http://www.network54.com/Forum/353391/message/1362818758/Something+new+from+Panerai...not+a+watch







(είναι Kubik, έκδοση ειδικά για την Πανεράι: http://forum.watch.ru/showthread.php?t=158527 )



Αποσυνδεδεμένος reyad

  • 36mm case
  • Μηνύματα: 94
    • Προφίλ
Απ: winders
« Απάντηση #84 στις: Δεκέμβριος 21, 2015, 12:41:16 πμ »
Σκεφτομαι να αγορασω ενα winder, αλλα εχω χαθει ελαφρως.

Εχει κανεις καποια προταση (μη κινεζικη κατα προτιμηση) για καποιο καλο winder μεχρι 100 ευρω?

Αποσυνδεδεμένος AndresWJ

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 2
    • Προφίλ
Απ: winders
« Απάντηση #85 στις: Μάιος 20, 2019, 10:09:16 πμ »
Σκεφτομαι να αγορασω ενα winder, αλλα εχω χαθει ελαφρως.

Εχει κανεις καποια προταση (μη κινεζικη κατα προτιμηση) για καποιο καλο winder μεχρι 100 ευρω?

Έχω το περιτύλιγμα Versa που αγόρασα για 50 ευρώ στο Amazon.com. Μου αρέσει πάρα πολύ.

Αποσυνδεδεμένος bshop

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 6056
    • Προφίλ
    • Found in the Attic
Απ: winders
« Απάντηση #86 στις: Μάιος 20, 2019, 02:23:59 μμ »
Έχω εγώ ένα super καλό winder...εάν θέλεις σου στέλνω PM

Αποσυνδεδεμένος AndresWJ

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 2
    • Προφίλ
Απ: winders
« Απάντηση #87 στις: Ιούλιος 30, 2020, 02:55:50 πμ »
Έχω το περιτύλιγμα Versa που αγόρασα για 50 ευρώ στο Amazon.com. Μου αρέσει πάρα πολύ.
Μερικοί άνθρωποι μου είπαν ότι ο σύνδεσμός μου δεν λειτουργεί πια. Εδώ είναι το σωστό: https://thewatchsnob.net/best-watch-winder/