Αποστολέας Θέμα: winders  (Αναγνώστηκε 79701 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

director

  • Επισκέπτης
Απ: winders
« Απάντηση #40 στις: Ιανουάριος 18, 2009, 12:10:15 μμ »
Υποθεση εργασιας:
Εχω 3 καλα αυτοματα ρολογια,συνηθιζω να φοραω σχεδον μονιμα το 1 και τ αλλα 2 περιστασιακα με συχνοτητα 1-2 φορες τον μηνα.
Η ερωτηση ειναι η εξης:
Η φθορα στα εξαρτηματα ρυθμισης λογω τακτικοτερης χρησης υπερκαλυπτει την πιθανη φθορα απο κακη χρηση ρυθμιση winder?

Αποσυνδεδεμένος Dean

  • 36mm case
  • Μηνύματα: 54
    • Προφίλ
Απ: winders
« Απάντηση #41 στις: Ιανουάριος 18, 2009, 12:35:43 μμ »
Φιλε director σε κατι τετοιο ειλικρινα δεν ξερω τι να σου απαντησω. Αλλοι λενε οτι σιγουρα η διαδικασια του να ξεβιδωνεις την κορωνα καθε τρεις και λιγο δεν ειναι κι οτι το καλυτερο.
Επισης υποτιθεται οτι το winder αν ειναι καλο προστατευει το ρολοι γιατι οι κινησεις που κανει ειναι πολυ πιο μαλακες απο τις ατσουμπαλες που μπορει να κανει ενας ανθρωπος.
Τελος το ποση ζημια μπορει να κανει ενα κακο winder ουτε αυτο το γνωριζω για να σου πω την αληθεια, αλλα και παλι εαν εχεις επενδυσει στην αγορα 3 καλων ρολογιων οπως λες τοτε δεν βλεπω λογο ωστε να μην κανεις την αναλογη επενδυση για ενα καλο επωνυμο winder. Το μονο που με κανει να σκεφτω οτι ισως εσυ δεν το χρειαζεσαι ειναι το οτι αναφερεις οτι τα 2 εκ των 3 ρολογιων τα φορας το πολυ 2-3 φορες τον μηνα οποπτε τοτε σιγουρα μια συχνοτητα κουρδισματος δεν καταστρεφει ενα ρολοι ;D

Φιλικα παντα ;D

director

  • Επισκέπτης
Απ: winders
« Απάντηση #42 στις: Ιανουάριος 18, 2009, 12:46:28 μμ »
Φιλε director σε κατι τετοιο ειλικρινα δεν ξερω τι να σου απαντησω. Αλλοι λενε οτι σιγουρα η διαδικασια του να ξεβιδωνεις την κορωνα καθε τρεις και λιγο δεν ειναι κι οτι το καλυτερο.
Επισης υποτιθεται οτι το winder αν ειναι καλο προστατευει το ρολοι γιατι οι κινησεις που κανει ειναι πολυ πιο μαλακες απο τις ατσουμπαλες που μπορει να κανει ενας ανθρωπος.
Τελος το ποση ζημια μπορει να κανει ενα κακο winder ουτε αυτο το γνωριζω για να σου πω την αληθεια, αλλα και παλι εαν εχεις επενδυσει στην αγορα 3 καλων ρολογιων οπως λες τοτε δεν βλεπω λογο ωστε να μην κανεις την αναλογη επενδυση για ενα καλο επωνυμο winder. Το μονο που με κανει να σκεφτω οτι ισως εσυ δεν το χρειαζεσαι ειναι το οτι αναφερεις οτι τα 2 εκ των 3 ρολογιων τα φορας το πολυ 2-3 φορες τον μηνα οποπτε τοτε σιγουρα μια συχνοτητα κουρδισματος δεν καταστρεφει ενα ρολοι ;D

Φιλικα παντα ;D
[/quot

καλε μου φιλε,σιγουρα εχεις δικαιο να λες πως καποιος που εχει δωσει 8-10000 ευρω γι αγορα,δεν θα πρεπει να φειδεται των 200-300 για προστασια συντηρηση,ο μοναδικος ανασταλτικος λογος που δεν εχω προβει σε μια αναλογη κινηση,ειναι οι αρνητικες γνωμες περι χρησης winder που εχω αποκομισει απο το φορουμ,γι αυτο κι επανεφερα το θεμα.

Αποσυνδεδεμένος eisenberg

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2842
    • Προφίλ
Απ: winders
« Απάντηση #43 στις: Ιανουάριος 18, 2009, 12:57:04 μμ »
Νομιζω εχει ξαναγραφτει στο παρελθον,ακομη και 100 αυτοματα να εχεις δεν χρειαζεσαι winder,αρκει μια φορα το μηνα-διμηνο να τους κανεις ενα κουρδισματακι η να τα φορας στο rotation.
Ο ρολος του Winder ειναι καθαρα πρακτικος:
-αν εχω στο rotation 2-3 ρολογια που αλλαζω συνεχως και βαριεμαι να τα ρυθμιζω
-αν εχω perpetual calendar

Επισης η φθορα στις φλαντζες κορωνες δεν υπαρχει,εκτος κι αν το κανουμε παιχνιδι το βιδωνε-ψεβιδωνε ολη μερα ;D

director

  • Επισκέπτης
Απ: winders
« Απάντηση #44 στις: Ιανουάριος 18, 2009, 01:03:23 μμ »
Νομιζω εχει ξαναγραφτει στο παρελθον,ακομη και 100 αυτοματα να εχεις δεν χρειαζεσαι winder,αρκει μια φορα το μηνα-διμηνο να τους κανεις ενα κουρδισματακι η να τα φορας στο rotation.
Ο ρολος του Winder ειναι καθαρα πρακτικος:
-αν εχω στο rotation 2-3 ρολογια που αλλαζω συνεχως και βαριεμαι να τα ρυθμιζω
-αν εχω perpetual calendar

Επισης η φθορα στις φλαντζες κορωνες δεν υπαρχει,εκτος κι αν το κανουμε παιχνιδι το βιδωνε-ψεβιδωνε ολη μερα ;D


οπως αναγραφω και στην υπογραφη μου,σοφον το σαφες,ευχαριστω για την απαντηση φιλε eis

Αποσυνδεδεμένος Costas

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 102
    • Προφίλ
Απ: winders
« Απάντηση #45 στις: Μάιος 04, 2009, 09:44:48 πμ »
Να ρωτήσω,είχα δει στο παρελθόν ένα site το οποιο έλεγε τις φορές κουρδίσματος ρολογιών,μήπως το γνωριζει κάποιος?

Αποσυνδεδεμένος Costas

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 102
    • Προφίλ
Απ: winders
« Απάντηση #46 στις: Μάιος 05, 2009, 01:08:34 μμ »
Εψαξα λίγο και τελικά το βρήκα:
http://www.orbita.ch/index_eng.htm

Αποσυνδεδεμένος kritikaros

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 190
    • Προφίλ
Απ: winders
« Απάντηση #47 στις: Απρίλιος 21, 2010, 06:02:27 μμ »
κόβοντας βόλτες στα διάφορα θέματα του forum και σε μαγαζιά στο νετ έπεσα πάνω στα watch winders και λέω ωραία φαίνοντε αλλά γιατί τα άλλα είναι θήκες και αυτά όχι?
μετά βρήκα ότι είναι "κουρδιστήρια" αλλά μέχρι εκεί.αν δεν βαριέται κάποιος αν μου εξηγήσει κάπως συνοπτικά τι παίζει για να καταλάβω και εγώ  ??? ...
ή και ένα link για σελίδα με ελληνικό περιεχόμενο και αυτό ευπρόσδεκτο.

Αποσυνδεδεμένος grecellin

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3957
    • Προφίλ
Απ: winders
« Απάντηση #48 στις: Απρίλιος 21, 2010, 06:37:42 μμ »
Oταν δε φοράς το αυτόματο σου, το winder φροντίζει να μείνει κουρδισμένο. Πολύ χρήσιμο για ρολόγια με πολυπλοκότητες που για να ρυθμιστούν σωστά θέλει χρόνο και κόπο. Αλλιώς δεν υπάρχει χρησιμότητα.

Αποσυνδεδεμένος Aris911

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10701
    • Προφίλ
Απ: winders
« Απάντηση #49 στις: Απρίλιος 21, 2010, 10:47:02 μμ »
Αυτο που μπορω να πω απο τεχνικης πλευρας ειναι οτι το να χρησιμοποιεις winder για να κρατας το ρολοι σου δεν δημιουργει καμια φθορα στον μηχανισμο.
Τα περισσοτερα αυτοματα ρολογια δουλεουν 20+ χρονια καθημερινης χρησης (SEIKO 5) σε πραγματικα σκληρη χρηση (οικοδομη) με σχετικα μικρη φθορα.
Αρα και το ποιο φτηνο winder δεν προκειτε να επιβαρεινη τον μηχανισμο μιας και οι κινησεις ειναι ομαλες.
Απλα πιστευω οτι τα φτηνα winder εχουν και μικροτερη διαρκεια ζωης.
Το μονο αρνητικο που εχω διαβασει σε ενα forum ειναι οτι σε καποια ρολογια παρουσιαστηκε μαγνητισμος.
Αυτο το λεω με επιφυλαξη μιας και στο εργαστηριο δεν εχει ερθει καποιο ρολοι που να χρησιμοποιοι winder ωστε να το δω με τα ματια μου.

Αποσυνδεδεμένος kritikaros

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 190
    • Προφίλ
Απ: winders
« Απάντηση #50 στις: Απρίλιος 26, 2010, 03:09:48 πμ »
Oταν δε φοράς το αυτόματο σου, το winder φροντίζει να μείνει κουρδισμένο. Πολύ χρήσιμο για ρολόγια με πολυπλοκότητες που για να ρυθμιστούν σωστά θέλει χρόνο και κόπο. Αλλιώς δεν υπάρχει χρησιμότητα.

σε ευχαριστώ πολύ,πραγματικά ήταν τόσο απλό....αλλά να δεν σου πουν και το πιο απλό αν δεν έχεις επαφή άντε βρες το.
όταν με το καλό μαζέψω λεφτά για κανένα αυτόματο....αργεί φυσικά αυτή η μέρα μιας και είμεθα φοιτητές...τέλος πάντων θα αρχίσω και ψάξιμο για winder :D

και πάλι σ'ευχαριστώ

Αποσυνδεδεμένος L30N

  • 36mm case
  • Μηνύματα: 83
    • Προφίλ
Απ: winders
« Απάντηση #51 στις: Ιούλιος 11, 2010, 02:09:12 πμ »
εχω,δε το χρησιμοποιω,δε ειναι αναγκαιο εκτος και εαν εχεις ενα πολυπλοκο ρολοι που 8ελει χρονο για να το ρυθμισεις οταν σταματησει.
τα νεα λαδια των μηχανων συνθετικα οντας δεν παθαινουν τιποτα
Όντως , για μια ρυθμιση ώρας , το πολύ ημέρας , δεν λεει να παρεισ winder .  Επειδή όμως έχω ενα Ναvitimer με perpetual calendar κτλ , θα πρεπέ κάθε φορά που το φοράω να ρυθμίζω εκτός ώρας και τα 4 υποκαντράν με διπλους δεικτες .  >:( Δεν με νοιάζει πολύ το αισθητικό κομμάτι , τουλάχιστον οχι όσο το ουσιαστικό , που είναι η αγορά ενος καλού winder γι αυτό . Tι προτείνεται ?

Θησαυρός : http://www.orbita.ch/17100-2.htm
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 11, 2010, 02:48:41 πμ από L30N »

Αποσυνδεδεμένος rugged

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 315
    • Προφίλ
    • Rugged
Απ: winders
« Απάντηση #52 στις: Οκτώβριος 31, 2010, 02:24:00 μμ »
Ψάχνοντας κάποιες πιο συγκεκριμένες λεπτομέρειες για την κατάληψη του MV Polar από τους Σομαλούς πειρατές ( ???), έπεσα πάνω στον πιο state-of-the-art (φαντάζομαι, από τα γραφόμενα) σχεδιασμό και κατασκευή Watch Winders:
BUBEN&ZORWEG

Αξίζει να ξεφυλίσσετε και το e-catalogue που είναι μέσα στο site.
Ένα πραγματικό στολίδι για αυτούς φυσικά που διαθέτουν το εν λόγω βαλάντιο.

P.S. Με μια βόλτα στο ebay καταλαβαίνουμε το κόστος αυτών των μηχανών.

Αποσυνδεδεμένος konakis

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4413
  • Rolex.
    • Προφίλ
Απ: winders
« Απάντηση #53 στις: Οκτώβριος 31, 2010, 02:28:44 μμ »
 =D> rugged
Tρομερό site με καταπληκτικούς μύλους και όχι μόνο!Σ'ευχαριστούμε πολύ για το link,απλά εξαιρετικό!
konakis.
Rolex,Panerai,JLC,Oris,Steinhart,Alpina,Citizen,Orient.

Αποσυνδεδεμένος dimitrisrag

  • 36mm case
  • Μηνύματα: 85
    • Προφίλ
Απ: winders
« Απάντηση #54 στις: Ιανουάριος 17, 2011, 12:59:37 μμ »
Καλημέρα σε ολους,
Χτες αγορασα ενα winder απο αγγελια (οχι μεσω tou forum) με 6 θεσεις κουρδισματος και 7 αποθηκευσης. Το πηρα 150 euro και ειναι ακριβος ιδιο με αυτο που πουλανε στο ebay 400 doll.

http://cgi.ebay.com/ALG-Luxury-6-Automatic-Watch-Winder-Display-Box-/220725038602?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item33643cce0a

Η μονη τους διαφορα ειναι οτι τα κουμπια, οι μελντεσεδες, και η κλειδαρια στο δικο μου ειναι ασημενια και οχι χρυσα. Κατα τα αλλα ειναι ακριβος ιδιο ακομα και στον τροπο συσκευασιας, κουτα με φελιζολ μεσα σε αλλη κουτα με φελιζολ κτλ. Ο πωλητης μου ειπε οτι ειχε κανει εισαγωγη η οποια δεν του ''τσουλισε'' και κατι λιγα που του εχουν μεινει τα πουλαει τοσο...
Η ερωτηση μου ειναι... μηπως με επιασε ''κωτσο'' η ειναι καλα?
Υ.Γ εγω παντως ειμαι πολυ ικανοποιημενος απο την ποιοτητα κατασκευη... τουλαχιστον της ξυλινης λακας και της δερματινης μεσα... για τον μηχανισμο δεν εχω αποψη λογο περιορισμενων γνωσεων στο θεμα.
Ευχαρηστω

Αποσυνδεδεμένος GiannisH

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 10743
    • Προφίλ
Απ: winders
« Απάντηση #55 στις: Ιανουάριος 17, 2011, 01:28:37 μμ »
   Μια χαρά το πήρες, μην ανυσηχείς. Στα ελληνικά σάιτ τα παρόμοια πωλούνται 200-250 ευρώ ;)   


Έχω αγχωθεί που δεν υπάρχουν Rolex να αγοράσει ο κοσμάκης

Αποσυνδεδεμένος rugged

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 315
    • Προφίλ
    • Rugged
Απ: winders
« Απάντηση #56 στις: Ιανουάριος 17, 2011, 03:05:25 μμ »
Από τη στιγμή που αυτό που πήρες έχει ρύθμιση για το μηχανισμό (Clockwise, Anti-Clockwise, Alternate) τότε είσαι μια χαρά.

Αυτό το link είναι πολύ ενδιαφέρον για να ξέρεις πώς να κουρδίσεις τα ρολόγια σου χωρίς να τα "τραυματίσεις".
http://www.orbita.ch/17100-10.htm

Αποσυνδεδεμένος dimitrisrag

  • 36mm case
  • Μηνύματα: 85
    • Προφίλ
Απ: winders
« Απάντηση #57 στις: Ιανουάριος 17, 2011, 04:15:21 μμ »
Thanks... Και το ειχα απορια που πρεπει να τα βαλω, ειχα σκοπο να ψαξω στα επισημα site των εταιριων....

Αποσυνδεδεμένος kostas11

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 10
    • Προφίλ
Απ: winders
« Απάντηση #58 στις: Ιανουάριος 26, 2011, 09:01:01 πμ »
Καλημέρα σε ολους εχω στην κατοχη μου ενα master calentar και τον overseas chronograph θα ηθελα να αγορασω ενα winder μπορειτε να μου προτεινετε κατι θα με ενδιεφερε η αγορα να γινει απο ελλαδα καθε βοηθεια σημαντικη.

Αποσυνδεδεμένος rugged

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 315
    • Προφίλ
    • Rugged
Απ: winders
« Απάντηση #59 στις: Ιανουάριος 26, 2011, 02:18:39 μμ »
Από τη στιγμή που θέλεις αγορά από Ελλάδα, από εκεί που ψώνισες το JCL έχει πολύ καλά Watch Winders μονά, διπλά και 3πλά.  ;)
Βέβαια είναι λίγο τσιμπημένα, αλλά δεν έχουν καμία σχέση με τα κινέζικα που κυκλοφορούν.
Αλλιώς από e-bay.

P.S. Άδειασε λίγο τα pm σου γιατί έχουν γεμίσει και δεν μπορώ να σου στείλω.