Αποστολέας Θέμα: ORIS  (Αναγνώστηκε 356043 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος eisenberg

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2842
    • Προφίλ
Απ: ORIS
« Απάντηση #80 στις: Φεβρουάριος 16, 2009, 12:02:32 πμ »
Η εγγυηση ειναι εγγυηση,αλλοι εχουνε καρτα κι αλλοι βιβλιαρακι,ετσι ειν' αυτα..

Αποσυνδεδεμένος TIGERLIL

  • 34mm case
  • Μηνύματα: 41
    • Προφίλ
Απ: ORIS
« Απάντηση #81 στις: Φεβρουάριος 16, 2009, 12:25:50 πμ »
Ενα βιβλιαρακι εχουν,το οποιο περιλαμβανει και τις οδηγιες χρησης. Γενικως, το "περιτυλιγμα" (κουτι,θηκη,βιβλιαρακι) ειναι χαμηλης ποιοτητας, αλλα η ουσια νομιζω οτι σε αποζημιωνει...

Αποσυνδεδεμένος K2LINOS

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 830
    • Προφίλ
Απ: ORIS
« Απάντηση #82 στις: Φεβρουάριος 16, 2009, 10:51:57 πμ »
ευχαριστω παιδια και καλη σας μερα!!! :)
Fortis B42 Black titanium-Sinn U2-Seiko kinetic- Ingersoll-PAW 1500GB-GW-5000B-1JR-Pam 312-Steinhart limited silver edition-Casio Frogman-GWF-1000-Longines Legend Diver-Ω Planet ocean 45,5mm-Breitling-Seawolf-Benarus Megalodo-GPR-b1000-🍎watch 4-Vostok energia bronze-GF-1000-Seiko zimbe srpa47j1

Αποσυνδεδεμένος ΑΠΟΣΤΟΛΟΥ ΣΤΑΥΡΟΣ

  • 34mm case
  • Μηνύματα: 49
    • Προφίλ
Απ: ORIS
« Απάντηση #83 στις: Φεβρουάριος 16, 2009, 12:30:47 μμ »
Ενα βιβλιαρακι εχουν,το οποιο περιλαμβανει και τις οδηγιες χρησης. Γενικως, το "περιτυλιγμα" (κουτι,θηκη,βιβλιαρακι) ειναι χαμηλης ποιοτητας, αλλα η ουσια νομιζω οτι σε αποζημιωνει...

Συμφωνω απολυτα, ετσι ακριβως ειναι, εχω μια μικρη ιστορια με την εταιρεια, με το βιβλιαρακι εισαι απολυτα καλυμενος. Και το συγκεκριμενο ειναι οντως εντυπωσιακο και ιδιαιτερο, μονο μην βαλει μπαρασελε θα χασει αρκετα. Καλοριζικο...

Αποσυνδεδεμένος houston

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 489
    • Προφίλ
Απ: ORIS
« Απάντηση #84 στις: Απρίλιος 28, 2009, 11:43:25 πμ »
http://www.oris.ch/collections/collections_detail.aspx?ln=en&modelid=215

Όπως πολύ ωραίο -και εντός προυπολογισμού- είναι και το μοντέλο του παραπάνω συνδέσμου. Θα δοκιμαστεί και αυτό, σήμερα ή αύριο, και καταλήγουμε!

Αποσυνδεδεμένος houston

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 489
    • Προφίλ
Απ: ORIS
« Απάντηση #85 στις: Απρίλιος 28, 2009, 05:59:39 μμ »
Το πρόβαρα τελικά το ρολόι σήμερα το μεσημέρι στην Αθήνα. Οι εντυπώσεις που μου άφησε είναι θετικές αλλά δε μπορώ να πω ότι τρελάθηκα κιόλας. Αν καταλήξω σε αυτό θα το πάρω με καουτσούκ λουράκι.....

Αποσυνδεδεμένος ΑΠΟΣΤΟΛΟΥ ΣΤΑΥΡΟΣ

  • 34mm case
  • Μηνύματα: 49
    • Προφίλ
Απ: ORIS
« Απάντηση #86 στις: Απρίλιος 29, 2009, 10:11:20 πμ »
Καλημερα μια που ειμαι ...καλος πελατης της εταιρειας .... μια προταση που θεωρω οτι ειναι σε σχετικα καλη τιμη (ειναι και regulator) ομορφουλι και ποιοτικα αψογο. Νομιζω οτι εχει καταργηθει σαν μοντελλο λογω της ελευσης του μεγαλου αδελφου (49αρι). Αξιζει δε και για την συσκευασια οπου υπαρχει εκτος απο το rubber και εξτρα μπρασελε με κιτ τοποθετησης. Υπαρχει σε αρκετα μαγαζια στο κεντρο και η τιμη του δεν απεχει ιδιαιτερα απο το μπλε...

http://www.oris.ch/collections/collections_detail.aspx?ln=en&modelid=28



Αποσυνδεδεμένος houston

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 489
    • Προφίλ
Απ: ORIS
« Απάντηση #87 στις: Απρίλιος 29, 2009, 11:08:37 πμ »
Καλημερα μια που ειμαι ...καλος πελατης της εταιρειας .... μια προταση που θεωρω οτι ειναι σε σχετικα καλη τιμη (ειναι και regulator) ομορφουλι και ποιοτικα αψογο. Νομιζω οτι εχει καταργηθει σαν μοντελλο λογω της ελευσης του μεγαλου αδελφου (49αρι). Αξιζει δε και για την συσκευασια οπου υπαρχει εκτος απο το rubber και εξτρα μπρασελε με κιτ τοποθετησης. Υπαρχει σε αρκετα μαγαζια στο κεντρο και η τιμη του δεν απεχει ιδιαιτερα απο το μπλε...

http://www.oris.ch/collections/collections_detail.aspx?ln=en&modelid=28





Σταύρο καλημέρα! Το είδα, αν δεν απατώμαι, το μοντέλο αυτό σε κάποιο μαγαζί. Δεν είμαι σίγουρος αν ήταν το καινούριο των 49mm, πάντως το είχε. Η διχρωμία στην στεφάνη όμως, ιδίως με αυτά τα χρώματα, μας τα χαλάει....

Απ'ότι καταλαβαίνω παιδιά, αααααααααχ, θα τους βάλω "μέσα" τους ανθρώπους! Εννοώ αυτούς που θα μου το κάνουν δώρο....


Το σκέφτομαι ως εξής. Αν αποκτήσω το Oris, ή το οποιοδήποτε τέλος πάντων Oris, θα έχω μέσα μου τον "καημό" να αποκτήσω κάποτε και το Ωμέγα. Ενώ αν αποκτήσω το Ωμέγα δεν νομίζω ποτέ να μου λείψει το Oris....
Καλά δε τα λέω? ;D

Αποσυνδεδεμένος nin

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8312
    • Προφίλ
Απ: ORIS
« Απάντηση #88 στις: Απρίλιος 29, 2009, 11:21:00 πμ »
Το σκέφτομαι ως εξής. Αν αποκτήσω το Oris, ή το οποιοδήποτε τέλος πάντων Oris, θα έχω μέσα μου τον "καημό" να αποκτήσω κάποτε και το Ωμέγα. Ενώ αν αποκτήσω το Ωμέγα δεν νομίζω ποτέ να μου λείψει το Oris....
Καλά δε τα λέω? ;D

Όχι απαραίτητα.
Ο μόνος αδιαμφισβήτητος τρόπος να απαλλαγείς από την αμφιβολία μεταξύ των δύο είναι να αποκτήσεις και τα δύο. Σε όλες τις άλλες περιπτώσεις, θα απομείνουν ίχνη πόθου που θα σου δηλητηριάζουν τη σκέψη ανά καιρούς.  :smt096

Αποσυνδεδεμένος houston

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 489
    • Προφίλ
Απ: ORIS
« Απάντηση #89 στις: Απρίλιος 29, 2009, 11:36:17 πμ »
Όχι απαραίτητα.
Ο μόνος αδιαμφισβήτητος τρόπος να απαλλαγείς από την αμφιβολία μεταξύ των δύο είναι να αποκτήσεις και τα δύο. Σε όλες τις άλλες περιπτώσεις, θα απομείνουν ίχνη πόθου που θα σου δηλητηριάζουν τη σκέψη ανά καιρούς.  :smt096

Μα το Oris ποτέ δεν αποτέλεσε αντικείμενο πόθου! Ήταν μία, σχετικά, καταναγκαστική επιλογή δεδομένου του περιορισμένου προυπολογισμού. Το Ωμέγα, όμως, ήταν "έρωτας"!
Στο εγγύς μέλλον μπορεί να "τσιλιμπουρδίσουμε" και με κάποιο άλλο...

Αποσυνδεδεμένος ΑΠΟΣΤΟΛΟΥ ΣΤΑΥΡΟΣ

  • 34mm case
  • Μηνύματα: 49
    • Προφίλ
Απ: ORIS
« Απάντηση #90 στις: Απρίλιος 29, 2009, 12:18:58 μμ »
Το φανταστηκα οτι θα σε χαλαγε η διχρωμια της στεφανης. Συμφωνω απολυτα μαζι σου χωρις να θεωρω τα Oris καταναγκαστικη επιλογη. Ειναι απολυτα σεβαστη και τιμια εταιρεια με αψογη σχεση τιμης-ποιοτητας. Απο εκει και περα ειναι θεμα γουστου. Οσο για το Omega δεν το συζητω... το συγκεκριμενο μοντελλο με την μαυρη στεφανη και τα πορτοκαλι νουμερα ειναι ενα απο τα πλεον αγαπημενα μου κομματια - οσο απλο και αν δειχνει- ευτυχως το εχω αλλα αν αξιζει να το αναφερω,το απεκτησα αφου ειχα ογκωσει απο Oris. To νεο regulator ειναι 49αρι και μαυρο-πορτοκαλι. Αρκετα εντυπωσιακο, αλλα ακριβωτερο...  αντε καλοριζικο το planet ocean (με μπρασελε εννοειται και μετα λουρι αν θελεις...).

Αποσυνδεδεμένος houston

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 489
    • Προφίλ
Απ: ORIS
« Απάντηση #91 στις: Απρίλιος 29, 2009, 12:58:13 μμ »
Το φανταστηκα οτι θα σε χαλαγε η διχρωμια της στεφανης. Συμφωνω απολυτα μαζι σου χωρις να θεωρω τα Oris καταναγκαστικη επιλογη. Ειναι απολυτα σεβαστη και τιμια εταιρεια με αψογη σχεση τιμης-ποιοτητας. Απο εκει και περα ειναι θεμα γουστου. Οσο για το Omega δεν το συζητω... το συγκεκριμενο μοντελλο με την μαυρη στεφανη και τα πορτοκαλι νουμερα ειναι ενα απο τα πλεον αγαπημενα μου κομματια - οσο απλο και αν δειχνει- ευτυχως το εχω αλλα αν αξιζει να το αναφερω,το απεκτησα αφου ειχα ογκωσει απο Oris. To νεο regulator ειναι 49αρι και μαυρο-πορτοκαλι. Αρκετα εντυπωσιακο, αλλα ακριβωτερο...  αντε καλοριζικο το planet ocean (με μπρασελε εννοειται και μετα λουρι αν θελεις...).

Προς Θεού Στάυρο! Δεν απαξιώνω την μάρκα και παραδέχομαι ευθέως ότι η αναλογία κόστους/αξίας στα ρολόγια της είναι σε πολύ καλό επίπεδο. Αντίστοιχο φινίρισμα, για παράδειγμα, συναντάς σε ακριβότερα ρολόγια. Δεν ήθελα με την προηγούμενη δημοσίευσή μου να προσβάλλω, ούτε να σνομπάρω, την επιλογή κανενός! Όλα είναι θέμα γούστου και προυπολογισμού, τα οποία δύο είναι απολύτως -από μέρους μου- σεβαστά.
Θα διαφωνήσω όμως σε κάτι. Αυτό με την πορτοκαλί στεφάνη είναι ομορφότερο! ;D

Επειδή όμως στην ενότητα αυτή συζητάμε για τα Oris, και οι συντονιστές καραδοκούν, τα υπόλοιπα, σύντομα, στο κατάλληλο θέμα.... ;)

Αποσυνδεδεμένος konakis

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4413
  • Rolex.
    • Προφίλ
Απ: ORIS
« Απάντηση #92 στις: Απρίλιος 29, 2009, 02:35:33 μμ »
Καλημερα μια που ειμαι ...καλος πελατης της εταιρειας .... μια προταση που θεωρω οτι ειναι σε σχετικα καλη τιμη (ειναι και regulator) ομορφουλι και ποιοτικα αψογο. Νομιζω οτι εχει καταργηθει σαν μοντελλο λογω της ελευσης του μεγαλου αδελφου (49αρι). Αξιζει δε και για την συσκευασια οπου υπαρχει εκτος απο το rubber και εξτρα μπρασελε με κιτ τοποθετησης. Υπαρχει σε αρκετα μαγαζια στο κεντρο και η τιμη του δεν απεχει ιδιαιτερα απο το μπλε...

http://www.oris.ch/collections/collections_detail.aspx?ln=en&modelid=28




μέχρι πρόσφατα από τα καλύτερα σε πωλήσεις της εν λόγω εταιρίας.Το'χει φίλος.από μακρυά τραβάει μάτι(σαν κάτι πιο ακριβό και γουστόζικο),από κοντά και στο χέρι και λόγω τιτανίου και επειδή έχω συνηθήσει στις "ακριβές" γενικά κατασκευές  μου δείχνει λιγο "φθηνό",το σωστό θα έλεγα ότι απλά δείχνει και "εκφράζει" την κατηγορία τιμών στην οποία απευθύνεται
konakis.
Rolex,Panerai,JLC,Oris,Steinhart,Alpina,Citizen,Orient.

Αποσυνδεδεμένος cercum

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 214
  • Haute horlogerie
    • Προφίλ
    • Www.Rologas.Com
Απ: ORIS
« Απάντηση #93 στις: Μάιος 16, 2009, 02:09:31 μμ »
Παιδιά τη βοήθεια σας.
Ένος φίλου του δίνουν το oris 7533p, αδιαβροχοτητα στα 300μ 1.000,00€, αλλα χωρις κουτι-εγγυηση.
Ειναι πραγματι ''του κουτιου'', εγω λέω δεν αξιζει μονο κ μονο επειδη δεν εχει το σερβις.
Εσεις τι λετε? ποσο πιανει στην αγορα?

φωτο παρακατω[χαλια τραβηγμενη, δεν ειχα μπαταρια και βιαζομουν :)]

http://img196.imageshack.us/img196/9777/oris.jpg

ευχαριστω

Τικ τακ, τικ τακ

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: ORIS
« Απάντηση #94 στις: Μάιος 16, 2009, 02:14:56 μμ »
ναι ειναι πολλα...καλυτερη τιμη να επιδιωξει ;)

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: ORIS
« Απάντηση #95 στις: Ιούνιος 26, 2009, 02:24:48 πμ »
ORIS BC4 Small Second Pointer Day
Oris BC4 Flight Timer. The Oris BC4 Small Second, Pointer Day is a watch with a date and day display. The date is displayed conventionally enough at window located at the 3 o'clock position. What is distinctive about this watch, a design Oris has used in its other watches, is to use a third main to "display" the date. Continuous seconds is displayed by at a sub-dial located at the 9 o'clock position.

The case has a fairly large 42.7mm case diameter with an over sized crown. which is water resistant to 100 meters. Protecting the dial is a sapphire crystal glass which is domed on both sides and has anti-reflective coating
The BC4 Flight Timer is power be the Oris 645 movement, which is a modified ETA 2836-2






Αποσυνδεδεμένος cercum

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 214
  • Haute horlogerie
    • Προφίλ
    • Www.Rologas.Com
Απ: ORIS
« Απάντηση #96 στις: Ιούνιος 26, 2009, 06:16:25 πμ »
Πανέμορφο...
Τικ τακ, τικ τακ

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: ORIS
« Απάντηση #97 στις: Ιούνιος 26, 2009, 01:27:31 μμ »
σιγουρα διαφορετικο!!!! ;D

Αποσυνδεδεμένος K2LINOS

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 830
    • Προφίλ
Απ: ORIS
« Απάντηση #98 στις: Σεπτέμβριος 02, 2009, 12:49:58 μμ »
Απλα πανεμορφο!!!!Ακομα ενας στοχος!!!! ;) (και ελπιζω συντομα!!)
 http://www.oris.ch/collections/collections_detail.aspx?watchid=75&ln=en
μηπως γνωριζει κανενας τιμη και αν ειναι διαθεσιμο!!!???? ???
Fortis B42 Black titanium-Sinn U2-Seiko kinetic- Ingersoll-PAW 1500GB-GW-5000B-1JR-Pam 312-Steinhart limited silver edition-Casio Frogman-GWF-1000-Longines Legend Diver-Ω Planet ocean 45,5mm-Breitling-Seawolf-Benarus Megalodo-GPR-b1000-🍎watch 4-Vostok energia bronze-GF-1000-Seiko zimbe srpa47j1

Αποσυνδεδεμένος blackbird

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10423
  • Θεσσαλονίκη
    • Προφίλ
Απ: ORIS
« Απάντηση #99 στις: Σεπτέμβριος 02, 2009, 02:45:20 μμ »
Άντε με το καλό.
Το μόνο που με χαλάει σ' αυτό το βαρβάτο χρονογράφο είναι το μεγάλο πλάτος της στεφάνης σε σχέση με το καντράν.

Φιλικά
Δημήτρης