Αποστολέας Θέμα: PANERAI (Σε συνεργασία με το www.paneristihellas.gr)  (Αναγνώστηκε 2296669 φορές)

0 μέλη και 8 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Rastiniak

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 328
    • Προφίλ
Απ: PANERAI
« Απάντηση #1080 στις: Απρίλιος 09, 2010, 09:19:37 μμ »
Σας ευχαριστω πολυ βρε παιδια.Οποτε κλεινουμε σε ρολεξ και για το επομενο εδω ειστε να με βοηθησετε ;) μακαρι να ειχα 1 ρολοι απο καθε μαρκα rolex,breitling,panerai,zenith,omega...Θα τα καταφερω πιστευω 1 το χρονο να το παιρνω ;)
Rolex GMT 116710LN
Seiko 5 SNX F05k1
Swatch Irony YCS408G

Αποσυνδεδεμένος Nikos patra

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 914
  • 233, Εl Primero
    • Προφίλ
Απ: PANERAI
« Απάντηση #1081 στις: Απρίλιος 10, 2010, 09:34:10 πμ »
Grecellin σε ευχαριστω για την απαντηση τοσο γρηγορα..Το κακο ειναι οτι εχω μικρο καρπο μονο 17 και δεν εχω πολλες επιλογες(το πολυ 41mm)και απο Πανεραι δυσκολα θα βρω σε αυτη την διαμετρο..και μου αρεσουν πολλα ρολογια :D

Το Πανέρι θα σου είναι μια χαρά -κι εγώ 17mm καρπό έχω. Δοκίμασέ το στο χέρι σου πριν αποφασίσεις, νομίζω ότι θα σου αρέσει.

Αποσυνδεδεμένος Rastiniak

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 328
    • Προφίλ
Απ: PANERAI
« Απάντηση #1082 στις: Απρίλιος 10, 2010, 05:16:37 μμ »
Οκ θα το δοκιμασω κ θα σας πω ;) Θα ηθελα να ξερα τα βασικα πανω στα πανεραι γιατι ειμαι νεος εδω
Rolex GMT 116710LN
Seiko 5 SNX F05k1
Swatch Irony YCS408G

Αποσυνδεδεμένος DimGR

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 194
    • Προφίλ
    • The Relumer
Απ: PANERAI
« Απάντηση #1083 στις: Απρίλιος 13, 2010, 03:13:47 μμ »
Οκ θα το δοκιμασω κ θα σας πω ;) Θα ηθελα να ξερα τα βασικα πανω στα πανεραι γιατι ειμαι νεος εδω


ωραια σε μεγεθος ρολογια με εναν μηχανισμο  που δε χαλα που να κολοχτιπιεσε κατο , οχι δικο τους ομως . μαζικης παραγωγης μηχανισμος
υπερκοστολογισμενα ρολογια
με τα ιδια φραγκα παιρνεις πραγματικο αριστουργημα οχι panerai και κλαιν μαιν

Αποσυνδεδεμένος nin

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8312
    • Προφίλ
Απ: PANERAI
« Απάντηση #1084 στις: Απρίλιος 13, 2010, 03:38:38 μμ »
Να τον ακούς τον DimGR, παλιά δούλευε ως "κολοχτιπιτής-κάτο".
Έλεγε δηλαδή σε έναν μηχανισμό: "Σε διατάζω να χαλάσεις!" και όταν ο μηχανισμός αρνούταν να χαλάσει, ο κολοχτιπιτής-κάτο πηδούσε ψηλά κι έσκαγε με τα οπίσθια κάτω στο πάτωμα. Εάν ο μηχανισμός δεν χάλαγε ούτε και τότε, σήμαινε ότι ήταν καλός. Τον χρησιμοποιούσαν μέχρι και σε Πανεράι.
Χάρη σε αυτή του τη θέση απέκτησε πολύ βαθιές γνώσεις στα ρολόγια οι οποίες μάλιστα τώρα πρόσφατα έγιναν και αστείρευτες, αλλά φυσικά δεν τις μοιράζεται συχνά.
Ειδικεύεται δε στα ρολόγια που είναι "πραγματικά αριστουργήματα" αλλά και σε όσα είναι μάρκας "κλάιν μάιν".

Αποσυνδεδεμένος DimGR

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 194
    • Προφίλ
    • The Relumer
Απ: PANERAI
« Απάντηση #1085 στις: Απρίλιος 13, 2010, 05:27:43 μμ »
Να τον ακούς τον DimGR, παλιά δούλευε ως "κολοχτιπιτής-κάτο".
Έλεγε δηλαδή σε έναν μηχανισμό: "Σε διατάζω να χαλάσεις!" και όταν ο μηχανισμός αρνούταν να χαλάσει, ο κολοχτιπιτής-κάτο πηδούσε ψηλά κι έσκαγε με τα οπίσθια κάτω στο πάτωμα. Εάν ο μηχανισμός δεν χάλαγε ούτε και τότε, σήμαινε ότι ήταν καλός. Τον χρησιμοποιούσαν μέχρι και σε Πανεράι.
Χάρη σε αυτή του τη θέση απέκτησε πολύ βαθιές γνώσεις στα ρολόγια οι οποίες μάλιστα τώρα πρόσφατα έγιναν και αστείρευτες, αλλά φυσικά δεν τις μοιράζεται συχνά.
Ειδικεύεται δε στα ρολόγια που είναι "πραγματικά αριστουργήματα" αλλά και σε όσα είναι μάρκας "κλάιν μάιν".

 δε καταλαβα το υφακι σου
τραβας κανα ζορι ?

Αποσυνδεδεμένος Rastiniak

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 328
    • Προφίλ
Απ: PANERAI
« Απάντηση #1086 στις: Απρίλιος 13, 2010, 05:34:11 μμ »
Dim σ'ευχαριστω φιλε,δηλ οταν λες μπορω να παρω κατι αλλο πραγματικο αριστουργημα με τα ιδια χρηματα τι μαρκες λες για να το ψαξω ;)
Rolex GMT 116710LN
Seiko 5 SNX F05k1
Swatch Irony YCS408G

Αποσυνδεδεμένος nin

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8312
    • Προφίλ
Απ: PANERAI
« Απάντηση #1087 στις: Απρίλιος 13, 2010, 06:10:49 μμ »
δε καταλαβα το υφακι σου
τραβας κανα ζορι ?

Ουγκάγκα μπουμ μπουμ χι
γκάπαγκουμ μπιρλί γκαγκά
αούγκιγκι αούγκιγκι
μπαγκαλαγκαού γκαγκα



Και τώρα που ευθυμήσαμε, άντε, πρότεινε στον άνθρωπο ένα πραγματικό αριστούργημα.

Αποσυνδεδεμένος blackbird

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10423
  • Θεσσαλονίκη
    • Προφίλ
Απ: PANERAI
« Απάντηση #1088 στις: Απρίλιος 13, 2010, 07:07:31 μμ »
Έγω στα ίδια φράγκα θα πάρω κλάιν μάιν.

Ουπς ένα λεπτό. Για ποια φράγκα μιλάμε;

Φιλικά
Ο καρντάσης σας

director

  • Επισκέπτης
Απ: PANERAI
« Απάντηση #1089 στις: Απρίλιος 13, 2010, 08:01:30 μμ »
clainmain,cholocthipa,γκουγκλαρισα και δεν τα βρηκα,αληθεια εαν μιλαμε για 4-5000 ευρα,ποιες λυσεις θα μπορουσαν να υπαρχουν;σαφως θα υπαρχουν αλλα ας τις αναφερουμε.

Αποσυνδεδεμένος kkostas

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3715
    • Προφίλ
Απ: PANERAI
« Απάντηση #1090 στις: Απρίλιος 13, 2010, 10:41:03 μμ »
Grecellin σε ευχαριστω για την απαντηση τοσο γρηγορα..Το κακο ειναι οτι εχω μικρο καρπο μονο 17 και δεν εχω πολλες επιλογες(το πολυ 41mm)και απο Πανεραι δυσκολα θα βρω σε αυτη την διαμετρο..και μου αρεσουν πολλα ρολογια :D

υπαρχουν και 40αρια πανερια.
Όμως ΠΑΡΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟ SUB.
Αλλη κλαση.
Μετα αναλογα με τα οικονομικα και το αν το θες ακομα κοιτας για το πανεραι.

Αποσυνδεδεμένος Nikos patra

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 914
  • 233, Εl Primero
    • Προφίλ
Απ: PANERAI
« Απάντηση #1091 στις: Απρίλιος 13, 2010, 10:54:30 μμ »
Διάλεξε κάποια μοντέλα που σου αρέσουν και πήγαινε οπωσδήποτε να τα δοκιμάσεις στο χέρι σου -αυτό θα σου δώσει μια πιο ξεκάθαρη εικόνα.Ας μην μπούμε τώρα σε συζήτηση για υπερτιμημένες, ιστορικές εταιρείες, μηχανισμούς κ.λπ. γιατί δε θα τελειώσουμε ποτέ -ο καθένας μπορεί να έχει την άποψή του, αβάσιμη ή μη.
ΥΓ. Προσωπικά δε θα σου πρότεινα 40mm Πανεράι, το κλασικό Πανέρι είναι 44mm τουλάχιστον. Το σαραντάρι είναι σαν μπύρα χωρίς αλκοόλ.  :) ;)

Αποσυνδεδεμένος kkostas

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3715
    • Προφίλ
Απ: PANERAI
« Απάντηση #1092 στις: Απρίλιος 13, 2010, 11:00:54 μμ »
Διάλεξε κάποια μοντέλα που σου αρέσουν και πήγαινε οπωσδήποτε να τα δοκιμάσεις στο χέρι σου -αυτό θα σου δώσει μια πιο ξεκάθαρη εικόνα.Ας μην μπούμε τώρα σε συζήτηση για υπερτιμημένες, ιστορικές εταιρείες, μηχανισμούς κ.λπ. γιατί δε θα τελειώσουμε ποτέ -ο καθένας μπορεί να έχει την άποψή του, αβάσιμη ή μη.
ΥΓ. Προσωπικά δε θα σου πρότεινα 40mm Πανεράι, το κλασικό Πανέρι είναι 44mm τουλάχιστον. Το σαραντάρι είναι σαν μπύρα χωρίς αλκοόλ.  :) ;)

συμφωνουμε για την κλασσικοτητα των 44μμ για πανεραι
αλλα 17αρης καρπος (σαν και τον δικο μου) δεν τα πολυσηκωνει.
ειναι αμαρτια για τοσα λεφτα

Αποσυνδεδεμένος neo12

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1033
    • Προφίλ
Απ: PANERAI
« Απάντηση #1093 στις: Απρίλιος 13, 2010, 11:03:01 μμ »
Aν δοκιμασει το PAM177 H 176 σε τιτανιο πεφτει καλα..μιλαω εκ πειρας (17.5εκ καρπο)
“Simplicity is the ultimate sophistication”
                 Leonardo Da Vinci

Αποσυνδεδεμένος kkostas

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3715
    • Προφίλ
Απ: PANERAI
« Απάντηση #1094 στις: Απρίλιος 13, 2010, 11:05:30 μμ »
Να τον ακούς τον DimGR, παλιά δούλευε ως "κολοχτιπιτής-κάτο".
Έλεγε δηλαδή σε έναν μηχανισμό: "Σε διατάζω να χαλάσεις!" και όταν ο μηχανισμός αρνούταν να χαλάσει, ο κολοχτιπιτής-κάτο πηδούσε ψηλά κι έσκαγε με τα οπίσθια κάτω στο πάτωμα. Εάν ο μηχανισμός δεν χάλαγε ούτε και τότε, σήμαινε ότι ήταν καλός. Τον χρησιμοποιούσαν μέχρι και σε Πανεράι.
Χάρη σε αυτή του τη θέση απέκτησε πολύ βαθιές γνώσεις στα ρολόγια οι οποίες μάλιστα τώρα πρόσφατα έγιναν και αστείρευτες, αλλά φυσικά δεν τις μοιράζεται συχνά.
Ειδικεύεται δε στα ρολόγια που είναι "πραγματικά αριστουργήματα" αλλά και σε όσα είναι μάρκας "κλάιν μάιν".

 :lol: :jg: :jg:

υπερβολικο και σουρεαλιστικο
τυφλα να εχουν οι monty python...

Αποσυνδεδεμένος capitano

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 219
  • Να πέσεις επιτρέπεται. . Να σηκωθείς επιβάλλεται !
    • Προφίλ
Απ: PANERAI
« Απάντηση #1095 στις: Απρίλιος 13, 2010, 11:30:48 μμ »
Να τον ακούς τον DimGR, παλιά δούλευε ως "κολοχτιπιτής-κάτο".
Έλεγε δηλαδή σε έναν μηχανισμό: "Σε διατάζω να χαλάσεις!" και όταν ο μηχανισμός αρνούταν να χαλάσει, ο κολοχτιπιτής-κάτο πηδούσε ψηλά κι έσκαγε με τα οπίσθια κάτω στο πάτωμα. Εάν ο μηχανισμός δεν χάλαγε ούτε και τότε, σήμαινε ότι ήταν καλός. Τον χρησιμοποιούσαν μέχρι και σε Πανεράι.
Χάρη σε αυτή του τη θέση απέκτησε πολύ βαθιές γνώσεις στα ρολόγια οι οποίες μάλιστα τώρα πρόσφατα έγιναν και αστείρευτες, αλλά φυσικά δεν τις μοιράζεται συχνά.
Ειδικεύεται δε στα ρολόγια που είναι "πραγματικά αριστουργήματα" αλλά και σε όσα είναι μάρκας "κλάιν μάιν".
     Mα κι εσύ γιατί το παίρνεις προσωπικά; Σε κάποιους μπορεί να μην αρέσουν . .

Αποσυνδεδεμένος nichrys4

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 318
    • Προφίλ
Απ: PANERAI
« Απάντηση #1096 στις: Απρίλιος 14, 2010, 09:55:23 μμ »

ωραια σε μεγεθος ρολογια με εναν μηχανισμο  που δε χαλα που να κολοχτιπιεσε κατο , οχι δικο τους ομως . μαζικης παραγωγης μηχανισμος
υπερκοστολογισμενα ρολογια
με τα ιδια φραγκα παιρνεις πραγματικο αριστουργημα οχι panerai και κλαιν

ρε φιλαρακι τι ποσταρεις τοτε στα πανερια να πας σε ενοτητα κλαιν μαιν
τραβα μαθε ιστορια και μετα ελα
και που σαι ακομα περιμενουμε ολοι τις προτασεις σου
υποθετω οτι στη συλλογη σου θα εχεις και το ρολοι του ben ten

Αποσυνδεδεμένος Aris911

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10701
    • Προφίλ
Απ: PANERAI
« Απάντηση #1097 στις: Απρίλιος 15, 2010, 11:01:57 πμ »
Βρε παιδια ηρεμηστε.
Ο ανθρωπος την γνωμη του ειπε βασικαως τεχνιτης
Ωποτε καλα ειναι να βλεπουμε και αλλα πραγματα και να ακουμε και καποια πραγματα απο τεχνιτες.
Πιστευω οτι η γνωμη τους μετραει.

Αποσυνδεδεμένος Rastiniak

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 328
    • Προφίλ
Απ: PANERAI
« Απάντηση #1098 στις: Απρίλιος 15, 2010, 11:34:13 πμ »
Τελικα αξιζουν τα πανεραι με 40mm?
Rolex GMT 116710LN
Seiko 5 SNX F05k1
Swatch Irony YCS408G

Αποσυνδεδεμένος GiannisH

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 10743
    • Προφίλ
Απ: PANERAI
« Απάντηση #1099 στις: Απρίλιος 15, 2010, 11:38:59 πμ »
Βρε παιδια ηρεμηστε.
Ο ανθρωπος την γνωμη του ειπε βασικαως τεχνιτης
Ωποτε καλα ειναι να βλεπουμε και αλλα πραγματα και να ακουμε και καποια πραγματα απο τεχνιτες.
Πιστευω οτι η γνωμη τους μετραει.
Δεν νομίζω να παρεξηγήθηκε κανείς για τη γνώμη του φίλου, που για πολλούς είναι και ορθή .Για τον τρόπο που εκφράστηκε η γνώμη του, υπήρξε αντίδραση...

Τελικα αξιζουν τα πανεραι με 40mm?
Για μένα Pam=44mm
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 15, 2010, 09:19:51 μμ από GiannisH »


Έχω αγχωθεί που δεν υπάρχουν Rolex να αγοράσει ο κοσμάκης