Αποστολέας Θέμα: PANERAI (Σε συνεργασία με το www.paneristihellas.gr)  (Αναγνώστηκε 2314179 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Nick78

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 811
    • Προφίλ
Απ: PANERAI
« Απάντηση #1020 στις: Ιανουάριος 19, 2010, 01:33:57 μμ »
Απ ότι βλέπω έχει αλλάξει και ο κατάλογος στην επίσιμη σελίδα www.panerai.com

Αν έχω καταλάβει καλά μετά από μια γρήγορη ματιά η σειρά historic έχει μόνο κουρδιστά (εδώ είμαστε) και η σειρά contemporary μόνο αυτόματα μηχανικά. Ρολόγια με κάσα 1950 υπάρχουν και στις 2 κατηγορίες ανακατεμένα (πρώην manifattura).

Βλέπω και Radiomir στα 42mm (337) που είναι σαν το 183 αλλά με κροκό λουράκι...ωπ και μηχανισμό "Panerai Calibre P.999 or P.999/1, completely manufactured by Panerai"!!

Πρέπει να πέσει μελέτη..
We are never gonna survive...unless we get a little crazy!

Αποσυνδεδεμένος Nanagno

  • Owner/Co-Founder
  • Administrator
  • 50mm case
  • *****
  • Μηνύματα: 1623
  • Time Will Only Tell...
    • Προφίλ
    • http://www.mywatch.gr
Απ: PANERAI
« Απάντηση #1021 στις: Ιανουάριος 19, 2010, 02:20:44 μμ »
Πολύ διάβασμα...! μετά έχει διαγώνισμα με κλειστά βιβλία...  :)
Ludwig van Beethoven said that a great poem is more difficult to set to music than a merely good one, because the composer must improve upon the poem T I M E S.

Αποσυνδεδεμένος Nikos patra

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 914
  • 233, Εl Primero
    • Προφίλ
Απ: PANERAI
« Απάντηση #1022 στις: Ιανουάριος 19, 2010, 02:57:31 μμ »
Έχει και κατηγορία specialities με tourbillion και monopulsante. Είμαι επομένως κάτοχος ρολογιού της καταργημένης πλέον σειράς manifattura... Άρα, το πουλάω ως συλλεκτικό πλέον σε όποιο φίλο από το φόρουμ ενδιαφέρεται, μόνο στη δεκαπλάσια τιμή από την τιμή καταλόγου. Εκτός φόρουμ στην εικοσαπλάσια τιμή (άντε, πάλι θυσιάζομαι για 'σας).  :D :D :D

Αποσυνδεδεμένος LEO

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 28
    • Προφίλ
Απ: PANERAI
« Απάντηση #1023 στις: Ιανουάριος 19, 2010, 02:59:01 μμ »
Απ ότι βλέπω έχει αλλάξει και ο κατάλογος στην επίσιμη σελίδα [url=http://www.panerai.com]www.panerai.com[/url]

Αν έχω καταλάβει καλά μετά από μια γρήγορη ματιά η σειρά historic έχει μόνο κουρδιστά (εδώ είμαστε) και η σειρά contemporary μόνο αυτόματα μηχανικά. Ρολόγια με κάσα 1950 υπάρχουν και στις 2 κατηγορίες ανακατεμένα (πρώην manifattura).

Βλέπω και Radiomir στα 42mm (337) που είναι σαν το 183 αλλά με κροκό λουράκι...ωπ και μηχανισμό "Panerai Calibre P.999 or P.999/1, completely manufactured by Panerai"!!

Πρέπει να πέσει μελέτη..


Δεν γίνεται να μελετήσεις άμα εισαι σοκαρισμένος!!!!!!!!! :o

Αποσυνδεδεμένος Nick78

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 811
    • Προφίλ
Απ: PANERAI
« Απάντηση #1024 στις: Ιανουάριος 19, 2010, 03:11:33 μμ »
Νικόλα, σύμφωνα με το site πάντα, η δική σου ρολογάρα (233) δεν καταργήθηκε απλά πήρε μεταγραφή στη σειρά historic που είναι όλα τα κουρδιστά μαζεμένα.

Τα Luminor 1950 "μοιράστηκαν"  πια στα historic και στα contemporary. Ίσως κάποια να μην πάρχουν πια, ίσως κάποια καινουρια να ήρθαν...τώρα βρήκε να πέσει δουλειά γαμώτο;

Είχα καταλήξει στο 005 ή 111 αλλά τώρα φτου και από την αρχή! Ίσως τώρα μπει σφήνα κανα Radiomir. Κουρδιστό με κάσα 1950 και τελείως απλό (σαν το 312) που έψαχνα δεν βλέπω να βγήκε πάντως..

Προσπαθώ να διαβάσω περισσότερα για specs και εγώ LEO μετά το πρώτο σοκ και μες στο χαμό της δουλειάς   :)
We are never gonna survive...unless we get a little crazy!

Αποσυνδεδεμένος Nikos patra

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 914
  • 233, Εl Primero
    • Προφίλ
Απ: PANERAI
« Απάντηση #1025 στις: Ιανουάριος 19, 2010, 03:13:55 μμ »
Νικόλα, σύμφωνα με το site πάντα, η δική σου ρολογάρα (233) δεν καταργήθηκε απλά πήρε μεταγραφή στη σειρά historic που είναι όλα τα κουρδιστά μαζεμένα.

Τα Luminor 1950 "μοιράστηκαν"  πια στα historic και στα contemporary. Ίσως κάποια να μην πάρχουν πια, ίσως κάποια καινουρια να ήρθαν...τώρα βρήκε να πέσει δουλειά γαμώτο;

Eπομένως πρέπει να ανεβάσω την τιμή...εκεί καταλήγω μετά από ώριμη σκέψη...  :) :)

Αποσυνδεδεμένος LEO

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 28
    • Προφίλ
Απ: PANERAI
« Απάντηση #1026 στις: Ιανουάριος 19, 2010, 03:30:09 μμ »
Απο τιμές για τα 2010 NOVELTIES έχουμε καμια ιδέα;;;; (εννοείται χάριν περιεργείας και μόνο!!!!! :))

Αποσυνδεδεμένος Nanagno

  • Owner/Co-Founder
  • Administrator
  • 50mm case
  • *****
  • Μηνύματα: 1623
  • Time Will Only Tell...
    • Προφίλ
    • http://www.mywatch.gr
Απ: PANERAI
« Απάντηση #1027 στις: Ιανουάριος 19, 2010, 05:26:13 μμ »
Απο τιμές για τα 2010 NOVELTIES έχουμε καμια ιδέα;;;; (εννοείται χάριν περιεργείας και μόνο!!!!! :))


όλα συγκεντρωμένα ΜΟΝΟ στο MyWatch.gr!

http://www.mywatch.gr/index.php/topic,5748.msg83977.html#msg83977
Ludwig van Beethoven said that a great poem is more difficult to set to music than a merely good one, because the composer must improve upon the poem T I M E S.

Αποσυνδεδεμένος LEO

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 28
    • Προφίλ
Απ: PANERAI
« Απάντηση #1028 στις: Ιανουάριος 19, 2010, 05:39:19 μμ »
Σοκαριστικα τα νεα μοντελα...... Σοκαριστικές και οι τιμές!!!!!!





Αποσυνδεδεμένος IliasG

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2777
    • Προφίλ
Απ: PANERAI
« Απάντηση #1029 στις: Ιανουάριος 19, 2010, 07:36:57 μμ »
Φίλε konakis σ’ ευχαριστώ για την πληροφορία σχετικά με την Ιταλία. Εάν είναι το 111 ας πούμε να καταβαίνει 20% από τα 3700 τότε ένα ταξιδάκι Ρώμη/Φλωρεντία δεν είναι καθόλου μα καθόλου κακή ιδέα!
Όταν έρθει η ώρα πάντως θα το ψάξω και για Ελβετία πάντως, μιας και τώρα και οι 2 αδελφές μου μετακόμισαν εκεί.
Παράθεση από: Nick78
Τέλη Απρίλη θα βρεθώ Ζυρίχη πάντως και θα κάνω και εκεί μια έρευνα. Είχα ρωτήσει την αδελφή μου για  Ω Planet Ocean αλλά με την έκπτωση που πήρα εδώ για τη λεγόμενη Barbezahlung (πληρωμή μετρητοίς) δε συνέφερε η Ελβετία. Ίσως για Πανεράι να είναι αλλιώς.
Επειδή θα πάω Ζυρίχη σε ένα μήνα έχει κανένας εμπειρία από κατάστημα εκεί;
Οι τιμές στην Ελβετία σε σχέση με Ιταλία έχουν διάφορα;
Φίλε Νίκο και Δημήτρη,
Για Ιταλία δεν ξέρω τι έκπτωση υπάρχει στα Πανεράι, δεν ρώτησα. Στην Ελβετία όμως είναι σίγουρο ότι θα έχεις τουλάχιστον ένα 7,6% μείωση από την έκπτωση του ΦΠΑ, πιθανότατα και κάτι παραπάνω από το κατάστημα. Συγκεκριμένα για Ω ΡΟ δεν συμφέρει η Ελβετία γιατί εδώ με τιμή καταλόγου ~2700 πετυχαίνεις 20-25 ή και 30%, ενώ εκεί με τιμή 3900 CHF (~2650 €) μόνο 7-8%.΄Άλλο παράδειγμα: Longines Legend Diver. Eδώ 1440 € με 20-25% έκπτωση, εκεί 2000 CHF (~1400 €) με 7-8%. Το ίδιο ισχύει σε ό,τι εταιρείες ρώτησα όταν ήμουν εκεί στις αρχές του χρόνου. Στα Πανεράι όμως αφού εδώ δεν υπάρχει έκπτωση, τουλάχιστον στην Ελβετία έχεις μια μικρή.

Παράθεση
Παράθεση από: TATAR στις Ιανουαρίου 10, 2010, 09:44:14 am

ROCCCA S.p.A
PIAZZA DUOMO 25 20121 MILANO
ακριβως απεναντι απο το DUOMO
Φίλε ΤΑΤΑR το είδα το κατάστημα που λες, πραγματικά αξίζει μια επίσκεψη, ειδικά αν δίνει 20% έκπτωση. Εγώ δεν είχα χρόνο.... ;D

Φιλικά Ηλίας

Αποσυνδεδεμένος Nick78

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 811
    • Προφίλ
Απ: PANERAI
« Απάντηση #1030 στις: Ιανουάριος 19, 2010, 09:20:59 μμ »
Ηλία σ’ ευχαριστώ για τις πληροφορίες.
Χωρίς να έχω ψάξει καθόλου την παράλληλη αγορά ή την αντιπροσωπία στη Ρόδο, τόσο η Ιταλία (15-20% έκπτωση) όσο και η Ελβετία (έστω 5% έκπτωση από το κατάστημα συν 7,6% επιστροφή ΦΠΑ) φαίνονται καλύτερες επιλογές σε σχέση με αγορά εδώ.

Για το Ω, όπως τα λες είναι. Με λίγο ψάξιμο, το 25% είναι στανταράκι (εγώ πέτυχα 27%, φυσικά με  πληροφορίες μελών του mywatch.gr) και νομίζω το ίδιο ισχύει για πολλές άλλες μάρκες όπως Breitling ή Longines που ανέφερες. Tα Panerai όμως είναι ειδική περίπτωση οπότε ευκαιρία είναι να χαζέψω τα site της easyjet, της Aegean κτλ και ν’ αρχίσω τα όνειρα.

Φιλικά
Νίκος
We are never gonna survive...unless we get a little crazy!

Αποσυνδεδεμένος dimtzi

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 455
    • Προφίλ
Απ: PANERAI
« Απάντηση #1031 στις: Ιανουάριος 19, 2010, 09:35:26 μμ »
Ηλια ευχαριστω για τις πληροφοριες και οπως ειπε και ο Νικος για Panerai εστω και αυτη η μικρη εκπτωση ειναι καλυτερα απο το τιποτα!



Υ.Γ. Το ονομα μου ειναι Δημος(Δημοσθενης) :)
Rolex SD, Rolex Explorer II, Panerai 112,GP Sea Hawk, IWC pilot chrono LPP, Omega PO 45.5, Omega Moonwatch, TudorBB chrono, Tudor Pelagos, Tag Heuer Monaco, Tag Heuer Aquagraph, Breitling Navitimer World, Breitling Skyracer, Oris TT1 divers chrono, Glycine Airman SST12, Longines LLD, Fortis UTC

Αποσυνδεδεμένος IliasG

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2777
    • Προφίλ
Απ: PANERAI
« Απάντηση #1032 στις: Ιανουάριος 19, 2010, 10:53:03 μμ »
Πάντως, Νίκο και Δήμο, αν η Ιταλία δίνει 15-20%, συμφέρει με χίλια. ;)

Αποσυνδεδεμένος mlv500

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 480
    • Προφίλ
Απ: PANERAI
« Απάντηση #1033 στις: Ιανουάριος 28, 2010, 12:17:07 μμ »
λοιπον αγαπητοι μου αννθρωποι στις φωτο βλεπω ισως τα εντυπωσιακα αυτα ρολογια
ομολογω οτι απο ντιζαιν ειναι φοβερα οπως κ τα ανονιμο
λεω να κανω το ατοπημα κ να προσπαθησω να βρω ενα σε καλη τιμη οροφη τα 4000
αν εχετε γνωση καταστηματος απο ελλαδα κ για μεταχειρισμενο αλλα και απο εξωτερικο ον λαιν θα ηθελα την βοηθεια σας
πανε αρκετα ρολογια απο αυτα που ειχα κ θελω λιγα κ καλα
αν θελετε στελνετε κ πμ

Αποσυνδεδεμένος Nikos patra

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 914
  • 233, Εl Primero
    • Προφίλ
Απ: PANERAI
« Απάντηση #1034 στις: Ιανουάριος 28, 2010, 12:23:15 μμ »
λοιπον αγαπητοι μου αννθρωποι στις φωτο βλεπω ισως τα εντυπωσιακα αυτα ρολογια
ομολογω οτι απο ντιζαιν ειναι φοβερα οπως κ τα ανονιμο
λεω να κανω το ατοπημα κ να προσπαθησω να βρω ενα σε καλη τιμη οροφη τα 4000
αν εχετε γνωση καταστηματος απο ελλαδα κ για μεταχειρισμενο αλλα και απο εξωτερικο ον λαιν θα ηθελα την βοηθεια σας
πανε αρκετα ρολογια απο αυτα που ειχα κ θελω λιγα κ καλα
αν θελετε στελνετε κ πμ


Αξιόπιστος πωλητής, με πολλές θετικές συστάσεις, μπορεί να κόψεις και κάτι από την αναγραφόμενη τιμή. (το σάιτ είναι στα ολλανδικά, του στέλνεις μέιλ στα αγγλικά και σου λύνει απορίες).
http://www.wwwatches.nl/index.php?option=com_content&task=blogcategory&id=8&Itemid=15

Αποσυνδεδεμένος jtheogr

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 269
    • Προφίλ
Απ: PANERAI
« Απάντηση #1035 στις: Ιανουάριος 28, 2010, 12:27:37 μμ »
Αξιόπιστος πωλητής, με πολλές θετικές συστάσεις, μπορεί να κόψεις και κάτι από την αναγραφόμενη τιμή. (το σάιτ είναι στα ολλανδικά, του στέλνεις μέιλ στα αγγλικά και σου λύνει απορίες).
[url]http://www.wwwatches.nl/index.php?option=com_content&task=blogcategory&id=8&Itemid=15[/url]



Εχει και καινούργια απο ότι είδα και σε καλές τιμές.

Αποσυνδεδεμένος Nikos patra

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 914
  • 233, Εl Primero
    • Προφίλ
Απ: PANERAI
« Απάντηση #1036 στις: Ιανουάριος 28, 2010, 12:31:39 μμ »
Πουλάει και στο chrono24.com. Είναι επίσης αξιόπιστος και σε θέματα εγγύησης των ρολογιών.

Αποσυνδεδεμένος gsb

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1246
  • ..θελω να μαθω!!
    • Προφίλ
Απ: PANERAI
« Απάντηση #1037 στις: Φεβρουάριος 01, 2010, 09:56:57 πμ »
 :) οσοι δεν το γνωριζετε, ριξτε μια ματια..

www.paneristipix.com




το 'πε και το 'κανε!!

Αποσυνδεδεμένος nin

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8312
    • Προφίλ
Απ: PANERAI
« Απάντηση #1038 στις: Φεβρουάριος 02, 2010, 11:15:34 μμ »
Το περιβόητο PAM 339.
Παρότι φρέσκο φρέσκο, σφάζονται ήδη παλικάρια για χάρη του.  ;D






Αποσυνδεδεμένος vord

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 542
    • Προφίλ
Απ: PANERAI
« Απάντηση #1039 στις: Φεβρουάριος 14, 2010, 09:23:52 πμ »
Ο νέος τιμοκατάλογος είναι λίγο πιό τσιμπημένος ή μου φαίνεται?

http://www.paneristi.com/reference/pricelists/JAN_2010_PANERAI_RETAIL_PRICE_LIST.pdf
i hear the roar of a big machine