Αποστολέας Θέμα: PANERAI (Σε συνεργασία με το www.paneristihellas.gr)  (Αναγνώστηκε 2310245 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Nick78

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 811
    • Προφίλ
Απ: PANERAI
« Απάντηση #1000 στις: Ιανουάριος 08, 2010, 02:32:12 μμ »
Ευχαριστώ Νίκο από την Πάτρα, ωραίο άρθρο! Θα το ξαναμελετήσω σπίτι μετά τη δουλειά με την ησυχία μου αν και απ΄ότι κατάλαβα πάμε σε απαγορευτικό δυστυχώς κόστος.

jtheogr μόνο μια επίσκεψη στο golden hall έχω κάνει και η αλήθεια είναι ότι επικεντρώθηκα μόνο στα panerai με την ασφάλεια της κορώνας.  ;) Το βρίσκω κάτι ξεχωριστό και το προτιμώ. Τα Radiomir είναι και λίγο μεγαλύτερα, όμως δεν αποκλείεται να του ρίξω μια ματιά του 183 αφού δεν έχω καθόλου πίεση χρόνου.

Τουλάχιστον δοκιμάζοντας και 40mm και 44mm (το 104 και ένα 40άρι με power reserve), διαπίστωσα ευτυχώς ότι ο 17 και κάτι ψηλά καρπός μου σηκώνει το 44mm! Βέβαια και το 40άρι μια χαρά ήταν για το χέρι μου αλλά αφού καταφέρνω να υποστηρίξω και τη διάμετρο 44 αλλά και συνολικό πάχος που δεν είναι αμελητέο ο δρόμος για 005/111 είναι ανοιχτός!

ΥΓ jtheogr: Εάν έψαχνα για κύριο καθημερινό ρολόι τότε θα μπορούσα να πάρω και αυτόματο. Σ'αυτή την περίπτωση επ' ουδενί δεν θα κοιτούσα κάτι άλλο εκτός του 312! Συγχαρητήρια ξανά για την αγορά σου!
We are never gonna survive...unless we get a little crazy!

Αποσυνδεδεμένος nin

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8312
    • Προφίλ
Απ: PANERAI
« Απάντηση #1001 στις: Ιανουάριος 09, 2010, 02:31:42 μμ »
...διαπίστωσα ευτυχώς ότι ο 17 και κάτι ψηλά καρπός μου σηκώνει το 44mm! Βέβαια και το 40άρι μια χαρά ήταν για το χέρι μου αλλά ...

9 στους 10 που επέλεξαν 40άρι PAM, το έδωσαν και πήραν 44άρι.

PAM (Luminor) = 44 mm. Η εξίσωση αυτή αποτελεί αξίωμα.  :)

Αποσυνδεδεμένος Nick78

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 811
    • Προφίλ
Απ: PANERAI
« Απάντηση #1002 στις: Ιανουάριος 09, 2010, 03:21:52 μμ »
Nαι, αυτό το αξίωμα είναι κάτι που τονίζεται συνεχώς και έχετε δίκιο. Με έπεισε εξάλλου και η live δοκιμή του 104. Mπορεί ν’ακούς 44μμ και να τρομάζεις αλλά στην πραγματικότητα το αποτέλεσμα να είναι μια χαρά.

Βέβαια υπάρχουν τρεις μικρές «απογοητεύσεις»

-   κουρδιστό panerai  με κάσα 1950 και όσο πιο απλό γίνεται είναι για τα βαλάντια μου ουτοπία  άρα αναγκαστικά historic marina
-    ο χρόνος αναμονής για τα 111/005 είναι απροσδιόριστος σύμφωνα με τα λεγόμενα του πωλητή (είχα πάει στις γιορτές στο κατάστημα στο golden hall)
-   Όπως έχει ξαναγραφτεί, έκπτωση δεν παίζει με τίποτα όσο και να χτυπιόμουν, το μόνο που κατάφερα είναι ένα έξτρα λουράκι δώρο αλλά από την άλλη νομίζω η συσκευασία όλων των panerai έχει ένα επιπλέον (δερματινο;) λουράκι οπότε τι σόι «δώρο» είναι αυτό;
We are never gonna survive...unless we get a little crazy!

Αποσυνδεδεμένος konakis

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4413
  • Rolex.
    • Προφίλ
Απ: PANERAI
« Απάντηση #1003 στις: Ιανουάριος 09, 2010, 03:31:36 μμ »
aπλά όταν φθαρεί το εργοστασιακό που φέρει το ρολοι(για να μην δώσεις 100+ ευρά,μιλάμε για το απλό δερμάτινο και όχι για κροκοδειλέ) το'χεις "καβάντζα".Θα σου συνιστούσα να κοιτάξεις προς Ιταλία μεριά,θα πάρεις τουλάχιστον ένα 15 με 20 % έκπτωση από την list price των ρολογιών,αρκετά μέλη έχουν κινηθεί αναλόγως,όπως επίσης και λόγω χαμηλότερου φ.π.α. μπορείς να απευθυνθείς και στον Κουνάκη στην Ρόδο.Είναι κρίμα να "κολλάμε" στους εδώ A.D.
Ειδικά σε παράλληλη αγορά το 20% το΄χεις στο τσεπάκι σου,πόσο δε για κουρδιστό πανεραι που στην Ελλαδίτσα δεν τα κυνηγάνε πολύ στην πιάτσα...όλοι οι δήθεν θέλουν αυτόματο ;)
konakis.
Rolex,Panerai,JLC,Oris,Steinhart,Alpina,Citizen,Orient.

Αποσυνδεδεμένος Nick78

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 811
    • Προφίλ
Απ: PANERAI
« Απάντηση #1004 στις: Ιανουάριος 09, 2010, 03:48:59 μμ »
Φίλε konakis σ’ ευχαριστώ για την πληροφορία σχετικά με την Ιταλία. Εάν είναι το 111 ας πούμε να καταβαίνει 20% από τα 3700 τότε ένα ταξιδάκι Ρώμη/Φλωρεντία δεν είναι καθόλου μα καθόλου κακή ιδέα!
Όταν έρθει η ώρα πάντως θα το ψάξω και για Ελβετία πάντως, μιας και τώρα και οι 2 αδελφές μου μετακόμισαν εκεί.
We are never gonna survive...unless we get a little crazy!

Αποσυνδεδεμένος konakis

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4413
  • Rolex.
    • Προφίλ
Απ: PANERAI
« Απάντηση #1005 στις: Ιανουάριος 09, 2010, 04:01:10 μμ »
....έτσι....μάλλον θα "καθαρίσουν" οι sisters  ;D
konakis.
Rolex,Panerai,JLC,Oris,Steinhart,Alpina,Citizen,Orient.

Αποσυνδεδεμένος apo1

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 380
    • Προφίλ
Απ: PANERAI
« Απάντηση #1006 στις: Ιανουάριος 09, 2010, 04:49:44 μμ »
Φίλε konakis σ’ ευχαριστώ για την πληροφορία σχετικά με την Ιταλία. Εάν είναι το 111 ας πούμε να καταβαίνει 20% από τα 3700 τότε ένα ταξιδάκι Ρώμη/Φλωρεντία δεν είναι καθόλου μα καθόλου κακή ιδέα!
Όταν έρθει η ώρα πάντως θα το ψάξω και για Ελβετία πάντως, μιας και τώρα και οι 2 αδελφές μου μετακόμισαν εκεί.

να πας Ιταλια
Θα βγαλεις το ταξιδι ,φαγητο,υπνο κ.λ.π εσυ και η αγαπη σου τζαμπα!!!
Θα σε εξυπηρετησουν και διμετρα, αν πας στην μπουτικ στην Φλωρεντια..............
Πιες και τον καλυτερο καφε του κοσμου εσπρεσακι με 0,90 στο ορθιο για την χωνεψη
και ελα μετα και κανε μας review!!!

Αποσυνδεδεμένος mantilas

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1202
  • ΚΑΛΛΙΣΤΟΝ ΚΛΕΟΣ ΤΟ ΥΠΕΡ ΠΑΤΡΑΣ ΘΝΗΣΚΕΙΝ
    • Προφίλ
Απ: PANERAI
« Απάντηση #1007 στις: Ιανουάριος 09, 2010, 05:19:23 μμ »
να πας Ιταλια
Θα βγαλεις το ταξιδι ,φαγητο,υπνο κ.λ.π εσυ και η αγαπη σου τζαμπα!!!
Θα σε εξυπηρετησουν και διμετρα, αν πας στην μπουτικ στην Φλωρεντια..............
Πιες και τον καλυτερο καφε του κοσμου εσπρεσακι με 0,90 στο ορθιο για την χωνεψη
και ελα μετα και κανε μας review!!!
Nαι ναι ναι :supz: :supz: :supz:

Αποσυνδεδεμένος antonis_ch

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1360
  • Time is the most valuable thing a man can spend!
    • Προφίλ
Απ: PANERAI
« Απάντηση #1008 στις: Ιανουάριος 09, 2010, 05:36:15 μμ »
να πας Ιταλια
Θα βγαλεις το ταξιδι ,φαγητο,υπνο κ.λ.π εσυ και η αγαπη σου τζαμπα!!!
Θα σε εξυπηρετησουν και διμετρα, αν πας στην μπουτικ στην Φλωρεντια..............
Πιες και τον καλυτερο καφε του κοσμου εσπρεσακι με 0,90 στο ορθιο για την χωνεψη
και ελα μετα και κανε μας review!!!

+1

Αποσυνδεδεμένος Nick78

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 811
    • Προφίλ
Απ: PANERAI
« Απάντηση #1009 στις: Ιανουάριος 09, 2010, 05:51:10 μμ »
Ένα ταξίδι στην  Ιταλία και ειδικά στη Φλωρεντία είναι πολύ ελκυστικό. Ήμουν εκεί πριν ακριβώς 2 χρόνια, βέβαια τότε πέρασα την ώρα στα μουσεία και βγάζοντας φωτογραφίες  από τις γέφυρες στο ποτάμι. Δεν με είχε χτυπήσει ακόμα ο ιός για τα ρολόγια ώστε να ψάξω την μπουτίκ Πανεράι.
Τέλη Απρίλη θα βρεθώ Ζυρίχη πάντως και θα κάνω και εκεί μια έρευνα. Είχα ρωτήσει την αδελφή μου για  Ω Planet Ocean αλλά με την έκπτωση που πήρα εδώ για τη λεγόμενη Barbezahlung (πληρωμή μετρητοίς) δε συνέφερε η Ελβετία. Ίσως για Πανεράι να είναι αλλιώς.
Όπως και να χει πάντως πιστεύω θα προηγηθούν κι άλλες αγορές Panerai στο forum αφού απ’ότι διαβάζω εδώ πολλοί τα έχουν «λοκάρει» στο στόχαστρο τους!
We are never gonna survive...unless we get a little crazy!

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: PANERAI
« Απάντηση #1010 στις: Ιανουάριος 09, 2010, 05:59:01 μμ »
κατι πολυ απλο,θα μπορουσες να ρωτησεις μεσω π.μ που αγορασαν τα πανεραι τους και τι εκπτωση ειχαν ,μελη του φορουμ  ;)

Αποσυνδεδεμένος TATAR

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 258
    • Προφίλ
Απ: PANERAI
« Απάντηση #1011 στις: Ιανουάριος 10, 2010, 09:32:50 πμ »
Φίλε konakis σ’ ευχαριστώ για την πληροφορία σχετικά με την Ιταλία. Εάν είναι το 111 ας πούμε να καταβαίνει 20% από τα 3700 τότε ένα ταξιδάκι Ρώμη/Φλωρεντία δεν είναι καθόλου μα καθόλου κακή ιδέα!
Όταν έρθει η ώρα πάντως θα το ψάξω και για Ελβετία πάντως, μιας και τώρα και οι 2 αδελφές μου μετακόμισαν εκεί.


ROCCCA S.p.A
PIAZZA DUOMO 25 20121 MILANO
ακριβως απεναντι απο το DUOMO

Αποσυνδεδεμένος TATAR

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 258
    • Προφίλ
Απ: PANERAI
« Απάντηση #1012 στις: Ιανουάριος 10, 2010, 09:34:24 πμ »

ROCCCA S.p.A
PIAZZA DUOMO 25 20121 MILANO
ακριβως απεναντι απο το DUOMO
Θετικότατη εμπειρία , το συνιστώ

Αποσυνδεδεμένος dimtzi

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 455
    • Προφίλ
Απ: PANERAI
« Απάντηση #1013 στις: Ιανουάριος 10, 2010, 10:28:22 πμ »
Επειδή θα πάω Ζυρίχη σε ένα μήνα έχει κανένας εμπειρία από κατάστημα εκεί;
Οι τιμές στην Ελβετία σε σχέση με Ιταλία έχουν διάφορα;
Rolex SD, Rolex Explorer II, Panerai 112,GP Sea Hawk, IWC pilot chrono LPP, Omega PO 45.5, Omega Moonwatch, TudorBB chrono, Tudor Pelagos, Tag Heuer Monaco, Tag Heuer Aquagraph, Breitling Navitimer World, Breitling Skyracer, Oris TT1 divers chrono, Glycine Airman SST12, Longines LLD, Fortis UTC

Αποσυνδεδεμένος BIG PILOT

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 247
    • Προφίλ
Απ: PANERAI
« Απάντηση #1014 στις: Ιανουάριος 17, 2010, 10:56:22 μμ »
ολα τα νεα μοντελα για το 2010 υπαρχουν ηδη σε φωτογραφιες στο paneristi.com
enjoy them....

Αποσυνδεδεμένος nin

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8312
    • Προφίλ
Απ: PANERAI
« Απάντηση #1015 στις: Ιανουάριος 19, 2010, 12:28:58 μμ »
"Βαδίζω και παραμιλώ" λένε οι ανά τον κόσμο φίλοι της μάρκας με το συγκεκριμένο.

PAM 339







Φωτό από watchprosite.com
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 19, 2010, 12:38:48 μμ από nin »

Αποσυνδεδεμένος nin

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8312
    • Προφίλ
Απ: PANERAI
« Απάντηση #1016 στις: Ιανουάριος 19, 2010, 12:30:07 μμ »
Η κάσα έχει κατασκευαστεί από ένα νέο, ειδικό υλικό (επονομαζόμενο ως composite) που μπροστά του τα υπόλοιπα υλικά υποτίθεται ότι ωχριούν.


« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 19, 2010, 12:37:35 μμ από nin »

Αποσυνδεδεμένος nin

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8312
    • Προφίλ
Απ: PANERAI
« Απάντηση #1017 στις: Ιανουάριος 19, 2010, 12:35:34 μμ »
Οι κάσες των 3 νέων Radiomir είναι μικρότερες, στα 42 mm.




Δίπλα στο γνωστό 183 (Γιάννηηηη...  ;D)




Φωτό από watchprosite.com

Αποσυνδεδεμένος blackbird

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10423
  • Θεσσαλονίκη
    • Προφίλ
Απ: PANERAI
« Απάντηση #1018 στις: Ιανουάριος 19, 2010, 12:59:01 μμ »
Δηλ. θα δούμε Πανέρι κι σι μπιζάκι;

Το 339 τι διάμετρο έχει;

φιλικά
Δημήτρης

Αποσυνδεδεμένος mitsman

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1156
  • Head over heels for 005
    • Προφίλ
Απ: PANERAI
« Απάντηση #1019 στις: Ιανουάριος 19, 2010, 01:20:29 μμ »
Απο σημερα καταλαβα τι θα βλεπω στον υπνο μου για κανενα μηνα..... :D
 PAM339!
Tι ονειρο ειναι αυτο ? ::)
Φιλε Δημήτρη....Φιλικα Παντα ... με αισθημα φιλιας...