Αποστολέας Θέμα: PANERAI (Σε συνεργασία με το www.paneristihellas.gr)  (Αναγνώστηκε 2310309 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Nikos patra

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 914
  • 233, Εl Primero
    • Προφίλ
Απ: PANERAI
« Απάντηση #940 στις: Δεκέμβριος 17, 2009, 02:54:33 μμ »
Έρχεται...
χε, χε, χε, χε (σατανικά μυστηριώδες γέλιο)... χε, χε, χε, χε (once more)  :ug: :ug: :smt077

Αποσυνδεδεμένος BIG PILOT

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 247
    • Προφίλ
Απ: PANERAI
« Απάντηση #941 στις: Δεκέμβριος 17, 2009, 05:52:44 μμ »
αντε βρε νικο....σκασε την πολυποθητη φωτο να ανεβουμε λιγακι.....!!!!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος Nikos patra

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 914
  • 233, Εl Primero
    • Προφίλ
Απ: PANERAI
« Απάντηση #942 στις: Δεκέμβριος 18, 2009, 03:40:06 μμ »
ΗΡΘΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ!!!!!!!!!!

ΗΡΘΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ!!!!!!!!!!

ΗΡΘΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ!!!!!!!!!!

:jump2: :jump2: :jump2: :jump2: :ug: :ug: :ug: :ug: :headbash: :headbash: :headbash: :headbash: :nutty3: :nutty3: :nutty3: :nutty3:

director

  • Επισκέπτης
Απ: PANERAI
« Απάντηση #943 στις: Δεκέμβριος 18, 2009, 03:47:01 μμ »
δειχτο γρηγορααααααααααααααααα.για να πουμε τα καλοριζικα

Αποσυνδεδεμένος BIG PILOT

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 247
    • Προφίλ
Απ: PANERAI
« Απάντηση #944 στις: Δεκέμβριος 18, 2009, 05:57:57 μμ »
νικολα περιμενουμε περιποιημενες φωτο για τα καλοριζικα....

Αποσυνδεδεμένος konakis

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4413
  • Rolex.
    • Προφίλ
Απ: PANERAI
« Απάντηση #945 στις: Δεκέμβριος 18, 2009, 09:28:04 μμ »
.....αντε ντε............ρίξε πράμα.............
konakis.
Rolex,Panerai,JLC,Oris,Steinhart,Alpina,Citizen,Orient.

Αποσυνδεδεμένος Nikos patra

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 914
  • 233, Εl Primero
    • Προφίλ
Απ: PANERAI
« Απάντηση #946 στις: Δεκέμβριος 19, 2009, 12:05:45 πμ »
Yπόσχομαι φωτογραφίες σύντομα.  :)  Οι αρχικές εντυπώσεις πολύ καλές -ξεχωριστό κομμάτι, πραγματικά διαφορετικο από το 090. Θα επανέλθω με περισσότερα.

Αποσυνδεδεμένος SER

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 6217
    • Προφίλ
Απ: PANERAI
« Απάντηση #947 στις: Δεκέμβριος 19, 2009, 12:26:04 πμ »
Ανυπομονουμε :o :o

Αποσυνδεδεμένος Nick78

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 811
    • Προφίλ
Απ: PANERAI
« Απάντηση #948 στις: Δεκέμβριος 20, 2009, 03:02:08 μμ »
Νίκο διάβασα το πολύ ενδιαφέρον συγκριτικό σου μεταξύ 233 και 090.
Σιγά σιγά ζυμώνεται και στο δικό μυαλό μου η αγορά ενός Panerai…μεσοπρόθεσμα όμως, όχι άμεσα. Μου έχουν τραβήξει την προσοχή τα ακόλουθα:

-   005 logo: διότι είναι κουρδιστό (αφού δεν νομίζω να το φοράω καθημερινά ίσως είναι καλύτερα από αυτόματο), είναι συλλεκτικό επειδή έχει και το λογότυπο, είναι το πιο φτηνό και προσωπικά αντιμετωπίζω ακόμα  το open back με σκεπτικισμό.
-   104: ναι μεν αυτόματο, αλλά έχει ημερομηνία (από παιδί μικρό δεν έχω φορέσει ποτέ μου ρολόι χωρίς ημερομηνία). Ο κυριότερος λόγος είναι όμως πως υπάρχει η «καβάτζα»   του 048 που είναι το ίδιο ρολόι σε 40μμ, σε περίπτωση που το αποτέλεσμα/θέαμα του καρπού μου με το 44μμ Πανεράι δεν είναι ταιριαστό.
-   312: ναι μεν αυτόματο, αλλά μιλάμε για την υπέρβαση, καθώς έχει in-house μηχανή και κάσα «1950».

Θα ήθελα λοιπόν να σε ρωτήσω εφόσον έχεις δοκιμάσει στο χέρι σου και την κάσα contemporary και την luminor 1950,   από συνολικό πάχος ρολογιού που βρίσκονται αυτά τα ρολόγια μεταξύ τους; Στο επίσημο site βλέπω μόνο crystal thick και όχι συνολικό πάχος/ύψος ρολογιού. Το δικό μου ρολόι έχει συνολικό πάχος περίπου 12mm και είναι ήδη αρκετό…Επίσης αν μπορείς να πεις στο περίπου τη διάμετρο του δικού σου καρπού (είδα και τις ωραίες φωτογραφίες σου στο review).
Τα Πανεράι είναι πραγματικά πανέμορφα ρολόγια και μοναδικου design. Αν ποτέ προβώ σε αγορά κάποιου θα θελα να αποφύγω τα 40mm, γι’ αυτό και δίνω βάση σε θέματα διαστάσεων μιας και έχω μικρό καρπό.
Και πάλι συγχαρητήρια για το νέο σου απόκτημα! Είναι καταπληκτικό!
We are never gonna survive...unless we get a little crazy!

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: PANERAI
« Απάντηση #949 στις: Δεκέμβριος 20, 2009, 03:11:53 μμ »
005 logo: διότι είναι κουρδιστό (αφού δεν νομίζω να το φοράω καθημερινά ίσως είναι καλύτερα από αυτόματο), είναι συλλεκτικό επειδή έχει και το λογότυπο, είναι το πιο φτηνό και προσωπικά αντιμετωπίζω ακόμα  το open back με σκεπτικισμό


εχες πιασει το νοημα ;)

Αποσυνδεδεμένος Nanagno

  • Owner/Co-Founder
  • Administrator
  • 50mm case
  • *****
  • Μηνύματα: 1623
  • Time Will Only Tell...
    • Προφίλ
    • http://www.mywatch.gr
Απ: PANERAI
« Απάντηση #950 στις: Δεκέμβριος 20, 2009, 05:47:11 μμ »
Ναι αλλά δεν έχει το 9 ! Το ιστορικά "σωστό" base κουρδιστό Panerai είναι το PAM000...;)
Ludwig van Beethoven said that a great poem is more difficult to set to music than a merely good one, because the composer must improve upon the poem T I M E S.

Αποσυνδεδεμένος nichrys4

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 318
    • Προφίλ
Απ: PANERAI
« Απάντηση #951 στις: Δεκέμβριος 20, 2009, 11:00:37 μμ »
Νίκο διάβασα το πολύ ενδιαφέρον συγκριτικό σου μεταξύ 233 και 090.
Σιγά σιγά ζυμώνεται και στο δικό μυαλό μου η αγορά ενός Panerai…μεσοπρόθεσμα όμως, όχι άμεσα. Μου έχουν τραβήξει την προσοχή τα ακόλουθα:

-   005 logo: διότι είναι κουρδιστό (αφού δεν νομίζω να το φοράω καθημερινά ίσως είναι καλύτερα από αυτόματο), είναι συλλεκτικό επειδή έχει και το λογότυπο, είναι το πιο φτηνό και προσωπικά αντιμετωπίζω ακόμα  το open back με σκεπτικισμό.
-   104: ναι μεν αυτόματο, αλλά έχει ημερομηνία (από παιδί μικρό δεν έχω φορέσει ποτέ μου ρολόι χωρίς ημερομηνία). Ο κυριότερος λόγος είναι όμως πως υπάρχει η «καβάτζα»   του 048 που είναι το ίδιο ρολόι σε 40μμ, σε περίπτωση που το αποτέλεσμα/θέαμα του καρπού μου με το 44μμ Πανεράι δεν είναι ταιριαστό.
-   312: ναι μεν αυτόματο, αλλά μιλάμε για την υπέρβαση, καθώς έχει in-house μηχανή και κάσα «1950».

Θα ήθελα λοιπόν να σε ρωτήσω εφόσον έχεις δοκιμάσει στο χέρι σου και την κάσα contemporary και την luminor 1950,   από συνολικό πάχος ρολογιού που βρίσκονται αυτά τα ρολόγια μεταξύ τους; Στο επίσημο site βλέπω μόνο crystal thick και όχι συνολικό πάχος/ύψος ρολογιού. Το δικό μου ρολόι έχει συνολικό πάχος περίπου 12mm και είναι ήδη αρκετό…Επίσης αν μπορείς να πεις στο περίπου τη διάμετρο του δικού σου καρπού (είδα και τις ωραίες φωτογραφίες σου στο review).
Τα Πανεράι είναι πραγματικά πανέμορφα ρολόγια και μοναδικου design. Αν ποτέ προβώ σε αγορά κάποιου θα θελα να αποφύγω τα 40mm, γι’ αυτό και δίνω βάση σε θέματα διαστάσεων μιας και έχω μικρό καρπό.
Και πάλι συγχαρητήρια για το νέο σου απόκτημα! Είναι καταπληκτικό!


nick
 σωστος εισαι τα ιδια ερωτηματα εχω και εγω μεσα στο μυαλο μου εισαι.
αποτην αλλη ακουσα οτι οι μηχανισμοι του 104 σταματανε? ισχυει? ασ μας πουνε
εγω που θελω να το φοραω συνεχεια και θελω να εχουν και ημερομηνια υπαρχει κουρδιστο? 44αρι

Αποσυνδεδεμένος Nikos patra

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 914
  • 233, Εl Primero
    • Προφίλ
Απ: PANERAI
« Απάντηση #952 στις: Δεκέμβριος 21, 2009, 12:39:18 πμ »
To 000 είναι καλή επιλογή -αν και προσωπικά το κάτω μέρος του καντράν με το λογότυπο και το "Panerai" μού φαίνεται παραφορτωμένο. Το 005 έχει και δευτερολεπτοδείκτη, η κίνηση του οποίου "ζωντανεύει" το ρολόι. Κανένα απ' τα δύο δεν έχει sandwich dial που, κατά τη γνώμη μου, είναι σημαντικό για Πανεράι, sandwich dial έχει το 112. Το 111 έχει δευτερολεπτοδείκτη και  sandwich dial. Αν θέλεις οπωσδήποτε ημερομηνία πας σε αυτόματο -το 312 προσωπικά το θεωρώ καλή επιλογή.
Ως προς το μέγεθος, θα έλεγα να απογύγεις τα 40mm. Γύρω στα 17mm πρέπει να είναι η κάσα 1950. Δείχνει πιο κομψή και λιγότερο ογκώδης από την αντίστοιχη contemporary. Ο καρπός μου είναι μικρός, 17cm, αλλά προσωπικά μού φαίνεται μια χαρά το ρολόι (κάποιοι βέβαια μου έχουν πει ότι είναι σα ρολόι τοίχου -κακοήθειες...). Εν ολίγοις, όρεξη να 'χεις...  :) :)
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 22, 2009, 01:12:59 πμ από Nikos patra »

Αποσυνδεδεμένος Nick78

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 811
    • Προφίλ
Απ: PANERAI
« Απάντηση #953 στις: Δεκέμβριος 21, 2009, 01:03:05 πμ »
Το 000 δεν θα ήταν ποτέ στις επιλογές μου κριβώς λόγω έλλειψης κίνησης. Θα μπορούσα να ζήσω χωρίς ημερομηνία, αλλά όχι χωρίς δευτερολεπτοδείκτη, σα χαλασμένο...
Εάν το 111 έχει sandwitch dial (και open back) αλλά το 005 το logo και τα 600 ευρω λιγότερα η επιλογή είναι δύσκολη. Το 104 μάλλον διαγράφεται σαν επιλογή αφού πιο πολύ λόγω ότι βγαίνει και σε 40μμ σαν 048 το σκεφτόμουν. Αφού όμως με περίμετρο 17μμ φαίνεται μια χαρά στις φώτο, τότε κι εγώ με τα 17,5 θα είμαι οκ, θεωρητικά λοιπόν μπορώ να πάω στα 44μμ. Εξάλλου 4200 ευρώ για ΕΤΑ είναι δυσκολοχώνευτο, τα 3100 του 005 κάπως παλέυονται (όχι ότι αποτελεί και ευκαιρία βέβαια).
11-12μμ πάχος έχει περίπου  και το δικό μου οπότε και εδώ οκ.

Συνεπώς ή 005/111 ή απλά υπέρβαση για 312..του χρόνου τέτοια εποχή με τον έξτρα μισθό κάτι γίνεται :)
Για την ώρα πάιζω με το νέο μου απόκτημα (Ω) αλλά τρώγοντας ανοίγει η όρεξη, μάλλον κόλλησα και εγώ τον ιό των ρολογιών!

Καλή εβδομάδα!
Νίκος
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 21, 2009, 11:06:13 πμ από Nick78 »
We are never gonna survive...unless we get a little crazy!

Αποσυνδεδεμένος Nick78

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 811
    • Προφίλ
Απ: PANERAI
« Απάντηση #954 στις: Δεκέμβριος 21, 2009, 11:06:02 μμ »
Σχετικά λάσκα για Δευτέρα στη δουλειά σήμερα οπότε πέρασα εποικοδομητικά το χρόνο μου ψάχνοντας σχετικά με Panerai, Ω, IWC.  8)
Μεταξύ αυτών ψάρεψα την ακόλουθη φωτογραφία  που δείχνει πως είναι το sandwich dial. To 005 δεν έχει τέτοιο ε; Κρίμα..




ΥΓ: Ξαναμέτρησα με την ησυχία μου το συνολικό πάχος του δικού μου ρολογιού και αυτή τη φορά το έβγαλα κοντά στα 14μμ..  :o (42μμ η διάμετρος) σίγουρα και τα Panerai θα είναι εκεί κοντά ή και πιο πάνω

Με φιλικούς χαιρετισμούς
We are never gonna survive...unless we get a little crazy!

Αποσυνδεδεμένος nin

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8312
    • Προφίλ
Απ: PANERAI
« Απάντηση #955 στις: Δεκέμβριος 21, 2009, 11:45:00 μμ »
Μεταξύ αυτών ψάρεψα την ακόλουθη φωτογραφία  που δείχνει πως είναι το sandwich dial.

 :up:

Ξαναμέτρησα με την ησυχία μου το συνολικό πάχος του δικού μου ρολογιού και αυτή τη φορά το έβγαλα κοντά στα 14μμ..  :o (42μμ η διάμετρος) σίγουρα και τα Panerai θα είναι εκεί κοντά ή και πιο πάνω

Απ' όσο γνωρίζω δεν υπάρχει Panerai (Luminor) με πάχος κάτω από 15,5 χιλιοστά.
Τα νέα δε μοντέλα με κάσα 1950 και cal. P9000/1 είναι πολύ πιο παχουλά. Το 312 π.χ. είναι χαλαρά κοντά στα 17 mm συνολικό πάχος.

Αποσυνδεδεμένος Nikos patra

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 914
  • 233, Εl Primero
    • Προφίλ
Απ: PANERAI
« Απάντηση #956 στις: Δεκέμβριος 21, 2009, 11:59:36 μμ »
ΥΓ: Ξαναμέτρησα με την ησυχία μου το συνολικό πάχος του δικού μου ρολογιού και αυτή τη φορά το έβγαλα κοντά στα 14μμ..  :o (42μμ η διάμετρος) σίγουρα και τα Panerai θα είναι εκεί κοντά ή και πιο πάνω




312: 17,4mm
http://www.rolexforums.com/showthread.php?p=1328907

Αποσυνδεδεμένος nin

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8312
    • Προφίλ
Απ: PANERAI
« Απάντηση #957 στις: Δεκέμβριος 22, 2009, 12:02:21 πμ »
ΗΡΘΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ!!!!!!!!!!

ΗΡΘΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ!!!!!!!!!!

ΗΡΘΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ!!!!!!!!!!

:jump2: :jump2: :jump2: :jump2: :ug: :ug: :ug: :ug: :headbash: :headbash: :headbash: :headbash: :nutty3: :nutty3: :nutty3: :nutty3:


Επ, Νίκο του "κλαμπ" και συ;!!!  ;D
Καλώς σε βρήκε, καλοφόρετο!!!  :up: :up:

Αποσυνδεδεμένος Nikos patra

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 914
  • 233, Εl Primero
    • Προφίλ
Απ: PANERAI
« Απάντηση #958 στις: Δεκέμβριος 22, 2009, 12:03:45 πμ »
Eυχαριστώ πολύ. Φωτογραφίες στο review.  :)

Αποσυνδεδεμένος Nick78

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 811
    • Προφίλ
Απ: PANERAI
« Απάντηση #959 στις: Δεκέμβριος 22, 2009, 12:09:14 πμ »
Thanks nin και Νίκο!
Σχεδόν 2 πόντους ύψος…θα θελα να το δοκιμάσω μια μέρα στο χέρι μου αυτό από περιέργεια!  :)
We are never gonna survive...unless we get a little crazy!