Αποστολέας Θέμα: PANERAI (Σε συνεργασία με το www.paneristihellas.gr)  (Αναγνώστηκε 2296696 φορές)

0 μέλη και 11 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Aris911

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10701
    • Προφίλ
Απ: PANERAI (Σε συνεργασία με το www.paneristihellas.gr)
« Απάντηση #9060 στις: Αύγουστος 20, 2019, 10:23:51 μμ »
Με όλους έχει τον τρόπο του ο Πρόεδρος :lol:


Sent from my iPhone using Tapatalk
Δεν μπορει να πεις όμως Αγγελε. Είναι συμπαθητικος :D

Αποσυνδεδεμένος Stratos

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3911
    • Προφίλ
Απ: PANERAI (Σε συνεργασία με το www.paneristihellas.gr)
« Απάντηση #9061 στις: Αύγουστος 21, 2019, 02:32:52 μμ »
Γενικά θα συμφωνήσω με όσους λέτε ότι η Panerai έχει πολλά περισσότερα μοντέλα από όσα θα έπρεπε και πως οι τιμές τις έχουν ξεφύγει.

Όσον αφορά το δεύτερο σκέλος βέβαια, δεν μπορώ να παραβλέψω το γεγονός πως γενικά οι τιμές έχουν ανέβει.
Δεν είναι μόνο η Panerai που έχει ανατιμήσεις...

Αυτό που λέει ο Σπύρος κι έχει να κάνει με τα οικονομικά αποτελέσματα είναι δείκτης πως τα πράγματα πηγαίνουν καλά.

Η προσωπική μου άποψη μετά τη SIHH2019 ήταν πως ο νέος CEO πιο πολύ θα ακολουθήσει το μονοπάτι που είχε χαράξει με τη Roger Dubuis και λιγότερο θα κινηθεί στα νερά της Panerai.
Η λογική του με τα περσινά novelties είναι πως θέλει να προτείνει μια φτηνότερη λύση στην τάση του υπερμεγεθούς ρολογιού με rubber strap. Ναι μιλάω γι αυτά τα ρολόγια των 20κ που στους περισσότερους από μας φαντάζουν απλησίαστα.


Και για να κάνω και το connection με την αρχή του post μου, πιστεύω πως σε βάθος διετίας, η Panerai θα είναι τελείως διαφορετική εταιρία και με πολύ συγκεκριμένο αριθμό μοντέλων.
Παράθεση από: blackbird
Αμήν. Αντικείμενα είναι γαμώτο μου. Όχι άνθρωποι για να τα θρηνούμε.
Το φόρεσες, το χάρηκες, άμε στο διάλο τώρα.

Αποσυνδεδεμένος merlon

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3100
    • Προφίλ
Απ: PANERAI (Σε συνεργασία με το www.paneristihellas.gr)
« Απάντηση #9062 στις: Αύγουστος 21, 2019, 04:38:22 μμ »
Ευθημη που το βρηκες καλο μου αγορι αυτο το 111???Στειλε ενα λινκ

Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος nikosl

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1707
    • Προφίλ
Απ: PANERAI (Σε συνεργασία με το www.paneristihellas.gr)
« Απάντηση #9063 στις: Αύγουστος 21, 2019, 05:52:18 μμ »
Επειδή ο γραπτός λόγος εύκολα παρεξηγείται ΠΟΤΈ μου δεν θεώρησα την Panerai σαν μια δεύτερης κατηγορίας εταιρεία ρολογιών.

Απλά η παρομοίωση μου αφορούσε συγκεκριμένα μοντέλα που αναφέρθηκαν δλδ Rolex GMT, Daytona, και ένα Base μοντέλο με ΕΤΑ μηχανή.

Το Seat Leon όπως και το Base Panerai φτιάχνονται παντού και κάνουν την δουλειά τους εύκολα και αθυρυβα .

Αποσυνδεδεμένος exDIVER600

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 15606
    • Προφίλ
Απ: PANERAI (Σε συνεργασία με το www.paneristihellas.gr)
« Απάντηση #9064 στις: Αύγουστος 21, 2019, 07:32:53 μμ »
Επειδή ο γραπτός λόγος εύκολα παρεξηγείται ΠΟΤΈ μου δεν θεώρησα την Panerai σαν μια δεύτερης κατηγορίας εταιρεία ρολογιών.

Απλά η παρομοίωση μου αφορούσε συγκεκριμένα μοντέλα που αναφέρθηκαν δλδ Rolex GMT, Daytona, και ένα Base μοντέλο με ΕΤΑ μηχανή.

Το Seat Leon όπως και το Base Panerai φτιάχνονται παντού και κάνουν την δουλειά τους εύκολα και αθυρυβα .

Χαχαχαχα καλά μην ανησυχείς.
Και εγώ είχα δηλώσει επανειλημμένως ότι το Rolex SUB είναι το Golf της ωρολογοποιΐας.
Βέβαια με την τιμή που έχει τώρα, τείνει να γίνει το RAV της ωρολογοποιΐας :lol:


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος Efthimis

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2916
    • Προφίλ
Απ: PANERAI (Σε συνεργασία με το www.paneristihellas.gr)
« Απάντηση #9065 στις: Αύγουστος 24, 2019, 09:28:49 πμ »
Καλημέρα σε όλους και καλό Σαββατοκύριακο!!

Για το 564 τι γνώμη έχετε; Έχει την 44αρα κάσα τιτανίου (για μένα είναι plus λόγω μειωμένου βάρους) και την in-house μηχανή P.5000


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Αποσυνδεδεμένος merlon

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3100
    • Προφίλ
Απ: PANERAI (Σε συνεργασία με το www.paneristihellas.gr)
« Απάντηση #9066 στις: Αύγουστος 24, 2019, 09:34:36 πμ »
Καλημέρα σε όλους και καλό Σαββατοκύριακο!!

Για το 564 τι γνώμη έχετε; Έχει την 44αρα κάσα τιτανίου (για μένα είναι plus λόγω μειωμένου βάρους) και την in-house μηχανή P.5000


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
Νομίζω είσαι εντάξει εύθυμη ...χτυπά το

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος BsAs

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 175
    • Προφίλ
Απ: PANERAI (Σε συνεργασία με το www.paneristihellas.gr)
« Απάντηση #9067 στις: Αύγουστος 25, 2019, 01:17:42 πμ »
Καλησπέρα και από εμένα.
Γνώμη μου είναι να μην πάρεις το πρώτο σου πανέρι σε τιτάνιο. Το τιτάνιο αδικεί πολύ τη σειρά base. Πάρε ατσάλι.
Μην φοβάσαι το βάρος. Τα 44αρια φοριούνται πολύ άνετα όλη μέρα χωρίς να κουράζουν. Τον ίδιο ενδοιασμό είχα και εγώ, μέχρι που το 112 έγινε καθημερινός σύντροφος.
Επίσης θα σου έλεγα να κοιτάξεις χωρίς δευτερόλεπτα. Στα base, less is more, κατά τη γνώμη μου. Κοιτά το 560.
Επίσης μην σε φοβίζει το κούρδισμα. Με τη συγκεκριμένη κορόνα είναι ευχαρίστηση...


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος Efthimis

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2916
    • Προφίλ
PANERAI (Σε συνεργασία με το www.paneristihellas.gr)
« Απάντηση #9068 στις: Αύγουστος 25, 2019, 11:27:05 πμ »
Καλησπέρα και από εμένα.
Γνώμη μου είναι να μην πάρεις το πρώτο σου πανέρι σε τιτάνιο. Το τιτάνιο αδικεί πολύ τη σειρά base. Πάρε ατσάλι.
Μην φοβάσαι το βάρος. Τα 44αρια φοριούνται πολύ άνετα όλη μέρα χωρίς να κουράζουν. Τον ίδιο ενδοιασμό είχα και εγώ, μέχρι που το 112 έγινε καθημερινός σύντροφος.
Επίσης θα σου έλεγα να κοιτάξεις χωρίς δευτερόλεπτα. Στα base, less is more, κατά τη γνώμη μου. Κοιτά το 560.
Επίσης μην σε φοβίζει το κούρδισμα. Με τη συγκεκριμένη κορόνα είναι ευχαρίστηση...


Sent from my iPhone using Tapatalk
Καλησπέρα κι ευχαριστώ! Είδα και το δικό σου στο άλλο νήμα, πολύ ωραίο όντως.. ευχαριστώ για την συμβουλή

Ναι το 560 έχει και sandwich dial και την 8 days μηχανή, είναι και πανέμορφο


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Αποσυνδεδεμένος merlon

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3100
    • Προφίλ
Απ: PANERAI (Σε συνεργασία με το www.paneristihellas.gr)
« Απάντηση #9069 στις: Αύγουστος 25, 2019, 11:56:36 πμ »
Καλησπέρα κι ευχαριστώ! Είδα και το δικό σου στο άλλο νήμα, πολύ ωραίο όντως.. ευχαριστώ για την συμβουλή

Ναι το 560 έχει και sandwich dial και την 8 days μηχανή, είναι και πανέμορφο


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
Και γιατί φοβάσαι να χτυπήσεις ένα 47αρι ????

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος Efthimis

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2916
    • Προφίλ
Απ: PANERAI (Σε συνεργασία με το www.paneristihellas.gr)
« Απάντηση #9070 στις: Αύγουστος 25, 2019, 12:26:17 μμ »
Και γιατί φοβάσαι να χτυπήσεις ένα 47αρι ????

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Εδώ σκέφτομαι για 42αρι τι 47 μου λες τώρα!!!! Είπαμε να το φορέσω θέλω όχι να κάτσω πάνω του


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Αποσυνδεδεμένος gmaras

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2353
    • Προφίλ
Απ: PANERAI (Σε συνεργασία με το www.paneristihellas.gr)
« Απάντηση #9071 στις: Αύγουστος 25, 2019, 01:17:57 μμ »
Το 560 ειναι απο τα πιο ωραια πανερια. Βεβαια το sandwich dial δε βγαινει αλλο σε παραγωγη. Μονο μεταχειρισμενο η καποιο ΝΟS. Προσωπικα μου ειναι αδιαφορο.

Εγω θα πηγαινα σε κατι τετοιο παντως, που ειναι οικονομικο, κλασσικο και φυσικα εξισου ομορφο.





"776"
Γιωργος

Αποσυνδεδεμένος afinis2004

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 358
    • Προφίλ
Απ: PANERAI (Σε συνεργασία με το www.paneristihellas.gr)
« Απάντηση #9072 στις: Αύγουστος 25, 2019, 01:18:19 μμ »
Είχα γράψει τη ιστορία της ζωής μου για τη συμβίωση με το panerai μου και σβήστηκε...Σε γενικές γραμμές είμαι ενθουσιασμενος...

Θα περιοριστώ λοιπόν στο θέμα:

Εγώ προσωπικά δεν θα έπαιρνα μηχανικό ρολόι χωρίς Power reserve. Είναι 8 days οπότε απίθανο να σε κρεμάσει αλλά με αγχώνει να κουρδιζω κάτι μέχρι να μου πει αυτό ότι "κοίτα άρχισα να πιέζομαι πρέπει να σταματήσεις". Είναι και ο μόνος λόγος που δεν έχω πάρει παραδοσιακο moonwatch

Στη θέση σου θα έκανα λίγο υπομονή-οικονομία και θα κοιτούσα το 797. 44mm, τιτάνιο, power reserve και seconds hand με 1300€ παραπάνω

Αν είχε linear power reserve και όχι αυτό τον όχι πολύ ωραιο(στα ματια μου) δείκτη πιθανόν να έκανα κινηση

Sent from my LYA-L29 using Tapatalk

Αυτοί που νομίζουν πως τα ξέρουν όλα δεν κάνουν τίποτα άλλο απ΄το να εκνευρίζουν εμάς που τα ξέρουμε... (Tag Heuer Monaco gulf,IWC Portuguese chrono, Tudor Pelagos LHD, Rolex 116610lv,JLC polaris, Zenith chronomaster sport, rolex explorer II 226570)

Αποσυνδεδεμένος gmaras

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2353
    • Προφίλ
Απ: PANERAI (Σε συνεργασία με το www.paneristihellas.gr)
« Απάντηση #9073 στις: Αύγουστος 25, 2019, 01:23:10 μμ »
Είχα γράψει τη ιστορία της ζωής μου για τη συμβίωση με το panerai μου και σβήστηκε...Σε γενικές γραμμές είμαι ενθουσιασμενος...

Θα περιοριστώ λοιπόν στο θέμα:

Εγώ προσωπικά δεν θα έπαιρνα μηχανικό ρολόι χωρίς Power reserve. Είναι 8 days οπότε απίθανο να σε κρεμάσει αλλά με αγχώνει να κουρδιζω κάτι μέχρι να μου πει αυτό ότι "κοίτα άρχισα να πιέζομαι πρέπει να σταματήσεις". Είναι και ο μόνος λόγος που δεν έχω πάρει παραδοσιακο moonwatch

Στη θέση σου θα έκανα λίγο υπομονή-οικονομία και θα κοιτούσα το 797. 44mm, τιτάνιο, power reserve και seconds hand με 1300€ παραπάνω

Αν είχε linear power reserve και όχι αυτό τον όχι πολύ ωραιο(στα ματια μου) δείκτη πιθανόν να έκανα κινηση

Sent from my LYA-L29 using Tapatalk
Υπεροχο και το 797



Βεβαια με χαλαει λιγακι ο δεικτης απο το p.r. Κατα τα αλλα πολυ καλο αν δε σε χαλαει η τιμη!

Edit: Αυτο που δοκιμασα δεν ειναι τιτανιο νομιζω... Πρεπει να ειναι αλλο ref.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 25, 2019, 01:30:27 μμ από gmaras »
Γιωργος

Αποσυνδεδεμένος afinis2004

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 358
    • Προφίλ
Απ: PANERAI (Σε συνεργασία με το www.paneristihellas.gr)
« Απάντηση #9074 στις: Αύγουστος 25, 2019, 01:45:13 μμ »
Είναι το 795. Π. Λ. Τ 6800 ενώ το τιτάνιο 797 είναι στα 7200

Sent from my LYA-L29 using Tapatalk

Αυτοί που νομίζουν πως τα ξέρουν όλα δεν κάνουν τίποτα άλλο απ΄το να εκνευρίζουν εμάς που τα ξέρουμε... (Tag Heuer Monaco gulf,IWC Portuguese chrono, Tudor Pelagos LHD, Rolex 116610lv,JLC polaris, Zenith chronomaster sport, rolex explorer II 226570)

Αποσυνδεδεμένος gmaras

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2353
    • Προφίλ
Απ: PANERAI (Σε συνεργασία με το www.paneristihellas.gr)
« Απάντηση #9075 στις: Αύγουστος 25, 2019, 02:36:20 μμ »
Ευχαριστω πολυ!
Γιωργος

Αποσυνδεδεμένος exDIVER600

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 15606
    • Προφίλ
Απ: PANERAI (Σε συνεργασία με το www.paneristihellas.gr)
« Απάντηση #9076 στις: Αύγουστος 25, 2019, 03:10:05 μμ »
Εμένα πάλι, αυτό το subdial του power reserve, μου χαλάει την minimal αισθητική των dial της Panerai :(

Βέβαια χρήσιμο είναι...

Περί γούστου βέβαια, δεν υπάρχουν κανόνες ;)


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος Efthimis

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2916
    • Προφίλ
PANERAI (Σε συνεργασία με το www.paneristihellas.gr)
« Απάντηση #9077 στις: Αύγουστος 25, 2019, 03:27:16 μμ »
Είχα γράψει τη ιστορία της ζωής μου για τη συμβίωση με το panerai μου και σβήστηκε...Σε γενικές γραμμές είμαι ενθουσιασμενος...

Θα περιοριστώ λοιπόν στο θέμα:

Εγώ προσωπικά δεν θα έπαιρνα μηχανικό ρολόι χωρίς Power reserve. Είναι 8 days οπότε απίθανο να σε κρεμάσει αλλά με αγχώνει να κουρδιζω κάτι μέχρι να μου πει αυτό ότι "κοίτα άρχισα να πιέζομαι πρέπει να σταματήσεις". Είναι και ο μόνος λόγος που δεν έχω πάρει παραδοσιακο moonwatch

Στη θέση σου θα έκανα λίγο υπομονή-οικονομία και θα κοιτούσα το 797. 44mm, τιτάνιο, power reserve και seconds hand με 1300€ παραπάνω

Αν είχε linear power reserve και όχι αυτό τον όχι πολύ ωραιο(στα ματια μου) δείκτη πιθανόν να έκανα κινηση

Sent from my LYA-L29 using Tapatalk
Άντε λίγο λίγο σιγά σιγά θα βρω αυτό που μου αρέσει, ευχαριστώ πολύ!

Μου αρέσει το 797 και δεν με ενοχλεί ο δείκτης που δείχνει το ποσό της «φόρτισης», ίσα ίσα μου αρέσει πιο πολύ από το linear (γούστα είναι αυτά). Επίσης μου αρέσει η κάσα από τιτάνιο καθώς δεν θα με κουράσει ώστε να το αφήσω εν τελεί στο συρτάρι λόγω βάρους και το sandwich dial πάντα με γοητεύει

Θα ρωτήσω Αθήνα ποσο έχει και τι έκπτωση δίνουν.. αν πάρω και τον ΦΠΑ επιστροφή είναι άχαστο πιστεύω

Μολις είδα βέβαια ότι είναι tobacco dial

Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 25, 2019, 03:55:26 μμ από Efthimis »

Αποσυνδεδεμένος Aris911

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10701
    • Προφίλ
Απ: PANERAI (Σε συνεργασία με το www.paneristihellas.gr)
« Απάντηση #9078 στις: Αύγουστος 25, 2019, 03:49:33 μμ »
Είπαμε να το φορέσω θέλω όχι να κάτσω πάνω του


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
:lol: :lol: :lol:

Αποσυνδεδεμένος Efthimis

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2916
    • Προφίλ
Απ: PANERAI (Σε συνεργασία με το www.paneristihellas.gr)
« Απάντηση #9079 στις: Αύγουστος 28, 2019, 01:54:29 μμ »
Πάντως αν τελικά κάνω την αγορά με βλέπω για το 510. Μηχανή 8 days και σχετικά καθαρό καντράν, τα base έχουν το logo και δεν μου αρέσει, θα ήθελα να έχει και sandwich dial το 510 αλλά από την άλλη το «ζωγραφιστό» λένε ότι έχει πολύ δυνατό lume το οποίο μου αρεσει..

Θα πάω να τα δω κάποια στιγμή, αλλά μήπως ξέρει κάποιος σε σχέση πχ με τα 111/112 που τα έχω δει η κάσα του 510/560 πως είναι; Ίδια ακριβώς ή λίγο πιο λεπτή; Ελλάδα έκπτωση ποσο περίπου παίζει σε ποσοστό; Νομίζω γύρω στο 15% μου είπαν




Sent from my iPhone using Tapatalk Pro