Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home/mywatch/public_html/Sources/Load.php(183) : runtime-created function on line 3
PANERAI (Σε συνεργασία με το www.paneristihellas.gr)

Αποστολέας Θέμα: PANERAI (Σε συνεργασία με το www.paneristihellas.gr)  (Αναγνώστηκε 1111088 φορές)

0 μέλη και 4 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος nichrys4

• 38mm case
    • Προφίλ
Απ: PANERAI
« Απάντηση #320 στις: Νοέμβριος 05, 2008, 01:21:41 μμ »
οσο για την κορονα θελω να επικυρωσω οσα λεει ο Γιωργος απιστεφτη αισθηση εχει (το ιδια στην Αθηνα ;D)
η μινιμαλιστικη διακοσμηση της μηχανης δινει ενα πολυ ωραιο αποτελεσμα που δεν το περιμενα ποτε ;)

μπορεις να με βοηθησεις ή εσυ ή οποιος διαβαζει να μου πουν την γνωμη τους για καποια PANERAI?

Μοντελο 104 και 88 ποιο απο τα δυο?
το μεν 104 καινουργιο στα 4000
το δευτερο το βρηκα μεταχειρισμενο 3500
ποιο απο τα δυο θα επιλεγατε και ποιο θεωρειτε καλυτερο απο ολες τις αποψεις? τιμη αξιοπιστια μεταπωληση κ.α

Αποσυνδεδεμένος tonelef

• 38mm case
    • Προφίλ
« Απάντηση #321 στις: Νοέμβριος 05, 2008, 01:33:59 μμ »
Όποιο σου κάνει "κλικ" περισσότερο! Για μένα μου αρέσει το 104 πιο πολύ από τα δύο.

Το απλό είναι και ωραίο!!!

μπορεις να με βοηθησεις ή εσυ ή οποιος διαβαζει να μου πουν την γνωμη τους για καποια PANERAI?

Μοντελο 104 και 88 ποιο απο τα δυο?
το μεν 104 καινουργιο στα 4000
το δευτερο το βρηκα μεταχειρισμενο 3500
ποιο απο τα δυο θα επιλεγατε και ποιο θεωρειτε καλυτερο απο ολες τις αποψεις? τιμη αξιοπιστια μεταπωληση κ.α

Αποσυνδεδεμένος αλεξης

• Just Registered
    • Προφίλ
« Απάντηση #322 στις: Νοέμβριος 05, 2008, 11:36:46 μμ »
Καλησπερα απο Κερκυρα , οτι και να αγορασεις καλο ειναι , ΕΙΝΑΙ ΡΟΛΟΓΙΑ αντρικα και μοναδικα φετιχ . ROLEX και PANERAI ειναι βασιλιαδες στην κατηγορια τους . Ενα GMT με κεραμικη στεφανη μισο μισο η και ατσαλι ειναι πανεμορφο οπως και power reserve . Οποιο και να διαλεξεις μεσα θα εισαι και απο ποιοτητα και αξια μεταπωλιτικη και γουστο .

ΑΛΕΞΗΣ

Αποσυνδεδεμένος konakis

• Tourbillion
  • Rolex.
    • Προφίλ
« Απάντηση #323 στις: Νοέμβριος 07, 2008, 12:01:12 πμ »
ελα b&b τα αγαπημένα σου pvd που γουστάρεις τρελά!
http://www.network54.com/Forum/353391/message/1225792944/One+of+the+rarest+%21%21+My+New+entry+Pam+04PreA+OP6500
konakis.
Rolex,Panerai,JLC,Oris,Steinhart,Alpina,Citizen,Orient.

Αποσυνδεδεμένος neo12

• 48mm case
    • Προφίλ
« Απάντηση #324 στις: Νοέμβριος 10, 2008, 02:59:04 πμ »
konakis στα αρθρα που παραθεσες απτο horomundi me ton ceo της Panerai ,ποιο μοντελο φοραει????
“Simplicity is the ultimate sophistication”
                 Leonardo Da Vinci

Αποσυνδεδεμένος StefMac

• On the balance wheel
    • Προφίλ
« Απάντηση #325 στις: Νοέμβριος 10, 2008, 08:13:55 μμ »
ΧΙΛΙΑΔΑ!!!Ευκαιρία δοθείσης με την συμπλήρωση 1000  ποστ στο αγαπημένο μου φόρουμ,είπα να κάνω μια παρουσίαση ενός από των πολύ αγαπημενων μου ρολογιών.Πρόκειται για το Panerai Luminor 8 days (pam233),ένα από τα πιο must ρολόγια της εν λόγω εταιρίας,μιας και αποτελεί το 1ο Panerai με τον 1ο in house μηχανισμό!Έχοντας περάσει μαζί του περίπου 7 μήνες,σας παραθέτω τις εντυπώσεις μου.

ΚΑΣΑ:Από βουρτσαρισμένο ατσάλι,εμπνευσμένη από μοντέλο του 1950(styled 1950),με open back ώστε να μπορούμε να απολαύσουμε την θέα του νέου όμορφου calibre,στεφάνη γυαλισμένη και κρύσταλλο ζαφύρι (υπερυψωμένο-κυρτό κοινώς "μπομπέ"-ακριβή γενικά η κατασκευή τετοιων κρυστάλλων),ενώ το κούμπωμα αποτελεί πατέντα της πανεραι (reg. t.m.) για την σειρά LUMINOR.Στεγανότητα 100Μ.
Βαθμολογία:10/10! ;D φοβερή,καλοφτιαγμένη κατασκευή με ιδιαίτερο και συνάμα κλασσικό σχήμα panerai με σημαντικό πλεονέκτημα το νέο σύστημα αλλαγής λουριών κάνοντας έτσι το ρολόι ευκολοφόρετο με κάθε είδους ντύσιμο,από καθημερινό-jeans look,μέχρι military ή για πιο καλό με την χρήση κροκό,ενώ για την παραλία υπάρχει φυσικά η λύση της χρήσης του rubber,οπότε διαλέγεις και πράττεις  ;) .
Dial:μαύρο,τύπου σαντουιτς,ενδείξεις και δείκτες από super Luminova,power reserve 8 days,ημερομηνία,GMT,24ωρη ένδειξη ημέρα-νύχτας(το σφαιρίδιο μέσα στα μικρά δευτερόλεπτα)και φυσικά ώρα,λεπτά και μικρά δευτερα στο 9.
Βαθμολογία: 9/10 ευανάγνωστο και λειτουργικό.
Μηχανισμός:Κουρδιστός με power reserve 8 ημερών,πατέντα της panerai με 3 βαρέλια στην σειρά(το ένα πάνω στο άλλο,για το λόγο αυτό και το μεγάλο σχετικά ύψος του).28.800 τ.α.ω. balance gyromax με 4 ανεξάρτητα βαρύδια για τον καλύτερο ισοχρονισμό του,διπλή γέφυρα έδρασης του balance για μεγαλύτερη αντικραδασμική προστασία,κυκλικό γυάλισμα της πλατίνας και οι γέφυρες είναι "βουρτσαρισμένες"(νέα φιλοσοφία της panerai),όπου με βάση τα λεγόμενα του Mr Bonati,απαιτούνται ιδιαίτερες γνώσεις για το λύσιμο-δέσιμο-service του μηχανισμού,μιας και πιθανόν λάθος χειρισμός μπορεί να επιφέρει τυχόν σημάδια-γρατζουνιές στις πολύ έντονα λειασμένες-βουρτσαρισμένες επιφάνειες του μηχανισμού,ενώ στην περίπτωση που έχουμε φινίρισμα με βάση την κλασσικη μέθοδο των Geneva Waves,τότε το πιθανόν λάθος μπορεί να καλυφθεί-επουλωθει πιο εύκολα,λόγω της φιλοσοφίας του φινιρίσματος που εφαρμόζεται με βάση τα "κύμματα Γενεύης".Συνεπώς απαιτούνται λεπτές και ακριβείς κινήσεις (high level skills)κατά την διάρκεια επισκευής ή ενός απλού service...............το ρολόι πάντως συνοδεύεται από βιβλιαράκι book-service και η επισκευή του ή το service ρουτίνας γίνεται αποκλειστικά στο εργοστάσιο και συγκεκριμένα στο Fleurier της Ελβετίας (δίπλα στον "μεγάλο" Μ.Parmigiani).
Βαθμολογία: 9/10.
ΛΟΥΡΙ:Κλασσικό rubber strap panerai και vintage look δερμάτινο λουράκι.Το 1ο απλά άριστο το δεύτερο αμφιβόλου γούστου,θα το χαρακτήριζα μέτριο προς καλό,έτσι για το 1ο έχουμε 10/10 και για το δερμάτινο 7/10.Όσον αφορά το κούμπωμα,κλασσικό historic από βουρτσαρισμένο ατσάλι (χωρίς μπούκλα)απλός τοκάς,γενικώς ταιριάζουν στην φιλοσοφία της κατασκευής.

Γενικό Συμπέρασμα-Εντυπώσεις:Από τα καλύτερα ρολόγια που έχω φορέσει.Εξαιρετικός μηχανισμός,όμορφο και λειτουργικό ρολόι,πολύ άνετο στον καρπό παρά το σχετικά μεγάλο μέγεθός του (44mm).Ενα ρολόι που φέρει όλη την ιστορία της εταιρίας που πρεσβεύει:από 8 ήμερο ΚΟΥΡΔΙΣΤΟ μηχανισμό όπως παλιά,από κάσα vintage look (1950 styled),"καθαρό" καντράν και φυσικά αδιάβροχο-λειτουργικό και ευανάγνωστο:ΈΝΑ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ PANERAI με τον δικό του 1ο μηχανισμό in house της εταιρίας...................................................................

Βρε Γιώργο είσαι τρομερός !!!
Τι περιγραφή, τι ανάλυση, τι επεξήγηση ...
Τι να πω μέχρι εμένα έπεισες !!! ;D

ΜΠΡΆΒΟ !!! :up:

Φιλικά Στέφανος.
_Jaeger Le Coultre_
The first Manufacture
 in Valle'e de Joux.

Αποσυνδεδεμένος konakis

• Tourbillion
  • Rolex.
    • Προφίλ
« Απάντηση #326 στις: Νοέμβριος 10, 2008, 08:30:12 μμ »
Μα για ΣΕΝΑ το έκανα αγαπητέ φίλε stef  :D  πλάκα,πλάκα αν δεν γράψεις για την πραγματική-καθημερινή σου συμβίωση με το ρολόι τότε τί να γράψω?μια αναφορά σε τεχνικές προδιαγραφές;(αυτά ΌΠΟΙΟΝ τον ενδιαφέρει είτε τα βρίσκει μέσω του επίσημου site είτε από έντυπα είτε σε άλλες ιστοσελίδες). :-*
konakis.

Αποσυνδεδεμένος blackbird

• Tourbillion
  • Θεσσαλονίκη
    • Προφίλ
« Απάντηση #327 στις: Νοέμβριος 11, 2008, 10:50:28 πμ »
Τσουρεκάκια να τα δισχιλιάσεις τα ποστ και να χαίρεσαι το Πανέρι.
Άρε μπαγάσα τι μας κάνεις;

Φιλικά
Δημήτρης

Αποσυνδεδεμένος nichrys4

• 38mm case
    • Προφίλ
« Απάντηση #328 στις: Νοέμβριος 11, 2008, 03:13:33 μμ »
ελα b&b τα αγαπημένα σου pvd που γουστάρεις τρελά!
http://www.network54.com/Forum/353391/message/1225792944/One+of+the+rarest+%21%21+My+New+entry+Pam+04PreA+OP6500

ρε συ φιλε konakis εσυ που ξερεις τα πολλα για τα πανερια βοηθησε με να διαλεξω
ειμαι μεταξυ 104 και 88 ή τις τιμες τις ξερεις μονο βρηκα το 88 μεταχειρισμενο 3500Ε τι να κανω?
εχω και στο πισω μερος του μυαλου μου και το GMT το καινουργιο που κουτσα στραβα με κατι εκπτωσεις φτανεις στα ιδια χρηματα
δωσε μου τα φωτα σου εαν εχεις και ακρες για τιποτα καλες τιμες και πανερια και ρολεξ μου λες

ευχαριστω

Αποσυνδεδεμένος StefMac

• On the balance wheel
    • Προφίλ
« Απάντηση #329 στις: Νοέμβριος 11, 2008, 04:15:52 μμ »

.....

εαν εχεις και ακρες για τιποτα καλες τιμες και πανερια και ρολεξ μου λες

ευχαριστω

Έχει έχει ... ;D

Φιλικά Στέφανος.
_Jaeger Le Coultre_
The first Manufacture
 in Valle'e de Joux.

Αποσυνδεδεμένος Nikos patra

• 46mm case
  • 233, Εl Primero
    • Προφίλ
« Απάντηση #330 στις: Νοέμβριος 11, 2008, 11:44:43 μμ »

ρε συ φιλε konakis εσυ που ξερεις τα πολλα για τα πανερια βοηθησε με να διαλεξω
ειμαι μεταξυ 104 και 88 ή τις τιμες τις ξερεις μονο βρηκα το 88 μεταχειρισμενο 3500Ε τι να κανω?
εχω και στο πισω μερος του μυαλου μου και το GMT το καινουργιο που κουτσα στραβα με κατι εκπτωσεις φτανεις στα ιδια χρηματα
δωσε μου τα φωτα σου εαν εχεις και ακρες για τιποτα καλες τιμες και πανερια και ρολεξ μου λες

ευχαριστω
Η τιμή για το 088 είναι καλή -αν και ο Konakis μπορεί να σε διαφωτίσει πολύ καλύτερα από μένα. Το 104 είναι πιο κοντά στον κλασικό σχεδιασμό των Πανεράι -κατά τη γνώμη μου και προτιμότερο. Το καντράν του 088 μού φαίνεται κάπως παραφορτωμένο και οι δείκτες χοντροκομμένοι (υποκειμένικές απόψεις πάντα). Από μηχανισμούς, και τα δύο βασίζονται σε Valjoux 7750 P1. Πάρε όποιο γουστάρεις εσύ περισσότερο -είναι ο σωστός τρόπος επιλογής.

Αποσυνδεδεμένος george_

• Tourbillion
    • Προφίλ
« Απάντηση #331 στις: Νοέμβριος 11, 2008, 11:56:24 μμ »
σε παμ παει κουρδιστη βασικα ,απο κει και περα 7750 και πανεραι δεν εχει χημεια για κατι που να ειναι θελκτικο

Αποσυνδεδεμένος konakis

• Tourbillion
  • Rolex.
    • Προφίλ
« Απάντηση #332 στις: Νοέμβριος 12, 2008, 12:08:10 πμ »
όπως ανέφερε και ο george to πραγματικό panerai "πρέπει" να είναι κουρδιστό (δεν είναι τυχαίο ότι η σειρά historique περιλαμβάνει μονάχα ΚΟΥΡΔΙΣΤΑ κομμάτια,από 'κει και πέρα αν το θες καθημερινό και "βαριέσαι" το κούρδισμα τότε(ΑΠΟΨΗ ΜΟΥ)χτύπα το pam104(το 88 το θεωρώ και εγώ φορτωμένο το dial για ΠΑΝΕΡΑΙ!)AN μπορείς να ανέβεις σε χρήματα(κατά πολύ βέβαια  >:() τότε παίρνεις pam233 και έκλεισες με το θέμα πανεραι.........οτιδηποτε δευτερο σε πανεραι το παίρνεις επειδή σου αρέσει η φίρμα και τίποτε περισσότερο  ;)
konakis.

Αποσυνδεδεμένος konakis

• Tourbillion
  • Rolex.
    • Προφίλ
« Απάντηση #333 στις: Νοέμβριος 12, 2008, 12:20:20 πμ »
μου φαίνεται  πως ήρθε και η δικιά μου στιγμή να χτυπήσω κάτι δυναμικό δίπλα στο φτωχό μου pany και να πάρω και καμιά ανάσα από τα rolexακια όπως λέει και το παλικάρι  :D :D :D
http://www.network54.com/Forum/353391/message/1226441739/new+suunto+watch-+with+panerai+comparison .......
konakis.

• Tourbillion
  • Θεσσαλονίκη
    • Προφίλ
« Απάντηση #334 στις: Νοέμβριος 12, 2008, 12:34:09 πμ »
Σωστός!
Αν είναι να πάρεις quartz, παίρνεις ένα σκληροπυρινικό digital Suunto που έχει 10 ξυπνητήρια, 35 χρονικές ζώνες, μετεωρολογικό σταθμό, εσπρεσιέρα, ηχοσύστημα με equalizer και δώρο το συναγερμό.

Φιλικά
Δημήτρης

Αποσυνδεδεμένος konakis

• Tourbillion
  • Rolex.
    • Προφίλ
« Απάντηση #335 στις: Νοέμβριος 12, 2008, 12:37:25 πμ »
για σένα Κ. Βιομήχανε(b&b) προτείνω ασυζητητι το ακόλουθο(και σε προσιτή τιμούλα) :lol:
http://www.network54.com/Forum/353390/thread/1226413123/last-1226413123/FS+-+BNIB+292+SLC+Ceramic+Radiomir+%28vc222%29
konakis.

• Tourbillion
  • Θεσσαλονίκη
    • Προφίλ
« Απάντηση #336 στις: Νοέμβριος 12, 2008, 12:41:10 πμ »
Πλάκα με κάνεις.

Forbidden

You don't have permission to access /Forum/353390/thread/1226413123/last-1226413123/FS+-+BNIB+292+SLC+Ceramic+Radiomir+(vc222) on this server.

Φιλικά
Δημήτρης

Αποσυνδεδεμένος Nikos patra

• 46mm case
  • 233, Εl Primero
    • Προφίλ
« Απάντηση #337 στις: Νοέμβριος 12, 2008, 01:27:58 πμ »
To 233 πραγματικά κορυφαίο, δυστυχώς σε άλλη κατηγορία τιμής...

Αποσυνδεδεμένος TATAR

• 38mm case
    • Προφίλ
« Απάντηση #338 στις: Νοέμβριος 12, 2008, 09:52:52 πμ »
άσχετος απο PANERAI θα ήθελα ταπεινά να ρωτήσω τους ειδικούς, πιό PAM  θεωρούν ότι είναι το αντίστοιχο του SUBMARINER της ROLEX -ατσάλι (ευρείας κυκλοφορίας/αναγνωρισιμότητα/ανθεκτικότητα μηχανής/σκληρή χρήση/σχετικά προσιτή τιμή/ουφ κουράστηκα ;D)
Επίσης πως θα μπορούσα νομίμως να το αποκτήσω από την γλυκιά μας πατρίδα γιατί όπως κατάλαβα απο αντιπροσωπεία πρέπει να έχεις μέσο/φεϊς κοντρολ/κονε κλπ τα οποία εγώ δεν διαθέτω.
Ευχαριστώ  :) :)

• Tourbillion
  • Θεσσαλονίκη
    • Προφίλ
« Απάντηση #339 στις: Νοέμβριος 12, 2008, 10:20:54 πμ »
άσχετος απο PANERAI θα ήθελα ταπεινά να ρωτήσω τους ειδικούς, πιό PAM  θεωρούν ότι είναι το αντίστοιχο του SUBMARINER της ROLEX -ατσάλι (ευρείας κυκλοφορίας/αναγνωρισιμότητα/ανθεκτικότητα μηχανής/σκληρή χρήση/σχετικά προσιτή τιμή/ουφ κουράστηκα ;D)
Επίσης πως θα μπορούσα νομίμως να το αποκτήσω από την γλυκιά μας πατρίδα γιατί όπως κατάλαβα απο αντιπροσωπεία πρέπει να έχεις μέσο/φεϊς κοντρολ/κονε κλπ τα οποία εγώ δεν διαθέτω.
Ευχαριστώ  :) :)

ΚΟΝΑΚΙΣ. Ο άνθρωπός σου. Θα σου λύσει κάθε απορία. Και θα σε  "βοηθήσει" σε ό,τι θέλεις.

Φιλικά
Δημήτρης