Αποστολέας Θέμα: PANERAI (Σε συνεργασία με το www.paneristihellas.gr)  (Αναγνώστηκε 2310199 φορές)

0 μέλη και 5 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος argo98

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3849
    • Προφίλ
Απ: PANERAI
« Απάντηση #1860 στις: Νοέμβριος 10, 2011, 08:43:10 μμ »
Θοδωρή δεν θέλω να είμαι αιχμηρός στις εκφράσεις μου, γιατί στην τελική περί ορέξεως κολοκυθόπιτα, αλλά πρέπει να είναι κανείς μεγάλος λακαμάς για να δώσει διπλά λεφτά από την τιμή καταλόγου για να πάρει ένα ρολόι όσο πολύ και αν το θέλει.

Αλλά έτσι είναι η πραγματικότητα. Κάποιοι εκμεταλλεύονται τις επιθυμίες άλλων και αισχροκερδούν.
Τα ίδια και χειρότερα με τα panda dial της Daytona. Έχουν φτάσει να τα δίνουν 4 και 5 φορές παραπάνω από όσο κοστίζουν.
 
εν μερη δικιο εχεις..αλλα ειναι και θεμα προσφορας και ζητησης...στη τελικη ποιος ειναι αυτος που καθοριζει τη τιμη ενος αντικειμενου?

Αποσυνδεδεμένος PanosI

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 18190
    • Προφίλ
Απ: PANERAI
« Απάντηση #1861 στις: Νοέμβριος 10, 2011, 08:57:58 μμ »
εν μερη δικιο εχεις..αλλα ειναι και θεμα προσφορας και ζητησης...στη τελικη ποιος ειναι αυτος που καθοριζει τη τιμη ενος αντικειμενου?

Η κοινή λογική και η τιμή καταλόγου της εταιρίας που το παράγει, θα έλεγα.

Λέει λοιπόν η Panerai, βγάζω στην παραγωγή το 390 που είναι ένα base ρολόι με αυτά τα χαρακτηριστικά και το κοστολογώ 3.400 ευρώ.

Η κοινή λογική λέει ότι αφού το ρολόι κοστολογήθηκε στα 3.400 από την παραγωγό εταιρεία ( η οποία τιμή είναι λογική αν την συγκρίνεις με τις τιμές καταλόγου των υπολοίπων προιόντων της -ούτε ευγενή μέταλλα, ούτε τρελές inhouse μηχανές με εξωτικά power reserve-), δεν μπορεί σε ένα μήνα από την κυκλοφορία του, όσο (μαρκετίστικα) δυσεύρετο και να είναι να φτάνει να κοστίζει 6.400 ευρώ !!!!

Αποσυνδεδεμένος argo98

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3849
    • Προφίλ
Απ: PANERAI
« Απάντηση #1862 στις: Νοέμβριος 10, 2011, 09:09:56 μμ »
Η κοινή λογική και η τιμή καταλόγου της εταιρίας που το παράγει, θα έλεγα.

Λέει λοιπόν η Panerai, βγάζω στην παραγωγή το 390 που είναι ένα base ρολόι με αυτά τα χαρακτηριστικά και το κοστολογώ 3.400 ευρώ.

Η κοινή λογική λέει ότι αφού το ρολόι κοστολογήθηκε στα 3.400 από την παραγωγό εταιρεία ( η οποία τιμή είναι λογική αν την συγκρίνεις με τις τιμές καταλόγου των υπολοίπων προιόντων της -ούτε ευγενή μέταλλα, ούτε τρελές inhouse μηχανές με εξωτικά power reserve-), δεν μπορεί σε ένα μήνα από την κυκλοφορία του, όσο (μαρκετίστικα) δυσεύρετο και να είναι να φτάνει να κοστίζει 6.400 ευρώ !!!!
Αρα με αυτη τη λογικη κανενα αντικειμενο σε δημοπρασια δε θα επρεπε να πωλειται σε υψηλοτερη τιμη απο αυτη που ειχε θεσει η εταιρια του οταν το ειχε δημιουργησει?Συγγνωμη αλλα εξακολουθω να πιστευω πως ειναι θεμα προσφορας και ζητησης..Τις τιμες οι αγορα τις καθοριζει ...

Αποσυνδεδεμένος PanosI

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 18190
    • Προφίλ
Απ: PANERAI
« Απάντηση #1863 στις: Νοέμβριος 10, 2011, 09:20:04 μμ »
Αρα με αυτη τη λογικη κανενα αντικειμενο σε δημοπρασια δε θα επρεπε να πωλειται σε υψηλοτερη τιμη απο αυτη που ειχε θεσει η εταιρια του οταν το ειχε δημιουργησει?Συγγνωμη αλλα εξακολουθω να πιστευω πως ειναι θεμα προσφορας και ζητησης..Τις τιμες οι αγορα τις καθοριζει ...

Δεν λέμε το ίδιο πράγμα.

Άλλο το να βγαίνει σε δημοπρασία, ένα εξαιρετικό κομμάτι, όπως ένα ρολόι που ανήκε σε διάσημο σταρ ή το αυτοκίνητό του ή που έχει κάποια συλλεκτική αξία για διάφορους λόγους και άλλο ένα αντικείμενο σε ένα μήνα μόλις από την κυκλοφορία του και ενώ είναι ακόμα σε παραγωγή να φτάνει να πωλείται σε διπλή τιμή.

Αποσυνδεδεμένος argo98

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3849
    • Προφίλ
Απ: PANERAI
« Απάντηση #1864 στις: Νοέμβριος 10, 2011, 09:36:03 μμ »
Δεν λέμε το ίδιο πράγμα.

Άλλο το να βγαίνει σε δημοπρασία, ένα εξαιρετικό κομμάτι, όπως ένα ρολόι που ανήκε σε διάσημο σταρ ή το αυτοκίνητό του ή που έχει κάποια συλλεκτική αξία για διάφορους λόγους και άλλο ένα αντικείμενο σε ένα μήνα μόλις από την κυκλοφορία του και ενώ είναι ακόμα σε παραγωγή να φτάνει να πωλείται σε διπλή τιμή.
Οταν λες οτι η εταιρια καθοριζει τις τιμες αυτο αφηνεις να εννοηθει...και εγω αυτο που λεω ειναι οτι τις τιμες τις καθοριζει ο αγοραστης και η σπανιοτητα του αντικειμενου...οσο για το συγκεκριμενο pam ναι ειναι ακομα στη παραγωγη αλλα εχουν ηδη προπωληθει και τα 2000 κομματια...

Αποσυνδεδεμένος koubilaihan

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 3978
    • Προφίλ
Απ: PANERAI
« Απάντηση #1865 στις: Νοέμβριος 10, 2011, 10:43:15 μμ »
Συμφωνω μαζι σου Πανο οτι πρεπει να ειναι καποιος τρελος για να δωσει διπλα λεφτα για ενα ρολοι που στο κατω κατω ακομη δεν εχουν παραδοθει ολα, ομως αυτο ειναι προσωπικη αποψη.
Ο argo εχει δικιο κατα τη γνωμη μου, η αγορα οριζει την τιμη.
Καποιος που προσπαθησε να μπει στη λιστα και δεν τα καταφερε και ´το φυσαεί μπορει ανετα να σκεφτει, δεν βαριεσαι θα το παρω. Και στο κατω κατω μπορει να προσδοκει οτι θα ανεβει και αλλο η τιμη, ποιος ξερει.
Εδω τα samurai της seiko απο τιτανιο εχουν φτασει να πωλουνται σε δημοπρασιες στο ebay στα τριπλα λεφτα απο αυτα που το πηραμε καινουργιο μερικοι, και μιλαμε για ενα ρολοι ευρειας παραγωγης της seiko που απλα ετυχε να αποφασισει η εταιρεια να σταματησει να το παραγει.
Φαντασου για ενα limited της panerai.
Αυτο που μου τη δινει περισσοτερο στα συγκεκριμενα ειναι οτι πωλουνται απο dealers. Ενω υπαρχουν φανατικοι paneristi που δεν καταφεραν να παρουν ενα, αυτα τα λαμογια οχι μονο πηραν, αλλα πανε να βγαλουν και υπερκερδος 90% σε μια βδομαδα. Σιχαμενοι...
Ο μεγαλύτερός μου φόβος είναι ότι μια μέρα θα πεθάνω και η γυναίκα μου θα βάλει αγγελία τα ρολόγια μου, στις τιμές που της έχω πει ότι τα αγόρασα.

Αποσυνδεδεμένος blackbird

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10423
  • Θεσσαλονίκη
    • Προφίλ
Απ: PANERAI
« Απάντηση #1866 στις: Νοέμβριος 10, 2011, 10:51:01 μμ »
Αυτοί ζητάνε 6000+. Τελικά όμως τα πουλάνε;

Αποσυνδεδεμένος koubilaihan

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 3978
    • Προφίλ
Απ: PANERAI
« Απάντηση #1867 στις: Νοέμβριος 10, 2011, 11:18:03 μμ »
Σωστο και αυτο. :D Σε κανα δυο εβδομαδες θα ξερουμε αν πουληθουν.
Ο μεγαλύτερός μου φόβος είναι ότι μια μέρα θα πεθάνω και η γυναίκα μου θα βάλει αγγελία τα ρολόγια μου, στις τιμές που της έχω πει ότι τα αγόρασα.

Αποσυνδεδεμένος PanosI

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 18190
    • Προφίλ
Απ: PANERAI
« Απάντηση #1868 στις: Νοέμβριος 10, 2011, 11:29:28 μμ »
Συμφωνω μαζι σου Πανο οτι πρεπει να ειναι καποιος τρελος για να δωσει διπλα λεφτα για ενα ρολοι που στο κατω κατω ακομη δεν εχουν παραδοθει ολα, ομως αυτο ειναι προσωπικη αποψη.
Ο argo εχει δικιο κατα τη γνωμη μου, η αγορα οριζει την τιμη.
Καποιος που προσπαθησε να μπει στη λιστα και δεν τα καταφερε και ´το φυσαεί μπορει ανετα να σκεφτει, δεν βαριεσαι θα το παρω. Και στο κατω κατω μπορει να προσδοκει οτι θα ανεβει και αλλο η τιμη, ποιος ξερει.
Εδω τα samurai της seiko απο τιτανιο εχουν φτασει να πωλουνται σε δημοπρασιες στο ebay στα τριπλα λεφτα απο αυτα που το πηραμε καινουργιο μερικοι, και μιλαμε για ενα ρολοι ευρειας παραγωγης της seiko που απλα ετυχε να αποφασισει η εταιρεια να σταματησει να το παραγει.
Φαντασου για ενα limited της panerai.
Αυτο που μου τη δινει περισσοτερο στα συγκεκριμενα ειναι οτι πωλουνται απο dealers. Ενω υπαρχουν φανατικοι paneristi που δεν καταφεραν να παρουν ενα, αυτα τα λαμογια οχι μονο πηραν, αλλα πανε να βγαλουν και υπερκερδος 90% σε μια βδομαδα. Σιχαμενοι...



Όπως άφησα να εννοηθεί στα ποστ μου, συφωνώ ότι η αγορά πάντα καθορίζει τις τιμές. Αυτό είναι γνωστό αν και όχι αποδεκτό από μένα τουλάχιστον.

Όμως δεν είμαι τρελός και απ' ότι έχω καταλάβει ούτε κι εσύ.

Άλλο το πόσο θέλω κάτι και άλλο αν τελικά θα υποκύψω στους ωμούς εκβιασμούς.

Περίμενα ενάμιση χρόνο να βρω το συγκεκριμένο dial στα 450 ευρώ και όχι στα 2.100 που θέλουν οι πονηρίδηδες ( http://www.chrono24.com/en/search/parts.htm?showid=1747085 ). Και αν δεν το έβρισκα στην τελική, δεν θα το έπαιρνα ποτέ γιατι το θεωρώ μεγάλη βλακεία να τα χώσω στο 4πλάσιο.

Εγώ όμως το θεωρώ βλακεία.

Και συνεπώς δεν έχω κανένα πρόβλημα με αυτόν που επειδή το θέλει θα τα χώσει στον μαυραγορίτη για να το αποκτήσει. Γι αυτό και από την αρχή είπα περί ορέξεως κολοκυθόπιτα.
 


Αποσυνδεδεμένος argo98

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3849
    • Προφίλ
Απ: PANERAI
« Απάντηση #1869 στις: Νοέμβριος 10, 2011, 11:51:39 μμ »
Όπως άφησα να εννοηθεί στα ποστ μου, συφωνώ ότι η αγορά πάντα καθορίζει τις τιμές. Αυτό είναι γνωστό αν και όχι αποδεκτό από μένα τουλάχιστον.

Όμως δεν είμαι τρελός και απ' ότι έχω καταλάβει ούτε κι εσύ.

Άλλο το πόσο θέλω κάτι και άλλο αν τελικά θα υποκύψω στους ωμούς εκβιασμούς.

Περίμενα ενάμιση χρόνο να βρω το συγκεκριμένο dial στα 450 ευρώ και όχι στα 2.100 που θέλουν οι πονηρίδηδες ( http://www.chrono24.com/en/search/parts.htm?showid=1747085 ). Και αν δεν το έβρισκα στην τελική, δεν θα το έπαιρνα ποτέ γιατι το θεωρώ μεγάλη βλακεία να τα χώσω στο 4πλάσιο.

Εγώ όμως το θεωρώ βλακεία.

Και συνεπώς δεν έχω κανένα πρόβλημα με αυτόν που επειδή το θέλει θα τα χώσει στον μαυραγορίτη για να το αποκτήσει. Γι αυτό και από την αρχή είπα περί ορέξεως κολοκυθόπιτα.
 


Στην ουσια συμφωνω με αυτο που λες..δε θα. μπορουσα αλλωστε να διαφωνησω με ενα συντοπιτη μου.. ;)Κι εγω θεωρω βλακεια αυτο που συμβαινει....Και για να κανω για μια αλλη φορα το δικηγορο του διαβολου,καλοπροαιρετα,γιατι τα 2100 ειναι ακριβα για ενα dial και τα 450 λιγα...?οταν με 450 μπορεις να αγορασεις ενα ρολοι,εναν υπολογιστη,ενα ipad?Ολα σχετικα ειναι...τι θελω να πω..στα ηδη πολυτελειας,διοτι περι αυτου προκειται,η αγορα ακολουθει αλλους κανονες,στην ουσια ποτε δε πληρωνουμε την πραγματικη,πραγματικη αξια ενος αντικειμενου....
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 11, 2011, 12:14:55 πμ από argo98 »

Αποσυνδεδεμένος K_O_S_T_A_S

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4705
  • Θέλω Audemars Piguet αλλά... ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΠΟΙΑ ΟΡΙΑ!
    • Προφίλ
Απ: PANERAI
« Απάντηση #1870 στις: Νοέμβριος 11, 2011, 12:19:01 πμ »
Στην ουσια συμφωνω με αυτο που λες..δε θα. μπορουσα αλλωστε να διαφωνησω με ενα συντοπιτη μου.. ;)Κι εγω θεωρω βλακεια αυτο που συμβαινει....Και για να κανω για μια αλλη φορα το δικηγορο του διαβολου,καλοπροαιρετα,γιατι τα 2100 ειναι ακριβα για ενα dial και τα 450 λιγα...?οταν με 450 μπορεις να αγορασεις ενα ρολοι,εναν υπολογιστη,ενα ipad?Ολα σχετικα ειναι...τι θελω να πω..στα ηδη πολυτελειας,διοτι περι αυτου προκειται,η αγορα ακολουθει αλλους κανονες,στην ουσια ποτε δε πληρωνουμε την πραγματικη,πραγματικη αξια ενος αντικειμενου....
Και τα 450 πολλά είναι. Εδώ εγώ ρώτησα στην Β, πόσο κάνει ένα Blackeye Blue καντράν και μου είπαν: 250 ευρώ το καντράν, 250 η εργασία και 50 ευρώ οι δείκτες. Μου φυγε το σαγόνι στη κυριολεξία.

Αποσυνδεδεμένος wolf

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 100
    • Προφίλ
Απ: PANERAI
« Απάντηση #1871 στις: Νοέμβριος 16, 2011, 01:16:14 μμ »
Δυο πολύ ωραία βίντεο σχετικά με την κατασκευή ενός panerai.




Αποσυνδεδεμένος bost

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 906
  • Risk-Care-Dream-Expext
    • Προφίλ
Απ: PANERAI
« Απάντηση #1872 στις: Νοέμβριος 16, 2011, 01:23:28 μμ »
Super video wolf!!!! και όσο βλέπω αυτά τα βίντεο τόσο περισσότερο αγαπάω τον τομέα μου - ειδικότητα μου  ;D

Αποσυνδεδεμένος PanosI

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 18190
    • Προφίλ
Απ: PANERAI
« Απάντηση #1873 στις: Νοέμβριος 19, 2011, 07:27:44 μμ »
Ξεκίνησε η παράδοση του 372 από χτες. Βροχή τα ποστ στο P.com.























Αποσυνδεδεμένος blackbird

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10423
  • Θεσσαλονίκη
    • Προφίλ
Απ: PANERAI
« Απάντηση #1874 στις: Νοέμβριος 19, 2011, 11:59:07 μμ »
Πιο κομψή κάσα απ' το 1950. Και φαίνεται πιο συμαζεμένο.

Αποσυνδεδεμένος K_O_S_T_A_S

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4705
  • Θέλω Audemars Piguet αλλά... ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΠΟΙΑ ΟΡΙΑ!
    • Προφίλ
Απ: PANERAI
« Απάντηση #1875 στις: Νοέμβριος 20, 2011, 12:30:19 πμ »
Α, ρε παιδιά να σας ρωτήσω. Βρήκα καινούργιο ένα 005, τιμή 3.300. Η γνώμη σας? ;D

Αποσυνδεδεμένος PanosI

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 18190
    • Προφίλ
Απ: PANERAI
« Απάντηση #1876 στις: Νοέμβριος 20, 2011, 10:53:18 πμ »
Α, ρε παιδιά να σας ρωτήσω. Βρήκα καινούργιο ένα 005, τιμή 3.300. Η γνώμη σας? ;D

Αν σκεφτείς ότι κάνει 3.500 και στα base δεν κάνουν εκπτώσεις τότε καλή φαίνεται.

Αποσυνδεδεμένος K_O_S_T_A_S

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4705
  • Θέλω Audemars Piguet αλλά... ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΠΟΙΑ ΟΡΙΑ!
    • Προφίλ
Απ: PANERAI
« Απάντηση #1877 στις: Νοέμβριος 20, 2011, 12:41:52 μμ »
Αν σκεφτείς ότι κάνει 3.500 και στα base δεν κάνουν εκπτώσεις τότε καλή φαίνεται.
Το βρήκα με 3.300!  Πώς με είδεεες;;; ;D ;D ;)

Αποσυνδεδεμένος Nick78

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 811
    • Προφίλ
Απ: PANERAI
« Απάντηση #1878 στις: Νοέμβριος 20, 2011, 01:37:37 μμ »
Kώστα πιστεύω από τον γνωστό νησιώτη AD θα πάρεις ένα 10% για το συγκεκριμένο με πιθανό έξτρα δώρο ένα επιπλέον γνήσιο λουράκι. Δηλαδή κάπου στα 3150.  Στα συν ότι το παίρνεις από επίσημο και όχι παράλληλη αγορά ενώ θα είναι και νέας σειράς (Μ=2010, Ν=2011 αν δεν κάνω λάθος).

Αν δεν το χει ετοιμοπαράδοτο όμως ο χρόνος αναμονής ξεκινά από 2 μήνες και μπορεί να φτάσει τους 3-4!
Συνεπώς ο τύπος ποντάρει στην κάψα του υποψήφιου πελάτη ότι το έχει ετοιμοπαράδοτο και δίνει μόνο 5% περίπου έκπτωση.
Η διαφορά σε απόλυτη τιμή δεν είναι μεγάλη, κάπου 150 ευρώ. Το θέμα είναι εσύ πόσο αντέχεις να περιμένεις.  ;)

We are never gonna survive...unless we get a little crazy!

Αποσυνδεδεμένος K_O_S_T_A_S

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4705
  • Θέλω Audemars Piguet αλλά... ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΠΟΙΑ ΟΡΙΑ!
    • Προφίλ
Απ: PANERAI
« Απάντηση #1879 στις: Νοέμβριος 20, 2011, 02:34:05 μμ »
Το θέμα Νίκο είναι να μη δώσω πάνω απο 400 ευρώ. Δηλαδή σίγουρα κάποιο ρολόι θα πρέπει να το αποχωριστώ. Και κατα πάσα πιθανότητα θα είναι το Maurice Lacroix. ;)