Αποστολέας Θέμα: PANERAI (Σε συνεργασία με το www.paneristihellas.gr)  (Αναγνώστηκε 2310250 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Costas

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 102
    • Προφίλ
Απ: PANERAI
« Απάντηση #1320 στις: Οκτώβριος 05, 2010, 09:00:12 μμ »
Το παραπάνω επετειάκο LUMINOR - peneristi.com είναι κεραμικό?

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: PANERAI
« Απάντηση #1321 στις: Οκτώβριος 05, 2010, 09:02:05 μμ »
οχι κωστα,ατσαλι ειναι
6.700$ μεσω των mod΄s του paneristi.com


Αποσυνδεδεμένος Costas

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 102
    • Προφίλ
Απ: PANERAI
« Απάντηση #1322 στις: Οκτώβριος 05, 2010, 09:10:48 μμ »
Γιατί μου έκανε εντύπωση σε σύγκρισημε το 292 που είδα από κοντά την περασμένη εβδομαδα και ήταν μαύρο ματ ενώ αυτό είναι μαύρο γυαλιστερό.

Αποσυνδεδεμένος blackbird

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10423
  • Θεσσαλονίκη
    • Προφίλ
Απ: PANERAI
« Απάντηση #1323 στις: Οκτώβριος 06, 2010, 08:40:28 πμ »
Ματ και τα δύο.
Ατσάλι και τα δύο.
Κεραμική PVD επικάλυψη στο 292, απλή PVD επικάλυψη στο 360.

Φιλικά
Δημήτρης

Αποσυνδεδεμένος nin

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8312
    • Προφίλ
Απ: PANERAI
« Απάντηση #1324 στις: Οκτώβριος 06, 2010, 09:00:16 πμ »
Γιατί μου έκανε εντύπωση σε σύγκρισημε το 292 που είδα από κοντά την περασμένη εβδομαδα και ήταν μαύρο ματ ενώ αυτό είναι μαύρο γυαλιστερό.

Ματ και τα δύο.
Ατσάλι και τα δύο.
Κεραμική PVD επικάλυψη στο 292, απλή PVD επικάλυψη στο 360.


Η κάσα του 292 είναι εξ ολοκλήρου κεραμική.
Ατσάλινο είναι το πίσω καπάκι.

Αποσυνδεδεμένος blackbird

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10423
  • Θεσσαλονίκη
    • Προφίλ
Απ: PANERAI
« Απάντηση #1325 στις: Οκτώβριος 06, 2010, 09:16:11 πμ »
Κεραμική PVD επικάλυψη σε ατσάλινη κάσα.
Κατ' απλούστευση "κεραμική κάσα".
Συμπαγής, ατόφια, μασίφ κεραμική κάσα δεν υπάρχει. Όλες είναι PVD επικαλύψεις κεραμικής μεμβράνης (φιλμ).
Φαντάσου κάσα από ζαφείρι. Σχεδόν αχάρακτη, δε θα οξειδώνεται, θα είναι καινούρια για μια ζωή, αλλά σε ένα καλό χτύπημα θα σπάσει ή θα ραγίσει. Ανάλογα θα συνέβαινε σε μια ατόφια κεραμική.

Με την PVD επίστρωση συνδυάζεις τα πλεονεκτήματα του κεραμικού με τις μηχανικές ιδιότητες του ατσαλιού σε ελαστική παραμόρφωση.


Φιλικά
Δημήτρης

Αποσυνδεδεμένος Nanagno

  • Owner/Co-Founder
  • Administrator
  • 50mm case
  • *****
  • Μηνύματα: 1623
  • Time Will Only Tell...
    • Προφίλ
    • http://www.mywatch.gr
Απ: PANERAI
« Απάντηση #1326 στις: Οκτώβριος 06, 2010, 09:46:27 πμ »
Mr. BB έχω την εντύπωση ότι η κάσα του 292 είναι, όπως λέει και ο Κος Nin, ότι είναι 100% κεραμεική, συμπαγής και ατόφια εκτός απο το καπάκι.

Μιάς και η τεχνική γίνεται κατά την διάρκεια της διαμόρφωσης/σχηματοποίησης της κάσας.

"manufacturing technique of powder injection moulding of watch case made from zirconia powder"

source: http://www.scientific.net/MSF.534-536.337

Υπάρχει και η άλλη τεχνική όπου η κάσα είναι εξολοκλήρου απο composite όπως του PAM00339.

Τι λες?

Αν και όπως διαβάζω "Physical vapor deposition (PVD) is a variety of vacuum deposition and is a general term used to describe any of a variety of methods to deposit thin films by the condensation of a vaporized form of the material onto various surfaces"

Η διαδικασία του PVD είναι εξωτερική επίστρωση, όπως πολύ σωστά ανέφερες, ενώ στο κεραμεικό αλλάζει η δομή τελείως για αυτό και το ειδικό βάρος ατσαλιού και κεραμεικού είναι πολύ διαφορετικό. ΠΧ ένα ατσάλινο απο ένα κεραμεικό Radiomir έχουν πολύ μεγάλη διαφορά στο βάρος.

Σχετικά με το 339 composite: In terms of weight, Composite weighs less than titanium, and just a bit more than aluminum. In fact, the material is said to be a ceramic based on aluminum - but much harder.

Σιγά σιγά θα το βρούμε :)

« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 06, 2010, 09:53:16 πμ από Nanagno »
Ludwig van Beethoven said that a great poem is more difficult to set to music than a merely good one, because the composer must improve upon the poem T I M E S.

Αποσυνδεδεμένος blackbird

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10423
  • Θεσσαλονίκη
    • Προφίλ
Απ: PANERAI
« Απάντηση #1327 στις: Οκτώβριος 06, 2010, 11:15:18 πμ »
Για το 339 από το Purist:

The material used for the case is truly innovative in the field of fine watch-making: the Panerai composite is a material whose features and performance are exceptional, being practically immutable over time. The result of an electrochemical process of ceramization of the aluminium, this material is harder than the ceramics normally used for cases in watch-making (zirconia), and also harder than metals like steel and titanium, as well as being lighter. Thanks to its qualities of ductility and reliability, the Panerai composite allows for complex and extremely precise workings and is the result of processes that, up to now, were employed in the creation of components for the aeronautic industry and for car and motorcycle races requiring the highest levels of performance.


Και από το precisiontime.blogspot.com:

The PAM 339 has a 47mm Radiomir case. What makes this watch interesting is the material used for the case. To build the case, Panerai used a composite is a material which is the result of an electrochemical process of ceramization of aluminium. The ceramization process of aluminium is not the usual process used in the watch industry. In traditional process layers of ceramic particles are applied onto metal. In the Panerai process, aluminum cases are immersed in a chemical bath where it undergoes the process of "ceramization." Research into this process does yield a simple explanation as to how it is done.

But for most, the process matters less than the result. The resulting material is light, but harder than metals like steel and titanium. It is also more durable than traditional ceramic watches. The resulting finish is extremely durable dark matte brown finish. The case is water resistant to 100 meters.

Όπως βλέπεται η Πανεράι χρησιμοποιεί αλουμινένια πανάλαφρη κάσα που την εμβαπτίζει σε κεραμικό υλικό. Η κάσα παραμένει μεταλλική.

Όσο για το 292 με έβαλες σε σκέψεις αν είναι ατσάλινη ή αλουμινίου ή έστω εξ' ολοκλήρου κεραμική. Η οποιαδήποτε αμφιβολία θα λυθεί μόλις ανοιχθεί ένα 292. Τότε θα αποκαλυφθεί στις σπείρες της κάσας όπου βιδώνεται το καπάκι αν είναι μέταλλο ή όχι. Αν έχεις γνωστούς στο σέρβις ρώτα τους αν έχουν ανοίξει 292. Προκαταβολικά εικάζω πως είναι μέταλλο.

Φιλικά
Δημήτρης

Αποσυνδεδεμένος nin

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8312
    • Προφίλ
Απ: PANERAI
« Απάντηση #1328 στις: Οκτώβριος 06, 2010, 05:44:27 μμ »
Η κάσα του 292 είναι εξ ολοκλήρου κεραμική.



Αποσυνδεδεμένος Darth

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3917
    • Προφίλ
Απ: PANERAI
« Απάντηση #1329 στις: Οκτώβριος 06, 2010, 06:09:10 μμ »
Η κάσα του 292 είναι εξ ολοκλήρου κεραμική.





φιλε Χαρη στην φωτο, κατω απο το κρυσταλλο δεν φαινεται το σπειρωμα?
εμενα για μεταλλικη μου κανει... :-\

φιλικα
Γιωργος

Αποσυνδεδεμένος nin

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8312
    • Προφίλ
Απ: PANERAI
« Απάντηση #1330 στις: Οκτώβριος 06, 2010, 06:30:27 μμ »
φιλε Χαρη στην φωτο, κατω απο το κρυσταλλο δεν φαινεται το σπειρωμα?
εμενα για μεταλλικη μου κανει... :-\

φιλικα
Γιωργος

Γιώργο το σπείρωμα δεν έχει σχέση με την κάσα αυτή καθεαυτή.

Δες την πατούρα, στο εσωτερικό τοίχωμα της κάσας.

Αποσυνδεδεμένος black pit

  • 36mm case
  • Μηνύματα: 85
    • Προφίλ
Απ: PANERAI
« Απάντηση #1331 στις: Οκτώβριος 06, 2010, 08:34:58 μμ »
Καλησπερα κυριοι,εφτασε ο καιρος να κανω service το panerai μου.Που θα μου προτινατε να το παω?Κατ'ευθειαν στον Κεσσαρη η καπου αλλου?Αν ξερετε και τι κοστος παιζει θα με βοηθουσατε.
Τα περισσοτερα ρολογια μου τα παω εδω στη Θεσσαλονικη για service αλλ αυτο,δεν ξερω,εχω ενα αγχος.
Την υγεια μας να εχουμε και ολα τα αλλα ερχονται

Αποσυνδεδεμένος Nanagno

  • Owner/Co-Founder
  • Administrator
  • 50mm case
  • *****
  • Μηνύματα: 1623
  • Time Will Only Tell...
    • Προφίλ
    • http://www.mywatch.gr
Απ: PANERAI
« Απάντηση #1332 στις: Οκτώβριος 07, 2010, 09:23:02 πμ »
Καλησπερα κυριοι,εφτασε ο καιρος να κανω service το panerai μου.Που θα μου προτινατε να το παω?Κατ'ευθειαν στον Κεσσαρη η καπου αλλου?Αν ξερετε και τι κοστος παιζει θα με βοηθουσατε.
Τα περισσοτερα ρολογια μου τα παω εδω στη Θεσσαλονικη για service αλλ αυτο,δεν ξερω,εχω ενα αγχος.

Κέσσαρης, έχει πολύ καλό service, πάρε τηλ για το κόστος.
Ludwig van Beethoven said that a great poem is more difficult to set to music than a merely good one, because the composer must improve upon the poem T I M E S.

Αποσυνδεδεμένος blackbird

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10423
  • Θεσσαλονίκη
    • Προφίλ
Απ: PANERAI
« Απάντηση #1333 στις: Οκτώβριος 07, 2010, 09:27:28 πμ »
Η κάσα του 292 είναι εξ ολοκλήρου κεραμική.





Πολύ ενδιαφέρουσα φωτογραφία Χέρη. Προσπάθησα να βρώ κι εγώ ανοιγμένο 292, μα δεν το κατάφερα. Αυτό που με προβληματίζει είναι πως στο πίσω μέρος οι βίδες συγκράτησης των βραχιόνων δε μοιάζουν με των λοιπών Ράδιομιρ. Λες και συγκρατούν και το καπάκι.


photo by Asi

Ρε μπας και είναι πράγματι κεραμική η κάσα; Αν ναι, αξίζουν συγχαρητήρια στην Πανεράι.

Θα ρωτήσει ένας φίλος απ' ευθείας στην Πανεράι. Ίσως σήμερα έχω την απάντηση.

Είναι πάντως κουκλί.


photo by Asi


photo by Micah


Φιλικά
Δημήτρης

Αποσυνδεδεμένος konakis

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4413
  • Rolex.
    • Προφίλ
Απ: PANERAI
« Απάντηση #1334 στις: Οκτώβριος 07, 2010, 09:39:18 πμ »
μόνο κουκλί είναι .....τρέλα είναι!!! :supz:
konakis.
Rolex,Panerai,JLC,Oris,Steinhart,Alpina,Citizen,Orient.

Αποσυνδεδεμένος DragonAce

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 550
    • Προφίλ
Απ: PANERAI
« Απάντηση #1335 στις: Οκτώβριος 07, 2010, 09:42:47 πμ »
από κατσαρόλι τώρα θα κάνει κ για κεραμίδι!!! πλάκα κάνω, πανέμορφο!!!

Αποσυνδεδεμένος Nanagno

  • Owner/Co-Founder
  • Administrator
  • 50mm case
  • *****
  • Μηνύματα: 1623
  • Time Will Only Tell...
    • Προφίλ
    • http://www.mywatch.gr
Απ: PANERAI
« Απάντηση #1336 στις: Οκτώβριος 07, 2010, 09:54:09 πμ »
Νεότερα για το 292:

"Unlike most black watches in the market, it does not use PVD. It is a ceramic coated watch. The ceramic used is Zirconium Oxide and it is molded from powder using a process of isostatic pressure instead of being cast. This process make it extreme durability, reputedly five times tougher than 316L steel, it also highly resistant to scratches and corrosion."

πηγή:http://precisiontime.blogspot.com/2008/05/panerai-radiomir-pam-00292.html
Ludwig van Beethoven said that a great poem is more difficult to set to music than a merely good one, because the composer must improve upon the poem T I M E S.

Αποσυνδεδεμένος Costas

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 102
    • Προφίλ
Απ: PANERAI
« Απάντηση #1337 στις: Οκτώβριος 07, 2010, 10:10:19 πμ »
Παίδιά από κοντά είναι χίλιες φορές καλύτερο χάνει  στις φωτογραφίες!

Αποσυνδεδεμένος PanosI

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 18190
    • Προφίλ
Απ: PANERAI
« Απάντηση #1338 στις: Οκτώβριος 08, 2010, 09:03:25 πμ »
Όχι δεν θα βγαινε για πούλημα το "συλλεκτικό" και καλά..........

http://www.rolexforums.com/showthread.php?t=147010

Αποσυνδεδεμένος nin

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8312
    • Προφίλ
Απ: PANERAI
« Απάντηση #1339 στις: Οκτώβριος 08, 2010, 09:44:40 πμ »
Όχι δεν θα βγαινε για πούλημα το "συλλεκτικό" και καλά..........

http://www.rolexforums.com/showthread.php?t=147010


Σιγά μη δεν έβγαινε.
Επιτήδειοι και εκ πεποιθήσεως έμποροι υπάρχουν παντού.