Αποστολέας Θέμα: PANERAI (Σε συνεργασία με το www.paneristihellas.gr)  (Αναγνώστηκε 2312977 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Nick78

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 811
    • Προφίλ
Απ: PANERAI
« Απάντηση #1180 στις: Ιούλιος 22, 2010, 01:51:49 μμ »
Η διαφορά μεταξύ των 2 είναι ο δείκτης GMT μόνο ή υπάρχουν κι άλλα "κρυφά" σημεία;

Πανέμορφα και τα 2, αλλά ακόμα και αν το GMT σου είναι άχρηστο η τιμή 2500 Ευρώ για αυτό το ρολόι και μάλιστα αγοράς εντός του τρέχοντος έτους παραείναι ελκυστική για να την αγνοήσεις!

Με άλλα λόγια ακόμα και αν είσαι της σχολής όσο πιο απλό τόσο πιο όμορφο, το GMT δεν είναι κάτι που φορτώνει πολύ το dial. Συνεπώς, αν το 320 δεν έχει κάποιο φανερό ελάττωμα, (χτύπημα ή κατι τέτοιο) βουρ!
We are never gonna survive...unless we get a little crazy!

Αποσυνδεδεμένος jtheogr

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 269
    • Προφίλ
Απ: PANERAI
« Απάντηση #1181 στις: Ιούλιος 22, 2010, 02:10:42 μμ »
Εχει και ένδειξη power reserve το 320 στο πίσω μέρος.

Αποσυνδεδεμένος konakis

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4413
  • Rolex.
    • Προφίλ
Απ: PANERAI
« Απάντηση #1182 στις: Ιούλιος 22, 2010, 03:31:41 μμ »
320!σπανιοτερο και όπως είπε και ο jtheogr το pr στο πίσω μέρος είναι πολύ καλή complication
konakis.
Rolex,Panerai,JLC,Oris,Steinhart,Alpina,Citizen,Orient.

Αποσυνδεδεμένος BIG PILOT

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 247
    • Προφίλ
Απ: PANERAI
« Απάντηση #1183 στις: Ιούλιος 22, 2010, 04:14:41 μμ »
καλα ακομα δεν αγορασες του κουμπαρου?
το σκεφτεσε?
η τιμη που το δινει ειναι απλα ασυληπτη...εκτος αν εχει κανα κουσουρι

Αποσυνδεδεμένος gsb

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1246
  • ..θελω να μαθω!!
    • Προφίλ
Απ: PANERAI
« Απάντηση #1184 στις: Ιούλιος 22, 2010, 05:21:56 μμ »
..του κουμπαρου λεμε!!  ;)
το 'πε και το 'κανε!!

Αποσυνδεδεμένος nichrys4

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 318
    • Προφίλ
Απ: PANERAI
« Απάντηση #1185 στις: Ιούλιος 22, 2010, 11:17:59 μμ »
οχι παιδια κουσουρι δεν εχει αλλα θα παει σιγουρα για τσεκ ασχετα αν ειναι κουμπαρος

Αποσυνδεδεμένος nin

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8312
    • Προφίλ
Απ: PANERAI
« Απάντηση #1186 στις: Ιούλιος 23, 2010, 12:41:41 πμ »
Η τιμή για το 320 είναι πολύ καλή.
Ο πρόσθετος δείκτης για τη 2η ζώνη ώρας μπορεί σχεδόν να 'κρυφτεί' κάτω από τον ωροδείκτη, εάν δεν θέλεις να φαίνεται.

Αποσυνδεδεμένος Homopoliticus

  • 36mm case
  • Μηνύματα: 71
    • Προφίλ
Απ: PANERAI
« Απάντηση #1187 στις: Ιούλιος 23, 2010, 04:01:05 μμ »
Έχω το PAM 90.  Ιερό δισκοπότηρο το ρολόι αυτό.  Επίσης το παιχνίδι με τα λουρία είναι εξαιρετικό.  Σκέφτομαι και την αγορά του άλλου ιεροού δισκοπότηρου Deep Sea της Rolex obviously  ;D και μαζί με το πρώτο Ιερό δισκοπότηρο, MONACO TAG νομίζω ότι θα έχω κλείσει ως κάτοχος ρολογιών.....
Πάντως όποιος θέλει Panerai και θεωρεί ότι τα ρολόγια αυτά είναι υπερτιμημένα του λέω να πάει να αγοράσει με κλειστά μάτια.  Το Panerai είναι ο ορισμός, για εμένα, του ανδρικού ρολογιού........

Υ.Γ. Έχω ακόμα ένα Tag αλλά δε θυμάμαι ποιο μοντέλο και ένα Seiko Kinetik το οποίο είναι πραγματικά αφόρετο.  Μου το είχαν κάνει δώρο και το αντιπάθησα με την πρώτη ματιά

Αποσυνδεδεμένος altair

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 23
    • Προφίλ
Απ: PANERAI
« Απάντηση #1188 στις: Ιούλιος 23, 2010, 04:37:50 μμ »
Καλησπέρα στο φόρουμ!

Προβληματίζομαι ποιό πανέρι να προτιμήσω για αγορά, το 233 ή το 312. Αναφέρομαι σε καινούριο και μόνο απο εξουσιοδοτημένο μεταπωλητή.

Κουρδιστό το πρώτο με 8 ημέρες pr και αυτόματο το δεύτερο με 3 ημέρες pr.

In house μηχανισμοί και στα δύο αλλά δεν γνωρίζω τίποτα γι αυτούς (ακρίβεια, αξιοπιστία, σέρβις ή αν υπάρχουν κάποια άλλα issues). Υπάρχει κάποια άποψη για σύγκριση μεταξύ των 2 μηχανισμών;

Τα υπόλοιπα complications δεν μ'ενδιαφέρουν ιδιαίτερα

Φυσικά υπάρχει και μεγάλη διαφορά τιμής, γύρω στα 4 χαρτιά, και δεν είμαι (μικρός έστω) εφοπλιστής.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων
corum bubble, 6497 unitas based diy,steinhart ocean black dlc

Αποσυνδεδεμένος konakis

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4413
  • Rolex.
    • Προφίλ
Απ: PANERAI
« Απάντηση #1189 στις: Ιούλιος 23, 2010, 04:55:00 μμ »
και τα 2 πάρα πολύ καλά ρολόγια,ΑΝ δεν σε νοιαζει το οικονομικό,τότε 233 σίγουρα!
konakis.
Rolex,Panerai,JLC,Oris,Steinhart,Alpina,Citizen,Orient.

Αποσυνδεδεμένος nin

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8312
    • Προφίλ
Απ: PANERAI
« Απάντηση #1190 στις: Ιούλιος 23, 2010, 05:43:08 μμ »
Αν μπορείς να διαθέσεις τα παραπάνω χρήματα, θα σου πρότεινα το 233. Ό,τι και να δεις πάνω του είναι χάρμα ιδέσθαι, δεδομένου φυσικά ότι σου αρέσουν τα Panerai. Μπομπέ κρύσταλλο ζεφείρι, ρετρό μαγεία. Κουρδιστή μηχανή με τρία βαρελάκια για απόθεμα ενέργειας 8 ημερών (πραγματικά όμως πρόκειται για 10 ημέρες περίπου).
Ένα ζήτημα που είχε προκύψει σε κάποια κομμάτια ήταν ότι σκάλωνε ο δείκτης PR λίγο πριν την αριστερή τερματική θέση (κακή κοπή στο καντράν).
Όσο για το 312, η μηχανή του είναι νέα και δεν έχει δοκιμαστεί στο χρόνο.
Το πρώτο είναι κουρδιστό με σύνθετη μηχανή, το δε αυτόματο με απλούστερη μηχανή.
Μεταπωλητικά, αν σε ενδιαφέρει, το 233 στέκεται ψηλά. Ιδίως αν μπορείς να βρεις το απερχόμενο μοντέλο, με τη 'βούλα' αντί για την ένδειξη am/pm.

warover

  • Επισκέπτης
Απ: PANERAI
« Απάντηση #1191 στις: Ιούλιος 23, 2010, 06:18:39 μμ »
Αν μπορείς να διαθέσεις τα παραπάνω χρήματα, θα σου πρότεινα το 233. Ό,τι και να δεις πάνω του είναι χάρμα ιδέσθαι, δεδομένου φυσικά ότι σου αρέσουν τα Panerai. Μπομπέ κρύσταλλο ζεφείρι, ρετρό μαγεία. Κουρδιστή μηχανή με τρία βαρελάκια για απόθεμα ενέργειας 8 ημερών (πραγματικά όμως πρόκειται για 10 ημέρες περίπου).
Ένα ζήτημα που είχε προκύψει σε κάποια κομμάτια ήταν ότι σκάλωνε ο δείκτης PR λίγο πριν την αριστερή τερματική θέση (κακή κοπή στο καντράν).
Όσο για το 312, η μηχανή του είναι νέα και δεν έχει δοκιμαστεί στο χρόνο.
Το πρώτο είναι κουρδιστό με σύνθετη μηχανή, το δε αυτόματο με απλούστερη μηχανή.
Μεταπωλητικά, αν σε ενδιαφέρει, το 233 στέκεται ψηλά. Ιδίως αν μπορείς να βρεις το απερχόμενο μοντέλο, με τη 'βούλα' αντί για την ένδειξη am/pm.
Το οτι εχει παραπανω μερες reserve ειναι αν θες αποτυχια του μηχανικου  δηλαδη δεν ξεκινησε να κανει 8 days του κατσε 10 και ειπε πω πω τι μαγκας που ειμαι ;D απλα εχει βαλει μεγαλυτερα ελατηρια και σου λεει σαν αγοραστης που εισαι εγω μεχρι τις 8 μερες σου δινω  χρονομετρια(γιατι της 2 τελευταιες το amplitude ειναι σε "τρελες τιμες ") απο εκει και περα ναι εχω +2 μερες αλλα δεν σου εγγυωμαι την χρονομετρια αυτο συμβαινει σε ολα τα πολυημερα ρολογια μια καλη λυση θα ηταν το fusse η αλλιως watchmaking gear box
ΥΓ
Το 233 ειναι ενα απο τα καλυτερα πολυημερα ρολογια και μετα βιας κρατηθηκα να μην το αγορασω την προηγουμενη βδομαδα, αυτο το μινιμαλ φινιρισμα με τα γυαλισμενα ακρα στις γεφυρες ειναι ολα τα λεφτα ;)

Αποσυνδεδεμένος blackbird

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10423
  • Θεσσαλονίκη
    • Προφίλ
Απ: PANERAI
« Απάντηση #1192 στις: Ιούλιος 23, 2010, 06:28:59 μμ »
Αποφάσισε Νίκο. Είναι καλή η μηχανή; ναι ή όχι!
Για να ξέρω αν θα φάω σπιτικό φαί ή να πάρω ντελίβερι.

Φιλικά
Πεινασμένος πανέρια ονειρεύεται.

Αποσυνδεδεμένος Dakis

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 247
    • Προφίλ
Απ: PANERAI
« Απάντηση #1193 στις: Ιούλιος 23, 2010, 06:32:08 μμ »
Πολυ ντιλιβερι εισαι ρε παιδακι μου!!!  Το ιδιο και γω!!! ;D

         φιλικα
συντοπιτης και ομοιοπαθης

warover

  • Επισκέπτης
Απ: PANERAI
« Απάντηση #1194 στις: Ιούλιος 23, 2010, 06:40:51 μμ »
Αποφάσισε Νίκο. Είναι καλή η μηχανή; ναι ή όχι!
Για να ξέρω αν θα φάω σπιτικό φαί ή να πάρω ντελίβερι.

Φιλικά
Πεινασμένος πανέρια ονειρεύεται.
+2 μερες αλλα δεν σου εγγυωμαι την χρονομετρια αυτο συμβαινει σε ολα τα πολυημερα ρολογια
Απλα το παμ εχει και καλη υλοποιηση  (τουλαχιστον για εμενα )απλα δεν λυνει το προβλημα που εχουν ολα τα πολυημερα
ΥΓ
Ελα να σου κανω το τραπεζι χτες πιασαμε 1 ροφο (μικρο ομως) και 3 σκαρους ;D

Αποσυνδεδεμένος nin

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8312
    • Προφίλ
Απ: PANERAI
« Απάντηση #1195 στις: Ιούλιος 23, 2010, 08:50:36 μμ »
... και σου λεει σαν αγοραστης που εισαι εγω μεχρι τις 8 μερες σου δινω  χρονομετρια(γιατι της 2 τελευταιες το amplitude ειναι σε "τρελες τιμες ")

Τρελές τιμές;  ;D ;D ;D
Ας μη μιλήσω. ;D ;D ;D


... μια καλη λυση θα ηταν το fusse

Το κόστος αγοράς τότε θα ήταν δυσθεώρητο.

warover

  • Επισκέπτης
Απ: PANERAI
« Απάντηση #1196 στις: Ιούλιος 23, 2010, 08:56:48 μμ »
Τρελές τιμές;  ;D ;D ;D
Ας μη μιλήσω. ;D ;D ;D


Το κόστος αγοράς τότε θα ήταν δυσθεώρητο.
Μιλα πες τα ολα κανε μας να το αγορασουμε αλλα cosc δεν ειναι ;D
Το κοστος ειναι σχετικο οταν μιλαμε για προιοντα πολυτελειας

Αποσυνδεδεμένος Nikos patra

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 914
  • 233, Εl Primero
    • Προφίλ
Απ: PANERAI
« Απάντηση #1197 στις: Ιούλιος 24, 2010, 10:25:49 πμ »
Έχω το PAM 90.  Ιερό δισκοπότηρο το ρολόι αυτό.  Επίσης το παιχνίδι με τα λουρία είναι εξαιρετικό.  Σκέφτομαι και την αγορά του άλλου ιεροού δισκοπότηρου Deep Sea της Rolex obviously  ;D και μαζί με το πρώτο Ιερό δισκοπότηρο, MONACO TAG
 νομίζω ότι θα έχω κλείσει ως κάτοχος ρολογιών.....

Πάντως όποιος θέλει Panerai και θεωρεί ότι τα ρολόγια αυτά είναι υπερτιμημένα του λέω να πάει να αγοράσει με κλειστά μάτια.  Το Panerai είναι ο ορισμός, για εμένα, του ανδρικού ρολογιού........
Λάθος νομίζεις. Όσο πιο γρήγορα καταλάβεις ότι δε θα γιατρευτείς ποτέ, τόσο καλύτερα για 'σένα... :D :D :D ;) ;)

Αποσυνδεδεμένος Nikos patra

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 914
  • 233, Εl Primero
    • Προφίλ
Απ: PANERAI
« Απάντηση #1198 στις: Ιούλιος 24, 2010, 10:35:16 πμ »
Καλησπέρα στο φόρουμ!

Προβληματίζομαι ποιό πανέρι να προτιμήσω για αγορά, το 233 ή το 312. Αναφέρομαι σε καινούριο και μόνο απο εξουσιοδοτημένο μεταπωλητή.

Κουρδιστό το πρώτο με 8 ημέρες pr και αυτόματο το δεύτερο με 3 ημέρες pr.

In house μηχανισμοί και στα δύο αλλά δεν γνωρίζω τίποτα γι αυτούς (ακρίβεια, αξιοπιστία, σέρβις ή αν υπάρχουν κάποια άλλα issues). Υπάρχει κάποια άποψη για σύγκριση μεταξύ των 2 μηχανισμών;

Τα υπόλοιπα complications δεν μ'ενδιαφέρουν ιδιαίτερα

Φυσικά υπάρχει και μεγάλη διαφορά τιμής, γύρω στα 4 χαρτιά, και δεν είμαι (μικρός έστω) εφοπλιστής.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων
Θα συμφωνήσω με τον nin και τον Κονάκη. Αν οικονομικά το αντέχεις, το 233 είναι προτιμότερη επιλογή. Κουρδιστό, οχταήμερο, πρώτος in house μηχανισμός της Πανεράι, όμορφο και λιτό καντράν -παρά το pr. To 312, επίσης ωραίο.

ΥΓ. ως προς το θέμα της αγοράς (AD ή όχι, καινούργιο ή ελάχιστα μεταχειρισμένο), αφού αποφασίσεις για το μοντέλο, πολλοί εδώ μπορούν να σου προτείνουν οικονομικότερες λύσεις.

Αποσυνδεδεμένος nin

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8312
    • Προφίλ
Απ: PANERAI
« Απάντηση #1199 στις: Ιούλιος 24, 2010, 11:40:37 πμ »
Μιλα πες τα ολα κανε μας να το αγορασουμε αλλα cosc δεν ειναι ;D

Κάποια στιγμή τον περασμένο Δεκέμβριο και Ιανουάριο έκανα μερικές διαδοχικές μετρήσεις με βάση ένα ραδιοελεγχόμενο ρολόι σε διάστημα 9 αλλά και 10 ημερών, μέχρι το ρολόι να αποφορτιστεί εντελώς.
Έβλεπα την απόκλιση κάθε μέρα την ίδια ώρα, με το 233 είτε φορεμένο είτε με το καντράν πάνω.
Με το ρολόι φορεμένο, η μέση ημερήσια απόκλιση ήταν -3,70 δευτερόλεπτα ενώ η μέση διακύμανση απόκλισης από μέρα σε μέρα ήταν 2,9 δευτ.
Με το καντράν πάνω, οι παραπάνω τιμές ήταν -3,40 και -2,70 δευτ. αντίστοιχα.
Ευχαριστώ. ;D