Αποστολέας Θέμα: ΟRIENT  (Αναγνώστηκε 308708 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος aboulafia

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 566
    • Προφίλ
Άρτι αφιχθέντα ORIENT!!!
« Απάντηση #380 στις: Μάρτιος 22, 2011, 11:25:11 μμ »
Καλησπέρα στους φίλους της ΟΡΙΕΝΤ,

Έχουν βέβαια κάποιες μέρες που τα συγκεκριμένα ρολόγια έφτασαν στο σπίτι μου, αλλά σήμερα αξιώθηκα να σας τα παρουσιάσω!
το "Sporty" είναι για εμένα και το "pepsi mako" είναι του αδελφού μου.

Πρώτες εντυπώσεις???
Έμεινα με ανοικτό το στόμα, ειδικά από το mako, άκουγα τους ιδιοκτήτες να τα περιγράφουν και έλεγα πως είναι υπερβολές του ιδιοκτήτη. Καθένας με το δικό του τυχαίνει να είναι ενθουσιασμένος, αλλά όταν το αντίκρισα και εγώ, έπαθα τα ίδια. Πραγματικά δεν πιστεύεις πως ένα ρολόι με τόσο μικρή αξία, μπορεί να σε αφήσει τόσο ικανοποιημένο.

Αν και από τις φωτογραφίες που έβλεπα δεν μου άρεσε το λεγόμενο "σπυρί" (το κουμπάκι αλλαγής της ημέρας στο δύο) αλλά με το που το είδα η πρώτη μου σκέψη ήταν: "θέλω και εγώ ένα"!
Και το δικό μου όμως δεν μπορώ να πω, για ένα καθημερινό σπορτίφ ρολόι που έψαχνα, νομίζω πως το πέτυχα διάνα.
Και μια δυο φωτό έτσι για το καλό.
Περισσότερες και παρουσίαση με την πρώτη ευκαιρία...

Παναγιώτης






Αποσυνδεδεμένος SER

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 6217
    • Προφίλ
Απ: ΟRIENT
« Απάντηση #381 στις: Μάρτιος 22, 2011, 11:26:59 μμ »
Καλοφορετα,πολυ ομορφα να τα χαιρεστε παιδια ;)

Αποσυνδεδεμένος bost

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 906
  • Risk-Care-Dream-Expext
    • Προφίλ
Απ: ΟRIENT
« Απάντηση #382 στις: Μάρτιος 23, 2011, 05:38:23 πμ »
Καλοφορετα φιλος  :D και εμενα μου ηρθε εχθες το mako το 6500 pepsi με το μπρασελε και το εχω καταχαρει  ::) περιττο να σας πω οτι εχω δρομολογησει και το μαυρο τπ 7500  :D

Αποσυνδεδεμένος Di@bolic

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 618
  • Ανταλλάζω κρασί 35 ετών με αντίστοιχης αξίας ρολόι
    • Προφίλ
Απ: ΟRIENT
« Απάντηση #383 στις: Μάρτιος 23, 2011, 05:50:42 μμ »
Καλορίζικα και καλοφόρετα.

Κάτι θα ήξεραν οι ιδιοκτήτες τους που το έλεγαν έτσι?  ;D
Hitech Πόντιος!

Newsposter and Moderator @ www.myplaisio.gr

Αποσυνδεδεμένος aboulafia

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 566
    • Προφίλ
Απ: ΟRIENT
« Απάντηση #384 στις: Μάρτιος 23, 2011, 10:54:35 μμ »
Παιδιά σας ευχαριστώ πολύ,
όσο για τις εντυπώσεις εεε τι να πώ???
Πραγματικά αν δεν τα δεις δεν το πιστεύεις...

Παναγιώτης

Αποσυνδεδεμένος Charilaos

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8585
    • Προφίλ
Απ: ΟRIENT
« Απάντηση #385 στις: Μάρτιος 24, 2011, 02:47:30 πμ »
Παιδιά κανείς εντυπώσεις από αυτό το μοντέλο?
"Δε ζυγιάζω, δε μετρώ,δε βολεύομαι! Ακολουθώ το βαθύ μου χτυποκάρδι"
Νίκος Καζαντζάκης

Αποσυνδεδεμένος Charilaos

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8585
    • Προφίλ
Απ: ΟRIENT
« Απάντηση #386 στις: Μάρτιος 24, 2011, 02:49:31 πμ »
"Δε ζυγιάζω, δε μετρώ,δε βολεύομαι! Ακολουθώ το βαθύ μου χτυποκάρδι"
Νίκος Καζαντζάκης

Αποσυνδεδεμένος rugged

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 315
    • Προφίλ
    • Rugged
Απ: ΟRIENT
« Απάντηση #387 στις: Μάρτιος 24, 2011, 11:42:54 πμ »
Ξέχασα το link :D
[url]http://www.orientuhren.de/automatic-power-reserve-sporty-cez05002b-p-197.html[/url]



Ο φίλος aboulafia από πάνω είναι πλήρως ικανοποιημένος.

Αποσυνδεδεμένος aboulafia

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 566
    • Προφίλ
Απ: ΟRIENT
« Απάντηση #388 στις: Μάρτιος 24, 2011, 01:03:55 μμ »
Φίλε Charilaos να το πάρεις, όχι βέβαια το κορίτσι αλλά το ρολόι.

Αν θες ένα καθημερινό σπορ ρολόι με πολύ ωραία (κατά τα δικά μου γούστα πάντα) εμφάνιση και με την αποδεδειγμένα καλή ποιότητα της ORIENT, τότε χτύπα το άφοβα. Είναι λίγο μεγάλο βέβαια (44 χιλ. γαρ) αλλά αν δεν σε πειράζει αυτό μην το σκέφτεσαι.

Έχει κρύσταλλο ζαφείρι μπροστά, οπότε δεν το σκέφτομαι μήπως ακουμπήσει κάπου και μου κάνει γρατσουνιά στο τζάμι του. Το μπρασελέ του είναι πάρα πολύ ποιοτικό, με πολύ στιβαρή αίσθηση και προσθέτει πόντους στην γενική αίσθηση ποιότητας του ρολογιού.

Εγώ είχα μια μικρή αμφιβολία για το κατά πόσο θα με τραβούσε τελικά αυτός ο συνδυασμός με τα μαύρα (πλαστικά?) τμήματα που έχει στην κάσα του, αλλά από κοντά διαπίστωσα πως είναι απλά φανταστικό. Και τώρα δεν χορταίνω να το χαζεύω...

Αν γενικά σου αρέσουν οι χρονογράφοι, αυτό το ρολόι είναι μια πολύ καλή εναλλακτική πρόταση, αφού έχει την εμφάνιση χρονογράφου, χωρίς όμως στην πραγματικότητα να είναι τέτοιο. Το μόνο που δεν μέτρησα αυτή τη φορά ήταν η ακρίβεια του ρολογιού και περισσότερο λόγω του γεγονότος ότι η κλίμακα των δευτερολέπτων του είναι διαβαθμισμένη ανά 5, οπότε δεν μπήκα στον κόπο να ελέγξω την ακρίβειά του. Μάλλον όμως έπαψε να με απασχολεί γενικότερα το θέμα της ακρίβειας του ρολογιού. 

Αν θες κάτι άλλο πες και θα σου απαντήσω.
Ελπίζω να σε βοήθησα με τα λεγόμενά μου στην απόφασή σου να πάρεις ή όχι το ρολόι.

Παναγιώτης

Αποσυνδεδεμένος makfil

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 884
  • Αθήνα
    • Προφίλ
Απ: ΟRIENT
« Απάντηση #389 στις: Μάρτιος 29, 2011, 10:45:38 πμ »
Μόλις παρέλαβα το δέμα από το γερμανό με το ρολόι και το κουτί που παρήγγειλα.
Πέρα από την αγωνία που είχα όλη την προηγούμενη βδομάδα επειδή το Γερμανικό ταχυδρομείο δεν έδινε καμία πληροφορία εκτός του ότι στάλθηκε τότε για την Ελλάδα (ας είναι καλά ο andrey_ που μου έδωσε οδηγίες για αναζήτηση στα ΕΛΤΑ), βλέπω ότι το χρώμα του CEM65002D που παρήγγειλα δεν είναι το ocean blue που ανέγραφε στο site και έβλεπα στις φωτο. Ακόμη, στο ταμπελάκι που έχει το ρολόι, γράφει FEM65002DW και όχι το μοντέλο που παρήγγειλα. Από το google και τη μαμά εταιρεία δεν μπόρεσα να βρω απάντηση εάν πρόκειται για διαφορετικό μοντέλο ή για το ίδιο που προορίζεται για άλλες χώρες.

Τέλος, προσπάθησα να κινήσω τη στεφάνη αλλά δεν γυρίζει και απέφυγα να βάλω δύναμη. Ας βοηθήσει κάποιος για απαντήσεις στα ερωτήματα.

Κατά τα άλλα, το ρολόι φαίνεται πολύ καλό για την αξία του.
Sub 16613 LN

Αποσυνδεδεμένος rugged

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 315
    • Προφίλ
    • Rugged
Απ: ΟRIENT
« Απάντηση #390 στις: Μάρτιος 29, 2011, 11:44:10 πμ »
Μόλις παρέλαβα το δέμα από το γερμανό με το ρολόι και το κουτί που παρήγγειλα.
Πέρα από την αγωνία που είχα όλη την προηγούμενη βδομάδα επειδή το Γερμανικό ταχυδρομείο δεν έδινε καμία πληροφορία εκτός του ότι στάλθηκε τότε για την Ελλάδα (ας είναι καλά ο andrey_ που μου έδωσε οδηγίες για αναζήτηση στα ΕΛΤΑ), βλέπω ότι το χρώμα του CEM65002D που παρήγγειλα δεν είναι το ocean blue που ανέγραφε στο site και έβλεπα στις φωτο. Ακόμη, στο ταμπελάκι που έχει το ρολόι, γράφει FEM65002DW και όχι το μοντέλο που παρήγγειλα. Από το google και τη μαμά εταιρεία δεν μπόρεσα να βρω απάντηση εάν πρόκειται για διαφορετικό μοντέλο ή για το ίδιο που προορίζεται για άλλες χώρες.

Τέλος, προσπάθησα να κινήσω τη στεφάνη αλλά δεν γυρίζει και απέφυγα να βάλω δύναμη. Ας βοηθήσει κάποιος για απαντήσεις στα ερωτήματα.

Κατά τα άλλα, το ρολόι φαίνεται πολύ καλό για την αξία του.


Στείλτου ένα mail και πες του το θέμα.

Μπορείς να το επιστρέψεις και να πάρεις τα χρήματά σου πίσω ή να πάρεις κάτι άλλο:
http://www.orientuhren.de/terms-i-2.html?osCsid=q39pd9j5m16i4hvnb53hgri382

Αποσυνδεδεμένος makfil

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 884
  • Αθήνα
    • Προφίλ
Απ: ΟRIENT
« Απάντηση #391 στις: Μάρτιος 29, 2011, 12:21:30 μμ »
Ευχαριστώ για την απάντηση.

Για τη στεφάνη βρήκα αρκετά θέματα στο google αφού φαίνεται ότι είναι γενικό. Με δυσκολία μεν αλλά τελικά γύρισε και από ότι κατάλαβα "γλυκαίνει" με το χρόνο.

Παραμένει αναπάντητο το θέμα με τον κωδικό αλλά φαντάζομαι ότι κάποιος που έχει πάρει το ίδιο ρολόι θα μου πει εάν το χρώμα του είναι μπλε ανοικτό ή σκούρο, όπως το δικό μου.
Sub 16613 LN

Αποσυνδεδεμένος tzistsam

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 413
  • Ακόμα? Νυχτώσαμε... Ημαρτον
    • Προφίλ
Απ: ΟRIENT
« Απάντηση #392 στις: Μάρτιος 29, 2011, 12:39:39 μμ »
Exω την εντύπωση ότι οι κωδικοί από F είναι για την αμερικανική αγορά, ενώ οι C για ευρώπη. Με επιφύλαξη πάντα.
Τελειώσαμε και μείναμε μονάχοι.

Αποσυνδεδεμένος makfil

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 884
  • Αθήνα
    • Προφίλ
Απ: ΟRIENT
« Απάντηση #393 στις: Μάρτιος 29, 2011, 01:36:43 μμ »
Ευχαριστώ για την πληροφορία έστω και αν δεν έχει διασταυρωθεί.

Τελικά, διαβάζοντας το πολύ εμπεριστατωμένο και κατατοπιστικό review του Di@bolic για το 65002D, λύθηκε η απορία για το χρώμα (είναι πράγματι μπλε σκούρο). Επίσης, επιβεβαιώνει το δύσκολο γύρισμα της στεφάνης.
Sub 16613 LN

Αποσυνδεδεμένος andrey_

  • Moderator
  • Tourbillion
  • **
  • Μηνύματα: 14998
  • Δε με λενε Αντρεα
    • Προφίλ
Απ: ΟRIENT
« Απάντηση #394 στις: Μάρτιος 29, 2011, 05:36:19 μμ »
Μόλις παρέλαβα το δέμα από το γερμανό με το ρολόι και το κουτί που παρήγγειλα.
Πέρα από την αγωνία που είχα όλη την προηγούμενη βδομάδα επειδή το Γερμανικό ταχυδρομείο δεν έδινε καμία πληροφορία εκτός του ότι στάλθηκε τότε για την Ελλάδα (ας είναι καλά ο andrey_ που μου έδωσε οδηγίες για αναζήτηση στα ΕΛΤΑ), βλέπω ότι το χρώμα του CEM65002D που παρήγγειλα δεν είναι το ocean blue που ανέγραφε στο site και έβλεπα στις φωτο. Ακόμη, στο ταμπελάκι που έχει το ρολόι, γράφει FEM65002DW και όχι το μοντέλο που παρήγγειλα. Από το google και τη μαμά εταιρεία δεν μπόρεσα να βρω απάντηση εάν πρόκειται για διαφορετικό μοντέλο ή για το ίδιο που προορίζεται για άλλες χώρες.

Τέλος, προσπάθησα να κινήσω τη στεφάνη αλλά δεν γυρίζει και απέφυγα να βάλω δύναμη. Ας βοηθήσει κάποιος για απαντήσεις στα ερωτήματα.

Κατά τα άλλα, το ρολόι φαίνεται πολύ καλό για την αξία του.


Καλοφόρετο και με υγεία!

Τελικά ξεπέρασες και μένα στους χρόνους παραλαβής!
Η στεφάνη χρειάζεται πένσα για να γυρίσει, μέχρι στιγμής έχω καταφέρει μόνο 2 φορές να τη γυρίσω  :wallbash:οπότε δεν υπάρχει θέμα ελαττωματικότητας του δικού σου ρολογιού...

Ως προς το χρώμα, είναι σκούρο μπλε που μακριά από το φως είναι σα μαύρο, έτσι είναι το ρολόι αλλά νομίζω αυτό το κάνει πιο όμορφο.

Για το λάθος στην καρτέλα ίσως θα έπρεπε να του στείλεις κάτι, το σημαντικό όμως είναι τι γράφει στην εγγύηση. Και στην περίπτωσή μου την εγγύηση ούτε την υπέγραψε, ούτε τη σφράγισε και δεν έβαλε καν τον κωδικό. Είναι ένα ασυμπλήρωτο βιβλιαράκι κι εκεί ο γερμανός είναι φάουλ...

Αποσυνδεδεμένος makfil

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 884
  • Αθήνα
    • Προφίλ
Απ: ΟRIENT
« Απάντηση #395 στις: Μάρτιος 29, 2011, 05:55:33 μμ »
Ευχαριστώ για τις ευχές σου και τις ανταποδίδω.

Σε ότι αφορά στην αναζήτηση, έψαχνα από το πρωί να βρω το δέμα στα διάφορα Ταχυδρομεία γύρω από την περιοχή μου, όπως με είχαν πληροφορήσει από το ΚΔ Αεροδρομίου, και στη συνέχεια, μετά από πολλά τηλεφωνήματα, ένας υπάλληλος από το ΚΔ Αγ. Στεφάνου (!!!) μου είπε ότι βρίσκεται στους διανομείς (!!!) και σε 5' χτύπησε το κουδούνι ο ταχυδρόμος για να το παραδώσει ..

Και τη δική μου δεν έχει υπογράψει και σφραγίσει αλλά μαζί με την εγγύηση έστειλε και την απόδειξη αγοράς (υπογεγραμμένη) που φαντάζομαι ότι καλύπτει το θέμα από πλευράς εγγύησης.
Sub 16613 LN

Αποσυνδεδεμένος gkdn

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 2
    • Προφίλ
Απ: ΟRIENT
« Απάντηση #396 στις: Μάρτιος 29, 2011, 06:16:19 μμ »
σε δικη μου περίπτωση που ήθελα να στείλω το ρολόι μου για service (άλλης μάρκας) το τιμολόγιο αγοράς  δεν είχε ισχύει , επικοινώνησα και μου έστειλαν νέα κάρτα σφραγισμένη.

Αποσυνδεδεμένος andrey_

  • Moderator
  • Tourbillion
  • **
  • Μηνύματα: 14998
  • Δε με λενε Αντρεα
    • Προφίλ
Απ: ΟRIENT
« Απάντηση #397 στις: Μάρτιος 29, 2011, 08:41:46 μμ »
σε δικη μου περίπτωση που ήθελα να στείλω το ρολόι μου για service (άλλης μάρκας) το τιμολόγιο αγοράς  δεν είχε ισχύει , επικοινώνησα και μου έστειλαν νέα κάρτα σφραγισμένη.

Και εγγύηση να μην υπάρχει, ευθύνη δεν έχει μόνο ο πωλητής αλλά και ο κατασκευαστής και υπάρχουν δικαιώματα από τον Αστικό κώδικα.
Θα πρέπει όμως να αποδείξεις στην εδώ Orient πότε το αγόρασες (υπάρχει παραγραφή μετά από δύο χρόνια) και ότι είναι αυθεντικό φυσικά, οπότε μπαίνεις σε διαδικασίες.
Το σωστό θα ήταν να είναι σφραγισμένη η εγγύηση και να αναφέρει τον κωδικό του προϊόντος και το serial number του συγκεκριμένου ρολογιού.

Αποσυνδεδεμένος makfil

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 884
  • Αθήνα
    • Προφίλ
Απ: ΟRIENT
« Απάντηση #398 στις: Μάρτιος 29, 2011, 09:41:55 μμ »
Έστειλα, ήδη, μήνυμα με τις δύο παρατηρήσεις (εγγύηση και κωδικός), διευκρινίζοντας ότι είμαι μέλος αυτού του forum και ζήτησα απαντήσεις πριν δώσω έκταση στο θέμα.
Sub 16613 LN

Αποσυνδεδεμένος andrey_

  • Moderator
  • Tourbillion
  • **
  • Μηνύματα: 14998
  • Δε με λενε Αντρεα
    • Προφίλ
Απ: ΟRIENT
« Απάντηση #399 στις: Μάρτιος 29, 2011, 09:49:11 μμ »
Έστειλα, ήδη, μήνυμα με τις δύο παρατηρήσεις (εγγύηση και κωδικός), διευκρινίζοντας ότι είμαι μέλος αυτού του forum και ζήτησα απαντήσεις πριν δώσω έκταση στο θέμα.

Καλά έπραξες... Θα το κάνω κι εγώ προσεχώς.
Σε τέτοιες αγορές από εξωτερικό είναι σημαντικό να υπάρχει διεθνής εγγύηση, σε γλυτώνει από πολύ κόπο...