Αποστολέας Θέμα: BREITLING  (Αναγνώστηκε 1167442 φορές)

0 μέλη και 4 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος svl

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10979
    • Προφίλ
Απ: Απ: BREITLING
« Απάντηση #2720 στις: Ιανουάριος 06, 2014, 10:04:25 μμ »
Απο ποια νομοθεσιας απορρεει αυτη η υποχρεωση των εμπορων;

Ασφαλώς και δεν θα πρόκειται περί νομοθετικής ρύθμισης (αν ισχύει, κάτι τέτοιο).
Παρόμοιες υποχρεώσεις θα μπορούσαν να απορρέουν από συμβάσεις συνεργασίας.

(όμως, το θέμα της συζήτησης, έχει 'χαθεί'..)

Φιλικά,
Σπύρος

Αποσυνδεδεμένος episkeptis

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4477
    • Προφίλ
Απ: BREITLING
« Απάντηση #2721 στις: Ιανουάριος 06, 2014, 10:26:05 μμ »
Αρχιζω να πιστευω οτι δεν εχουμε τιποτα αλλο να κουβεντιασουμε σε αυτο το φορουμ και αναλωνομαστε στο να συζηταμε τα ιδια και τα ιδια. Αυτη η κουβεντα εχει γινει ουκ ολιγες φορες κι εχουμε πει οτι ο Γιαννης εχει δικιο.
Απο την αλλη ο Βικτωρας βασιζομενος σε ενα μεμονωμενο περιστατικο-οταν πηγε να αγορασει αυτη τη ρολογαρα το no date και ο εμπορος προσπαθησε να τον πιασει κοτσο επειδη καποιοι βιαστηκαν να το βαφτισουν συλλεκτικο-ισχυριζεται οτι ο καθενας μπορει να πουλαει οσο θελει, ανεξαρτητα απο την τιμη που δινει η εκαστοτε αντιπροσωπεια.
Αυτα........

Sent from my LG-Optimus L7 using Tapatalk 2

Αποσυνδεδεμένος trelovet

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1209
    • Προφίλ
Απ: BREITLING
« Απάντηση #2722 στις: Ιανουάριος 06, 2014, 10:35:02 μμ »
Οταν αποφασίσεις να αγοράσεις ένα επώνυμο και ακριβό κομμάτι , η λογική λέει ότι το έχεις ψάξει αρκετά, έχεις βρει τιμές τόσο προτεινόμενης λιανικής της αντιπροσωπείας όσο και αντίστοιχες με έκπτωση, οπότε στην ουσία πάς προετοιμασμένος να ακούσεις συγκεκριμένα πράγματα. Φυσικά υπάρχουν και κάποιοι λίγοι που βαδίζουν στα τυφλά αλλά εκείνη τη στιγμή ο έμπορος δεν μπορεί να γνωρίζει ποιόν έχει απέναντί του και πρέπει να λειτουργήσει απόλυτα επαγγελματικά και ευσυνείδητα.
Με το να σου προτείνει τιμές για ''κορόιδα'' διακινδυνεύει την αξιοπιστία του και φυσικά θα υποστεί τις συνέπειες από τους ''ψαγμένους'', με μαυρισμα σε φόρουμ , reviews κλπ. Ξέρουν οι έμποεοι ότι δεν είναι εποχές για τέτοιες περιπέτειες !
ΓΙΩΡΓΟΣ-ΦΛΩΡΙΝΑ
Αν η δουλειά ήταν καλή δεν θα μας πλήρωναν για να την κάνουμε !!!

Αποσυνδεδεμένος andrey_

  • Moderator
  • Tourbillion
  • **
  • Μηνύματα: 14998
  • Δε με λενε Αντρεα
    • Προφίλ
Απ: Απ: BREITLING
« Απάντηση #2723 στις: Ιανουάριος 06, 2014, 10:43:25 μμ »
Αρχιζω να πιστευω οτι δεν εχουμε τιποτα αλλο να κουβεντιασουμε σε αυτο το φορουμ και αναλωνομαστε στο να συζηταμε τα ιδια και τα ιδια. Αυτη η κουβεντα εχει γινει ουκ ολιγες φορες κι εχουμε πει οτι ο Γιαννης εχει δικιο.
Απο την αλλη ο Βικτωρας βασιζομενος σε ενα μεμονωμενο περιστατικο-οταν πηγε να αγορασει αυτη τη ρολογαρα το no date και ο εμπορος προσπαθησε να τον πιασει κοτσο επειδη καποιοι βιαστηκαν να το βαφτισουν συλλεκτικο-ισχυριζεται οτι ο καθενας μπορει να πουλαει οσο θελει, ανεξαρτητα απο την τιμη που δινει η εκαστοτε αντιπροσωπεια.
Αυτα........

Sent from my LG-Optimus L7 using Tapatalk 2

Τελειως ασχετο.
Εχω δικιο επειδη το ξερω λογω δουλειας.
Μαθετε να ακουτε και να μιλατε με επιχειρηματα.
Οι τιμες ειναι προτεινομενες σε ολους τους καταλογους.
Δημητρη μη με ξαναυποτιμησεις ετσι, δε μιλας σε κανα παιδακι.

Sent from my GT-S7562 using Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος chris5

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7046
    • Προφίλ
Απ: BREITLING
« Απάντηση #2724 στις: Ιανουάριος 06, 2014, 11:10:10 μμ »
Τόση ώρα δεν μπορώ να καταλάβω τι εννοείς 'ενδεικτική' τιμή. Δηλαδή η Breitling τους λέει να πουλήσουν retail το ναβι 4000 και αυτοί το βάζουν 4860? Και είναι συνεννοημενοι όλοι να το πουλάνε 4860? Για να το έχουν όλοι ίδια τιμή,δεν είναι αυτή η τιμή που τους λέει η εταιρεία να πουλήσουν? Όπως θα τιμολογησουν όλα τα μαγαζιά οπτικών ενα Ray Ban και θα το έχουν όλοι ίδια αρχική τιμή,έτσι θα συμβεί και στη Mercedes που όλοι οι αντιπρόσωποι θα έχουν ίδια αρχική τιμή για κάποιο μοντέλο της,έτσι θα δεις και το Moonwatch με το hesalite στα 3500 ευρώ ΠΑΝΤΟΥ. Αυτό λέγεται 'μαρκε' τιμή.
Αν τώρα η ίδια η Ωμέγα τους το δίνει 1000 ευρώ,ε τότε όλοι είναι απατεώνες.

Edit:τα παραδείγματα είναι τυχαία,οι τιμές πραγματικές.
"Προδότης δεν είναι μόνο αυτός που φανερώνει τα μυστικά της πατρίδος στους εχθρούς, αλλά είναι και εκείνος που ενώ κατέχει δημόσιο αξίωμα, εν γνώση του δεν προβαίνει στις απαραίτητες ενέργειες για να βελτιώσει το βιοτικό επίπεδο των ανθρώπων πάνω στους οποίους άρχει..." - Θουκυδίδης (460-398 π.Χ.)

Αποσυνδεδεμένος andrey_

  • Moderator
  • Tourbillion
  • **
  • Μηνύματα: 14998
  • Δε με λενε Αντρεα
    • Προφίλ
Απ: BREITLING
« Απάντηση #2725 στις: Ιανουάριος 06, 2014, 11:17:52 μμ »
Λεω οτι η καθε εταιρια προτεινει μια τιμη. Το οτι εχουν ολοι οι εμποροι την τιμη που προτεινει η εταιρια δε γινεται επειδη ειναι υποχρεωμενοι αλλα επειδη ετσι λειτουργει η αγορα. Αν καποιος εχει μεγαλυτερη τιμη δεν ειναι παρανομος. Ξαναλεω, δε σας κανει εντυπωση που ολοι οι καταλογοι λενε προτεινομενη τιμη; το εχω αναφερει 4 φορες κι αντι να παρω απαντηση σε αυτο ακουω οτι κανω λαθος σαν παιδακι λογω ενος κακου εμπορου.

Sent from my GT-S7562 using Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος chris5

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7046
    • Προφίλ
Απ: BREITLING
« Απάντηση #2726 στις: Ιανουάριος 06, 2014, 11:25:47 μμ »
Εγώ δεν σε αντιμετωπίζω έτσι όπως λες ρε Βίκτωρα απλά προσπαθώ να καταλάβω τι γίνεται. Εσύ δηλαδή τι λες ότι συμβαίνει πραγματικά? Λες δηλαδή ότι η προτεινόμενη τιμή να δίνει μεγαλύτερα ποσοστα κέρδους στα μαγαζιά απ'αυτά που νομίζουμε εμείς με τις λίγες γνώσεις που έχουμε πάνω στα ρολογια?
"Προδότης δεν είναι μόνο αυτός που φανερώνει τα μυστικά της πατρίδος στους εχθρούς, αλλά είναι και εκείνος που ενώ κατέχει δημόσιο αξίωμα, εν γνώση του δεν προβαίνει στις απαραίτητες ενέργειες για να βελτιώσει το βιοτικό επίπεδο των ανθρώπων πάνω στους οποίους άρχει..." - Θουκυδίδης (460-398 π.Χ.)

Αποσυνδεδεμένος gerogian

  • Global Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 23362
  • AT LAST,PANERISTI HELLAS
    • Προφίλ
Απ: BREITLING
« Απάντηση #2727 στις: Ιανουάριος 06, 2014, 11:32:04 μμ »
Λεω οτι η καθε εταιρια προτεινει μια τιμη. Το οτι εχουν ολοι οι εμποροι την τιμη που προτεινει η εταιρια δε γινεται επειδη ειναι υποχρεωμενοι αλλα επειδη ετσι λειτουργει η αγορα. Αν καποιος εχει μεγαλυτερη τιμη δεν ειναι παρανομος. Ξαναλεω, δε σας κανει εντυπωση που ολοι οι καταλογοι λενε προτεινομενη τιμη; το εχω αναφερει 4 φορες κι αντι να παρω απαντηση σε αυτο ακουω οτι κανω λαθος σαν παιδακι λογω ενος κακου εμπορου.

Sent from my GT-S7562 using Tapatalk

Βικτωρα είναι απόλυτα κατανοητό και απόλυτα σωστό.
Παντού οι τιμές ειναι προτεινόμενες και όχι υποχρεωτικές.Απλα ειναι λογικό οι έμποροι να τις ακολουθούν γιατι έτσι λειτουργεί η αγορά.
Αν κάποιος βάλει μεγαλύτερη τιμη,σαφώς και δεν ειναι παράνομος,απλά θα τον αποβάλλει η αγορά.
Κοντά στο ιατρείο εχω ένα φίλο που πουλάει ηλεκτρικές συσκευές.Και σ αυτους οι εταιρείες στέλνουν καταλόγους με προτεινόμενες τιμές πώλησης,αλλα σαφέστατα δεν ειναι υποχρεωμένοι απο το νομό να τις ακολουθούν!!!!
Στ’ αυτοκίνητα είναι πολύ εύκολη η επιλογή: ALFA ROMEO
Στις ομάδες ακόμη ευκολότερη: AEK
Kαι στα ρολόγια όμως δεν είναι δύσκολη: PANERAI

Αποσυνδεδεμένος gerogian

  • Global Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 23362
  • AT LAST,PANERISTI HELLAS
    • Προφίλ
Απ: BREITLING
« Απάντηση #2728 στις: Ιανουάριος 06, 2014, 11:39:32 μμ »
Εγώ δεν σε αντιμετωπίζω έτσι όπως λες ρε Βίκτωρα απλά προσπαθώ να καταλάβω τι γίνεται. Εσύ δηλαδή τι λες ότι συμβαίνει πραγματικά? Λες δηλαδή ότι η προτεινόμενη τιμή να δίνει μεγαλύτερα ποσοστα κέρδους στα μαγαζιά απ'αυτά που νομίζουμε εμείς με τις λίγες γνώσεις που έχουμε πάνω στα ρολογια?

Χρήστο,συνήθως η προτεινόμενη απο την εταιρεία τιμη πώλησης,δίνει στον έμπορο περιθώριο κέρδους 35% -40%.
Αν υπολογίσεις οτι μια καλη έκπτωση ειναι της τάξης του 30%,καταλαβαίνεις πως κινείται η αγορά.
Βεβαια υπάρχουν και εταιρείες που δίνουν μικρότερο ποσοστό με αποτέλεσμα να γίνονται και μικρότερες εκπτώσεις.
Στ’ αυτοκίνητα είναι πολύ εύκολη η επιλογή: ALFA ROMEO
Στις ομάδες ακόμη ευκολότερη: AEK
Kαι στα ρολόγια όμως δεν είναι δύσκολη: PANERAI

Αποσυνδεδεμένος chris5

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7046
    • Προφίλ
Απ: BREITLING
« Απάντηση #2729 στις: Ιανουάριος 06, 2014, 11:45:12 μμ »
Χρήστο,συνήθως η προτεινόμενη απο την εταιρεία τιμη πώλησης,δίνει στον έμπορο περιθώριο κέρδους 35% -40%.
Αν υπολογίσεις οτι μια καλη έκπτωση ειναι της τάξης του 30%,καταλαβαίνεις πως κινείται η αγορά.
Βεβαια υπάρχουν και εταιρείες που δίνουν μικρότερο ποσοστό με αποτέλεσμα να γίνονται και μικρότερες εκπτώσεις.
Βάσει αυτών που λες μιλάω και εγώ Σπύρο. Αυτά ξέρω και εγώ. Περιμένω από τον Βίκτωρα να μου πει τι εννοεί. 'Η μάλλον τι υποψίες έχει. Και για να μην παίζουμε με τις λέξεις 'υποχρεωτικες' και 'προτεινομενες' εγώ λεω πως οι έμποροι χωρίς να είναι υποχρεωμένοι,ακολουθούν την πρόταση των εταιριών.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 06, 2014, 11:51:50 μμ από chris5 »
"Προδότης δεν είναι μόνο αυτός που φανερώνει τα μυστικά της πατρίδος στους εχθρούς, αλλά είναι και εκείνος που ενώ κατέχει δημόσιο αξίωμα, εν γνώση του δεν προβαίνει στις απαραίτητες ενέργειες για να βελτιώσει το βιοτικό επίπεδο των ανθρώπων πάνω στους οποίους άρχει..." - Θουκυδίδης (460-398 π.Χ.)

Αποσυνδεδεμένος Kalogeros

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1558
    • Προφίλ
Απ: BREITLING
« Απάντηση #2730 στις: Ιανουάριος 06, 2014, 11:45:27 μμ »
Εκτός ελαχίστων εξαιρέσεων (swatch) οι περισσότερες εταιρείες (όπως λέει και ο φίλος) δουλεύουν προσφέροντας 35-40% κέρδος στα καταστήματα...
Μετα ανάλογα τον τροπο πληρωμής του εκάστοτε καταστήματος προς την αντιπροσωπεία ( μετρητά - επιταγές κλπ) μπορούν και έχουν άλλο ένα 5% περίπου ...
XΡΗΣΤΟΣ

Αποσυνδεδεμένος andrey_

  • Moderator
  • Tourbillion
  • **
  • Μηνύματα: 14998
  • Δε με λενε Αντρεα
    • Προφίλ
Απ: Απ: BREITLING
« Απάντηση #2731 στις: Ιανουάριος 06, 2014, 11:52:57 μμ »
Βάσει αυτών που λες μιλάω και εγώ Σπύρο. Αυτά ξέρω και εγώ. Περιμένω από τον Βίκτωρα να μου πει τι εννοεί. 'Η μάλλον τι υποψίες έχει.

Βρε Χρηστο δεν εχω τιποτα υποψιες. Λεω απλα οτι η τιμη της εταιριας δεν ειναι υποχρεωτικη αλλα προτεινομενη. Το οτι εχουν οι περισσοτεροι την ιδια αρχικη ειναι απορροια της αγορας κι οχι καποιας υποχρεωσης. Μπορουμε να επιλεξουμε να πιστευουμε οτι θελουμε. Υπαρχει ομως κι η πρσγματικοτητα. Το ιδιο συμβαίνει σε ολα τα προιοντα, δε λεω τιποτα περιεργο. Θα μπει κανενα νεο μελος να ρωτησει και θα του λεμε αρλουμπες. Δεν αναφερομαι σε σενα αλλα δε γινεται να προσβαλλουμε τον αλλον επειδη λεει το αυτονοητο.

Αποσυνδεδεμένος andrey_

  • Moderator
  • Tourbillion
  • **
  • Μηνύματα: 14998
  • Δε με λενε Αντρεα
    • Προφίλ
Απ: Απ: BREITLING
« Απάντηση #2732 στις: Ιανουάριος 06, 2014, 11:53:42 μμ »
... εγώ λεω πως οι έμποροι χωρίς να είναι υποχρεωμένοι,ακολουθούν την πρόταση των εταιριών.

Αυτο ακριβως λεω.

Αποσυνδεδεμένος episkeptis

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4477
    • Προφίλ
Απ: BREITLING
« Απάντηση #2733 στις: Ιανουάριος 07, 2014, 12:14:59 πμ »
Φιλε, με παρεξηγησες. Δε σε υποτιμησα.
Δεν ειπα οτι "σ' επιασε κοτσο". Ειπα οτι "προσπαθησε να σε πιασει κοτσο".
Το οτι καποιος πονταρε σε ενδεχομενη αγνοια σου προκειμενου να αυξησει το κερδος του, δε σε μειωνει.
Στον καθενα μας εχει συμβει αυτο.

Sent from my LG-Optimus L7 using Tapatalk 2


Αποσυνδεδεμένος K_O_S_T_A_S

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4705
  • Θέλω Audemars Piguet αλλά... ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΠΟΙΑ ΟΡΙΑ!
    • Προφίλ
Απ: BREITLING
« Απάντηση #2734 στις: Ιανουάριος 07, 2014, 12:28:19 πμ »
Καλησπέρα σε όλο το φόρουμ και καλή χρονιά. Υγειά, ευτυχία και αγάπη σε σας, στις οικογένειές σας και στους ανθρώπους που αγαπάτε. Πώς περάσατε στις γιορτές?  ;D ;D




Υ.Γ Θερμή παράκληση : Φλοκομούρη ( Βίκυ ), σταμάτα τις π@π@ριές με τις τιμές καταλόγου, είσαι offtopic.

Αποσυνδεδεμένος andrey_

  • Moderator
  • Tourbillion
  • **
  • Μηνύματα: 14998
  • Δε με λενε Αντρεα
    • Προφίλ
Απ: BREITLING
« Απάντηση #2735 στις: Ιανουάριος 07, 2014, 12:28:52 πμ »
Δημητρη το ξερω οτι δεν ειπες αυτο. Ειπες οτι βασιζω την αποψη μου περι υποχρεωτικοτητας η μη στο συμβαν αυτο, πραγμα που δε συμβαινει. Τη βασιζω στις γνωσεις μου. Αυτο εννοω ως υποτιμηση.
Οκ, εχουμε βγει οφτοπικ. Αντι ομως να σβηστουν τα ποστ θα προτεινα να κρστηθουν εστω και καπου αλλου. Δεν ειναι λεπτομέρεια μια συζητηση για το πως λειτουργει η αγορά.

Αποσυνδεδεμένος svl

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10979
    • Προφίλ
Απ: Απ: BREITLING
« Απάντηση #2736 στις: Ιανουάριος 07, 2014, 12:29:36 πμ »
Θα μπει κανενα νεο μελος να ρωτησει και θα του λεμε αρλουμπες.


Ενώ, τώρα, το νέο μέλος μας έχει μεγάλη υποχρέωση για τη βοήθεια που του δώσαμε..

Τα περισσότερα από όσα έχουν ειπωθεί μετά από την συγκεκριμένη ερώτηση:http://www.mywatch.gr/index.php/topic,23.msg222903.html#msg222903, είναι εκτός θέματος.

Όλοι όσοι μιλήσαμε κάπου έχουμε δίκιο (εξάλλου, ο καθένας, έλεγε το δικό του, οπότε αποκλείεται να έσφαλε).

Το θέμα, όμως, είναι άλλο..
Όποιος μπαίνει στο φόρουμ να ρωτήσει, πρέπει να παίρνει μόνο αποστειρωμένες απαντήσεις, του τύπου "πήγαινε στο κατάστημα, έλεγξε αν είναι όλα εντάξει και αν σου κάνει η τιμή, πάρτο";

Όχι ότι δεν είναι μια άποψη και αυτή..
Είναι όμως δυνατόν, να είναι η κρατούσα;

Φιλικά,
Σπύρος
 

Αποσυνδεδεμένος gerogian

  • Global Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 23362
  • AT LAST,PANERISTI HELLAS
    • Προφίλ
Απ: Απ: BREITLING
« Απάντηση #2737 στις: Ιανουάριος 07, 2014, 12:53:03 πμ »
Ενώ, τώρα, το νέο μέλος μας έχει μεγάλη υποχρέωση για τη βοήθεια που του δώσαμε..

Τα περισσότερα από όσα έχουν ειπωθεί μετά από την συγκεκριμένη ερώτηση:http://www.mywatch.gr/index.php/topic,23.msg222903.html#msg222903, είναι εκτός θέματος.

Όλοι όσοι μιλήσαμε κάπου έχουμε δίκιο (εξάλλου, ο καθένας, έλεγε το δικό του, οπότε αποκλείεται να έσφαλε).

Το θέμα, όμως, είναι άλλο..
Όποιος μπαίνει στο φόρουμ να ρωτήσει, πρέπει να παίρνει μόνο αποστειρωμένες απαντήσεις, του τύπου "πήγαινε στο κατάστημα, έλεγξε αν είναι όλα εντάξει και αν σου κάνει η τιμή, πάρτο";

Όχι ότι δεν είναι μια άποψη και αυτή..
Είναι όμως δυνατόν, να είναι η κρατούσα;

Φιλικά,
Σπύρος


Κατ' αρχήν Σπύρο,πρέπει να ομολογηςεις ,κάνοντας την αυτοκριτική σου,οτι ο κύριος λόγος που το νέο μέλος ενώ ρώτησε για ένα Breitling,αναγκάστηκε να διαβάσει κάμποσα ποστ για omega και για υποτιθέμενες τιμές " κλοπής",ειναι το δικό σου αρχικό ποστ που εν τελεί ,οπως αποδείχθηκε, δεν ήταν και πολυ ακριβές.

Τωρα,αν η δική σου γνώμη ειναι οτι η βοήθεια που πρέπει να δίνουμε σε όσους τη ζητάνε ,πρέπει να ειναι:

""πήγαινε ρωτα,αν ειναι καλό και ειναι καλη και η τιμη ,μην το πάρεις""

πάω πάσο!!!
Στ’ αυτοκίνητα είναι πολύ εύκολη η επιλογή: ALFA ROMEO
Στις ομάδες ακόμη ευκολότερη: AEK
Kαι στα ρολόγια όμως δεν είναι δύσκολη: PANERAI

Αποσυνδεδεμένος svl

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10979
    • Προφίλ
Απ: Απ: BREITLING
« Απάντηση #2738 στις: Ιανουάριος 07, 2014, 02:03:01 πμ »
Κατ' αρχήν Σπύρο,πρέπει να ομολογηςεις ,κάνοντας την αυτοκριτική σου,οτι ο κύριος λόγος που το νέο μέλος ενώ ρώτησε για ένα Breitling,αναγκάστηκε να διαβάσει κάμποσα ποστ για omega και για υποτιθέμενες τιμές " κλοπής",ειναι το δικό σου αρχικό ποστ που εν τελεί ,οπως αποδείχθηκε, δεν ήταν και πολυ ακριβές.

Τωρα,αν η δική σου γνώμη ειναι οτι η βοήθεια που πρέπει να δίνουμε σε όσους τη ζητάνε ,πρέπει να ειναι:

""πήγαινε ρωτα,αν ειναι καλό και ειναι καλη και η τιμη ,μην το πάρεις""

πάω πάσο!!!



Διακρίνω μια εμπάθεια, εναντίον μου; (αδικαιολόγητη, σε κάθε περίπτωση..)


Ή μήπως, κάνω λάθος;


Καλού-κακού, ας κάνω την αυτοκριτική μου..


Εγώ λοιπόν, έκανα λάθος και εσύ είχες (προχθές) δίκιο: http://img15.imageshack.us/img15/3671/i0et.jpg



Φιλικά, 
Σπύρος

Αποσυνδεδεμένος GiannisH

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 10743
    • Προφίλ
Απ: BREITLING
« Απάντηση #2739 στις: Ιανουάριος 07, 2014, 02:45:10 πμ »
Παιδιά το φόρουμ το διαβάζουν άνθρωποι που ξέρουν αλλά και άνθρωποι που δεν ξέρουν. Μην δίνουμε λοιπόν λάθος εντυπώσεις γιατί υποτίθεται πως από μας θα ενημερωθούν. Καλό είναι λοιπόν να επαναλάβω ότι η τιμή λιανικής είναι μία, είναι η προτεινόμενη από την αντιπροσωπεία, είναι αυτή που έχουν οι καταστηματάρχες στους καταλόγους τους και είναι η ίδια για όλα τα καταστήματα. Η τιμή αυτή δίνει ένα σημαντικό περιθώριο κέρδους στο κατάστημα που το διαχειρίζεται ανάλογα με την πολιτική που έχει επί των πωλήσεων. Αν μια εταιρεία διαπιστώσει πως κάποιο κατάστημα έχει μεγαλύτερες τιμές από αυτές που έχει ο τιμοκατάλογος, αυτό θα έχει συνέπειες στη συνεργασία τους. Τώρα αν κάποιος πελάτης πέσει θύμα και πληρώσει ένα ρολόι ακριβότερα από τη προτεινόμενη λιανική, δεν γνωρίζω αν μπορεί να διεκδικήσει κάτι δικαστικά, πιθανότατα και όχι. Όμως τα μέλη και οι επισκέπτες του φόρουμ πρέπει να έχουν ξεκάθαρη εικόνα. Τα καταστήματα λαμβάνουν από τις εταιρείες τους καταλόγους με τα μοντέλα και τις προτεινόμενες τιμές λιανικής και αυτές τις τιμές πρέπει να έχουν στα καρτελάκια, αλλιώς λένε ψέματα και εξαπατούν τους καταναλωτές.


Έχω αγχωθεί που δεν υπάρχουν Rolex να αγοράσει ο κοσμάκης