Αποστολέας Θέμα: BREITLING  (Αναγνώστηκε 1168085 φορές)

0 μέλη και 5 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος K_O_S_T_A_S

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4705
  • Θέλω Audemars Piguet αλλά... ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΠΟΙΑ ΟΡΙΑ!
    • Προφίλ
Απ: BREITLING
« Απάντηση #2440 στις: Ιούνιος 10, 2013, 06:11:57 μμ »
Δεν ανεφερα την μπουτικ της Breitling για να μη θεωρηθει οτι κανω διαφημιση αλλα αφου ειπωθηκε....Τεσπα περισυ οπως ειπε και ο Γιαννης ειχαν skyracer και ειχαν και ενα evo chronomat με μαυρο καντραν,δεν νομιζω και τα δυο αυτα κομματια να μην ειναι εμπορικα,επισης διεθεσαν καποια στιγμη και καποιο avenger με 50% εκπτωση αλλα δεν το προλαβα.
Όπως ανέφερα και πιο κάτω, το SR δεν είχε κίνηση. Τα υπόλοιπα μπορεί να έτυχε και να έμειναν απούλητα για αρκετά χρόνια , γι'αυτό και τα σπρώχνουν έτσι.


Αναφέραμε την μπουτίκ της εταιρίας και όχι έναν απλό επίσημο αντιπρόσωπο. Εξ'άλλου η μπουτίκ συνεργάζεται με τους AD.  ;)

Αποσυνδεδεμένος K_O_S_T_A_S

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4705
  • Θέλω Audemars Piguet αλλά... ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΠΟΙΑ ΟΡΙΑ!
    • Προφίλ
Απ: BREITLING
« Απάντηση #2441 στις: Ιούνιος 10, 2013, 06:14:12 μμ »
Κάνουν κάτι τλετοια κουλά στην μπουτίκ, πράγμα που φυσικά είναι τραγικό και αντιεπαγγελματικό απέναντι στους επίσημους ντίλερ και που έχει εκνευρίσει πολλούς. Βέβαια εμείς κοιτάμε την τσέπη μας και εφόσον μας βολεύει όλα καλά. Ως συμπεριφορά αντιπροσωπείας όμως είναι απαράδεκτη.
Το πρόβλημα δεν είναι η μπουτίκ φίλε, αλλά ο εισαγωγέας. Αν ο εισαγωγέας είναι @$#$@% , τότε χαλάνε τα πράγματα.


Εδώ διαλύθηκε η συνεργασία της Breitling με έναν πολύ ισχυρό AD ( δε θα αναφέρω την επωνυμία ) , επειδή ο εισαγωγέας ήταν ....

Αποσυνδεδεμένος Stratos

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3911
    • Προφίλ
Απ: BREITLING
« Απάντηση #2442 στις: Ιούνιος 11, 2013, 09:58:35 πμ »
το σερβις της Breitiling στην Ελλαδα πως ειναι?

απο τιμες τι παιζει?
Παράθεση από: blackbird
Αμήν. Αντικείμενα είναι γαμώτο μου. Όχι άνθρωποι για να τα θρηνούμε.
Το φόρεσες, το χάρηκες, άμε στο διάλο τώρα.

Αποσυνδεδεμένος Chris_Superocean

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4010
  • B R E I T L I N G
    • Προφίλ
Απ: BREITLING
« Απάντηση #2443 στις: Ιούνιος 11, 2013, 10:08:47 πμ »
το σερβις της Breitiling στην Ελλαδα πως ειναι?

απο τιμες τι παιζει?


Οι τιμές:

http://www.breitling.com/multimedia/pdf/sav/sav-1219.pdf
Δεν ήταν κακός ο λύκος, η γιαγιά είχε αυθαίρετο.

Αποσυνδεδεμένος GiannisH

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 10743
    • Προφίλ
Απ: BREITLING
« Απάντηση #2444 στις: Ιούνιος 11, 2013, 10:25:50 πμ »
Κάνουν κάτι τλετοια κουλά στην μπουτίκ, πράγμα που φυσικά είναι τραγικό και αντιεπαγγελματικό απέναντι στους επίσημους ντίλερ και που έχει εκνευρίσει πολλούς. Βέβαια εμείς κοιτάμε την τσέπη μας και εφόσον μας βολεύει όλα καλά. Ως συμπεριφορά αντιπροσωπείας όμως είναι απαράδεκτη.

Το πρόβλημα δεν είναι η μπουτίκ φίλε, αλλά ο εισαγωγέας. Αν ο εισαγωγέας είναι @$#$@% , τότε χαλάνε τα πράγματα.


Εδώ διαλύθηκε η συνεργασία της Breitling με έναν πολύ ισχυρό AD ( δε θα αναφέρω την επωνυμία ) , επειδή ο εισαγωγέας ήταν ....

Καλά λέει ο Βίκτορας πως δεν έχει σημασία τι λεει κάποιος οταν απαντάει ο K_O_S_T_A_S. Το έβαλες και παράθεση πανάθεμά σε...


Έχω αγχωθεί που δεν υπάρχουν Rolex να αγοράσει ο κοσμάκης

Αποσυνδεδεμένος Chris_Superocean

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4010
  • B R E I T L I N G
    • Προφίλ
Απ: BREITLING
« Απάντηση #2445 στις: Ιούνιος 11, 2013, 10:28:45 πμ »
Καλά λέει ο Βίκτορας πως δεν έχει σημασία τι λεει κάποιος οταν απαντάει ο K_O_S_T_A_S. Το έβαλες και παράθεση πανάθεμά σε...

 :dielaughing:      :dielaughing:      :dielaughing:
Δεν ήταν κακός ο λύκος, η γιαγιά είχε αυθαίρετο.

Αποσυνδεδεμένος Chris_Superocean

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4010
  • B R E I T L I N G
    • Προφίλ
Απ: BREITLING
« Απάντηση #2446 στις: Ιούνιος 11, 2013, 11:50:25 πμ »
Ερώτηση:

Η Breitling παρουσιάζει την βαλβίδα ηλίου σαν βαλβίδα εξισορρόπησης πίεσης μεταξύ εσωτερικού και εξωτερικού του ρολογιού.

πχ.

Superocean 42
Blue, yellow, red or silver: the Superocean 42 features a lively play on colors with the beveled inner bezel surrounding the Abyss black dial – not to mention the 2,000-piece Limited version with its exclusive orange color. This bright touch picked up by the tip of the seconds hand gives each model a powerful personality. The selfwinding movement is protected by a sturdy case water-resistant to 1,500 meters (5,000 ft). A safety valve serves to balance out differences in pressure inside and outside the watch. A distinctive look matched by peerless performances.


Γιατί; Άλλη αυτή η βαλβίδα και άλλη του ηλίου; Ξέρει κανείς; Blackbird;
Δεν ήταν κακός ο λύκος, η γιαγιά είχε αυθαίρετο.

Αποσυνδεδεμένος Stratos

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3911
    • Προφίλ
Απ: BREITLING
« Απάντηση #2447 στις: Ιούνιος 11, 2013, 01:19:19 μμ »
Παράθεση από: blackbird
Αμήν. Αντικείμενα είναι γαμώτο μου. Όχι άνθρωποι για να τα θρηνούμε.
Το φόρεσες, το χάρηκες, άμε στο διάλο τώρα.

Αποσυνδεδεμένος K_O_S_T_A_S

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4705
  • Θέλω Audemars Piguet αλλά... ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΠΟΙΑ ΟΡΙΑ!
    • Προφίλ
Απ: BREITLING
« Απάντηση #2448 στις: Ιούνιος 11, 2013, 04:47:06 μμ »
Καλά λέει ο Βίκτορας πως δεν έχει σημασία τι λεει κάποιος οταν απαντάει ο K_O_S_T_A_S. Το έβαλες και παράθεση πανάθεμά σε...
Μίλησε ο ορισμός της σοβαρότητας τώρα...

Αποσυνδεδεμένος K_O_S_T_A_S

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4705
  • Θέλω Audemars Piguet αλλά... ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΠΟΙΑ ΟΡΙΑ!
    • Προφίλ
Απ: BREITLING
« Απάντηση #2449 στις: Ιούνιος 11, 2013, 04:51:44 μμ »
Ερώτηση:

Η Breitling παρουσιάζει την βαλβίδα ηλίου σαν βαλβίδα εξισορρόπησης πίεσης μεταξύ εσωτερικού και εξωτερικού του ρολογιού.

πχ.

Superocean 42
Blue, yellow, red or silver: the Superocean 42 features a lively play on colors with the beveled inner bezel surrounding the Abyss black dial – not to mention the 2,000-piece Limited version with its exclusive orange color. This bright touch picked up by the tip of the seconds hand gives each model a powerful personality. The selfwinding movement is protected by a sturdy case water-resistant to 1,500 meters (5,000 ft). A safety valve serves to balance out differences in pressure inside and outside the watch. A distinctive look matched by peerless performances.


Γιατί; Άλλη αυτή η βαλβίδα και άλλη του ηλίου; Ξέρει κανείς; Blackbird;
Η βαλβίδα ηλίου είναι αυτή που εξισορροπεί την πίεση μέσα και έξω από το ρολόι. Μια βαλβίδα υπάρχει, όχι 500.


Γελάς με τις μ....ς που γράφει ο άλλος ο πιτσαπήδουλας, αλλά κι εσύ δε πας πίσω!!  :P

Αποσυνδεδεμένος Chris_Superocean

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4010
  • B R E I T L I N G
    • Προφίλ
Απ: BREITLING
« Απάντηση #2450 στις: Ιούνιος 12, 2013, 07:59:39 πμ »
Η βαλβίδα ηλίου είναι αυτή που εξισορροπεί την πίεση μέσα και έξω από το ρολόι. Μια βαλβίδα υπάρχει, όχι 500.


Γελάς με τις μ....ς που γράφει ο άλλος ο πιτσαπήδουλας, αλλά κι εσύ δε πας πίσω!!  :P

 ;D    ;D    ;D






Ωραία!
Δηλαδή η βαλβίδα, εκτός ότι χρησιμοποιείται για την διαφυγή ηλίου σε περίπτωση που ο δύτης έχει μπει σε σταθμό βάσης αναπνέοντας μεικτά αέρια (+ήλιο), χρησιμοποιείται και για την εξισορρόπηση της πίεσης αν κατάλαβα καλά........... ε;;;;;;;;;;;;;;




Κάποιος άλλος μου φαίνεται λέει μ........ς, καλό παιδί είναι, δεν τον ξέρεις...... :P :mg: :lol:
Δεν ήταν κακός ο λύκος, η γιαγιά είχε αυθαίρετο.

Αποσυνδεδεμένος Sag997

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1883
  • History is a set of lies agreed upon. -Napoleon-
    • Προφίλ
BREITLING
« Απάντηση #2451 στις: Ιούνιος 12, 2013, 08:08:39 πμ »
;D    ;D    ;D






Ωραία!
Δηλαδή η βαλβίδα, εκτός ότι χρησιμοποιείται για την διαφυγή ηλίου σε περίπτωση που ο δύτης έχει μπει σε σταθμό βάσης αναπνέοντας μεικτά αέρια (+ήλιο), χρησιμοποιείται και για την εξισορρόπηση της πίεσης αν κατάλαβα καλά........... ε;;;;;;;;;;;;;;




Κάποιος άλλος μου φαίνεται λέει μ........ς, καλό παιδί είναι, δεν τον ξέρεις...... :P :mg: :lol:
Οχχχ αρχισε τα καταδυτικα του!!! :Ρ :Ρ

Μα ουσιαστικα βγαζει το ηλιο και εχει ως αποτελσμα την εξισωροπιση πιεσης...

Αποσυνδεδεμένος K_O_S_T_A_S

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4705
  • Θέλω Audemars Piguet αλλά... ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΠΟΙΑ ΟΡΙΑ!
    • Προφίλ
Απ: BREITLING
« Απάντηση #2452 στις: Ιούνιος 12, 2013, 08:25:39 πμ »
;D    ;D    ;D






Ωραία!
Δηλαδή η βαλβίδα, εκτός ότι χρησιμοποιείται για την διαφυγή ηλίου σε περίπτωση που ο δύτης έχει μπει σε σταθμό βάσης αναπνέοντας μεικτά αέρια (+ήλιο), χρησιμοποιείται και για την εξισορρόπηση της πίεσης αν κατάλαβα καλά........... ε;;;;;;;;;;;;;;




Κάποιος άλλος μου φαίνεται λέει μ........ς, καλό παιδί είναι, δεν τον ξέρεις...... :P :mg: :lol:
Ναι αλλά το ήλιο είναι το βασικό, αυτό κάνει το παιχνίδι!! ;D


Ο Κωστάκης ο Κρόνοματ δε γράφει μ.....ς, μια χαρά τα λέει! Πες μου μια φορά που να έχω γράψει offtopic... μια φορά μόνο!  :P :lol:

Αποσυνδεδεμένος Chris_Superocean

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4010
  • B R E I T L I N G
    • Προφίλ
Απ: BREITLING
« Απάντηση #2453 στις: Ιούνιος 12, 2013, 08:37:58 πμ »
Οχχχ αρχισε τα καταδυτικα του!!! :Ρ :Ρ

Μα ουσιαστικα βγαζει το ηλιο και εχει ως αποτελσμα την εξισωροπιση πιεσης...


Ναι αλλά το ήλιο είναι το βασικό, αυτό κάνει το παιχνίδι!! ;D


Ο Κωστάκης ο Κρόνοματ δε γράφει μ.....ς, μια χαρά τα λέει! Πες μου μια φορά που να έχω γράψει offtopic... μια φορά μόνο!  :P :lol:


Ρε σεις, ή εσείς δε με καταλαβαίνετε ή εγώ γράφω π@π@ρι3ς  ;D

Η εταιρεία λέει ότι η βαλβίδα ασφαλείας εξυπηρετεί στην εξισορρόπηση της πίεσης μεταξύ του εσωτερικού και του εξωτερικού του ρολογιού.
Εγώ καταλαβαίνω ότι εννοεί κατά την διάρκεια της κατάδυσης.
Δηλαδή έστω ότι καταδυόμαστε στα 10m και έχουμε πίεση 2atm το ρολόι με αυτήν την βαλβίδα θα συνεχίσει να έχει εσωτερικά 1atm. Σωστά;

Νόμος του Μπόιλ

Δεν ήταν κακός ο λύκος, η γιαγιά είχε αυθαίρετο.

Αποσυνδεδεμένος gerogian

  • Global Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 23362
  • AT LAST,PANERISTI HELLAS
    • Προφίλ
Απ: BREITLING
« Απάντηση #2454 στις: Ιούνιος 12, 2013, 10:31:00 πμ »
Ρε σεις, ή εσείς δε με καταλαβαίνετε ή εγώ γράφω π@π@ρι3ς  ;D

Η εταιρεία λέει ότι η βαλβίδα ασφαλείας εξυπηρετεί στην εξισορρόπηση της πίεσης μεταξύ του εσωτερικού και του εξωτερικού του ρολογιού.
Εγώ καταλαβαίνω ότι εννοεί κατά την διάρκεια της κατάδυσης.
Δηλαδή έστω ότι καταδυόμαστε στα 10m και έχουμε πίεση 2atm το ρολόι με αυτήν την βαλβίδα θα συνεχίσει να έχει εσωτερικά 1atm. Σωστά;

Νόμος του Μπόιλ




Εχει σημασια σε ποιες περιπτωσεις δουλευει,η τι δουλεια κανει;
Προσωπικα καταλαβαινω οτι λεγοντας εξισορροπηση πιεσης εννοει οτι μεταβαλλεται και η πιεση εσωτερικα του ρολογιου,ετσι δεν ειναι;
Στ’ αυτοκίνητα είναι πολύ εύκολη η επιλογή: ALFA ROMEO
Στις ομάδες ακόμη ευκολότερη: AEK
Kαι στα ρολόγια όμως δεν είναι δύσκολη: PANERAI

Αποσυνδεδεμένος Chris_Superocean

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4010
  • B R E I T L I N G
    • Προφίλ
Απ: BREITLING
« Απάντηση #2455 στις: Ιούνιος 12, 2013, 11:05:39 πμ »
Εχει σημασια σε ποιες περιπτωσεις δουλευει,η τι δουλεια κανει;
Προσωπικα καταλαβαινω οτι λεγοντας εξισορροπηση πιεσης εννοει οτι μεταβαλλεται και η πιεση εσωτερικα του ρολογιου,ετσι δεν ειναι;

Έχει σημασία να καταλάβω αν η βαλβίδα της Breitling, είναι ηλίου ή εξισορρόπησης πίεσης κατά την κατάδυση.
Λέγοντας η εταιρεία A safety valve serves to balance out differences in pressure inside and outside the watch, εγώ καταλαβαίνω ότι κάνοντας μια βουτιά στα 30m όπου έχει πίεση 4atm το ρολόι εσωτερικά λόγω της βαλβίδας παραμένει στην 1atm.
Μπορεί να καταλαβαίνω λάθος, δεν ξέρω, γι΄αυτό ρωτάω...

Η βαλβίδα ηλίου δεν έχει σχέση με την πίεση του νερού, αλλά με την εισροή ατόμων ηλίου στο ρολόι όταν ο δύτης βρίσκεται υπό πίεση σε σταθμό βάσης, όπου στον αέρα που αναπνέει υπάρχει και ήλιον. Όταν επανέλθει το ρολόι στην 1atm, λόγω του νόμου του Μπόιλ, ο όγκος του στοιχείου θα μεγαλώσει εσωτερικά στο ρολόι και είτε θα σπάσει το τζαμάκι, είτε θα το πετάξει. Η δουλειά της βαλβίδας είναι να φύγουν από εκεί τα άτομα ηλίου ώστε να μην πάθει ζημιά το ρολόι.
Δεν ήταν κακός ο λύκος, η γιαγιά είχε αυθαίρετο.

Αποσυνδεδεμένος gerogian

  • Global Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 23362
  • AT LAST,PANERISTI HELLAS
    • Προφίλ
Απ: BREITLING
« Απάντηση #2456 στις: Ιούνιος 12, 2013, 11:14:02 πμ »
Έχει σημασία να καταλάβω αν η βαλβίδα της Breitling, είναι ηλίου ή εξισορρόπησης πίεσης κατά την κατάδυση.
Λέγοντας η εταιρεία A safety valve serves to balance out differences in pressure inside and outside the watch, εγώ καταλαβαίνω ότι κάνοντας μια βουτιά στα 30m όπου έχει πίεση 4atm το ρολόι εσωτερικά λόγω της βαλβίδας παραμένει στην 1atm.
Μπορεί να καταλαβαίνω λάθος, δεν ξέρω, γι΄αυτό ρωτάω...

Η βαλβίδα ηλίου δεν έχει σχέση με την πίεση του νερού, αλλά με την εισροή ατόμων ηλίου στο ρολόι όταν ο δύτης βρίσκεται υπό πίεση σε σταθμό βάσης, όπου στον αέρα που αναπνέει υπάρχει και ήλιον. Όταν επανέλθει το ρολόι στην 1atm, λόγω του νόμου του Μπόιλ, ο όγκος του στοιχείου θα μεγαλώσει εσωτερικά στο ρολόι και είτε θα σπάσει το τζαμάκι, είτε θα το πετάξει. Η δουλειά της βαλβίδας είναι να φύγουν από εκεί τα άτομα ηλίου ώστε να μην πάθει ζημιά το ρολόι.

Οταν υπαρχει αυτη η διαφορα πιεσης(4 με 1 atm)αυτο δεν δημιουργει προβλημα στο ρολοι,στο κρυσταλλο;
Για τη βαση και την διαφυγη ηλιου εκει,το καταλαβαινω.
Στ’ αυτοκίνητα είναι πολύ εύκολη η επιλογή: ALFA ROMEO
Στις ομάδες ακόμη ευκολότερη: AEK
Kαι στα ρολόγια όμως δεν είναι δύσκολη: PANERAI

Αποσυνδεδεμένος Chris_Superocean

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4010
  • B R E I T L I N G
    • Προφίλ
Απ: BREITLING
« Απάντηση #2457 στις: Ιούνιος 12, 2013, 11:24:31 πμ »
Οταν υπαρχει αυτη η διαφορα πιεσης(4 με 1 atm)αυτο δεν δημιουργει προβλημα στο ρολοι,στο κρυσταλλο;
Για τη βαση και την διαφυγη ηλιου εκει,το καταλαβαινω.

Στα καταδυτικά δεν υπάρχει πρόβλημα....

Η ερώτησή μου είναι η εξής:
Η βαλβίδα που βάζει η Β είναι ηλίου ή είναι για να κρατάει σταθερά στη 1atm το εσωτερικό του ρολογιού; Υπάρχει τέτοια βαλβίδα ή γράφουν ότι να' ναι στα specs του ρολογιού;

edit: ή κάπου το χάνω εγώ στην μετάφραση;
Δεν ήταν κακός ο λύκος, η γιαγιά είχε αυθαίρετο.

Αποσυνδεδεμένος kosdome6

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7259
    • Προφίλ
Απ: BREITLING
« Απάντηση #2458 στις: Ιούνιος 12, 2013, 12:33:11 μμ »
"A safety valve serves to balance out differences in pressure inside and outside the watch" : στην ουσία είναι η ονομασία που δίνει η Breitling στην γνωστή βαλβίδα ηλίου. Η οποία βέβαια χρειάζεται μόνο κατά την αποσυμπίεση σε καταδυτικό κώδωνα.

"When commercial divers operate at great depths, they often spend prolonged hours in diving bells under pressure breathing a breathing gas mix like trimix or similar, that contain the gases helium or hydrogen. Since helium atoms are the smallest natural gas particles found in nature, these gas atoms are able to work their way inside the watch, around any o-rings or other seals the watch may feature. This is not a problem as long as the divers stay under pressure, but when the decompression stops during resurfacing aren't long enough, a pressure difference builds up between the trapped gas(es) inside the watch case and its environment. Depending on the construction of the watch case and crystal, this effect can cause damage to the watch, like making the crystal pop off."
Σε ελεύθερη κατάδυση δεν έχει καμιά σημασία γιατί το ρολόι δεν περιβάλλεται  από μείγμα ηλίου.
Είναι η λύση που βρήκαν οι εταιρείες επειδή τα λαστιχάκια (τσιμούχες - gaskets) δεν είναι εντελώς ηλιο-στεγή  ::) (οπως λέμε αεροστεγή αλλά σε άτομα ηλίου).

Εξαιρείται βέβαια η Seiko που έφτιαξε τέλειες κάσες και δεν είχε τέτοια προβλήματα.
"manufacturers such as Seiko still offer high-level dive watches that are guaranteed safe against the effects of helium gas without needing an additional opening in the case in form of a release valve"

http://en.wikipedia.org/wiki/Helium_release_valve
This post contains 100% recycled electrons

Αποσυνδεδεμένος Chris_Superocean

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4010
  • B R E I T L I N G
    • Προφίλ
Απ: BREITLING
« Απάντηση #2459 στις: Ιούνιος 12, 2013, 12:50:26 μμ »
θα σκίσω τα ιμάτια μου.............................

Θα με τρελάνετε σήμερα............................................



Όοοοοοολο το κατεβατό που έγραψες το ξέρω
το ερώτημά μου είναι γιατί δεν την λέει βαλβίδα ηλίου άλλα βαλβίδα ασφαλείας;

Μήπως εν τέλει δεν είναι βαλβίδα ηλίου αλλά κάποια δικιά της πατέντα που κρατάει σταθερά την 1atm εντός του ρολογιού;;;
Δεν ήταν κακός ο λύκος, η γιαγιά είχε αυθαίρετο.