Αποστολέας Θέμα: Rolex hellas service  (Αναγνώστηκε 244347 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Nanagno

  • Owner/Co-Founder
  • Administrator
  • 50mm case
  • *****
  • Μηνύματα: 1623
  • Time Will Only Tell...
    • Προφίλ
    • http://www.mywatch.gr
Απ: Rolex hellas service
« Απάντηση #40 στις: Φεβρουάριος 27, 2009, 02:09:02 μμ »
Από το service της Rolex Hellas;

Φιλικά
Δημήτρης

Όχι αλλά έχω αντίστοιχο παράδειγμα.
Ludwig van Beethoven said that a great poem is more difficult to set to music than a merely good one, because the composer must improve upon the poem T I M E S.

Αποσυνδεδεμένος Nanagno

  • Owner/Co-Founder
  • Administrator
  • 50mm case
  • *****
  • Μηνύματα: 1623
  • Time Will Only Tell...
    • Προφίλ
    • http://www.mywatch.gr
Απ: Rolex hellas service
« Απάντηση #41 στις: Μάρτιος 14, 2009, 11:26:45 πμ »
Πώς χρησιμοποιούμε το Microstella εργαλείο...













Και εάν δεν τα καταφέρετε μπορείτε να κάνετε την ρύθμιση και με αυτό σε ένα και μόνο απλό βήμα...!!!!



Ludwig van Beethoven said that a great poem is more difficult to set to music than a merely good one, because the composer must improve upon the poem T I M E S.

Αποσυνδεδεμένος eisenberg

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2842
    • Προφίλ
Απ: Rolex hellas service
« Απάντηση #42 στις: Μάρτιος 14, 2009, 11:53:01 πμ »
Και εάν δεν τα καταφέρετε μπορείτε να κάνετε την ρύθμιση και με αυτό σε ένα και μόνο απλό βήμα...!!!





 :lol: εγραψες nanagno!

 :smt021 :smt021

Αποσυνδεδεμένος Velitsko

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 203
    • Προφίλ
Απ: Rolex hellas service
« Απάντηση #43 στις: Απρίλιος 01, 2009, 12:07:59 πμ »
Tελικα το επισημο RSC της Rolex στην Ελλαδα κανει σωστη δουλεια ?

Εγω ακουω περισσοτερα αρνητικα παρα θετικα σχολια

Αλλα ατομα που εχουν στειλει εκει τα ρολογια τους δηλωνουν εξαιρετικα ικανοποιημενα με το τελικο αποτελεσμα  ???

Τι πραγματικα συμβαινει ?

Αποσυνδεδεμένος stathis

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 4
    • Προφίλ
Απ: Rolex hellas service
« Απάντηση #44 στις: Απρίλιος 06, 2009, 08:16:25 μμ »
Κύριοι,
σημερα παρελαβα το sub μου μετα απο το service της πενταετιας στη rolex (Σταδιου)...
πρεπει να τους πω δημοσια ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ
το ρολοι ειναι πια εμφανισιακα ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ......
δεν ειμαι σε βαθος γνωστης των θεματων του ρολογιου...απλα καταναλωτης...ομως ηξερα και την παραμικρη γρατζουνια του δικου μου
κατα την διαρκεια του μηνα που δεν φοραγα το ρολοι μου μπηκαν πολλες αιρετικες ιδεες...
πολλες φορες σκεφτηκα να παρω άλλο καινουργιο ρολοι με το κλασμα του κοστους του rolex (και παρα τα πολλοι λενε στο forum) με μεγαλυτερη ακριβεια, αλλά μετα τα σημερινα καταλαβα ποιος ειναι ο βασιλιας...
συστηνω το service διοτι με 310 € (+ καινουργια στεφανη) μου επεστρεψε το ρολοι μου ΟΛΟΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ

φιλικα :smt023

Αποσυνδεδεμένος Megalos

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2381
    • Προφίλ
Απ: Rolex hellas service
« Απάντηση #45 στις: Απρίλιος 06, 2009, 08:48:43 μμ »
Σταθη φιλε σε ευχαριστουμε για τα καλα νεα που μας δινεις ωστε οσοι ειναι κατοχοι να αισθανονται ποιο ησυχοι και ασφαλεις για το καμαρι τους οτι θα τυχει σωστης φροντιδας

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: Rolex hellas service
« Απάντηση #46 στις: Απρίλιος 07, 2009, 06:03:15 πμ »
Tελικα το επισημο RSC της Rolex στην Ελλαδα κανει σωστη δουλεια ?

Εγω ακουω περισσοτερα αρνητικα παρα θετικα σχολια

Αλλα ατομα που εχουν στειλει εκει τα ρολογια τους δηλωνουν εξαιρετικα ικανοποιημενα με το τελικο αποτελεσμα  ???

Τι πραγματικα συμβαινει ?

αυτο που λες ισχυει...μαλλον δεν εχουν σταθερη ποιοτητα ,η μαλλον δεν ειναι ολοι οι τεχνικοι τοσο προσεκτικοι.....ποιος ξερει...προσοχη και λιγη τυχη....

Αποσυνδεδεμένος stathis

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 4
    • Προφίλ
Απ: Rolex hellas service
« Απάντηση #47 στις: Απρίλιος 07, 2009, 10:30:30 πμ »
Καλημερα σε όλους!

Πραγματικα δεν ειχα διαβασει σχετικα με αρνητικα σχολια για την ποιοτητα του επισημου service και ελπιζω να μην ειμαι απλα τυχερος εγω...
Η αληθεια ομως ειναι οτι θα προτιμουσα το προσωπικο της Σταδιου να ειναι πιο αμεσο, πιο φιλικο.Ισως θα επρεπε καποια στιγμη στην Ελλάδα να επικεντρωθουμε στην ουσια στην απλοτητα στην ευγενεια και να αφησουμε τα δηθεν που μονο καταγωγη απο τον... μπιθουλα φανερωνουν...

Τωρα μου ερχονται καποια ερωτηματα στο νου...
1) Τι κοστος θα ειχε ενα service σε ενα μη εξουσιοδοτημενο ωρολογοποιο, θα είχα την εγγυηση οτι θα παρω πισω το ...καμαρι...μου, οτι θα μου εκανε υπευθυνη δουλεια?
2) Νομιζω οτι τις προαλλες πηρε το ματι μου ενα service για πολλες μαρκες στην Γλυφαδα- αυτος πως δουλευει, τι πιστοποιητικά δινει?
3) Όσες φορες εχω παει στο service της rolex (5 φορες συνολικα, 2 αλλάγη στεφανης, 2 service πενταετιας, 1 φορά για να μου πουν οτι το ρολοι ειναι αυθεντικο όταν το αγορασα μεταχειρισμενο από Oro e Ora) ειχε παντα πολλή δουλεια...και τωρα ρωτω...υπαρχει εκτιμηση για το ποσα rolex κυκλοφορουν στην Ελλάδα? ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΤΟ FORUM ΝΑ ΡΩΤΗΣΕΙ ΤΗΝ ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΕΙΑ?

Ενας φίλος εχει ενα speedmaster  επταετιας (τεραστια μου αδυναμια), το οποίο αν και το προσεχει ειναι εμφανισιακα πολυ ταλαιπωρημενο (σε συγκριση με το sub μου). Ειναι αυτο συνηθισμενο, αν του εκανε service θα ειχε τα ιδια αποτελεσματα με τα δικα μου? Τι χρεωνει για το αντιστοιχο η omega?

Τέλος θα επιμεινω σε μια παρατηρηση που ειχα κανει στο πρωτο μου post. Δεν θα προσεθετε στην αξια της μαρκας στην Ελλάδα να δινει το service της rolex πιστοποιητικο αυθεντικοτητος (με χρεωση φυσικα) σε αγοραστες μεταχειρισμενων ρολογιων?

Συγνωμη για το μεγάλο post, ΑΛΛΑ...

Αποσυνδεδεμένος eisenberg

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2842
    • Προφίλ
Απ: Rolex hellas service
« Απάντηση #48 στις: Απρίλιος 07, 2009, 02:59:58 μμ »
Οι χρονογραφοι εχουν ακριβοτερο service απ τους απλα ρολογια.

Αποσυνδεδεμένος Wavac

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 11
    • Προφίλ
Απ: Rolex hellas service
« Απάντηση #49 στις: Ιούλιος 03, 2009, 11:30:31 πμ »
Kαι εγώ είχα πολύ καλή εμπειρία από το επίσημο service. Τους έδωσα ένα Oyster Perpetual Datajust του 1985, που δεν είχε πάει ποτέ για service και πήρα πίσω ένα ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ ρολόι.

Στοίχισε 330Ε και μου το κράτησαν περίπου ένα μήνα!
Aut dosce, aut disce, aut discede

Αποσυνδεδεμένος kalmik

  • 36mm case
  • Μηνύματα: 57
    • Προφίλ
Απ: Rolex hellas service
« Απάντηση #50 στις: Ιούλιος 05, 2009, 03:51:10 μμ »
Δύο πράγματα θα ήταν πολύ ενδιαφέροντα
1. Να μας πούν όσοι έχουν ευρωπαϊκή αντίστοιχη εμπειρία πόσο κοστίζει το επίσημο περιοδικό service π.χ. πενταετίας σε σοβαρές μάρκες
 Rolex, Omega, Breitling, IWC κλπ. αλλά σε διάφορες χώρες ΕΕ
2. Να μας πει κάποιος αν οι επίσημες (και ποιές) αντιπροσωπείες στην Ελλάδα προβαίνουν σε έλεγχο αυθεντικότητας κατόπιν αιτήματος του χρήστη προφανώς, με ποιό αντίτιμο και αν χορηγούν αντίστοιχο πιστοποιητικό

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: Rolex hellas service
« Απάντηση #51 στις: Ιούλιος 05, 2009, 04:00:38 μμ »
rolex απο +20-40%
πολυ καλη δουλεια!
ομεγα,επισης πιο ακριβο και πολυ καλη δουλεια ;)
εαν ζητησεις ελεγχο?θα σου βγαλουν και πιστοποιητικο και θα το πληρωσεις..δεν ξερω ποσα

ενα πολυ απλο πιστοποιητικο που ηθελα εγω ,πηγε 50 ευρω
με ελεγχο του ρολογιου? παμε αρκετα πιο πανω...
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 05, 2009, 04:13:10 μμ από george_ »

Αποσυνδεδεμένος stevchrly

  • 34mm case
  • Μηνύματα: 33
    • Προφίλ
Απ: Rolex hellas service
« Απάντηση #52 στις: Νοέμβριος 16, 2009, 03:56:03 μμ »
Εγώ παρέλαβα από το service ένα datejust 1603 και μέχρι στιγμής εδώ και μια εβδομάδα πάει καλά δηλαδή +1 με 2 δευτερόλεπτα ημερήσιος χρόνος που έκαναν να το παραδώσουν ένας μήνας τους άφησα και ένα γυναικείο πάλι στον ένα μήνα παράδωση μου έδωσαν.Η μόνη ένσταση που έχω είναι ότι άλλη τιμή σου λένε τη μία φορά και άλλη την άλλη π.χ πόσο κάνει το jubilee 460 ευρώ πρίν ένα μήνα και 600 όταν πήγα να πάρω το ρολόι άλλη εμπειρία,πόσο κάνει το καντράν του datejust; 240 ευρώ!! κύριε, 180 στην παράδοση μετά από ένα μήνα.
Αυτά!!

Αποσυνδεδεμένος Aris911

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10701
    • Προφίλ
Απ: Rolex hellas service
« Απάντηση #53 στις: Νοέμβριος 16, 2009, 11:30:35 μμ »
...Η μόνη ένσταση που έχω είναι ότι άλλη τιμή σου λένε τη μία φορά και άλλη την άλλη π.χ πόσο κάνει το jubilee 460 ευρώ πρίν ένα μήνα και 600 όταν πήγα να πάρω το ρολόι άλλη εμπειρία,πόσο κάνει το καντράν του datejust; 240 ευρώ!! κύριε, 180 στην παράδοση μετά από ένα μήνα.
Αυτά!!
Μηπως αυτο εχει να κανει σχεση με το ποσο τους χρεωνουν τα ανταλλακτικα καθε φορα. Μιλαω για Ελβετια μερια.
Δεν ξερω λεω. Αν και απο οτι βλεπω απο τους δικους μου προμηθευτες οι τιμες ανταλλακτικων μενουν σταθερες για αρκετοοοοοοο καιρο. Εκτος αν η τιμη εχει σχεση με το πως σε κοβει ο καθε τεχνιτης τους πραγμα απαραδεκτο.

Αποσυνδεδεμένος stevchrly

  • 34mm case
  • Μηνύματα: 33
    • Προφίλ
Απ: Rolex hellas service
« Απάντηση #54 στις: Νοέμβριος 17, 2009, 07:07:59 μμ »
Άρη τον τεχνίτη τον βλέπεις μόνο όταν έρχεται και το φέρνει,ή όταν το παραδώσεις πρώτη φορά για service για να σου πει τι χρειάζεται,δηλαδή service,με αυτούς που συναλλάσσεσαι και σου λένε τις τιμές εάν τους το ζητήσεις είναι η δύο κοπέλες που έχουν στην ρεσεψιόν.Εγώ από εκεί πείρα τις τιμές

Αποσυνδεδεμένος DimGR

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 194
    • Προφίλ
    • The Relumer
Απ: Rolex hellas service
« Απάντηση #55 στις: Νοέμβριος 17, 2009, 09:21:49 μμ »
270  στην Ω Ελβετιας
TA  μισα στο rologas.gr        ;)

Δύο πράγματα θα ήταν πολύ ενδιαφέροντα
1. Να μας πούν όσοι έχουν ευρωπαϊκή αντίστοιχη εμπειρία πόσο κοστίζει το επίσημο περιοδικό service π.χ. πενταετίας σε σοβαρές μάρκες
 Rolex, Omega, Breitling, IWC κλπ. αλλά σε διάφορες χώρες ΕΕ
2. Να μας πει κάποιος αν οι επίσημες (και ποιές) αντιπροσωπείες στην Ελλάδα προβαίνουν σε έλεγχο αυθεντικότητας κατόπιν αιτήματος του χρήστη προφανώς, με ποιό αντίτιμο και αν χορηγούν αντίστοιχο πιστοποιητικό


Αποσυνδεδεμένος svwt

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 5
    • Προφίλ
Απ: Rolex hellas service
« Απάντηση #56 στις: Μάρτιος 16, 2010, 10:44:26 πμ »
Καλημέρα παιδιά,
  το σέρβις της ΡΟΛΕΞ όπως και όλων των σωστών αντιπροσωπειών κάνουν πολύ καλή δουλειά,τώρα ξεκινούν και οργανώνουν περιφεριακα σέρβις σέντερ  (επαρχεία) με αρχή την ΡΟΛΕΞ και το SWATCH GROUP, η φιλοσοφία του σέρβις τους είναι να πάρει στα χέρια του ο καταναλωτής το προϊόν  όπως βγήκε από το εργοστάσιο. Αυτό συνεπάγεται και ενα μεγάλο κόστος μηχανημάτων ( πλυντήρια υπερήχων για της μηχανές, ελέγχου χρόνου, συστήματα καθαρισμού,γυαλίσματος κάσας,ειδικά εργαλεία για της μηχανές των ρολογιών) που δύσκολα πλέον ένα μικρο σέρβις μπορεί να επωμιστεί , σας δίνω πληροφοριακά τιμές  ένα πλυντήριο υπερήχων 12000Ε, ένα μηχάνημα ελέγχου στεγανότητας απο 5000Ε εως 9000Ε, ένα μηχάνημά ελέγχου για τον χρόνο 5500Ε. αυτά είναι τα πιο απαραίτητα και δεν μιλάμε για τα παρελκόμενα ενός σωστού σέρβις. Και να ξερεται οτι τα στάνταρ παραγωγής για έναν  σωστό τεχνίτη είναι 2 αυτόματα ρολόγια να επισκευάζει την ήμερα όπως λένε οι Ελβετοί. αυτά τα ολίγα και ότι θέλετε στην διάθεσή σας

Αποσυνδεδεμένος TATAR

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 258
    • Προφίλ
Απ: Rolex hellas service
« Απάντηση #57 στις: Μάρτιος 16, 2010, 11:12:11 πμ »
Καλημέρα παιδιά,
  το σέρβις της ΡΟΛΕΞ όπως και όλων των σωστών αντιπροσωπειών κάνουν πολύ καλή δουλειά,τώρα ξεκινούν και οργανώνουν περιφεριακα σέρβις σέντερ  (επαρχεία) με αρχή την ΡΟΛΕΞ και το SWATCH GROUP, η φιλοσοφία του σέρβις τους είναι να πάρει στα χέρια του ο καταναλωτής το προϊόν  όπως βγήκε από το εργοστάσιο. Αυτό συνεπάγεται και ενα μεγάλο κόστος μηχανημάτων ( πλυντήρια υπερήχων για της μηχανές, ελέγχου χρόνου, συστήματα καθαρισμού,γυαλίσματος κάσας,ειδικά εργαλεία για της μηχανές των ρολογιών) που δύσκολα πλέον ένα μικρο σέρβις μπορεί να επωμιστεί , σας δίνω πληροφοριακά τιμές  ένα πλυντήριο υπερήχων 12000Ε, ένα μηχάνημα ελέγχου στεγανότητας απο 5000Ε εως 9000Ε, ένα μηχάνημά ελέγχου για τον χρόνο 5500Ε. αυτά είναι τα πιο απαραίτητα και δεν μιλάμε για τα παρελκόμενα ενός σωστού σέρβις. Και να ξερεται οτι τα στάνταρ παραγωγής για έναν  σωστό τεχνίτη είναι 2 αυτόματα ρολόγια να επισκευάζει την ήμερα όπως λένε οι Ελβετοί. αυτά τα ολίγα και ότι θέλετε στην διάθεσή σας


εργάζεσαι στο σερβις της SWATCH GROUP?

Αποσυνδεδεμένος gregdag

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 137
    • Προφίλ
Απ: Rolex hellas service
« Απάντηση #58 στις: Μάρτιος 16, 2010, 01:15:44 μμ »
rolex oyster perpetual date αγορασμενο το 1998 του εκανα σερβις μεσω του αντιπροσωπου βολου το 2007 και στοιχισε 250e.
πολυ καλη δουλεια ακομα και σημερα δειχνει σαν να αγοραστηκε χθες,και εχει φαει και χιονια (σκι) και αλμυρα ολα τα καλοκαιρια στο μπανιο

Αποσυνδεδεμένος nikosp

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 241
    • Προφίλ
Απ: Rolex hellas service
« Απάντηση #59 στις: Μάρτιος 16, 2010, 07:59:12 μμ »
Και μία τεχνική ερωτηση
Αυτό το εργαλείο της Rolex ρυθμίζει την αδράνεια του μπαλάνς και έχρι εδώ όλα ΟΚ
Η ερτώτηση είναι
Πώς καταλαβαίνει ο ρολογάς ότι διορθωσε την αδράνεια σωστά χωρίς να το βάλει (το μπαλάνς) σε ένα μηχάνημα αφου η ρύθμιση γίνεται στό ρολόι μέσα ?
Breil Manta
Philip watch
Zenith varius models Omega idem Varius vintage pocket watches etc.etc