Αποστολέας Θέμα: Rolex hellas service  (Αναγνώστηκε 243601 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Aris911

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10701
    • Προφίλ
Απ: Rolex hellas service
« Απάντηση #60 στις: Μάρτιος 17, 2010, 02:34:15 μμ »
Ολα καλα αυτα που γραφεις αγαπητε svwt αλλα εγω εχω μια απορια.
Που θα τους βρει ολους αυτους τους τεχνιτες οταν υπαρχει προβλημα στην Ελληνικη αγορα απο τεχνικο προσωπικο. Εκτος αν κανουν αυτο που κανει καποιος αλλος. Παιρνει πακιστανους.
Η σχολη του ΟΑΕΔ απο οτι ξερω και αν κανω λαθος, που μακαρι να κανω λαθος τοτε ας με διορθωση καποιος, εχει προβλημα απο μαθητες. Τα τελευταια 5 χρονια ζητημα να εχουν αποφοιτηση 7 με 10 ατομα.
Τοτε που θα το βρει το τεχνικο προσωπικο να επανδρωση ολα τα κεντρα που αναφερεις.
Επισης που θα βρεθουν ολα αυτα τα χρηματα για ενα σωστο εργαστηριο που πρεπει να εχει το κεντρο αυτο.
Εδω για το swatch group που ανεφερες υπαρχει μελος του φορουμ που πηγε για αλλαγη μπαταριας και τον τρεχανε 1 μηνα γιατι δεν ειχανε μηχανημα τεστ στεγανοτητας.
Πρωτα θα πρεπει να αρχισουν να φτιαχνουν ΟΛΕΣ ΤΙς ΕΠΙΣΚΕΥΕΣ ΕΔΩ και να μην τις στελνουν εξω και μετα μηλανε για σερις σεντερ.   

Αποσυνδεδεμένος PanosI

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 18190
    • Προφίλ
Απ: Rolex hellas service
« Απάντηση #61 στις: Μάρτιος 17, 2010, 06:29:56 μμ »
Πήρα πριν λίγο τηλέφωνο το RSC για να πάω το μωρό μου για σέρβις.

Τελικά η υπομονή και το σωστό timing πάντα ανταμείβονται.

Τα χριστουγεννα που ηταν να το πάω μου είχαν πει χρόνο παραλαβής σε ενα μιση μήνα. Αποφάσισα να μην το παω τότε.

Σήμερα μου είπαν χρόνος παραλαβής 31-3............μόνο 2 βδομάδες......γιουχου.......... και κόστος 270 ευρώ.
Θα το χω κατακαίνουργο πριν το Πάσχα.

Αποσυνδεδεμένος konakis

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4413
  • Rolex.
    • Προφίλ
Απ: Rolex hellas service
« Απάντηση #62 στις: Μάρτιος 17, 2010, 06:33:36 μμ »
έτσι!!!....αντε με το καλό να το παραλάβεις.....έ και που΄σαι μην γκρινιάζεις έχεις και άλλα ρολεξακια στην συλλογή για να φοράς.....μην παραπονιέσαι....όμως το gmt είναι ωραίο χειμώνα-καλοκαίρι όπως και τα άλλα που έχεις φυσικά,άντε φόρα την "σαμπουνα" που έχει και ημερομηνια και άσε το dayto να ξεκουραστεί.... ;D
konakis.
Rolex,Panerai,JLC,Oris,Steinhart,Alpina,Citizen,Orient.

Αποσυνδεδεμένος medicvet

  • 34mm case
  • Μηνύματα: 31
    • Προφίλ
Απ: Rolex hellas service
« Απάντηση #63 στις: Απρίλιος 12, 2010, 10:55:04 μμ »
Παιδιά γειά σας,να σας πω καί εγώ τήν εμπειρία μου με τό ΡΟΛΕΞ μου κάι με το σερβις του.
Λοιπόν submariner date μισο μισο με μπλε πλακα αγορασμένο το 1994 απο Αγγλία 2.850 λιρες εγραφε η απόδειξη και μου το πουλησε καποιος τυπος απο το Παγκρατι που ειχε μαγαζι και σερβις ρολεξ ,τωρα δεν υπαρχει πια.
"Σκυλι" πραγματικο το ρολογι  δεν το εβγαλα ποτε απο το χερι (κολυμπι,ψαρεματα με σκαφος,καταδυσεις ιστιοπλοια κλπ) εως το 2.001 οποτε πηγα στον ΒΑΧΑΡΗ σημερα ΡΟΒΑ στο Συνταγμα για να μου κοιταξει την αλλαγη ημερομηνιας,δεν γυριζε με τη "πρωτη" οταν χρειαζοτανε στους μονους και ζυγους μηνες ,η δουλεια γινοτανε αλλα γιατι να μη το διορθωσω ...μεχρι τοτε για σερβις ουτε που το ειχα σκεφτεί...
  Λοιπον το εδειξα στον ηλικιωμενο κυριο που ηταν αρχιτεχνιτης  και μου ειπε δεν υπαρχει προβλημα αλλα καλυτερα να το αφησω και για ενα σερβις αφου δεν ειχα κανει ποτε.
   Το πηρα σε ενα μηνα ισως και περισσοτερο,κοστισε 50.000 δρχ και δεν πιστευα στα ματια μου το γυαλισμα και την ανανεωση που του εκαναν..ισως αυτο αξιζε ολα τα λεφτα..μεχρι και μια γρατσουνια που προκληθηκε απο κτυπημα αγκυρας διορθωθηκε,αληθεια ξερει καποιος το μυστικο του restoring που μπορει να γινει και απο εμας?? γιατι τα περι σερβις δε νομιζω οτι κανουν τιποτε αλλο απο το να προσθετουν μια σταγονιτσα λαδι στο μηχανισμο.κατα τα  αλλα συνεχιζει να παει μπροστα 5-6 λεπτα το μηνα ,νομιζω φυσιολογικο για μηχανικο ρολοι ..ααακαι κατι αλλο δεν το εχω ξαναπαει απο τοτε για ετερο σερβις συνεχιζει να δουλευει ασταματητα για 16ο συνεχομενο χρονο!!!!μονο φετος το εβγαλα αποτο χερι μου εδω και κατι  μηνες εξ αιτιας της ψυχολογιας  με την οικονομικη κριση ,ξερω ασχετο...ομως ετσι το αισθανθηκα..  
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 12, 2010, 11:13:42 μμ από medicvet »

Αποσυνδεδεμένος GiannisH

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 10743
    • Προφίλ
Απ: Rolex hellas service
« Απάντηση #64 στις: Απρίλιος 12, 2010, 11:26:14 μμ »
Φίλε medicvet καλωσήρθες. Μια και το έχεις βγάλει από το χέρι σου, πήγαινέ το για ένα σέρβις ;D

Κι όταν με το καλό το πάρεις, φόρα το ακατάπαυστα κι άσε τις τύψεις γι'αυτούς που μας έφτασαν εδώ που μας έφτασαν ;)


Έχω αγχωθεί που δεν υπάρχουν Rolex να αγοράσει ο κοσμάκης

Αποσυνδεδεμένος konakis

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4413
  • Rolex.
    • Προφίλ
Απ: Rolex hellas service
« Απάντηση #65 στις: Απρίλιος 13, 2010, 06:43:35 πμ »
medicvet welcome,πολύ όμορφα μας τα έγραψες!έχω και εγώ δυο ρολεξάκια και είμαι super ευχαριστημένος από κάθε άποψη!
πραγματικά αυτά τα ρολογια όσο τα φοράς τόσο τα αγαπάς!διότι τα'χεις πάντοτε μαζί σου,στο χέρι σου και σε ακολουθούν παντού! όμορφα στυλατα κλασσικά,στο βουνό στη θάλασσα,στις δεξιώσεις,πάνε παντού και με όλα!
Θα συμφωνήσω με τον GiannisH ότι μιας και δεν το φοράς τον τελευταίο καιρό,είναι ευκαιρία να το πας για ένα καλό σερβις.
Τα παιδιά,όπως ανεφερες κι εσύ παραπάνω,κάνουν εξαιρετική δουλειά,έχουν γνώση και εμπειρία,τα καταλληλότερα "εργαλεία" για ρόλεξ και παιρνούν από τα χέρια τους χιλιάδες ρολεξακια το χρόνο!Άρα είναι οι πλεον γνωστες του ρολογιού σου!
konakis.
Rolex,Panerai,JLC,Oris,Steinhart,Alpina,Citizen,Orient.

Αποσυνδεδεμένος Aris911

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10701
    • Προφίλ
Απ: Απ: Rolex hellas service
« Απάντηση #66 στις: Απρίλιος 13, 2010, 01:48:53 μμ »
...ξερει καποιος το μυστικο του restoring που μπορει να γινει και απο εμας?? γιατι τα περι σερβις δε νομιζω οτι κανουν τιποτε αλλο απο το να προσθετουν μια σταγονιτσα λαδι στο μηχανισμο.κατα τα  αλλα συνεχιζει να παει μπροστα 5-6 λεπτα το μηνα ,νομιζω φυσιολογικο για μηχανικο ρολοι ..ααακαι κατι αλλο δεν το εχω ξαναπαει απο τοτε για ετερο σερβις συνεχιζει να δουλευει  

Καλησπερα και καλως ηρθες απο εμενα.
Θα ηθελα να κανω καποιες επισημανσεις σχετικα με τα γραφωμενα σου.
Το restoring δεν μπορει να γινει απο εσενα αλλα ουτε και απο αλλο ατομο που δεν ειναι τεχνιτης.
Στο σερβις που θα γινει απο τεχνιτη που ξερει την δουλεια δεν θα βαλει λιγο λαδακι οπως γραφεις.
Και επειδη θελεις να μαθεις θα σου πω οτι ο μηχανισμος του ρολογιου λυνεται μεχρι τελευταιας βιδας και αφου τοποθετηθει στο πλυντηριο και πληθει με ειδικα υγρα για να φυγουν τα παλια λαδια ξανασυναρμολογητε και ξαναλυπανεται.
Πριν ομως εχουν ελεγχθει ενα ενα τα εξαρτηματα για τυχον φθορες ακομα και σε ειδικο μικροσκοπιο μπαινουν για ελεγχο.
Τελος το ρολοι αφου τελειωσει μπαινει σε χρονογραφο, ρυθμιζεται και τελος παιρναει απο το μηχανημα ελεγχου στεγανοτητας.
Οπως βλεπεις δεν ειναι τοσο απλα και ευκολα τα πραγματα οπως πιστευης. Ελπιζω να βοηθησα και ειμαι στην διαθεση σου για οποια απορια.

Αποσυνδεδεμένος medicvet

  • 34mm case
  • Μηνύματα: 31
    • Προφίλ
Απ: Rolex hellas service
« Απάντηση #67 στις: Απρίλιος 13, 2010, 08:26:59 μμ »
   Παιδιά συγχωρεστε με,αλλα ειμαι κατ'εξοχην καχυποπτος με τα επισημα σερβις των αντιπροσωπειων κλπ απο αυτοκινητα εως και ρολογια. Και Βεβαια οσο ακριβώτερο και με πρεστιζ ειναι η μαρκα τοσο αεριτζιδικο ειναι το σερβις,μιλαω πάντα γιά Ελλάδα μεριά...καί μάλιστα μέ ιδίαν πείρα (σε αυτοκινητα καί .. αλλα πανάκριβα,επώνυμα προιόντα) προς θεού δε μιλάω γιά το σερβις της ρολεξ οπου δέ γνωρίζω κάτι ιδιαίτερο...απλά σκέφτικα οτι αν δεν εγιναν ολα τα εσωτερικά πού αναφέρει ο φίλος Αρης 911 τουλάχιστον μιά σταγονα λάδι θα εβαλαν!!!!πάντως λεγοντας RESTORING εννοούσα την εξωτερικη εμφανιση δηλ.το γυάλισμα και την εξάλειψη ολων των γρατσουνιών και της κάσας καί της καδένας,καί εδω ζηταγα πληροφορίες πως μπορουμε να τα γυαλισουμε η να εξαλείψουμε κάποια γρατσουνιά μόνοι μας αν καποιος γνωρίζει.....
   Μακάρι να τα κάνουν ολα οσα λεει το εργοστάσιο,γιατί από πλευράς αξιοπιστίας τά ρολεξ αποδεδειγμένα δέν εχουν ανάγκη αμεση,(16 χρονια ενα σερβις προσωπικη εμπειρια) αλλά και με αλλους που γνωρίζω τα φορούν περισσοτερα χρόνια χωρίς πρόβλημα..κατά συνέπεια αυτη η "στρατιωτική"συχνότητα πχ καθε 4-5 χρόνια σερβις ειναι λιγο "τραβηγμένη" τά ρολεξ θέλουν μια σταγονίτσα λάδι κάθε 1-2 χρόνια και ισως τιποτε αλλο (κουβέντα με φιλο τεχνικό σε ρολεξ σερβις Ιταλο στην Ρωμη) την εποχη που πηρα το ωρολογι.
Ομως αν πας καί τούς πείς βάλε μου λιγο λαδι και κοστολογησε μου το σου απαντανε αφησε το για σερβις και ας εχεις κανει πριν συμπληρωθει το μεσοδιαστημα που οριζουν!!!και επι πλεον ελα μετα απο κανα δυο μηνες να το παρεις ..ελεος  περασε η εποχη των μονοπωλίων αλλα εδω στην Ελλαδιτσα ολα αργουν να ελθουν αν υπηρχαν κανε δυό ρολεξ σερβις αξιόπιστα εστω και μη επίσημα θά ηταν αλλη η πολιτικη της επίσημης αντιπροσωπέιας.
 
   

Αποσυνδεδεμένος konakis

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4413
  • Rolex.
    • Προφίλ
Απ: Rolex hellas service
« Απάντηση #68 στις: Απρίλιος 13, 2010, 09:26:08 μμ »
....σε καταλαβαίνω απόλυτα φίλε μου,όμως επιμένω ότι ειδικά στα ρολεξ και με βάση τις εδώ εμπειριες από διάφορα μέλη,μοναχα θετικές εντυπώσεις έχουμε......ίσως κανα δυο να θεώρησαν μονο το ότι τους έχανε όπως και το δικό σου 4-5 δευτερα τη μέρα μετά από κανα δύμηνο και αυτοί περιμεναν κάτι καλύτερο!λογικό κι αυτό...
konakis.
Rolex,Panerai,JLC,Oris,Steinhart,Alpina,Citizen,Orient.

Αποσυνδεδεμένος medicvet

  • 34mm case
  • Μηνύματα: 31
    • Προφίλ
Απ: Rolex hellas service
« Απάντηση #69 στις: Απρίλιος 14, 2010, 11:24:10 μμ »
Νάμαι πάλι εδώ μέ νεώτερα από τό σερβις της ΡΟΛΕΞ στή πατρίδα μας!!
Λοιπόν επειδή εχω χάσει "συνέχειες"...δηλ.μετά τό τελευταίο μου σερβις επι δραχμούλας ακόμη καί ενω ο "διαπεπιστευμένος" τής ΡΟΛΕΞ στην Ελλάδα Βαχάρης εγινε ΡΟΒΑ Α.Ε νομισα οτι ακόμη ισχυε τό ιδιο καθεστώς στό σερβις ...σήμερα λοιπόν τηλεφώνησα γιά νά δώσω το sub μου γιά σερβις καί νά ρωτήσω χρόνο διεκπεραίωσης καί κόστος,αλλά καί νά ζητήσω κάτι γιά τό οποίο εμεινα εκπληκτος!!!!!
Συνεχιζω..κόστος 300 ευρώ κομπλέ μέ απόδειξη καί ενα χρόνο εγγύηση μμμ!! μάλλον καλό,παράδοση δύο εβδομάδες,μαλλον τό κάνουν γιά πρεστίζ η οικονομική κρίση τούς εχει επηρεάσει καί αυτούς γιατί αυτός ειναι ο μινιμος χρόνος καί σε αλλους μη εξουσιοδότημένους τεχνίτες πού ρώτησα,η μονη διαφορά στή τιμη:90 ευρω..
Η εκπληξή μου ομως ειναι αλλη:ακούστε !!το ρολοι μου ειναι submariner date μισο μισο κωδικός 16613 αγορσμενο το 1994 καινουργιο.Ο μπρασελές oyster xρυσο ατσαλι κωδικός 93154.Ζητησα απο το τηλεφωνο το κόστος αλλαγής του fliplock-το κομάτι που κουμπωνει-γιατί ειναι μονοχρωμο μονο ατσαλι ενω σε αλλα που βλέπω ειναι και σε εκείνο το σημειο ατσαλι χρυσο,πράγμα που πάντα με εβαζε σε υποψια οτι ο τυπος που μου πούλησε το ωρολογι μου το "εφαγε" το μισο μισο και μου το αντικατέστησε με το χαμηλότερου κόστους ατσαλινο,λεπτομέρια που δέν ειχα δόσει σημασία οταν τό αγόρασα...ετσι ειπα μιάς και θα μπω στα εξοδα ας το αντικαταστήσω και αυτό για να μη φαίνεται σαν καμία κακέκτυπη μαϊμού!! Εδώ άκουσα με έκπληξη από τη κοπέλα στό τηλεφωνο νά μου λεει οτι τό κομμάτι αυτο δέν μπορω νά τό βάλω διότι ετσι εβγαινε απο το εργοστάσιο αυτή η σειρά εκείνη την εποχή και ότι είναι καθ όλα οριτζιναλ η εμφανιση του.Μάλιστα επέμεινα νά μού τό αντικαταστήσουν καί ας μου κόστιζε κάτι παραπάνω διότι πάλι δεν με επεισε..μου το ΑΡΝΗΘΗΚΕ διότι δεν χαλανε τις εργοστασιακες κατα εποχή εκδόσεις έτσι δεν το συζήτησε παραπάνωωω!!!ΠΡΟΣΟΧΗ δεν μου συνεστησε να μη προβώ στην αλλαγή αλλά μου την ΑΡΝΗΘΗΚΕ!!!σαν πολιτικη της εταιρείας εκπλησσοντάς με ευχάριστα.
Τότε καταλαβα τι σημαινει ΡΟΛΕΞ ΕΛΛΑΣ και θυμήθηκα τι σημαινε ο προηγούμενος όπου ότι ήθελε ο καθένας έκανε στο ρόλοι του,απο αλλαγή χρώματος πλάκας για λόγους μόδας (οταν το αγορασα με τη μπλε πλακα ηταν δυσεύρετο στην Ελλαδα αλλα και στό εξωτερικο  καί οσοι ειχαν το μοντελο με τη μαύρη η άλλο χρώμα πλάκα έψαχναν μανιωδώς να την αντικαταστήσουν με μπλε και βέβαια δεν τους γινότανε συστάσεις ..το παραδάκι να επεφτε καί ολα γινόταν..)
Ετσι για την ιστορια εψαξα απόψε στά χαρτιά του  ρολογιού στό κουτι του -ειχα να τα κοιτάξω απο οταν το αγόρασα ,πραγματι ο μπρασελές 93153 εχει μονοχρωμο κουμπωμα στη φωτο του προσπεκτους !!και φυσικά καποια πραγματα χαρακτηριζουν μια συγκεκριμενη εποχη..θα το αφησω λοιπον και εγω ετσι αφου πλεον αποτελει μετα 16 χρονια στο χερι αναποσπαστο κοματι του εαυτου μου και θα μου θυμιζει αυτη η λεπτομερεια την εποχη που το αγορασα μαζι και τις αναμνησεις των χρόνων που πέρασαν..ισως σας κουρασα αλλα επειδη και τα ρολεξ ειναι μια ολοκληρη ιστορια σας ειπα και εγω την εμπειρια μου τουλαχιστον στο επικοινωνιακό κομματι για τι σερβις.
Τελικα θα τους το πάω για σερβις.

Αποσυνδεδεμένος PanosI

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 18190
    • Προφίλ
Απ: Rolex hellas service
« Απάντηση #70 στις: Απρίλιος 15, 2010, 12:31:20 πμ »
Εν τάχει (γιατί θα κάνω ποστ με φωτογραφίες όταν λασκάρω).

Είναι όπως στα είπε η υπάλληλος.

Δεν αλλάζει η μορφή του ρολογιού σε κάποια άλλη διαφορετική απο αυτή που έβγαινε απο το εργοστάσιο. ΤΕΛΟΣ. Η πολιτική της εταιρείας.

Ετσι το clasp (SS και όχι ΤΤ) δεν στο αλλάζουν στο ρολόι της συγκεκριμένης σειράς.

ΟΜΩΣ. Το ρολόι εβγαινε και τοτε με μπλε και μαυρο dial και αντίστοιχα bezel inserts, οπότε αν το ζητήσεις στο αλλάζουν και σου δινουν τα παλιά να τα εχεις. ( Στα αμερικάνικα RSC αυτό δεν ισχύει).

Και τα φρέσκα που δεν τα ξερει ούτε η υπάλληλος (  ??? ).

Η εγγύηση είναι διεθνής (πάντα ήταν) και πλέον είναι  δύο (2) χρόνια !!!!!!

Αποσυνδεδεμένος medicvet

  • 34mm case
  • Μηνύματα: 31
    • Προφίλ
Απ: Rolex hellas service
« Απάντηση #71 στις: Απρίλιος 15, 2010, 01:02:51 πμ »
Ετσι το clasp (SS και όχι ΤΤ) δεν στο αλλάζουν στο ρολόι της συγκεκριμένης σειράς.

ΟΜΩΣ. Το ρολόι εβγαινε και τοτε με μπλε και μαυρο dial και αντίστοιχα bezel inserts, οπότε αν το ζητήσεις στο αλλάζουν και σου δινουν τα παλιά να τα εχεις. ( Στα αμερικάνικα RSC αυτό δεν ισχύει).

Αν θέλεις "μεταφρασε" δε καταλαβαίνω "γρι" ισως εισαι επαγγελματίας...η "εν τω βάθυ μυημένος" πράγμα πού δεν ειμαι εγω..με την ευκαιρίοα σου.. :)

Αποσυνδεδεμένος PanosI

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 18190
    • Προφίλ
Απ: Rolex hellas service
« Απάντηση #72 στις: Απρίλιος 15, 2010, 01:17:09 πμ »
Ετσι το clasp (SS και όχι ΤΤ) δεν στο αλλάζουν στο ρολόι της συγκεκριμένης σειράς.

ΟΜΩΣ. Το ρολόι εβγαινε και τοτε με μπλε και μαυρο dial και αντίστοιχα bezel inserts, οπότε αν το ζητήσεις στο αλλάζουν και σου δινουν τα παλιά να τα εχεις. ( Στα αμερικάνικα RSC αυτό δεν ισχύει).

Αν θέλεις "μεταφρασε" δε καταλαβαίνω "γρι" ισως εισαι επαγγελματίας...η "εν τω βάθυ μυημένος" πράγμα πού δεν ειμαι εγω..με την ευκαιρίοα σου.. :)


Clasp είναι το "κουμπωμα" του ρολογιού. Το fliplock είναι μέρος του clasp. StainlessSteel= ατσάλι, TwoTone=μισό μισό.

Απλά,  στο συγκεκριμενο ρολοι αν μεθαυριο τους πεις το θέλω μαύρη πλάκα μαύρο στεφάνη θα στο κάνουν ( κανα 350αρι εξτρα απο το κοστος του σερβις) και θα σου επιστρέψουν τα "μαμισια"  ;D


Αποσυνδεδεμένος Aris911

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10701
    • Προφίλ
Απ: Rolex hellas service
« Απάντηση #73 στις: Απρίλιος 15, 2010, 10:48:04 πμ »
Για το σερβις της rolex εδω μεσα τουλαχιστον οσοι εχουν περασει απο εκει μονο καλα λογια εχουν να πουν
Τα λεφτα που σου ζητησε το σερβις ειναι καλα.
Στη OMEGA σε δυο περιπτωσεις που ηρθαν στο δικο μου εργαστηριο τους ειχαν ζητησει απο 500 ευρω.
Ωποτε σε συγκριση ειναι καλα.

Αποσυνδεδεμένος medicvet

  • 34mm case
  • Μηνύματα: 31
    • Προφίλ
Απ: Rolex hellas service
« Απάντηση #74 στις: Απρίλιος 15, 2010, 09:28:15 μμ »
Μά συγνωμη αμα αλλάζεις πλάκα δεν αλλαζει η εργοστασιακη σειρα?δηλαδη μόνο με την αλλαγη του clasp αλλάζει?τελικα σε ενα καζανι βραζουν,τζαμπα νομισα οτι ηλθαν οι ευρωπαικες αντιλήψεις στην Ελλάδα μου θυμιζει λιγο κατι mercedes & bmw που ενω εινα 200αρες η 316 αντικαθιστουν το το μοντελο πχ βαζουν 350 η 323 ενω το μοτερ παραμενει το ιδιο δηλαδη το κομπλεξ του νεοελληνα...
Ετσι ειναι γιατι η μπλε πλακα η μαυρη η η ασιμι κλπ στο καθε μοντελο αντιστοιχει σε αλλο κωδικο για το ολο ρολογι και μαλιστα με διαφορετικη τιμη.
Απλά,  στο συγκεκριμενο ρολοι αν μεθαυριο τους πεις το θέλω μαύρη πλάκα μαύρο στεφάνη θα στο κάνουν ( κανα 350αρι εξτρα απο το κοστος του σερβις) και θα σου επιστρέψουν τα "μαμισια"  ;D


[/quote]

Αποσυνδεδεμένος GiannisH

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 10743
    • Προφίλ
Απ: Rolex hellas service
« Απάντηση #75 στις: Απρίλιος 15, 2010, 09:39:26 μμ »
Δεν υπάρχει πρόβλημα αν αλλάξεις την πλάκα, γιατί δεν πειράζεις το μοντέλο, το ρολόι δηλαδή δεν χάνει τη σχεδιαστική του αυθεντικότητα. Πρόβλημα υπάρχει όμως αν θελήσεις να βάλεις πχ δείκτες ή μπρασελέ από κάποιο άλλο μοντέλο της εταιρείας.


Έχω αγχωθεί που δεν υπάρχουν Rolex να αγοράσει ο κοσμάκης

Αποσυνδεδεμένος medicvet

  • 34mm case
  • Μηνύματα: 31
    • Προφίλ
Απ: Rolex hellas service
« Απάντηση #76 στις: Απρίλιος 15, 2010, 09:55:27 μμ »
Δεν υπάρχει πρόβλημα αν αλλάξεις την πλάκα, γιατί δεν πειράζεις το μοντέλο, το ρολόι δηλαδή δεν χάνει τη σχεδιαστική του αυθεντικότητα. Πρόβλημα υπάρχει όμως αν θελήσεις να βάλεις πχ δείκτες ή μπρασελέ από κάποιο άλλο μοντέλο της εταιρείας.

Μά συγνωμη βρε παιδια το επικροτητε και το δικαιολογητε δηλ. γιατι το μπρασελε ανηκει σε αλλο μοντελο και η πλακα οχι και τοτε γιατι εχουν αλλες τιμες αναλογα με τη πλακα τα ιδια μοντελα,και γιατι ορισμενα με καποια πλακα πχ sub με μπλε ηταν δυσσευρετα τη δεκαετια του 90 ενω τα αλλα και λιγότερο κόστιζαν και ετοιμοπαράδοτα ηταν!!!!! ΕΛΕΟΣΣ και κατι αλλο το μπρασελε με μισο μισο clasp δεν ειναι απο αλλο μοντελο αφου ετσι το βγαζει σημερα,θα μπορουσαμε να το πουμε λιφτινγ στο ιδιο μοντελο...τι διαολο με υπαλληλους της ρολεξ εμπλεξα ειπαμε δεν τα Θεοποιουμε ..υλικα αγαθα ειναι και εχουμε και εμεις αντιληψη των πραγματων ..συμπερασμα καλα  μας κανουν ετσι θελουμε οσο ποιο πολες μπουρδες μας λενε χωρις να δικαιολογουν καποιες εξαιρεσεις τοσο τους καλοπληρωνουμε..κριμα και  τα 300 ευρω του σερβιε μου φανηκαν καπως καλα ,,,κολοκυθια με τη ριγανι ..καλα εινα, αερας λεφτα ειναι,οσο γαι τα πλυντηρια τους που κοστιζουν τοσο δε θα πανε χαμενα θα τα αποσβεσουν καποιοι ειναι και περηφανοι που τα πληρωνουν...αυτα τα σερβις και περημενουν πως  και πως να πληρωσουν το επομενο ειπαμε αερααα

Αποσυνδεδεμένος konakis

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4413
  • Rolex.
    • Προφίλ
Απ: Rolex hellas service
« Απάντηση #77 στις: Απρίλιος 15, 2010, 10:00:33 μμ »
ο GiannisH θέλει να πει ότι απλά δεν αλλάζει το ref. του ρολογιού,όπως π.χ. το expolrer II βγαίνει σε λευκή και μαύρη πλάκα με το ίδιο ακριβώς ρεφ. 16700 δεν υπάρχει καποια παρατυπία,και αν θες τόσο πολύ να αλλάξεις το κομμάτι clasp μπορείς να το κάνεις και να κρατήσεις όμως στο συρτάρι και το δικό του μαμισιο για σένα και την ιστορία του ρολογιού!
konakis.
Rolex,Panerai,JLC,Oris,Steinhart,Alpina,Citizen,Orient.

Αποσυνδεδεμένος GiannisH

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 10743
    • Προφίλ
Απ: Rolex hellas service
« Απάντηση #78 στις: Απρίλιος 15, 2010, 10:07:28 μμ »
ο GiannisH θέλει να πει ότι απλά δεν αλλάζει το ref. του ρολογιού,όπως π.χ. το expolrer II βγαίνει σε λευκή και μαύρη πλάκα με το ίδιο ακριβώς ρεφ. 16700 δεν υπάρχει καποια παρατυπία,και αν θες τόσο πολύ να αλλάξεις το κομμάτι clasp μπορείς να το κάνεις και να κρατήσεις όμως στο συρτάρι και το δικό του μαμισιο για σένα και την ιστορία του ρολογιού!

Με πρόλαβε ο konakis. Φίλε μου δεν ξέρω αν κατάλαβες τι έγραψα. Αυτό που δεν θέλει η εταιρεία είναι η αλλοίωση του μοντέλου και ορθώς πράττει για μένα. Αν ένα μοντέλο βγαίνει με λευκό και μαύρο καντράν κι εγώ θελήσω να αλλάξω το δικό μου μαύρο με λευκό, δεν αλλοιώνω το μοντέλο. Αν όμως το μαύρο βγαίνει μόνο με κάσα ατσάλι και το λευκό μόνο χρυσό, δεν θα μπορούσα να αλλάξω καντράν γιατί το αποτέλεσμα θα ήταν ένα ρολόι που δεν έχει σχεδιαστεί ούτε παραχθεί κατ'αυτόν τον τρόπο από την εταιρεία :)


Έχω αγχωθεί που δεν υπάρχουν Rolex να αγοράσει ο κοσμάκης

Αποσυνδεδεμένος medicvet

  • 34mm case
  • Μηνύματα: 31
    • Προφίλ
Απ: Rolex hellas service
« Απάντηση #79 στις: Απρίλιος 15, 2010, 10:08:24 μμ »
ο GiannisH θέλει να πει ότι απλά δεν αλλάζει το ref. του ρολογιού,όπως π.χ. το expolrer II βγαίνει σε λευκή και μαύρη πλάκα με το ίδιο ακριβώς ρεφ. 16700 δεν υπάρχει καποια παρατυπία,και αν θες τόσο πολύ να αλλάξεις το κομμάτι clasp μπορείς να το κάνεις και να κρατήσεις όμως στο συρτάρι και το δικό του μαμισιο για σένα και την ιστορία του ρολογιού!

Μα εδω ειναι το τρελο βρε παιδια ο μπρασελες και σημερα  19153 ειναι ο κωδικος του!!!ενω η πλακα σαν ανταλακτικο εχει αλλο κωδικο ενω πραγματι το ρολογι σαν συνολο οχι ,ποιοα ειναι ρε γαμωτο η διαφορα που το ενα το κανουν επισημως  ενω το αλλο οχι...(και βεβαια ενοειται οτι αν θελω μπορω να βρω να αλλαξω το κοματι δεν περιμενα τη μαμα ρολεξ αλλα εδω μιλαμε για αντιληψεις ..)