Αποστολέας Θέμα: ORIS  (Αναγνώστηκε 358142 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος nin

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8312
    • Προφίλ
Απ: ORIS
« Απάντηση #580 στις: Απρίλιος 19, 2016, 03:38:24 μμ »

Αποσυνδεδεμένος Aris911

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10701
    • Προφίλ
Απ: ORIS
« Απάντηση #581 στις: Απρίλιος 19, 2016, 09:27:40 μμ »

Αποσυνδεδεμένος nin

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8312
    • Προφίλ
Απ: ORIS
« Απάντηση #582 στις: Απρίλιος 21, 2016, 10:33:21 πμ »

Αποσυνδεδεμένος kosdome6

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7259
    • Προφίλ
Απ: ORIS
« Απάντηση #583 στις: Απρίλιος 21, 2016, 11:11:57 πμ »
Χάρη, υποψιάζομαι ότι τον τελευταίο καιρό τα βλέπεις όλα μπλε.  ::)

This post contains 100% recycled electrons

Αποσυνδεδεμένος nin

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8312
    • Προφίλ
Απ: ORIS
« Απάντηση #584 στις: Απρίλιος 21, 2016, 11:25:35 πμ »
Μάλλον, αλλά αυτός ο τελευταίος καιρός είναι πολύς και όχι απλώς τελευταίος.

Αποσυνδεδεμένος PanosI

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 18190
    • Προφίλ
Απ: ORIS
« Απάντηση #585 στις: Απρίλιος 21, 2016, 11:46:56 πμ »




Ωραία φωτό !

Αλλά κατά τ΄άλλα ένα συνηθισμένο diver με dots και batons στο dial, όπως τόσα και τόσα diver, που δεύτερη ματιά δεν γυρνάς να του ρίξεις. Με άλλα λόγια καμία σχέση με το π@@τανιάρικο dial του 40αριού, που είναι όλα τα λεφτά και κάνει τόσο μα τόσο ξεχωριστό το ρολόι από οτιδήποτε κυκλοφορεί.

Αποσυνδεδεμένος nin

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8312
    • Προφίλ
Απ: ORIS
« Απάντηση #586 στις: Απρίλιος 21, 2016, 12:20:38 μμ »

Ωραία φωτό !

Αλλά κατά τ΄άλλα ένα συνηθισμένο diver με dots και batons στο dial, όπως τόσα και τόσα diver, που δεύτερη ματιά δεν γυρνάς να του ρίξεις. Με άλλα λόγια καμία σχέση με το π@@τανιάρικο dial του 40αριού, που είναι όλα τα λεφτά και κάνει τόσο μα τόσο ξεχωριστό το ρολόι από οτιδήποτε κυκλοφορεί.

Για το 40άρι είναι όπως τα λες. Μιλάμε για το ρολόι-αποκάλυψη.
Από την άλλη, μπορεί κάποιος να θέλει ένα συνηθισμένο μπλε diver. Εμουά π.χ. Όπου "συνηθισμένο" όμως, βάλε ήπιο σχεδιαστικά, όμορφο, καθησυχαστικό, που να μη φωνάζει.
Και η αλήθεια είναι ρε Πάνο ότι δεν έχω βρει τόσα πολλά που να πληρούν αυτά τα κριτήρια, τη στιγμή που το νήμα με το μπλε diver κοντεύει να γίνει τα "Κλασσικά Εικονογραφημένα, τώρα και σε πολυτελή έκδοση"... Για την ακρίβεια δεν νομίζω ότι έχω βρει κι άλλο lol.

Αποσυνδεδεμένος argo98

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3849
    • Προφίλ
Απ: ORIS
« Απάντηση #587 στις: Απρίλιος 21, 2016, 12:24:43 μμ »
Χάρη εκτός των άλλων που έχεις ,έχεις 3 ρολογάρες (jlc,Rolex,Pam 233) που είναι φοβερού και απιστεύτου γωνίας.Δεν ξέρω πως σκεφτεσαι εσύ αλλά εμένα στη θέση σου σιγουρα δε θα με ικανοποιουσε με τιποτα ένα ρολόι σαν αυτό παρότι είναι πολύ όμορφο.Έχω μπει σε μια λογική να μη κανω downgrade στη συλλογή μου όσο και αν μου τη  βαράει η ανάγκη κάποιας αγοράς.Στη θέση σου για μπλε diver δε θα κοίταζα κάτι κατω από αυτό..



Αποσυνδεδεμένος Aris2176

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13928
    • Προφίλ
Απ: ORIS
« Απάντηση #588 στις: Απρίλιος 21, 2016, 12:27:10 μμ »


Ωραία φωτό !

Αλλά κατά τ΄άλλα ένα συνηθισμένο diver με dots και batons στο dial, όπως τόσα και τόσα diver, που δεύτερη ματιά δεν γυρνάς να του ρίξεις. Με άλλα λόγια καμία σχέση με το π@@τανιάρικο dial του 40αριού, που είναι όλα τα λεφτά και κάνει τόσο μα τόσο ξεχωριστό το ρολόι από οτιδήποτε κυκλοφορεί.

Φιλε Πάνο σα να ακούω τη γυναίκα μου ..... "Τι αηδία ειναι αυτο το ρολεξ (14060) με τα κυκλακια..." Παπουδίστικο το ανεβάζει και το κατεβάζει .....λολολολ


Sent from my iPhone using Tapatalk
Watches; I am not an addict. I can stop any time I want to...

Αποσυνδεδεμένος PanosI

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 18190
    • Προφίλ
Απ: ORIS
« Απάντηση #589 στις: Απρίλιος 21, 2016, 12:33:13 μμ »
Φιλε Πάνο σα να ακούω τη γυναίκα μου ..... "Τι αηδία ειναι αυτο το ρολεξ (14060) με τα κυκλακια..." Παπουδίστικο το ανεβάζει και το κατεβάζει .....λολολολ


Sent from my iPhone using Tapatalk


Ώπα φίλε, υπάρχει μια μικρούλα τόση δα διαφορά. Μιλάμε για το Sub, την εικόνα, αυτό που όλοι αντιγράφουν.

Αποσυνδεδεμένος svl

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10979
    • Προφίλ
Απ: ORIS
« Απάντηση #590 στις: Απρίλιος 21, 2016, 12:35:01 μμ »

Ωραία φωτό !

Αλλά κατά τ΄άλλα ένα συνηθισμένο diver με dots και batons στο dial, όπως τόσα και τόσα diver, που δεύτερη ματιά δεν γυρνάς να του ρίξεις. Με άλλα λόγια καμία σχέση με το π@@τανιάρικο dial του 40αριού, που είναι όλα τα λεφτά και κάνει τόσο μα τόσο ξεχωριστό το ρολόι από οτιδήποτε κυκλοφορεί.

Ωραίο ποστ!

Αν αφαιρεθεί το στοιχείο περί "40mm" μπορεί να μπει ως σχολιασμός κάτω από ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ diver ρολόι.
Μηδενός εξαιρουμένου!  ;D



Edit: όχι και το 305 να αντιγράφει το sub.. ::)




Αποσυνδεδεμένος argo98

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3849
    • Προφίλ
Απ: ORIS
« Απάντηση #591 στις: Απρίλιος 21, 2016, 12:39:10 μμ »
Και για να συμπληρώσω αυτό που σου είπα πριν ,για να μην ειμαι τόσο απόλυτος ,<<οικονομικό>> ρολόι ,αν και δε με ξετρελαίνει τόσο,που στέκεται όμως αξιοπρεπέστατα δίπλα σε αυτά που εχεις ειναι και το nomos ahoi Atlantik.

Αποσυνδεδεμένος Watch-Collector

  • Reviews/Super Moderator
  • Tourbillion
  • ***
  • Μηνύματα: 5779
  • 8/10/08 - 21/12/08
    • Προφίλ
Απ: ORIS
« Απάντηση #592 στις: Απρίλιος 21, 2016, 12:54:00 μμ »
Χάρη εκτός των άλλων που έχεις ,έχεις 3 ρολογάρες (jlc,Rolex,Pam 233) που είναι φοβερού και απιστεύτου γωνίας.Δεν ξέρω πως σκεφτεσαι εσύ αλλά εμένα στη θέση σου σιγουρα δε θα με ικανοποιουσε με τιποτα ένα ρολόι σαν αυτό παρότι είναι πολύ όμορφο.Έχω μπει σε μια λογική να μη κανω downgrade στη συλλογή μου όσο και αν μου τη  βαράει η ανάγκη κάποιας αγοράς.Στη θέση σου για μπλε diver δε θα κοίταζα κάτι κατω από αυτό..




Γιατί?! Επειδή αναφέρει στο καντράν IWC?! Εάν δεν υπήρχε το  συγκεκριμένο  brand name logo,  πολύ αμφιβάλλω ότι θα γύριζε κάνεις να το κοιτάξει. Ειδικά λόγω του εξογκώματος στο πλαϊνό μέρος της κάσας.
Eνας Ελλην σοφος, ειπε καποτε:

«Η Δημοκρατια μας αυτοκαταστρεφεται διοτι κατεχρασθη το δικαιωμα της ελευθεριας και της ισοτητας, διοτι εμαθε τους πολιτες να θεωρουν την αυθαδεια ως δικαιωμα, την παρανομια ως ελευθερια, την αναιδεια του λογου ως ισοτητα και την αναρχια ως ευδαιμονια».

Αποσυνδεδεμένος argo98

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3849
    • Προφίλ
Απ: ORIS
« Απάντηση #593 στις: Απρίλιος 21, 2016, 01:09:05 μμ »
Γιατί?! Επειδή αναφέρει στο καντράν IWC?! Εάν δεν υπήρχε το  συγκεκριμένο  brand name logo,  πολύ αμφιβάλλω ότι θα γύριζε κάνεις να το κοιτάξει. Ειδικά λόγω του εξογκώματος στο πλαϊνό μέρος της κάσας.
Γιατι τα ρολόγια ,πέρα από τους πρακτικούς λόγους που τους καλύπτεις και με το κινητο σου ,τα αγοράζουμε (τουλαχιστον εγώ ) για την εγγεφαλική ψευδαίσθηση αν θελεις..Αν είχα το Polaris ,το sd 4000 και το 233 εγγεφαλικά δε θα με κάλυπτε κατι κατω από τις εταιρίες αυτού του level..Αν θες να το παμε καθαρά πρακτικά χωρις κανένα συναίσθημα και τα 1000 ευρώ για ενα ρολόι τα βρίσκω πολλά.

Αποσυνδεδεμένος nin

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8312
    • Προφίλ
Απ: ORIS
« Απάντηση #594 στις: Απρίλιος 21, 2016, 01:15:31 μμ »
Γιατί?! Επειδή αναφέρει στο καντράν IWC?! Εάν δεν υπήρχε το  συγκεκριμένο  brand name logo,  πολύ αμφιβάλλω ότι θα γύριζε κάνεις να το κοιτάξει. Ειδικά λόγω του εξογκώματος στο πλαϊνό μέρος της κάσας.

Άρη δεν θα το 'λεγα. Είναι πολύ ξεχωριστό ρολόι, τουλάχιστον σχεδιαστικά.

Αποσυνδεδεμένος Aris2176

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13928
    • Προφίλ
Απ: ORIS
« Απάντηση #595 στις: Απρίλιος 21, 2016, 01:20:47 μμ »


Ώπα φίλε, υπάρχει μια μικρούλα τόση δα διαφορά. Μιλάμε για το Sub, την εικόνα, αυτό που όλοι αντιγράφουν.

Ά γεια σου και εγω αυτο προσπαθώ να της εξηγήσω αλλα πέρα βρέχει....


Sent from my iPhone using Tapatalk
Watches; I am not an addict. I can stop any time I want to...

Αποσυνδεδεμένος Watch-Collector

  • Reviews/Super Moderator
  • Tourbillion
  • ***
  • Μηνύματα: 5779
  • 8/10/08 - 21/12/08
    • Προφίλ
Απ: ORIS
« Απάντηση #596 στις: Απρίλιος 21, 2016, 02:04:34 μμ »
Άρη δεν θα το 'λεγα. Είναι πολύ ξεχωριστό ρολόι, τουλάχιστον σχεδιαστικά.
Χάρη σίγουρα είναι, ωστόσο υπάρχουν και άλλα μοντέλα που σχεδιαστικά ξεχωρίζουν, αλλά αυτό δε λέει τίποτα. Προσωπικά δε μου αρέσει και θεωρώ ότι προηγούμενες εκδόσεις του είναι πολύ πιο ωραίες και επιτυχημένες.
Eνας Ελλην σοφος, ειπε καποτε:

«Η Δημοκρατια μας αυτοκαταστρεφεται διοτι κατεχρασθη το δικαιωμα της ελευθεριας και της ισοτητας, διοτι εμαθε τους πολιτες να θεωρουν την αυθαδεια ως δικαιωμα, την παρανομια ως ελευθερια, την αναιδεια του λογου ως ισοτητα και την αναρχια ως ευδαιμονια».

Αποσυνδεδεμένος nin

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8312
    • Προφίλ
Απ: ORIS
« Απάντηση #597 στις: Απρίλιος 21, 2016, 02:07:42 μμ »
Πάσο.

Αποσυνδεδεμένος episkeptis

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4477
    • Προφίλ
Απ: ORIS
« Απάντηση #598 στις: Απρίλιος 21, 2016, 02:58:23 μμ »
Πολυ ομορφο το ορις που ποσταρες προηγουμενως. Λιτο και καθαρο dial.
Σορρυ που το λεω αλλα το καινουριο με το οποιο πολλοι ξετρελαθηκαν, δεν αντεχω ουτε να το βλεπω, ποσο μαλλον να το φορω.

Στάλθηκε από το LG-D855 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος capt-dim

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7258
    • Προφίλ
Απ: ORIS
« Απάντηση #599 στις: Απρίλιος 21, 2016, 03:00:56 μμ »




... μου αρέσει πάρα πολύ το συγκεκριμένο ...  :smt055 :smt055 :smt055