Αποστολέας Θέμα: ΤΑ "ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΚΑ" ΡΟΛΟΓΙΑ  (Αναγνώστηκε 172237 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος andrey_

  • Moderator
  • Tourbillion
  • **
  • Μηνύματα: 14998
  • Δε με λενε Αντρεα
    • Προφίλ
Απ: ΤΑ "ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΚΑ" ΡΟΛΟΓΙΑ
« Απάντηση #440 στις: Απρίλιος 24, 2013, 02:34:01 μμ »
Το ένα δεν αναιρεί το άλλο Βίκτορα. Κάθεσαι ας πούμε και γράφεις τα + και τα - του ρολογιού. Προφανώς εγώ, ο Πάνος, ο Θοδωρής, ο Μιχάλης, ο Χαρίλαος, ο Νίκος κι ένα σωρό άλλα έμπειρα μέλη βρίσκουμε να βάλουμε και κάποια + απέναντι στα αδιαμφισβήτητα πολλά - της υλοποίησης.

Δε μου αρέσει ο τρόπος που αντιπαραβάλλεις την εμπειρία σου σε σχέση με τη δική μου απειρία (προφανώς) αλλά το προσπερνάω γιατί είσαι φίλος.
Κι εγώ βάζω κάποια +. Ας πούμε μου αρέσει η αίσθηση του κουρδίσματος (όχι η κορώνα γενικά), το ζαφείρι, η υδατοστεγανότητα (στα χαρτιά γιατί στην πράξη αμφιβάλλω μετά από αυτά που είδα), η εικόνα της μηχανής, το καντράν california.
Ξαναρωτώ όμως: είναι δυνατό να θεωρείται ad hoc ποιοτικό ένα ρολόι που κατασκευάστηκε από έναν παντελώς αναξιόπιστο κατασκευαστή; Δεν είναι το logo, δεν είναι η απαράδεκτη συμπεριφορά έως ανθρώπινη βλακεία, δεν είναι τα λουράκια, είναι τεχνικές αστοχίες που έχουν να κάνουν με τη συναρμολόγηση και τις προδιαγραφές του προϊόντος.

Αποσυνδεδεμένος koubilaihan

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 3978
    • Προφίλ
Απ: ΤΑ "ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΚΑ" ΡΟΛΟΓΙΑ
« Απάντηση #441 στις: Απρίλιος 24, 2013, 02:35:59 μμ »
Έλα ρε παιδιά τώρα, με τις λέξεις παίζετε και τσακώνεστε ενώ λέτε το ίδιο πράγμα.

Η ουσία είναι μια. Το ρολόι αν το δει ένας ωρολογόφιλος και γνώστης χωρίς να ξέρει τι έχει γίνει με τον Γερμανό, θα σου πει "ωραιο φαίνεται και πολύ ποιοτικό, εκτός από την εκτύπωση του logo που είναι σκατά".

Αν ήξερε όμως τι έχει γίνει στο μεταξύ, θα σου έλεγε μόνο "Σκατά είναι".

Ο Γιάννης το κοιτάει από τη σκοπιά του πρώτου. Ο Βίκτωρας από του δεύτερου.
Ο μεγαλύτερός μου φόβος είναι ότι μια μέρα θα πεθάνω και η γυναίκα μου θα βάλει αγγελία τα ρολόγια μου, στις τιμές που της έχω πει ότι τα αγόρασα.

Αποσυνδεδεμένος andrey_

  • Moderator
  • Tourbillion
  • **
  • Μηνύματα: 14998
  • Δε με λενε Αντρεα
    • Προφίλ
Απ: ΤΑ "ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΚΑ" ΡΟΛΟΓΙΑ
« Απάντηση #442 στις: Απρίλιος 24, 2013, 02:41:16 μμ »
Ο Γιάννης δεν είπε ότι δεν είναι ποιοτικό ρολόι και ακόμα υπάρχουν φίλοι που το θεωρούν ποιοτικό. Ξεπέρασα το θέμα της ποιότητας που αποπνέει και πήγα στο θέμα της ποιότητας καθαυτής. Τελικά θεωρείται ποιοτικό το ρολόι ή όχι;
Και για να το κάνω πιο πρακτικό, 1) πόσο πιθανό είναι να προκύψει πρόβλημα και 2) στο πρώτο πρόβλημα ή την ώρα του σέρβις, τρέμω στην ιδέα ότι πρέπει να το στείλω γερμανία...

Αποσυνδεδεμένος GiannisH

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 10743
    • Προφίλ
Απ: ΤΑ "ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΚΑ" ΡΟΛΟΓΙΑ
« Απάντηση #443 στις: Απρίλιος 24, 2013, 02:42:57 μμ »
Δε μου αρέσει ο τρόπος που αντιπαραβάλλεις την εμπειρία σου σε σχέση με τη δική μου απειρία (προφανώς) αλλά το προσπερνάω γιατί είσαι φίλος.

Καμμία διάθεση αντιπαραβολής βρε χαμένε!!! Απλά είπα ότι μέλη με εμπειρία είχαν αυτή την άποψη, πράγμα που είναι σημαντικό. Δεν σημαίνει πως αυτοί που είχαν άλλη άποψη, δεν είχαν εμπειρία!!!

Πωπω έτοιμοι για παρεξήγηση είμαστε!!!


Έχω αγχωθεί που δεν υπάρχουν Rolex να αγοράσει ο κοσμάκης

Αποσυνδεδεμένος andrey_

  • Moderator
  • Tourbillion
  • **
  • Μηνύματα: 14998
  • Δε με λενε Αντρεα
    • Προφίλ
Απ: ΤΑ "ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΚΑ" ΡΟΛΟΓΙΑ
« Απάντηση #444 στις: Απρίλιος 24, 2013, 02:44:27 μμ »
Καμμία διάθεση αντιπαραβολής βρε χαμένε!!! Απλά είπα ότι μέλη με εμπειρία είχαν αυτή την άποψη, πράγμα που είναι σημαντικό. Δεν σημαίνει πως αυτοί που είχαν άλλη άποψη, δεν είχαν εμπειρία!!!

Πωπω έτοιμοι για παρεξήγηση είμαστε!!!

Εχεις πολύ θυμό μέσα σου, ή διαχειρίσου τον ή αυτοδιαγράψου  :P :P :P

Αποσυνδεδεμένος Heuer_1153

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 640
    • Προφίλ
ΤΑ "ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΚΑ" ΡΟΛΟΓΙΑ
« Απάντηση #445 στις: Απρίλιος 24, 2013, 02:44:59 μμ »
Ο Γιάννης δεν είπε ότι δεν είναι ποιοτικό ρολόι και ακόμα υπάρχουν φίλοι που το θεωρούν ποιοτικό. Ξεπέρασα το θέμα της ποιότητας που αποπνέει και πήγα στο θέμα της ποιότητας καθαυτής. Τελικά θεωρείται ποιοτικό το ρολόι ή όχι;
Και για να το κάνω πιο πρακτικό, 1) πόσο πιθανό είναι να προκύψει πρόβλημα και 2) στο πρώτο πρόβλημα ή την ώρα του σέρβις, τρέμω στην ιδέα ότι πρέπει να το στείλω γερμανία...

Καταλαβαίνω τι λες. Ας είμαστε αισιόδοξοι παρά τις αντίθετες ενδείξεις όμως. Όταν φτάσει η ώρα για σέρβις (ελπίζω όχι σύντομα) σιγά μην το στείλω πίσω Γερμανία!!




Μάριος

Αποσυνδεδεμένος GiannisH

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 10743
    • Προφίλ
Απ: ΤΑ "ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΚΑ" ΡΟΛΟΓΙΑ
« Απάντηση #446 στις: Απρίλιος 24, 2013, 02:46:25 μμ »
Εχεις πολύ θυμό μέσα σου, ή διαχειρίσου τον ή αυτοδιαγράψου  :P :P :P

Εγώ? Εσύ "παρεξηγήθηκες"!!! :pipedown:


Έχω αγχωθεί που δεν υπάρχουν Rolex να αγοράσει ο κοσμάκης

Αποσυνδεδεμένος andrey_

  • Moderator
  • Tourbillion
  • **
  • Μηνύματα: 14998
  • Δε με λενε Αντρεα
    • Προφίλ
Απ: ΤΑ "ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΚΑ" ΡΟΛΟΓΙΑ
« Απάντηση #447 στις: Απρίλιος 24, 2013, 02:47:10 μμ »
Εγώ? Εσύ "παρεξηγήθηκες"!!! :pipedown:

Είμαι ευαίσθητος  [-(

Αποσυνδεδεμένος GiannisH

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 10743
    • Προφίλ
Απ: ΤΑ "ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΚΑ" ΡΟΛΟΓΙΑ
« Απάντηση #448 στις: Απρίλιος 24, 2013, 02:49:45 μμ »
Συγνώμη καμάρι μου αν σε πλήγωσα :hangman:


Έχω αγχωθεί που δεν υπάρχουν Rolex να αγοράσει ο κοσμάκης

Αποσυνδεδεμένος andrey_

  • Moderator
  • Tourbillion
  • **
  • Μηνύματα: 14998
  • Δε με λενε Αντρεα
    • Προφίλ
Απ: ΤΑ "ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΚΑ" ΡΟΛΟΓΙΑ
« Απάντηση #449 στις: Απρίλιος 24, 2013, 02:50:38 μμ »
Συγνώμη καμάρι μου αν σε πλήγωσα :hangman:

Ασε με...

Αποσυνδεδεμένος GiannisH

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 10743
    • Προφίλ
Απ: ΤΑ "ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΚΑ" ΡΟΛΟΓΙΑ
« Απάντηση #450 στις: Απρίλιος 24, 2013, 02:58:17 μμ »
Σταμάτα ρε, κλαίω :dielaughing:


Έχω αγχωθεί που δεν υπάρχουν Rolex να αγοράσει ο κοσμάκης

Αποσυνδεδεμένος Istar

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1126
    • Προφίλ
Απ: ΤΑ "ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΚΑ" ΡΟΛΟΓΙΑ
« Απάντηση #451 στις: Απρίλιος 24, 2013, 05:31:45 μμ »
Ο Γιάννης δεν είπε ότι δεν είναι ποιοτικό ρολόι και ακόμα υπάρχουν φίλοι που το θεωρούν ποιοτικό. Ξεπέρασα το θέμα της ποιότητας που αποπνέει και πήγα στο θέμα της ποιότητας καθαυτής. Τελικά θεωρείται ποιοτικό το ρολόι ή όχι;
Και για να το κάνω πιο πρακτικό, 1) πόσο πιθανό είναι να προκύψει πρόβλημα και 2) στο πρώτο πρόβλημα ή την ώρα του σέρβις, τρέμω στην ιδέα ότι πρέπει να το στείλω γερμανία...
1 ) Ποιότητα των υλικών. Μπορείς να το δεις να το πιάσεις να το ζυγίσεις. Αντικειμενικό πράγμα καθαρά και φαίνεται να την έχει.
2 ) Ποιότητα κατασκευής. Δεν μπορείς να ξέρεις αφού δεν ήσουν μπροστά στην συναρμολόγηση, βασίζεσαι μόνο στη συνέπεια
του Torsten και βγάζεις το συμπέρασμα ότι αφού ήταν τσαπαστούλης άρα θα είναι και το ρολόι κακό.
Aν λάβουμε υπόψην τις σταθερές χρονομετρήσεις 40-41ώρες δείχνουν μια σταθερή ποιότητα, μόνο αυτό υπάρχει ως μετρήσιμο μέγεθος αυτή τη στιγμή.

Το μια φλάντζα έξω=όλα τα ρολόγια θα παίρνουν νερό ή κανένα ρολόι δεν θα έχει φλάντζα μέσα είναι του τύπου
o άνθρωπος είναι ζώο, η γάτα είναι ζώο άρα ο άνθρωπος είναι γάτα.
Δήλαδή ότι νάναι συμπεράσματα.
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 24, 2013, 05:40:15 μμ από Istar »
"ΤΙ ΔΕΝ ΦΟΡΑΜΕ ΣΗΜΕΡΑ?"

Αποσυνδεδεμένος Istar

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1126
    • Προφίλ
Απ: ΤΑ "ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΚΑ" ΡΟΛΟΓΙΑ
« Απάντηση #452 στις: Απρίλιος 24, 2013, 05:32:56 μμ »
1 ) ποιότητα των υλικών. Μπορείς να το δεις να το πιάσεις να το ζυγίσεις. Αντικειμενικό πράγμα καθαρά.
2 ) ποιότητα κατασκευής. Δεν μπορείς να ξέρεις άφού δεν ήσουν μπροστά στην συναρμολόγηση, βασίζεσαι μόνο στη συνέπεια
του Torsten για να βγάλεις το συμπέρασμα και στο ότι ήταν τσαπαστούλης.
Aν λάβουμε υπόψην τις σταθερές χρονομετρήσεις 40-41ώρες δείχνουν μια σταθερή ποιότητα μόνο αυτό υπάρχει ως μετρήσιμο μέγεθος αυτή τη στιγμή.

Το μια φλάντζα έξω=όλα τα ρολόγια θα παίρνουν νερό ή κανένα ρολόι δεν θα έχει φλάντζα μέσα είναι του τύπου
o άνθρωπος είναι ζώο, η γάτα είναι ζώο άρα ο άνθρωπος είναι γάτα.
Δήλαδή ότι νάναι συμπεράσματα.
+1
( πάτησα καταλάθος παράθεση αντί για τροποποίηση και δεν ήξερα τι να κάνω στο 2ο post μετά, οπότε με υποστήριξα  ;D  ;D )
Θα το κάνω όμως και στο μέλλον γιατί μ'άρεσε τελικά. Είναι cult να αυτουποστηρίζεσαι ( ή μλκια δεν έχω αποφασίσει ακόμα )
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 24, 2013, 05:42:01 μμ από Istar »
"ΤΙ ΔΕΝ ΦΟΡΑΜΕ ΣΗΜΕΡΑ?"

Αποσυνδεδεμένος andrey_

  • Moderator
  • Tourbillion
  • **
  • Μηνύματα: 14998
  • Δε με λενε Αντρεα
    • Προφίλ
Απ: ΤΑ "ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΚΑ" ΡΟΛΟΓΙΑ
« Απάντηση #453 στις: Απρίλιος 24, 2013, 06:08:43 μμ »
Φίλε Ισταρ, γράφω σε αυτό το φόρουμ μόλις 3 χρόνια ομως μπορώ να πω με σιγουριά ότι ένα από τα βασικά χαρακτηριστικά σε ένα φόρουμ είναι ότι πολύ λίγοι διαβάζουν πραγματικά αυτό που γράφεται και όχι αυτό που θέλουν ή νομίζουν.
Ειμαι πολύ προσεκτικός στη χρήση της ελληνικής.
Εγραψα πριν:

Ξαναρωτώ όμως: είναι δυνατό να θεωρείται ad hoc ποιοτικό ένα ρολόι που κατασκευάστηκε από έναν παντελώς αναξιόπιστο κατασκευαστή; Δεν είναι το logo, δεν είναι η απαράδεκτη συμπεριφορά έως ανθρώπινη βλακεία, δεν είναι τα λουράκια, είναι τεχνικές αστοχίες που έχουν να κάνουν με τη συναρμολόγηση και τις προδιαγραφές του προϊόντος.

αλλά και αυτό που παρέθεσες:

Τελικά θεωρείται ποιοτικό το ρολόι ή όχι;
Και για να το κάνω πιο πρακτικό, 1) πόσο πιθανό είναι να προκύψει πρόβλημα και 2) στο πρώτο πρόβλημα ή την ώρα του σέρβις, τρέμω στην ιδέα ότι πρέπει να το στείλω γερμανία...

Από που συνάγεται ότι υποστήριξα ότι το ρολόι δεν είναι ποιοτικό;;; Διατύπωσα την επιφύλαξή μου στην άποψη που επικραττεί ότι το ρολόι είναι ποιοτικό και τη βασισα στα μέχρι τώρα δεδομένα, χωρίς όμως να μπορώ να πω ότι δεν είναι ποιοτικό αφού όντως και αποδείξεων στερούμαι αλλά και γνώσεων.

Και για να το κάνω σαφές για να μην κατηγορούμαι από όσους δε διαβάζουν αλλά ξεπετάνε τα ποστ μου:

ΔΕ ΛΕΩ ΟΤΙ ΤΟ ΡΟΛΟΙ ΕΙΝΑΙ Q&Q ΑΛΛΑ ΔΕ ΣΥΜΜΕΡΙΖΟΜΑΙ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΠΟΙΟΤΙΚΟ ΣΩΝΕΙ ΚΑΙ ΚΑΛΑ, ΟΙ ΕΝΔΕΙΞΕΙΣ ΜΕΧΡΙ ΣΗΜΕΡΑ ΕΙΝΑΙ ΑΝΗΣΥΧΗΤΙΚΕΣ.

Η δε αυτοδυναμία καμία σχέση δεν έχει με την ποιότητα, τεχνικό χαρακτηριστικό είναι.

Αφού ηρεμήσω θα ανεβάσω και φατσούλες.

Αποσυνδεδεμένος kosdome6

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7259
    • Προφίλ
Απ: ΤΑ "ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΚΑ" ΡΟΛΟΓΙΑ
« Απάντηση #454 στις: Απρίλιος 24, 2013, 06:26:14 μμ »
Η έννοια της ποιότητας εξαρτάται άμεσα από το σημείο που τοποθετείς τον πήχη. Ας ξεκινήσουμε να ορίσουμε την ποιότητα. Τα υλικά; Η συναρμολόγηση; Η τεχνολογία; Το after sale service; Η εμφάνιση; Όλα μαζί;
Επειδή η κουβέντα αυτή μπορεί να πάει σε μάκρος, εγώ θα συνοψίσω ότι όλα είναι πολύ υποκειμενικά.
Αν πάρεις ένα casio των 50€ τότε τα υλικά είναι σίγουρα υποδεέστερα από αυτά του ρολογιού του forum. Όλα πλαστικά. Ούτε ζαφείρι, ούτε μέταλλο, ούτε δερμάτινο λουράκι. Όλο πλαστικό. Όμως, μπορεί να κρατήσει περισσότερα χρόνια από το ακατονόμαστο και με πιο σκληρή χρήση. Τί λέει αυτό; Τίποτα.
Για τα λεφτά που έδωσα καλό είναι. Στην τελική αν το έπαιρνες τσάμπα θα σε ενοχλούσε η ποιότητα; Μας ενοχλεί όμως αναλόγως του ποσού που ξοδέψαμε. Άρα η ποιότητα έχει να κάνει περισσότερο με τα λεφτά, γιατί αυτά είναι ο κόπος μας.
Σε  μια εποχή που τόσες πολλές μάρκες είναι υπερτιμημένες, αντικειμενικά μιλώντας είμαι κορόιδο. Υποκειμενικά όμως είμαι ΟΚ γιατί έχω ψώνιο με τα ρολόγια και γουστάρω να μου τρώνε όλα τα λεφτά.
Επειδή στη ζωή μου έκανα πολλά πράγματα όταν τα γούσταρα και μετά όταν τα είδα με άλλο μάτι αναρωτιώμουν, έχω αποφασίσει να μην μετανοιώνω για τα πράγματα που κάνω αλλά για όσα δεν κάνω και μένω με την επιθυμία.
This post contains 100% recycled electrons

Αποσυνδεδεμένος koubilaihan

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 3978
    • Προφίλ
Απ: ΤΑ "ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΚΑ" ΡΟΛΟΓΙΑ
« Απάντηση #455 στις: Απρίλιος 24, 2013, 07:38:12 μμ »
Εγω συμφωνω σε ολα με τον Istar. Πολυ καλα στα ειπε Βικτωρα.
Ο μεγαλύτερός μου φόβος είναι ότι μια μέρα θα πεθάνω και η γυναίκα μου θα βάλει αγγελία τα ρολόγια μου, στις τιμές που της έχω πει ότι τα αγόρασα.

Αποσυνδεδεμένος GiannisH

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 10743
    • Προφίλ
Απ: ΤΑ "ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΚΑ" ΡΟΛΟΓΙΑ
« Απάντηση #456 στις: Απρίλιος 24, 2013, 07:42:27 μμ »
Εγω συμφωνω σε ολα με τον Istar. Πολυ καλα στα ειπε Βικτωρα.

+1 ;)


Έχω αγχωθεί που δεν υπάρχουν Rolex να αγοράσει ο κοσμάκης

Αποσυνδεδεμένος andrey_

  • Moderator
  • Tourbillion
  • **
  • Μηνύματα: 14998
  • Δε με λενε Αντρεα
    • Προφίλ
Απ: ΤΑ "ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΚΑ" ΡΟΛΟΓΙΑ
« Απάντηση #457 στις: Απρίλιος 24, 2013, 07:43:05 μμ »
Εγω συμφωνω σε ολα με τον Istar. Πολυ καλα στα ειπε Βικτωρα.

+1 ;)

Eίστε συνεννοημένες όλες οι σουπιές, έτσι δεν είναι;
Με πμ έγινε η συνεννόηση;;;

Να περιμένω και από τους άλλους;

Αποσυνδεδεμένος Chris_Superocean

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4010
  • B R E I T L I N G
    • Προφίλ
Απ: ΤΑ "ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΚΑ" ΡΟΛΟΓΙΑ
« Απάντηση #458 στις: Απρίλιος 24, 2013, 09:52:16 μμ »
+1 ;)

+2 κι ας μην διάβασα τι έγραψε ο ισταρ  :finga:
Δεν ήταν κακός ο λύκος, η γιαγιά είχε αυθαίρετο.

Αποσυνδεδεμένος chris5

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7046
    • Προφίλ
Απ: ΤΑ "ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΚΑ" ΡΟΛΟΓΙΑ
« Απάντηση #459 στις: Απρίλιος 24, 2013, 11:15:53 μμ »
Εγω συμφωνω σε ολα με τον Istar. Πολυ καλα στα ειπε Βικτωρα.
-1
 :dielaughing: :dielaughing: :dielaughing: :dielaughing: :dielaughing: :dielaughing: :dielaughing:
"Προδότης δεν είναι μόνο αυτός που φανερώνει τα μυστικά της πατρίδος στους εχθρούς, αλλά είναι και εκείνος που ενώ κατέχει δημόσιο αξίωμα, εν γνώση του δεν προβαίνει στις απαραίτητες ενέργειες για να βελτιώσει το βιοτικό επίπεδο των ανθρώπων πάνω στους οποίους άρχει..." - Θουκυδίδης (460-398 π.Χ.)