Ψηφοφορία

ποια ειναι η επιλογη σας?

μηχανικα
138 (49.1%)
quartz
35 (12.5%)
και τα δυο
108 (38.4%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 274

Αποστολέας Θέμα: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;  (Αναγνώστηκε 395046 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ggeo7

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 227
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #800 στις: Σεπτέμβριος 11, 2011, 11:15:37 πμ »
προσφερομαι σε τεστ-στοιχημα αντοχης με μηχανικο. πεταμε απο τον 4ο οροφο εγω το gshock και οποιο μηχανικο θελετε. οποιου μετα δειχνει ωρα σωστα αν δειχνει βεβαια πληρωνει την αξια του ρολογιου του αντιπαλου μετρητης.  ;D. μετα συζηταμε αναλυτικα για αντοχες.

εκτός από την αντοχή σε κρούση- σύγκρουση υπάρχει και η αντοχή στο χρόνο από κάθε άποψη...

Alexandros_Kall

  • Επισκέπτης
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #801 στις: Σεπτέμβριος 11, 2011, 11:19:42 πμ »
Άντε και επόμενο αυτοκίνητο Skoda με quartz μηχανή.

οταν τα skodakia με diesel κινητηρα εγραφαν στο κοντερ 900.000 χιλιομετρα ΜΕΣΑ στην αθηνα χωρις να εχει ανοιχτει block μηχανης καποιοι απο αγνοια τα κοροιδευαν και ονειρευονταν...audi....με 68 δοσεις για να μην τους πουν καποιοι αλλοι ασχετοι μα καλα σκοντα πηρες? ;D ;D ;D ::)

Alexandros_Kall

  • Επισκέπτης
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #802 στις: Σεπτέμβριος 11, 2011, 11:24:00 πμ »
εκτός από την αντοχή σε κρούση- σύγκρουση υπάρχει και η αντοχή στο χρόνο από κάθε άποψη...

ενα καλο ποιοτικο ηλεκτρονικο λογω μη μηχανικης φθορας στην μηχανη του και με την προυποθεση οτι το προσεχεις κραταει περισοτερο. ειναι προφανες το γιατι.

quartz για παντα για να συμβαδιζουμε και με την εποχη της τεχνολογιας.

Αποσυνδεδεμένος VCFUN

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 196
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #803 στις: Σεπτέμβριος 11, 2011, 11:26:35 πμ »
οταν τα skodakia με diesel κινητηρα εγραφαν στο κοντερ 900.000 χιλιομετρα ΜΕΣΑ στην αθηνα χωρις να εχει ανοιχτει block μηχανης καποιοι απο αγνοια τα κοροιδευαν και ονειρευονταν...audi....με 68 δοσεις για να μην τους πουν καποιοι αλλοι ασχετοι μα καλα σκοντα πηρες? ;D ;D ;D ::)
Δεν παιρνεις τα skoda σου τα πηνια σου και τις μπαταριες σου να πας με τα κουβαδακια σου να παιξεις στη διπλανη παραλια? Αντε λοιπον που νομιζεις οτι μας δουλευεις με τις αρλουμπολογιες σου για τα τσιγκινα τενεκεδακια

Alexandros_Kall

  • Επισκέπτης
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #804 στις: Σεπτέμβριος 11, 2011, 11:35:39 πμ »
Σωστό από αυτήν τη σκοπιά. Βέβαια και τα μηχανικά έχουν πολυπλοκότητες (υπό αυτήν τη έννοια) αλλά σίγουρα σε μικρότερο βαθμό.
Οι ενδείξεις πάντως ενός τέτοιου casio ρολογιού εξαιρουμένης της ώρας δεν είναι και οι ακριβέστερες...

Ένα τέτοιο ήταν το Holy Grail μου στην 4η δημοτικού και το έχω ακόμη και το αγαπώ πραγματικά :)

θερμοκρασια αν δεν το φορας ειναι ακριβεστατο. το ιδιο και η πυξιδα. εκει που ζοριζει ειναι στο υψομετρο καθοτι με την βαρομετρικη πιεση να αλλαζει δεν θα μπορουσε και να ηθελε να ειναι ακριβες. παντως σε τεστ εμεινα αφωνος. καθομαι χαμηλα στο κυμα σε 5 δευτερολεπτα υψομετρο 0 σηκωνομαι ορθιος και σε 5 δειχνει 1 μοναδα +  ....για ρολοι και οχι μετερεωλογικο σταθμο καλα ειναι. ;D
γενικα οσοι δεν εχουν ασχοληθει με την τεχνολογια την θεωρουν απλη και δεδομενη επειδη εναι φτηνη σχετικα. ειχα λυσει ενα pc δειχνω την cpu  θαυμα τεχνολογικο λεω κοιτα. σιγα μου λεει ενα τσιπακι ειναι. καλα λεω οταν μπορεσεις και χωρεσεις  και συνδεσεις ταυτοχρονα μεταξυ τους εκει μεσα 8 εκατομυρια διακοπτες ελα να με.... ::)

Αποσυνδεδεμένος ggeo7

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 227
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #805 στις: Σεπτέμβριος 11, 2011, 01:39:53 μμ »
θερμοκρασια αν δεν το φορας ειναι ακριβεστατο. το ιδιο και η πυξιδα. εκει που ζοριζει ειναι στο υψομετρο καθοτι με την βαρομετρικη πιεση να αλλαζει δεν θα μπορουσε και να ηθελε να ειναι ακριβες. παντως σε τεστ εμεινα αφωνος. καθομαι χαμηλα στο κυμα σε 5 δευτερολεπτα υψομετρο 0 σηκωνομαι ορθιος και σε 5 δειχνει 1 μοναδα +  ....για ρολοι και οχι μετερεωλογικο σταθμο καλα ειναι. ;D
γενικα οσοι δεν εχουν ασχοληθει με την τεχνολογια την θεωρουν απλη και δεδομενη επειδη εναι φτηνη σχετικα. ειχα λυσει ενα pc δειχνω την cpu  θαυμα τεχνολογικο λεω κοιτα. σιγα μου λεει ενα τσιπακι ειναι. καλα λεω οταν μπορεσεις και χωρεσεις  και συνδεσεις ταυτοχρονα μεταξυ τους εκει μεσα 8 εκατομυρια διακοπτες ελα να με.... ::)


Ειλικρινά δεν διαφωνώ σε κάτι απο αυτα που λες ( στο υψόμετρο του δικού μου casio βέβαια  παρατήρησα μεγάλες αποκλεισεις για αυτο ανέφερα τα περί ακρίβειας).

Απλά όπως και να το κάνουμε κάτι που χρειάζεται 20 λεπτά για να δημιουργηθεί δεν μπορω να το συγκρίνω με κάτι που μπορει να χρειαστεί μήνες... Το χειροποίητο και όχι το μαζικό είχε έχει και θα έχει τη δική του ξεχωριστή μαγεία!
Άλλο ο κιμας κ άλλο το φιλέτο παρόλο που ο κιμας μπορει να σε χωρτασει ευκολότερα και με μικρότερο κόστος ;)

Αποσυνδεδεμένος K_O_S_T_A_S

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4705
  • Θέλω Audemars Piguet αλλά... ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΠΟΙΑ ΟΡΙΑ!
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #806 στις: Σεπτέμβριος 11, 2011, 02:58:04 μμ »
Τα θετικά που έχει ένα quartz, είναι η ακρίβεια και το ότι είναι φθηνότερο του μηχανικού.

Το μηχανικό όμως έχει πολύ περισσότερα θετικά απο ένα quartz ρολόι. Δεν είναι μόνο το γεγονός ότι η συναρμολόγηση γίνεται στο χέρι. Έχει μεταπωλητική αξία, πράγμα που δεν έχει το quartz. Έχει μηχανή με πολλά εξαρτήματα και όχι απλά έναν μηχανισμό που κατασκευάζεται απο ένα ρομπότ και τέλος. Έχει μεγαλύτερη αντοχή στο χρόνο και αν του κάνεις τα service του κανονικά, η μηχανή δε θα πάθει απολύτως τίποτα. Το μηχανικό ρολόι
επίσης θέλει μεγάλη προσοχή στη συναρμολόγηση και εκτός αυτού, απαιτούνται γνώσεις που πρέπει να έχει ένας watchmaker ή τεχνίτης. Όπως είχε πεί και ο watchmaker της Jaeger LeCoultre όταν είχε έρθει στο Athina Fair 2010 για να κάνει τα σεμιναριακά μαθήματα: Ένας watchmaker πρέπει να έχει: Μάτι, χέρι και πάθος.
Το μηχανικό ρολόι εκτός απο ένα πολυτελές αξεσουάρ, είναι επιστήμη και τέχνη!

Αποσυνδεδεμένος THANOS58

  • FnB Mod
  • 50mm case
  • *
  • Μηνύματα: 1874
  • ΝΑ ΣΗΚΩΘΟΥΜΕ ΛΙΓΟ ΨΗΛΟΤΕΡΑ..
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #807 στις: Σεπτέμβριος 11, 2011, 04:22:52 μμ »
Να θυμόσαστε όλοι, ΜΑ ΟΛΟΙ, ότι σε αυτόν τον ιστοχώρο η γνώμη του καθενός είναι σεβαστή, προσωπική και φυσικά υποκειμενική. Βλέπω, κατ' επανάληψη, ότι πίσω από τοποθετήσεις του ενός προς τον άλλο επανεμφανίζονται χαρακτηρισμοί που υποδηλώνουν ότι είμαι εγώ σωστός, εσύ λάθος, λές χαζομάρες, λέω σοφίες, είσαι αδαής, είμαι γνωστικός, είσαι κομπλεξικός, είμαι συγκροτημένος και ευφυής, κ.ο.κ.
Παιδιά, οι περισσότεροι δεν έχετε ποτέ δει ο ένας τον άλλο, ποιός είναι, τι είναι, κλπ.... Δεν επιτρέπεται να αποτολμάμε -έστω και με βάση τα γραφόμενα του συμφορουμίτη- τέτοιες προσεγγίσεις. Ήτοι, θα πρέπει να είμαστε ΠΟΛΥ ΠΙΟ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΟΙ στις προσωπικές αναφορές. Υπάρχει τεράστια απόσταση ανάμεσα στον δέοντα σεβασμό ανάμεσα σε συμμετέχοντα μέλη μιάς ιντερνετικής κοινωνίας και την εύκολη κριτική που άπτεται του χαρακτήρα και της προσωπικότητας του άλλου - δεν μιλάω για πολιτισμένη αποδοχή ή απόρριψη, μιλάω για χαρακτηρισμούς, άμεσους ή έμμεσους.
Αν κάποιος διαβάσει την ενότητα από εδώ και προς τα πίσω, θα παρατηρήσει ότι μαζί με την παράθεση/αντιπαράθεση απόψεων για τις 2 κατηγορίες ρολογιών εκτίθενται και έμμεσοι/άμεσοι χαρακτηρισμοί μεταξύ των γραφόντων.
Είστε όλοι κύριοι, σεβαστά και αγαπητά μέλη, συνεπώς πλεονάζει επί τα χείρω το να αντιπαρατίθεσθε έτσι. Αρκεί το να υπάρχουν επιχειρήματα και αντεπιχειρήματα, έτσι ώστε ο αναγνώστης να μαθαίνει, να προβληματίζεται και να νοιώθει τελικά την αξία του εποικοδομητικού διαλόγου.
Θάνος -Ευχαριστώ
ΑΓΑΠΑ ΚΑΙ ΠΡΟΣΤΑΤΕΨΕ ΤΟΝ ΤΟΠΟ ΣΟΥ.
ΚΑΙ ΟΛΑ ΘΑ ΠΑΝΕ ...ΡΟΛΟΙ!

Αποσυνδεδεμένος ''Viglatoras''

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1421
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #808 στις: Σεπτέμβριος 11, 2011, 06:56:51 μμ »
Σωστός Θάνο...
 :)
Το μηχανικό ρολόι, είναι η πιο μικρή, η μακροβιότερη και η πιο προσωπική μηχανή που μπορεί να φέρει ένας άνθρωπος επάνω του. Μοιάζει σαν ένα μικρό ''εργοστάσιο'' επάνω στον καρπό και όσο πιο πολύπλοκος είναι ο μηχανισμός του, τόσο η αίσθηση αυτή γίνεται εντονότερη!

Αποσυνδεδεμένος K_O_S_T_A_S

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4705
  • Θέλω Audemars Piguet αλλά... ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΠΟΙΑ ΟΡΙΑ!
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #809 στις: Σεπτέμβριος 11, 2011, 11:34:45 μμ »


οσο για τις προτοκλασατες αστες για αυτους που θελουν να κανουν φιγουρα :P

1ον: Αυτός που κάνει φιγούρα, αγοράζει replica και όχι genuine ρολόι.
               
            2ον: Όσα δε φτάνει η αλεπού, τα κάνει κρεμαστάρια!!!

Alexandros_Kall

  • Επισκέπτης
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #810 στις: Σεπτέμβριος 12, 2011, 12:14:20 πμ »
Δεν παιρνεις τα skoda σου τα πηνια σου και τις μπαταριες σου να πας με τα κουβαδακια σου να παιξεις στη διπλανη παραλια? Αντε λοιπον που νομιζεις οτι μας δουλευεις με τις αρλουμπολογιες σου για τα τσιγκινα τενεκεδακια
οταν με αντιμετωπιζουν ετσι εχω υποχρεωση να απαντησω αναλογα.

« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 12, 2011, 12:37:44 πμ από GiannisH »

Alexandros_Kall

  • Επισκέπτης
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #811 στις: Σεπτέμβριος 12, 2011, 12:21:03 πμ »
Να θυμόσαστε όλοι, ΜΑ ΟΛΟΙ, ότι σε αυτόν τον ιστοχώρο η γνώμη του καθενός είναι σεβαστή, προσωπική και φυσικά υποκειμενική. Βλέπω, κατ' επανάληψη, ότι πίσω από τοποθετήσεις του ενός προς τον άλλο επανεμφανίζονται χαρακτηρισμοί που υποδηλώνουν ότι είμαι εγώ σωστός, εσύ λάθος, λές χαζομάρες, λέω σοφίες, είσαι αδαής, είμαι γνωστικός, είσαι κομπλεξικός, είμαι συγκροτημένος και ευφυής, κ.ο.κ.
Παιδιά, οι περισσότεροι δεν έχετε ποτέ δει ο ένας τον άλλο, ποιός είναι, τι είναι, κλπ.... Δεν επιτρέπεται να αποτολμάμε -έστω και με βάση τα γραφόμενα του συμφορουμίτη- τέτοιες προσεγγίσεις. Ήτοι, θα πρέπει να είμαστε ΠΟΛΥ ΠΙΟ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΟΙ στις προσωπικές αναφορές. Υπάρχει τεράστια απόσταση ανάμεσα στον δέοντα σεβασμό ανάμεσα σε συμμετέχοντα μέλη μιάς ιντερνετικής κοινωνίας και την εύκολη κριτική που άπτεται του χαρακτήρα και της προσωπικότητας του άλλου - δεν μιλάω για πολιτισμένη αποδοχή ή απόρριψη, μιλάω για χαρακτηρισμούς, άμεσους ή έμμεσους.
Αν κάποιος διαβάσει την ενότητα από εδώ και προς τα πίσω, θα παρατηρήσει ότι μαζί με την παράθεση/αντιπαράθεση απόψεων για τις 2 κατηγορίες ρολογιών εκτίθενται και έμμεσοι/άμεσοι χαρακτηρισμοί μεταξύ των γραφόντων.
Είστε όλοι κύριοι, σεβαστά και αγαπητά μέλη, συνεπώς πλεονάζει επί τα χείρω το να αντιπαρατίθεσθε έτσι. Αρκεί το να υπάρχουν επιχειρήματα και αντεπιχειρήματα, έτσι ώστε ο αναγνώστης να μαθαίνει, να προβληματίζεται και να νοιώθει τελικά την αξία του εποικοδομητικού διαλόγου.
Θάνος -Ευχαριστώ

εγω θα συμφωνησω απολυτα και θα συμπληρωσω οτι οπως με αντιμετωπιζουν ετσι θα αντιμετωπισω και τον αλλο. δεν μπορει οταν διαφωνω η εκφερω διαφορετικη γνωμη να δεχομαι επιθεση και ειρωνιες και να μενω  απραγος. ποιος εχει επιτεθει και αναφερθει προσβλητικα σε καποιον φαινεται καθαρα σε καθε παραγραφο. χαιρομαι γιατι δινεται ετσι η ευκαιρια σε ολους παλιους και νεους εδω να δουν τον χαρακτηρα καποιων και να σχηματισουν γνωμη.

Alexandros_Kall

  • Επισκέπτης
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #812 στις: Σεπτέμβριος 12, 2011, 12:26:04 πμ »
Τα θετικά που έχει ένα quartz, είναι η ακρίβεια και το ότι είναι φθηνότερο του μηχανικού.

Το μηχανικό όμως έχει πολύ περισσότερα θετικά απο ένα quartz ρολόι. Δεν είναι μόνο το γεγονός ότι η συναρμολόγηση γίνεται στο χέρι. Έχει μεταπωλητική αξία, πράγμα που δεν έχει το quartz. Έχει μηχανή με πολλά εξαρτήματα και όχι απλά έναν μηχανισμό που κατασκευάζεται απο ένα ρομπότ και τέλος. Έχει μεγαλύτερη αντοχή στο χρόνο και αν του κάνεις τα service του κανονικά, η μηχανή δε θα πάθει απολύτως τίποτα. Το μηχανικό ρολόι
επίσης θέλει μεγάλη προσοχή στη συναρμολόγηση και εκτός αυτού, απαιτούνται γνώσεις που πρέπει να έχει ένας watchmaker ή τεχνίτης. Όπως είχε πεί και ο watchmaker της Jaeger LeCoultre όταν είχε έρθει στο Athina Fair 2010 για να κάνει τα σεμιναριακά μαθήματα: Ένας watchmaker πρέπει να έχει: Μάτι, χέρι και πάθος.
Το μηχανικό ρολόι εκτός απο ένα πολυτελές αξεσουάρ, είναι επιστήμη και τέχνη!


εκτος απο καποια κομματια συλλεκτικα παραγγελια η δεν ξερω τι αλλο δεν μπορω να πιστεψω χωρις ομως και να γνωριζω οτι με τους ρυθμους παραγωγης καθε ρολοι φιαχνεται χειροποιητα. ασχετα τι προωθει η εταιρια διαφημιστικα. ειναι ποιο δαπανηρο και χρονοβορο απο οτι το αυτοματοποιημενο. γιατι να ακολουθησει τετοια τακτικη? αλλωστε το αν ειναι χειροποιητο η οχι ο αγοραστης δεν μπορει να το ξερει. ;D

Αποσυνδεδεμένος Harry 22

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 289
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #813 στις: Σεπτέμβριος 12, 2011, 12:26:14 πμ »
Είναι καλύτερο ένα quarzt από ένα μηχανικό ρολόι?Διαπραγματεύσιμο....
Είναι η τεχνολογία ο επικήδειος της παράδοσης?Διαπραγματεύσιμο....
Είναι το Skoda φθηνό Audi ή μήπως το Audi είναι ακριβό Skoda?Διαπραγματεύσιμο....

Ήθος,
Ακεραιότητα....

Ο Χ Ι   Δ Ι Α Π Ρ Α Γ Μ Α Τ Ε Υ Σ Ι Μ Α!!!!!

Alexandros_Kall

  • Επισκέπτης
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #814 στις: Σεπτέμβριος 12, 2011, 12:29:59 πμ »
Ειλικρινά δεν διαφωνώ σε κάτι απο αυτα που λες ( στο υψόμετρο του δικού μου casio βέβαια  παρατήρησα μεγάλες αποκλεισεις για αυτο ανέφερα τα περί ακρίβειας).

Απλά όπως και να το κάνουμε κάτι που χρειάζεται 20 λεπτά για να δημιουργηθεί δεν μπορω να το συγκρίνω με κάτι που μπορει να χρειαστεί μήνες... Το χειροποίητο και όχι το μαζικό είχε έχει και θα έχει τη δική του ξεχωριστή μαγεία!
Άλλο ο κιμας κ άλλο το φιλέτο παρόλο που ο κιμας μπορει να σε χωρτασει ευκολότερα και με μικρότερο κόστος ;)

εγω θα μεινω μονο στα ρολογια που ειναι το θεμα για να μην μπερδευτουμε με αλλα προιοντα καθως η συγκριση δεν θα βγαλει καπου.
πιστευω οτι ο χρονος και στα μηχανικα ειναι ελαχιστος γιατι ετσι συμφερει την εταιρια οικονομικα. υπαρχει γραμμη παραγωγης και θεωρω οτι το χειροποιητο ισως σε πολλες περιπτωσεις ειναι η παγιδα για να υπερτιμηθει κατι.

Αποσυνδεδεμένος GiannisH

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 10743
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #815 στις: Σεπτέμβριος 12, 2011, 12:37:10 πμ »
   Kύριοι νομίζω ότι λίγο έχουμε φύγει από τα πλαίσια του πολιτισμένου διαλόγου. Πριν συνεχίσετε την αντιπαράθεση διαβάστε παρακαλώ άλλη μια φορά το ποστ του Θάνου, το οποίο είναι στο πνεύμα λειτουργίας του φόρουμ. Από το ποστ αυτό και μετά οι χαρακτηρισμοί θα διαγραφούν...


Έχω αγχωθεί που δεν υπάρχουν Rolex να αγοράσει ο κοσμάκης

Αποσυνδεδεμένος K_O_S_T_A_S

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4705
  • Θέλω Audemars Piguet αλλά... ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΠΟΙΑ ΟΡΙΑ!
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #816 στις: Σεπτέμβριος 12, 2011, 03:32:26 πμ »
εκτος απο καποια κομματια συλλεκτικα παραγγελια η δεν ξερω τι αλλο δεν μπορω να πιστεψω χωρις ομως και να γνωριζω οτι με τους ρυθμους παραγωγης καθε ρολοι φιαχνεται χειροποιητα. ασχετα τι προωθει η εταιρια διαφημιστικα. ειναι ποιο δαπανηρο και χρονοβορο απο οτι το αυτοματοποιημενο. γιατι να ακολουθησει τετοια τακτικη? αλλωστε το αν ειναι χειροποιητο η οχι ο αγοραστης δεν μπορει να το ξερει. ;D
Ορισμένα ρολόγια είναι χειροποίητα, όχι όλα. Εννοώ hand assembled ρολόι. Η συναρμολόγηση της μηχανής γίνεται με το χέρι και όχι με ρομπότ.

Και συμπληρώνω κάτι για τις πολυπλοκότητες, επειδή αναφέρθηκε κάτι σε ένα πόστ,

Παράδειγμα: Ας υποθέσουμε ότι ένα ρολόι έχει Perpetual Calendar. Στο quartz ρολόι το perpetual calendar σημαίνει δημιουργία ενός μικροτσίπ που μπορεί να σου παρέχει αυτή την πολυπλοκότητα και για 100 χρόνια. Απαιτούμενος χρόνος κατασκευής? Σε λίγα λεπτά.

Για ένα μηχανικό ρολόι που η μηχανή του συναρμολογείται με το χέρι, το να βάλεις perpetual calendar σημαίνει τοποθέτηση δεκάδων εξαρτημάτων και γραναζιών. Απαιτούμενος χρόνος κατασκευής? Μήνες!

Και αν θές perpetual calendar για 100 χρόνια σε μηχανικό ρολόι? Ρώτα έναν watchmaker της Jaeger Le Coultre, να δείς τί τραβάει για να κατασκευάσει το Hybris Mechanica Grande Sonnerie.

Εν κατακλείδι, όπως είπε και ο Θάνος πιο κάτω, ο καθένας έχει τη δική του άποψη και εκφράζεται σύμφωνα με τα δικά του επιχειρήματα. Εγώ αυτό που θέλω να πω είναι πως ο κόσμος του watchmaking είναι τέχνη, και η τέχνη βρίσκεται σε ένα μηχανικό ρολόι, χωρίς να θέλω να "ρίξω" τα quartz ρολόγια. Quartz= Πολύ πρακτικό ρολόι με κύριο χαρακτηριστικό την ακρίβεια. Μηχανικό= Πρακτικό ρολόι με κύριο χαρακτηριστικό την τέχνη και την δεξιοτεχνία.

Και αφού θέλεις να μιλήσουμε για quartz:



« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 12, 2011, 04:00:58 πμ από K_O_S_T_A_S »

Αποσυνδεδεμένος VCFUN

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 196
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #817 στις: Σεπτέμβριος 12, 2011, 10:08:39 πμ »
1ον: Αυτός που κάνει φιγούρα, αγοράζει replica και όχι genuine ρολόι.
               
            2ον: Όσα δε φτάνει η αλεπού, τα κάνει κρεμαστάρια!!!
Kai 3ον : αλλος ενας που δεν μπορει να καταλαβει και διερωταται:<<γιατι να δωσω λεφτα για ρολοι αφου το κινητο μου λεει σωστα την ωρα;>> Εξακολουθει να προβληματιζεται ομως, γιατι τοσοι ανθρωποι εχουν αυτο το παθος, και μη μπορωντας να δωσει απαντηση στον εαυτο του μας αραδιαζει ολες αυτες τις μπαταριοιστοριες . Και θετω ενα ερωτημα αφου το κινητο σου λεει την ωρα γιατι χρειαζεσαι τα quartz? Ti παραπανω σου προσφερουν;Γιατί ασχολείσαι μαζί μας αφου θεωρείς την κατασκευή μηχανικού ρολογιού ξεπερασμένη και παρωχημένη ?  Να σου πω εγώ, γιατί νομίζεις ότι μας δουλεύεις και γελάς με τους φίλους σου ότι μπαίνεις σε ένα φόρουμ με κάτι κολλημένους και τους μιλάω για διαστημική τεχνολογία και πηνία και έχουν μετανοιώσει όλοι που έχουν πληρώσει τόσα λεφτά για ρολόγια Χα χα χα !!!!
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 12, 2011, 11:54:12 πμ από GiannisH »

Alexandros_Kall

  • Επισκέπτης
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #818 στις: Σεπτέμβριος 12, 2011, 12:20:13 μμ »
Kai 3ον : αλλος ενας που δεν μπορει να καταλαβει και διερωταται:<<γιατι να δωσω λεφτα για ρολοι αφου το κινητο μου λεει σωστα την ωρα;>> Εξακολουθει να προβληματιζεται ομως, γιατι τοσοι ανθρωποι εχουν αυτο το παθος, και μη μπορωντας να δωσει απαντηση στον εαυτο του μας αραδιαζει ολες αυτες τις μπαταριοιστοριες . Και θετω ενα ερωτημα αφου το κινητο σου λεει την ωρα γιατι χρειαζεσαι τα quartz? Ti παραπανω σου προσφερουν;Γιατί ασχολείσαι μαζί μας αφου θεωρείς την κατασκευή μηχανικού ρολογιού ξεπερασμένη και παρωχημένη ?  Να σου πω εγώ, γιατί νομίζεις ότι μας δουλεύεις και γελάς με τους φίλους σου ότι μπαίνεις σε ένα φόρουμ με κάτι κολλημένους και τους μιλάω για διαστημική τεχνολογία και πηνία και έχουν μετανοιώσει όλοι που έχουν πληρώσει τόσα λεφτά για ρολόγια Χα χα χα !!!!

ειναι απλα ερωτηματα και μπορεις ευκολα με ελαχιστη σκεψη να τα απαντησεις.
δεν εχω κατι προσωπικο με τις μπαταριες απορω γιατι σε προβληματιζουν. ασε που κρατανε και τις ρυθμισεις στο bios του υπολογιστη σου. χωρις αυτην δεν θα κραταγε ωρα και θα γινοταν μπαχαλο στο λειτουργικο. δοκιμασε να την βγαλεις αν θες. :D
το ρολοι που επελεξα ειναι protrek rc ειναι ατομικο ρολοι και ειναι τα μοναδικα ρολογια παγκοσμιος που εχουν ακριβεστατη ωρα με ακριβεια μισου δευτερολεπτου η οποια και ενημερωνεται ανα 24ωρο. κανενα κινητο δεν εχει τετοια ακριβεια και για αυτο το αγορασα για να περηφανευομαι οτι μπορω να ενημερωνω οσους με μηχανικα θελουν να την ρυθμισουν πως απο μενα θα παιρνουν παντα την σωστη ;D
δεν ξερω γιατι νομιζεις οτι ασχολουνται οι αλλοι μαζι σου. προτιμω να ασχοληθω με ποιο σημαντικα πραγματα. να το κοιταξεις αυτο ακουγεται πολυπλοκο. :-\

Alexandros_Kall

  • Επισκέπτης
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #819 στις: Σεπτέμβριος 12, 2011, 12:23:38 μμ »
Ορισμένα ρολόγια είναι χειροποίητα, όχι όλα. Εννοώ hand assembled ρολόι. Η συναρμολόγηση της μηχανής γίνεται με το χέρι και όχι με ρομπότ.

Και συμπληρώνω κάτι για τις πολυπλοκότητες, επειδή αναφέρθηκε κάτι σε ένα πόστ,

Παράδειγμα: Ας υποθέσουμε ότι ένα ρολόι έχει Perpetual Calendar. Στο quartz ρολόι το perpetual calendar σημαίνει δημιουργία ενός μικροτσίπ που μπορεί να σου παρέχει αυτή την πολυπλοκότητα και για 100 χρόνια. Απαιτούμενος χρόνος κατασκευής? Σε λίγα λεπτά.

Για ένα μηχανικό ρολόι που η μηχανή του συναρμολογείται με το χέρι, το να βάλεις perpetual calendar σημαίνει τοποθέτηση δεκάδων εξαρτημάτων και γραναζιών. Απαιτούμενος χρόνος κατασκευής? Μήνες!

Και αν θές perpetual calendar για 100 χρόνια σε μηχανικό ρολόι? Ρώτα έναν watchmaker της Jaeger Le Coultre, να δείς τί τραβάει για να κατασκευάσει το Hybris Mechanica Grande Sonnerie.

Εν κατακλείδι, όπως είπε και ο Θάνος πιο κάτω, ο καθένας έχει τη δική του άποψη και εκφράζεται σύμφωνα με τα δικά του επιχειρήματα. Εγώ αυτό που θέλω να πω είναι πως ο κόσμος του watchmaking είναι τέχνη, και η τέχνη βρίσκεται σε ένα μηχανικό ρολόι, χωρίς να θέλω να "ρίξω" τα quartz ρολόγια. Quartz= Πολύ πρακτικό ρολόι με κύριο χαρακτηριστικό την ακρίβεια. Μηχανικό= Πρακτικό ρολόι με κύριο χαρακτηριστικό την τέχνη και την δεξιοτεχνία.

Και αφού θέλεις να μιλήσουμε για quartz:





μηνες? τι εννοεις? μηνες σχεδιασμου η κατασκευης για καθε κομματι?. μηνες δεν κανουν βιομηχανιες για ποιο πολυπλοκα και σοβαρα μηχανηματα super cars  pc  ηλεκτρονικες συσκευες κα.
μπορει να μου πει καποιος με μηχανικο στα σιγουρα οτι ειναι χειροποιητο τεκμηριωμενα? αν καθοταν μια εταιρια μηνες για να φιαξει ενα ρολοι θα ειχε κλεισει  χρεωμενη ειναι εντελως αντιεπαγγελματικο και ειναι ουτοπικο να το υποστηριζεις θεωρητικα μονο.