Αποστολέας Θέμα: SEIKO  (Αναγνώστηκε 1844331 φορές)

0 μέλη και 8 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος omegasnik

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3142
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #4640 στις: Ιούλιος 30, 2016, 12:18:40 πμ »

Σίγουρα. Άμα δεις φωτό απο τόπους διακοπών σε αλλά φορα, θα δεις κάτι ολοχρυσες κοτρώνες ρόλεξ, πατεκ και ΑΡ στις παραλίες, που σίγουρα δεν τα τρώνε τα σκοτάδια τα καλοκαίρια.

Όπου Grail βάλε ότι θες που να σηματοδει αγορά ενός καλού ρολογιού, για μια επιτυχία, ένα επίτευγμα, ένα αξιομνημόνευτο σπουδαίο γεγονός στην ζωή μας.

Άμα την έμαθες την αγορά ετσι, αυτό δεν αλλάζει.

Και τέλος αν είχε το ΜΜ 5ψηφια λιανική απλά δεν θα πούλαγε.
Στα περισσότερα συμφωνώ!
Η διαφωνία μου ειναι η εξής:
Το ΜΜ με 5ψηφια λιανική θα ήταν Grail πολλών (γιατί απλά δε θα μπορούσαν να το έχουν) και θα πουλούσε μια χαρά γιατί ειναι αντικειμενικά τρομερό ρολόι!
Ααα και κάτι τελευταίο: η αγορά αλλάζει, αλλάζει ΠΟΛΥ ΓΡΗΓΟΡΑ αν υπάρχει αξία πραγματική και η Seiko εχει ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ ΑΞΙΑ!


Sent from my iPhone using Tapatalk
ΑΚΑ justnik
όποιος πρόλαβε ...

Αποσυνδεδεμένος batman1345

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8547
  • Δημήτρης
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #4641 στις: Ιούλιος 30, 2016, 06:00:42 πμ »
Όπως προείπα η σεικο εταιρία αγαπημένη!! Βέβαια σε μεγάλο ποσοστό από τα ρολογια της, αισθησιακά με αφήνουν αδιάφορο!! Οι Ιάπωνες έχουν δικιά τους φιλοσοφία το τι αρέσει στον κόσμο και φαίνεται από διαφορά προϊόντα και όχι μόνο από τα ρολογια! Αλλά το γεγονός ότι σε βάζει στον χώρο των ρολογιών σε τιμές μικρότερες από φασιον εταιρίες και το ρολόι που σου δίνει είναι ρολόι πραγματικό, ότι έχει μια τεράστια γκάμα από 50€ έως 5000€ , και ότι τουλάχιστον στα ρολογια που μου αρέσουν υπάρχει κοινό φανατικό και όλοι οι φίλοι του ρολογιου έχουν σίγουρα ένα σεικο... την κάνει στα μάτια μου εταιρία από τις λίγες! Συν ότι έχει τεράστια γκάμα μηχανών αυτόματα, solar , kinetic, quartz κτλ ξεχωρίζει ότι το άθλημα το κατέχει...

Και μόνο που μερικοί φίλοι σε πολλά φορα ανά τον κόσμο μπαίνουν σε μια κουβέντα αν το mm 300 είναι κάτι σε ρολεξ για μένα αυτό από μόνο του είναι συν στην εταιρία!! Φυσικά κάτι τέτοιο δεν μπορεί να απαντηθεί με σιγουριά, γιατί ο καθένας το βλέπει από τις οπτικές γωνίες που πιστεύει εκείνος ότι είναι σωστές!! Το σίγουρο είναι ότι χωράνε και τα δύο σε μια συλλογή οπότε για μας δεν υπάρχει συγκριτικό...

Sent from my Huawei P8 using Tapatalk

Panerai is not just a watch... It's a lifestyle!

Αποσυνδεδεμένος batman1345

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8547
  • Δημήτρης
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #4642 στις: Ιούλιος 30, 2016, 07:22:25 πμ »
Και βέβαια μην ξεχνάμε ότι οι Ελβετοί έχουν το ρολόι σαν το εθνικό τους προϊόν, οπότε μάρκετινγκ, πρεστίζ, μεγάλο κόστος κτλ είναι μέσα στο πακέτο, από την άλλη η Ιαπωνία σαν εθνικό τους προϊόν είναι η τεχνολογία γι'αυτό και βλέπουμε πολύ έμφαση στο σπρινγκ +-0,5 την ημέρα κτλ παίζει και αυτό τον ρόλο του!! Εξάλλου είχα διαβάσει σε ένα άρθρο ότι η σεικο έχει τεράστιο μερίδιο αγοράς στις αραβικές χώρες... οπότε συν της γύρο χώρες Κορέα Ιαπωνία Κίνα μιλάμε για τεράστια έσοδα... Και μεγάλο κοινό...

Sent from my Huawei P8 using Tapatalk

Panerai is not just a watch... It's a lifestyle!

Αποσυνδεδεμένος argo98

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3849
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #4643 στις: Ιούλιος 30, 2016, 08:32:30 πμ »
ΑΝΕΤΟΤΑΤΑ στέκεται το ΜΜ απέναντι σε sub! Αυτή ειναι η άποψή μου ως κάτοχος και των 2! Σε ότι αφορά το αισθητικό μέρος ισχύει το "περί ορέξεως κολοκυθόπιτα ..."
Εκτιμώ απίστευτα ΠΟΛΥ τη ROLEX αλλά νομίζω οτι η σύγκριση με τη Seiko τελικά εχει βάση, αξίζει να γίνεται και ειναι δίκαιη για δυο τεράστιες εταιρίες, με τα όποια συν και πλην τους!
Μόνο οι τιμές των sub και ΜΜ δε συγκρίνονται, για όλα τα αλλα το συζητάμε!


Sent from my iPhone using Tapatalk
Αν δλδ προχωρήσω τη σκέψη σου να υποθέσω πως θεωρείς οτι τα mm όχι απλώς στέκονται ανετα απέναντι στους δύτες  εταιρειών τύπου breitling ,iwc,omega κτλπ αλλά είναι και καλύτερα?

Αποσυνδεδεμένος argo98

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3849
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #4644 στις: Ιούλιος 30, 2016, 08:38:09 πμ »
Τρομερά και φανταστικά όλα τα R ... JLC .... Ω... AP... PP ... Panerai ... Κλπ


Αλλα το καλοκαιράκι μπένουν όλα σε σκοτεινούς θαλάμους και βγαίνουν τα σεικο....



Και τα swatch και τα g shock και fitness watch κτλπ κτλπ..

Αποσυνδεδεμένος argo98

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3849
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #4645 στις: Ιούλιος 30, 2016, 08:50:02 πμ »

Και κάτι τελευταίο: βάζω στοίχημα πως αν το ΜΜ είχε 5ψηφια retail price, αριθμημένη/περιορισμένη έκδοση θα αποτελούσε Grail για πολύ κόσμο ανάμεσα στους ωρολογόφιλους!


Sent from my iPhone using Tapatalk
Είπες τη μαγική λέξη,ωρολογόφιλους που όπου ωρολογόφιλους λεω εγώ όσους πρωτα μπήκαν σε φορουμ και μετά έμαθαν τι θα πει ρολόι και προσπαθούν να πείσουν εαυτούς και αλλήλους ότι με κάτω από 2κ αγοράζουν το επιστέγασμα των ρολογιών..και όχι αν είχε 5ψηφιο retail δε θα ηταν κανένα Grail απλώς θα ηταν οτι ειναι σημερα τα grand seiko ,εξαιρετικά μεν ,δε θα τα είχε κανένας και θα ηταν το σημείο αναφοράς όσων δεν εχουν κανένα ακριβό ρολόι μόνο και μόνο για να την πουν σε όσους εχουν κάποιο καλό Ελβετό.

Αποσυνδεδεμένος capt-dim

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7258
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #4646 στις: Ιούλιος 30, 2016, 09:02:39 πμ »
Και τα swatch και τα g shock και fitness watch κτλπ κτλπ..


... ναι και αυτά ...  :smt023 με μια διαφορά ... αυτά δεν είναι μηχανικά νταιβερ ρολόγια ... ;D

Αποσυνδεδεμένος omegasnik

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3142
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #4647 στις: Ιούλιος 30, 2016, 09:15:37 πμ »
Αν δλδ προχωρήσω τη σκέψη σου να υποθέσω πως θεωρείς οτι τα mm όχι απλώς στέκονται ανετα απέναντι στους δύτες  εταιρειών τύπου breitling ,iwc,omega κτλπ αλλά είναι και καλύτερα?
Δε μπαίνω σε υποκειμενικές κρίσεις, προφανώς και δε θα "προχωρούσα" τη σκέψη μου με τον τροπο που αναφέρεις. Μένω σε αυτό που είπα: συγκρίνονται ΑΝΕΤΟΤΑΤΑ
Σαφώς και τελικά κερδίζει αυτό που θα μας πάρει τα χρήματα από την τσέπη με οποιονδήποτε τροπο κι αν γίνει αυτό!


Sent from my iPhone using Tapatalk
ΑΚΑ justnik
όποιος πρόλαβε ...

Αποσυνδεδεμένος episkeptis

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4477
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #4648 στις: Ιούλιος 30, 2016, 09:24:30 πμ »
Ρε Βασιλη, εσυ δεν το προχωρησες απλα. Εσυ το πηγες σε αλλη διασταση.
Αρνουμαι να πιστεψω οτι υπαρχουν μελη που δε θελουν ή δεν εχουν την οικονομικη δυνατοτητα να αποκτησουν ενα ακριβο ρολοι κι αντ' αυτου αρεσκονται στο να τη "λενε" σε αυτους που καταφεραν να αποκτησουν μερικα.
Δεν ξερω, μπορει να κανω και λαθος.
Η ολη συζητηση ξεκινησε απο το γεγονος οτι ενω πολλακις εχουμε πεσει θυματα υποκυπτοντας σε καποιο πειρασμο που σε καμια περιπτωση δε δικαιολογει τα χρηματα του, εντουτοις δηλωνουμε ξαφνιασμενοι επειδη η σεικο εβγαλε ενα le και το κοστολογησε στα 2000€.
Αυτο ειναι ολο. Τιποτα παραπανω.

Στάλθηκε από το LG-D855 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος episkeptis

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4477
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #4649 στις: Ιούλιος 30, 2016, 09:26:06 πμ »
Σαφώς και τελικά κερδίζει αυτό που θα μας πάρει τα χρήματα από την τσέπη με οποιονδήποτε τροπο κι αν γίνει αυτό!
Αυτο ακριβως.....



Στάλθηκε από το LG-D855 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος argo98

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3849
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #4650 στις: Ιούλιος 30, 2016, 09:27:22 πμ »
Θα μου επιτρέψεις τότε να ζητήσω τη γνώμη σου σε ενα υποθετικό vs των aquatimer,superocean,seamaster vs mm και των 3ων προαναφερθέντων vs sub θεωρώντας σα δεδομενο ότι mm = sub?
Σύγγνωμη αλλά με τον τρόπο σκέψης μου μου φαινεται λογικό το ερώτημα που σου κάνω,αν ειναι οντως τελείως ασχετο μη μπεις στη διαδικασία απάντησης... :)

Αποσυνδεδεμένος omegasnik

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3142
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #4651 στις: Ιούλιος 30, 2016, 09:28:02 πμ »
Είπες τη μαγική λέξη,ωρολογόφιλους που όπου ωρολογόφιλους λεω εγώ όσους πρωτα μπήκαν σε φορουμ και μετά έμαθαν τι θα πει ρολόι και προσπαθούν να πείσουν εαυτούς και αλλήλους ότι με κάτω από 2κ αγοράζουν το επιστέγασμα των ρολογιών..και όχι αν είχε 5ψηφιο retail δε θα ηταν κανένα Grail απλώς θα ηταν οτι ειναι σημερα τα grand seiko ,εξαιρετικά μεν ,δε θα τα είχε κανένας και θα ηταν το σημείο αναφοράς όσων δεν εχουν κανένα ακριβό ρολόι μόνο και μόνο για να την πουν σε όσους εχουν κάποιο καλό Ελβετό.
Προφανώς έχουμε διαφορετική οπτική και βέβαια αυτό ειναι το καλό σε τέτοιες συζητήσεις!
Κατά τη γνώμη μου υπάρχουν πολλοί που διαθέτουν και καλούς "Ελβετούς" και καλούς "Γαπωνεζους" (δυστυχώς λίγοι στην Ελλάδα) και μπορούν να συγκρίνουν και να κρίνουν. Αυτοί λοιπόν στη μεγάλη τους πλειοψηφία αναγνωρίζουν οτι οι Γιαπωνέζοι ειναι ΥΠΟτιμημενοι και οι Ελβετοί ΥΠΕΡτιμημενοι! Αυτή ακριβώς ειναι και η δίκη μου άποψη από τα λίγα καλά δείγματα που έχω στην κατοχή μου και από τις δυο πλευρές!
Κάτι τελευταίο, κανένας δε θέλει να "την πει" σε κανένα και βέβαια ειναι προφανές οτι απόψεις ανταλλάσσονται, δε μαλώνουμε τουλάχιστον έτσι το βλέπω εγώ!


Sent from my iPhone using Tapatalk
ΑΚΑ justnik
όποιος πρόλαβε ...

Αποσυνδεδεμένος argo98

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3849
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #4652 στις: Ιούλιος 30, 2016, 09:40:28 πμ »
Ρε Βασιλη, εσυ δεν το προχωρησες απλα. Εσυ το πηγες σε αλλη διασταση.
Αρνουμαι να πιστεψω οτι υπαρχουν μελη που δε θελουν ή δεν εχουν την οικονομικη δυνατοτητα να αποκτησουν ενα ακριβο ρολοι κι αντ' αυτου αρεσκονται στο να τη "λενε" σε αυτους που καταφεραν να αποκτησουν μερικα.
Δεν ξερω, μπορει να κανω και λαθος.
Η ολη συζητηση ξεκινησε απο το γεγονος οτι ενω πολλακις εχουμε πεσει θυματα υποκυπτοντας σε καποιο πειρασμο που σε καμια περιπτωση δε δικαιολογει τα χρηματα του, εντουτοις δηλωνουμε ξαφνιασμενοι επειδη η σεικο εβγαλε ενα le και το κοστολογησε στα 2000€.
Αυτο ειναι ολο. Τιποτα παραπανω.

Στάλθηκε από το LG-D855 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Προφανώς έχουμε διαφορετική οπτική και βέβαια αυτό ειναι το καλό σε τέτοιες συζητήσεις!
Κατά τη γνώμη μου υπάρχουν πολλοί που διαθέτουν και καλούς "Ελβετούς" και καλούς "Γαπωνεζους" (δυστυχώς λίγοι στην Ελλάδα) και μπορούν να συγκρίνουν και να κρίνουν. Αυτοί λοιπόν στη μεγάλη τους πλειοψηφία αναγνωρίζουν οτι οι Γιαπωνέζοι ειναι ΥΠΟτιμημενοι και οι Ελβετοί ΥΠΕΡτιμημενοι! Αυτή ακριβώς ειναι και η δίκη μου άποψη από τα λίγα καλά δείγματα που έχω στην κατοχή μου και από τις δυο πλευρές!
Κάτι τελευταίο, κανένας δε θέλει να "την πει" σε κανένα και βέβαια ειναι προφανές οτι απόψεις ανταλλάσσονται, δε μαλώνουμε τουλάχιστον έτσι το βλέπω εγώ!


Sent from my iPhone using Tapatalk
Προς θεού παιδιά ,έχετε δικιο για τις ενστάσεις σας,αλλά δεν αναφέρομαι σε εμάς.Αναφερομαι στις τάσεις των φορουμ σε παγκόσμιο επίπεδο διότι θεωρω ότι αυτά τα seiko έχουν ενα τεραστιο hype στα φόρουμ γενικά .Το να την πει ηταν ατυχής έκφραση και δεν το εννουςα με κακιά έννοια πιο πολύ διαπίστωση ηταν ότι τα ακριβά σεικο αναφέρονται κυρίως από άτομα που ουτε grand seiko έχουν ουτε κάποιο ακριβό ελβετικό.Μπορεί να ειμαι τελείως λαθος.Και εννοειται πως δεν αναφέρομαι σε περιπτώσεις ανθρώπων σαν εσενα Νίκο ή Δημήτρη ή του Χαριλάου κτλπ που ξερω τη συλλογή σας και το πόσο αντικειμενικοί μπορει να είσαστε σε αυτό το θέμα .
Ξαναδιαβάζοντας το ποστ μου βλεπω οτι αλλο ηθελα να πω και αλλιως εκφράστηκε και ακομα και τωρα αισθάνομαι οτι δεν εχω εξηγήσει  ακριβως αυτό που σκεφτόμουν...  :)

Αποσυνδεδεμένος omegasnik

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3142
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #4653 στις: Ιούλιος 30, 2016, 09:49:17 πμ »
Θα μου επιτρέψεις τότε να ζητήσω τη γνώμη σου σε ενα υποθετικό vs των aquatimer,superocean,seamaster vs mm και των 3ων προαναφερθέντων vs sub θεωρώντας σα δεδομενο ότι mm = sub?
Σύγγνωμη αλλά με τον τρόπο σκέψης μου μου φαινεται λογικό το ερώτημα που σου κάνω,αν ειναι οντως τελείως ασχετο μη μπεις στη διαδικασία απάντησης... :)

Κανένα πρόβλημα δεν έχω να σου πω τη γνώμη μου.
Αρχικά να πω οτι υπήρξα/είμαι κάτοχος όλων των αναφερθέντων ρολογιών εκτός του aquatimer για το οποίο θα μου επιτρέψεις να μην πω τη γνώμη μου μιας και δεν έχω ίδια αντίληψη.
Ανάμεσα σε seamaster και superocean προτιμώ το Ω, ανάμεσα στο seamaster και το ΜΜ προτιμώ το ΜΜ. Πάντα υποκειμενικά μιλώντας βέβαια και αυτό προφανώς αντανακλάται και στην επιλογή μου να δώσω τα Ω και Β αλλά να κρατήσω το ΜΜ όπως βέβαια έχω κρατήσει και το 16610lv. Εδώ να τονιστεί οτι στο δικό μου μυαλό σε δυο "ισάξια" ρολόγια κερδίζει το οικονομικότερο!
Το ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΙΚΟ του πράγματος φαίνεται - σε μένα τουλάχιστον - από την επιλογή μου να κρατήσω και πρόσφατα να αυξήσω σε 3 τα base Panerai μου τα οποία μου αρέσουν πολύ τα άτιμα αν και ξέρω οτι είναι ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ ΥΠΕΡΤΙΜΗΜΕΝΑ αντικειμενικά μιλώντας!


Sent from my iPhone using Tapatalk
ΑΚΑ justnik
όποιος πρόλαβε ...

Αποσυνδεδεμένος argo98

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3849
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #4654 στις: Ιούλιος 30, 2016, 09:54:07 πμ »
Απολύτως λογική η απάντηση σου αφου βάζεις μέσα και τον παράγοντας τιμής,που και καλά κάνεις.και απολύτως σεβαστή άποψη αφου έχουν περάσει ολα από τα χέρια σου.  👍🏻

Αποσυνδεδεμένος DIMITRIS-MILANO

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 572
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #4655 στις: Ιούλιος 30, 2016, 10:02:19 πμ »
Πάντως ή Spring Drive ακόμη δεν έχει καθιερωθεί στα δικά μου μάτια τουλάχιστον ως μία μηχανή αυθεντικής ωρολογοποιΐας.

Sent from my Nexus 5X using Tapatalk

Be plural, like the Universe
www.rolexmagazine.com

Αποσυνδεδεμένος argo98

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3849
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #4656 στις: Ιούλιος 30, 2016, 10:14:21 πμ »
Σιγουρα οχι, αλλα δε χρειαζεται να ειμαστε και τοσο υποκριτες.
Εχουμε δωσει του κοσμου τα λεφτα σε φυκια που μας τα πουλησαν για μεταξωτες κορδελες, λεγε με πανεραι, και μας πειραξαν οι Γιαπωνεζοι;

Στάλθηκε από το LG-D855 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Δημήτρη σε αυτό έχεις απόλυτο δικιο.Όντως έτσι ειναι,φύκια για μεταξωτές κορδέλες,το ακριβό ρολόι στην ουσία αν το καλοσκεφτείς ειναι ενα πανάκριβο,υπερεκοστολογημένο, άχρηστο προϊόν!Απλώς παρότι συμφωνώ με αυτό εδώ έχω και την ενσταση μου...αυτή η παραδοχή όσοι έχουμε κόλλημα με το αντικείμενο θεωρώ πως δε θα έπρεπε να μας νοιαζει.
Με αυτές τις σκέψεις προχωρησα συνειρμικά και εγραψα ότι εγραψα στην πορεία.Τα seiko είναι η εκλογικεψη σε ένα χώρο που δεν έχει λογική.Είναι καθαρά συναίσθημα ,να σε εξιτάρει η χρυσόσκονη που σου προσφέρουν οι Ελβετοί κτλπ..Απολύτως σεβαστό να μην εξιτάρει καποιον αυτό που ανέφερα και σιγουρα και πιο φυσιολογικό στην τελική και από τετοια σκέψης άτομα θεωρω πως εχει ξεκινήσει στα ξένα φορουμ αυτή η μανία με τα ρολογια που συζητάμε σα μια προσπάθεια κατά μία έννοια απαξίωσης των ακριβών ελβετικών και εκεί κολλάει και το να τη πεις που ανέφερα..
Αυτό που λέω δε σημαίνει ότι δεν ειναι εξαιρετικά προϊόντα απλως θεωρω πως ειναι προϊόντα που καταλαμβάνουν τελείως άλλους χώρους και άλλες επιθυμίες.

Αποσυνδεδεμένος Aris911

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10701
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #4657 στις: Ιούλιος 30, 2016, 11:21:57 πμ »
Η Σεικο απο πολυ παλια στην Ελλαδα ηταν το ρολοι του οικοδομου, ναυτικου, και γενικα του απλου Ελληνα. Αυτο για μενα αδικησε την εταιρεια μιας και τα ρολογια της ηταν και ειναι πολυ ποιο ακριβα σε ποιοτητα. Οταν πρωτοεμφανιστηκανε στην Ελλαδα τα Σεικο, τα περισσοτερα ρολογια τοτε ειχαν μπρουτζινο κασωμα και οχι ατσαλινο που ειχε η Σεικο. Το αποτελεσμα ηταν να ειναι ποιο ανθεκτικα. Τοτε συνηθως τα ατσαλινα ηταν τα πολυ ακριβα. Γρηγορα αλλαξε η κατασταση. Και αυτο πιστευω οτι οφειλεται στην Σεικο.
Τα ακριβα (Ωμεγα, Ρολεξ) ηταν τα ρολογια του πλουσιου, του διασημου.
Οταν καποιος ηθελε να κανει το κομματι του, να παρει κατι απο την ζωη του φραγκατου φοραγε ειδικα Ρολεξ. Το φοραγε ο Νιουμαν, ο Λατσης, ο...
Βεβαια στα σημερινα Σεικο η εταιρεια για να εχει φτηνες τιμες τα περισσοτερα τα κατασκευαζει στην Κινα και οχι στην Ιαπωνια οπως παλια.
Εχει πεσει το βαρος στο εξωτερικο μερος και υστερει στο εσωτερικο.

Αποσυνδεδεμένος pugman

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1801
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #4658 στις: Ιούλιος 30, 2016, 03:11:41 μμ »


Σαφώς και τελικά κερδίζει αυτό που θα μας πάρει τα χρήματα από την τσέπη με οποιονδήποτε τροπο κι αν γίνει αυτό!


Sent from my iPhone using Tapatalk

Οτι πιό σωστό!!!!!! Ειδικά στην εποχή κ την χώρα μας που τα όποια χρήματα βγάζουμε με τον κόπο κ τον ιδρώτα μας αποκτούν άλλη αξία κ απαιτούμε ( εγω τουλάχιστον ) να πιάνουν τόπο.

Τα seiko είναι η εκλογικεψη σε ένα χώρο που δεν έχει λογική.

Έτσι... κ οι Ιάπωνες γενικότερα...

"buy a Rolex to impress others, the Grand Seiko to impress yourself"

Αποσυνδεδεμένος exDIVER600

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 15608
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #4659 στις: Ιούλιος 31, 2016, 11:51:51 πμ »
Είναι ενδιαφέρον το ότι σε μία συζήτηση για τα SEIKO, προκύπτουν διάφορα θέματα (άσχετα με τα SEIKO).
Επίσης είναι απολύτως θεμιτό και λογικό, το να έχει ο καθένας την άποψη του, καθώς για τον καθένα ακόμα και η έννοια του ρολογιού ή του "καλού" ρολογιού, έχει τελικά άλλη σημασία. Η οποία εξηγείται από το τι αντιπροσωπεύει για τον καθέναν ένα "ακριβό" ρολόϊ, τι χρήση θέλει να του κάνει, πόσο εύκολο ή δύσκολο του είναι να το αποκτήσει ή και να το αντικαταστήσει κλπ.
Ο καθένας λοιπόν κάνει τις επιλογές του, βάσει των δικών του κριτηρίων, των γνώσεων του, ακόμα και του χαρακτήρα του.

Το πρόβλημα ξεκινάει, ως συνήθως, με το ότι αρκετοί προκειμένου να ενισχύσουν την επιλογή τους και να πείσουν, κυρίως τους εαυτούς τους, για το ότι είναι η καλύτερη δυνατή, επιθυμούν να πείσουν όλους τους υπόλοιπους για το ορθό της επιλογής τους.
Όταν κάνουμε μία σημαντική αγορά, υποσυνείδητα, θέλουμε και μετά την αγορά να πείσουμε ακόμα και τον εαυτό μας ότι η επιλογή μας ήταν η καλύτερη δυνατή. Αυτό στην "ψυχολογία του καταναλωτή" ονομάζεται Cognitive dissonance. Θέλουμε δηλαδή να είμαστε σίγουροι ότι η επιλογή μας ήταν η καλύτερη.
Εάν δε έχουμε "ζοριστεί" πολύ να αποφασίσουμε μεταξύ δύο κοντινών επιλογών, αυτό το φαινόμενο είναι ακόμα εντονότερο.

Αυτά τα ολίγα περί ψυχολογίας αγοράς, για να καταλάβετε από που εκκινούν πολλές συζητήσεις X vs Ψ.

Εδώ μέσα υποθέτω ότι γνωρίζουμε άπαντες (ειπώθηκε αρκετές φορές) ότι οι αγορές που κάνουμε σε ρολόγια, έχουν ήδη ξεφύγει από το "πρακτικό" του θέματος και έχουν μπει στη σφαίρα του marketing.
Προφανώς η "ομάδα" μας δε αγοράζει ρολόγια για να δούμε την ώρα. Γι΄αυτό αρκεί και ένα ωραίο quartz ρολόϊ το οποίο έχει υποπολλαπλάσια τιμή και πολύ καλύτερη ακρίβεια. Για να μην αναφέρω το ότι βλέπουμε την ώρα και στο...κινητό.
Αγοράζουμε / επιλέγουμε ρολόγια, με τελείως διαφορετικά κριτήρια.

Ακόμα και η χρήση που κάνουμε στα ρολόγια μας, έχει διαφορετική λογική για τον καθένα.
Εγώ, για παράδειγμα, το όποιο ρολόϊ μου, ανεξαρτήτως αξίας, θα το φορέσω στην παραλία, στο βουνό, στη δουλειά κλπ. Κάποιος άλλος το ίδιο ρολόϊ, θα το χρησιμοποιήσει ως κόσμημα, φορώντας το σε συγκεκριμένες περιστάσεις και έχοντας στο μυαλό του ότι στην παραλία (για παράδειγμα) θα βάλει ένα G-shock.
Για εμένα η λογική του να προσέξω μην πάθει το ρολόϊ μου μία γρατζουνιά ή ένα hairline, είναι εκτός συζήτησης, για κάποιον άλλον τα hairlines σημαίνουν ότι το ρόλοϊ είναι για πέταμα. Κάποιος άλλος μπορεί να κοπανάει το ρολόϊ του με το σφυρί για να επιβεβαιώσει ότι είναι ανθεκτικό ή για να δει αν θα πάθει κάτι το κρύσταλλο του...

Όλες οι παραπάνω συμπεριφορές υπάρχουν και κρίνονται από νορμάλ μέχρι παρανοϊκές. Το ναπροσπαθούμε να πείσουμε τους άλλους ότι η ΔΙΚΗ ΜΑΣ συμπεριφορά, οι δική μας επιλογή, η δική μας αντιμετώπιση, είναι η "σωστή" είναι απλά άτοπο....

Περί ΜΜ και SUB, επειδή και το ένα το είχα και το άλλο το έχω: το ΜΜ είναι ένα πολύ στιβαρό ρολόϊ και έχει ποιότητα που ξεπερνάει την τιμή του. Σε κάποια θέματα μπορεί όντως να είναι καλύτερο του SUB (μιλάω για το παλιό SUB το 16610).
Το γύρισμα του bezel του είναι πιο ποιοτικό και "θετικό", ή μάλλον για να το πω ανάποδα, η αίσθηση του bezel του 16610 δεν είναι αντάξια της τιμής του. Ένα σημείο το οποίο δίορθωσε στο 1000% η rolex στο καινούργιο sub. Ακόμα και το OWC έχει καλύτερη αίσθηση στο bezel από το 16610.
To κούμπωμα της κορώνας του από την άλλη (του ΜΜ) δεν είναι αντάξιο της υπόλοιπης ποιότητας του.
Έχει ένα πολύ έξυπνο σύστημα μικρορύθμιση του μπρασελέ, αλλά το υπόλοιπο μπρασελέ δεν "ακολουθεί" την ποιότητα του ρολογιού.
κλπ. κλπ. κλπ.

Υπάρχουν πολλά σημεία σύγκρισης, αλλά το "δια ταύτα" για ΕΜΕΝΑ είναι αλλού και το έχω ξαναγράψει: το ΜΜ συνολικά είναι ένα  SPORT ρολόϊ που ακόμα και οι διαστάσεις του (το ύψος του για την ακρίβεια) το καθιστούν χειρότερη επιλογή από το SUB, για κάποιον που το θέλει για ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΧΡΗΣΕΙΣ. Δηλαδή να το φοράει από την όπερα, μέχρι την παραλία.
Το SUB από την άλλη έχει τις ιδανικές διαστάσεις και φοριέται πανεύκολα παντού.
Και φυσικά έχει και όλη την υπόλοιπη "αύρα" που το συνοδεύει (αναγνωρισημότητα, μεταπώληση, κλπ.).

Το ΜΜ θα το συνέκρινα πιο εύκολα με το Ω PP το 42-άρι, με το οποίο είναι σχεδόν ίδιο σε διαστάσεις. Όπου εκεί θα είχα να γράψω περισσότερα θετικά για το Ω, απ΄ότι για το ΜΜ (χρώμα & καθαρότητα dial, καταπληκτική κεραμική στεφάνη, ποιότητα bezel, απίστευτο χρώμα luminova κλπ.). Και εκεί θα έλεγα ότι τα παραπάνω χρήματα που "ζητάει" το Ω για την ίδια χρήση με το ΜΜ, θεωρώ ότι τα αξίζει.

Αυτά, σκέφτομαι αν θα πάω για μπάνιο επειδή φυσάει, αλλά από την άλλη ο δαιμόνιος παραλιο-ρεπόρτερ μέσα μου, δεν με αφήνει να ησυχάσω...