Αποστολέας Θέμα: SEIKO  (Αναγνώστηκε 1844392 φορές)

0 μέλη και 8 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος eisenberg

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2842
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #140 στις: Απρίλιος 13, 2008, 08:24:12 μμ »
Φιλε drspeed καταννοω το σκεπτικο σου,αλλα τοτε για πιο λογο αγορασες το Seiko?Το ρολοι στο κινητο σου ειναι το ιδιο ακριβες και σου παρεχεται δωρεαν...ακομη πιο πρακτικο  ;)

Αποσυνδεδεμένος drspeed

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 23
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #141 στις: Απρίλιος 13, 2008, 08:42:40 μμ »
1.το κινητό συνήθος είναι στην θήκη του
2.δεν είναι αδιάβροχο
3.ενίωτε αποφορτίζεται
4.Τα περισότερα δεν έχουν μετριτή δευτερολέπτων(προσωπικά μου χρειάζεται ιατρός γαρ και πρέπει κάπως να μετράω τις σφύξεις)
5.Πότε είδες τελευταία φορά στο κινητό σου τί ώρα είναι την ώρα που είσαι επάνω στην μηχανή?
6....
7....
Μπορώ να το κάνω αυτό όλη την νύχτα αν θές.... :P
Έκανα σαφές ότι το ρολόι είναι και λίγο κόσμιμα και λίγο φετιχ.

Αποσυνδεδεμένος stardrive

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1632
  • The clock is ticking!!!
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #142 στις: Απρίλιος 13, 2008, 09:06:01 μμ »
Ο θαυμασμός έχει να κάνει με το ότι με ένα λογικό ποσόν έχεις ένα ρολόι ακρυβείας που δεν θα μήνει ποτέ από μπαταρία.
Άν και μου αρέσουν τα αυτόματα τα θεωρώ λίγο παροχυμένα με το σκεπτικό ότι ένώ έχουν έναν σκασμό λεφτά(με ελάχειστες εξαιρέσεις) δέν μπορούν ούτε στο ελάχιστο να συγκριθούν στην ακρύβεια με ένα ρολόι κόστους 2€ made in taiwan.Αυτήν την ντροπή ήρθε πρίν λίγα χρόνια να ξεπλύνει η τεχνολογία kinetic και μάλιστα με λογικό κόστος.
Αν μπορέσω στο κοντινό μέλλον να πάρω κάποιο hi end αυτόματο θα το κάνω αλλά ο λόγος δεν θα είναι η ακρύβεια αλλά το κύρος που έχει ένα τέτοιο ρολόι.Όποιος παίρνει αυτόματο ξέρει ότι αγοράζει ουσιαστικά κόσμιμα και όχι ρολόι.

1.το κινητό συνήθος είναι στην θήκη του
2.δεν είναι αδιάβροχο
3.ενίωτε αποφορτίζεται
4.Τα περισότερα δεν έχουν μετριτή δευτερολέπτων(προσωπικά μου χρειάζεται ιατρός γαρ και πρέπει κάπως να μετράω τις σφύξεις)
5.Πότε είδες τελευταία φορά στο κινητό σου τί ώρα είναι την ώρα που είσαι επάνω στην μηχανή?
6....
7....
Μπορώ να το κάνω αυτό όλη την νύχτα αν θές.... :P
Έκανα σαφές ότι το ρολόι είναι και λίγο κόσμιμα και λίγο φετιχ.


Ενδιαφέρουσες απόψεις drspeed και σεβαστές από μένα ανεξάρτητα από το αν συμφωνώ η διαφωνώ με αυτές.

Πάντα ήμουν υπέρ των απόψεων που σέβονται και την άλλη πλευρά και δεν διακατέχονται από το "αλάθητο".

« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 13, 2008, 09:13:57 μμ από stardrive »
Πότε ή Ποτέ

Λιγότερες λέξεις οδηγούν σε λιγότερες σκέψεις  «Δος μοι πα στώ και ταν γαν κινήσω»

Αποσυνδεδεμένος eisenberg

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2842
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #143 στις: Απρίλιος 13, 2008, 09:14:31 μμ »
Μαλλον δεν επιασες το σκεπτικο μου,anyway...

1.το κινητό συνήθος είναι στην θήκη του
2.δεν είναι αδιάβροχο
3.ενίωτε αποφορτίζεται
4.Τα περισότερα δεν έχουν μετριτή δευτερολέπτων(προσωπικά μου χρειάζεται ιατρός γαρ και πρέπει κάπως να μετράω τις σφύξεις)
5.Πότε είδες τελευταία φορά στο κινητό σου τί ώρα είναι την ώρα που είσαι επάνω στην μηχανή?
6....
7....
Μπορώ να το κάνω αυτό όλη την νύχτα αν θές.... :P
Έκανα σαφές ότι το ρολόι είναι και λίγο κόσμιμα και λίγο φετιχ.


Αποσυνδεδεμένος stardrive

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1632
  • The clock is ticking!!!
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #144 στις: Απρίλιος 13, 2008, 09:17:04 μμ »
Μαλλον δεν επιασες το σκεπτικο μου,anyway...


Να ομολογήσω ότι δεν το "έπιασα" και εγώ το σκεπτικό σου
Πότε ή Ποτέ

Λιγότερες λέξεις οδηγούν σε λιγότερες σκέψεις  «Δος μοι πα στώ και ταν γαν κινήσω»

Αποσυνδεδεμένος eisenberg

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2842
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #145 στις: Απρίλιος 13, 2008, 09:33:25 μμ »
Να ομολογήσω ότι δεν το "έπιασα" και εγώ το σκεπτικό σου

Αν σ ενδιαφερει τοσο πολυ το ''χαμηλο κοστος υψηλη ακριβεια'' κανεις αψογα τη δουλεια σου...μ ενα κινητο,ρολοι στο PC,ρολοι τοιχου,ρολοι αυτοκινητου.....ποσο μαλλον να χανεις την ωρα σου σ ενα forum για ρολογια...
Απλα η προσωπικη μου γνωμη...

Αποσυνδεδεμένος stardrive

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1632
  • The clock is ticking!!!
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #146 στις: Απρίλιος 13, 2008, 09:48:45 μμ »
Αν σ ενδιαφερει τοσο πολυ το ''χαμηλο κοστος υψηλη ακριβεια'' κανεις αψογα τη δουλεια σου...μ ενα κινητο,ρολοι στο PC,ρολοι τοιχου,ρολοι αυτοκινητου.....ποσο μαλλον να χανεις την ωρα σου σ ενα forum για ρολογια...
Απλα η προσωπικη μου γνωμη...

Σέβομαι τη άποψή σου.
Πιστεύω όμως πως  σε καμμία περίπτωση δεν χάνεις την ώρα σε ένα φόρουμ για ρολόγια.
Πέρα όμως από τις προσωπικές μας προτιμήσεις, εμπειρίες, θεώρησης των πραγμάτων κλπ υπάρχει πάντοτε το διαφορετικό.
Αυτό το διαφορετικό είναι που κάνει τον κόσμο να "κυλά" και σε πολλές περιπτώσεις  βοήθησε πολλούς από μας να δουν διαφορετικά...
Καθημερινότητα και πρακτικότητα συμβαδίζουν αναγκαστικά συνήθως...
Οπότε τα εργαλεία και τα hobbies διαφέρουν ανάλογα με την καθημερινότητα.

Πότε ή Ποτέ

Λιγότερες λέξεις οδηγούν σε λιγότερες σκέψεις  «Δος μοι πα στώ και ταν γαν κινήσω»

Αποσυνδεδεμένος eisenberg

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2842
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #147 στις: Απρίλιος 13, 2008, 09:59:10 μμ »
Για να γινω ακομη πιο παραστατικος,ειναι σαν ν αγοραζα ενα τζιπ,να μπαινα σ ενα φορουμ για sportscars και να λεγα:τα Porsche κανουν ενα σωρο λεφτα και δε χωρανε ουτε μια βαλιτσα,με το τζιπ κανω μια χαρα τη δουλεια μου και το πηρα και φθηνοτερα.... ;D

Αποσυνδεδεμένος Megalos

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2381
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #148 στις: Απρίλιος 13, 2008, 10:00:28 μμ »
φιλοσοφημενος ο φιλος stardrive οπως παντα ..
αλλα και εγω θα πω οπως ο eisenberg οτι αλλο το θεμα ρολοι και
αλλο το θεμα ακριβεια ωρας ..
εξ αλλου αγαπητε ιατρε μου με ενα φτηνοτερο quartz θα ειχες και
ακριβεια και λιγοτερο κοστος -και αδιαβροχο ετσι .. οποτε  ???
βεβαια σεβαστες ολες οι αποψεις και παλι..

Αποσυνδεδεμένος GIOSOU

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 603
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #149 στις: Απρίλιος 13, 2008, 10:01:45 μμ »
Καλησπέρα σε όλους ...δρατόμενος της ευκαιρίας σχετικά με τα kinetic vs μηχανικά θα σας εκμυστηρευτώ οτι μου αρέσει (και ναι σκέπτομαι να το αγοράσω  :headbash:) το seiko sbbn011 darth vader
http://www.seiyajapan.com/product/S-SBBN011/New_SEIKO_Prospex_1000M_Diver_Quartz_BlackSBBN011.html
Βλέποντας όμως τις αντιδράσεις σας σχετικά με τα quartz ρολόγια νιώθω λίγο άβολα ,δεδομένου ότι έχει quartz μηχανισμό, να προχωρήσω στο ατόπημα ;D
Είναι όντως τόσο ανούσια τα μή μηχανικά ρολόγια;
Το συγκεκριμένο δεν πιστεύετε ότι αξίζει;

Βρίστε ελέυθερα! ;)
Ένα Seiko παρακάτω από τον Blackbird!

Αποσυνδεδεμένος Megalos

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2381
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #150 στις: Απρίλιος 13, 2008, 10:05:26 μμ »
το θεμα quartz εχει απασχολησει κατα καιρους το φορουμ με αρκετη
ενταση ορισμενες φορες ..
ομως δεν βριζουμε ...
ωραιο ρολοι και εφοσον σου αρεσει περι κολοκ..ας ουδεις  λογος  ;D

Αποσυνδεδεμένος stardrive

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1632
  • The clock is ticking!!!
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #151 στις: Απρίλιος 13, 2008, 10:10:22 μμ »
Για να γινω ακομη πιο παραστατικος,ειναι σαν ν αγοραζα ενα τζιπ,να μπαινα σ ενα φορουμ για sportscars και να λεγα:τα Porsche κανουν ενα σωρο λεφτα και δε χωρανε ουτε μια βαλιτσα,με το τζιπ κανω μια χαρα τη δουλεια μου και το πηρα και φθηνοτερα.... ;D
φιλοσοφημενος ο φιλος stardrive οπως παντα ..
αλλα και εγω θα πω οπως ο eisenberg οτι αλλο το θεμα ρολοι και
αλλο το θεμα ακριβεια ωρας ..
εξ αλλου αγαπητε ιατρε μου με ενα φτηνοτερο quartz θα ειχες και
ακριβεια και λιγοτερο κοστος -και αδιαβροχο ετσι .. οποτε  ???
βεβαια σεβαστες ολες οι αποψεις και παλι..
Γίναμε όλοι κατανοητοί πιστεύω.
Και όλοι οι καλοί χωράνε.

@ GIOSOU για ποιό λόγο διάλεξες το συγκεκριμένο μοντέλο.
Και όχι να μην νοιώθεις άβολα



Πότε ή Ποτέ

Λιγότερες λέξεις οδηγούν σε λιγότερες σκέψεις  «Δος μοι πα στώ και ταν γαν κινήσω»

Αποσυνδεδεμένος blackbird

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10423
  • Θεσσαλονίκη
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #152 στις: Απρίλιος 13, 2008, 10:12:16 μμ »
Πάντα, μα πάντα να παίρνεις αυτό που σου αρέσει. Είναι λίγο παράξενο να φοράς το γούστο κάποιου άλλου.

Τώρα για το ρολόι που αναφέρεσαι. Αν και φαν των μηχανικών, το "tuna can - κονσερβοκούτι τόνου" είναι από τα αγαπημένα μου καταδυτικά και μόνο καλά λόγια έχω διαβάσει γι' αυτό. Χτύπα το άφοβα.

Φιλικά
Δημήτρης

Αποσυνδεδεμένος eisenberg

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2842
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #153 στις: Απρίλιος 13, 2008, 10:12:52 μμ »
Καλησπέρα σε όλους ...δρατόμενος της ευκαιρίας σχετικά με τα kinetic vs μηχανικά θα σας εκμυστηρευτώ οτι μου αρέσει (και ναι σκέπτομαι να το αγοράσω  :headbash:) το seiko sbbn011 darth vader
http://www.seiyajapan.com/product/S-SBBN011/New_SEIKO_Prospex_1000M_Diver_Quartz_BlackSBBN011.html
Βλέποντας όμως τις αντιδράσεις σας σχετικά με τα quartz ρολόγια νιώθω λίγο άβολα ,δεδομένου ότι έχει quartz μηχανισμό, να προχωρήσω στο ατόπημα ;D
Είναι όντως τόσο ανούσια τα μή μηχανικά ρολόγια;
Το συγκεκριμένο δεν πιστεύετε ότι αξίζει;

Βρίστε ελέυθερα! ;)


Eιναι ενα πολυ καλο εργαλειο καταδυσης.Εχει εναν hi end quartz μηχανισμο και αψογη ποιοτητα και αντοχη.
Στα χρηματα αυτα πανω κατω βρισκεις κι αλλα ρολογια ομως πιο ευκολοφορετα απ αυτο το κονσερβοκουτι χειρος  :-# :-# :-#

Αποσυνδεδεμένος blackbird

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10423
  • Θεσσαλονίκη
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #154 στις: Απρίλιος 13, 2008, 10:16:51 μμ »
Περί ορέξεως θα σφάξουμε... τόνο.
 :D
Φιλικά
Δημήτρης

Αποσυνδεδεμένος drspeed

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 23
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #155 στις: Απρίλιος 13, 2008, 10:18:38 μμ »
Όπα λίγο γιατί τα πείρατε λίγο στραβά αυτά που έγραψα.
Σαφώς και μου αρέσουν τα αυτόματα,σαφώς και αν είχα τώρα παραπάνω λεφτά διαθέσημα θα έπερνα κάτι άλλο.
Και εμένα μου έχει μπεί στο μυαλό να πάω να πάρω ένα rolex daytona αλλά άντε πές στην γυναίκα ότι θα δώσεις 20,30,40.000€για ρολόι την ώρα που κάνεις σπίτι να δείς τί τσοκαριά έχει να πέσει!!!
Δεν τα κατηγορώ!!!
Το είπα άλλωστε!!!
Το θέμα με τα kinetic απλά είναι ότι προσφέρουν αρκετά για τα λεφτά που δίνεις και δέν είναι ένα απλό ρολόι γιατί ξέρω πολλούς που πρέπει να δουλέψουν 2-3 μήνες για να πάρουν ένα.
Ρολόγια δόξα τον θεό έχω για να βλέπω την ώρα και αυτόματα και quartz ώς επί το πλείστων αξίας κάτω των 200€.Απλά τώρα είπα να αναίβω λίγο σε τιμή.Και στα λεφτά που ήθελα να δώσω(600-900€) ήταν αυτό που μου άρεσε το premier ,άσχετα αν τελικά έκατσε ευκαιρία και το πήρα με ψίχουλα.Δέν έχω και τις τρελές γνώσεις για την ορολογοποιεία΄ούτος ή άλλως.
Δεν είχα την πρόθεση να μειώσω ή να αντιπαρατεθώ με κανέναν.

Αποσυνδεδεμένος blackbird

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10423
  • Θεσσαλονίκη
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #156 στις: Απρίλιος 13, 2008, 10:26:53 μμ »
Nema problema. Όλοι οι καλοί χωράνε. Και όλοι εδώ μαθαίνουμε. Απλά μας αρέσει να λέμε δυνατά την άποψη μας.

φιλικά
Δημήτρης

Αποσυνδεδεμένος eisenberg

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2842
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #157 στις: Απρίλιος 13, 2008, 10:28:47 μμ »
Φιλε dr το Premier ειναι αστερι στην κατηγορια του,κι αν θυμασαι σου χα γραψει να το παρεις.Εχω κι εγω ενα αλλα παλιοτερο μονελο,απλο quartz.
Αλλα μαλλον απ τον(δικαιολογημενο λογω νεου αποκτηματος) ενθουσιασμο σου ειπες οτι θεωρεις τα μηχανικα παροχημενα  [-X
Αν παρακολουθησεις το φορουμ,με τον καιρο ισως ανακαλυψεις ωραια πραγματα,αλλα πρεπει να χεις και το μικροβιο βεβαια.... ;)

Αποσυνδεδεμένος stardrive

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1632
  • The clock is ticking!!!
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #158 στις: Απρίλιος 13, 2008, 10:32:36 μμ »
Η απάντηση στο speedmaster λέμε τώρα πολύ ωραίο για μένα πάντως. Και μάλλον (ως συνήθως..)  japan only

http://www.seiyajapan.com/product/S-SAGH005/New_SEIKO_BRIGHTZ_PHOENIX_SAGH005_Automatic_Chronograph.html
Πότε ή Ποτέ

Λιγότερες λέξεις οδηγούν σε λιγότερες σκέψεις  «Δος μοι πα στώ και ταν γαν κινήσω»

Αποσυνδεδεμένος GIOSOU

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 603
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #159 στις: Απρίλιος 13, 2008, 10:33:02 μμ »
stardrive
Χωρίς να παραγνωρίζω την αξία των αυτόματων μηχανισμών-δεν θα μπορούσα άλλως τε- ελκύομαι και από την εμφάνιση/στυλ ενός ρολογιού (όχι δεν εννοώ τα fashion τύπου D&G, ARMANI κτλ.).
Το συγκεκριμένο δεν θα μου είναι χρήσιμο βέβαια στα 1200μ. :o βάθους που πηγαίνω συνήθως!!! αλλά αποκλειστικά επειδή μου αρέσει εμφανισιακά(άλλως τε έχω το MM 600m spring drive).
Έχω πάθει μια ψύχωση με την seiko και μου αρέσουν αρκετά ρολόγια της. Εσείς που γνωρίζετε από μηχανισμούς, υπάρχει κάποιο ρολόι της εν λόγω εταιρείας που να έχει μηχανισμό ο οποίος να έχει ιδιαίτερη αξία(όχι απαραίτητα χρηματική) και να χαίρει εκτίμησης στους κύκλους των απανταχού ορολογόφιλων;
Φιλικά πάντα!
Ένα Seiko παρακάτω από τον Blackbird!