Αποστολέας Θέμα: SEIKO  (Αναγνώστηκε 1844337 φορές)

0 μέλη και 8 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος omegasnik

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3142
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #2860 στις: Αύγουστος 02, 2012, 08:18:20 πμ »
καλησπερα σε ολα τα καλα παιδια HELP ΧΕΛΠ

Τι θα του πηγαινε mesh, δερματινο , ΝΑΤΟ ? Τι? 

20mm lugs , 39mm το ρολοι






Πολύ ωραία κάσα!
ΑΚΑ justnik
όποιος πρόλαβε ...

Αποσυνδεδεμένος dgl

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 999
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #2861 στις: Αύγουστος 02, 2012, 10:04:23 πμ »
καλημερα ,

Νομιζω οτι ενα δερματινο θα ειναι τελειο.

Αποσυνδεδεμένος asteris78

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2083
  • P L A N E T O C E A N
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #2862 στις: Αύγουστος 02, 2012, 01:56:45 μμ »
Καλησπερα παιδια . το ρολοι ειναι αρχες του '70 οποτε μαλλον ναι παμε για δερμα κλασσικο .Ευχαριστω για τις απαντησεις !

Αποσυνδεδεμένος Efthimis

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2916
    • Προφίλ
Re: SEIKO
« Απάντηση #2863 στις: Αύγουστος 02, 2012, 05:37:43 μμ »
Καλησπέρα σε όλους!! Ήθελα να κάνω μια ερώτηση σχετικά με 2 Seiko kinetic που έχω, ένα arctura κι ένα velatura direct drive.. Τον τελευταίο χρόνο δεν τα φοράω σχεδόν καθόλου και ηθελα να ρωτήσω αν υπάρχει κάποιο σοβαρό θέμα να υποστούν βλάβη από την ακινησία.. Έχετε κάποια εμπειρία ή αν έχετε διαβάσει κάτι βρε παιδιά γιατί έχουν μεγάλη αξία και τα 2 για μένα συναισθηματικα.. Ευχαριστώ!!

Sent from my GT-I9300

Αποσυνδεδεμένος asteris78

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2083
  • P L A N E T O C E A N
    • Προφίλ
Απ: Re: SEIKO
« Απάντηση #2864 στις: Αύγουστος 02, 2012, 10:42:21 μμ »
Καλησπέρα σε όλους!! Ήθελα να κάνω μια ερώτηση σχετικά με 2 Seiko kinetic που έχω, ένα arctura κι ένα velatura direct drive.. Τον τελευταίο χρόνο δεν τα φοράω σχεδόν καθόλου και ηθελα να ρωτήσω αν υπάρχει κάποιο σοβαρό θέμα να υποστούν βλάβη από την ακινησία.. Έχετε κάποια εμπειρία ή αν έχετε διαβάσει κάτι βρε παιδιά γιατί έχουν μεγάλη αξία και τα 2 για μένα συναισθηματικα.. Ευχαριστώ!!

Sent from my GT-I9300

καπου ειχα διαβασει οτι εαν η κορωνα ειναι κλειστη δεν υπαρχει προβλημα , παντως ο χρονος του service πρεπει να τηρειται !

Αποσυνδεδεμένος Efthimis

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2916
    • Προφίλ
Re: Απ: Re: SEIKO
« Απάντηση #2865 στις: Αύγουστος 03, 2012, 08:05:20 πμ »
καπου ειχα διαβασει οτι εαν η κορωνα ειναι κλειστη δεν υπαρχει προβλημα , παντως ο χρονος του service πρεπει να τηρειται !
Εννοείς το διάστημα που ορίζει η Seiko που πρέπει να γίνεται service? Κάθε πότε πρέπει? Νόμιζα ότι πρέπει να το πάω όταν τα φτύσει η μπαταρία

Sent from my GT-I9300

Αποσυνδεδεμένος kosdome6

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7259
    • Προφίλ
Απ: Re: SEIKO
« Απάντηση #2866 στις: Αύγουστος 03, 2012, 10:54:51 πμ »
Καλησπέρα σε όλους!! Ήθελα να κάνω μια ερώτηση σχετικά με 2 Seiko kinetic που έχω, ένα arctura κι ένα velatura direct drive.. Τον τελευταίο χρόνο δεν τα φοράω σχεδόν καθόλου και ηθελα να ρωτήσω αν υπάρχει κάποιο σοβαρό θέμα να υποστούν βλάβη από την ακινησία.. Έχετε κάποια εμπειρία ή αν έχετε διαβάσει κάτι βρε παιδιά γιατί έχουν μεγάλη αξία και τα 2 για μένα συναισθηματικα.. Ευχαριστώ!!


Οχι, δεν πρόκειται να πάθουν τίποτα. Ως γνωστόν, τα kinetic είναι quartz και συνεπώς έχουν μπαταρία. Αν μείνουν πάνω από 6 μήνες αφόρετα, η μπαταρία θα αδειάσει και θα σταματήσουν. Μόλις τα ξαναφορέσεις, θα αρχίσουν πάλι σιγά-σιγά να φορτίζουν. Ολα λοιπόν ΟΚ.
Ομως, επειδή οι μπαταρίες χάνουν με τα χρόνια την ικανότητα να φορτίζουν πλήρως, (όπως περίπου και στα κινητά μας) τότε μετά από αρκετά χρόνια ίσως το ρολόι να θέλει απλώς αλλαγή μπαταρίας. Σε αυτό το σημείο έχει μεγάλη σημασία το έτος κατασκευής. Αν είναι πριν το 2000, που η Seiko έβαζε τους παλιούς capacitor τότε το πρόβλημα μπορεί να παρουσιαστεί σε 5 με 8 χρόνια. Και αν βέβαια έμενε και συνέχεια αφόρετο, ακόμα πιο σύντομα. Μετά το 2000, με τις νέες μπαταρίες το πρόβλημα έγινε σχεδόν ασήμαντο. Χωρίς βέβαια να έχουν δοκιμαστεί γιατί είναι νωρίς, λένε ότι οι μπαταρίες δεν χρειάζονται αλλαγή πριν από 15 χρόνια χρήσης, σε κάποια fora μιλάνε για πάνω από 25.
Για περισσσότερα διάβασσε στην Wikipedia εδώ :
http://en.wikipedia.org/wiki/Automatic_quartz ειδικά στο σημείο που αναφέρει Implementation faults.

Κ.
This post contains 100% recycled electrons

Αποσυνδεδεμένος asteris78

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2083
  • P L A N E T O C E A N
    • Προφίλ
Απ: Re: Απ: Re: SEIKO
« Απάντηση #2867 στις: Αύγουστος 03, 2012, 02:42:21 μμ »
Εννοείς το διάστημα που ορίζει η Seiko που πρέπει να γίνεται service? Κάθε πότε πρέπει? Νόμιζα ότι πρέπει να το πάω όταν τα φτύσει η μπαταρία

Sent from my GT-I9300

κοιτα στο ταγκ που εχω quartz καθε 2 χρονια σερβις και τεστ στεγανοτητας , λογικα το ιδιο και στα σεικο. ;)

Αποσυνδεδεμένος Efthimis

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2916
    • Προφίλ
Re: Απ: Re: SEIKO
« Απάντηση #2868 στις: Αύγουστος 03, 2012, 03:27:31 μμ »
κοιτα στο ταγκ που εχω quartz καθε 2 χρονια σερβις και τεστ στεγανοτητας , λογικα το ιδιο και στα σεικο. ;)


Δεν έχω ακούσει ποτέ για τεστ στεγανοτητας στα seiko ούτε από αντιπροσωπεία μου το πρότεινε πότε κάνεις... Ποιος ξέρει.. ???
Οχι, δεν πρόκειται να πάθουν τίποτα. Ως γνωστόν, τα kinetic είναι quartz και συνεπώς έχουν μπαταρία. Αν μείνουν πάνω από 6 μήνες αφόρετα, η μπαταρία θα αδειάσει και θα σταματήσουν. Μόλις τα ξαναφορέσεις, θα αρχίσουν πάλι σιγά-σιγά να φορτίζουν. Ολα λοιπόν ΟΚ.
Ομως, επειδή οι μπαταρίες χάνουν με τα χρόνια την ικανότητα να φορτίζουν πλήρως, (όπως περίπου και στα κινητά μας) τότε μετά από αρκετά χρόνια ίσως το ρολόι να θέλει απλώς αλλαγή μπαταρίας. Σε αυτό το σημείο έχει μεγάλη σημασία το έτος κατασκευής. Αν είναι πριν το 2000, που η Seiko έβαζε τους παλιούς capacitor τότε το πρόβλημα μπορεί να παρουσιαστεί σε 5 με 8 χρόνια. Και αν βέβαια έμενε και συνέχεια αφόρετο, ακόμα πιο σύντομα. Μετά το 2000, με τις νέες μπαταρίες το πρόβλημα έγινε σχεδόν ασήμαντο. Χωρίς βέβαια να έχουν δοκιμαστεί γιατί είναι νωρίς, λένε ότι οι μπαταρίες δεν χρειάζονται αλλαγή πριν από 15 χρόνια χρήσης, σε κάποια fora μιλάνε για πάνω από 25.
Για περισσσότερα διάβασσε στην Wikipedia εδώ :
http://en.wikipedia.org/wiki/Automatic_quartz ειδικά στο σημείο που αναφέρει Implementation faults.

Κ.

Εξαιρετικά χρήσιμη η πληροφορία που μου παρέχεις!! Η αλήθεια είναι ότι το ένα είναι 2007 και το άλλο 2009 οπότε μάλλον πρώτα θα χρειαστώ εγώ service και μετά αυτά!! ;D
Πράγματι εντυπωσιακό να γίνεται αλλαγή μπαταρίας σε διάστημα 15 ετών και άνω... Ωρε μπράβο!!! ;D

Sent from my GT-I9300

erizzzz

  • Επισκέπτης
Απ: SEIKO
« Απάντηση #2869 στις: Αύγουστος 05, 2012, 03:48:22 μμ »
δεν ξερω αν συμφωνειτε,αλλα πιστευω οτι ειναι απο τις καλυτερες κασες,οχι μονο απο τα σεικο,γενικα.



Uploaded with ImageShack.us

Αποσυνδεδεμένος omegasnik

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3142
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #2870 στις: Αύγουστος 05, 2012, 05:19:01 μμ »
Η κασα στα ΑΝΑΝΤΑ είναι πολυ μπροστά!
ΑΚΑ justnik
όποιος πρόλαβε ...

Αποσυνδεδεμένος asteris78

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2083
  • P L A N E T O C E A N
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #2871 στις: Αύγουστος 06, 2012, 11:41:43 μμ »
Tamahagane , σαφως ανωτερο απο το τιτανιο. Αυτο ανεβαζει τη τιμη στα υψη. Μια ερωτηση ομως γρατζουνιεται η οχι αυτο το ατσαλι?

Αποσυνδεδεμένος ^Deadly_Sin^

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 123
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #2872 στις: Αύγουστος 22, 2012, 05:37:43 μμ »
Για το monster 2012 ξερουμε τιποτα? Κυκλοφορησαν ή ακομα περιμενουμε? Τις τελευταιες μερες περναει απο το μυαλο μου συχνα αυτο το ρολοϊ αν και μεχρι προσφατα με αφηνε καπως αδιαφορο...ισως να φταιει η καλοκαιρινη διαθεση που καλοβλεπω τα orange monsters  ::) Αν δεν μου φυγει τελικα η monsterοδιαθεση και θελω να παρω ενα, μπορειτε να μου πειτε καποιο αξιολογο site? Εντος Ε.Ε κατα προτιμηση γιατι με τα τελωνεια φοβαμαι λιγο
Develop interest in life as you see it; in people, things, literature, music - the world is so rich, simply throbbing with rich treasures, beautiful souls and interesting people. Forget yourself.
Henry Miller (1891 - 1980)
My Instagram

Αποσυνδεδεμένος referee

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 629
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #2873 στις: Σεπτέμβριος 14, 2012, 10:25:26 πμ »
Έλα τα τζαπόνια  ;D

Όποιος θέλει PANERAI
5 χρόνια να μη φάει :D

Αποσυνδεδεμένος kosdome6

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7259
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #2874 στις: Οκτώβριος 23, 2012, 02:32:29 μμ »
Ήρθε επιτέλους το καινούριο κρύσταλλο (Hardlex) για το 6105.


Μου στοίχησε μόνο 8$ + ταχυδρομικά από USA.

Εδώ το παλιό ρολόι πριν την αλλαγή :


Και εδώ με το καινούριο :


Ένα μεγάλο μπράβο στο επίσημο Service της Seiko (στην πλατεία Λαυρίου) διότι μου έκανε την αλλαγή επί τόπου (σε 5 λεπτά) και εντελώς Δωρεάν. :kg:

Κ.
This post contains 100% recycled electrons

Αποσυνδεδεμένος bshop

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 6056
    • Προφίλ
    • Found in the Attic
Απ: SEIKO
« Απάντηση #2875 στις: Οκτώβριος 23, 2012, 02:45:05 μμ »
Ήρθε επιτέλους το καινούριο κρύσταλλο (Hardlex) για το 6105.


Μου στοίχησε μόνο 8$ + ταχυδρομικά από USA.

Εδώ το παλιό ρολόι πριν την αλλαγή :


Και εδώ με το καινούριο :


Ένα μεγάλο μπράβο στο επίσημο Service της Seiko (στην πλατεία Λαυρίου) διότι μου έκανε την αλλαγή επί τόπου (σε 5 λεπτά) και εντελώς Δωρεάν. :kg:

Κ.


Super μεγειά!!!!!!

και το παλιό του περνάς ένα αλυσιδάκι και το κάνεις monocle!  ;)

Αποσυνδεδεμένος koubilaihan

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 3978
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #2876 στις: Οκτώβριος 23, 2012, 02:53:48 μμ »
Άντε βρε Κώστα, επιτέλους! Καλορίζικο. Μόνο ένα χρόνο το περίμενες. ;D ;D ;D
Ο μεγαλύτερός μου φόβος είναι ότι μια μέρα θα πεθάνω και η γυναίκα μου θα βάλει αγγελία τα ρολόγια μου, στις τιμές που της έχω πει ότι τα αγόρασα.

Αποσυνδεδεμένος PanosI

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 18190
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #2877 στις: Οκτώβριος 23, 2012, 02:55:32 μμ »
Ωραίος Κώστα! Ένα χρόνο αναμονή, 5 λεπτά τοποθέτηση !!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος kosdome6

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7259
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #2878 στις: Οκτώβριος 23, 2012, 03:15:26 μμ »
Ευχαριστώ.
Ναι ήταν τεράστια αναμονή, 18 μήνες,  ???
αλλά άξιζε τον κόπο

και το παλιό του περνάς ένα αλυσιδάκι και το κάνεις monocle!  ;)
:dielaughing:

K.
This post contains 100% recycled electrons

Αποσυνδεδεμένος spirosR

  • 36mm case
  • Μηνύματα: 91
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #2879 στις: Οκτώβριος 23, 2012, 04:17:46 μμ »
Έρωτας όσο κανένας άλλος (για ρολόγια πάντα) :-)
grand seiko hi beat 36000