Αποστολέας Θέμα: SEIKO  (Αναγνώστηκε 1844404 φορές)

0 μέλη και 10 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος GiannisH

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 10743
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #2800 στις: Ιανουάριος 15, 2012, 04:05:05 μμ »
Αγαπητέ samniotis καλωσήρθες στο φόρουμ. Για μένα το 5άρι είναι πολύ ανώτερο από οποιαδήποτε ρέπλικα και θα σου πρότεινα να το δώσεις σε ένα σωστό τεχνικό να το επιδιορθώσει.


Έχω αγχωθεί που δεν υπάρχουν Rolex να αγοράσει ο κοσμάκης

Αποσυνδεδεμένος samniotis

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 2
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #2801 στις: Ιανουάριος 15, 2012, 08:50:24 μμ »
Γιάννη ευχαριστώ για το καλωσόρισμα!
Όντως το 5άρι είναι κατά πολύ ανώτερο (και αγαπημένο) απο πολλά ρολόγια, αλλά φοβάμαι ότι τώρα που πήρα το arctura και να το επισκευάσω δεν θα το χρησιμοποιώ.
Για την ρέπλικα, εννοείται ότι δεν συγκρίνεται, ήταν μόνο για τον χαβαλέ - ειδικά αν σκεφτεί κανείς ότι σε πολύ μικρό χρονικό διάστημα οξειδώθηκε η κάσα!
Πάντως αν υπάρχει η σύσταση για κάποιον ορολογοποιό / γνώστη των seiko στην Θεσσαλονίκη θα το εκτιμούσα αν μπορούσα να την έχω, όπως επίσης και μία γνώμη αν ήταν καλή η αγορά του arctura μιάς και δεν έχω ιδιαίτερη γνώση πάνω σε κοστολόγηση ρολογιών.

Στράτος

Αποσυνδεδεμένος philosopher

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 370
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #2802 στις: Ιανουάριος 19, 2012, 10:59:35 πμ »
Και ένα video από το γνωστό και μη εξαιρετέο μηχανισμό.


Αποσυνδεδεμένος gioxlit

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 2
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #2803 στις: Ιανουάριος 19, 2012, 04:45:20 μμ »
καλησπερα σε ολα τα μελη του φορουμ.
Ενδιαφερομαι για την αφορά ενος καθημερινου ρολογιου, το οποιο να μπορει να αντεχει την κακοποιηση του καλοκαιριου.

Ιδρωτας, λίγο νερο, σκονη, κλπ. και με ανωτερη τιμη τα 100€.

με βαση τα παραπανω καταληγω στο SNZG11.

εχω δυο ερωτήσεις.
1). Απο που το αγοράζω;
Υπάρχουν δυο επιλογες.
α. το creationwatches.com, απο το οποιο βλέπω ότι αρκετά μέλη του φορουμ έχουν κάνει αγορες και ειναι ευχαριστημένα, το οποίο διαθετει το SNZG11Κ http://www.creationwatches.com/products/seiko-automatic-sports-89/seiko-5-sports-automatic-snzg11k1-snzg11-snzg11k-mens-watch-2885.html

β. το a-watches.com το οποιο διαθετει το SNZG11J σε χαμηλότερη μάλιστα τιμη. http://www.a-watches.com/snzg11j1-snzg11j-snzg11-seiko-automatic-sports-mens-watch/.

2). Εχετε κάποια άλλη προταση σε αυτή την κατηγορία τιμής;

Ευχαριστώ.

Αποσυνδεδεμένος asteris78

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2083
  • P L A N E T O C E A N
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #2804 στις: Ιανουάριος 20, 2012, 12:09:30 πμ »
Γιάννη ευχαριστώ για το καλωσόρισμα!
Όντως το 5άρι είναι κατά πολύ ανώτερο (και αγαπημένο) απο πολλά ρολόγια, αλλά φοβάμαι ότι τώρα που πήρα το arctura και να το επισκευάσω δεν θα το χρησιμοποιώ.
Για την ρέπλικα, εννοείται ότι δεν συγκρίνεται, ήταν μόνο για τον χαβαλέ - ειδικά αν σκεφτεί κανείς ότι σε πολύ μικρό χρονικό διάστημα οξειδώθηκε η κάσα!
Πάντως αν υπάρχει η σύσταση για κάποιον ορολογοποιό / γνώστη των seiko στην Θεσσαλονίκη θα το εκτιμούσα αν μπορούσα να την έχω, όπως επίσης και μία γνώμη αν ήταν καλή η αγορά του arctura μιάς και δεν έχω ιδιαίτερη γνώση πάνω σε κοστολόγηση ρολογιών.

Στράτος
εγω πηγα το 5αρι μου σε καποιον στη βενιζελου πριν 1 μηνα και μου το επισκευασε , πηρε 20 ευρω . υποψιν το εχω απο το 1998 και ποτε δεν το εκανα service, οντως ΘΕΙΚΟ ρολοι .Το tag heuer μου τα παιξε και αυτο δε καταλαβαινει τιποτα .

« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 20, 2012, 01:05:30 πμ από GiannisH »

Αποσυνδεδεμένος K_O_S_T_A_S

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4705
  • Θέλω Audemars Piguet αλλά... ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΠΟΙΑ ΟΡΙΑ!
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #2805 στις: Ιανουάριος 20, 2012, 12:24:58 πμ »
Όχι, όχι, όχι ρέπλικα Patek Philippe. Δηλαδή........! Anyway, καλως όρισες φίλε μου στο φόρουμ και καλά πόστ.


Αποσυνδεδεμένος NavalArchitect

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1902
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #2806 στις: Ιανουάριος 28, 2012, 08:46:16 πμ »
Παιδιά, μιά ερώτηση μιας και δυσκολεύομαι να βρω πληροφορίες για αυτό εδώ:

http://www.ebay.co.uk/itm/VERY-RARE-VINTAGE-SEIKO-MARVEL-MANUAL-WINDING-BEAUTIFUR-DIAL-MENS-WATCH-CLEAN-/150744186618?pt=Wristwatches&hash=item23190dbefa#shId

Ξέρουμε τίποτα για το μηχανισμό?

Αποσυνδεδεμένος Babis Stinson

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 204
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #2807 στις: Μάρτιος 09, 2012, 06:33:38 μμ »
Νέο ρολόι high-tech από την Seiko: Seiko Astron GPS Solar.


Εφοδιασμένο με GPS ώστε να αλλάζει την ώρα αυτόματα, σε οποιαδήποτε από τις 39 επίσημες ζώνες της ώρας.
Χρησιμοποιεί τον Δέκτη GPS ώστε να υπολογίσει την θέση και να εμφανίζει και την ακριβή ώρα.
Επίσης φορτίζεται μέσω της ηλιακής ακτινοβολίας.

Και το βίντεο παρουσίασής του:

Αποσυνδεδεμένος koubilaihan

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 3978
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #2808 στις: Μάρτιος 09, 2012, 11:19:59 μμ »
Καταπληκτικη και πολυ σημαντικη καινοτομια απο τη seiko.
Ο μεγαλύτερός μου φόβος είναι ότι μια μέρα θα πεθάνω και η γυναίκα μου θα βάλει αγγελία τα ρολόγια μου, στις τιμές που της έχω πει ότι τα αγόρασα.

Αποσυνδεδεμένος bost

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 906
  • Risk-Care-Dream-Expext
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #2809 στις: Μάρτιος 12, 2012, 07:58:59 πμ »

Αποσυνδεδεμένος Babis Stinson

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 204
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #2810 στις: Μάρτιος 14, 2012, 06:52:23 μμ »
Το είδα και ερωτεύτηκα σφόδρα..!



<object codebase="http://download.macromedia.com/pub/shockwave/cabs/flash/swflash.cab#version=8,0,0,0" type="application/x-shockwave-flash" data="http://www.youtube.com/v/rntgUiaheSw" width="425px" height="350px"><param name="movie" value="http://www.youtube.com/v/rntgUiaheSw" /><param name="wmode" value="transparent" /><param name="allowScriptAccess" value="never" /><param name="pluginspage" value="http://www.macromedia.com/go/getflashplayer"></object>


Seiko Ananta Spring Drive Moon Phase.

Να ρωτήσω τιμή? Γιατί στο creationwatches δεν το βλέπω πουθενά..

Αποσυνδεδεμένος assassin88

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 461
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #2811 στις: Μάρτιος 14, 2012, 07:49:20 μμ »
Μάλλον θα σε στενοχωρήσω...$4700 USD

Αποσυνδεδεμένος Κωνσταντίνος

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 346
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #2812 στις: Μάρτιος 14, 2012, 08:20:42 μμ »
πολύ ωραίο το moonananta  ;)

πρόσφατα έτυχε να δοκιμάσω κι εγώ το παρακάτω Spring Drive, στην έκδοση με το περίεργο ~γκριζο-μπλε-ραφ (δεν μπορώ να το προσδιορίσω ακριβώς) dial


το τρίτο στη σειρά δηλαδή



ήταν ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟ, ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΟ, ΜΟΝΑΔΙΚΟ
ταίριαζε και ιδανικά στο μέγεθος του χεριού μου
από ποιότητα κορυφαίο και θυμάμαι ακόμα την κίνηση του δείκτη των δευτερολέπτων   :o  :o  :o

3100 νομίζω το άφηνε  :(
όντως, υπάρχει διστακτικότητα διότι σε τετοια ποσά συνήθως κοιτάμε προς ελβετία, αλλά πιστεύω πως απλά μια προκατάληψη είναι και αποτέλεσμα του marketing αυτό.

το κατάστημα είχε Raymond Weil, Tag και Longines . . . και όμως κανένα δεν με εντυπωσίασε παραπάνω. Έχω δοκιμάσει αρκετά "γνωστά" ρολόγια και σπάνια με εντυπωσίασε κάποιο περισσότερο . . .


Αποσυνδεδεμένος The_Jackal

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 263
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #2813 στις: Μάρτιος 15, 2012, 02:19:15 πμ »
Τα Seiko πάντα μου άρεσαν αλλά αυτό με γοήτευσε.

Ας μην ρωτήσω για τιμή γιατί θα είναι λίγο πιο κάτω από τα ύψη να υποθέσω φυσικά όταν κυκλοφορήσει?

Νέο ρολόι high-tech από την Seiko: Seiko Astron GPS Solar.


Εφοδιασμένο με GPS ώστε να αλλάζει την ώρα αυτόματα, σε οποιαδήποτε από τις 39 επίσημες ζώνες της ώρας.
Χρησιμοποιεί τον Δέκτη GPS ώστε να υπολογίσει την θέση και να εμφανίζει και την ακριβή ώρα.
Επίσης φορτίζεται μέσω της ηλιακής ακτινοβολίας.

Και το βίντεο παρουσίασής του:


Αποσυνδεδεμένος kosdome6

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7259
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #2814 στις: Μάρτιος 15, 2012, 01:47:33 μμ »
πολύ ωραίο το moonananta  ;)

πρόσφατα έτυχε να δοκιμάσω κι εγώ το παρακάτω Spring Drive, στην έκδοση με το περίεργο ~γκριζο-μπλε-ραφ (δεν μπορώ να το προσδιορίσω ακριβώς) dial


το τρίτο στη σειρά δηλαδή



ήταν ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟ, ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΟ, ΜΟΝΑΔΙΚΟ
ταίριαζε και ιδανικά στο μέγεθος του χεριού μου
από ποιότητα κορυφαίο και θυμάμαι ακόμα την κίνηση του δείκτη των δευτερολέπτων   :o  :o  :o

3100 νομίζω το άφηνε  :(
όντως, υπάρχει διστακτικότητα διότι σε τετοια ποσά συνήθως κοιτάμε προς ελβετία, αλλά πιστεύω πως απλά μια προκατάληψη είναι και αποτέλεσμα του marketing αυτό.

το κατάστημα είχε Raymond Weil, Tag και Longines . . . και όμως κανένα δεν με εντυπωσίασε παραπάνω. Έχω δοκιμάσει αρκετά "γνωστά" ρολόγια και σπάνια με εντυπωσίασε κάποιο περισσότερο . . .




Συνονόματε, όταν λες ότι το δοκίμασες πρόσφατα, εννοείς εδώ στην Ελλάδα ή κάπου στο εξωτερικό; Γιατί θα ήθελα πολύ να δω κι εγώ ένα Spring Drive από κοντά.

Κ
This post contains 100% recycled electrons

Αποσυνδεδεμένος Κωνσταντίνος

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 346
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #2815 στις: Μάρτιος 15, 2012, 08:41:59 μμ »
Συνονόματε, όταν λες ότι το δοκίμασες πρόσφατα, εννοείς εδώ στην Ελλάδα ή κάπου στο εξωτερικό; Γιατί θα ήθελα πολύ να δω κι εγώ ένα Spring Drive από κοντά.

Κ

   Ναι, στη Θεσσαλονίκη το πέτυχα, στο Cosmos. Λογικά θα πρέπει να έχει και στο ίδιο κατάστημα στη Μητροπόλεως (αν γνωρίζεις από την πόλη).

Αποσυνδεδεμένος kosdome6

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7259
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #2816 στις: Μάρτιος 17, 2012, 01:49:56 πμ »
   Ναι, στη Θεσσαλονίκη το πέτυχα, στο Cosmos. Λογικά θα πρέπει να έχει και στο ίδιο κατάστημα στη Μητροπόλεως (αν γνωρίζεις από την πόλη).

Κωνσταντίνε σε ευχαριστώ. Άμα βρεθώ στην πόλη σου σίγουρα θα κάνω μια βόλτα. Ελπίζω να το έχει ακόμα.

Κ.
This post contains 100% recycled electrons

Αποσυνδεδεμένος koubilaihan

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 3978
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #2817 στις: Μάρτιος 17, 2012, 09:55:04 πμ »
Κωστα πριν κανα εξαμηνο το ειχα πετυχει στον Πειραια το συγκεκριμενο, στον Τραμπακοπουλο αν δεν κανω λαθος, δεν ξερω αν το εχει ακομη.
Ο μεγαλύτερός μου φόβος είναι ότι μια μέρα θα πεθάνω και η γυναίκα μου θα βάλει αγγελία τα ρολόγια μου, στις τιμές που της έχω πει ότι τα αγόρασα.

Αποσυνδεδεμένος Efthimis

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2916
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #2818 στις: Μάρτιος 17, 2012, 03:01:41 μμ »
Να πώ και γώ την καλημέρα μου.
καινούριος στο φόρουμ με αφορμή την αναβάθμισή μου απο άποψης ρολογιού!

αδυναμία μου μεγάλη, απο μικρό παιδί το seiko 5 που φορούσε ο πατέρας μου - μπορώ να πώ ότι λάμπανε τα μάτια μου απο θαυμασμό κάθε φορά που τον έβλεπα να βουτάει στην θάλασσα, φορώντας το στο χέρι του, χωρίς να ανησυχεί μήν του πάθει κάτι!
εννοείται μεγάλη μου χαρά όταν πρίν μερικά χρόνια το βρήκα παρατημένο σε ένα συρτάρι να κάθεται και να με περιμένει να το στενέψω και να του βάλω κρύσταλο, μιάς και το δικό του είχε ραγίσει!



δυστυχώς λόγω ηλικίας και απειρίας δεν γνώριζα και ούτε γνωρίζω ακόμη τί του έβαλε ο ρολογάς της γειτονιάς, ούτε τί καθάρισμα του έκανε μιάς και απο τότε πρόσεξα ότι το ρολογάκι έχανε κοντά 10 λεπτά στο 24ωρο  :( -

απο κεί και πέρα, πέρασε ο καιρός και κάποια στιγμή σε ένα ταξίδι στην Τουρκία στο οποίο περάσαμε απο Σόφια για να πάρουμε απο εκεί αεροπλάνο, σε μία υπαίθρια αγορά βρήκα μία πάρα πολύ ωραία ρέπλικα με μόνο 25€ (θα με συγχωρέσετε που δεν είναι seiko άλλα γαι την ιστορία...)



Εννοείται βέβαια ότι πολύ φίλοι την πατούσαν και προσπαθούσαν να καταλάβουν πώς στο καλό βρέθηκα με Patek Philippe στα χέρια!!!
Δυστυχώς και αυτό σαν ρέπλικα δεν ήταν για πολλά πολλά άλλα απο εκεί και πέρα τριγυρνούσε συνεχώς η σκέψη στο μυαλό μου να πάρω ένα καλό ρολόι!

Περνούσα απο το Κόσμος εδώ στην Θεσ/νίκη και χάζευα τα kinetic στην βιτρίνα άλλα που 500-600-700€ για να δώσεις για ρολόι!

μέχρι που χθές έπεσε το μάτι μου σε μία αγγελία, απο ένα κύριο στην πόλη μου που έδινε ένα Seiko Kinetic Arctura πραγματικά σε κατάσταση καινούριου και τελικά μετά απο τόσο καιρό με 200 ευρουλάκια απόκτησα και γώ το δικό μου καλό (για τα δικά μου δεδομένα) ρολογάκι.



Καλώς σας βρήκα λοιπόν και οποιεσδήποτε συμβουλές σχετικά με το πώς να το προσέξω, παραπάνω απο ευπρόσδεκτες!


αγαπητέ το "ρολογάκι" που πήρες εγώ το έχω από το 2005 (το πήρα τότε 650 περίπου) και πραγματικά δεν έχει χάσει ποτέ χρόνο και ποτέ του δεν σταμάτησε παρότι τα τελευταία 2-3 χρόνια όλο και κάτι άλλο φοράω. Επίσης να σου πω ότι κάνα 7μηνο τώρα που πήρα το Ω δεν φοράω κάποιο άλλο και αυτό ποτέ δεν σταμάτησε ή έχασε χρόνο... και κάθε φορά που το βλέπω να λειτουργεί τόσο το εκτιμώ! Απλά κάποια στιγμή θα χρειαστεί την μπαταρία του kinetic το οποίο όπως κατάλαβα κάθε 8-10 χρόνια ίσως να χρειάζεται... εμένα ακόμα jet!!

Αποσυνδεδεμένος navy82

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 4
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #2819 στις: Μάρτιος 19, 2012, 01:43:28 πμ »