Αποστολέας Θέμα: SEIKO  (Αναγνώστηκε 1843952 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος kritikaros

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 190
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #2480 στις: Σεπτέμβριος 07, 2010, 08:45:19 μμ »
σύντεκνε στο ηράκλειο σίγουρα δεν υπάρχει...κ πίστεψέ την ίδια αποροία είχα κ γω κ έλεγα ότι βγει τώρα μέχρι που ήρθε στα χέρια μου...το ρολόι από κοντά είναι κούκλα, έχω κάνει όλα τάλλα στην ακρή κ φοράω μόνο αυτό! όσον αφορά το χρώμα το πορτοκαλί είναι το χρώμα "κανόνας" αν θες να το πούμε έτσι για τα καταδυτικά ρολόγια, είναι κ αρκετά ποιό νεανικό κ καλοκαιρινό, το μάυρο προσωπικά μου κάνει βαρύ κ μειώνει τη προσωπικότητα του ρολογιού...είτε με το ένα όμως είτε με το άλλο σίγουρα δε μπορείς το ρολόι να το βάλεις με κουστούμι...γενικά γούστα είναι αυτά, απλά θα με θυμηθείς ότι από κοντά είναι πάρα παρά πολύ ποιό ωραίο....

με εκτίμηση Σπύρος

από ό,τι βλέπω και από την υπογραφή εσύ πρέπει να έχεις μεγάλο έρωτα με το συγκεκριμένο ;D

σίγουρα το προορίζω για ρολόι καθημερινής χρήσης μιας και ώντας φοιτητής ημι-αυτοσυντηρούμενος δεν έχω την οικονομική δυνατότητα για dress-αυτόματο-να μου αρέσει(που θα μου πάει θα το χτυπήσω κάποια στιγμή το hamilton)

δεν ξέρω και αν μπορώ να συνηθίσω στο ρολόι που θα θέλει και την φροντίδα μου οπότε θέλω κάτι φτηνό και σίγορα αντοχής αλλά πρέπει και να μου κάτσει και στο μάτι καλά και να το αποδεχτώ και στο χέρι μου μιας και είμαι και λίγο "μίζερος" στα ψώνια μου πόσο μάλλον όταν μιλάμε για ρολόι.

το μαύρο είναι πολύ "βαρετό"?

Αποσυνδεδεμένος Αλέξανδρος

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 261
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #2481 στις: Σεπτέμβριος 07, 2010, 08:50:04 μμ »
Το πορτοκαλί έχει τον χαρακτήρα του... Εγώ σε πορτοκαλί το έχω και έχω μόνο καλά λόγια... Αν έπαιρνα κάτι για κύριο ρολόι και για όλες τις ώρες, θα έπαιρνα το skx007 που είναι πιο ουδέτερο και κλασσικό... Το monster σε μαύρο δε μου αρέσει και συγκεκριμένα οι δείκτες του που έχουν άσπρο περίγραμμα κι όχι μαύρο όπως του πορτοκαλί που κάνει αντίθεση... Ρίξε και μια ματιά στα Citizen promaster NY-0040...

Αποσυνδεδεμένος DragonAce

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 550
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #2482 στις: Σεπτέμβριος 08, 2010, 08:02:00 πμ »
το μαύρο μου κάνει βαρετό κ όπως λέει ο αλέξανδρος για τη λεπτομέρεια δε μου κάθεται καλά στο μάτι...επίσης το σέικο που προτείνει είναι δυνατό ρολόι...δε ξέρω που μπορείς να το δεις το τέρας κοντά σε βιτρίνα, σίγουρα όμως είναι η καλύτερη λύση εφόσον έχεις αμφιβολίες κ να αποφασίσεις ποιό κατασταλαγμένος..εφόσον είσαι φοιτητής όμως νομίζω ότι σου δένει γάντι το ρολόι...το monster έχει 3 τεινά που το έχουν κάνει δημοφιλές κ αγαπητό...
1) είναι όμορφο, στιβαρό, αξιόπιστο
2) είναι φθηνό με value for money που δε συναντάς εύκολα
3) έχει προσωπικότητα/γοητεία (τόση που πχ το σκχ007 δεν έχει παρόλο που το 007 όπως λέει ο αλέξανδρος είναι ποιό ουδέτερο)

υγ. περί μιζέριας που αναφέρεις...ότι σου μπει στο μυαλό κ σε εντυπωσίαζει αυτό χτύπα σε οτιδήποτε προιόν, μετά θα το βλέπεις να περνά από μπροστά σου κ θα ξενερώνεις αν δε το εχεις πάρει...σίγουρος δύσκολονα είσαι πάντα για κάτι...οπότε follow your heart.

Αποσυνδεδεμένος Αλέξανδρος

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 261
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #2483 στις: Σεπτέμβριος 08, 2010, 10:43:11 πμ »
το μαύρο μου κάνει βαρετό κ όπως λέει ο αλέξανδρος για τη λεπτομέρεια δε μου κάθεται καλά στο μάτι...επίσης το σέικο που προτείνει είναι δυνατό ρολόι...δε ξέρω που μπορείς να το δεις το τέρας κοντά σε βιτρίνα, σίγουρα όμως είναι η καλύτερη λύση εφόσον έχεις αμφιβολίες κ να αποφασίσεις ποιό κατασταλαγμένος..εφόσον είσαι φοιτητής όμως νομίζω ότι σου δένει γάντι το ρολόι...το monster έχει 3 τεινά που το έχουν κάνει δημοφιλές κ αγαπητό...
1) είναι όμορφο, στιβαρό, αξιόπιστο
2) είναι φθηνό με value for money που δε συναντάς εύκολα
3) έχει προσωπικότητα/γοητεία (τόση που πχ το σκχ007 δεν έχει παρόλο που το 007 όπως λέει ο αλέξανδρος είναι ποιό ουδέτερο)

υγ. περί μιζέριας που αναφέρεις...ότι σου μπει στο μυαλό κ σε εντυπωσίαζει αυτό χτύπα σε οτιδήποτε προιόν, μετά θα το βλέπεις να περνά από μπροστά σου κ θα ξενερώνεις αν δε το εχεις πάρει...σίγουρος δύσκολονα είσαι πάντα για κάτι...οπότε follow your heart.

...άσχημο ήθελες να πεις... Εγώ είχα πει ότι είναι κακάσχημο όταν το είχα πρωτοδεί και τώρα το πήρα και το γουστάρω κιόλας... Είναι μοναδικό και ιδιαίτερο...

Αποσυνδεδεμένος DragonAce

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 550
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #2484 στις: Σεπτέμβριος 08, 2010, 10:57:57 πμ »
...άσχημο ήθελες να πεις... Εγώ είχα πει ότι είναι κακάσχημο όταν το είχα πρωτοδεί και τώρα το πήρα και το γουστάρω κιόλας... Είναι μοναδικό και ιδιαίτερο...

όχι αλέξανδρε, όμορφο καλά το λέω, κ όταν ήρθε πρώτη φορά στα χέρια μου ήταν ακόμα ποιό όμορφο απότι περίμενα.


Αποσυνδεδεμένος akism

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 19
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #2485 στις: Σεπτέμβριος 08, 2010, 12:34:53 μμ »
Από τότε που πήρα το πορτοκαλί Monster δε φόρεσα κανένα άλλο μέχρι σήμερα. Ακόμα και με κοστούμι αυτό θέλω να φοράω!
TAG HEUER professional 200 M WE1111-R
Orient CEM65006D "Pepsi Mako" Automatic Diver
SEIKO SKX781 "Orange Monster" SEIKO SKX779 "Black Monster"

Αποσυνδεδεμένος grecellin

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3957
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #2486 στις: Σεπτέμβριος 08, 2010, 12:38:25 μμ »
Bρε παιδιά και άλλοι (το) αγαπήσαμε....αλλά δεν κάνουμε έτσι. Φοράμε και το skx009 κάπου-κάπου.

Αποσυνδεδεμένος harley5

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 5
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #2487 στις: Σεπτέμβριος 09, 2010, 11:38:18 μμ »
Παρελαβα σημερα το μαυρο monster μου.... ειναι πανεμορφο, πολυ πιο ομορφο απο οτι το εδειχναν οι φωτο, με ενθουσιασε!!!
  Με την ευκαιρια να σας ρωτησω( το ειχα βρει καπου μεσα στο forum, αλλα δεν μπορω να το ξαναβρω), πως κανουμε τον δεικτη των δευτερολεπτων να σταματαει για να ρυθμισουμε την ωρα ακριβως, συγνωμη για τις απλες ισως για σας ερωτησεις, αλλα νεος στο"αθλημα"....
Ευχαριστω!

Αποσυνδεδεμένος Αλέξανδρος

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 261
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #2488 στις: Σεπτέμβριος 09, 2010, 11:42:32 μμ »
Καλορίζικο....
Ο δείκτης δε γίνεται να σταματήσει... και μην επιχειρήσεις να το γυρίσεις ανάποδα ή να το σταματήσεις με το ζόρι... ρύθμισέ το και κοίτα την απόκλιση που έχει κατά τη ρύθμιση και μέτρα διαφορές από 'κει μετά....
 ;)

Αποσυνδεδεμένος grecellin

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3957
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #2489 στις: Σεπτέμβριος 09, 2010, 11:43:11 μμ »
Καλώς το δέχθηκες.
Καλύτερα να μην το κάνεις. Υπάρχει κίνδυνος να προκαλέσεις βλάβη.

Αποσυνδεδεμένος kkostas

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3715
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #2490 στις: Σεπτέμβριος 09, 2010, 11:45:48 μμ »
Παρελαβα σημερα το μαυρο monster μου.... ειναι πανεμορφο, πολυ πιο ομορφο απο οτι το εδειχναν οι φωτο, με ενθουσιασε!!!
  Με την ευκαιρια να σας ρωτησω( το ειχα βρει καπου μεσα στο forum, αλλα δεν μπορω να το ξαναβρω), πως κανουμε τον δεικτη των δευτερολεπτων να σταματαει για να ρυθμισουμε την ωρα ακριβως, συγνωμη για τις απλες ισως για σας ερωτησεις, αλλα νεος στο"αθλημα"....
Ευχαριστω!

δεν εχει δυνατοτητα hacking ο συγκεκριμενος μηχανισμος.
ρυθμιζεις στο περιπου.
αν γυρισεις λιγο τον δεικτη των λεπτων αναποδα κολλαει στιγμιαια ο δεικτης των sec και αρχιζει να γυρνα αναποδα.
αυτο ισως σε βοηθησει αλλα μην το παρακανεις...

Υ.Γ: εγω το αποφευγω , ρυθμιζω οπως σου ειπε ο αλεξανδρος

Αποσυνδεδεμένος harley5

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 5
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #2491 στις: Σεπτέμβριος 09, 2010, 11:51:16 μμ »
Ευχαριστω για τις αμεσες απαντησεις παιδια!Καλυτερα να το κανω κατα προσεγγιση και να μην το παιξω "εξυπνος".

Υ.Γ. 2η απορια:Αλλαξε η ημερομηνια απο 9σε10 του μηνα, ομως η ημερα αντι απο THU να παει σε FRI πηγε σε JUE, τι παιζει εχει μηπως 2η γλωσσα? και αν ναι πως ρυθμιζεται??????
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 10, 2010, 12:10:11 πμ από harley5 »

Αποσυνδεδεμένος DragonAce

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 550
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #2492 στις: Σεπτέμβριος 10, 2010, 07:00:16 πμ »
Ευχαριστω για τις αμεσες απαντησεις παιδια!Καλυτερα να το κανω κατα προσεγγιση και να μην το παιξω "εξυπνος".

Υ.Γ. 2η απορια:Αλλαξε η ημερομηνια απο 9σε10 του μηνα, ομως η ημερα αντι απο THU να παει σε FRI πηγε σε JUE, τι παιζει εχει μηπως 2η γλωσσα? και αν ναι πως ρυθμιζεται??????

ξεβιδώνεις την κορόνα, μετά θα δεις ότι βγαίνει έξω σε 2 σκάλες (2 επιπεδα, απλά θέλει λεπτή κίνηση να πιάσεις τη πρώτη), στη δεύτερη κλασσικά ρυθμίζεις ώρα κ στην πρώτη την ημέρα κ ημερομηνία

Αποσυνδεδεμένος akism

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 19
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #2493 στις: Σεπτέμβριος 10, 2010, 07:20:25 πμ »
Ευχαριστω για τις αμεσες απαντησεις παιδια!Καλυτερα να το κανω κατα προσεγγιση και να μην το παιξω "εξυπνος".

Υ.Γ. 2η απορια:Αλλαξε η ημερομηνια απο 9σε10 του μηνα, ομως η ημερα αντι απο THU να παει σε FRI πηγε σε JUE, τι παιζει εχει μηπως 2η γλωσσα? και αν ναι πως ρυθμιζεται??????


Την ώρα που έγραφες το πέτυχες στη μετάβαση από THU σε FRI. Αναγκαστικά πρέπει να περάσει και από τη Γαλλική ένδειξη ενδιάμεσα!  ;D
TAG HEUER professional 200 M WE1111-R
Orient CEM65006D "Pepsi Mako" Automatic Diver
SEIKO SKX781 "Orange Monster" SEIKO SKX779 "Black Monster"

Αποσυνδεδεμένος DragonAce

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 550
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #2494 στις: Σεπτέμβριος 10, 2010, 07:25:41 πμ »

Την ώρα που έγραφες το πέτυχες στη μετάβαση από THU σε FRI. Αναγκαστικά πρέπει να περάσει και από τη Γαλλική ένδειξη ενδιάμεσα!  ;D

ναι περνάει αναγκαστικά.
οι εντυπώσεις σου συγκριτικά με το μάκο ποιές είναι? ποιό είναι ποιό στιβαρό κ ποιό σου δείνει την εντύπωση ποιό καλής κατασκευής?

Αποσυνδεδεμένος akism

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 19
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #2495 στις: Σεπτέμβριος 10, 2010, 09:10:32 πμ »
ναι περνάει αναγκαστικά.
οι εντυπώσεις σου συγκριτικά με το μάκο ποιές είναι? ποιό είναι ποιό στιβαρό κ ποιό σου δείνει την εντύπωση ποιό καλής κατασκευής?

Το Monster μοιάζει να φτιάχτηκε για ανθρώπους που κάνουν υποβρύχιο ψάρεμα...


με δυναμίτη!

Έχει καλύτερο κρύσταλλο, καλύτερο μπρασελέ και πιο ξεχωριστή όψη, όλοι το προσέχουν. Το Pepsi Mako είναι όμως πιο προσεγμένο στις λεπτομέρειες και ας πούμε ότι αποπνέει μια Γιαπωνεζίλα εκεί που το άλλο βγάζει Ταϊβανεζίλα.

Με το Μako φοβόμουν μη το κοπανήσω σε κανα τοίχο και χαράξω το κρύσταλλο (είναι της πλάκας), τώρα που φοράω μόνο το Monster φοβάμαι μη φάω τον σοβά από τον τοίχο.

Το καλό και με τα δύο είναι πως αν χαλάσουν παραγγέλνεις καινούρια χωρίς να κλαις.
TAG HEUER professional 200 M WE1111-R
Orient CEM65006D "Pepsi Mako" Automatic Diver
SEIKO SKX781 "Orange Monster" SEIKO SKX779 "Black Monster"

Αποσυνδεδεμένος DragonAce

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 550
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #2496 στις: Σεπτέμβριος 10, 2010, 09:17:54 πμ »
ok ευχαριστώ σε ρωτάω γιατί το σκέπτομαι για μάκο (ή pro diver), μη ξεχνάμε βέβαια ότι το σέικο είναι κ λίγο ποιό ακριβό οπότε δικαιολογείται η ανωτερότητα σε κάποια σημεία..

Αποσυνδεδεμένος harley5

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 5
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #2497 στις: Σεπτέμβριος 10, 2010, 09:33:43 πμ »
Ευχαριστω για τις απαντησεις.Τελικα το ειδα το βραδυ οτι η ημερα της δευτερης γλωσσας αλλαξε στις 02:45,ολα καλα.
 Ολες αυτες οι απλες ερωτησεις θα ειχαν αποφευχθει, αν το ρολοι ειχε μεσα βιβλιαρακι με οδηγιες...μηπως ξερετε που μπορω να βρω?(εστω και σε pdf να το κατεβασω απο το net)

Αποσυνδεδεμένος DragonAce

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 550
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #2498 στις: Σεπτέμβριος 10, 2010, 09:38:50 πμ »
Ευχαριστω για τις απαντησεις.Τελικα το ειδα το βραδυ οτι η ημερα της δευτερης γλωσσας αλλαξε στις 02:45,ολα καλα.
 Ολες αυτες οι απλες ερωτησεις θα ειχαν αποφευχθει, αν το ρολοι ειχε μεσα βιβλιαρακι με οδηγιες...μηπως ξερετε που μπορω να βρω?(εστω και σε pdf να το κατεβασω απο το net)

κάνε αναζήτηση στο google για manual seiko, όλα έτσι δουλεύουν εφόσον φοράνε τη κλασσική της την 7άρα μηχανή

Αποσυνδεδεμένος desmo16

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 524
  • Extravaganza
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #2499 στις: Σεπτέμβριος 10, 2010, 06:43:39 μμ »
Το Monster μοιάζει να φτιάχτηκε για ανθρώπους που κάνουν υποβρύχιο ψάρεμα...


με δυναμίτη!


Με το Μako φοβόμουν μη το κοπανήσω σε κανα τοίχο και χαράξω το κρύσταλλο (είναι της πλάκας), τώρα που φοράω μόνο το Monster φοβάμαι μη φάω τον σοβά από τον τοίχο.


:dielaughing: :dielaughing: :dielaughing:Έγραψες!

Φιλε harley5 καλός όρισες στο Club!
Καλοφόρετο το τέρας,να δείχνει μονο καλές ώρες.

Είμαι σίγουρος ότι θα το κατά ευχαριστηθείς!