Αποστολέας Θέμα: Απορια νεου μελους,για διαφορά μηχανικου-quartz.  (Αναγνώστηκε 23696 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος jopa

  • 36mm case
  • Μηνύματα: 60
    • Προφίλ
Απ: Απορια νεου μελους,για διαφορά μηχανικου-quartz.
« Απάντηση #60 στις: Μάιος 11, 2009, 03:44:06 μμ »
TISSOT PRC 200 CHRONOGRAPH

+1

Έχω το PRC 200 Watch (quartz) και πράγματι είναι πολύ όμορφο ρολόι, με πεντακάθαρο και ευανάγνωστο καντράν, με πολύ καλή ακρίβεια (quartz γαρ) και ποιότητα κατασκευής. Αργότερα σήμερα θα του αλλάξω λουράκι, οπότε θα βγάλω και θα ανεβάσω και photos (με το original και με το "καλοκαιρινό" λουράκι του).  :)

Αποσυνδεδεμένος Theodore41

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 131
    • Προφίλ
Απ: Απορια νεου μελους,για διαφορά μηχανικου-quartz.
« Απάντηση #61 στις: Μάιος 11, 2009, 06:02:26 μμ »
TISSOT PRC 200 CHRONOGRAPH

με κυκλακια.. :D
εχει και χωρις κυκλακια  ;)

πολυ αξιοπιστο,
200m wr
βιδωτη κορωνα
ενδειξη χαμηλης μπαταριας (οταν κοντευει να τελειωσει πηδαει τα δευτερολεπτα ανα 2!!)
ζαφειρι
χρονογραφος
η απλο!

ακριβεστατο,
ελβετικο
και για να πω την αληθεια η ποιοτητα βιδωματος -ξεβιδωματος της κορωνας
δεν εχει καμια σχεση με των SEIKO  :( σε αυτην την κατηγορια τιμης...
λυπαμαι ;D αλλα του TISSOT ειναι απλα κορυφαια  :)

φιλικα
γιωργος

 Γιωργο,το πηδημα των δευτερολεπτων,το κανει και ενα Braun μικρο ξυπνητηρακι,που εχω και που ακουει τη φωνη για να σταματησει, να ΦΩΝΑΖΕΙ,οταν του κανεις ΣΤΟΠ.
 Ειναι ενα συλλεκτικο κομματι,γιατι δε βγαινει πια.Μονο στον Καναδα,ενα μαγαζακι το εχει,και το πουλαει CD$ 139.00.

Αποσυνδεδεμένος Theodore41

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 131
    • Προφίλ
Απ: Απορια νεου μελους,για διαφορά μηχανικου-quartz.
« Απάντηση #62 στις: Μάιος 11, 2009, 06:05:43 μμ »
+1

Έχω το PRC 200 Watch (quartz) και πράγματι είναι πολύ όμορφο ρολόι, με πεντακάθαρο και ευανάγνωστο καντράν, με πολύ καλή ακρίβεια (quartz γαρ) και ποιότητα κατασκευής. Αργότερα σήμερα θα του αλλάξω λουράκι, οπότε θα βγάλω και θα ανεβάσω και photos (με το original και με το "καλοκαιρινό" λουράκι του).  :)

Μπραβο.Βαλε μερικες φωτογραφιες να δουμε,σε παρακαλω,και πες μου κι εμενα πως γινεται,γιατι δεν ξερω.
 ΥΓ.Ειδατε οτι τελικα,μια τσουκνιδα σαν κι εμενα,τελικα,δεν ειναι για σκοτωμα;

Αποσυνδεδεμένος jopa

  • 36mm case
  • Μηνύματα: 60
    • Προφίλ
Απ: Απορια νεου μελους,για διαφορά μηχανικου-quartz.
« Απάντηση #63 στις: Μάιος 11, 2009, 06:41:26 μμ »
Μπραβο.Βαλε μερικες φωτογραφιες να δουμε,σε παρακαλω,και πες μου κι εμενα πως γινεται,γιατι δεν ξερω.
 ΥΓ.Ειδατε οτι τελικα,μια τσουκνιδα σαν κι εμενα,τελικα,δεν ειναι για σκοτωμα;


Tissot PRC 200 (GENT)
T014.410.16.057.00





Φίλε Θεόδωρε, για να ανεβάσεις φωτογραφίες σου στο forum, πρέπει πρώτα να τις ανεβάσεις σε κάποιο account σε κάποιο site που φιλοξενεί εικόνες (π.χ. imageshack) και έπειτα να κάνεις copy-paste το link που παραπέμπει σε αυτές.

Συνολικά για το θέμα quartz vs μηχανικά: Καταρχήν, ως συνάδελφος Φυσικός, θαυμάζω όλα τα ρολόγια ως μηχανισμούς που ο άνθρωπος κατασκεύασε και κατάφερε με αυτά να "συλλάβει" ένα μέγεθος τόσο δύσκολα μετρήσιμο όσο ο χρόνος. Επιπλέον, ως τεχνολογικά επιτεύγματα, θαυμάζω τα quartz γιατί με πολύ μικρό κόστος και ασήμαντη προσπάθεια συντήρησης, τα ρολόγια αυτά καταφέρνουν να μετρούν τον χρόνο με εξαιρετική ακρίβεια. Θαυμάζω ακόμη περισσότερο όμως τα μηχανικά γιατί για την υλοποίηση τους απαιτείται ακόμη περισσότερη σκέψη και σχεδιασμός προκειμένου να καταφέρουμε να μετατρέψουμε την κινητική ενέργεια του χεριού μας σε δυναμική ενέργεια ενός ελατηρίου που με τη σειρά του θα τροφοδοτήσει με ενέργεια όλα τα μηχανικά μέρη του ρολογιού. Τέλος, λόγω αυτού του τρόπου τροφοδότησης με ενέργειας του μηχανικού ρολογιού, δημιουργείται (κατά την ταπεινή μου γνώμη) και κάποιος "δεσμός" μεταξύ του ρολογιού και του κατόχου του, που ενισχύει την αγάπη κάποιων εξ ημών για τα μηχανικά ρολόγια.

Φιλικά,

Γιάννης

Αποσυνδεδεμένος Theodore41

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 131
    • Προφίλ
Απ: Απορια νεου μελους,για διαφορά μηχανικου-quartz.
« Απάντηση #64 στις: Μάιος 11, 2009, 08:41:39 μμ »
Tωρα αρχιζω κι εγω,σιγα σιγα,να συνειδητοποιώ το τι ακριβως αισθανομαι.Οχι ακομα ομως κατα 100%.
 Ας γραψω τι δεδομενα εχω.
 Εμενα μου αρεσουν τα ωραια ρολογια.Αυτο ειναι σιγουρο.Γι αυτο αγορασα το Ζενιθ δινοντας το μισο μισθο μου,το 1971,και το εχω ακομη.
 Γι αυτο πηγαινω και καθε χρονο,στην εκθεση που γινεται στο Ιντερκοντινενταλ για τα ρολογια,και χαζευω τα τουρμπιγιον της Vacheron,και τα βγαζω απο τη βιτρινα για να τα χαζεψω.
 Γι αυτο αγορασα δυο ρολογια τσεπης απο τους Ποντιους,οταν ηλθαν απο τη Σοβ.Ενωση και τα πουλαγαν.Ειδικα το Slava,ειναι κουκλα.Κουρδιστο,και με καραβακι αναγλυφο στο πισω μερος.
 Γι αυτο αγοραζα και εκεινο το περιοδικο,που εβγαινε τα Χριστουγεννα για τα ρολογια.
 Σας επεισα λοιπον τωρα,οτι ειμαι ομοιοπαθης;
 Τωρα για τα Quartz,το ειδα σα Φυσικος και σαν εχων τον κοινον νου.
 Τι υποτιθεται οτι κανει ενα ρολοι; Λεει την ωρα.Αρα,πρεπει να τη λεει με οσο μεγαλυτερη ακριβεια γινεται.
 Και να μπορουμε και να το διαβαζουμε ανετα,ειδικα αμα ειμαστε μεσα σε κανα αυτοκινητο.
 Αλλο να εχουμε κατι που να μας αρεσει αισθητικα,και που μπορουμε να το εχουμε να το βλεπουμε και να το χαιδευουμε,πραγμα που το καταλαβαινω κι εγω,γιατι κι εγω το κανω,και αλλο να εχουμε ενα εργαλειο,που το χρειαζομαστε για να κανουμε τη δουλεια μας.
 Πιστευω αυτη μου η προσεγγιση,να λειανε τις οξειες γωνιες της προηγουμενης κουβεντας μου,και να βαλει τα πραγματα σε μια αλλη βαση.
 Τωρα,οσον αφορα στις φωτο,μου αρεσε πολυ το Tissot που δεν ειναι χρονογραφος,οπως το προηγουμενο που ειχε βαλει καποιος αλλος φιλος.
 Ποσο εχει αυτο;
 Πιστευω η κουβεντα να κυλίσει σε πιο ηρεμα νερα απο δω και περα.
 Θοδωρος.

director

  • Επισκέπτης
Απ: Απορια νεου μελους,για διαφορά μηχανικου-quartz.
« Απάντηση #65 στις: Μάιος 11, 2009, 08:53:40 μμ »
η σωτηρια της ψυχης ειναι πολυ μεγαλο πραγμα,και σιγουρα μαλλον ξεφευγει απο τον κοινο νου,η ιατρικη πιστευει οτι η αυθυποβολη πολλακις δυναται να θεραπευσει,παλαιοτερα τα ελεγαν θαυματα ανωτερης δυναμης η <η πιστις σου σεσωκεσαι>,Θοδωρακο μου φανταζεσαι οτι οι περισσοτεροι εδω μεσα κοιτανε την ωρα?κατι περιεργα φετιχ υπαρχουν μεσα μας,οχι για μας,για την φουκαριαρα την ψυχουλα μας.
και ρε φιλε,επειδη τα χρονια μας παιρνουν πολλα απο τα αισθητηρια μας,εγω θα ηθελα κι ενα ρολοι που να φωναζε την ωρα,πρεσβυωψ γαρ

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: Απορια νεου μελους,για διαφορά μηχανικου-quartz.
« Απάντηση #66 στις: Μάιος 11, 2009, 09:05:01 μμ »
τωρα εχω μπερδευτει εγω!τι ρολοι ψαχνουμε?ακομα quartz Η οχι? ???

Αποσυνδεδεμένος Theodore41

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 131
    • Προφίλ
Απ: Απορια νεου μελους,για διαφορά μηχανικου-quartz.
« Απάντηση #67 στις: Μάιος 11, 2009, 09:08:57 μμ »
Εγκρινω και επαυξανω.
 Κι εγω τον τελευταιο ειδιακα χρονο και ελεω κομπιουτερ,στραβωθηκα για τα καλα.
 Οσον αφορα στη σωτηρια της ψυχης,συμφωνω,αν και εχω ακομα να προσθεσω,οτι οταν καλυπτομαστε συναισθηματικα απο καποια ανθρωπινη υπαρξη,και οχι απαραιτητα για σεξουαλικους-ερωτικους λογους,τοτε η ελλειψη αυτη,μεταφραζεται σε αναζητηση υλικων υποκαταστατων.
 Τουλαχιστον εγω,αυτο το συμπερασμα εχω βγαλει απο τον εαυτο μου.
 (Εχω αγορασει πραμα εγω,οταν ημουνα στις μαυρες μου,που να στα λεω τωρα.Περυσι,ξεσηκωσα ολη τη σειρα των φακων της Νικον απο το eBay γι αυτο το λογο).
 Να εισαι καλα και να οργανωσετε καμια συναντηση,να μαζευτουμε να δειξουμε τα αποκτηματα μας εις εαυτους και αλληλους.
Επειδη τωρα που εγραφα,επεσε το μηνυμα ενος αλλου φιλου,απαντω και σ αυτον ως εξης.Βασικα Quartz,αλλα ποτέ δεν ξερεις με μενα τι θα προκυψει.
 Μιλαμε για μεγαλη τρελλα,ετσι;
Ευχαριστω ετσι κι αλλοιως.
 Με βαλατε σε ενα τριπακι παλι.

Αποσυνδεδεμένος jopa

  • 36mm case
  • Μηνύματα: 60
    • Προφίλ
Απ: Απορια νεου μελους,για διαφορά μηχανικου-quartz.
« Απάντηση #68 στις: Μάιος 11, 2009, 09:13:21 μμ »
Τωρα,οσον αφορα στις φωτο,μου αρεσε πολυ το Tissot που δεν ειναι χρονογραφος,οπως το προηγουμενο που ειχε βαλει καποιος αλλος φιλος.
 Ποσο εχει αυτο;

Αν θυμάμαι σωστά, 250€ τιμή καταλόγου.

Αποσυνδεδεμένος ACIDBLACK

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1738
  • δεν ελπιζω τιποταδεν φοβαμαι τιποταΕΙΜΑΙ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ
    • Προφίλ
Απ: Απορια νεου μελους,για διαφορά μηχανικου-quartz.
« Απάντηση #69 στις: Μάιος 12, 2009, 06:38:04 πμ »
@director ....σου απευχομαι την αγορα ρολογιου μου φωνασκει! την ωρα τους κλεφτες τον καιρο ....αλλα αν χρειαστει ...θα την βρουμε την ακρη ....
@theodore41 οκ quartz βασικα ελεγα να σε πεταξω στα βαθεια και να σου γνωρισω τα campanola αλλα μιας και το θεμα αναγνωσης ειναι βασικο πες μου κατι για αυτο εδω για να ξερω που παταω
http://www.higuchi-inc.com/57-0953bs.jpg
αν ειναι αυτο το ρολοι που ψαχνεις τοτε πιασαμε τζακποτ!
+/- 5 sec τον χρονο!
τιτανιο με επιστρωση duratech! λιγο μικρο για τα γουστα μου 39mm αλλα πρεπει να κανει την δουλεια
περιμενω νεα σου!

« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 12, 2009, 07:02:58 πμ από ACIDBLACK »
Τα ρολογια ειναι σαν τις μπιλιες του ΑIRSOFT πανε και ερχονται ...

Αποσυνδεδεμένος Theodore41

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 131
    • Προφίλ
Απ: Απορια νεου μελους,για διαφορά μηχανικου-quartz.
« Απάντηση #70 στις: Μάιος 12, 2009, 08:19:35 πμ »
@director ....σου απευχομαι την αγορα ρολογιου μου φωνασκει! την ωρα τους κλεφτες τον καιρο ....αλλα αν χρειαστει ...θα την βρουμε την ακρη ....
@theodore41 οκ quartz βασικα ελεγα να σε πεταξω στα βαθεια και να σου γνωρισω τα campanola αλλα μιας και το θεμα αναγνωσης ειναι βασικο πες μου κατι για αυτο εδω για να ξερω που παταω
http://www.higuchi-inc.com/57-0953bs.jpg
αν ειναι αυτο το ρολοι που ψαχνεις τοτε πιασαμε τζακποτ!
+/- 5 sec τον χρονο!
τιτανιο με επιστρωση duratech! λιγο μικρο για τα γουστα μου 39mm αλλα πρεπει να κανει την δουλεια
περιμενω νεα σου!



 Μα αυτο θελω να παρω αγαπητε,δεν ταπαμε;Η τιμη με σταματαει ακομα,λογω του οτι υπαρχει και καποιο Τελωνειο,που αν δεν προσεξω,θα μου πιασει χοντρα τον ...βωλο.>45%,στο συνολο του ποσου,(τιμολογιο+μεταφορικα).
 Αν τα καταφερω,θα το χτυπησω αλυπητα,ειδικα εκεινο με τη μπλε πλακα.
 Τι διαολο,μια ζωη την εχουμε,να μη μπορουμε να εχουμε και ενα ρολογακι της προκοπης;
 Βασικα ηθελα να παρω ενα πολυ καλο αυτοκινητο,αλλα ετσι που εγινε η κατασταση,και Φερραρι να εχεις,πισω απο το Παντα θα πηγαινεις,οπότε,προς τι τα εξοδα και το αγχος μη στο τρακαρει ο Χ  βλαξ;Βολευομαι και με το 4κινητο Λεον μου.
Και πολυ μου ειναι.

Αποσυνδεδεμένος Theodore41

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 131
    • Προφίλ
Απ: Απορια νεου μελους,για διαφορά μηχανικου-quartz.
« Απάντηση #71 στις: Μάιος 12, 2009, 11:31:13 μμ »
Δεν ξερω αν πρεπει να το βαλω εδω,αλλα βρηκα κατι και ξεραθηκα στα γελια,για να δειτε τι γινεται με τα ρολογια.
 Δειτε αυτη την επιστολη ενος Ινδου,που αγορασε ενα Ωμεγα Σιμαστερ , μηχανικο,και αμεσως μετα,επειδη δεν το φχαριστηθηκε,επειδη δεν ειχε την ακριβεια που του ειχαν πει,(ηταν ομοιοπαθης με μενα σ αυτο),ενα Quartz.Ωμεγα κι αυτο. Πλακα δεν εχει;
http://www.dooyoo.co.uk/watch/omega-watches/413927/

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: Απορια νεου μελους,για διαφορά μηχανικου-quartz.
« Απάντηση #72 στις: Μάιος 12, 2009, 11:39:46 μμ »
μηχανικο γιατι "αναγκαζω " την εταιρια να ξοδεψει χρημα σε ερευνα και εξελιξη,κατι τετοιο στο quartz ειναι πολυ "περιορισμενο",αρα η εταιρια πουλαει ενα quartz  με περιθωριο κερδους πολλαπλασιο απο οτι ενα μηχανικο της ρολοι.ενα μηχανικο ρολοι εχει εξελιξη σε μεγαλυτερο βαθμο...αλλα αυτο ειναι μεγαλη κουβεντα...απο τα ναυτικα επιτραπεζια χρονομετρα φτασαμε σε ρολογια χειρος μικρα και με χρονους που δεν θα εβρισκες ουτε στα επιτραπεζια του τοτε....εχει πολυ ψωμι η κουβεντα!


trelovet το δικο σου ειναι διαμαντι!!!!

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: Απορια νεου μελους,για διαφορά μηχανικου-quartz.
« Απάντηση #73 στις: Μάιος 12, 2009, 11:45:34 μμ »
εδω ξανα η πολυ "αποκαλυπτικη " παρουσιαση μιας μηχανης
 ;D ;D :P
8500 ομεγα

http://www.horomundi.com/forum/showthread.php?t=152

Αποσυνδεδεμένος Theodore41

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 131
    • Προφίλ
Απ: Απορια νεου μελους,για διαφορά μηχανικου-quartz.
« Απάντηση #74 στις: Μάιος 13, 2009, 12:41:16 πμ »
Eγω εκει ο δικος σου.Επιμονη.
 Ειδατε τι τους λεει ο Ινδος;Τετοια εταιρια και δε βαζετε ουτε ενα φυλλο με specs ,ενω αλλοι,ακομα και Γιαπωνεζοι,στα καλα ρολογια τους,λενε τα παντα.
 Ουτε αποκλιση δε βαζετε πουθενα τους λεει.

Αποσυνδεδεμένος grecellin

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3957
    • Προφίλ
Απ: Απορια νεου μελους,για διαφορά μηχανικου-quartz.
« Απάντηση #75 στις: Μάιος 13, 2009, 01:29:56 πμ »
Πήγα και εγώ όλο χαρά στο site που μας έδωσες φίλε Θεόδωρε....
Τον πιάσαμε τον george_ αδιάβαστο, έλεγα και έτριβα τα χέρια. Ο Theodore41 της Ινδίας θα είναι καταπέλτης υπέρ των quartz...... σκεφτόμουν και χαιρόμουν. (Θα μου πεις και μάλιστα δικαιολογημένα "είπε κάτι ένας Ινδός, παγκοσμίως διάσημος για το γεγονός ότι δεν τον ξέρει κανείς και λέρωσε η φοράδα το αλώνι....)
Έψαξα, έψαξα και το μόνο που βρήκα είναι το σχόλιο μιας τύπισας για το Omega Seamaster Professional Automatic 2254.50 :
Advantages: Quality, feel, style, time-keeping ability, resale value...everything!!
Disadvantages: NONE
Summary: I will always buy Omega - next, a Planet Ocean

Από ότι κατάλαβες "και καλά να γίνουμε πάλι μηχανικό θα πάρουμε".

Να συμπληρώσω επίσης πως όλα τα μηχανικά (ιαπωνικά, ρωσικά και φυσικά ελβετικά, ακόμα και τα κινέζικα πλέον) ρυθμίζονται και έχουν την ελάχιστη απόκλιση, 3-4 sec την ημέρα. Άρα το "δε βαζετε ουτε ενα φυλλο με specs, ενω αλλοι,ακομα και Γιαπωνεζοι,στα καλα ρολογια τους,λενε τα παντα. Ουτε αποκλιση δε βαζετε πουθενα τους λεει." είναι χαζομαρούλα του Ινδού.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 13, 2009, 01:49:34 πμ από grecellin »

Αποσυνδεδεμένος Theodore41

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 131
    • Προφίλ
Απ: Απορια νεου μελους,για διαφορά μηχανικου-quartz.
« Απάντηση #76 στις: Μάιος 13, 2009, 08:15:20 πμ »
Δεν καταλαβες.Το θεμα με τον Ινδο,δεν το εβαλα για τη γνωστη διαμαχη μεταξυ μηχανικων-Quartz,αλλα για τη μαγκια και τη μουρη που πουλανε μερικες εταιριες,σε σχεση με τα λεφτα που ζητανε.
 Γι αυτο γραφω στην αρχη οτι ο αρχηγος εδω του φορουμ, μπορει να το βαλει και αλλου,αφου εγω δεν ηξερα που ακριβως να το βαλω.
 (Και για να σας κουρντισω και λιγο τωρα,γιατι οφειλετε να το ομολογησετε οτι ζωηρεψε το νημα με τις δικες μου σοφιες,ειδα εχθες κατι πολυ ωραια ρολογακια,αισθητικα μιλαω τωρα,που πουλαγανε κατι μαυροι στην Πατησιων,που πολυ τα γουσταρα,και αμα εχω χρονο,θα κατσω να παρω κανενα,ετσι για να το βλεπω.
 Ουτε ποσο θελανε δε ρωτησα).

Αποσυνδεδεμένος omegasnik

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3142
    • Προφίλ
Απ: Απορια νεου μελους,για διαφορά μηχανικου-quartz.
« Απάντηση #77 στις: Μάιος 13, 2009, 08:46:42 πμ »
Καλημέρα,

όσο για τον Ινδό αγαπητοί φίλοι νομίζω ότι όταν κάποιος θέλει μπορεί να παραπονεθεί και για τη βροχή που πέφτει το καλοκαίρι ... Επίσης μπορεί κανείς σχετικά εύκολα να βρει αυτοκίνητο με 9000 ευρώ και να αγοράσει αν αυτό που θέλει είναι να μετακινείται από το σημείο χ στο σημείο ψ. Όπως λέμε "απ' όλα έχει ο μπαξές"! Δεν έχουν κατασκευαστεί όλα για όλους! Οπότε φίλε Theodore41 και οι μαύροι στην Πατησίων έχουν πελάτες και πωλούν τα ρολογάκια τους και βέβαια όποιος θέλει μπορεί να πάρει κάποιο για να το βλέπει ΑΛΛΑ
μπορούμε νομίζω κι εμείς οι "κουτοί - χαζοί" καταναλωτές να αγοράζουμε Ω με απόκλιση 0,00463% ( 4/86400 +4sec την ημέρα 24*3600=86400) ημερησίως και να χαιρόμαστε με αυτό!

Φιλικά
Νίκος
ΑΚΑ justnik
όποιος πρόλαβε ...

Αποσυνδεδεμένος trelovet

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1209
    • Προφίλ
Απ: Απορια νεου μελους,για διαφορά μηχανικου-quartz.
« Απάντηση #78 στις: Μάιος 13, 2009, 10:21:49 πμ »
Νίκο τα είπες τέλεια +1000 !!!!
ΓΙΩΡΓΟΣ-ΦΛΩΡΙΝΑ
Αν η δουλειά ήταν καλή δεν θα μας πλήρωναν για να την κάνουμε !!!

Αποσυνδεδεμένος Theodore41

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 131
    • Προφίλ
Απ: Απορια νεου μελους,για διαφορά μηχανικου-quartz.
« Απάντηση #79 στις: Μάιος 13, 2009, 11:39:05 πμ »
http://www.watchreport.com/2008/04/the-most-accura.html
http://www.012.co.jp/citizen/the-citizen/ctq57-1022.html
Τα δυο,πιο πανω ρολογια,ειναι τα ιδια;
 Και σας αρεσει πιο πολυ αυτο;http://store.shopping.yahoo.co.jp/platina-sunrise/ctq57-1025.html 
Πατηστε τη μεγεθυνση.
 Αντε να δουμε,θα την κανω την κουτουραδα;
(Πηρα και μια τιμη απο τον Katsu.
Much money).