Αποστολέας Θέμα: Απορια νεου μελους,για διαφορά μηχανικου-quartz.  (Αναγνώστηκε 23634 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

VCFUN

  • Επισκέπτης
Απ: Απορια νεου μελους,για διαφορά μηχανικου-quartz.
« Απάντηση #80 στις: Μάιος 13, 2009, 06:53:21 μμ »
Δεν καταλαβες.Το θεμα με τον Ινδο,δεν το εβαλα για τη γνωστη διαμαχη μεταξυ μηχανικων-Quartz,αλλα για τη μαγκια και τη μουρη που πουλανε μερικες εταιριες,σε σχεση με τα λεφτα που ζητανε.
 Γι αυτο γραφω στην αρχη οτι ο αρχηγος εδω του φορουμ, μπορει να το βαλει και αλλου,αφου εγω δεν ηξερα που ακριβως να το βαλω.
 (Και για να σας κουρντισω και λιγο τωρα,γιατι οφειλετε να το ομολογησετε οτι ζωηρεψε το νημα με τις δικες μου σοφιες,ειδα εχθες κατι πολυ ωραια ρολογακια,αισθητικα μιλαω τωρα,που πουλαγανε κατι μαυροι στην Πατησιων,που πολυ τα γουσταρα,και αμα εχω χρονο,θα κατσω να παρω κανενα,ετσι για να το βλεπω.
 Ουτε ποσο θελανε δε ρωτησα).
Ακου Theodore, ούτε μας κουρδίζεις ούτε μας ζωήρεψες. Απλά νομίζεις ότι μας δουλεύεις και για το μόνο που σε έχω ικανό ( καθότι γλώσσα λανθάνουσα αλήθεια λέγει) είναι να πάρεις κανά ρολοι από κανα μαύρο στην Πατησίων. Αν θες να σκοτώσεις την ώρα σου τράβα σε κανα καφενείο και μην  παρεξηγείς τη φιλοξενία σου εδώ γιατί υπάρχουν και όρια στην ευγένεια. Δηλαδή τι θες να αποδείξεις σε ποιούς? Οτι βρήκες ένα φόρουμ με κάποιους τρελλούς και τους δουλεύεις?  Εχε υπόψη σου ότι όσοι ααγαπάνε τα ρολόγια είναι εξ ορισμού έξυπνοι γιατί αντιλαμβάνονται πράγματα που σίγουρα δεν μπορεις να αντιληφθείς Τελείωνε λοιπόν με το υποτιθέμενο δούλεμά σου και ασχολήσου με τίποτα άλλο !!

director

  • Επισκέπτης
Απ: Απορια νεου μελους,για διαφορά μηχανικου-quartz.
« Απάντηση #81 στις: Μάιος 13, 2009, 07:09:08 μμ »
Eγω εκει ο δικος σου.Επιμονη.
 Ειδατε τι τους λεει ο Ινδος;Τετοια εταιρια και δε βαζετε ουτε ενα φυλλο με specs ,ενω αλλοι,ακομα και Γιαπωνεζοι,στα καλα ρολογια τους,λενε τα παντα.
 Ουτε αποκλιση δε βαζετε πουθενα τους λεει.

επειδη κατα συμπτωση εχω 2 Ω,και οι χρονοι τους ειναι φανταστικοι -+1,2/ημερα,αλλα και στο εγχειριδιο αναφερεται ως φυσιολογικη αποκλιση -+11/ημ.
αυτο ομως ειναι και το αδρεναλινουχο με τα μηχανικα,ποτε δεν ξερεις κι επειδη κατα πλειοψηφια ειναι κι ακριβα,μας ποναει κι ολας
αλλα εμεις εκει, μαζοχες.
κι αυτος ο ινδος μας ζαλισε στο σερ και σερ ο ξενερωτος (αλλα τι περιμενεις με τοσα χρονια Αγγλακια στο κεφαλι τους)

Αποσυνδεδεμένος Theodore41

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 131
    • Προφίλ
Απ: Απορια νεου μελους,για διαφορά μηχανικου-quartz.
« Απάντηση #82 στις: Μάιος 13, 2009, 10:21:06 μμ »
Ακου Theodore, ούτε μας κουρδίζεις ούτε μας ζωήρεψες. Απλά νομίζεις ότι μας δουλεύεις και για το μόνο που σε έχω ικανό ( καθότι γλώσσα λανθάνουσα αλήθεια λέγει) είναι να πάρεις κανά ρολοι από κανα μαύρο στην Πατησίων. Αν θες να σκοτώσεις την ώρα σου τράβα σε κανα καφενείο και μην  παρεξηγείς τη φιλοξενία σου εδώ γιατί υπάρχουν και όρια στην ευγένεια. Δηλαδή τι θες να αποδείξεις σε ποιούς? Οτι βρήκες ένα φόρουμ με κάποιους τρελλούς και τους δουλεύεις?  Εχε υπόψη σου ότι όσοι ααγαπάνε τα ρολόγια είναι εξ ορισμού έξυπνοι γιατί αντιλαμβάνονται πράγματα που σίγουρα δεν μπορεις να αντιληφθείς Τελείωνε λοιπόν με το υποτιθέμενο δούλεμά σου και ασχολήσου με τίποτα άλλο !!
Εσυ αυτο καταλαβες φιλε μου;Μπραβο,εισαι διανοια,αφου ουτε εγω δεν ξερω τι ακριβως θελω.
Απλως ,κατα καιρους,με πιανει μια λυσσα να αγορασω διαφορα πραγματα,και του δινω και καταλαβαινει.
 Ετι πχ,για να μαθαινεις,αγορασα απο την Ιταλια,ενα μυλο του καφε,26 κιλων, και εσκασα 1800 Ευρωπουλα.Ναι,ακριβως χιλια οχτακοσια.Που μαζι με τη μηχανη,που την ειχα παρει πεντακοσια χιλιαρικα,σε δραχμες βεβαια,και την πρεσα της Μακαπ,αλλα 300 Ευρα,με τοποθετει σε μια κατηγορια,αυτη των αρκετα τρελλων στην Ελλαδα,που για να πινει καφε,εδωσε μια περιουσια.
 Να μη σου πω για το ποσα εδωσα για στερεοφωνικα,γιατι θα παρανοησεις,σε σχεση βεβαια και με τα λεφτα που βγαζω,γιατι μη νομιζεις οτι ειμαι κανενας βαθυπλουτος.Τρελλος ειμαι.
 Και με τα ρολογακια,αν ειχες διαβαει το πρωτο μηνυμα που εβαλα,θα ειδες οτι εδωσα μισο μηνιατικο το 1971,οταν εσυ πιθανον δεν ειχες ακομα γεννηθει,για να παρω ενα Ζενιθ.
Απλως εγω,δινω μεγαλυτερη σημασια σε ενα ρολοι,το να διαβαζεται ευκολα,και να εχει πολυ μεγαλη ακριβεια.Γιατι γι αυτο το παιρνω.
 Οπως και τα λεφτα που εδωσα για να παρω τον Ελεκτρα,το μυλο δηλαδη,τα εδωσα γιατι ο καφες που πινω τωρα δεν εχει καμια σχεση μ αυτον που επινα πρωτα.
Οπως και οταν εδωσα τα 78 χιλιαρικα για εναν ενισχυτη το 1978 και τα καποια χοντρα λεφτα, για να παρω μαγνητοστατικα ηχεια,τα εδωσα γιατι ακουω αλλο πραμα απο ο,τι με τα ηλεκτροδυναμικα.
 Δηλαδη και θελω να σου πω και να κλεισω για να μη ζαλιζω και τους αλλους,εγω δινω λεφτα για να παρω κατι,συμφωνα με τα δικα μου κριτηρια,που προφανως, δεν ειναι ιδια με τα δικα σου.
 Λογικο δεν ειναι αυτο;
 Και αν μου αρεσει ενα ρολογακι απ αυτα που πουλανε οι μαυροι,θα το παρω,και θα το βαλω στο συρταρι μου,για να το βγαζω μερικες φορες,να το χαζευω,ετσι για γουστο.Η και θα το φοραω.
 Αν ζαλισα τη σεβαστη ομηγυρη,ζητω συγγγνωμη,αλλα τσιμπησα ελαφρως.

Αποσυνδεδεμένος grecellin

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3957
    • Προφίλ
Απ: Απορια νεου μελους,για διαφορά μηχανικου-quartz.
« Απάντηση #83 στις: Μάιος 13, 2009, 10:24:20 μμ »
Παιδιά τσιμπήσαμε, τα είπαμε, ξεθυμάναμε ελπίζω. Ας μείνουμε από εδώ και πέρα στο θέμα χωρίς αντιπαραθέσεις και χωρίς να τσιγκλάμε ο ένας τον άλλο.

Αποσυνδεδεμένος Theodore41

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 131
    • Προφίλ
Απ: Απορια νεου μελους,για διαφορά μηχανικου-quartz.
« Απάντηση #84 στις: Μάιος 13, 2009, 10:33:06 μμ »
ΟΚ.Ολα ασπρα.

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: Απορια νεου μελους,για διαφορά μηχανικου-quartz.
« Απάντηση #85 στις: Μάιος 14, 2009, 12:56:14 πμ »
ωραια!εχω μια προταση,χωρις να κανω πλακα,δυο ρολογια ,δεν θα ειστε ο 1ος αλλωστε που θα κανει κατι τετοιο!δηλαδη να φοραει ταυτοχρονα 2 ρολογια ,ενα και ενα!αλλιως θα περιμενα την μετρηση απο το ρολοι του trelo-γιωργου ;) ;D,ο οποιος αγορασε μεσα σε λιγο καιρο 2υπεροχα μηχανικα ρολογια και ειδικα το ομεγα 8500 ειναι ενα απο τα ρολογια που εχει πολυ καλη ακριβεια!παρακαλω διαβαστε το λινκ που εβαλα σε αυτην την ενοτητα για την καλιμπρα 8500 θαυμαστε την κατασκευη,τα πλευρικα "παραθυρα" που μπορεις να δεις την μηχανη και φυσικα το ανοιχτο πισω καπακι! ;)
The amazing sapphire crystal case body, produced by Swatch Group owned Comadur S.A., it also the supplier of Golden Bridge watch case to Corum, according to G. Nick Hayek

The incredible 3 layered case structure



« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 14, 2009, 01:10:08 πμ από george_ »

Αποσυνδεδεμένος omegasnik

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3142
    • Προφίλ
Απ: Απορια νεου μελους,για διαφορά μηχανικου-quartz.
« Απάντηση #86 στις: Μάιος 14, 2009, 09:34:05 πμ »
Παιδιά τσιμπήσαμε, τα είπαμε, ξεθυμάναμε ελπίζω. Ας μείνουμε από εδώ και πέρα στο θέμα χωρίς αντιπαραθέσεις και χωρίς να τσιγκλάμε ο ένας τον άλλο.

Φίλε grecellin,

καλό θα είναι να λέμε τα πράγματα με το όνομά τους! Μας τσιγκλάνε και απαντάμε, ΔΕΝ τσιγκλάμε εμείς! Προσωπικά δεν θεωρώ ότι είμαστε σάκος του μποξ ώστε να δεχόμαστε χτυπήματα από τον κάθε ένα που του αρέσει να προκαλεί! "γνωριζόμαστε" (μέσω διαδικτύου) αρκετά και νομίζω ότι θα πρέπει  να μπαίνει ο καθένας στη θέση που του αξίζει και όχι με "ομογενοποίηση"...
Αυτά και φυσικά σε εκτιμώ πολύ και να το ξέρεις ότι είμαι μαζί σου γιατί μου αρέσει ο τρόπος σου!

Φιλικά
Νίκος

ΥΓ
@Theodore41

Εσυ αυτο καταλαβες φιλε μου;Μπραβο,εισαι διανοια,αφου ουτε εγω δεν ξερω τι ακριβως θελω.
Απλως ,κατα καιρους,με πιανει μια λυσσα να αγορασω διαφορα πραγματα,και του δινω και καταλαβαινει.
 Ετι πχ,για να μαθαινεις,αγορασα απο την Ιταλια,ενα μυλο του καφε,26 κιλων, και εσκασα 1800 Ευρωπουλα.Ναι,ακριβως χιλια οχτακοσια.Που μαζι με τη μηχανη,που την ειχα παρει πεντακοσια χιλιαρικα,σε δραχμες βεβαια,και την πρεσα της Μακαπ,αλλα 300 Ευρα,με τοποθετει σε μια κατηγορια,αυτη των αρκετα τρελλων στην Ελλαδα,που για να πινει καφε,εδωσε μια περιουσια.
 Να μη σου πω για το ποσα εδωσα για στερεοφωνικα,γιατι θα παρανοησεις,σε σχεση βεβαια και με τα λεφτα που βγαζω,γιατι μη νομιζεις οτι ειμαι κανενας βαθυπλουτος.Τρελλος ειμαι.
 Και με τα ρολογακια,αν ειχες διαβαει το πρωτο μηνυμα που εβαλα,θα ειδες οτι εδωσα μισο μηνιατικο το 1971,οταν εσυ πιθανον δεν ειχες ακομα γεννηθει,για να παρω ενα Ζενιθ.
Απλως εγω,δινω μεγαλυτερη σημασια σε ενα ρολοι,το να διαβαζεται ευκολα,και να εχει πολυ μεγαλη ακριβεια.Γιατι γι αυτο το παιρνω.
 Οπως και τα λεφτα που εδωσα για να παρω τον Ελεκτρα,το μυλο δηλαδη,τα εδωσα γιατι ο καφες που πινω τωρα δεν εχει καμια σχεση μ αυτον που επινα πρωτα.
Οπως και οταν εδωσα τα 78 χιλιαρικα για εναν ενισχυτη το 1978 και τα καποια χοντρα λεφτα, για να παρω μαγνητοστατικα ηχεια,τα εδωσα γιατι ακουω αλλο πραμα απο ο,τι με τα ηλεκτροδυναμικα.
 Δηλαδη και θελω να σου πω και να κλεισω για να μη ζαλιζω και τους αλλους,εγω δινω λεφτα για να παρω κατι,συμφωνα με τα δικα μου κριτηρια,που προφανως, δεν ειναι ιδια με τα δικα σου.
 Λογικο δεν ειναι αυτο;
 Και αν μου αρεσει ενα ρολογακι απ αυτα που πουλανε οι μαυροι,θα το παρω,και θα το βαλω στο συρταρι μου,για να το βγαζω μερικες φορες,να το χαζευω,ετσι για γουστο.Η και θα το φοραω.
 Αν ζαλισα τη σεβαστη ομηγυρη,ζητω συγγγνωμη,αλλα τσιμπησα ελαφρως.

Να ξέρεις ότι υπάρχουν αρκετοί τρελοί εδώ μέσα αλλά δε το κάνουν θέμα! Επίσης δε νομίζω να ζήτησε κανείς από κάποιον φορολογική δήλωση!

Νίκος
ΑΚΑ justnik
όποιος πρόλαβε ...

Αποσυνδεδεμένος Theodore41

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 131
    • Προφίλ
Απ: Απορια νεου μελους,για διαφορά μηχανικου-quartz.
« Απάντηση #87 στις: Μάιος 14, 2009, 09:52:37 πμ »
Much ado,about nothing.
 Η κανω λαθος;

Αποσυνδεδεμένος grecellin

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3957
    • Προφίλ
Απ: Απορια νεου μελους,για διαφορά μηχανικου-quartz.
« Απάντηση #88 στις: Μάιος 14, 2009, 09:57:58 πμ »
Much ado,about nothing.
 Η κανω λαθος;

Δε βοηθάς να ηρεμήσουν τα πράγματα με αυτόν τον τρόπο αγαπητέ Theodore41. Συμφωνήσαμε να μην δώσουμε συνέχεια στην αντιπαράθεση.

Αποσυνδεδεμένος omegasnik

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3142
    • Προφίλ
Απ: Απορια νεου μελους,για διαφορά μηχανικου-quartz.
« Απάντηση #89 στις: Μάιος 14, 2009, 10:02:40 πμ »
@Theodore41
Μάλλον λάθος κάνεις!

Νίκος
ΑΚΑ justnik
όποιος πρόλαβε ...

Αποσυνδεδεμένος Theodore41

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 131
    • Προφίλ
Απ: Απορια νεου μελους,για διαφορά μηχανικου-quartz.
« Απάντηση #90 στις: Μάιος 14, 2009, 10:25:38 πμ »
Δε βοηθάς να ηρεμήσουν τα πράγματα με αυτόν τον τρόπο αγαπητέ Theodore41. Συμφωνήσαμε να μην δώσουμε συνέχεια στην αντιπαράθεση.
Εγω σταματησα.Τελος.Δεν θα ξαναγραψω σ αυτο το νημα.
Αμα ειναι να στενοχωριεμαι,δεν υπαρχει λογος.Εχω και καποια ηλικια.
 Αμα μπει κανα αλλο θεμα αδιαφορο,τοτε ναι.

Αποσυνδεδεμένος Nikos patra

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 914
  • 233, Εl Primero
    • Προφίλ
Απ: Απορια νεου μελους,για διαφορά μηχανικου-quartz.
« Απάντηση #91 στις: Μάιος 14, 2009, 11:04:58 πμ »
Παρεμπιπτόντως, τα Campanola σε τι τιμές παίζουν περίπου;

Αποσυνδεδεμένος Theodore41

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 131
    • Προφίλ
Απ: Απορια νεου μελους,για διαφορά μηχανικου-quartz.
« Απάντηση #92 στις: Μάιος 14, 2009, 01:10:29 μμ »
Παρεμπιπτόντως, τα Campanola σε τι τιμές παίζουν περίπου;

http://www.campanola-timepieces.com/
Χτυπα collection και εκει θα δεις  τιμες σε δολλαρια.
Ενα που ειδα,ειχε $2.000.

Αποσυνδεδεμένος ACIDBLACK

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1738
  • δεν ελπιζω τιποταδεν φοβαμαι τιποταΕΙΜΑΙ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ
    • Προφίλ
Απ: Απορια νεου μελους,για διαφορά μηχανικου-quartz.
« Απάντηση #93 στις: Μάιος 14, 2009, 09:38:43 μμ »
ειχα την τυχη και την τιμη να δω ενα απο κοντα .....campanola .....ειχα γραψει καποτε οτι αν εβρισκα τα χρηματα θα τα επαιρνα ολα ......
Τα ρολογια ειναι σαν τις μπιλιες του ΑIRSOFT πανε και ερχονται ...

Αποσυνδεδεμένος Theodore41

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 131
    • Προφίλ
Απ: Απορια νεου μελους,για διαφορά μηχανικου-quartz.
« Απάντηση #94 στις: Μάιος 14, 2009, 10:20:35 μμ »
ειχα την τυχη και την τιμη να δω ενα απο κοντα .....campanola .....ειχα γραψει καποτε οτι αν εβρισκα τα χρηματα θα τα επαιρνα ολα ......

 Για δες τωρα αυτα, για να τα "δεις" ολα.
 http://www.012.co.jp/citizen/the-citizen/
 Μιλαμε για μεγαλη χλιδη,χωρις προκληση.

Αποσυνδεδεμένος trelovet

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1209
    • Προφίλ
Απ: Απορια νεου μελους,για διαφορά μηχανικου-quartz.
« Απάντηση #95 στις: Μάιος 14, 2009, 11:13:28 μμ »
  Για ρίξε και μια μετάφραση να δούμε τι λέει το σάιτ !!!!!!!
ΓΙΩΡΓΟΣ-ΦΛΩΡΙΝΑ
Αν η δουλειά ήταν καλή δεν θα μας πλήρωναν για να την κάνουμε !!!

Αποσυνδεδεμένος Theodore41

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 131
    • Προφίλ
Απ: Απορια νεου μελους,για διαφορά μηχανικου-quartz.
« Απάντηση #96 στις: Μάιος 15, 2009, 07:47:56 πμ »
  Για ρίξε και μια μετάφραση να δούμε τι λέει το σάιτ !!!!!!!
Θα μπορουσα να βαλω το μεταφραστη να το κανει,αλλα σε μενα,δε βγαινουν γραμματα,αλλα κατι κουτακια,που σημαινει οτι οι γιαπωνεζικοι χαρακτηρες που χρησιμοποιει,δε μπορουν να περασουν.
 Ξερει κανενας τι μπορω να κανω,ωστε να διαβαστουν και αρα να μεταφραστουν αυτα που γραφει;

Αποσυνδεδεμένος Theodore41

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 131
    • Προφίλ
Απ: Απορια νεου μελους,για διαφορά μηχανικου-quartz.
« Απάντηση #97 στις: Μάιος 21, 2009, 06:55:01 μμ »
Kai μια ερωτηση κρισεως.
 Εβλεπα αυτη τη σελιδα,ενος γνωστου μαγαζιου στην Ιαπωνια,http://www.seiyajapan.com/category/6_diver_s_watch/?p=1&size=500&viewall=1 ,
 και παρατηρουσα τις τιμες απο τα διαφορα diving ρολογια,Seiko,Citizen,Orient.
Ειδα λοιπον,οτι ενω μοιαζανε πολυ στην εμφανιση,οι τιμες διεφεραν κατα πααρα πολυ.
 Υπαρχει καποια αποψη για το θεμα,αξιζει η διαφορα που πληρωνει κανεις,η ολα ειναι θεμα μαρκετιν;
(Και ειδα οτι μερικα Quartz,ηταν ακριβοτερα απο καποια αλλα,αυτοματα).
Υπαρχουν τεστ για ρολογια της ιδιας εταιριας, με διαφορετικες τιμες,η γνωμες,που να ξεκαθαριζουν το ζητημα;

Αποσυνδεδεμένος evelpis

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 8
    • Προφίλ
Απ: Απορια νεου μελους,για διαφορά μηχανικου-quartz.
« Απάντηση #98 στις: Ιούνιος 14, 2009, 08:12:01 πμ »
 Βλέποντας στο αυτόματο το δείκτη των δευτερολέπτων να σαρώνει το καντράν πανέμορφα, λες αμέσως αυτόματο. Όταν λοιπόν το αγοράσεις και δεις τις αποκλίσεις λες αμέσως quartz. Είμαι παθών και γι΄αυτό σας το λέω!!

Συμφωνείται ή διαφωνείται;


(Μπορείται να μου συστήσετε ένα αυτόματο με απόλυτη ακρίβεια;)

Αποσυνδεδεμένος grecellin

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3957
    • Προφίλ
Απ: Απορια νεου μελους,για διαφορά μηχανικου-quartz.
« Απάντηση #99 στις: Ιούνιος 14, 2009, 11:15:04 πμ »
Αν διαβάσεις όλο το θέμα αγαπητέ evelpis θα δεις ότι δεν μπορούμε να σου προτείνουμε ούτε καν quartz που να έχει απόλυτη ακρίβεια  :) .

Πάντως τα τελευταία Ω με co-axial πλησιάζουν πολύ την ακρίβεια των quartz (ρίξε μια ματιά http://www.mywatch.gr/index.php/topic,3325.40.html )

Τώρα, όσον αφορά τις αποκλίσεις, για τις οποίες κάνεις λόγο, γίνε λίγο πιο συγκεκριμένος για να καταλάβουμε και οι υπόλοιποι για τι μεγέθη συζητάμε. Το +3,5 sec/day που έχω στο orient αλλά και στο alpha PO (!!!!!!! seagull 28xx) προσωπικά δεν το θεωρώ απόκλιση. Και αναφέρω αυτά τα δυο γιατί η τιμή τους είναι πολύ χαμηλή και δεν μπορεί να ισχυριστεί κάποιος ότι μόνο τα αυτόματα των πολλών χιλιάδων ευρώ έχουν καλές επιδόσεις.