Αποστολέας Θέμα: OMEGA  (Αναγνώστηκε 1847206 φορές)

0 μέλη και 11 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος patsouris

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1952
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #5940 στις: Απρίλιος 19, 2017, 10:05:52 μμ »
Καλησπέρα και από εμένα,
κάνοντας πολλή υπομονή, ακούγοντας πιο πολυ την καρδιά και έχοντας κοιτάξει καιρό και διαβάσει αρκετά, κατέληξα πριν πολύ καιρό στην αγορά του πιο όμορφου ρολογιού στο Budget που μπορούσα να αποταμιεύσω για ένα μεγάλο διάστημα - φυσικά στα δικά μου μάτια!


Η αγορά έγινε πριν 1 εβδομάδα και η χαρά είναι σαν μικρού παιδιού.
Ωστόσο όσο και να προσπάθησα να διαβάσω κάποια μικρά πράγματα δεξιά και αριστερά μην έχοντας άλλο αυτόματο ρολοί στο παρελθόν, έχω μια απορία που δεν ξέρω αν θα πρέπει να με ανησυχήσει ή να το προσπεράσω και να χαρώ το Ωμέγα μου.

Ελέγχοντας τη χρονομετρία του ρολογιού μέσα σε ένα 24ωρο, κάτι το οποίο πλέον με όσα έχω διαβάσει δεν ξέρω κατά πόσο είναι τόσο σημαντικό, κατέληξα ότι η διαφορά σε ένα 24ωρο είναι στο +1sec. Έτσι θεώρησα ότι θα πρέπει να τσεκάρω ότι είναι το πρώτο πράγμα σε αυτό που αγόρασα.
Από την άλλη, λόγω δουλειάς και χειρονακτικής εργασίας (αλλά και προσπαθώντας να το προστατέψω), το ρολόι δεν το φοράω όλες τις ώρες κι εκεί μου μπήκαν οι ιδέες στο αν το ρολόι μπορέσει να κρατάει το48ωρο που υπόσχεται ο κατασκευαστής. Προχθές μετά το πρωινό ξύπνημα το ρολόι είχε σταματήσει και με το τίναγμα του χεριού και τις κινήσεις άρχισα ξανά να λειτουργεί. Εκεί μου μπήκανε και οι ιδέες μήπως έχει θέμα με το χρόνο που πρέπει να κρατάει. Στις προφορικές οδηγίες του αντιπροσώπου που αγοράστηκε, κράτησα στο ότι το μέγιστο που θα πρέπει να κουρδίζεται κατόπιν ακινησίας θα πρέπει να είναι 20-25 φορές. Έτσι λοιπόν προχώρησα στο να το κουρδίσω 25 φορές (βέβαια οφείλω να ομολογήσω ότι δεν ήταν 25 πλήρεις περιστροφές, αλλά 25 γυρίσματα σχεδόν μισής στροφής) και αφήοντας το στο τραπέζι να δω αν θα κρατήσει τις ώρες του κατασκευαστή το ρολόι σταμάτησε μετά από 22 ώρες.
Δε γνωρ'ιζω αν αυτό είναι φυσιολογικό ή θα με κάνει να ανησυχώ, παρακαλώ ως πιο έμπειροι τι μου προτείνετε να τσεκάρω για να δω τελικά το πόσο κρατάει αναμονή χωρίς να κουνηθεί ή μήπως είναι κάτι που εγώ τελικά θα πρέπει να προσπεράσω και να αγνοήσω και να μην ανησυχώ?

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων και αν κρίνετε ότι δεν είναι το κατάλληλο θέμα που θα πρέπει να γραφτεί η απορία μου παρακαλώ ας μεταφερθεί κατάλληλα.

Ευχαριστώ,
Απόστολος.
Απόστολος

Αποσυνδεδεμένος Wolf-

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 266
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #5941 στις: Απρίλιος 19, 2017, 10:17:31 μμ »
Ωραίος φίλε Απόστολε....   ;)
Να το χαίρεσαι παντα με υγεία...!

Αποσυνδεδεμένος Marga

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1227
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #5942 στις: Απρίλιος 19, 2017, 11:01:39 μμ »
Να το χαίρεσαι!


Sent from my iPad using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος gerogian

  • Global Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 23362
  • AT LAST,PANERISTI HELLAS
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #5943 στις: Απρίλιος 19, 2017, 11:33:27 μμ »
Καλοφορετο, παντα με υγεια το πανεμορφο ρολοι σου!!!!
Πολυ καλο και ομορφο ρολοι, πολυ καλη η επιλογη σου.

Δεν νομιζω οτι υπαρχει λογος ανησυχίας, μου φαινεται πολυ λιγο να φορτίζει πλήρως με 20-25 περιστροφές.
Θα μας πουν ομως και άλλοι φιλοι που το εχουν το ρολοι.
Στ’ αυτοκίνητα είναι πολύ εύκολη η επιλογή: ALFA ROMEO
Στις ομάδες ακόμη ευκολότερη: AEK
Kαι στα ρολόγια όμως δεν είναι δύσκολη: PANERAI

Αποσυνδεδεμένος PanosI

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 18190
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #5944 στις: Απρίλιος 19, 2017, 11:41:22 μμ »
Δηλαδη έκανες 12,5 ολόκληρες  περιστροφές. Τι να φορτίσει ετσι ένα ρολόι; Μια 40αρα ολόκληρες περιστροφές θέλει ένα ρολόι για να φορτίσει πλήρως. Κάποια πανεράι θέλουν ~90 ολόκληρες για να τερματίσουν.
Σε κάθε περίπτωση κουρδισε το ρολόι κοντά στο αυτί σου και όταν θα φτάσει στο όριο του (γιατί δεν μπορείς να παρακουρδίσεις ένα αυτόματο) θα ακούσεις τα κλικ που κάνει το σύστημα ασφαλείας κούρδισματος των αυτόματων.

Αποσυνδεδεμένος andrey_

  • Moderator
  • Tourbillion
  • **
  • Μηνύματα: 14998
  • Δε με λενε Αντρεα
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #5945 στις: Απρίλιος 20, 2017, 09:24:38 πμ »
Καλοριζικο και να το φορας με υγεια!
Οι 20-25 στροφες εχουν σκοπο να δωσουν κινηση στο ρολοι και μετα να το φορεσεις, οχι να το κουρδισουν πληρως, οπως σου ειπαν και τα παιδια..


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος pugman

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1801
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #5946 στις: Απρίλιος 20, 2017, 10:26:19 πμ »
Απόστολε να το χαίρεσαι πάντα με υγεία! Εξαιρετική επιλογή, το έχω δοκιμάσει αρκετές φορές ( ήταν στα υπ'όψην ) μια κ έχω μικρό καρπό κ μου ταιριάζει καλά.

☆ROLEX, THE ONLY CHOICE!☆ [sent using tapatalk]

"buy a Rolex to impress others, the Grand Seiko to impress yourself"

Αποσυνδεδεμένος patsouris

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1952
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #5947 στις: Απρίλιος 20, 2017, 10:38:37 πμ »
Ευχαριστώ παιδιά!
Κάπου τρομοκρατήθηκα διαβάζοντας ότι δε θα πρέπει να το "καργάρεις" και μένοντας και στα λόγια του αντιπροσώπου για τις 20-25 στροφές, εκεί ήρθα σε ένα αδιέξοδο στο πως να τσεκάρω το 48ωρο της ενέργειας που λέει η Ωμεγα. Θα το τεστάρω πραγματοποιώντας ένα ολόκληρο κούρδισμα.

Σχετικά με τη συγκεκριμένη επιλογή, μου πήρε να καταλήξω στο να συγκρίνω όλες τις επιλογές καιρό,κατόπιν εφόσον είδα και όλα τα υποψήφια στον καρπό μου δεν υπήρξε κάποιο άλλο σε ανταγωνισμό δίπλα του. Από εκεί και πέρα πέρασε και πάλι καιρός προκειμένου να καταφέρω να το αποκτήσω. Με την παρουσία μου στο κατάστημα ήρθε και το δίλημμα του χρώματος, μπλε ή μαύρο.  ???
Στην αρχή και βλέποντάς το αυτόνομα έτεινα προς το μπλε, με το που μπήκαν όμως δίπλα δίπλα τη γυαλάδα του μαύρου δεν την έφτανε ούτε στο μισό το μπλε και ξεκαθαρίστηκε εύκολα.

Το μικρόβιο νομίζω μπήκε για τα καλά και πλέον ψάχνω και κάτι πιο προσιτό και φτηνό για το καθημερινό...
Απόστολος

Αποσυνδεδεμένος GiannisTissot

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 6301
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #5948 στις: Απρίλιος 20, 2017, 01:36:34 μμ »
Πολυ ομορφο το ρολοι σου Αποστολε να το χαιρεσαι! Οσο για το θεμα ενεργειας τα παιδια σου απαντησαν... αντε καλα ξεμπερδεματα τωρα! 😜

Στάλθηκε από το SM-A310F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

The front tells the time and the back tells the story.

Αποσυνδεδεμένος strifteros

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3209
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #5949 στις: Απρίλιος 20, 2017, 03:28:04 μμ »
καλοφόρετο Απόστολε !
Τα άλογα στα αυτοκίνητα είναι όπως η μνήμη στον Η/Υ. Θέλεις πάντα παραπάνω. Μήπως ισχύει το ίδιο και για τα ρολόγια?

Αποσυνδεδεμένος patsouris

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1952
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #5950 στις: Απρίλιος 20, 2017, 06:19:43 μμ »
Ευχαριστώ!
Αυτή τη φορά κουρδίζοντας και έχοντάς το κοντά στο αυτί δεν ακούστηκε κάτι καθώς και δεν ένιωσα σαν "κλικ" από το ελατήριο. Το μόνο που παρατήρησα μετά από περίπου 45-50 πλήρεις περιστροφές είναι μια ελαφριά δυσκολία στο να χρειάζεται λίγη παραπάνω δύναμη, όπου και σταμάτησα να κουρδίζω.

Αν κάποιος κάτοχος γνωρίζει κάτι παραπάνω για τον τρόπο που θα πρέπει να κουρδίζεται έτσι ώστε να μην κουράζεις τουλάχιστον ελατήριο κλπ έτσι ώστε να πετύχεις ολόκληρη τη φόρτισή του θα ήμουν υπόχρεος...

Επίσης, διαβάζοντας κάποια παλιά reviews, όλοι λέγανε ότι τα Ωμέγα φέρουν μια κόκκινη τελεία που υπάρχει στο πίσω καπάκι του ρολογιού κάτι το οποίο έδειχνε ότι το ρολόι ήταν καινούργιο (sealed) και για ευνόητους λόγους την αφαιρούσανε στο πρώτο επίσημο Service. Τσέκαρα ότι το δικό μου αλλά και σε ένα αντίστοιχο Speedmaster ενός φίλου απουσιάζει. Έχει πλέον καταργηθεί από την Ωμεγα?
Απόστολος

Αποσυνδεδεμένος GiannisTissot

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 6301
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #5951 στις: Απρίλιος 20, 2017, 06:38:14 μμ »
Για το πρωτο σκελος ειναι ετσι... αν νιωσεις μια δυσκολια στο κουρδισμα απο την κορωνα δεν πρεπει να το πιεσεις αλλο αφου εχει φορτισει το ελατηριο.. για το δευτερο δεν το γνωριζω δυστυχως.

Στάλθηκε από το SM-A310F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

The front tells the time and the back tells the story.

Αποσυνδεδεμένος PanosI

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 18190
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #5952 στις: Απρίλιος 20, 2017, 06:58:13 μμ »
Ίσως η μηχανή του Ομεγα να μην κάνει "κλικ" όταν έχει φορτίσει πλήρως το ελατήριο, εκτός από την αίσθηση του σκληρότητας και της δυσκολίας της περιστροφής της κορωνας. Στην ΕΤΑ 2893-2, την σελιτα SW200 και την ETA 7750, τα ακούω πεντακάθαρα μετά την πλήρη φόρτιση. Στα ρόλεξ μετά απο δοκιμή, δεν ακούγεται κλικ στην 3135 και στην 3185.
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 20, 2017, 07:08:19 μμ από PanosI »

Αποσυνδεδεμένος nin

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8312
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #5953 στις: Απρίλιος 20, 2017, 07:43:17 μμ »
Κάπου τρομοκρατήθηκα διαβάζοντας ότι δε θα πρέπει να το "καργάρεις" και μένοντας και στα λόγια του αντιπροσώπου για τις 20-25 στροφές,

Νιάου, να του πεις.

Λίγα λόγια και σταράτα, πιάσε μία σερενάτα.
Αυτό που φροντίζει για την αυτονομία ενός μηχανικού ρολογιού είναι το ελατήριο (mainspring), το οποίο δεν είναι τίποτα άλλο από ένα μεταλλικό έλασμα το οποίο βρίσκεται μέσα σε ένα πλακέ μεταλλικό πράγμα, σαν ντεπόν αναβράζον φαντάσου, που λέγεται βαρελάκι ή μπαρλιγιέ ή όπως αλλιώς το λένε οι ωρολογοποιαουέ.
Στα σημερινά ρολόγια, το ελατήριο, στο ένα του άκρο τυλίγεται σε έναν άξονα που διέρχεται από το κέντρο του βαρελακίου και, στο άλλο του άκρο, καταλήγει σε ένα δίχαλο το οποίο εφάπτεται κόντρα στο εσωτερικό τοίχωμα του βαρελακίου το οποίο φέρει εγκοπές για να φρενάρει το δίχαλο. (Διότι αν δεν φρενάρει, πώς θα συσπειρωθεί, κοντά στο νου κι η γνώση).
Το ελατήριο, με το κούρδισμα είτε από τον ρότορα είτε από την κορόνα, συσπειρώνεται γύρω από τον άξονα. Όταν συσπειρωθεί κάργα και δεν πάει άλλο, το δίχαλο, που όπως είπαμε σκαλώνει στην εγκοπή, ας την πούμε Χ, στο εσωτερικό τοίχωμα του βαρελιού, “πηδάει” την εγκοπή Χ και σκαλώνει στην Ψ. Και η ζωή του συνεχίζεται.

Να χαίρεσαι το ρολόι σου.
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 20, 2017, 07:48:38 μμ από nin »

Αποσυνδεδεμένος DOCORTHO

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3233
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #5954 στις: Απρίλιος 20, 2017, 07:59:53 μμ »
Καλησπέρα και από εμένα,
κάνοντας πολλή υπομονή, ακούγοντας πιο πολυ την καρδιά και έχοντας κοιτάξει καιρό και διαβάσει αρκετά, κατέληξα πριν πολύ καιρό στην αγορά του πιο όμορφου ρολογιού στο Budget που μπορούσα να αποταμιεύσω για ένα μεγάλο διάστημα - φυσικά στα δικά μου μάτια!


Η αγορά έγινε πριν 1 εβδομάδα και η χαρά είναι σαν μικρού παιδιού.
Ωστόσο όσο και να προσπάθησα να διαβάσω κάποια μικρά πράγματα δεξιά και αριστερά μην έχοντας άλλο αυτόματο ρολοί στο παρελθόν, έχω μια απορία που δεν ξέρω αν θα πρέπει να με ανησυχήσει ή να το προσπεράσω και να χαρώ το Ωμέγα μου.

Ελέγχοντας τη χρονομετρία του ρολογιού μέσα σε ένα 24ωρο, κάτι το οποίο πλέον με όσα έχω διαβάσει δεν ξέρω κατά πόσο είναι τόσο σημαντικό, κατέληξα ότι η διαφορά σε ένα 24ωρο είναι στο +1sec. Έτσι θεώρησα ότι θα πρέπει να τσεκάρω ότι είναι το πρώτο πράγμα σε αυτό που αγόρασα.
Από την άλλη, λόγω δουλειάς και χειρονακτικής εργασίας (αλλά και προσπαθώντας να το προστατέψω), το ρολόι δεν το φοράω όλες τις ώρες κι εκεί μου μπήκαν οι ιδέες στο αν το ρολόι μπορέσει να κρατάει το48ωρο που υπόσχεται ο κατασκευαστής. Προχθές μετά το πρωινό ξύπνημα το ρολόι είχε σταματήσει και με το τίναγμα του χεριού και τις κινήσεις άρχισα ξανά να λειτουργεί. Εκεί μου μπήκανε και οι ιδέες μήπως έχει θέμα με το χρόνο που πρέπει να κρατάει. Στις προφορικές οδηγίες του αντιπροσώπου που αγοράστηκε, κράτησα στο ότι το μέγιστο που θα πρέπει να κουρδίζεται κατόπιν ακινησίας θα πρέπει να είναι 20-25 φορές. Έτσι λοιπόν προχώρησα στο να το κουρδίσω 25 φορές (βέβαια οφείλω να ομολογήσω ότι δεν ήταν 25 πλήρεις περιστροφές, αλλά 25 γυρίσματα σχεδόν μισής στροφής) και αφήοντας το στο τραπέζι να δω αν θα κρατήσει τις ώρες του κατασκευαστή το ρολόι σταμάτησε μετά από 22 ώρες.
Δε γνωρ'ιζω αν αυτό είναι φυσιολογικό ή θα με κάνει να ανησυχώ, παρακαλώ ως πιο έμπειροι τι μου προτείνετε να τσεκάρω για να δω τελικά το πόσο κρατάει αναμονή χωρίς να κουνηθεί ή μήπως είναι κάτι που εγώ τελικά θα πρέπει να προσπεράσω και να αγνοήσω και να μην ανησυχώ?

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων και αν κρίνετε ότι δεν είναι το κατάλληλο θέμα που θα πρέπει να γραφτεί η απορία μου παρακαλώ ας μεταφερθεί κατάλληλα.

Ευχαριστώ,
Απόστολος.


Απόστολε καλορίζικο μόνο χαρούμενες ώρες να δείχνει!!

Αποσυνδεδεμένος exDIVER600

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 15608
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #5955 στις: Απρίλιος 20, 2017, 10:21:58 μμ »
Νιάου, να του πεις.

Λίγα λόγια και σταράτα, πιάσε μία σερενάτα.
Αυτό που φροντίζει για την αυτονομία ενός μηχανικού ρολογιού είναι το ελατήριο (mainspring), το οποίο δεν είναι τίποτα άλλο από ένα μεταλλικό έλασμα το οποίο βρίσκεται μέσα σε ένα πλακέ μεταλλικό πράγμα, σαν ντεπόν αναβράζον φαντάσου, που λέγεται βαρελάκι ή μπαρλιγιέ ή όπως αλλιώς το λένε οι ωρολογοποιαουέ.
Στα σημερινά ρολόγια, το ελατήριο, στο ένα του άκρο τυλίγεται σε έναν άξονα που διέρχεται από το κέντρο του βαρελακίου και, στο άλλο του άκρο, καταλήγει σε ένα δίχαλο το οποίο εφάπτεται κόντρα στο εσωτερικό τοίχωμα του βαρελακίου το οποίο φέρει εγκοπές για να φρενάρει το δίχαλο. (Διότι αν δεν φρενάρει, πώς θα συσπειρωθεί, κοντά στο νου κι η γνώση).
Το ελατήριο, με το κούρδισμα είτε από τον ρότορα είτε από την κορόνα, συσπειρώνεται γύρω από τον άξονα. Όταν συσπειρωθεί κάργα και δεν πάει άλλο, το δίχαλο, που όπως είπαμε σκαλώνει στην εγκοπή, ας την πούμε Χ, στο εσωτερικό τοίχωμα του βαρελιού, “πηδάει” την εγκοπή Χ και σκαλώνει στην Ψ. Και η ζωή του συνεχίζεται.

Να χαίρεσαι το ρολόι σου.

Ε ναι !
Πέστα καλλιτέχνη :up:

Και 800 γύρους στην κορώνα να ρίξεις, ένα αυτόματο δε θα έχει πρόβλημα.
Τα κουρδιστά έχουν "stop". Τα αυτόματα μπορείς να τα κουρδίζεις όσο θέλεις...


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος patsouris

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1952
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #5956 στις: Απρίλιος 23, 2017, 08:57:13 πμ »
Update...
Κατόπιν κουρδίσματος λοιπόν και μη φορώντας το για να δω την αυτονομία του, το αποτέλεσμα ήταν να σταματήσει μετά από 54 ώρες!

Μήπως τελικα έχει θέμα μιας που ο κατασκευαστής αναφέρει 48? (Αστειεύομαι φυσικα...) :)

Ευχαριστώ και πάλι!
Απόστολος

Αποσυνδεδεμένος GiannisTissot

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 6301
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #5957 στις: Απρίλιος 23, 2017, 09:25:13 πμ »
Update...
Κατόπιν κουρδίσματος λοιπόν και μη φορώντας το για να δω την αυτονομία του, το αποτέλεσμα ήταν να σταματήσει μετά από 54 ώρες!

Μήπως τελικα έχει θέμα μιας που ο κατασκευαστής αναφέρει 48? (Αστειεύομαι φυσικα...) :)

Ευχαριστώ και πάλι!
 

Στάλθηκε από το SM-A310F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

The front tells the time and the back tells the story.

Αποσυνδεδεμένος kosdome6

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7259
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #5958 στις: Απρίλιος 23, 2017, 04:14:18 μμ »
This post contains 100% recycled electrons

Αποσυνδεδεμένος gerogian

  • Global Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 23362
  • AT LAST,PANERISTI HELLAS
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #5959 στις: Απρίλιος 23, 2017, 04:16:28 μμ »
Update...
Κατόπιν κουρδίσματος λοιπόν και μη φορώντας το για να δω την αυτονομία του, το αποτέλεσμα ήταν να σταματήσει μετά από 54 ώρες!

Μήπως τελικα έχει θέμα μιας που ο κατασκευαστής αναφέρει 48? (Αστειεύομαι φυσικα...) :)

Ευχαριστώ και πάλι!

Μπραβο, ολα καλα, ησυχασες λοιπον και θα απολαυσεις τη ρολογαρα σου!!!
Στ’ αυτοκίνητα είναι πολύ εύκολη η επιλογή: ALFA ROMEO
Στις ομάδες ακόμη ευκολότερη: AEK
Kαι στα ρολόγια όμως δεν είναι δύσκολη: PANERAI